Aquatica - pytania, wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Grzegorzx
Posty: 51
Rejestracja: 29 wrz 2016, 19:15

Aquatica - pytania, wątpliwości

Post autor: Grzegorzx »

Po przeczytaniu instrukcji nasunęła mi się wątpliwość: czy można przepłacać siłę lub monety w przypadku zakupu/podboju lokacji i rekrutacji postaci.
Mam na myśli dwa przypadki.
1. Chcę zrekrutować / podbić kartę ale nie mogą uzyskać dokładnie tyle zasobu ile potrzeba - wychodzi o 1 więcej.
2. Chcę za kartę o wartości 1 zapłacić 5 bo chcę podnieść kilka głębi a mam akurat taką możliwość.
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2112
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 277 times
Been thanked: 437 times

Re: Aquatica - pytania, wątpliwości

Post autor: tomp »

1) Możesz przepłać za kupno/podbijanie.
2) To zależy czy to z jednej karty czy kilku. Ja zrozumiałem to tak, że do 1 akcji możesz użyć zasób 1 raz z danej karty. Jak to będzie z kilku to nie widzę przeciwskazań.

PS. Rozchodzi się o optymalizację. Wydaje mi się trochę dziwne kupowanie i potem przepłacanie. Ja staram się tak podbijać/kupować, aby potem układały mi się w kombo.
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Awatar użytkownika
Młody Junaku
Posty: 669
Rejestracja: 09 lut 2019, 18:23
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Aquatica - pytania, wątpliwości

Post autor: Młody Junaku »

tomp pisze: 16 sty 2021, 08:57 PS. Rozchodzi się o optymalizację. Wydaje mi się trochę dziwne kupowanie i potem przepłacanie. Ja staram się tak podbijać/kupować, aby potem układały mi się w kombo.
Czemu dziwne. Jak mam np. dwie głębie, które dają mi monety, a chcę kupić postać za jedną monetę, ale zależy mi też na podniesieniu obu głębin to warto przepłacić. Pytanie więc jest jak najbardziej zasadne czy zasady w takiej sytuacji pozwalają przepłacić. Wydaję mi się, że tak (ja przynajmniej tak gram), ale pewności nie mam, bo nie jest to doprecyzowane w instrukcji.
Kolejna wątpiwość, która mi się nasuwa to kiedy następuje koniec gry z powodu spełnienia warunku:
"Zabrakło kart w talii Postaci Oceanu"?
Czy w momencie, w którym wykładamy ostatnią kartę z Talii Oceanu na Planszę Oceanu, czy może w momencie gdy ktoś weźmie kartę postaci, a w Talii Oceanu nie ma już kart, żeby dołożyć szóstą kartę na Planszę Oceanu?
Naszulek
Posty: 15
Rejestracja: 10 gru 2020, 12:50
Has thanked: 5 times
Been thanked: 2 times

Re: Aquatica - pytania, wątpliwości

Post autor: Naszulek »

Grzegorzx pisze: 16 sty 2021, 08:05 Po przeczytaniu instrukcji nasunęła mi się wątpliwość: czy można przepłacać siłę lub monety w przypadku zakupu/podboju lokacji i rekrutacji postaci.
Mam na myśli dwa przypadki.
1. Chcę zrekrutować / podbić kartę ale nie mogą uzyskać dokładnie tyle zasobu ile potrzeba - wychodzi o 1 więcej.
2. Chcę za kartę o wartości 1 zapłacić 5 bo chcę podnieść kilka głębi a mam akurat taką możliwość.
Ad 1. Jeżeli nie ma możliwości zużycia dokładnej liczby zasobów, to można przepłacić o niepodzielną wartość.
Ad 2. Po osiągnięciu potrzebnej liczby zasobów do opłacenia nie wolno przepłacać.

Potwierdził to autor gry w dyskusji tutaj: https://boardgamegeek.com/thread/258653 ... -questions

Podbijanie lokacji marnując zasoby jest wbrew idei gry - uważam więc, że jeżeli gracz ma możliwość opłacenia dokładnie wymaganą liczbą zasobów, to nie może nawet przepłacić o niepodzielną wartość. Np. jeśli do kupna lokacji potrzeba 3 monet, to nie można podbić lokację +2 monety, a następnie znowu podbić lokację +2 monety jeżeli posiada się przygotowaną mantę +1 moneta. W takiej sytuacji trzeba podbić lokację +2 monety oraz wykorzystać przygotowaną mantę +1 moneta.
Młody Junaku pisze: 13 lut 2021, 22:14 (...)
Kolejna wątpiwość, która mi się nasuwa to kiedy następuje koniec gry z powodu spełnienia warunku:
"Zabrakło kart w talii Postaci Oceanu"?
Czy w momencie, w którym wykładamy ostatnią kartę z Talii Oceanu na Planszę Oceanu, czy może w momencie gdy ktoś weźmie kartę postaci, a w Talii Oceanu nie ma już kart, żeby dołożyć szóstą kartę na Planszę Oceanu?
Skoro w instrukcji jest "zabrakło kart" to koniec uruchamiany jest wtedy, gdy brakuje ich do wyłożenia na planszę. Ale prawdę powiedziawszy można umówić się przed grą, że koniec uruchamiany jest, gdy zostanie wyłożona ostatnia karta z talii - wtedy po prostu przy niektórych rozgrywkach gra zakończy się minimalnie szybciej. :)
ODPOWIEDZ