Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
oduck
Posty: 149
Rejestracja: 07 paź 2013, 19:37
Has thanked: 443 times
Been thanked: 73 times

Re: Pax Pamir (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: oduck »

612 pisze: 05 lut 2021, 18:01Tekst na kartach to wyłącznie flavor,
az tak wylacznie to nie, sa zdolnosci specjalne przeciez na kilkunastu kartach. Nie jest to duzo, no ale tak gwoli scislosci prostuje :) Plus karty dominacji oczywiscie, ale one akurat maja to samo.
feniks_ciapek
Posty: 2290
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1596 times
Been thanked: 931 times

Re: Pax Pamir (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: feniks_ciapek »

612 pisze: 05 lut 2021, 18:01 Na dwóch gra jest moim zdaniem bardzo fajna, nie jest to może to samo co na większą liczbę graczy, ale jak dla mnie Pamir sprawia się dobrze jako gra "pojedynkowa" jeden na jeden, całkiem blisko mu pod tym względem do mojej ulubionej Porfiriany. I to, że może skończyć się już po pierwszej dominacji, nie jest dla mnie żadną wadą, a wręcz przeciwnie.
A nie brakuje ci trzeciej frakcji? Bo ja na dwóch graczy mam wrażenie, że gram tylko w połowę gry, albo nawet w jedną trzecią. Zamiast lawirowania pośród plątaniny sojuszy dostajemy w zasadzie bezpośredni konflikt, w którym strategie wydają się bardzo oczywiste - budujesz obecność własnego imperium na planszy, a jeśli nie wychodzi, to zmieniasz lojalność. Jak dla mnie gra robi się wtedy zbyt prostolinijna i traci swoją "paxowatość".
Awatar użytkownika
612
Posty: 435
Rejestracja: 16 mar 2015, 15:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 69 times
Been thanked: 563 times

Re: Pax Pamir (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: 612 »

Jasne że strategie są oczywiste, ale dzięki mechanizmowi rynku w Pamirze nie jest to bolączka jak w "typowej" grze euro, dla której byłoby to zabójstwo.
Gra jest trochę inna niż przy 3 osobach, ale to w sumie fajne, że jeden tytuł potrafi dać odmienne wrażenia - nie napiszę, że gorsze czy uboższe, dla mnie inne, ale może po prostu ja akurat lubię taki prostolinijny model rozgrywki. Przy czym ta prostolinijność nie ograbia przecież gry z głębi decyzyjnej, droga do celu może jest i bardziej niż oczywista, ale sama przecież się przed graczem nie układa, każdy dysponuje tymi samymi narzędziami, wygrywa zwyczajnie ten, kto lepiej je wykorzysta.
A z drugiej strony, gra na 2 osoby trochę jednak obnaża to co mnie w Pamirze najbardziej uwiera, czyli jakieś takie zbyt proste zmiany sojuszy. Za łatwo trochę dla mnie tu "rzucić to wszystko i pojechać do Kabulu". W zasadzie jak już jest pewne, że zwyczajnie nie uda się nam wycisnąć dominacji dla naszej frakcji, to bach zdrada i już jesteśmy razem, może te 3 punkty za drugie miejsce da się przytulić. No i jakieś te nasze plemiona na mapie bezpieczniejsze...
dave8
Posty: 744
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 70 times
Been thanked: 93 times

Re: Pax Pamir (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: dave8 »

Wie ktoś czy Galakta będzie też sprzedawać metalowe monety?
Uncle_Grga
Posty: 560
Rejestracja: 30 lis 2019, 12:07
Has thanked: 86 times
Been thanked: 284 times

Re: Pax Pamir (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: Uncle_Grga »

Kurde.. weekend spędziłem z Paxami na youtubach.. czuję się, jakbym odkrył Amerykę.. gdzie ja się dotąd uchowalem...? Literalnie terra incognita.. nic nie wiedziałem.. A tu całą seria.. :shock:

I z tego co dotąd obejrzałem, nie wydaje mu się że Pamir odstaje.. wręcz przeciwnie, dla mnie tematyka daje dodatkowy walor i chyba wysuwa na pierwszy plac. Jestem zainteresowany, już to wiem. Mam dylemat tylko, czy czekać na wersję polską? Czy brać angielską..

Tak estetycznie, jak mechanicznie wygląda to nieziemsko.. niby dwie akcje (wiadomo, tysiąc mikro zasad) a tyle gry.. dla mnie na te chwilę bomba.. jestem zachwycony tym co zobaczyłem..
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1092
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 31 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: Rafal_Kruczek »

orzeh pisze: 05 lut 2021, 11:06 Galakta wyda Pax Pamir 2nd ed. po Polsku!!!
Jestem w MEGA szoku!!!
Szokiem może będzie też cena. I to w obu kierunkach...
Wosho
Posty: 1439
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Pax Pamir (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: Wosho »

Odstaje bo jak przeczytasz instrukcje do PP to rozumiesz ocb i jak grac a jak przeczytasz instrukcje np do Pax Transhumanity to ni chu.. nie wiesz ocb ;)
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1130
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: Pax Pamir (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: kaimada »

Wosho pisze: 08 lut 2021, 10:33 Odstaje bo jak przeczytasz instrukcje do PP to rozumiesz ocb i jak grac a jak przeczytasz instrukcje np do Pax Transhumanity to ni chu.. nie wiesz ocb ;)
Ja przeczytałem instrukcję Transhumanity, zobaczyłem How To Play i przykładową rozgrywkę, a trwały one z dwie godziny, a jak zaczęliśmy grać to i tak nie wiedziałem o co w tym w sumie chodzi. :lol:

Pamir za to jest bardzo przyjazny. :wink:
dawid
Posty: 516
Rejestracja: 26 lut 2014, 14:59
Has thanked: 183 times
Been thanked: 239 times

Re: Pax Pamir (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: dawid »

Czy ktoś ma doświadczenie w grze na 2 osoby ?

Na BGG większość graczy poleca na 2 i wypada to pozytywnie, ale spotkałem się z kilkoma opiniami, że dopiero od 3 zaczyna się soczysta strategia.
Wosho
Posty: 1439
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Pax Pamir (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: Wosho »

My gralismy ostatnio 3 gry i nam wyszlo ze chyba najlepiej we 4 ;)
Ale sprawdzimy next time.
Awatar użytkownika
Chudej
Posty: 399
Rejestracja: 18 sty 2020, 13:52
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 339 times
Been thanked: 309 times

Re: Pax Pamir (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: Chudej »

dawid pisze: 08 lut 2021, 11:30 Czy ktoś ma doświadczenie w grze na 2 osoby ?

Na BGG większość graczy poleca na 2 i wypada to pozytywnie, ale spotkałem się z kilkoma opiniami, że dopiero od 3 zaczyna się soczysta strategia.
Większość moich gier było na 2 osoby z botem. Przy takim setupie gra robi się dosyć mocno losowa ze względu na bota, który potrafi się szybciej rozbudowywać i robić głupie (wynikające z jego chaotycznej natury) ruchy, które mogą podpasować jednemu graczowi bardziej niż innemu. Póki co tylko raz zdarzyło mi się grać w 4 osoby i muszę powiedzieć, że dopiero wtedy ta gra rozwija skrzydła i od tamtego czasu chyba graliśmy we 2 osoby tylko raz.
feniks_ciapek
Posty: 2290
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1596 times
Been thanked: 931 times

Re: Pax Pamir (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: feniks_ciapek »

dawid pisze: 08 lut 2021, 11:30 Czy ktoś ma doświadczenie w grze na 2 osoby ?

Na BGG większość graczy poleca na 2 i wypada to pozytywnie, ale spotkałem się z kilkoma opiniami, że dopiero od 3 zaczyna się soczysta strategia.
Dosłownie kilkanaście postów powyżej jest dyskusja na ten temat.
Awatar użytkownika
mistrz_yon
Posty: 705
Rejestracja: 26 kwie 2005, 11:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 252 times
Kontakt:

Re: Pax Pamir (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: mistrz_yon »

Uncle_Grga pisze: 07 lut 2021, 22:28 Mam dylemat tylko, czy czekać na wersję polską? Czy brać angielską..
A to będzie wersja polska?
Lukić
Posty: 237
Rejestracja: 28 mar 2019, 09:31
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 49 times
Been thanked: 71 times

Re: Pax Pamir (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: Lukić »

mistrz_yon pisze: 09 lut 2021, 23:59
Uncle_Grga pisze: 07 lut 2021, 22:28 Mam dylemat tylko, czy czekać na wersję polską? Czy brać angielską..
A to będzie wersja polska?
http://galakta.pl/galaktyczne-zapowiedzi-dzien-5/
...słaba ta gra, nawet nie ma premii za przejście przez start...
Uncle_Grga
Posty: 560
Rejestracja: 30 lis 2019, 12:07
Has thanked: 86 times
Been thanked: 284 times

Re: Pax Pamir (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: Uncle_Grga »

mistrz_yon pisze: 09 lut 2021, 23:59
Uncle_Grga pisze: 07 lut 2021, 22:28 Mam dylemat tylko, czy czekać na wersję polską? Czy brać angielską..
A to będzie wersja polska?
Muszę napisać: na szczęście.

Ja kompletnie systemu Paxów nie czaiłem.. tematy zaczynające się od Pax omijalem na forum łukiem szerokim. Nic. Null. Niente. No i po zapowiedzi Galakty zerknąlem. A tu taki brylant.. cały weekend oglądałem po jutubach.. no i szaleństwo się zapowiada.. czuję w kościach, że się z Pamirem zakolegujemy.. oj zakolegujemy😊
Awatar użytkownika
oduck
Posty: 149
Rejestracja: 07 paź 2013, 19:37
Has thanked: 443 times
Been thanked: 73 times

Re: Pax Pamir (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: oduck »

Pax Pamir o tyle odstaje od innych "paxow", ze jest to jedyna jak na razie gra z tej serii/rodziny nie bedaca dzielem Eklunda (Phila i/lub Matta). Cole Wehrle po rozgrywce w Pax Porfiriana, zachecony zaproszeniem do przesylania swoich pomyslow opartych na tej mechanice, wymyslil pierwsza edycje Pax Pamir, ktora jeszcze nosila pietno "eklundowosci", ale i tak byla juz wygladzona i wypolerowana jesli chodzi o klarownosc zasad. Natomiast druga edycja PP powstala juz w wydawnictwie zalozonym przez braci Wehrle i jest jeszcze bardziej "streamlined", chociaz pojawialy sie tu i owdzie glosy, ze niepotrzebnie uproszczone niektore rzeczy zostaly.
Zreszta duza czesc historii powstania Pax Pamir 1 i 2 ed.jest opisana w ksiazeczce z instrukcja.
Awatar użytkownika
612
Posty: 435
Rejestracja: 16 mar 2015, 15:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 69 times
Been thanked: 563 times

Re: Pax Pamir (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: 612 »

Dobrze powiedziane, od siebie dodam, że to "odstawanie" jak dla mnie najlepiej stwierdzenie, że granie w Pamira jest jak granie w "typową" grę planszową, natomiast granie w eklundowskie Paxy jest bliższe wrażeniu uczestniczenia w symulacji - Wehrle po prostu na bazie tego systemu zrobił bardzo fajną grę planszową, ale - jak dla mnie przynajmniej - nie czuć w niej takiej immersji jak w innych Paxach. Nie jest to krytyka Pamira, chociaż nie ukrywam, że bliższy byłby mojemu sercu gdybym faktycznie czuł ten piasek między zębami podczas rozgrywki. Traktuję go stety-niestety trochę jak szachy, bo zarówno pod względem mechaniki rozgrywki jak i możliwości jakie oferuje w porównaniu do innych Paxów jest uboższy, ale z drugiej strony - trochę prostszy, bardziej bezpośredni Pax to dla mnie zawsze lepiej niż kolejny taki sam.
Bardzo fajnie, że Galakta go wydaje, bo to świetna, cudownie wykonana gra. Szkoda tylko, że pewnie nie pójdzie za tym wzrost zainteresowania Paxami i Biosami w Polsce.
tomg
Posty: 404
Rejestracja: 02 gru 2019, 00:00
Has thanked: 124 times
Been thanked: 159 times

Re: Pax Pamir (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: tomg »

Może ktoś z Pax-fanów doradziłby w dylemacie opisanym w viewtopic.php?f=43&t=70428
Z góry dzięki !
Wosho
Posty: 1439
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Pax Pamir (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: Wosho »

612 pisze: 10 lut 2021, 12:43 Dobrze powiedziane, od siebie dodam, że to "odstawanie" jak dla mnie najlepiej stwierdzenie, że granie w Pamira jest jak granie w "typową" grę planszową, natomiast granie w eklundowskie Paxy jest bliższe wrażeniu uczestniczenia w symulacji - Wehrle po prostu na bazie tego systemu zrobił bardzo fajną grę planszową, ale - jak dla mnie przynajmniej - nie czuć w niej takiej immersji jak w innych Paxach. Nie jest to krytyka Pamira, chociaż nie ukrywam, że bliższy byłby mojemu sercu gdybym faktycznie czuł ten piasek między zębami podczas rozgrywki. Traktuję go stety-niestety trochę jak szachy, bo zarówno pod względem mechaniki rozgrywki jak i możliwości jakie oferuje w porównaniu do innych Paxów jest uboższy, ale z drugiej strony - trochę prostszy, bardziej bezpośredni Pax to dla mnie zawsze lepiej niż kolejny taki sam.
Bardzo fajnie, że Galakta go wydaje, bo to świetna, cudownie wykonana gra. Szkoda tylko, że pewnie nie pójdzie za tym wzrost zainteresowania Paxami i Biosami w Polsce.
Jak nie pojdzie jak juz tu kilka osob pisalo ze dzieki temu info dowiedzialo sie o istnieniu paxów :)
Uncle_Grga
Posty: 560
Rejestracja: 30 lis 2019, 12:07
Has thanked: 86 times
Been thanked: 284 times

Re: Pax Pamir (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: Uncle_Grga »

Otóż to.. :lol:

Z jaskin, w ktorych siedzieliśmy, prosto do Afgana. Taki awans cywilizacyjny.. :wink:
Awatar użytkownika
612
Posty: 435
Rejestracja: 16 mar 2015, 15:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 69 times
Been thanked: 563 times

Re: Pax Pamir (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: 612 »

Napisałem, że nie pójdzie, bo jak rozumiem ta nagła eksplozja zainteresowania Pamirem wynika z jego polskiego wydania. Pozostałe Paxy pewnie się go nie doczekają, a ich zasady nie dość, że napisane po angielsku, to są bardziej złożone i zawiłe niż w Pamirze. No i wydane są dość "oszczędnie".
Uncle_Grga
Posty: 560
Rejestracja: 30 lis 2019, 12:07
Has thanked: 86 times
Been thanked: 284 times

Re: Pax Pamir (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: Uncle_Grga »

612 pisze: 10 lut 2021, 14:19 Napisałem, że nie pójdzie, bo jak rozumiem ta nagła eksplozja zainteresowania Pamirem wynika z jego polskiego wydania. Pozostałe Paxy pewnie się go nie doczekają, a ich zasady nie dość, że napisane po angielsku, to są bardziej złożone i zawiłe niż w Pamirze. No i wydane są dość "oszczędnie".
Możesz miec rację, ale możesz się mylić. :wink: Jeśli Pamir ładnie się sprzeda, kolejne mogą pójść w trop za nim. Przy czym, to wcale nie jest pewne, że Pamir się przyjmie. Na razie zainteresowanie werbalne jest duże, czego sam jestem dowodem, ale myślę, że cena skoryguje nieco popyt. Spodziewam się rzędu pomiędzy 300 a 400 zeta, co może przetrzebic chętnych. Ja prędzej odpuszczę FCM lub Glen More niż tego Paxa, ale pewnie kilka osob przeliczy zawartosc portfela i wybierze cos innego. A słaba czy średnia sprzedaż ostudzi wydawcę w potencjalnej kontynuacji linii - co do zasady.

Więc nie przesadzajac biegu wypadków, nasluchiwalbym wieści z Galakty jak Pamir pojawi się w przedsprzedaży i późnej w regularnej sprzedaży..

Pytanie dodatkowe - czy pojawi się w tym roku w ogóle? Z tych wszystkich zapowiedzi coś na pewno odpadnie..
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Pax Pamir (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: warlock »

Chciałem tylko przypomnieć, że Pax Renaissance został wydany w Czechach i Hiszpanii, także mam nadzieję, że Pamir będzie u nas pierwszy, ale nie ostatni ;).
Awatar użytkownika
612
Posty: 435
Rejestracja: 16 mar 2015, 15:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 69 times
Been thanked: 563 times

Re: Pax Pamir (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: 612 »

Za Biosy lepiej by się wzięli, tam dużo bardziej potrzeba polskiego tłumaczenia <marzy>
Awatar użytkownika
mamtonawinylu
Posty: 284
Rejestracja: 08 gru 2014, 11:28
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 7 times

Re: Pax Pamir (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: mamtonawinylu »

warlock pisze: 10 lut 2021, 14:48 Chciałem tylko przypomnieć, że Pax Renaissance został wydany w Czechach i Hiszpanii, także mam nadzieję, że Pamir będzie u nas pierwszy, ale nie ostatni ;).
Fox in the Box wydał najgrubsze tytuły u naszych sąsiadów. Trzy 18xx, coina, masę rzeczy od SMG w tym John Company czy High Frontier. Nie mamy takiego wydawcy, ale nie obraziłbym się gdyby ktoś (ale nie wbrew rachunkowi ekonomicznemu) się tym zajął. Gracze musieliby tylko wiedzieć od początku, że taka gra będzie lokalizowana, bo po prostu kupią angielską wersję. W przypadku tytułów długo obecnych na rynku mam wrażenie, może mylne, że bardzo łatwe i bardzo trudne gry chyba najmniej potrzebują tłumaczeń.

No i oczywiście instrukcje, zupełnie inaczej niż w przypadku PP jest co tłumaczyć, z czym walczyć i co sknocić.
ODPOWIEDZ