Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Mortinista
Posty: 362
Rejestracja: 17 wrz 2019, 23:57
Has thanked: 243 times
Been thanked: 158 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Mortinista »

Ikari pisze: 03 lut 2021, 00:41
Argue pisze: 02 lut 2021, 20:25 Asia OnTable niestety kompletnie do mnie nie trafia, gdybym miał określić jednym słowem jej materiały byłoby to "sztuczny". Zapewne się mylę, ale robiłem parę podejść, bo niektóre gry na kanale ciekawe, ale [...] daruj sobie te seksizmy, może nieświadome, ale jednak (BartP), a jedynie moja percepcja i niestety nie mogę się przemóc, mimo że jakość materiałów jest lepsza niż chociażby u Gambita. Totalnie subiektywne odczucie.
Oj bardzo w punkt... oczywiście rozumiem autora i jego literackie opisanie jego odczuć ale mam niemal dokładnie to samo. Jakość OnTable w aspekcie technicznym to chyba nr1 w PL. Wiele formatów produkowanych na świetnym poziomie pokazuje, że ktoś ma tutaj pomysł i gotówkę na niego. Tylko, że niestety za tym nie idzie (według mnie) autentyczność. I nie, nie dlatego, że kanał prowadzi kobieta a nie Geek pokroju Gambita. Dla mnie ten kanał wygląda jak korpo projekt z nastawieniem na monetyzację.
Ja pierdzielę. Dawno już nie przeczytałem tyłu bzdur na jednej stronie. Wiem, że macie prawo do opinii oraz decyzji kto jest "sztuczny", a kto nie, lecz zarzucanie komuś snobizmu i "zabawy w celebrytke" to duże przegięcie.
OnTable to bez wątpienia najszybciej rozwijający się kanał w Polsce. Jest świetnie wyprodukowany, dobrze przemyślany, regularny i kompletny. Obrabia gry dla wszystkich (planszowe, karciane, RPG etc.). Myślałem, że podobnie rozwinie się Pogramy, jednak mimo jeszcze lepszej produkcji nie potrafią dotrzeć do szerszego grona odbiorców. Produkcja każdego odcinka pochłania pewnie więcej kasy i czasu niż znane podcasty jak Gra danie, Gambit, Geek Factor czy Vlogi jak Granie w Chmurach, Trole czy Wookie razem wzięte. Widać, że ludzie z OnTable nie mają "kija w d....", są w stanie dogadać się z każdym twórca, producentem, sklepem. Masa ciekawych formatów i smaczków. Jak dla mnie nie ma tu niczego sztucznego tylko mniej amatorki niż u reszty. Jak gry mają dotrzeć do szerszej grupy odbiorców to OnTable będzie ważna częścią tego przedsięwzięcia... To mix tego co dobre w jednym.
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1965
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 191 times
Been thanked: 839 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Neoptolemos »

Myślę, że nagranie odcinka Gradania generalnie jest mniej czasochłonne (nawet jeżeli sam podcast trwa godzinę) niż większość wideorecenzji - co nie przeszkadza im być jednym z najrzetelniejszych recenzentów w Polsce. Nie deprecjonuję wartości materiałów Ontable, bo słabo znam kanał, ale fakt, że coś "pochłania więcej kasy i czasu" to nie jest jeszcze argument.
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2022
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1495 times
Been thanked: 1149 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Bruno »

Ja też nie przepadam za kanałem Asi - nie mogę znieść tej fatalnej maniery akcentowania pierwszej sylaby (w dodatku przesadzonego akcentowania: ani to dramatyczne, ani poprawne).

Ale to już przesada:

[Ciach offtop. W dziale offtopic są wątki, gdzie możecie podyskutować o kwestiach światopoglądowych. W działach merytorycznych nie należy postów offtopowych komentować tylko należy je zgłaszać do moderowania. RAJ]

PS.
Spoiler:
Ostatnio zmieniony 03 lut 2021, 17:45 przez Bruno, łącznie zmieniany 1 raz.
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1965
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 191 times
Been thanked: 839 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Neoptolemos »

Mi też się nie podoba ten tekst i uważam, że nie powinien tu paść. Nie skomentowałem, bo po kilku ostatnich aferkach mam dość wchodzenia w jałowe dyskusje "światopoglądowe" na forum i ugryzłem się w klawiaturę.
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
HUBertPL
Posty: 409
Rejestracja: 21 gru 2015, 15:19
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 7 times
Been thanked: 24 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: HUBertPL »

Nie bardzo rozumiem dlaczego nie można tu napisać swoich przemyśleń, przecież to forum dyskusyjne, dlaczego oczekujecie to tylko opinii nijakich, klub spójnych z Waszymi?

I tak, mam identyczne odczucia co Ci Panowie, no i cóż, muszę z tym żyć 😁
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 303 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: kdsz »

HUBertPL pisze: 03 lut 2021, 06:45 Nie bardzo rozumiem dlaczego nie można tu napisać swoich przemyśleń
Może dlatego, że to dość chamska wycieczka osobista, a nie żadne nie-nijakie "przemyślenia"?
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: BartP »

Szowinistyczne i seksistowskie teksty będę ciął. Proszę pisać o Asi, jak o normalnym twórcy, a nie jak to drzewiej bywało z kobietami i jaką rolę mają wg was spełniać.
Awatar użytkownika
zioombel
Posty: 1148
Rejestracja: 21 wrz 2010, 13:19
Lokalizacja: Wołomin
Has thanked: 200 times
Been thanked: 98 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: zioombel »

Neoptolemos pisze: 03 lut 2021, 01:52 Myślę, że nagranie odcinka Gradania generalnie jest mniej czasochłonne (nawet jeżeli sam podcast trwa godzinę) niż większość wideorecenzji - co nie przeszkadza im być jednym z najrzetelniejszych recenzentów w Polsce. Nie deprecjonuję wartości materiałów Ontable, bo słabo znam kanał, ale fakt, że coś "pochłania więcej kasy i czasu" to nie jest jeszcze argument.
Moim zdaniem te dwa kanały mają zupełnie inną grupę odbiorców. Uwielbiam Gradanie bo są najbardziej rzetelni. Do tego czuć między nimi chemię i dzięki temu dobrze się słucha. Jednak jest to kanał dla ogranych graczy. OnTable to kanał głównie dla niegrających lub początkujących graczy. Choć są tam również treści dla bardziej zaawansowanych.
Co do zarzutu innych użytkowników, że kanał nastawiony na monetyzacje. Nosz kutwa! Jak pracujesz i wkładasz w to wiele wysiłku to dobrze, żebyś na tym zarobił. Jak widzisz, że coś chwyciło i jest z tego jakaś kasa to myślisz co tu zrobić więcej, żeby i kasy było więcej. Rozumiem bym ten zarzut jeśli kanał by się nie rozwijał a Asia ciągnęła na hajpie, ale tam ciągle pojawia się coś nowego, ciągle widać nowe rozwiązania w ujęciach itp. może właśnie jak nie ogląda się regularnie to trudno to dostrzec.
Artrem
Posty: 39
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:19
Lokalizacja: Zielona Góra
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Artrem »

No nie wiem czy ON TABLE jest głównie dla początkujących. Tam prawie wszystkie prezentowane gry są o potworach :?
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1965
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 191 times
Been thanked: 839 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Neoptolemos »

@zioombel - ależ jak najbardziej się zgadzam. Odnosiłem się tylko do faktu*, że poświęcone nakłady czasu i pieniędzy nie przekładają się bezpośrednio na bardziej wartościowy materiał.

*czy też może opinii? Któż to może wiedzieć... :D
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5174
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 874 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: raj »

To nie jest miejsce na prezentowanie swoich przemyśleń światopoglądowych ani tez obrażanie kogokolwiek.
Jeżeli ktoś coś takiego stworzy, to proszę tego nie komentować tylko zgłaszać do moderowania.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
dispe
Posty: 347
Rejestracja: 03 gru 2019, 12:42
Lokalizacja: WWA
Has thanked: 259 times
Been thanked: 109 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: dispe »

Może to być najbardziej profesjonalny kanał ale nie jestem w stanie przebrnąć przez tę manierę w głosie Pani Asi i to dziwne akcentowanie prawie każdego wypowiedzianego słowa, jak już raz to usłyszysz to potem ciężko się uwolnić. Odnoszę wrażenie jakbym słuchał prezentacji jakiegoś produktu na kanale "mango".

Ze swojej strony dodam że moim ulubionym recenzentem jest Gambit (pozdrawiam!) i praktycznie tylko na jego filmiki czekam. Głównie dlatego, że nie boi się wystawiać grom ocen, nawet surowych i wymienia swoje subiektywne odczucia co do zalet i wad gry. Można się zgadzać lub nie ale są konkrety a nie ogólniki. I to mi się podoba.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 943 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Odi »

W kwestii Asi, to mnie wysoka jakość techniczna jej filmów bardzo przekonuje, mimo że początkowo podchodziłem do tego kanału z rezerwą. Bo choć też mam wrażenie braku pewnej naturalności, to jednak - paradoksalnie - odbieram to jako... zaletę. Materiał wygląda na przemyślany, dobrze wyreżyserowany, spójny, bez eeeekania i yyyykania. Oglądając ten materiał, czuję się profesjonalnie potraktowany.

Jeśli zatem chcę czegoś dowiedzieć się o zasadach gry i zobaczyć jej komponenty w dobrej jakości, to Asia jest dobrym wyborem. Do tego podstawowa ocena wad/zalet - więcej nie potrzebuję, bo są przecież jeszcze inne źródła informacji o grze (bgg, forum, inni recenzenci).
Awatar użytkownika
anitroche
Posty: 769
Rejestracja: 23 kwie 2020, 10:09
Has thanked: 669 times
Been thanked: 781 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: anitroche »

dispe pisze: 03 lut 2021, 08:54 Może to być najbardziej profesjonalny kanał ale nie jestem w stanie przebrnąć przez tę manierę w głosie Pani Asi i to dziwne akcentowanie prawie każdego wypowiedzianego słowa, jak już raz to usłyszysz to potem ciężko się uwolnić. Odnoszę wrażenie jakbym słuchał prezentacji jakiegoś produktu na kanale "mango".
Niestety, mam podobne odczucie, więc OnTable oglądam rzadko, ale ja tam bardzo się cieszę, że ten kanał istnieje, bo widać, że przyciąga nowych planszówkowiczów i myślę, że jak taki ktoś, kto nie zna nowoczesnych gier planszowych trafi tam i zobaczy tę super jakoś nagrań, to od razu może odnieść wrażenie, że "ej, to planszówki chyba nie tylko wyglądają jak monopoly, czy chińczyk, a może jest tam też miejsce na high quality" i też pewnie chętniej obejrzy odcinek OnTable niż takiego Gambita (pozdro Gambit! twój kanał to również mój ulubiony ;)). Dlatego bardzo się cieszę, że Asia nagrywa i oby tak dalej! Myślę, że to że kilka osób nie trawi maniery akcentowania nie zaszkodzi kanałowi, a sam kanał zrobi dużo dobrego dla rynku planszówkowego :)
"Cześć, mam na imię Ania i dzisiaj pokażę wam jak wygląda rozgrywka w wariancie solo w..."

Zapraszam na mój kanał z pełnymi rozgrywkami solo: Gram Solo na YouTube
HUBertPL
Posty: 409
Rejestracja: 21 gru 2015, 15:19
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 7 times
Been thanked: 24 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: HUBertPL »

Artrem pisze: 03 lut 2021, 08:00 No nie wiem czy ON TABLE jest głównie dla początkujących. Tam prawie wszystkie prezentowane gry są o potworach :?
Ja to nazywam "grami o diabełkach". Masa ludzi uwielbia takie gry, ja nie, za dużo tego na rynku. Plastik przyciąga ich uwagę,zawsze są dywagacje czy to ładne czy nie, a to zazwyczaj totalna tandeta - ale zasadniczo o gustach się nie dyskutuje (podobno).

Asia robi dobry program, nie oglądam go z różnych przyczyn, akcentowanie jest faktycznie pewnym minusem, ale każdy youtuber ma manię dziwnego akcentowania, chyba uczą ich tego na jakiś kursach. Już w "Dniu Świra" było to poruszane...
Ja tam cieszę się że youtuberzy istnieją, fajnie że są, nie ma co się przesadnie czepiać.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10924
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3357 times
Been thanked: 3217 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: japanczyk »

Odi pisze: 03 lut 2021, 09:18 Materiał wygląda na przemyślany, dobrze wyreżyserowany, spójny, bez eeeekania i yyyykania. Oglądając ten materiał, czuję się profesjonalnie potraktowany.
Profesjonalna jest oprawa, ale ja ogladajac materialy, siedzac w grach planszowych po uszy profejsonalnie potraktowany to sie niespecjalnie czuje :P
Nie znam Asi, ale mam poczucie, że zdecydowanie mniej gra niz to wynika z materiałów, ale może sie myle
Odi pisze: 03 lut 2021, 09:18 Jeśli zatem chcę czegoś dowiedzieć się o zasadach gry
Na początku miałem taki wewnetrzny bunt - "co?!", bo niestety Asia czasem prezentuje zasady nierzetelnie, popelniajac bledy, ktore maja znaczacy wplyw na rozgrywke - ale w sumie racja, czegos mozna sie dowiedziec o zasadach gry ;-) Sam nie raz błędnie grałem w gre nie doczytawszy, czy nie zrozumiawszy zasad, ale z drugiej strony ja tego nie prezentuje innym (dzięki Bogu! :P)
Odi pisze: 03 lut 2021, 09:18 i zobaczyć jej komponenty w dobrej jakości, to Asia jest dobrym wyborem. Do tego podstawowa ocena wad/zalet - więcej nie potrzebuję, bo są przecież jeszcze inne źródła informacji o grze (bgg, forum, inni recenzenci).
I na tym można w sumie poprzestac ;-) Doskonałe podsumowanie.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 943 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Odi »

Aż tak dokładnie to nie oglądam, żeby wychwycić pomyłki w zasadach :) Zresztą nie korzystam z filmików ucząc się gry. Wystarczy mi po kilka minut prezentacji i to wolę akurat u Asi, właśnie ze względu na jakość techniczną materiałów.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5235
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 525 times
Been thanked: 1841 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Gambit »

Warto zauważyć, że Asia jako chyba jedyny polski recenzent zdobyła całkiem spore uznanie za granicą. Przynajmniej tak to wygląda z mojej perspektywy. Była w jury jakiejś planszowej nagrody w Berlinie o ile pamiętam. Ma dość regularne materiały z dużych KSowych gier zachodnich wydawnictw. To jest sukces o jakim inni na naszej scenie mogą tylko pomarzyć. Najbliżej był Paweł z Geek Factor występując przez jakiś czas w Throat Punch Lunch na The Dice Tower.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7331
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1106 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: detrytusek »

To tylko pokazuje, że ważniejsze są świecidełka i wodotryski od kompetentności i wiedzy. Nie żebym był tym zaskoczony.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 943 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Odi »

Ale rozumiesz, że świecidełka i wodotryski też kosztują czas, pieniądze i wymagają know-how, i w ten sposób też zasługują na uznanie?
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10924
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3357 times
Been thanked: 3217 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: japanczyk »

No... nie
Spójrzmy na to z perspektywy gry planszowej. Jest sobie taka Stworologia - no pięknie wydana, swietne figurki, podwójny karton, te sprawy - slabiutka gra :-P czy to zasługuje na uznanie?
No nie

Czy pelne wodotrysków filmowe potworki jakimi są np. kolejne części Transformersow Michaela Baya zasługują na uznanie bo wrzucono w ich produkcje miliony monet?
No nie bardzo

Chyba, ze to ja jestem odosobniony w swojej opinii i jednak licze ze obie rzeczy mogą iść ze sobą w parze?
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 943 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Odi »

Ale nie mówimy o grze planszowej, tylko o youtuberce i youtuberach w ogóle.

Teraz pewnie możemy stoczyć zażartą i pełną subiektywizmów dyskusje o tym, na ile istotna jest oprawa graficzna w grach, i jak to się ma w porównaniu do oprawy wizualnej recenzji czy materiałów na YT. Moim zdaniem ma się...nijak.
Wizualia w materiale na YT są ważną częścią komunikatu i informacją samą w sobie (pozwalają obejrzeć komponenty i zobaczyć grę).
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: BartP »

Jest sporo gier, które bez wypasionej oprawy by się tak dobrze nie broniły (Zombicide przychodzi mi teraz do głowy). Dla graczy, którzy dużą wagę przywiązują do klimatu, wczuwki, lore itp. ma to ogromne znaczenie. Wolą grę przepiękną z przeciętną mechaniką, niż błyskotliwą z przeciętną oprawą. Podobnie widzę to tutaj. Na pewno znajdzie się sporo osób, które chcą przede wszystkim zobaczyć produkt, posłuchać o klimacie i obejrzeć figurki pod każdym kątem, a skalowalność, stopień interakcji, skłonność do kingmakingu czy problem alfa gracza ich nie interesuje.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10924
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3357 times
Been thanked: 3217 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: japanczyk »

@BartP, ale z tym się zgadzam - to kwestia gustów
Nie zgadzam się jednak z tym co @Odi napisał - że samo poświecenie pracy na coś zasługuje na uznanie. Na uznanie w wypadku materiałów Asi zasługuje oprawa techniczna, której pozostałe polskie kanały (a i czesc zagranicznych) moga pozazdroscic! na uznanie zas nie zasługuje całokształt materiału, ktory poza wspomnianym aspektem technicznym i swiecidełkami nie prezentuje sobą wartości (moim zdaniem)
allagainstyou
Posty: 152
Rejestracja: 19 lis 2020, 15:30
Has thanked: 33 times
Been thanked: 34 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: allagainstyou »

@Odi, to zależy czego chcesz od recenzji. Żeby zobaczyć komponenty mi wystarczy rzut oka na zdjęcia zamieszczone na BGG. Recenzji słucham, żeby poznać opinię osoby która dużo gra w planszówki, porządnie ograła dany tytuł i nie boi się powiedzieć wprost co (subiektywnie, według tej osoby) działa dobrze a co nie i podsumuje to konkretną oceną. Wtedy ja sobie wezmę poprawkę na różnice w guście, na to czy wady które podkreśla recenzent będą mi przeszkadzały i czy zalety o których mówi recenzent są dla mnie atrakcyjne i dzięki temu podejmę lepszą decyzję zakupową.
PS. Często materiały youtubowe "konsumuję" bez obrazu.
ODPOWIEDZ