Everdell (James A. Wilson)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Atk
Posty: 1399
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 495 times
Been thanked: 285 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: Atk »

kozz84 pisze: 31 gru 2020, 08:56 Na razie kupiłem tylko Święto lata i połowa pudełka jest całkowicie zbędna. Plansze gracza to makulatora. Plansza obchodów, podobnie, ponieważ dubluje plansze targowiska i żeton wydarzeń. Nowe meple, które wprowadzają grę dla 5-6 grazcy, w moim przypadku są kolejną rzecz całkowicie zbędną.

Jedyne co wprowadza użytecznego to karty wydarzeń, karty lasu, targowisko, żetony nagród i zdolności robotników. Ale nie wiem czy cena za ten dodatek jest adekwatna do tego co się otrzymuje (czyli 28 małych kart i 21 elementów z tektury).
Ale czytałeś albo widziałeś recenzję o tym dodatku czy kupiłeś w ciemno i przyszedłeś płakać?

Jak z planszami gracza się zgodzę tak reszta to po prostu czepianie się na siłę
Dodatek jest modularny czyli możesz sobie wybrać co grasz W takim wypadku jak chcesz grać tylko na jeden ze wszystkich dodatków bo reszta ci się nie podoba możesz wyłożyć tylko to co cię interesuje a nie dokładać większą plansze na której jest wszystko
Z twojego pkt jakby była tylko plansza obchodów pewnie przyszedłbys pisać że chcesz grać 1 dodatkiem a musisz wielka plansze dokładać na której jest reszta której nie potrzebujesz

Argument na 5-6 graczy 🤔 ty wiesz że ten dodatek był na to nastawiony? Więc jeśli jest ci to nie potrzebne to nie musisz na to psioczyc tylko darować sobie komentarz Jak nie grasz na tyle osób to z drugiej strony możesz traktować to jako plus bo jest więcej meeple do wyboru
kozz84
Posty: 735
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 160 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: kozz84 »

Atk pisze: 31 gru 2020, 09:09Ale czytałeś albo widziałeś recenzję o tym dodatku czy kupiłeś w ciemno i przyszedłeś płakać?
Brak słów :roll:
Atk pisze: 31 gru 2020, 09:09Z twojego pkt jakby była tylko plansza obchodów pewnie przyszedłbys pisać że chcesz grać 1 dodatkiem a musisz wielka plansze dokładać na której jest reszta której nie potrzebujesz
Jeśli chcę grać z planszą targowiska jest do tego mała plansza targowiska; jeśli chcę grać z żetonem wydarzeń "festiwal kwiatów" dokładał ten żeton obok planszy, podobnie z żetonem nagród. Jeśli chcę grać w te 3 moduły dokładam je wszystkie na raz i nie potrzebuję do tego wielkiej nowej planszy. Plansza obchodów jest tylko podstawką pod te trzy elementy IMO zbędną.
Atk pisze: 31 gru 2020, 09:09Argument na 5-6 graczy 🤔 ty wiesz że ten dodatek był na to nastawiony? Więc jeśli jest ci to nie potrzebne to nie musisz na to psioczyc tylko darować sobie komentarz Jak nie grasz na tyle osób to z drugiej strony możesz traktować to jako plus bo jest więcej meeple do wyboru
Jeśli nie wiadomo czym zapchać pudełko zawsze można dodać nowe meple i "zasady" na 5-6. Dodawanie na siłę możliwości gry na większą liczbę graczy jest ostatnią rzeczą, którą potrzebuje Everdell.
Atk
Posty: 1399
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 495 times
Been thanked: 285 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: Atk »

Dla ciebie to ostatnia rzecz a dla mnie to był główny powód Ten dodatek był kierowany do większych ekip i spełnił oczekiwania
Duża plansza jest dla klimatu i wyglądu Gra nie traci zastępując drzewo a dalej wygląda bardzo dobrze czyli tym czym zasłynął Everdell

Po Twoim poscie myślę że pod siebie wybrałeś najgorszy dodatek jaki mogłeś Chyba z gór byłbyś bardziej zadowolony
Awatar użytkownika
wrojka
Posty: 457
Rejestracja: 10 cze 2018, 00:00
Lokalizacja: Gdańsk Wrzeszcz
Has thanked: 226 times
Been thanked: 208 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: wrojka »

kozz84 pisze: 31 gru 2020, 09:37
Atk pisze: 31 gru 2020, 09:09Ale czytałeś albo widziałeś recenzję o tym dodatku czy kupiłeś w ciemno i przyszedłeś płakać?
Brak słów :roll:
No...Kolega Atk ma rację. Po Twojej opinii wnioskuję, że chciałeś to co oferuje Zimowy Szczyt, a dostałeś to co oferuje Święto Lata, bo Święto Lata kupiłeś :P
kozz84
Posty: 735
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 160 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: kozz84 »

Święto Lata kupiłem przede wszystkim dla nowych karty wydarzeń specjalnych (te z podstawki są ni w pięć, ni w dziewięć) i kart zdolności graczy, które wprowadzają trochę asymetrii.

Reszta jest albo taka sobie, albo zbędną makulaturą.
litk
Posty: 848
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 177 times
Been thanked: 125 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: litk »

Ja tam kupiłem wszystko, nawet monety i jestem zadowolony, a to że to ewidentny skok na kasę to nic nie poradzimy, tak ten świat urządzony.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

kozz84 pisze: 31 gru 2020, 11:53 Święto Lata kupiłem przede wszystkim dla nowych karty wydarzeń specjalnych (te z podstawki są ni w pięć, ni w dziewięć) i kart zdolności graczy, które wprowadzają trochę asymetrii.

Reszta jest albo taka sobie, albo zbędną makulaturą.
Ja generalnie ten dodatek kupiłem żeby móc wywalić to ładnie wyglądające ale nie praktyczne drzewo :D
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
venuswo
Posty: 1
Rejestracja: 16 gru 2020, 18:29
Been thanked: 1 time

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: venuswo »

Gra przecudna, ale my jesteśmy w tym wieku :P, że nie jesteśmy w stanie przeczytać tych napisów i znaczków na kartach bez "odpalenia" podświetlanej lupy :lol: . To jest cyrk. Niemniej, gramy namiętnie!
szymuss
Posty: 407
Rejestracja: 26 lut 2009, 11:48
Has thanked: 34 times
Been thanked: 25 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: szymuss »

Ja jestem po kliku partiach z swietem lata. Po kilku partiach z PP oraz z polaczeniem PP i swieta lata wnioski:

1. Swieto lata wprowadze bardzo fajne odswiezenie gry. Zarowno na 2-3 graczy targowisko bardzo fajnie dodaje kolejna opcje na ,,dodatkowy ruch''. Gram tylko z wydarzeniami sepcjalnymi z tego dodatku, bo sa ,,realne'' zeby je zdobyc.

2. Od 3 dni gram dopiero ze zdolnosciami specjalnymi i powiem wam ,ze nie brakuje do konca tego ,,6'' pionka. Karty zdolnosci wszystkie sa ciekawe w zaleznosci od tego jakie karty CI dojda i jakie sa lesne polany. Moim zdaniem nie ma ani jednej slabej karty zdolnosci:)

3. Karty legend + wiecej wiecej z dodatkiem swieto lata mega sie uzupelniaja;)

4. PP hmm mega ta gre wynosi na inny poziom. Jest klika nowych opcji te perly tez fajnie sie sprawdzaja. Myslalem ,ze jednak jest wyscig po cuda ,a tak sie nie dzieje. Za kazdym razem jak mialem cud a zaniedbalem miasto wygrywali ze mna gracze co nie mieli cudow ,ale mieli miasto normalnei zbudowane + np 1 ozdoba:)

5. Ozdoby hmm mysle ,ze nie ma zadnej slabej ozdoby tak jak legendy ,ale trzeba je bardzo dobrze umiec wykorzystac. Na pewno granie ( nie probowalem tak ) z PP i legendami moim zdaniem mija sie z celem:)

6. Polaczenie PP ze swietem lata jest calkiem ok . ( gralismy na 6 pionkow bez zdolnosci) . Nie ma az takiego paralizu co zrobic. Na pewno nie wyobrazam sobie placzenie 3 dodatkow czy danie Zimowego Szczytu z PP . Uwazam ,ze swieto lata mozna grac z sama podstawka jak laczyc z PP lub ZS:)

pzdr
szymuss
Posty: 407
Rejestracja: 26 lut 2009, 11:48
Has thanked: 34 times
Been thanked: 25 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: szymuss »

Siemka szybkie 2 pytania dla tych co już mają kilkanaście partii za sobą z nowymi dużymi dodatkami

1. Czy karty pogody ,które jednak sporo psują są ,, wyważone'' w miarę? Czy karty ,które odkrywamy dzięki odkryciom ( jak duże zwierzaki itp) ,, reasumują'' minusy z pogody?:)

2. Jak połączenie Zimowego szczytu z

a) Legendami
b) Świętem lata ( kolega mówi ,że swieto lata + Zimowy szczyt i to jest kompletne euro bez legend i innych malych dodatkow)
c) z Świętem lata + legendami?:P

pzdr:)
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10954
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3362 times
Been thanked: 3229 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: japanczyk »

Nie moge znaleźć szybkim wyszukiwaniem - czy ktoś juz wrzucał, ze bedzie kolejny dodatek? ;-)
https://www.boardgamegeek.com/thread/2571772/new-year
ignacy.ni
Posty: 36
Rejestracja: 09 maja 2020, 16:42
Has thanked: 59 times
Been thanked: 72 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: ignacy.ni »

Tak między wierszami ktoś coś wspomniał, że jest w planach ostatni dodatek, który swoją mechaniką usprawni wymianę kart na polanie+tryb solo.
Niby ma być tym najlepszym dodatkiem, ale zobaczymy, bo póki co trochę mało informacji.
szymuss
Posty: 407
Rejestracja: 26 lut 2009, 11:48
Has thanked: 34 times
Been thanked: 25 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: szymuss »

Wow. Ciekawe co Doda i czy jakaś mała plansza czy nie . Niby pisze , że nowe karty Stworzeń i budynków i nic poza tym . Ks pewnie ruszy . Fajnie jakby była edycja kolekcjonerska :)
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4489
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1354 times
Been thanked: 858 times
Kontakt:

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: Hardkor »

Muszę coś dobrać na aleplanszowki za okolice 10 zł, więc pomyślałem nad dodatkiem do everdell - Legendy lub Więcej, Więcej! Który z nich bardziej polecacie i dlaczego :)
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
sin
Posty: 672
Rejestracja: 24 mar 2019, 14:59
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 175 times
Been thanked: 300 times
Kontakt:

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: sin »

Hardkor pisze: 05 lut 2021, 10:36 Muszę coś dobrać na aleplanszowki za okolice 10 zł, więc pomyślałem nad dodatkiem do everdell - Legendy lub Więcej, Więcej! Który z nich bardziej polecacie i dlaczego :)
Więcej, Więcej! bo, nomen omen, oferuje więcej niż Legendy, fajne urozmaicenie głównej talii i nie rozwadnia jej znacząco. Legendy stają się szybko powtarzalne, każdy gracz dostaje na start po jednej karcie z dwóch pul po pięć, sensowniejszym wyborem jest je wykorzystać niż zostawić, więc od razu narzucają pewien kierunek w danej rozgrywce. Mini dodatki trochę można przywrównać do rozszerzeń do 7CŚ, oczywiście w mniejszej skali, gdzie Więcej! Więcej! to odpowiednik Miast, a Legendy - Liderów.
Great things are possible when one man's wisdom and an hour's effort are combined.
A sound offense has the power of roaring water, it fills every hole in an opponent's defenses.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: donmakaron »

Więcej, Więcej! jest bardziej stonowany i mniej zmienia grę. Po prostu dodaje bardzo fajne karty, po kilku grach z WW tak się do nich przyzwyczaisz, że ciężko będzie znaleźć szew, gdzie kończy się podstawka, a gdzie zaczyna dodatek.
Legendy dorzucają za to karty na sterydach, każdy gracz dostaje na początku super budynek i super źwierzaczka z mocnym kopem. W moim odczuciu niestety karty są niezbyt przemyślane i czynią rozgrywkę rozchwianą. Nasze gry z Legendami miały największe różnice punktowe między graczami, rzędu 30 punktów na przykład.

Bierz Więcej, Więcej! ;)
Uranopolis
Posty: 49
Rejestracja: 18 gru 2017, 18:56
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 14 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: Uranopolis »

Proszę wybaczyć być może niestosowne tutaj pytanie: zamierzam dokupić jeden tylko dodatek z myślą o grze solowej, co najlepiej ?
Awatar użytkownika
wrojka
Posty: 457
Rejestracja: 10 cze 2018, 00:00
Lokalizacja: Gdańsk Wrzeszcz
Has thanked: 226 times
Been thanked: 208 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: wrojka »

Uranopolis pisze: 05 lut 2021, 20:39 Proszę wybaczyć być może niestosowne tutaj pytanie: zamierzam dokupić jeden tylko dodatek z myślą o grze solowej, co najlepiej ?
Z małych to 'Więcej Więcej'
Z dużych raczej Zimowy Szczyt
pantera
Posty: 61
Rejestracja: 30 gru 2013, 21:31
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: pantera »

Stanowczo więcej, więcej. Te karty dają fajne akcje. Legendy są wg mnie nierówne i jak ktoś już tu napisał powtarzalne.
Uranopolis pisze: 05 lut 2021, 20:39 Proszę wybaczyć być może niestosowne tutaj pytanie: zamierzam dokupić jeden tylko dodatek z myślą o grze solowej, co najlepiej ?

Nigdy nie grałam solo. Ale mając 3 dodatki mogę powiedzieć, że na pewno nie Święto lata, bo on mało daje.
szymuss
Posty: 407
Rejestracja: 26 lut 2009, 11:48
Has thanked: 34 times
Been thanked: 25 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: szymuss »

Hardkor pisze: 05 lut 2021, 10:36 Muszę coś dobrać na aleplanszowki za okolice 10 zł, więc pomyślałem nad dodatkiem do everdell - Legendy lub Więcej, Więcej! Który z nich bardziej polecacie i dlaczego :)
1. Wiecej Wiecej wprowadza mega mega ciekawe karty. Prakrycznie z kazdych korzystam ,a sklepik z gazetami to top 3 moich ulubionych budowli

2. Legendy znowu moim zdaniem wprowadzaja wlasnie element w kazdej grze na czym mamy sie skupic. Klocilem sie juz z wieloma tutaj osobami:P i uwazam ,ze kazda karta legendarna ma plusy i minusy i kazda jest raczej wyważona .

pzdr:)
Awatar użytkownika
polwac
Posty: 2575
Rejestracja: 09 mar 2017, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 1169 times
Been thanked: 461 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: polwac »

ignacy.ni pisze: 20 sty 2021, 18:07 Tak między wierszami ktoś coś wspomniał, że jest w planach ostatni dodatek, który swoją mechaniką usprawni wymianę kart na polanie+tryb solo.
Niby ma być tym najlepszym dodatkiem, ale zobaczymy, bo póki co trochę mało informacji.
To by było świetne, bo przy grze szczególnie na dwóch graczy trochę kuleje rotacja kart.
Paweł
"Jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej." - Dale Carnegie
Awatar użytkownika
Ikari
Posty: 195
Rejestracja: 20 gru 2019, 23:11
Has thanked: 11 times
Been thanked: 42 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: Ikari »

Ponieważ przemierzam się do zakupu teraz podczas dodruku dwa pytania

1) jaka jest różnica między everdell "retail" od deluxe / ks ? Z tego co co czytałem to w deluxe/ks od razu są monety i mini dodatki (3? więcej, legendy, krostawiec?) i tylko to czy jeszcze te wersje mają coś więcej ?

2) który z dodatków polecacie do podstawki głównie do gry na 2 osoby. znów opierając się na tym co ludzie piszą wychodzi że perłowy potok jest najgorszy.
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1478
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 716 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: arturmarek »

Ikari pisze: 09 lut 2021, 16:14 Ponieważ przemierzam się do zakupu teraz podczas dodruku dwa pytania

1) jaka jest różnica między everdell "retail" od deluxe / ks ? Z tego co co czytałem to w deluxe/ks od razu są monety i mini dodatki (3? więcej, legendy, krostawiec?) i tylko to czy jeszcze te wersje mają coś więcej ?

2) który z dodatków polecacie do podstawki głównie do gry na 2 osoby. znów opierając się na tym co ludzie piszą wychodzi że perłowy potok jest najgorszy.
1) Chyba są takie różnice jak wskazałeś (monety + mini dodatki). Ja mam wersję sklepową i nie czuję aby czegoś brakowało, nie wiem jaka jest różnica cenowa, więc ciężko powiedzieć czy jest sens kupować wersję deluxe.

2) Pograj na początek w podstawkę. Ja gram tylko 2-osobowo i po 10 rozgrywkach nie czuję potrzeby kupna dodatku. Biorąc pod uwagę ceny dużych dodatków, prawdopodobnie nigdy ich nie kupię. Nie mówię, że nie są warte swojej ceny, ale wolę dołożyć parędziesiąt złotych i kupić nową grę.
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1967
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 191 times
Been thanked: 853 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: Neoptolemos »

Miałem wersję KS i nie było w niej "automatycznie" dodatków, ale też była kupiona z drugiej ręki. Teraz mam zwykłą polską i nie widzę sensu posiadania KS, komponenty są wystarczająco dobre, a minidodatki - jeśli bardzo Ci zależy - można dokupić potem (czy jest natomiast sens, to nie wiem).

Z dodatków mam Święto Lata i oprócz rozszerzenia na 5-6 osób wnosi dość niewiele - fajne są asymetryczne frakcje i targowisko, ale chyba niewarte stówy.

A w ogóle to wpadłem tu tylko dorzucić kilka słów od siebie. Jeśli ktoś jeszcze recenzji Everdell w ogóle szuka ;)
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
Ikari
Posty: 195
Rejestracja: 20 gru 2019, 23:11
Has thanked: 11 times
Been thanked: 42 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: Ikari »

Neoptolemos pisze: 09 lut 2021, 16:32 Z dodatków mam Święto Lata i oprócz rozszerzenia na 5-6 osób wnosi dość niewiele - fajne są asymetryczne frakcje i targowisko, ale chyba niewarte stówy.
A w takim razie Wzgórze / potok jest warty prawie 170 ? ( edycje kolekcjonerskie chodzą po tyle ) :D

Doprecyzowując z mini dodatków to krostawiec to jest aspekt solo i nie ma innego zastosowania ?

ps - dla mnie edycja KS nie wchodzi w grę bo żonka nie czai aż tak ang. żeby mieć fun z czytania tylu kart.
ODPOWIEDZ