Najlepszy Polski Kanał na YT ankieta

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.

Który Polski kanał YT jest według Ciebie najlepszy?

Argo Nawija
6
1%
GambitTV
305
29%
GameTrollTV
50
5%
Geek Factor
28
3%
Gradanie
195
18%
GrAlutka
13
1%
GRAnatowa
1
0%
Gram Tadam
1
0%
Granie w Chmurach
30
3%
Gryffinka
3
0%
Gry Planszowe u Wookiego
31
3%
Gry Planszowe Łukasza i Pauliny
8
1%
ON TABLE
124
12%
Humigraj
5
0%
Kości Piony i Bastiony
18
2%
Planszą Po Kostkach
35
3%
Planszowe Potyczk
1
0%
Pełną Parą
15
1%
PoGraMY TV
45
4%
Po prostu planszówki
2
0%
Portal Games
41
4%
PrzyStole
1
0%
Regały Marcińskie
19
2%
WojennikTV
67
6%
Wyjdzie W Graniu
19
2%
 
Liczba głosów: 1063

Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Najlepszy Polski Kanał na YT ANKIETA

Post autor: kastration »

BOLLO pisze: 11 lut 2021, 12:09
kastration pisze: 10 lut 2021, 21:22 Głosuję na Gambit.Tv. Po pierwsze, jest jak Goku - najlepszy. Po drugie, przy stałej inflacji czasu wolnego i chęci utrzymania przywiązania do jakiegokolwiek kanału w Polsce - po cóż sobie utrudniać :lol:
Ekhmm Ekhmmm...Goku synku nie był wcale najlepszy. Jemu wszystko przychodziło od tak bo z tym się urodził lub miał farciocha. Jedyny słuszny i najlepszy był Vegeta bo ciężką pracą i wytrwałością dochodził do celów...o tak ,jakież to były piękne czasy.
Tato, Vegeta zawsze był drugi. Aczkolwiek w zaszczytnym gronie drugie miejsce też nie jest złe. Czasy nadal są dobre. Można sobie... włączyć i oglądać.

A żeby nie było off-topu, to wyróżnię jeszcze Geek Factora za wkład w wideoinstrukcje na polskim YouTubie. Ponad 400 materiałów tego typu, lubię zajrzeć tam, gdy szukam czegoś konkretnego.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5246
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1078 times
Been thanked: 1692 times
Kontakt:

Re: Najlepszy Polski Kanał na YT ANKIETA

Post autor: BOLLO »

czikenpredator pisze: 11 lut 2021, 20:24
Curiosity pisze: 07 lut 2021, 09:11
Muszan pisze: 07 lut 2021, 01:06 Teraz tak szczerze pomyślcie, ilu" recenzentów " by coś takiego powiedziało.
Piszesz o grze, która nie wyszła w języku polskim i chyba nie ma polskiego dystrybutora. Której autor i wydawca nigdy nie zapoznają się z tą opinią. A teraz poproszę o przykład recenzji jadącej po grze kalibru Terraformacji.
czikenpredator pisze: 07 lut 2021, 10:57 Hold my beer :lol: 8)

Ok, proszę: Terraformacja Marsa – Recenzja Wyjdzie w Graniu
8) :twisted:
Hmmmm tyle tylko że ta "recenzja" nijak ma się do rzeczywistości. Serio dawno nie spotkałem się z tak niesłuszną i subiektywną oceną. Gram w TM z żoną i synem (10lat) i TYLKO pierwsza partia była ciężka i trwała prawie 3h. Aktualnie max w jakim się zamykamy do 1.5-2h. Nie ma opcji żeby bez dodatków (nie licząc Preludium) grać dłużej. Nawet jak graliśmy na wykręcanie wyników 80-90pkt to spokojnie 2h styknie. Kolejną nieprawdą jest to że negatywna interakcja nie ma wpływu na gre. Większej głupoty nie można było powiedzieć. U nas bardzo często zabranie komuś roslinki i tym samym pozbawienie go mozliwości zbudowania lasu potrafiło doprowadzic do przegranej. Czesto ktos wygrywał o 2-3 punkty. Nagrody słabe? to przeciez 5pkt....a to naprawde sporo w tej grze.
No nic dla mnie nowy dobrze zapowiadajacy sie kanał wiele stracił bo widać że nie ogrywają dobrze swoich gier i wprowadzaja tym samym nowych graczy w błąd. Mał faktów a bardzo dużo "swojego" odczucia i subiektywizmu. Tak nie robią prawdziwi recenzenci.
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1968
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 191 times
Been thanked: 855 times

Re: Najlepszy Polski Kanał na YT ANKIETA

Post autor: Neoptolemos »

BOLLO pisze: 12 lut 2021, 14:47bardzo dużo "swojego" odczucia i subiektywizmu. Tak nie robią prawdziwi recenzenci.
Dobra, to teraz potrzymajcie moje piwo...
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
jakmis83
Posty: 1176
Rejestracja: 22 maja 2015, 14:31
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 130 times
Been thanked: 141 times

Re: Najlepszy Polski Kanał na YT ANKIETA

Post autor: jakmis83 »

Ktoś kiedyś napisał na forum, że recenzja to może być książki, filmu czy sztuki teatralnej.
Kanały o grach planszowych przekazują nam swoje opinie, nie recenzje.
Dlatego drogi Bollo nie zakazujmy im tego.
Natomiast kanał Wyjdzie w Graniu: duży minus za materiał o Terraformacji. Może najpierw porządnie coś ograjcie, co?
Moje Gry
Jeśli nie wiesz, jak masz zagrać, poczekaj, aż twojemu przeciwnikowi przyjdzie do głowy jakaś idea. Możesz być pewny, że będzie to idea fałszywa.
Siegbert Tarrasch
Awatar użytkownika
thorus197
Posty: 90
Rejestracja: 16 kwie 2020, 17:53
Lokalizacja: Bristol
Has thanked: 37 times
Been thanked: 22 times

Re: Najlepszy Polski Kanał na YT ANKIETA

Post autor: thorus197 »

Skoro jesteśmy w temacie naszych recenzentów.

Jako że jestem już w wieku przed-średnim i nie mam za bardzo już czasu robić researchu po kilka godzin i słuchać filmików kilku godzinnych aby dowiedzieć się czegoś na temat gier. Czy jest mi ktoś wstanie wyjaśnić dlaczego recenzenci boją się dać na warsztat 2 lub 3 duże tytuły porównać je i wyłonić zwycięzce ? Dla przykładu Blood rage Vs rising sun, Eldritch Horror vs Arkham Horror i inne.

Czy jest to spowodowane faktem że się wydawcy mogą obrazić i przestać sponsorować kanały youtubowe? Czy moralnie jest to po prostu nie poprawnie?

Cały sęk w tym że jak ja zacząłem budować swoją bibliotekę gier sam miałem te "problemy" i bardzo ciężko jest wyłonić grę lepszą albo/i przyjemniejszą albo/i bardziej klimatyczną i te de i te de

Myślę że nie jestem jedyny z podobnymi "życiowymi" dylematami a to mogło by pomóc wielu zbłąkanym duszyczką w tym wielkim świecie :) A te duże kanały z tego co widać pokazują tylko grę/newsy/jak grać/topki i tyle..
fitzroy
Posty: 292
Rejestracja: 28 sie 2012, 16:08
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 189 times
Been thanked: 111 times

Re: Najlepszy Polski Kanał na YT ANKIETA

Post autor: fitzroy »

Jak dla mnie nie musicie nic zmieniać. Najważniejsza jest szczera pasja i to czuć. Wtedy się dobrze słucha. Oczywiście dzisiejszy odcinek odsłuchany, oby tak dalej!
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5239
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 526 times
Been thanked: 1845 times
Kontakt:

Re: Najlepszy Polski Kanał na YT ANKIETA

Post autor: Gambit »

thorus197 pisze: 12 lut 2021, 18:58 Skoro jesteśmy w temacie naszych recenzentów.

Jako że jestem już w wieku przed-średnim i nie mam za bardzo już czasu robić researchu po kilka godzin i słuchać filmików kilku godzinnych aby dowiedzieć się czegoś na temat gier. Czy jest mi ktoś wstanie wyjaśnić dlaczego recenzenci boją się dać na warsztat 2 lub 3 duże tytuły porównać je i wyłonić zwycięzce ? Dla przykładu Blood rage Vs rising sun, Eldritch Horror vs Arkham Horror i inne.

Czy jest to spowodowane faktem że się wydawcy mogą obrazić i przestać sponsorować kanały youtubowe? Czy moralnie jest to po prostu nie poprawnie?

Cały sęk w tym że jak ja zacząłem budować swoją bibliotekę gier sam miałem te "problemy" i bardzo ciężko jest wyłonić grę lepszą albo/i przyjemniejszą albo/i bardziej klimatyczną i te de i te de

Myślę że nie jestem jedyny z podobnymi "życiowymi" dylematami a to mogło by pomóc wielu zbłąkanym duszyczką w tym wielkim świecie :) A te duże kanały z tego co widać pokazują tylko grę/newsy/jak grać/topki i tyle..
Odpowiem z własnego punktu widzenia. Najważniejszym czynnikiem jest czas, jaki jest potrzebny na przygotowanie takiego materiału. Na porządne spisanie za i przeciw każdej gry w taki sposób, aby to było spójne i dało się odnieść jedno do drugiego. Potem trzeba to nakręcić i zmontować. Kiedy kolejka materiałów do recenzji i wrzucenia na kanał jest długa, kiedy czas Ci wcina praca i rodzina, to zostaje go niewiele na dodatkowe eksperymenty z treściami na kanale.
No i kwestia obrażania się. Takie materiały prawdopodobnie generowały by dużo więcej negatywnych komentarzy od widzów, niż zwykłe recenzje, z którymi ludzie się nie zgadzają. Takie jest moje zdanie :D
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2268
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 396 times
Been thanked: 1044 times
Kontakt:

Re: Najlepszy Polski Kanał na YT ANKIETA

Post autor: Leviathan »

Mogę powtórzyć tylko to, co napisał Gambit. Podstawowym problemem jest brak czasu. Przygotowanie sensownego porównania, a później pokazanie go w odpowiedni sposób, tak aby był poparty argumentami, to czasochłonne zadanie. Oczywiście można iść na żywioł - wyciągnąć dwa pudełka i płynąć, ale pytanie, czy taki materiał na pewno będzie wartościowy?
Awatar użytkownika
VivoBrezo
Posty: 783
Rejestracja: 11 sie 2019, 10:56
Has thanked: 155 times
Been thanked: 529 times
Kontakt:

Re: Najlepszy Polski Kanał na YT ANKIETA

Post autor: VivoBrezo »

To ja też podpiszę się pod słowami kolegów i dodam coś od siebie.

W takich chwilach zawsze warto powiedzieć, ,,ależ to są zupełnie inne gry i nie można porównać jednej do drugiej" (i taki argument prawdopodobnie przewijałby się w komentarzach pod recenzją).
Na przykładzie Rising Sun i Blood Rage. Kiedy ktoś jest fanem draftu, grę z taką mechaniką oceni wyżej, ktoś lubi mechanikę podążania, poleci plusik dla RS. Jak porównać walkę w obu grach? Mi bardziej podchodzi ta we wschodzącym słońcu, ale ktoś inny powie, że szybka, karciana walka w BR powoduje u niego wyrzut adrenaliny i rumień na policzkach. Może porównamy wygląd? Przecież obie gry wyglądają świetnie, a różnica jest tylko w klimacie.

Jasne, można się pokusić o porównanie nowej edycji ze stara, takie materiały rozumiem, tutaj można powiedzieć o usprawnieniu, nowych mechanikach, zmienionej szacie graficznej itp. To ma sens. Porównywanie dwóch różnych gier do siebie, będzie po prostu jazdą kabrioletem z odsłoniętym dachem i bardzo długim szalem, kręcącym się niebezpiecznie w okolicach alufelgi ;)
Cześć! Nie widzicie nas, ale możecie nas usłyszeć w podcaście Kości, Piony i Bastiony. Rozmawiamy o grach, które lubimy, bo życie jest za krótkie, na te słabe.
Kości, Piony i Bastiony Youtube
Kości, Piony i Bastiony Spotify
Awatar użytkownika
czikenpredator
Posty: 266
Rejestracja: 18 gru 2018, 20:27
Has thanked: 60 times
Been thanked: 58 times

Re: Najlepszy Polski Kanał na YT ANKIETA

Post autor: czikenpredator »

BOLLO pisze: 12 lut 2021, 14:47 No nic dla mnie nowy dobrze zapowiadajacy sie kanał wiele stracił bo widać że nie ogrywają dobrze swoich gier i wprowadzaja tym samym nowych graczy w błąd. Mał faktów a bardzo dużo "swojego" odczucia i subiektywizmu. Tak nie robią prawdziwi recenzenci.
jakmis83 pisze: 12 lut 2021, 15:15 Natomiast kanał Wyjdzie w Graniu: duży minus za materiał o Terraformacji. Może najpierw porządnie coś ograjcie, co?
Przyjmuję tę opinię, zapiszę sobie w serduszku i postaram zastanowić się czemu odnieśliście takie wrażenie. Bo to jest empiryczna nieprawda - osobiście grałem w grę kilkanaście albo i kilkadziesiąt razy na przestrzeni lat, a przed przygotowaniem recenzji zagrałem jeszcze kilka razy dla upewnienia się czy dobrze pamiętam grę. Zawsze staramy się jak najwięcej ograć tytuły i nie pozwalamy sobie by przygotowywać recenzję po zaledwie paru rozgrywkach - chociaż wiadomo, że to ile takowych jest potrzebne może zależeć od gry. W tym przypadku nie tylko szeroko ograliśmy grę, ale też miałem (i nie tylko ja) jasne poczucie, że z każdą rozgrywką gra tylko traci w moich oczach gdy dostrzegałem jej - na mój gust - wątłe "podbrzusze" mechaniczne. Mam więc przeczucie, że gdybym zagrał jeszcze kolejne kilkadziesiąt razy to recenzja byłaby jeszcze mniej przychylna, a starałem się jednak wydobyć też to co w tej grze odnalazłem przyjemnego i wartego uwagi.

Warto też powiedzieć, że recenzja ma swoje ramy czasowe i objętościowe, a także chcemy by była zrozumiała dla wszystkich oraz miała jakiś aspekt rozrywkowy. Wymaga więc siłą rzeczy pewnych uproszczeń, generalizacji i skrótów myślowych. Szanuję Wasze wrażenie, że wydałem opinię pochopnie, ale wiem z empirii, że było wręcz odwrotnie - każde uproszczenie i skrót, który musiałem zrobić przemyślałem pod kątem tego, czy nie wysyła mylnego wrażenia o tym co gra oferuje. Oczywiście z tego nie wynika, że nie mogłem podjąć złych decyzji albo że musicie mieć w tej kwestii dokładnie takie intuicje jak ja.

Jakież to były skróty. Skupię się na najważniejszych, bo nie chcę przynudzać, skoro każdy wie tutaj co myśli o grze. Jeśli chodzi o zarzut "przyziemnej matematyczności" to starałem się podkreślać, że nie każdemu musi ona przeszkadzać, ale przede wszystkim starałem się subtelnie dać znać, że nie chodzi mi o matematyczność gry jako taką - bo wiele gier, które uwielbiam jest nawet bardziej złożona w tej kwestii - ale o to, że jest ona tutaj prawie wszystkim co robimy. Nie znajdziemy tutaj za wiele (moim zdaniem) interesujących zależności między graczami, spektakularnych zagrań, negocjacji, ani nawet zależności różnych czynników stricte matematycznych. Wszystko sprowadza się do stałej, dość prostej kalkulacji najbardziej optymalnych zagrań, tzn. czy zagranie karty A które zamieni dane jednostki na inne jednostki, a potem np. na jakiś las da potencjalnie więcej punktów niż zagranie karty B, która da mi po prostu np. 3 punkty zwycięstwa. I to się odnosi do wszystkiego w tej grze, tak samo wyliczamy na przykład użyteczność nagród i tytułów.

Oczywiście dużo gier ekonomicznych robi podobnie, ale to nie ten ich aspekt jest najbardziej w nich ekscytujący, to raczej jak coś co po prostu czasami trzeba zrobić by móc potem dobierać zachowania w ramach innych mechanik gry. Weźmy za przykład choćby takie Food Chain Magnate, które pozwala na równie złożone (albo i bardziej) kalkulowanie w zakresie optymalnych zagrań, ale one są tu tylko tłem dla decyzji o tym jaką strategię podjąć wobec tego co inni gracze robią na planszy i to ta plansza jest miejscem społecznej rywalizacji, a nie tłem dla matematycznego pasjansa (to ujęcie nieco metaforyczne). Tu mam poczucie, że wszystko się sprowadza wyłącznie do takiego dość mimo wszystko krótkofalowego kalkulowania. Dłuższe strategie praktycznie ucina spora losowość doboru projektów. Do tego gra trwa długo i nie ma żadnej progresji celów - w zasadzie w pierwszej turze gry robimy z grubsza to samo co w ostatniej. To byłoby ok, gdyby gra trwała godzinę. Cóż u nas nie trwała. BOLLO piszesz, że grając w 3 osoby osiągasz te 2 godziny - gratulacje. W recenzji powiedziałem, że gra przy 5 osobach potrafi potrwać nawet 5-6 godzin i po prostu tak wynikało z naszego ogrywania. Przy 3 graczach nie byliśmy nawet blisko 2 godzin, co może wynikać z tego, że nie jesteśmy tak inteligentni jak Ty, a może z tego że bardziej luźno podchodziliśmy albo potrzebowaliśmy więcej czasu na podejmowanie decyzji. Nie możemy jednak w recenzji zakładać, że inni będą szybsi od nas - możemy jedynie powiedzieć jakie my mieliśmy doświadczenia.

Skrótem myślowym jest też to, że nagrody są mało znaczące, bo jest to ujęcie względne - to znaczy oczywiście te 3-5 punktów bywa niezbędne by wygrać, ale nie dążymy do nich celowo, a jedynie staramy się pamiętać by PRZY OKAZJI je wziąć. Dla mnie w tej formie mają więcej z przykrego "obowiązku" niż ekscytującego achievementu, o który można się ścigać. Moim zdaniem to wynika z tego, że w kontekście całej gry mają oczywiście znaczący, ale jednak za mały wpływ na wynik (za mały by mogły naprawdę ekscytować). Na przykład niedawno miałem okazję zagrać w Abominację i nie wdając się w jej analizę (bo za mało grałem by ją nawet tu półformalnie oceniać), na pewno czuć tam już przy pierwszym podejściu, że "osiągnięcia" potrafią naprawdę o 180% zmienić ostateczny wynik i wtedy rzeczywiście ich zebranie może być powodem jakiegoś intencjonalnego wyścigu.

Koniec końców ta gra jest po prostu dla mnie "płaska", cały czas robimy to samo, nie ma żadnych momentów, które naprawdę by jakoś prowokowały (w porównaniu do innych gier ekonomicznych w które grałem) szybsze bicie serca. Taka płaskość jest dla mnie akceptowalna w grze, która trwa 30-60 minut, ale nie w takiej, która - przynajmniej z naszego doświadczenia - zależnie od ilości graczy trwa te 3-5 godzin. Może macie inne odczucia i Wam to nie przeszkadza - to jest ok. Ale gra jest na tyle popularna, że uznaliśmy że warto by ludzie mogli zapoznać się z inną opinią niż tylko ludzi, którzy są gotowi wybaczyć tej grze wszystko.

[UWAGA: START DYGRESJI]
Wtrącę swoje trzy grosze (ale nie więcej bo to za długi temat na ten post) w temacie subiektywności recenzji. Recenzja może mieć różne formy i postaci, ale praktycznie w każdej to jest jakiś rodzaj opinii normatywnej, więc musi być w jakiś fundamentalny sposób oparta na uczuciach. Mam wrażenie, że powszechnie myli się rzetelność z obiektywnością. A rzetelność to nie obiektywność, nie usunięcie uczuć i preferencji z obrazka, tylko załączenie szerszego kontekstu i argumentów. Ale te argumenty nie są i nie mogą być argumentami w sensie logicznego, obiektywnego dowodu, ponieważ nie da się ani empirycznym ani logicznym wywodem uprawomocnić uczuć danej osoby (co najwyżej fakt ich występowania). I to, że jakaś gra się nie podoba osobie B nie jest żadnym argumentem przeciw tezie, że ta sama rzecz bardzo podoba się osobie A – po prostu jednej się podoba, a drugiej nie, nie ma żadnego obiektywnego obiektu, któremu się obiektywnie ta rzecz podoba lub nie w oderwaniu od tych osób, ani żadnego faktu o świecie, który pozwoli obiektywnie uznać, że osobie B tak naprawdę się ta rzecz nie podoba. Tak to widzę w oparciu o swoje jakieś, ale oczywiście jak zawsze nie omnipotentne/pełne zaplecze w kwestii estetyki. Temat zapewne zasługuje na osobną dyskusję i jest omawiany od lat w różnych pismach naukowych i filozoficznych, więc mam świadomość że dalece wykracza poza objętość tego posta.
[KONIEC DYGRESJI]
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2268
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 396 times
Been thanked: 1044 times
Kontakt:

Re: Najlepszy Polski Kanał na YT ANKIETA

Post autor: Leviathan »

VivoBrezo pisze: 13 lut 2021, 10:51
Jasne, można się pokusić o porównanie nowej edycji ze stara, takie materiały rozumiem, tutaj można powiedzieć o usprawnieniu, nowych mechanikach, zmienionej szacie graficznej itp. To ma sens.
O właśnie! Na Wojennik TV jednym z nielicznych materiałów porównawczych jest właśnie porównanie różnic między I i II wydaniem HEXplore it - The Valley of the Dead King. Film powstał po to, żeby posiadacze pierwszej edycji wiedzieli, czy warto wymieniać ją na drugą
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5239
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 526 times
Been thanked: 1845 times
Kontakt:

Re: Najlepszy Polski Kanał na YT ANKIETA

Post autor: Gambit »

Leviathan pisze: 13 lut 2021, 11:34
VivoBrezo pisze: 13 lut 2021, 10:51
Jasne, można się pokusić o porównanie nowej edycji ze stara, takie materiały rozumiem, tutaj można powiedzieć o usprawnieniu, nowych mechanikach, zmienionej szacie graficznej itp. To ma sens.
O właśnie! Na Wojennik TV jednym z nielicznych materiałów porównawczych jest właśnie porównanie różnic między I i II wydaniem HEXplore it - The Valley of the Dead King. Film powstał po to, żeby posiadacze pierwszej edycji wiedzieli, czy warto wymieniać ją na drugą
Jak się zastanowiłem, to też znalazłem u siebie taki materiał. Porównanie pierwszej i drugiej edycji A Study in Emerald :D
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Najlepszy Polski Kanał na YT ANKIETA

Post autor: kwiatosz »

Arkham I Eldritch chyba każdy porównywał w recenzji Eldritcha. Ja z kolei uważam że takie porównania są łatwe: Blood Rage to lepszy draft, Rising Sun to lepsza licytacja w ciemno. Na 2 I 3 osoby blood rage, na 5 i więcej rising sun. Na 4 Blood rage dla krótszej gry i Rising sun dla dłuższej.

Arkham dla 5 i więcej godzin gry w skali lokalnej, eldtrich dla 3 godzin gry w skali globalnej.

Myślę w godzinnym nagraniu ze 20 takich pojedynków bym obrobił spokojnie.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2506
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Najlepszy Polski Kanał na YT ANKIETA

Post autor: Pan_K »

kwiatosz pisze: 14 lut 2021, 13:23
Myślę w godzinnym nagraniu ze 20 takich pojedynków bym obrobił spokojnie.
Czyli znamy już i temat, i nawet treść kolejnego odcinka Gradania... 8)
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Najlepszy Polski Kanał na YT ANKIETA

Post autor: kwiatosz »

Pan_K pisze: 14 lut 2021, 14:32
kwiatosz pisze: 14 lut 2021, 13:23
Myślę w godzinnym nagraniu ze 20 takich pojedynków bym obrobił spokojnie.
Czyli znamy już i temat, i nawet treść kolejnego odcinka Gradania... 8)
No właśnie zapytałem chłopaków o to zanim napisałem odpowiedź, ale nie ugryźli, więc odpisałem tu Han style 😎
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2506
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Najlepszy Polski Kanał na YT ANKIETA

Post autor: Pan_K »

kwiatosz pisze: 14 lut 2021, 16:09
Pan_K pisze: 14 lut 2021, 14:32
kwiatosz pisze: 14 lut 2021, 13:23
Myślę w godzinnym nagraniu ze 20 takich pojedynków bym obrobił spokojnie.
Czyli znamy już i temat, i nawet treść kolejnego odcinka Gradania... 8)
No właśnie zapytałem chłopaków o to zanim napisałem odpowiedź, ale nie ugryźli, więc odpisałem tu Han style 😎
Czyli jesteśmy świadkami narodzin nowego kanału: Gradanie Solo: Rabatki Kwiatosza. Porównywarka gier planszowych i planszowki solo (w końcu nazwa i geneza obliguje).
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Najlepszy Polski Kanał na YT ANKIETA

Post autor: kwiatosz »

Gradanie solo brzmi jak Grololo. Ale nie dam niestety rady sam nagrywać, bo potrzebuje tych karcących spojrzeń po moich żartach.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2506
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Najlepszy Polski Kanał na YT ANKIETA

Post autor: Pan_K »

kwiatosz pisze: 14 lut 2021, 16:41 Gradanie solo brzmi jak Grololo. Ale nie dam niestety rady sam nagrywać, bo potrzebuje tych karcących spojrzeń po moich żartach.
To ich zaproś do swojego kanału. Będzie nowoczesność i tradycja :)
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5246
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1078 times
Been thanked: 1692 times
Kontakt:

Re: Najlepszy Polski Kanał na YT ANKIETA

Post autor: BOLLO »

czikenpredator pisze: 13 lut 2021, 11:31

[UWAGA: START DYGRESJI]
Wtrącę swoje trzy grosze (ale nie więcej bo to za długi temat na ten post) w temacie subiektywności recenzji. Recenzja może mieć różne formy i postaci, ale praktycznie w każdej to jest jakiś rodzaj opinii normatywnej, więc musi być w jakiś fundamentalny sposób oparta na uczuciach. Mam wrażenie, że powszechnie myli się rzetelność z obiektywnością. A rzetelność to nie obiektywność, nie usunięcie uczuć i preferencji z obrazka, tylko załączenie szerszego kontekstu i argumentów. Ale te argumenty nie są i nie mogą być argumentami w sensie logicznego, obiektywnego dowodu, ponieważ nie da się ani empirycznym ani logicznym wywodem uprawomocnić uczuć danej osoby (co najwyżej fakt ich występowania). I to, że jakaś gra się nie podoba osobie B nie jest żadnym argumentem przeciw tezie, że ta sama rzecz bardzo podoba się osobie A – po prostu jednej się podoba, a drugiej nie, nie ma żadnego obiektywnego obiektu, któremu się obiektywnie ta rzecz podoba lub nie w oderwaniu od tych osób, ani żadnego faktu o świecie, który pozwoli obiektywnie uznać, że osobie B tak naprawdę się ta rzecz nie podoba. Tak to widzę w oparciu o swoje jakieś, ale oczywiście jak zawsze nie omnipotentne/pełne zaplecze w kwestii estetyki. Temat zapewne zasługuje na osobną dyskusję i jest omawiany od lat w różnych pismach naukowych i filozoficznych, więc mam świadomość że dalece wykracza poza objętość tego posta.
[KONIEC DYGRESJI]
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedz która niestety nadal nic nie wniosła. Nie biłeś się w pierś a powinieneś. Dlatego odniosę się tylko do w/w dygresji.
Masz jak każdy inny mieć swoje zdanie na temat danej gry. Tak masz również opcje powiedzieć co ci się podoba a co nie....ale możesz to zrobić i nawet powinieneś żeby recenzja nie była zbyt mdła jeżeli najpierw spojrzysz na wszystko trzeźwym okiem. Czyli tak jak jest faktycznie w rzeczywistości. Z twojego materiały gdybym nie znał gry TM napewno bym po nią nie siegnął. Zniechęciłeś mnie nawet do spróbowania żebym w nią zagrał. Ot taka matematyczna gierka w której nie warto nic robić bo się sama kula i zajmuje dodatkowo sporo czasu. Rzeczywistość jest przecież inna i nie mam zamiaru cię do niej przekonywać. Nie jestem ślepą owcą która idzie za stadem i beczy tak ja inni ale w tym przypadku gra jest inna od tej którą przedstawiłeś. To 2 różne gry wyglada na to. Nie dodawaj mi inteligencji a sobie nie odejmuj abym głaskał cię po główce że " nie no coś ty jestes mądry i umiesz w gry...". Ja przegrywam swoje 80% gier więc z tą inteligencją jak widac jest różnie. Gram z synem 10lat jak wspomniałem i pomimo tego że on myśli z nas najdłużej to gra zamyka się spokojnie w 2h przy 3 graczach. Obsmarowałeś dobrą grę która nie zasługiwała na taką ocenę. Mogłeś owszem powiedzieć WIELKIMI literami. Dla nas ta gra...dla mnie ....nam się nie udało.....my potrzebowaliśmy.... może inni są lepsi itd. Ale tego nie zrobiłeś. Macie fajny kanał który może namieszać na PL YT ale musicie uważać co i jak mówicie. Nie znaczy to żeby przytakiwać jak zagrają bo sztuczną opinie już jeden jegomość na YT wydaje ale nie myl faktów ze swoimi odczuciami.
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1968
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 191 times
Been thanked: 855 times

Re: Najlepszy Polski Kanał na YT ANKIETA

Post autor: Neoptolemos »

W skrócie - pomyliłeś niebo z gwiazdami odbitymi nocą na powierzchni stawu.

I wysikałeś się pod huragan :P
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5239
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 526 times
Been thanked: 1845 times
Kontakt:

Re: Najlepszy Polski Kanał na YT ANKIETA

Post autor: Gambit »

czikenpredator pisze: 13 lut 2021, 11:31Warto też powiedzieć, że recenzja ma swoje ramy czasowe i objętościowe, a także chcemy by była zrozumiała dla wszystkich oraz miała jakiś aspekt rozrywkowy. Wymaga więc siłą rzeczy pewnych uproszczeń, generalizacji i skrótów myślowych. Szanuję Wasze wrażenie, że wydałem opinię pochopnie, ale wiem z empirii, że było wręcz odwrotnie - każde uproszczenie i skrót, który musiałem zrobić przemyślałem pod kątem tego, czy nie wysyła mylnego wrażenia o tym co gra oferuje. Oczywiście z tego nie wynika, że nie mogłem podjąć złych decyzji albo że musicie mieć w tej kwestii dokładnie takie intuicje jak ja.
Jedno spostrzeżenie. Jeśli porywasz się na uznany tytuł i masz zamiar pokazać, że Tobie się nie podoba, to ostatnią rzeczą jaką powinieneś robić jest stosowanie uproszczeń, generalizacji i skrótów myślowych. Każdy argument "przeciw" powinien być jasno i obszernie omówiony. Bo po obejrzeniu tej recenzji, mimo iż szanuję Twoje zdanie (mnie też nie podoba się wiele uznanych gier) to jednak uważam, że kiepsko przemyślałeś te uproszczenia i skróty. Chociażby przykład "rozkminy" nad dwiema kartami, która da więcej punktów. Zupełnie oderwany od rzeczywistości, czyli od tego co występuje w grze. Nie rozkminiasz dwóch kart. Rozkminiasz dwie karty na tle budowanego przez siebie silnika złożonego z X kart. Takich elementów pokazujących grę i jej elementy wyrwane z kontekstu było więcej. Zatem niestety skróty zrobiły więcej złego niż dobrego. Aspekt rozrywkowy to nie wszystko :)
Ale, żeby nie było, nadal trzymam kciuki za Wasz kanał, bo macie potencjał :)
Awatar użytkownika
Bart Henry
Posty: 974
Rejestracja: 15 sie 2013, 19:59
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 134 times
Been thanked: 682 times

Re: Najlepszy Polski Kanał na YT ANKIETA

Post autor: Bart Henry »

BOLLO pisze: 15 lut 2021, 11:58 Dziękuję za wyczerpującą odpowiedz która niestety nadal nic nie wniosła. Nie biłeś się w pierś a powinieneś. (...) Mogłeś owszem powiedzieć WIELKIMI literami. Dla nas ta gra...dla mnie ....nam się nie udało.....my potrzebowaliśmy.... może inni są lepsi itd. Ale tego nie zrobiłeś. Macie fajny kanał który może namieszać na PL YT ale musicie uważać co i jak mówicie. Nie znaczy to żeby przytakiwać jak zagrają bo sztuczną opinie już jeden jegomość na YT wydaje ale nie myl faktów ze swoimi odczuciami.
Z cyklu: moja opinia jest lepsza, niż twoja. Każdy recenzent wyraża swoją opinię i nie musi tego sto razy podkreślać w trakcie recenzji.

W innym wątku: DLACZEGO RECENZENCI BOJĄ SIĘ WYSTAWIAĆ NEGATYWNE RECENZJE. ILE MAJĄ ZA TO PIENIĘDZY?!

Dude, dyskutujesz z wrażeniami innej osoby. Jeżeli nie podoba Ci się gust recenzenta, to go nie oglądasz i tyle. Próba ustalenia co jest faktem, a co opinią jest nieco śmieszna. Możesz dyskutować z wydźwiękiem opinii, ale teksty typu "nie biłeś się w pierś a powinieneś" to bufonada. No i nie w takim wątku, próbując stygmatyzować recenzenta za obrażenie majestatu ulubionej gry. Nie każdy czuje motylki przy TM i nie każdy dostrzega pewne mechanizmy, bo wszyscy jesteśmy innymi typami graczy. Po prostu jest to informacja zwrotna o recenzencie i jego gustach - dla Ciebie to zniewaga gry i brak rzetelności, a dla innych, patrząc po komentarzach, dokładnie to samo, co sami czuli podczas rozgrywki. Wyciąganie tematu w tym wątku jest niesmaczne i już dawno ten offtop odnośnie konkretnej recenzji powinien być wydzielony do wątku recenzenta.
Awatar użytkownika
czikenpredator
Posty: 266
Rejestracja: 18 gru 2018, 20:27
Has thanked: 60 times
Been thanked: 58 times

Re: Najlepszy Polski Kanał na YT ANKIETA

Post autor: czikenpredator »

Gambit pisze: 15 lut 2021, 12:15 Jedno spostrzeżenie. Jeśli porywasz się na uznany tytuł i masz zamiar pokazać, że Tobie się nie podoba, to ostatnią rzeczą jaką powinieneś robić jest stosowanie uproszczeń, generalizacji i skrótów myślowych. Każdy argument "przeciw" powinien być jasno i obszernie omówiony.
Szanuję takie podejście i między innymi z niego na pewno wynika Twoje uznanie na tym szanownym forum :) Nie ma tu ani odrobiny sarkazmu, sam osobiście bardzo cenię Twój kanał. Niemniej - abstrahując już (jeśli pozwolicie) od samej recenzji Terry - mam jednak wrażenie, że nie można na raz mieć ciastko i zjeść ciastko. Że nie można mieć pogłębionej i szczegółowej analizy, a jednocześnie krótkiego i przystępnego materiału. W szczególności - czym więcej czasu "antenowego" poświęca się na wady gry, tym mniej go zostaje na jej zalety i tym ostateczny wydźwięk jest mimo wszystko bardziej negatywny, niż przy nieco bardziej powierzchownym spojrzeniu na wady by wystarczyło czasu na powiedzenie o zaletach. A nie każda recenzja musi służyć ostatecznemu ustaleniu niepodważalnej prawdy o grze. Gry nie są problemem astrofizycznym, a sztuką/rozrywką której rozpatrywanie nie musi (co nie znaczy, że nie może) odbywać się wyłącznie drogą rozprawki naukowej, a same recenzje nie są (a przynajmniej nie muszą być) takimi rozprawkami by były dla ludzi użyteczne. Uprzejmie proszę o przychylne interpretowanie tego co właśnie napisałem, w szczególności tylko i wyłącznie jako odpowiedź/opinię na stwierdzenie, że w negatywnej recenzji nie można/nie powinno się stosować żadnych uproszczeń, a nie jako komentarz do mojej własnej kompetencji w tym zakresie :wink:
BOLLO pisze: 15 lut 2021, 11:58 Mogłeś owszem powiedzieć WIELKIMI literami. Dla nas ta gra...dla mnie ....nam się nie udało.....my potrzebowaliśmy.... może inni są lepsi itd. Ale tego nie zrobiłeś.
Ale przecież zrobiłem (choć w recenzji, która z definicji jest jak argumentowałem wyżej formą subiektywną i bez tego by się obyło). Mówię w szczególności na przykład w recenzji, że wyścig po nagrody i tytuły nie był "PRZYNAJMNIEJ U NAS" ekscytujący (a nie wbrew temu co wiele osób w komentarzach sugerowało, że nagrody i tytuły są pozbawione jakiegokolwiek obiektywnego, mechanicznego znaczenia dla wyniku). Odczucie tego na ile coś jest "ekscytujące" albo "duże"/"małe" jest odpowiednio oczywiście subiektywne/względne. Gdy mówię o czasie rozgrywki to mówię, że gra potrafi zająć tyle a tyle, co jest zgodne z prawdą gdy przecież doświadczyłem na własnej skórze tego jak niejednokrotnie tyle z grubsza trwała. Jedyny moment gdzie sugeruję jakiś rodzaj obiektywności w tej kwestii to gdy sugeruję w ramach żartu, że jest to jedna z gier, której pudełkowy czas jest nieosiągalny dla ludzi. Zdanie padło w kontekście humorystycznym, ale wynikało z dość mocnego przekonania bazowanego na własnych doświadczeniach, że osiągnięcie tego pudełkowego czasu gry jest przynajmniej dość rzadkim zjawiskiem nawet jeśli nie niemożliwym. Może po prostu jesteś androidem Weyland-Yutani :wink:

Co do recenzji Terraformacji napisałem więc chyba już wszystko co miałem do powiedzenia - nie podejmuję się dalej publicznej recenzji własnej recenzji :twisted: Tam gdzie miałem poczucie, że mogę coś wartościowego dopowiedzieć/wyjaśnić to zrobiłem. Jeśli ktoś w dalszym ciągu jest rozczarowany jej treścią i/lub moim komentarzem tutaj, mogę uprzejmie zachęcić do ewentualnego dokładniejszego posłuchania co faktycznie zostało powiedziane (a co nie) ORAZ wyrazić ubolewanie, że tak zostało to odebrane. Zapewniam, że nie traktuję tego co robimy na WWG lekkomyślnie i że robimy wszystko by wyciągać wnioski (też np. z tego jak treść recenzji została przez różne osoby odebrana), i się na miarę możliwości rozwijać :wink:
Ostatnio zmieniony 15 lut 2021, 14:27 przez czikenpredator, łącznie zmieniany 1 raz.
Cyel
Posty: 2579
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1226 times
Been thanked: 1437 times

Re: Najlepszy Polski Kanał na YT ANKIETA

Post autor: Cyel »

Ja nie wiem jak to tak można recenzje z opiniami przedstawiać, zamiast z faktami. Mam nadzieję, że przed publikacją każda recenzja planszówki podlega co najmniej double blind peer review i dopiero gdy recenzenci z całego świata osiągną konsensus w sprawie możliwie najbliższego obiektywnej, eksperymentalnie potwierdzalnej planszówkowej rzeczywistości modelu tejże rzeczywistości w postaci recenzji, wtedy recenzja jest udostępniana szerszemu ogółowi.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
ODPOWIEDZ