Mezo (John Clowdus)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Sciurus77
Posty: 34
Rejestracja: 26 lip 2019, 19:45
Has thanked: 14 times
Been thanked: 12 times

Re: Mezo (John Clowdus)

Post autor: Sciurus77 »

Zdaje się, że Portal rozpoczął wysyłkę. Paczka nadana wczoraj, nic innego z ich sklepu nie zamawiałem :D
Awatar użytkownika
E2MD
Posty: 382
Rejestracja: 11 kwie 2017, 12:42
Lokalizacja: 43-518
Has thanked: 53 times
Been thanked: 135 times

Re: Mezo (John Clowdus)

Post autor: E2MD »

Paczkę dostałem wczoraj.

Dzisiaj rozpakowuję:
- prawie połowa figurek albo jest w locie jak Stoch albo próbuje wykonać "dwójkę". Na szczęście ciepła woda daje radę.
Obrazek
- Plansza po złożeniu jest wyraźnie krzywa, ale po rozłożeniu tego aż tak nie czuć / widać
Obrazek
- karty Bogów zbliżają się cienkością do kartki papieru
- kolory żetonów niebieskich i zielonych są niebezpiecznie podobne do siebie
- napisy na żetonach i planszy są wyraźne, ale czcionka wygląda jak z bieda-wniosku na wymianę pieca CO
- nie wiadomo w jaki sposób włożyć to wszystko w insert aby to nie latało - wątpię by się to pionowa dało przechowywać
- z bliżej nie znanego powodu plastikowy insert jest tak zrobiony że plansza po włożeniu wystaje trochę powyżej brzegu i pudełko się nie domyka do końca

Muszę ocenić jakość jako minus dostateczną jak na taką cenę gry. Porównując do ostatnio zakupionej za podobną kwotę gry Mysthea to Mezo jest pokonane przez nokaut w pierwszej rundzie..
Mam nadzieję że sam gameplay będzie zacny (dokupi dodatki i porządny insert - nikt nie będzie pamiętał o babolach 8) ).

EDIT: w dodatku God Pack nie ma polskich kart mimo, że na stronie Portalu jest napisane "w sklepie Portal Games dostępna jest angielska wersja dodatku z drukowanymi cyfrowo kartami Bogów w polskiej wersji językowej". Poszło zgłoszenie, pewnie chwile potrwa niż odpowiedzą
Ostatnio zmieniony 30 sty 2021, 14:02 przez E2MD, łącznie zmieniany 3 razy.
Nie przyszedłem tutaj wygrać
Awatar użytkownika
Szewa
Posty: 866
Rejestracja: 10 sie 2016, 12:33
Has thanked: 353 times
Been thanked: 501 times

Re: Mezo (John Clowdus)

Post autor: Szewa »

Nie wygląda to dobrze.
E2MD pisze: 30 sty 2021, 13:22 Paczkę dostałem wczoraj.
Wrzuciłbyś więcej zdjęć figurek i bogów? Oraz rozłożoną planszę?
Top10:
1. A Song of Ice & Fire 2. Wojna o pierścień 3. Dominant Species 4. Brass: Birmingham 5. A Game of Thrones 2ed 6.Pax Renaissance 2ed 7. Tyrants of the Underdark 8. Zombicide:2nd 9. Empires: Age of Discovery
Honorowa: Lotr LCG
Awatar użytkownika
E2MD
Posty: 382
Rejestracja: 11 kwie 2017, 12:42
Lokalizacja: 43-518
Has thanked: 53 times
Been thanked: 135 times

Re: Mezo (John Clowdus)

Post autor: E2MD »

Szewa pisze: 30 sty 2021, 13:32 Nie wygląda to dobrze.
Wrzuciłbyś więcej zdjęć figurek i bogów? Oraz rozłożoną planszę?
Proszę Cię bardzo.

Dwie figurki bogów wraz z plastikowymi piramidami
Spoiler:
Cztery figurki bogów plus widać na "65" jak dyskusyjnie jakościowo jest plansza sklejona
Spoiler:
Bieda czcionka i bieda justowanie
Spoiler:
Plansza na pudełku - też widać jak jest słabo sklejona oraz jak wystaje ponad pudełko. Przykrywka pudełka jest wysokości dołu więc po zamknięciu odstaje te 6-8 mm
Spoiler:
Nie mam więcej zdjęć pod ręką - jak będziesz chciał to jutro wieczorem mogę jeszcze zrobić. To na razie musi wystarczyć.
Nie przyszedłem tutaj wygrać
feniks_ciapek
Posty: 2290
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1596 times
Been thanked: 931 times

Re: Mezo (John Clowdus)

Post autor: feniks_ciapek »

Oryginał wyglądał podobnie. Figurki bogów fajne, cała reszta (skład tekstu też) to było wielkie rozczarowanie. Więc Portal po prostu skopiował to, co zrobił oryginalny wydawca.
Awatar użytkownika
Szewa
Posty: 866
Rejestracja: 10 sie 2016, 12:33
Has thanked: 353 times
Been thanked: 501 times

Re: Mezo (John Clowdus)

Post autor: Szewa »

Otrzymałem God Pack z przedsprzedaży (bo przecież miał być tylko w sklepie portalu, a okazało sie, że jednak nie) i nnie wierze, ależ słaba jakoś kart. Chciałbym zakoszulkować to, ale boje się, że karty pozginają się jak będę próbował to zrobić.
Top10:
1. A Song of Ice & Fire 2. Wojna o pierścień 3. Dominant Species 4. Brass: Birmingham 5. A Game of Thrones 2ed 6.Pax Renaissance 2ed 7. Tyrants of the Underdark 8. Zombicide:2nd 9. Empires: Age of Discovery
Honorowa: Lotr LCG
Awatar użytkownika
JimmyPL
Posty: 263
Rejestracja: 30 sty 2013, 19:11
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 53 times
Been thanked: 51 times

Re: Mezo (John Clowdus)

Post autor: JimmyPL »

Szewa pisze: 04 lut 2021, 09:54 Otrzymałem God Pack z przedsprzedaży (bo przecież miał być tylko w sklepie portalu, a okazało sie, że jednak nie) i nnie wierze, ależ słaba jakoś kart. Chciałbym zakoszulkować to, ale boje się, że karty pozginają się jak będę próbował to zrobić.
Ale masz dalej orginal w Englishu, wrzucasz zatem obie a to poprostu nakładka w języku Polskim
Awatar użytkownika
xtomashx
Posty: 318
Rejestracja: 25 lis 2017, 00:19
Has thanked: 58 times
Been thanked: 44 times

Re: Mezo (John Clowdus)

Post autor: xtomashx »

Dzisiaj odpakowałem swoją kopię. Wziąłem podstawkę wraz z God Pack oraz Duszami. O ile figurki podstawki są bardzo fajne duże, tak dodatkowe trochę mnie rozczarowały. Są mniejsze oraz więcej nadlewek do usuwania przy ewentualnym malowaniu. Tradycyjnie jest problem żeby to wszystko upchnąć w podstawce. Trzeba będzie insert zrobić.
dwaduzepe
Posty: 687
Rejestracja: 27 maja 2020, 14:27
Has thanked: 125 times
Been thanked: 254 times

Re: Mezo (John Clowdus)

Post autor: dwaduzepe »

ktos juz gral? jakies opinie?
Awatar użytkownika
Swawolny_Pionek
Posty: 286
Rejestracja: 29 cze 2016, 10:43
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 8 times

Re: Mezo (John Clowdus)

Post autor: Swawolny_Pionek »

Warto brać dodatek dla 5 graczy tylko dla 1 boga, jeśli nie ma się zamiaru siadać w pięciu? :mrgreen:
Awatar użytkownika
bexolini
Posty: 218
Rejestracja: 02 kwie 2020, 23:04
Has thanked: 61 times
Been thanked: 137 times

Re: Mezo (John Clowdus)

Post autor: bexolini »

Swawolny_Pionek pisze: 08 lut 2021, 10:56 Warto brać dodatek dla 5 graczy tylko dla 1 boga, jeśli nie ma się zamiaru siadać w pięciu? :mrgreen:
zdecydowanie nie, jeżeli nie masz zamiaru siadać w 5 to w podobnej cenie masz dodatek dusze xilibaby w którym masz wiecej kafelków do punktowania i innych modułów oraz 3 dodatkowych bogów.
Mój wątek sprzedażowy: viewtopic.php?f=65&t=66909
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2087
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 432 times

Re: Mezo (John Clowdus)

Post autor: tomp »

Swawolny_Pionek pisze: 08 lut 2021, 10:56 Warto brać dodatek dla 5 graczy tylko dla 1 boga, jeśli nie ma się zamiaru siadać w pięciu? :mrgreen:
Myślę, że nie. Ogranie samej podstawki trochę zajmuje.
Ale...
Jeśli zależy ci na zwiększeniu wyboru bogów do gry (1 dodatkowy bóg) oraz zwiększeniu losowości warunków początkowych (3 żetony ołtarza i 3 żetony gniewnego boga) to kup.
W moim mniemaniu lepszą inwestycją byłby dodatek Xibalba (3 bogów + żetony) lub Godpack (4 bogów, Uwaga! Portal dystrybuuje wersję angielską z dodrukowanymi kartami).
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Awatar użytkownika
Swawolny_Pionek
Posty: 286
Rejestracja: 29 cze 2016, 10:43
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 8 times

Re: Mezo (John Clowdus)

Post autor: Swawolny_Pionek »

Okay, mój błąd, nie dodałem. Przy założeniu, że mam dwa pozostałe dodatki. :mrgreen:
SickMind
Posty: 154
Rejestracja: 02 lip 2020, 12:16
Has thanked: 7 times
Been thanked: 22 times

Re: Mezo (John Clowdus)

Post autor: SickMind »

E2MD pisze: 30 sty 2021, 13:22 Paczkę dostałem wczoraj.
Super dzięki za rzeczowy opis. Utwierdziłeś mnie jedynie że jednak nie warto takiej kasy wydawać.
Do tego po obejrzeniu recenzji na geek factor nie porwała mnie.
A prezes tak słodko pierdzi że jego gry są świetnie wydawane i w tak super jakości. To nie pierwszy taki przypadek.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6128
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 642 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Mezo (John Clowdus)

Post autor: pan_satyros »

Jest i nasza audiorecenzja 🎧
(w opisie macie tagi do konkretnych sekcji)
https://youtu.be/PJzZLWmPB60
Awatar użytkownika
Breżniew
Posty: 824
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 51 times
Been thanked: 122 times

Re: Mezo (John Clowdus)

Post autor: Breżniew »

Wczoraj było grane. Całkiem przyjemna gra z prostymi i nieskomplikowanymi zasadami z fatalną instrukcją. Przy tak prostych zasadach zeszło nam grube 45 minut zanim w ogóle połapaliśmy się jak zacząć rozgrywkę. Graliśmy we dwóch, ale to jasne, że Mezo będzie chodzić lepiej na 3 osoby (choćby ze względu na mechanikę rozstrzygania remisów, które wcale nie będą rzadkim zjawiskiem podczas rozgrywki). Małe figurki w naszym egzemplarzu były niektóre pokrzywione.

Gra mi się podobała, ale widzę w niej ogrom niewykorzystanego potencjału - dwustronna plansza, ale obie strony poza wyglądem nie różnią się absolutnie niczym - można było wprowadzić jakieś modyfikacje (np. inne efekty odpalenia zdolności z tytułu posiadania większości szamanów czy wojowników), może jakieś dodatkowe bonusy na poszczególnych obszarach regionów...
Podobnie - plansze graczy są wszystkie identyczne i również dwustronne, chociaż strony są identyczne. I tutaj można było wprowadzić dwie różne strony, albo chociaż jedną stronę symetryczną względem pozostałych plansz, a drugą różniąca się od pozostałych plansz (jak np. w Anachrony).
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6128
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 642 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Mezo (John Clowdus)

Post autor: pan_satyros »

Breżniew pisze: 11 lut 2021, 08:27 Gra mi się podobała, ale widzę w niej ogrom niewykorzystanego potencjału - dwustronna plansza, ale obie strony poza wyglądem nie różnią się absolutnie niczym - można było wprowadzić jakieś modyfikacje (np. inne efekty odpalenia zdolności z tytułu posiadania większości szamanów czy wojowników), może jakieś dodatkowe bonusy na poszczególnych obszarach regionów...
Podobnie - plansze graczy są wszystkie identyczne i również dwustronne, chociaż strony są identyczne. I tutaj można było wprowadzić dwie różne strony, albo chociaż jedną stronę symetryczną względem pozostałych plansz, a drugą różniąca się od pozostałych plansz (jak np. w Anachrony).
Prawda w 3 osoby jest lepiej, między innymi przez te remisy, ale już w 4 gra zaczyna zwyczajnie nużyć (jak sam zauważyłeś jest dość prosta i powtarzanie tej prostoty właściwie 3x na grę to ciut za dużo - biorąc pod uwagę liczbę akcji jakie trzeba w 4 osoby rozegrać).
Ciemną planszę rozumiem, jest kierowana dla tych którzy uważają podstawową za zbyt pstrokatą i nieczytelną. Niemniej zgadzam się w pełni w kwestii planszetek graczy, również byłem zaskoczony identycznymi stronami - przecież można było pokusić się o inny zestaw zdolności plemiennych lub nawet wariant asymetryczny.
Mam wrażenie, że sporo tych uwag wiąże się właśnie z faktem ogólnego zadowolenia z mechanik, które jednak są istotnie bardzo proste i w wielu miejscach nazbyt powierzchowne. Polecam sprawdzić chociaż instrukcję dodatku - wprowadza sporo małych twistów, które nieco rozpędzają kolejne rozgrywki.
Awatar użytkownika
Breżniew
Posty: 824
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 51 times
Been thanked: 122 times

Re: Mezo (John Clowdus)

Post autor: Breżniew »

pan_satyros pisze: 11 lut 2021, 09:31 Polecam sprawdzić chociaż instrukcję dodatku - wprowadza sporo małych twistów, które nieco rozpędzają kolejne rozgrywki.
Instrukcję na pewno sprawdzę, ale raczej nie planuje kupować własnego egzemplarza podstawki (grałem na egzemplarzu kolegi), nie mówiąc już o dodatkach. Cena tej gry jest dla mnie nieadekwatna do poziomu rozrywki jakiej gra dostarcza. W sumie to mogę mówić nawet o lekkim rozczarowaniu, bo co prawda nie miałem Mezo na celowniku ani nie nastawiałem się na nią jakoś bardzo, ale bardzo kuszący wydał mi się setting osadzony w mitologii Majów. Po tej jednej rozgrywce mam wrażenie, że twórcy bardziej skupili się na dopracowaniu wypasionych figurek Ixchela, Kukulkana i reszty, niż na dopieszczeniu gry mechanicznie. Te figurki mogły spokojnie być co najmniej o połowę mniejsze, co na pewno wpłynęłoby korzystnie na cenę gry.
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2087
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 432 times

Re: Mezo (John Clowdus)

Post autor: tomp »

Portal opublikował przykładową rozgrywkę
link

PS. Jak ktoś ma czas to obejrzeć, warto zwrócić uwagę jak często "wątpliwości" są sprawdzane w instrukcji
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
piwko
Posty: 363
Rejestracja: 05 lut 2019, 12:09
Has thanked: 68 times
Been thanked: 101 times

Re: Mezo (John Clowdus)

Post autor: piwko »

Miałem wielką chęć na te grę, ale po wszystkich opiniach (zarówno w Polsce jak i zagranicą) odpuszczę sobie. Wygląda na kolejnego średniaka
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6128
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 642 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Mezo (John Clowdus)

Post autor: pan_satyros »

To prawda, instrukcja przynajmniej przez pierwsze partie jest nieodłącznym towarzyszem ;/ Mezo ma niestety słabo napisane zasady, a i dość zawiłe tłumaczenie PL nie pomaga (chociażby prawdopodobny błąd w setupie rozgrywki dla dwóch graczy).
Spoiler:
W kwestii ceny również muszę się zgodzić, szczególnie że kilka elementów dodatku wręcz prosi się, by być w podstawce. Nie wiem dlaczego jakoś zakodowałęm sobie że podstawkę można dostać za 150 zł - mniej więcej na tyle mi rozsądek ten tytuł wyceniał (taki poziom cenowy Cyklad).

Nas gra nie rozczarowała, bo też nie spodziewaliśmy się jakiegoś "mesjasza", a jedynie działającego na 2 "dudes" i tego nam dostarczyła, niemniej tematyka Majów jest tu równie zasadna, co każda inna i w tym aspekcie trochę szkoda, że nie pokuszono się o większą integrację i konsekwencję.

Daliśmy podstawce 7 na bgg, ale z zastrzeżeniem, że powyżej 3 osób ocena by spadła.
Awatar użytkownika
Szewa
Posty: 866
Rejestracja: 10 sie 2016, 12:33
Has thanked: 353 times
Been thanked: 501 times

Re: Mezo (John Clowdus)

Post autor: Szewa »

pan_satyros pisze: 11 lut 2021, 11:50 Nas gra nie rozczarowała, bo też nie spodziewaliśmy się jakiegoś "mesjasza", a jedynie działającego na 2 "dudes" i tego nam dostarczyła, niemniej tematyka Majów jest tu równie zasadna, co każda inna i w tym aspekcie trochę szkoda, że nie pokuszono się o większą integrację i konsekwencję.
Daliśmy podstawce 7 na bgg, ale z zastrzeżeniem, że powyżej 3 osób ocena by spadła.
Panie Satyros przyznam szczerze, że po Twojej recenzji nie miałem wątpliwości, żeby wziąć Mezo na stół i samemu sprawdzić w swoim gronie (wszakże nie wystawia się opinii na podstawie jednej recenzji). Jednak ilość opinii "OK" jest ogromna co jednak mnie trochę, nie chce mówić przeraża, ale na pewno nie napawa optymizmem. Bardzo lubię dudes on map, ale czy Twoim zdaniem jest sens posiadać MEZO w kolekcji kiedy już są takie tytuły jak Blood Rage, Inis, Mysthea, War of whispers, Kemet, Cyklady?
Top10:
1. A Song of Ice & Fire 2. Wojna o pierścień 3. Dominant Species 4. Brass: Birmingham 5. A Game of Thrones 2ed 6.Pax Renaissance 2ed 7. Tyrants of the Underdark 8. Zombicide:2nd 9. Empires: Age of Discovery
Honorowa: Lotr LCG
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6128
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 642 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Mezo (John Clowdus)

Post autor: pan_satyros »

Szewa pisze: 11 lut 2021, 13:03
pan_satyros pisze: 11 lut 2021, 11:50 Nas gra nie rozczarowała, bo też nie spodziewaliśmy się jakiegoś "mesjasza", a jedynie działającego na 2 "dudes" i tego nam dostarczyła, niemniej tematyka Majów jest tu równie zasadna, co każda inna i w tym aspekcie trochę szkoda, że nie pokuszono się o większą integrację i konsekwencję.
Daliśmy podstawce 7 na bgg, ale z zastrzeżeniem, że powyżej 3 osób ocena by spadła.
Panie Satyros przyznam szczerze, że po Twojej recenzji nie miałem wątpliwości, żeby wziąć Mezo na stół i samemu sprawdzić w swoim gronie (wszakże nie wystawia się opinii na podstawie jednej recenzji). Jednak ilość opinii "OK" jest ogromna co jednak mnie trochę, nie chce mówić przeraża, ale na pewno nie napawa optymizmem. Bardzo lubię dudes on map, ale czy Twoim zdaniem jest sens posiadać MEZO w kolekcji kiedy już są takie tytuły jak Blood Rage, Inis, Mysthea, War of whispers, Kemet, Cyklady?
Jeśli masz z kim grać w ww. gry i Mezo nie będzie tylko "dudsami" dobrymi do zagrania nawet wtedy, gdy nie ma towarzystwa na coś 3+, to nie, raczej nie ma sensu. Co więcej, zakupu wyłącznie do grania w 2 osoby też nie sposób polecić, bo są inne gry dwuosobowe, które nadają się do tego lepiej. Tu po prostu można się pobawić mechaniką "dudes", która zazwyczaj na 2 działa słabo, a tu jest OK.
Stąd nam przypadło do gustu, ale zakładając i akcentując te warunki.
Staraliśmy się zaakcentować fakt, że ta gra ameryki nie odkrywa (środkowej również hehe), zwyczajnie dobrze działa (w 2-3 osób) i zazwyczaj chętnie zagramy, co zgadza się z bggowym: "7 Good - usually willing to play"

Na 4+ graczy ocenę bym na pewno obniżył.

Cyklady, Blood Rage, Inis i Kemet oceniliśmy (mniej lub bardziej) wyżej :)
Awatar użytkownika
VivoBrezo
Posty: 781
Rejestracja: 11 sie 2019, 10:56
Has thanked: 155 times
Been thanked: 528 times
Kontakt:

Re: Mezo (John Clowdus)

Post autor: VivoBrezo »

Jak tak czytam opinie, to coraz bardziej skrecam w strone, fajny sredniak, do szczescia nia potrzebuje. Chetnie zagram u kogos i sprawdze :)
Cześć! Nie widzicie nas, ale możecie nas usłyszeć w podcaście Kości, Piony i Bastiony. Rozmawiamy o grach, które lubimy, bo życie jest za krótkie, na te słabe.
Kości, Piony i Bastiony Youtube
Kości, Piony i Bastiony Spotify
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6128
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 642 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Mezo (John Clowdus)

Post autor: pan_satyros »

VivoBrezo pisze: 11 lut 2021, 14:14 Jak tak czytam opinie, to coraz bardziej skrecam w strone, fajny sredniak, do szczescia nia potrzebuje. Chetnie zagram u kogos i sprawdze :)
I dla wielu osób będzie to na pewno trafna decyzja. Gabaryty kolekcji są aspektem, który trudno ignorować podchodząc do kolejnych zakupów.
ODPOWIEDZ