Machina Arcana (Juraj Bilić)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
mczlonka
Posty: 211
Rejestracja: 01 kwie 2016, 18:23
Has thanked: 7 times
Been thanked: 9 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: mczlonka »

Bierzecie dodatkowe kości? Czy są one potrzebne przy jakiejś (jakiej?) liczbie graczy?
Rafal75
Posty: 304
Rejestracja: 21 gru 2012, 20:54
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: Rafal75 »

Kurcze, poczytałem, [popatrzyłem i... kupiłem :)
Rafal75
Posty: 304
Rejestracja: 21 gru 2012, 20:54
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: Rafal75 »

tommyray pisze: 01 paź 2020, 10:05 Mam tu propozycję tłumaczenia kilku stron z Przewodnika. Gry nie mam więc jest to pisane po omacku. Wyeliminowałem tych wszyskich Jasiów i Małgosie, którzy w przykładach "grają w grę" - i zmieniłem na pierwszą osobę liczby mnogiej. Nic mnie tak nie irytuje w instrukcjach, jak łamanie "sceny" poprzez wstawki typu "a teraz Zbyszek rzuca kością dla swojego Hulka Hogana". Albo rybka, albo pipka, jak gram to nie ma Zbyszka, Jasia czy Małgosi, jest Hulk Hogan, jest Robin z Sharewood i jest Wonder Woman... No na bogów.

Symbole graficzne widoczne w tekście mogę na ten moment uzyskać na dwa sposoby: albo najprymitywniej - wrzucając emoji i/lub znaki z fontów w miarę odpowiadające oryginalnym znakom, albo edytując daną stronę w pixelmatorze, na warstwach (minus taki, że po wtórnym eksporcie do pdf sama jedna strona ma więcej jak trzykrotność całego Guidebooka, ale to mała techniczna niedogodność).

Druga rzecz - edytuję to na macu i nie wiem jak to się zachowuje na innych platformach. Rzućcie okiem czy u was jest ok. Powoli (doba nie z gumy...) będę tam wrzucał kolejne strony, potem to zepnę w jednym pliku.
A! Przecinki - to jest moja odwieczna zmora, koszmar i przekleństwo. Mogą być, i pewnie są, poustawiane w cały świat - poratujcie jak widzicie babola. :)

https://www.dropbox.com/sh/x6gd0fkkmjuz ... 2e4qa?dl=0
dalsza część przewodnika będzie tłumaczona?
tommyray
Posty: 1306
Rejestracja: 11 mar 2017, 14:51
Lokalizacja: Gliwice/Katowice
Has thanked: 406 times
Been thanked: 547 times
Kontakt:

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: tommyray »

Rafal75 pisze: 02 sty 2021, 17:18 dalsza część przewodnika będzie tłumaczona?
Gdy Galakta podjęła temat polskiego wydania to już rzecz zostawiłem. Byłaby to z mojej strony sztuka dla sztuki...
Niven
Posty: 87
Rejestracja: 25 lis 2018, 11:33
Has thanked: 29 times
Been thanked: 30 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: Niven »

Chyba poprawnie pomalowana kolorowa ekipa już czeka na eksploracje podziemi (podstawki w rozmiarach pol do gry tj. 25 mm).
Obrazek
Rafal75
Posty: 304
Rejestracja: 21 gru 2012, 20:54
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: Rafal75 »

A figsy skąd ?
Niven
Posty: 87
Rejestracja: 25 lis 2018, 11:33
Has thanked: 29 times
Been thanked: 30 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: Niven »

Zbieram powoli z różnych systemów steampunkowych. Te stąd :
Obrazek
pawianlsm
Posty: 191
Rejestracja: 08 gru 2015, 18:26
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 27 times
Been thanked: 43 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: pawianlsm »

Tak dobrze wypowiadacie się o tej grze, że kupiłem na 3 trollach 😉. CDMD sprzedałem właśnie poprzez klimat pulp cthulhu i wielką losowość, po prostu to jest gra do piwka. Tutaj liczę na coś dużego, do kombinowania z dużą ilością wylewającego się steampunkowego horroru 😉.
damianKr
Posty: 124
Rejestracja: 30 gru 2020, 11:28
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: damianKr »

Bierzecie tylko sam Core czy all-in z dodatkami?
Awatar użytkownika
Mankoslaw
Posty: 92
Rejestracja: 30 sie 2017, 09:43
Lokalizacja: Pszczyna
Has thanked: 187 times
Been thanked: 29 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: Mankoslaw »

ja biorę tylko core box +aktualny dodatek KS 'to eternity' - jak już ogram to może potem dokupię drugi dodatek a ten raczej będzie łatwo dostępny w normalnej sprzedaży sklepowej od Galakty

PS
jakby ktoś coś chciał prosto z KS to w weekend zamykam swój pledge
suibeom
Posty: 790
Rejestracja: 18 cze 2019, 16:02
Has thanked: 1560 times
Been thanked: 252 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: suibeom »

all-in
Awatar użytkownika
szafaaaa
Posty: 248
Rejestracja: 07 paź 2011, 17:42
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 21 times
Been thanked: 32 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: szafaaaa »

Mam problem zacząć grać, jak oglądam gameplaye to wydaje się to wszystko intuicyjne, ale jak siadam to się automatycznie odbijam i nie umiem się za to zabrać.
Chilihead
Posty: 35
Rejestracja: 25 kwie 2020, 13:22
Has thanked: 21 times
Been thanked: 5 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: Chilihead »

Po przeczytaniu instrukcji i obejrzeniu filmików też miałem wiele niejasności. Polecam ten gameplay:
https://www.youtube.com/watch?v=YjFY686 ... AtTheTable
i do tego:
https://boardgamegeek.com/filepage/1946 ... player-aid
https://boardgamegeek.com/filepage/2096 ... hina-arcan
Dhel
Posty: 698
Rejestracja: 28 wrz 2018, 09:49
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 463 times
Been thanked: 390 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: Dhel »

Znam rozterkę, ale polecam właśnie player aid z BGG, po 2 godzinach grania gra płynie i okazuje się bardzo prosta w obsłudze. Na początku twierdziłem, że instrukcja jest słaba, ale praktycznie na wszystkie moje pytania znalazłem odpowiedź, więc nie jest źle. A player aid ułatwia początkowo ile staminy kosztuje dana akcja i co nam to daje.
Dalej jestem pod wrażeniem jak można łatwo zrobić obsługę gry, której się nie odczuwa zbytnio, w porównaniu do tytułów 'Horror' z FFG, których to obsługa mnie po prostu wymęczyła psychicznie i fizycznie.
damianKr
Posty: 124
Rejestracja: 30 gru 2020, 11:28
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: damianKr »

Czy dobrze rozumiem, że walka to zwykłe rzuty kośćmii porównywanie wyniku z kości z pancerzem delikwenta?
Awatar użytkownika
hamish
Posty: 543
Rejestracja: 31 paź 2014, 19:49
Has thanked: 253 times
Been thanked: 113 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: hamish »

Tak. Jeśli już z kimś walczysz, to tak, w zarysie ogólnym, to wygląda. Dodam, że delikwenci mają zazwyczaj 1 lub 2 HP. I walka nie jest tak prostolinijna jakby się mogło wydawać.

Bierzecie PL czy ENG? Tak z ciekawości pytam...
Crivens! Whut aboot us, ye daftie!?
Sprzedam
Kupię
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4473
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1354 times
Been thanked: 848 times
Kontakt:

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: Hardkor »

core, PL. Wziete z 3 trolli.
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
Irr3versible
Posty: 985
Rejestracja: 09 cze 2019, 01:03
Lokalizacja: Kraków/Zabierzów
Has thanked: 619 times
Been thanked: 541 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: Irr3versible »

Angielską, trochę z chęci praktykowania języka trochę obawiając się że kolejny dodatek może nie zostać spolszczony. Sporo czytałem i oglądałem rozgrywek, wiem że to mój typ gry więc wolę pozostawić sobie opcje dalszego wsparcia kolejnych dodatków - jeśli takie się pojawią.
Mam jednak nadzieję, że gra się przyjmie w Polsce i życzę sukcesów Galakcie :)
Awatar użytkownika
hamish
Posty: 543
Rejestracja: 31 paź 2014, 19:49
Has thanked: 253 times
Been thanked: 113 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: hamish »

Irr3versible pisze: 28 sty 2021, 16:58 Angielską, trochę z chęci praktykowania języka trochę obawiając się że kolejny dodatek może nie zostać spolszczony. Sporo czytałem i oglądałem rozgrywek, wiem że to mój typ gry więc wolę pozostawić sobie opcje dalszego wsparcia kolejnych dodatków - jeśli takie się pojawią.
Mam jednak nadzieję, że gra się przyjmie w Polsce i życzę sukcesów Galakcie :)
Powiem szczerze, że jestem w małym rozkroku pomiędzy wersjami językowymi. W drugą edycję grałem i jest spoko. Dodatkowo jeszcze w trzeciej niejasności mają zostać wyprostowane. Zatem też bardziej skłaniam się ku edycji angielskiej, bo wiem, że jest do przełknięcia, a teksty są napisane z polotem. Tutaj nie wiem jak Galakta to ogarnie, ale również mam nadzieję, że im to zażre.
Ostatnio zmieniony 28 sty 2021, 19:10 przez hamish, łącznie zmieniany 1 raz.
Crivens! Whut aboot us, ye daftie!?
Sprzedam
Kupię
Awatar użytkownika
sitfun
Administrator
Posty: 450
Rejestracja: 04 cze 2020, 00:30
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 106 times
Been thanked: 49 times
Kontakt:

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: sitfun »

Ja nie wsparłem na KS także za dużej opcji nie miałem jak zakupić w 3trolle wersję PL. Wydaje mi się, że grania w core + 2 duże dodatki będzie spokojnie na trochę i za szybko nie będę myślał o czymś nowym :) Dla klimatu wziąłem jeszcze zestaw mat. Mam nadzieję, że Galakta podejdzie do tematu poważnie i tłumaczenie będzie na najwyższym poziomie (i oby z najmniejszą liczbą błędów i literówek). A sama gra wygląda na całkiem kompletną. Czy będą dodatki? Zobaczymy :)
Dhel
Posty: 698
Rejestracja: 28 wrz 2018, 09:49
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 463 times
Been thanked: 390 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: Dhel »

damianKr pisze: 28 sty 2021, 15:09 Czy dobrze rozumiem, że walka to zwykłe rzuty kośćmii porównywanie wyniku z kości z pancerzem delikwenta?
Tak, rzuty kośćmi. Mamy 2 różne kości ataku, białe - słabsze i czarne - mocniejsze. Każdy typ broni ma różne wartości, dodatkowo mamy 2 rodzaje obrażeń, zwykły i hmm, magiczny?(arcane). Dodatkowo każdą broń powinniśmy w jakiś sposób ulepszyć jak się uda znaleźć komponenty, bronie mają różne efekty działań, można też, jak pozwoli plansza strącać przeciwnika w przepaść. Ogólnie walka, moim zdaniem, jest mylion razy ciekawsza niż to co jest w grach FFG, gdzie mamy rzuty 5 i 6 i ilość przerzutów, co jest po prostu nuuuuudneeee.
Niven
Posty: 87
Rejestracja: 25 lis 2018, 11:33
Has thanked: 29 times
Been thanked: 30 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: Niven »

Jestem ciekawy czy mówili poważnie o swoim następnym projekcie, czyli wydaniu figurek do gry.
Awatar użytkownika
hamish
Posty: 543
Rejestracja: 31 paź 2014, 19:49
Has thanked: 253 times
Been thanked: 113 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: hamish »

Same standy są naprawdę mocno klimatyczne, ale dodatkowym plastikiem nie pogardzę 😉 Byle się mieścił na kratkach planszy, bo czasem jak kilka standów blisko siebie stoi to jest kompletny bigos.
Crivens! Whut aboot us, ye daftie!?
Sprzedam
Kupię
Cyel
Posty: 2575
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1223 times
Been thanked: 1429 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: Cyel »

damianKr pisze: 28 sty 2021, 15:09 Czy dobrze rozumiem, że walka to zwykłe rzuty kośćmii porównywanie wyniku z kości z pancerzem delikwenta?
Żeby rozwiać wątpliwość czy walka to "zwykłe rzuty kośćmi" polecam przeczytać otwierający post w tym temacie ;) : https://boardgamegeek.com/thread/236197 ... ina-arcana
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
yarzab
Posty: 352
Rejestracja: 28 cze 2012, 18:40
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 20 times
Been thanked: 29 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: yarzab »

Poważnie zastanawiam się na zakupem gierki w przedsprzedaży. Bardzo podoba mi się wykonanie, steampunkowy klimat i brak trybu kampanii, ale...: :wink:
1. Nie grywam solo, najpewniej grać będę w składzie 3-4 osobowym, a widzę że większość chwali sobie właśnie tryb solo.Grał ktoś w większym gronie? Jak wrażenia? Nie interesuje mnie też granie np. w dwie osoby na dwóch bohaterów.
2. Nie jestem fanem gier typu Zombicide, Cthulhu Death May Die czy Bloodborne. Czytałem opinie, że Machina Arcana jest bardziej wymagająca od wymienionych tytułów, ale czy na pewno aż tak różna? Nie chodzi o sam poziom trudności czy temat, tylko ogólne wrażenia z rozgrywki. Dla mnie wszystkie powyższe gry wydawały się zbyt podobne do siebie i nie czuje potrzeby posiadania tego typu gier w kolekcji.

Grę już mam w koszyku na 3trollach, ale te dwie kwestie nie dają mi spokoju.;)
ODPOWIEDZ