Moje Miasto (Reiner Knizia)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Kicurek
Posty: 58
Rejestracja: 10 kwie 2019, 07:28
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 8 times
Been thanked: 19 times
Kontakt:

Re: Moje Miasto (Reiner Knizia)

Post autor: Kicurek »

simpsonowie pisze: 03 lut 2021, 21:28 Chciałbym zagrać z dzieciakami w tą gre - jak uważacie od jakiego wieku spokojnie dziecko będzie ogarniać i samodzielnie grać ?
My gramy w trójkę. Ja, żona i córka (9 lat). Jesteśmy w tej chwili na 15 epizodzie czyli połowę kampanii mamy już za sobą. Córka zasady spokojnie ogarnia. Ich trudność/złożoność jak na razie można porównać do Parku Niedźwiedzi, ewentualnie Park Niedźwiedzi + dodatek (Kolej na Grizli), czyli taki familijny plus. Ale tutaj nie zasady stanowią największą trudność dla córki, a zastosowany w rozgrywce mechanizm wyrównywania szans. Często jest tak, że na koniec epizodu osoba, która go wygrała dostaje (oprócz punktów postępu) naklejkę, która utrudni zadanie w następnym epizodzie. Natomiast osoba, która przegrała nie dostaje punktów postępu ale może sobie nakleić naklejkę, która z kolei pomaga w następnych grach. Tak jak pisałem, jesteśmy na 15 epizodzie i może jest w tym ukryty jakiś głębszy sens, który się ujawni pod koniec kampanii ale na razie córka ma mały problem aby zrozumieć czemu osoba, która wygrywa jest karana, a osoba która przegrała dostaje nagrodę. Taki mały zonk. I dla dzieci trudnością może być także konieczności stosowania zmienności strategii jeśli się chce rywalizować z innymi. Trzeba być elastycznym i umiejętnie wykorzystywać coraz to nowe zasady punktowania. Ale tutaj już pomagam i podpowiadam za co często dostaje po łapach bo przecież ona wie. Nie gramy o złote kalesony tylko aby dobrze się bawić i wspólnie spędzać czas. Generalnie cała gra na bardzo duży plus.
Agata82
Posty: 25
Rejestracja: 02 lut 2021, 19:33
Has thanked: 24 times
Been thanked: 14 times

Re: Moje Miasto (Reiner Knizia)

Post autor: Agata82 »

O zaskoczyliście mnie, bo do tej pory gry Knizi które mamy, bardzo lubimy. Powiedzcie mi czy ta gra jest regrywalna? Ktoś coś wie na ten temat ? Oprócz wariantu na koniec kampanii, czy jest sens rozgrywania potem kampanii po raz kolejny ?
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Moje Miasto (Reiner Knizia)

Post autor: BartP »

Skoro masz poklejoną planszę, to nie bardzo się da.
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1738
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 571 times
Been thanked: 1407 times

Re: Moje Miasto (Reiner Knizia)

Post autor: Leser »

Agata82 pisze: 04 lut 2021, 19:16 O zaskoczyliście mnie, bo do tej pory gry Knizi które mamy, bardzo lubimy. Powiedzcie mi czy ta gra jest regrywalna? Ktoś coś wie na ten temat ? Oprócz wariantu na koniec kampanii, czy jest sens rozgrywania potem kampanii po raz kolejny ?
Zawsze warto przejrzeć temat.
Yavi pisze: 28 sty 2021, 11:17 - grając we dwoje można przejść kampanię 2 razy, grając we troje-czworo raz.
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
azazelmo
Posty: 897
Rejestracja: 12 sie 2019, 10:49
Has thanked: 150 times
Been thanked: 281 times

Re: Moje Miasto (Reiner Knizia)

Post autor: azazelmo »

Poprawcie mnie jeśli się mylę, ale czy nie wystarczy skserować sobie planszy i później domalować na kopii raz drzewko, raz kamol, w miarę postępu kampanii? Takie własne roll&write tylko bez toczenia ;)
Ale wnioskuję to na recenzjach bez spoilerów, więc sytuacja może się komplikować z kolejnymi kopertami.
Cyel
Posty: 2575
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1223 times
Been thanked: 1429 times

Re: Moje Miasto (Reiner Knizia)

Post autor: Cyel »

Kicurek pisze: 04 lut 2021, 15:19 Ale tutaj nie zasady stanowią największą trudność dla córki, a zastosowany w rozgrywce mechanizm wyrównywania szans. Często jest tak, że na koniec epizodu osoba, która go wygrała dostaje (oprócz punktów postępu) naklejkę, która utrudni zadanie w następnym epizodzie. Natomiast osoba, która przegrała nie dostaje punktów postępu ale może sobie nakleić naklejkę, która z kolei pomaga w następnych grach. Tak jak pisałem, jesteśmy na 15 epizodzie i może jest w tym ukryty jakiś głębszy sens, który się ujawni pod koniec kampanii ale na razie córka ma mały problem aby zrozumieć czemu osoba, która wygrywa jest karana, a osoba która przegrała dostaje nagrodę. Taki mały zonk.
Jak sam piszesz to mechanizm wyrównywania szans - ktoś komu dobrze idzie miałby mieć jeszcze łatwiej? To bez sensu. Wytłumacz córce, że to też nagroda - zwycięzca zasługuje na wskoczenie na wyższy poziom trudności w stosunku do lamiących przeciwników ;)
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Atk
Posty: 1394
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 494 times
Been thanked: 284 times

Re: Moje Miasto (Reiner Knizia)

Post autor: Atk »

O co chodzi? Gra Galakty w sklepie portalu?
https://sklep.portalgames.pl/kolekcja/f ... to-galakta
Awatar użytkownika
floyd
Posty: 128
Rejestracja: 10 paź 2014, 16:47
Lokalizacja: Londyn/Inowrocław
Has thanked: 35 times
Been thanked: 13 times

Re: Moje Miasto (Reiner Knizia)

Post autor: floyd »

Trzewik w 2 Pionkach opowiadał, że poleca grę i robi eksperyment, może jakieś inne gry innych wydawnictw też się pojawią, a Moje Miasto jest pierwszą, jak to się przyjmie to pewnie będą też inne.
Ostatnio zmieniony 06 lut 2021, 16:52 przez floyd, łącznie zmieniany 1 raz.
Atk
Posty: 1394
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 494 times
Been thanked: 284 times

Re: Moje Miasto (Reiner Knizia)

Post autor: Atk »

mam zaległe 2 pionki

Thx za przypomnienie!
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Moje Miasto (Reiner Knizia)

Post autor: Yavi »

azazelmo pisze: 04 lut 2021, 22:05 Poprawcie mnie jeśli się mylę, ale czy nie wystarczy skserować sobie planszy i później domalować na kopii raz drzewko, raz kamol, w miarę postępu kampanii? Takie własne roll&write tylko bez toczenia ;)
Ale wnioskuję to na recenzjach bez spoilerów, więc sytuacja może się komplikować z kolejnymi kopertami.
I tak i nie. Bo tak w sumie można każdą grę legacy potraktować - nie korzystać z plansz, tylko je skserować itd. Odpowiedź ze spoilerami niżej (z mechaniki):
Spoiler:
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Moje Miasto (Reiner Knizia)

Post autor: warlock »

Rozegraliśmy z dziewczyną całą kampanię i szczerze polecam - kawał świetnej, prostej, angażującej gry ;). Dodatkowa opinia w spojlerze (dla wyjątkowo wyczulonych, ale mam nadzieję, że to nie zdradza zbyt wiele):
Spoiler:
Autentycznie mi smutno, że trzeba się pożegnać z tym tytułem (tryb nieskończony to jednak nie to samo) - niech to posłuży za rekomendację ;).
krzyss
Posty: 979
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14
Has thanked: 32 times
Been thanked: 32 times

Re: Moje Miasto (Reiner Knizia)

Post autor: krzyss »

Jeśli graliście we dwie osoby to można jeszcze raz kampanię rozegrać.
tomg
Posty: 404
Rejestracja: 02 gru 2019, 00:00
Has thanked: 124 times
Been thanked: 159 times

Re: Moje Miasto (Reiner Knizia)

Post autor: tomg »

Ogólnie po zakończeniu gry nadal mogę stwierdzić, że gra bardzo podobała się mojej rodzinie. Na pochwałę zasługuje ciekawa ewolucja zasad gry rozłożona na wszystkie rozdziały. Częstym problemem w wielu innych grach legacy są mniej ciekawe ostatnie etapy. Nie dotyczy to jednak "Mojego miasta".
Pewną niedoskonałość opiszę poniżej (odradzam czytanie przed zakończeniem kampanii ale jestem ciekawy opinii tych którzy już ją ukończyli)
Spoiler:
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: Moje Miasto (Reiner Knizia)

Post autor: ko2a »

Pytanie do tych co przeszli na dwie osoby. Czy można taką grę odsprzedać żeby kolejne dwie osoby zagrały legacy?
probbi
Posty: 950
Rejestracja: 28 gru 2016, 15:13
Lokalizacja: Nadarzyn
Has thanked: 48 times
Been thanked: 91 times

Re: Moje Miasto (Reiner Knizia)

Post autor: probbi »

tak, można
Sam przeszedłem i patrzyłem ile jest naklejek w każdej kopercie. Jutro dokładnie to jeszcze raz przejrzę i odpiszę
Awatar użytkownika
Alucard1982
Posty: 194
Rejestracja: 26 lis 2018, 09:46
Has thanked: 15 times
Been thanked: 19 times

Re: Moje Miasto (Reiner Knizia)

Post autor: Alucard1982 »

Gra jest do 4 osób, więc na pewno można.
qbixer
Posty: 65
Rejestracja: 27 sie 2019, 10:40
Lokalizacja: Poznań

Re: Moje Miasto (Reiner Knizia)

Post autor: qbixer »

ko2a pisze: 07 mar 2021, 22:33 Pytanie do tych co przeszli na dwie osoby. Czy można taką grę odsprzedać żeby kolejne dwie osoby zagrały legacy?
Mi się z kolei wydaje że może nie być możliwe, bo pierwsze i drugie miejsce przyklejają często inne naklejki niż miejsca 3 i 4, więc całkowita ilość naklejek jest wystarczająca, ale poszczególnych typów może być za mało
probbi
Posty: 950
Rejestracja: 28 gru 2016, 15:13
Lokalizacja: Nadarzyn
Has thanked: 48 times
Been thanked: 91 times

Re: Moje Miasto (Reiner Knizia)

Post autor: probbi »

qbixer pisze: 08 mar 2021, 09:53
ko2a pisze: 07 mar 2021, 22:33 Pytanie do tych co przeszli na dwie osoby. Czy można taką grę odsprzedać żeby kolejne dwie osoby zagrały legacy?
Mi się z kolei wydaje że może nie być możliwe, bo pierwsze i drugie miejsce przyklejają często inne naklejki niż miejsca 3 i 4, więc całkowita ilość naklejek jest wystarczająca, ale poszczególnych typów może być za mało
grając na 2 osoby przyklejasz naklejki dla pierwszego miejsca i "pozostałych" miejsc, a nie dla drugiego.
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1738
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 571 times
Been thanked: 1407 times

Re: Moje Miasto (Reiner Knizia)

Post autor: Leser »

qbixer pisze: 08 mar 2021, 09:53
ko2a pisze: 07 mar 2021, 22:33 Pytanie do tych co przeszli na dwie osoby. Czy można taką grę odsprzedać żeby kolejne dwie osoby zagrały legacy?
Mi się z kolei wydaje że może nie być możliwe, bo pierwsze i drugie miejsce przyklejają często inne naklejki niż miejsca 3 i 4, więc całkowita ilość naklejek jest wystarczająca, ale poszczególnych typów może być za mało
W grze dwuosobowej nie ma drugiego miejsca, dlatego naklejek spokojnie starczy.
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Awatar użytkownika
_Berenice_
Posty: 763
Rejestracja: 17 lis 2012, 14:36
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 62 times
Been thanked: 478 times

Re: Moje Miasto (Reiner Knizia)

Post autor: _Berenice_ »

Moja kolekcja

Planszówkowy PKS - gdzie planszówki kupujemy sami, a wy decydujecie, czy również chcecie wydać na nie swoje pieniądze!

ZnadPlanszy.pl - zapraszamy też do naszego bloga, gdzie także dzieją się różniste rzeczy :>
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 973
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 352 times
Been thanked: 756 times
Kontakt:

Re: Moje Miasto (Reiner Knizia)

Post autor: Apos »

Moje Miasto - gra, która zahacza o wiele gier takich jak m.in. Książęta Florencji, Welcome To, Patchwork, Uczta dla Odyna, a całość jest okraszona sosem legacy i podana przez mistrza kulinariów łamigłówkowych - Reinera Knizie. Gra trwa przez 8 rozdziałów, a każdy składa się z 3 epizodów. Zaczyna się niewinnie, wręcz banalnie, ale każdy kolejny epizod dodaje coś nowego i cała sprawa zaczyna nabierać rumieńców. A to dochodzi nowe pole, w postaci naklejki na plansze co przeszkadza lub pomaga, a to punktujemy za bardziej wyrafinowane ułożenie kafelków, od 2 rozdziału wchodzi nowy typ budynków, które z jednej strony dają fajne punkty, z drugiej są mocno upierdliwe. Trochę się dziwiłem, że gra która po okładce "nie wygląda", zbierała tyle pozytywnych ocen, ale teraz rozumiem dlaczego. Przypadła mi do gustu mechanika zmieniających się planszetek oraz pula dostępnych kafelków graczy - na początku wykonywaliśmy identyczne ruchy, ale szybko się to zmieniło.

Do rozegrania jeszcze wiele, więc daleko do wydania pełnej oceny, ale bardzo chętnie zagram następnym razem. Jedna z fajniejszych gier legacy jakie grałem :) .
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4476
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1425 times
Been thanked: 1100 times

Re: Moje Miasto (Reiner Knizia)

Post autor: garg »

Apos pisze: 30 sie 2021, 10:26 Moje Miasto - gra, która zahacza o wiele gier takich jak m.in. Książęta Florencji, Welcome To, Patchwork, Uczta dla Odyna, a całość jest okraszona sosem legacy i podana przez mistrza kulinariów łamigłówkowych - Reinera Knizie. Gra trwa przez 8 rozdziałów, a każdy składa się z 3 epizodów. Zaczyna się niewinnie, wręcz banalnie, ale każdy kolejny epizod dodaje coś nowego i cała sprawa zaczyna nabierać rumieńców. A to dochodzi nowe pole, w postaci naklejki na plansze co przeszkadza lub pomaga, a to punktujemy za bardziej wyrafinowane ułożenie kafelków, od 2 rozdziału wchodzi nowy typ budynków, które z jednej strony dają fajne punkty, z drugiej są mocno upierdliwe. Trochę się dziwiłem, że gra która po okładce "nie wygląda", zbierała tyle pozytywnych ocen, ale teraz rozumiem dlaczego. Przypadła mi do gustu mechanika zmieniających się planszetek oraz pula dostępnych kafelków graczy - na początku wykonywaliśmy identyczne ruchy, ale szybko się to zmieniło.

Do rozegrania jeszcze wiele, więc daleko do wydania pełnej oceny, ale bardzo chętnie zagram następnym razem. Jedna z fajniejszych gier legacy jakie grałem :) .
Ja zagrałem z synami prawie całą kampanię i mam mieszane uczucia. Po kolei:

1) Prostota reguł i niska bariera wejścia zachęcają do grania. Zaczęło się fajnie i rzeczywiście kolejne koperty miło urozmaicają coś, co w rzeczywistości jest wariacją na temat Blokusa.

2) Pierwszy z moich synów znudził się po czterech partiach i po prostu zrezygnował z udziału w rozgrywkach. Całe szczęście, że gra na to pozwala - po prostu graliśmy od tego momentu z innymi bonusami za wygraną i tyle.

3) Drugi z synów zastrajkował po 21. partii. Czyli zostały nam do rozegrania trzy ostatnie partie z ostatniej koperty. I od ponad dwóch miesięcy nie mogę go namówić do zakończenia kampanii :shock: A to się jeszcze nigdy nie zdarzyło przy żadnej grze legacy. I to mówi co nieco o samej grze. Z jednej strony jest to fajna łamigłówka ze zmieniającymi się warunkami punktacji i dynamiczną planszą, ale to nadal jest aż i tylko fajna łamigłówka.

Na BGG dałem 7/10 i podtrzymuję swoją ocenę, ale po początkowym zachwycie emocje szybko opadają i gra pozostaje taką miłą popierdółką. Za tę cenę - warto. Moje Miasto dostarcza sporo dobrej zabawy, ale po zakończeniu kampanii zamierzam rozebrać pudełko na prototypy, bo na pewno nie siądę do niej ponownie.
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Moje Miasto (Reiner Knizia)

Post autor: BartP »

Czy od którejś rozgrywki gra wprowadza jakieś mechanizmy wywołujące interakcję między graczami?
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4476
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1425 times
Been thanked: 1100 times

Re: Moje Miasto (Reiner Knizia)

Post autor: garg »

BartP pisze: 30 sie 2021, 11:05 Czy od którejś rozgrywki gra wprowadza jakieś mechanizmy wywołujące interakcję między graczami?
W dalszych rozdziałach są wprowadzone bonusy, dostępne wyłącznie dla pierwszej osoby, króra zrealizuje jakiś warunek na planszy. Czyli robi się wyścig do premii.
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
helloween85
Posty: 162
Rejestracja: 14 maja 2018, 14:39
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 83 times
Been thanked: 48 times

Re: Moje Miasto (Reiner Knizia)

Post autor: helloween85 »

Mam bardzo podobne odczucia co Garg. Na początku mi i wszystkim współgraczom się bardzo podobało, ok połowy kampanii zaczęliśmy się już nudzić... Ostatecznie nie otworzyliśmy ostatniej koperty.

Mimo wszystko raczej nie żałuję wydanych pieniędzy, gra jest stosunkowo tania, a parę godzin miło przy niej minęło. Raczej już jednak do niej nie wrócę.
ODPOWIEDZ