Cyclades / Cyklady (Bruno Cathala, Ludovic Maublanc)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Peltonen
Posty: 19
Rejestracja: 14 wrz 2016, 07:49
Has thanked: 2 times
Been thanked: 6 times

Re: Cyclades / Cyklady (Bruno Cathala, Ludovic Maublanc)

Post autor: Peltonen »

Cyklady podstawka świetnie działa na 3 osoby w mojej opinii. Gra pozwala na rozwój strategii, na planszy nie panuje chaos. Po zagranych ponad 10 partiach dokupiłem Hadesa, bo skoro lubię podstawkę to nie chciałem Tytanów, które zupełnie zmieniają grę (podobno, sam nie grałem). Generalnie Hades spodobał się ale jeden z graczy stwierdził, że za dużo chaosu wprowadził. Co istotne Kemet to taktyczna naparzanka, gdzie w każdej turze dochodzi do konfrontacji (jakby kierowanie wojskiem na froncie), a Cyklady to strategiczny rozwój swojego państwa, gdzie walka jest tylko jednym z elementów, którego można nie realizować, a i tak wygrać. IMHO największą zaletą Cyklad jest to, że zasady tłumaczysz się dosłownie w 5 minut i można zagrać ze swiezakami z marszu. Pewnie w takim układzie doświadczony gracz wygra, bo nowicjusze czegoś nie dopilnują ale i tak będą się bawić przednio! Jednocześnie dla ogranej ekipy tytul dostarcza dużo emocji i kombinowania jak przechytrzyć przeciwników. 10/10. Choć dla mnie gra nie działa na 2 osoby, efekty kuli śnieżnej nie do zatrzymania. Tutaj można dać minusa.
bowie
Posty: 489
Rejestracja: 01 mar 2017, 23:43
Has thanked: 225 times
Been thanked: 63 times

Re: Cyclades / Cyklady (Bruno Cathala, Ludovic Maublanc)

Post autor: bowie »

Wydaje mi się, że po sukcesie na kickstarterze odświeżonego Kemeta, będziemy mieli także odświeżone Cyklady. Przy okazji mogliby poprawić system walki na mniej losowy.
Ufiaq`
Posty: 146
Rejestracja: 29 paź 2011, 18:00
Has thanked: 5 times
Been thanked: 9 times

Re: Cyclades / Cyklady (Bruno Cathala, Ludovic Maublanc)

Post autor: Ufiaq` »

Super gdyby nowe wydanie miało trochę lepszej jakości figurki, bo te z obecnej edycji są bardzo podatne na uszkodzenia. Zobaczymy czy będzie nowa edycja czas pokaże.
zsuedama
Posty: 119
Rejestracja: 20 maja 2019, 20:59
Has thanked: 18 times
Been thanked: 44 times

Re: Cyclades / Cyklady (Bruno Cathala, Ludovic Maublanc)

Post autor: zsuedama »

Mam pytania, czy są gdzieś dostępne wszystkie instrukcje i ściągi do Cyklad i dodatków - chodzi mi o oryginalne instrukcje w wersji polskiej. Znam i mam po angielsku - oryginalne i różne zestawienia, ale chodzi mi o oryginalne wersje.
Top: Blood Rage & Neuroshima Hex :)
wirusman
Posty: 1975
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 86 times
Been thanked: 28 times

Re: Cyclades / Cyklady (Bruno Cathala, Ludovic Maublanc)

Post autor: wirusman »

Powinny być na stronie rebel.pl lub w dziale z plikami na boardgamegeek.com
zsuedama
Posty: 119
Rejestracja: 20 maja 2019, 20:59
Has thanked: 18 times
Been thanked: 44 times

Re: Cyclades / Cyklady (Bruno Cathala, Ludovic Maublanc)

Post autor: zsuedama »

BGG ofc sprawdzone. Rebel też. Widzę, że oni mają folder z instrukcjami, ale nie można się tam dostać bezpośrednio, a z google wypada tylko instrukcja do podstawki PL.

Edyta:
Coś dałem ciała, bo sprawdziłem Rebela jeszcze raz i prawie wszystko jest.
Top: Blood Rage & Neuroshima Hex :)
bowie
Posty: 489
Rejestracja: 01 mar 2017, 23:43
Has thanked: 225 times
Been thanked: 63 times

Re: Cyclades / Cyklady (Bruno Cathala, Ludovic Maublanc)

Post autor: bowie »

Po kampanii Kemet Blood and Sand kontaktowałem się z Matagotem z sugestią, aby podpicowali również Cyklady. Nawet mi uprzejmie podziękowali za sugestię. Pewnie żaden w tym mój udział, bo i tak mieli to w planach, niemniej jednak cieszy mnie, że Bruno Cathala pracuje nad ulepszoną wersją: https://www.facebook.com/bruno.cathala
Parę rzeczy do poprawy jest, przede wszytskim zbyt losowa walka
Obrazek
Awatar użytkownika
bajbaj
Posty: 1116
Rejestracja: 11 sie 2019, 11:39
Has thanked: 865 times
Been thanked: 631 times

Re: Cyclades / Cyklady (Bruno Cathala, Ludovic Maublanc)

Post autor: bajbaj »

bowie pisze: 05 lut 2021, 00:28 Po kampanii Kemet Blood and Sand kontaktowałem się z Matagotem z sugestią, aby podpicowali również Cyklady. Nawet mi uprzejmie podziękowali za sugestię. Pewnie żaden w tym mój udział, bo i tak mieli to w planach, niemniej jednak cieszy mnie, że Bruno Cathala pracuje nad ulepszoną wersją: https://www.facebook.com/bruno.cathala
Parę rzeczy do poprawy jest, przede wszytskim zbyt losowa walka
Świetne wieści. Plansza wygląda jak połączenie planszy klasycznej z Tytanami. IMHO ciekawy pomysł, redukujący nieco znaczenie Aresa w podstawce. Co do walki i jej losowości, to już kwestia tego, co kto lubi. Jak dla mnie jest losowa w sam raz - od liczenia mam euro, tu chcę być nieco zaskakiwany wynikiem walki (choć i ten można przewidzieć, mając odpowiednią przewagę).
bowie
Posty: 489
Rejestracja: 01 mar 2017, 23:43
Has thanked: 225 times
Been thanked: 63 times

Re: Cyclades / Cyklady (Bruno Cathala, Ludovic Maublanc)

Post autor: bowie »

bajbaj pisze: 05 lut 2021, 00:34 Co do walki i jej losowości, to już kwestia tego, co kto lubi. Jak dla mnie jest losowa w sam raz - od liczenia mam euro, tu chcę być nieco zaskakiwany wynikiem walki (choć i ten można przewidzieć, mając odpowiednią przewagę).
Od czasu wydania Cyklad pojawiły się fajniejsze pomysły na walkę niż kostki. Jak dla mnie siła Aresa nie jest najpoważniejszą wadą podstawki, jest nią właśnie walka. Gdyby została zmieniona, to jednocześnie Ares nie byłby taki silny
Awatar użytkownika
bajbaj
Posty: 1116
Rejestracja: 11 sie 2019, 11:39
Has thanked: 865 times
Been thanked: 631 times

Re: Cyclades / Cyklady (Bruno Cathala, Ludovic Maublanc)

Post autor: bajbaj »

bowie pisze: 05 lut 2021, 00:40
bajbaj pisze: 05 lut 2021, 00:34 Co do walki i jej losowości, to już kwestia tego, co kto lubi. Jak dla mnie jest losowa w sam raz - od liczenia mam euro, tu chcę być nieco zaskakiwany wynikiem walki (choć i ten można przewidzieć, mając odpowiednią przewagę).
Od czasu wydania Cyklad pojawiły się fajniejsze pomysły na walkę niż kostki. Jak dla mnie siła Aresa nie jest najpoważniejszą wadą podstawki, jest nią właśnie walka. Gdyby została zmieniona, to jednocześnie Ares nie byłby taki silny
To co jest fajniejsze zależy od tego, co lubimy. Dla mnie siłą Cyklad jest właśnie prostota różnych wykorzystanych rozwiązań. Poza licytacją resztę gry tłumaczę w 10 minut. Ja właśnie lubię takie Cyklady z taką losowością. Mam gry, gdzie wybiera się kartę walki, rzuca żetonem, rzuca się kośćmi, które odpalają różne zdolności, inwestuje się w atak etc., ale ... lubię ten słaby rzut kostkami w Cykladach. I dla mnie w tej grze to właśnie jest fajne :D

I mały offtop. Uwielbiam Matagota za jedną z pozoru nieistotną rzecz. Figurki w ich grach mają podstawki tej samej wielkości. Niby nic, ale ... gdy we wrześniu zorganizowaliśmy sobie w czwórkę niby Essen (czyt. weekend z grami, bez małżonek i dziatwy), to wydawało się, że nie zagramy w Inis, ponieważ jeden z nas wziął grę bez figurek i żetonów. Na szczęście w pobliżu był Kemet, którego egipskie wojska idealnie pasują do celtyckich oppidów:-)
Forcemaster
Posty: 105
Rejestracja: 21 cze 2017, 23:37
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 26 times
Been thanked: 60 times

Re: Cyclades / Cyklady (Bruno Cathala, Ludovic Maublanc)

Post autor: Forcemaster »

Heja

Chciałem zapytać czy Tytani zaliczyły w jakimś dodruku spadek jakości?
Kiedyś miałem Cyklady ze wszystkimi dodatkami i było wszystko w porządku. Jak się ograłem to sprzedałem nierozważnie wszystko.
Klasycznie po jakimś czasie mi się zatęskniło i po jakimś dodruku kupiłem wszystko na nowo. Tytanów jakiś rok temu czy coś.
Jako, że Tytanów nie grywałem za często to sobie leżały w folii cały rok. Wczoraj w końcu otworzyłem.
Plansza wygięta i lekko się rozłazi.
Pamiętam jak miałem swój pierwszy stary egzemplarz to wszystko było w tip-top.
To jakiś druk międzynarodowy z polską instrukcją rebelowską w środku, ale nie ma logo Rebela na pudełku.
Ktoś tak miał czy mi się trafiło?

EDIT: Po dociśnięciu na parę dni. W znacznym stopniu się wyprostowała.
Ostatnio zmieniony 15 lut 2021, 16:50 przez Forcemaster, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 606
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 68 times
Been thanked: 89 times

Re: Cyclades / Cyklady (Bruno Cathala, Ludovic Maublanc)

Post autor: Bludgeon »

Moja też wygięta, choć nie aż tak żeby mnie to wkurzało.
Kupione ok. 2 lata temu.
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
shod
Posty: 572
Rejestracja: 01 sie 2017, 10:07
Lokalizacja: Wielkopolska
Has thanked: 266 times
Been thanked: 177 times

Re: Cyclades / Cyklady (Bruno Cathala, Ludovic Maublanc)

Post autor: shod »

jak kupiłem też z 2 lata temu. Logo Rebela mam tylko z tyłu na pudełku i wygląda to jak jakiś druk międzynarodowy. Jakość elementów, zwłaszcza plastiku, wydaje się lepsza niż podstawki. Plansza bez zastrzeżeń.
MichalCh132
Posty: 216
Rejestracja: 27 lip 2019, 20:51
Has thanked: 133 times
Been thanked: 77 times

Re: Cyclades / Cyklady (Bruno Cathala, Ludovic Maublanc)

Post autor: MichalCh132 »

Ostatnio miałem okazje zagrać w Cykaldy (sama podstawa) w 5 osób, wszyscy nowi. Gra jest genialna, w porównaniu do Kemeta bardzo podobało mi się to że miało się realny wpływ na to przed kim sie bronisz i kogo atakujesz, gra jest bardziej strategiczna. System licytacji jest super, walka troche zbyt losowa ale też ma swój urok kiedy niby mniejsza armia uda sie wygrac bitwe od której zalezy wynik rozgrywki. Najgorszym elementem jest wg. mnie możliwośc ruchu wojska tylko Aresem i Pegazem, przez to gra jest troche zbyt statyczna. Z tego co wyczytałem Hades poprawia tą sprawę i tu mam pytanie do bardziej doświadczonych osób:

Kilka postów wyżej kolega wrzucił zdjęcie na którym widać że Cyklady są ponownie projektowane na nową ulepszoną wersję. Dostępność Hadesa jest delikatnie mówiąc tragiczna udało mi się znaleźć tylko za 250zł na allegro... Ile mniej więcej może trwać wydanie poprawionej wersji? Skoro już ma wyjść wątpię w jakikolwiek dodruk aktualnej wersji w najbliższym czasie, może warto narazie pograć w podstawową wersje i poczekać na kickstarter? Gra jest niezalezna jezykowo wiec nie przeszkadzalaby angielska wersja.
SnoWho
Posty: 172
Rejestracja: 25 mar 2020, 10:10
Has thanked: 30 times
Been thanked: 29 times

Re: Cyclades / Cyklady (Bruno Cathala, Ludovic Maublanc)

Post autor: SnoWho »

MichalCh132 pisze: 06 lut 2021, 14:00 Kilka postów wyżej kolega wrzucił zdjęcie na którym widać że Cyklady są ponownie projektowane na nową ulepszoną wersję. Dostępność Hadesa jest delikatnie mówiąc tragiczna udało mi się znaleźć tylko za 250zł na allegro... Ile mniej więcej może trwać wydanie poprawionej wersji? Skoro już ma wyjść wątpię w jakikolwiek dodruk aktualnej wersji w najbliższym czasie, może warto narazie pograć w podstawową wersje i poczekać na kickstarter? Gra jest niezalezna jezykowo wiec nie przeszkadzalaby angielska wersja.
Nie grałem z Hadesem za to grałem z Tytanami i powiem, że Tytani eliminują po części problem o którym wspomniałeś - tytanami można zebrać armię i poruszać nią kiedy tylko mamy złoto - Ares więc nie jest wymagany do ruchu.

Co do wydania nowej edycji- jak zastanawiasz się ile to może potrwa: spójrz na Kemeta - od momentu ogłoszenia do startu zbiórki i wydania mija około roku :) A mówimy tu o KS a nie retailu- tak więć jeżeli cokolwiek ogłoszą nie spodziewałbym się gry szybciej niż 9 misięcy do ogłoszenia. Czyli realnie na 2021 bym nie liczył.
tomwro
Posty: 338
Rejestracja: 12 kwie 2021, 07:47
Has thanked: 21 times
Been thanked: 56 times

Re: Cyclades / Cyklady (Bruno Cathala, Ludovic Maublanc)

Post autor: tomwro »

Czy Cyklady siadają na 2 graczy? Cyklady/7CŚ mają fajna tematyke i miło by było mieć jakiś taki fajny tytuł niezbyt skomplikowany jak będą goście. Coś na 4, 5 czy 6. Jednak na codzień gramy tylko we dwoje z żoną. Szkoda by była, żeby gra się kurzyła na półce, by raz na rok ją wyjąć na stół...
Forcemaster
Posty: 105
Rejestracja: 21 cze 2017, 23:37
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 26 times
Been thanked: 60 times

Re: Cyclades / Cyklady (Bruno Cathala, Ludovic Maublanc)

Post autor: Forcemaster »

tomwro pisze: 26 maja 2021, 17:41 Czy Cyklady siadają na 2 graczy? Cyklady/7CŚ mają fajna tematyke i miło by było mieć jakiś taki fajny tytuł niezbyt skomplikowany jak będą goście. Coś na 4, 5 czy 6. Jednak na codzień gramy tylko we dwoje z żoną. Szkoda by była, żeby gra się kurzyła na półce, by raz na rok ją wyjąć na stół...
Krótko mówiąc we dwie osoby to słabizna. Szukaj czegoś innego.
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1971
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 192 times
Been thanked: 858 times

Re: Cyclades / Cyklady (Bruno Cathala, Ludovic Maublanc)

Post autor: Neoptolemos »

Popieram, niestety moim zdaniem praktycznie nie ma gier, które będą dobrze chodzić we 2 i nadawać się na granie od święta nawet w 6 osób. Rozwiązanie jest jedno - zainwestujcie w 7CŚ: Pojedynek do grania z żoną, a na przyjście gości weźcie coś lepiej dostosowanego do większej grupy ;)
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
tomwro
Posty: 338
Rejestracja: 12 kwie 2021, 07:47
Has thanked: 21 times
Been thanked: 56 times

Re: Cyclades / Cyklady (Bruno Cathala, Ludovic Maublanc)

Post autor: tomwro »

Neoptolemos pisze: 26 maja 2021, 17:47 Popieram, niestety moim zdaniem praktycznie nie ma gier, które będą dobrze chodzić we 2 i nadawać się na granie od święta nawet w 6 osób. Rozwiązanie jest jedno - zainwestujcie w 7CŚ: Pojedynek do grania z żoną, a na przyjście gości weźcie coś lepiej dostosowanego do większej grupy ;)
No 7CŚ: Pojedynek to już mamy.
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Cyclades / Cyklady (Bruno Cathala, Ludovic Maublanc)

Post autor: kastration »

tomwro pisze: 26 maja 2021, 17:41 Czy Cyklady siadają na 2 graczy? Cyklady/7CŚ mają fajna tematyke i miło by było mieć jakiś taki fajny tytuł niezbyt skomplikowany jak będą goście. Coś na 4, 5 czy 6. Jednak na codzień gramy tylko we dwoje z żoną. Szkoda by była, żeby gra się kurzyła na półce, by raz na rok ją wyjąć na stół...
Cyklady na 2 osoby to zmarnowane pieniądze, nawet się w to nie ładuj. A do większego towarzystwa dość konfrontacyjna gra, choć przynajmniej nieskomplikowana, jeśli takie masz wymogi. Jedna z nielicznych gier, których pozbyłem się z tego powodu, bo była zepsuta na 2 osoby.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Peltonen
Posty: 19
Rejestracja: 14 wrz 2016, 07:49
Has thanked: 2 times
Been thanked: 6 times

Re: Cyclades / Cyklady (Bruno Cathala, Ludovic Maublanc)

Post autor: Peltonen »

Pomimo kilku lat w hobby i ponad 100 gier w kolekcji Cyklady to cały czas mój top1. Za to że są bardzo proste zasady i bardzo emocjonująca rozgrywka. Można zagrać z początkującymi i skumaja od razu, a w ogranym towarzystwie gra wchodzi na wyższy level i staje się fajnie strategiczna. Ale na dwie osoby ta gra nie działa, efekt kuli śnieżnej zupełnie niszczy grę i przyjemność z niej płynącą. Od 3 osób już jest bardzo dobrze!
Awatar użytkownika
kieszen
Posty: 61
Rejestracja: 08 sty 2018, 16:07
Lokalizacja: łódź
Has thanked: 7 times
Been thanked: 14 times

Re: Cyclades / Cyklady (Bruno Cathala, Ludovic Maublanc)

Post autor: kieszen »

Jak wygląda sytuacja wizualna pomieszania Pl wersji podstawki z Eng dodatkiem. Są różnice w kolorystyce, rozmiarach itp?
Inis/TerraMystica/NaSkrzydłach/Mare Nostrum/Piwo
Matti_C
Posty: 346
Rejestracja: 03 cze 2013, 10:24
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: Cyclades / Cyklady (Bruno Cathala, Ludovic Maublanc)

Post autor: Matti_C »

kieszen pisze: 03 lip 2021, 13:34 Jak wygląda sytuacja wizualna pomieszania Pl wersji podstawki z Eng dodatkiem. Są różnice w kolorystyce, rozmiarach itp?
Mam podstawkę od Rebela a Hadesa Ściąganego ze Szwajcarii, Hekate i Mantikorę z Matagota z Francji. Tkaczem dywanów (rozróżniającym kilkadziesiąt odcieni koloru czarnego) nie jestem ale różnic nie zauważam, zarówno przy graniu w koszulkach jak i bez.
Awatar użytkownika
kieszen
Posty: 61
Rejestracja: 08 sty 2018, 16:07
Lokalizacja: łódź
Has thanked: 7 times
Been thanked: 14 times

Re: Cyclades / Cyklady (Bruno Cathala, Ludovic Maublanc)

Post autor: kieszen »

Matti_C pisze: 06 lip 2021, 10:10
kieszen pisze: 03 lip 2021, 13:34 Jak wygląda sytuacja wizualna pomieszania Pl wersji podstawki z Eng dodatkiem. Są różnice w kolorystyce, rozmiarach itp?
Mam podstawkę od Rebela a Hadesa Ściąganego ze Szwajcarii, Hekate i Mantikorę z Matagota z Francji. Tkaczem dywanów (rozróżniającym kilkadziesiąt odcieni koloru czarnego) nie jestem ale różnic nie zauważam, zarówno przy graniu w koszulkach jak i bez.
Właśnie nabyłem w tej kombinacji co wspominałem i jestem nieco skonsternowany co do kafli z nowymi bogami. Pierwsza myśl to taka, że one mają być w puli tych czterech z podstawki, tylko wymiary inne, ale wychodzi na to, że to nowa mechanika dochodzi. Także powiadasz, że wszystko ze sobą współgra, poza odcienami co w sumie nie ma znaczenia.
Inis/TerraMystica/NaSkrzydłach/Mare Nostrum/Piwo
Matti_C
Posty: 346
Rejestracja: 03 cze 2013, 10:24
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: Cyclades / Cyklady (Bruno Cathala, Ludovic Maublanc)

Post autor: Matti_C »

kieszen pisze: 06 lip 2021, 19:13 Właśnie nabyłem w tej kombinacji co wspominałem i jestem nieco skonsternowany co do kafli z nowymi bogami. Pierwsza myśl to taka, że one mają być w puli tych czterech z podstawki, tylko wymiary inne, ale wychodzi na to, że to nowa mechanika dochodzi. Także powiadasz, że wszystko ze sobą współgra, poza odcienami co w sumie nie ma znaczenia.
Całkowicie nierozróżnialne. A małe bóstwa(te na mniejszych płytkach) tworzą oddzielny stos. Do 4 podstawowych dołącza Kronos z dodatku Tytani a czasem najniższego zastępuje Hades z dodatku Hades (ale nie jest on wtasowywany do stosu) większy problem ze znacznością stanowi zużycie kafli po wielu grach.
ODPOWIEDZ