Charterstone - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
cahir
Posty: 262
Rejestracja: 30 gru 2008, 09:07
Lokalizacja: Vratislavia
Has thanked: 16 times
Been thanked: 4 times
Kontakt:

Re: Charterstone

Post autor: cahir »

mam takie podstawowe pytania, że wstyd, ale szybciej zacznę gre:) 1 rozgrywka
1)na planszy rozwoju na poczatku 5 kart asystentów czy budynki tych uczestników, którzy nie biora udziału w rozgrywce?
2) o co chodzi z tymi skrzyniami, które mamy od razu zbudować? z jakich budynków je brac, bo mamy chyba na starcie tylko kazdy swoj podstawowy bez naklejki i te z naklejkaimi, które są nieuzywane?
Jezus zbawia, Allah nagradza, Cthulhu pożera.
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Charterstone

Post autor: sirafin »

Musisz precyzyjniej opisywać, w czym tkwi problem, bo to brzmi dość chaotycznie, dłuższą chwilę musiałem kombinować, o co właściwie chodzi. Najlepiej dokładnie cytować polecenia, które były niezrozumiałe.

Zacznę od końca, bo chyba zrobiliście istotny błąd podczas przygotowania pierwszej gry.

2.
Spoiler:

1.
Spoiler:
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
cahir
Posty: 262
Rejestracja: 30 gru 2008, 09:07
Lokalizacja: Vratislavia
Has thanked: 16 times
Been thanked: 4 times
Kontakt:

Re: Charterstone

Post autor: cahir »

dzięki, dokładnie oto mi chodziło i nie żadnych błędów nie zrobiłem, naklejki naklejone x 6 i już rozumiem liczba przy skrzyni to numer do otwarcia, jak użyjesz odpowiedniego pola. dopytam tylko o te budynki bez naklejek, które są w talii rozwoju. Warto je kupić po to tylko, żeby otwierać kolejne skrzynie :?:
Jezus zbawia, Allah nagradza, Cthulhu pożera.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Charterstone

Post autor: donmakaron »

cahir pisze: 12 lis 2020, 12:18dopytam tylko o te budynki bez naklejek, które są w talii rozwoju. Warto je kupić po to tylko, żeby otwierać kolejne skrzynie :?:
Wszystko zależy od was. Jeśli jesteście zadowoleni z tego co było w skrzyniach, ile punktów się za to dostaje, sprawia wam frajdę otwieranie skrzynek i chciecie pchać aspekt legacy gry do przodu, to warto. W przeciwnym wypadku nie ma takiej konieczności.
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Charterstone

Post autor: sirafin »

Otwieranie skrzyń odblokowuje zupełnie nowe rzeczy w grze lub daje dostęp do kolejnych skrzyń, które odblokują zupełnie nowe rzeczy. Sami zdecydujcie, czy warto rozbudowywać grę ;)
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
cahir
Posty: 262
Rejestracja: 30 gru 2008, 09:07
Lokalizacja: Vratislavia
Has thanked: 16 times
Been thanked: 4 times
Kontakt:

Re: Charterstone

Post autor: cahir »

dzięki za odpowiedzi :) teraz nowa garść pytań z 2 rozgrywki za pozwoleniem:
1)karty rozwoju i celów są tasowane przed nowa rozgrywka, pierwszy gracz losowany?
2)POMOCNICY- a konkretnie robot- odblokowujący dostał jednego, reszta robotów wraz z karta pomocnika ma sobie leżeć gdzieś obok zasobów ogólnych :?: najbardziej zdumiewa mnie jego bonus- naprawdę za każdym razem jak go kładę, biorę za darmo kartę rozwoju z tych odsłonietych na torze?rozumiem, że nie ma limitu i mogę w jednej rozgrywce mieć więcej robotów :?:
3)dobrze rozumiem, że jak gracz, który nie rozpoczynał rozgrywki, doprowadził do końca rozgrywki, to już koniec( kazdy miał taka sama ilosc tur) i nie ma jeszcze każdy po jednej turze :?:
4) EKSPORT- oddaje trzy karty rozwoju z zasobów( dwóch pomocników i budynek wzniesiony) i co z nimi się dzieje? wracaja do zasobów czyli na stos kart odrzuconych na planszy rozwoju i potem mozna je nabyc z powrotem?
5) ta sama ilośc znaczników reputacji na koncu rozgrywki, znaczy kazdy po 10 pkt zwyciestwa?
Jezus zbawia, Allah nagradza, Cthulhu pożera.
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Charterstone

Post autor: sirafin »

Wrzuć pytania dotyczące nowych rzeczy w SPOILERY, nowi gracze zaglądający do tego wątku niekoniecznie chcą wiedzieć, co się pojawi w kolejnych grach.

Ad. 1)
Tak. Przygotowujecie grę zgodnie z opisem w Kronice na str. 2.

Ad. 2)
Spoiler:
Ad. 3)
Tak, każdy ma wykonać tę samą liczbę tur. Jeśli gracie np. na 5 osób i gracz 3 dopchnął znacznik postępu do końca, to jeszcze tylko gracz 4 i 5 wykonają swoje tury.

Ad. 4)
Spoiler:
Ad. 5)
Tak, remisy są przyjazne. Oczywiście trzeba mieć choć 1 znacznik na torze, remis dla 0 znaczników nie daje żadnych punktów.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: Charterstone

Post autor: ozy »

Mam prośbę o wyjaśnienie sposobu działania jednego z odblokowanych budynków:
Spoiler:
Dziękuję!
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
autopaga
Posty: 1422
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 94 times
Been thanked: 318 times

Re: Charterstone

Post autor: autopaga »

Zrób fotę czy coś.
aeiou871
Posty: 978
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 311 times
Been thanked: 432 times

Re: Charterstone

Post autor: aeiou871 »

ozy pisze: 09 lut 2021, 12:30 Mam prośbę o wyjaśnienie sposobu działania jednego z odblokowanych budynków:
Spoiler:
Dziękuję!
Przydałoby się zdjęcie, ale jeśli chodzi o budynek z karty nr 78 z tej listy, to
Spoiler:
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: Charterstone

Post autor: ozy »

Tak, dziękuję bardzo!
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Tirith
Posty: 115
Rejestracja: 09 sty 2020, 10:48
Has thanked: 22 times
Been thanked: 14 times

Re: Charterstone

Post autor: Tirith »

Trochę nie rozumiem kwestii pomocników. Otworzyłem skrzynie z nowym pomocnikiem i wg instrukcji mam tych pomocników położyć na kartę pomocnika? Co to za karta? Jedyne co dostałem z tej skrzyni to nowy budynek i osobowość.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Charterstone

Post autor: donmakaron »

Tirith pisze: 28 lut 2021, 20:22 Trochę nie rozumiem kwestii pomocników. Otworzyłem skrzynie z nowym pomocnikiem i wg instrukcji mam tych pomocników położyć na kartę pomocnika? Co to za karta? Jedyne co dostałem z tej skrzyni to nowy budynek i osobowość.
Karta pomocnika, to karta, która wyjaśnia jak działa taki pomocnik - taka z jego rysunkiem oraz opisem zasad. Tworzy się w ten sposób pulę pomocników dostępnych do zdobycia dla graczy.
Tirith
Posty: 115
Rejestracja: 09 sty 2020, 10:48
Has thanked: 22 times
Been thanked: 14 times

Re: Charterstone

Post autor: Tirith »

donmakaron pisze: 28 lut 2021, 23:44
Tirith pisze: 28 lut 2021, 20:22 Trochę nie rozumiem kwestii pomocników. Otworzyłem skrzynie z nowym pomocnikiem i wg instrukcji mam tych pomocników położyć na kartę pomocnika? Co to za karta? Jedyne co dostałem z tej skrzyni to nowy budynek i osobowość.
Karta pomocnika, to karta, która wyjaśnia jak działa taki pomocnik - taka z jego rysunkiem oraz opisem zasad. Tworzy się w ten sposób pulę pomocników dostępnych do zdobycia dla graczy.
Ale to jest karta z naklejką zasad, którą wkleiłem do Kroniki.
aeiou871
Posty: 978
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 311 times
Been thanked: 432 times

Re: Charterstone

Post autor: aeiou871 »

Tirith pisze: 01 mar 2021, 18:57
donmakaron pisze: 28 lut 2021, 23:44
Tirith pisze: 28 lut 2021, 20:22 Trochę nie rozumiem kwestii pomocników. Otworzyłem skrzynie z nowym pomocnikiem i wg instrukcji mam tych pomocników położyć na kartę pomocnika? Co to za karta? Jedyne co dostałem z tej skrzyni to nowy budynek i osobowość.
Karta pomocnika, to karta, która wyjaśnia jak działa taki pomocnik - taka z jego rysunkiem oraz opisem zasad. Tworzy się w ten sposób pulę pomocników dostępnych do zdobycia dla graczy.
Ale to jest karta z naklejką zasad, którą wkleiłem do Kroniki.
Gra powinna Ci też wskazać kartę dla danego typu pomocnika - taką która leży na stole i nie ma naklejki do wklejenia do instrukcji.
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Charterstone - pytania i wątpliwości

Post autor: sirafin »

@Tirith
Podaj numer skrzyni, to ustalimy dokładnie.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Tirith
Posty: 115
Rejestracja: 09 sty 2020, 10:48
Has thanked: 22 times
Been thanked: 14 times

Re: Charterstone

Post autor: Tirith »

aeiou871 pisze: 01 mar 2021, 19:24
Tirith pisze: 01 mar 2021, 18:57
donmakaron pisze: 28 lut 2021, 23:44

Karta pomocnika, to karta, która wyjaśnia jak działa taki pomocnik - taka z jego rysunkiem oraz opisem zasad. Tworzy się w ten sposób pulę pomocników dostępnych do zdobycia dla graczy.
Ale to jest karta z naklejką zasad, którą wkleiłem do Kroniki.
Gra powinna Ci też wskazać kartę dla danego typu pomocnika - taką która leży na stole i nie ma naklejki do wklejenia do instrukcji.
Znalazłem. Dziękuje :)
Agata82
Posty: 25
Rejestracja: 02 lut 2021, 19:33
Has thanked: 24 times
Been thanked: 14 times

Re: Charterstone - pytania i wątpliwości

Post autor: Agata82 »

Ja mam pytanie bardzo ogólne do ludzi którzy już grali w tę grę. Czy warto ją kupić, gramy rodzinnie z 2 dzieciaków i nigdy jeszcze nie mieliśmy legacy (tylko dodatek do NWŚ i dzieciom mega się podobało otwieranie kopert) , chciałabym z nimi spróbować - będzie fajnie z tą grą ?? Dzieciaki są ograne, lat 10 i 13.
aeiou871
Posty: 978
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 311 times
Been thanked: 432 times

Re: Charterstone - pytania i wątpliwości

Post autor: aeiou871 »

Agata82 pisze: 02 mar 2021, 13:20 Ja mam pytanie bardzo ogólne do ludzi którzy już grali w tę grę. Czy warto ją kupić, gramy rodzinnie z 2 dzieciaków i nigdy jeszcze nie mieliśmy legacy (tylko dodatek do NWŚ i dzieciom mega się podobało otwieranie kopert) , chciałabym z nimi spróbować - będzie fajnie z tą grą ?? Dzieciaki są ograne, lat 10 i 13.
Zależnie od tego, na ile dzieciaki są ograne, Charterstone może sprawdzić się super. Jest mnóstwo otwierania pudełek, przylepiania naklejek, odblokowywania nowej zawartości. Jednocześnie z rozgrywki na rozgrywkę zwiększa się liczba budynków w osadach i reguł do spamiętania. Polecam zainteresować się jeszcze lżejszymi pozycjami na początek, u nas w gronie dziecięco-nastoletnim świetnie sprawdziło się Zombie Kidz: Ewolucja - zasady są bardzo proste, ale radocha z gry i odblokowywania nowych elementów duża. W mieszanym składzie graliśmy zaś w Moje Miasto, które ostatnio zbiera dużo pochlebnych opinii i jest moim zdaniem bardzo przyjemnym i lekkim wprowadzeniem do gier legacy (a ma też przewidzianą możliwość gry po ukończeniu kampanii na drugiej stronie planszy), które podobało się zarówno nastolatkowi jak i seniorce (65+).
tomg
Posty: 404
Rejestracja: 02 gru 2019, 00:00
Has thanked: 124 times
Been thanked: 159 times

Re: Charterstone - pytania i wątpliwości

Post autor: tomg »

Agata82 pisze: 02 mar 2021, 13:20 Ja mam pytanie bardzo ogólne do ludzi którzy już grali w tę grę. Czy warto ją kupić, gramy rodzinnie z 2 dzieciaków i nigdy jeszcze nie mieliśmy legacy (tylko dodatek do NWŚ i dzieciom mega się podobało otwieranie kopert) , chciałabym z nimi spróbować - będzie fajnie z tą grą ?? Dzieciaki są ograne, lat 10 i 13.
W uzupełnieniu poprzednej wypowiedzi złożoność gier: Charterstone > Moje miasto > Zombie Kids Ewolucja.
Wszystko zależy od Waszego ogrania. Z mojego doświadczenia wynika że 9 latek dał radę w Charterstone i super mu się podobało ale nie był konkurencyjny jeśli chodzi o wyniki. Nie miało to dla niego jednak znaczenia bo czerpał przyjemność z tworzenia osady.
Tirith
Posty: 115
Rejestracja: 09 sty 2020, 10:48
Has thanked: 22 times
Been thanked: 14 times

Re: Charterstone - pytania i wątpliwości

Post autor: Tirith »

Spoiler:
Spoiler:
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Charterstone - pytania i wątpliwości

Post autor: sirafin »

2x tak.
Spoiler:
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
MadBlade
Posty: 7
Rejestracja: 05 wrz 2019, 08:04

Re: Charterstone - pytania i wątpliwości

Post autor: MadBlade »

Cytadela
Spoiler:
Rozumiem że zysk to:
- przychód z kart rozwoju
- postawienie znacznika wpływu (tor eksportu / reputacja)

pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 13 wrz 2021, 09:48 przez MadBlade, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Charterstone - pytania i wątpliwości

Post autor: sirafin »

Takie zdjęcia powinny być w spojlerze, to nie jest budynek dostępny od początku gry.
Spoiler:
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
MadBlade
Posty: 7
Rejestracja: 05 wrz 2019, 08:04

Re: Charterstone - pytania i wątpliwości

Post autor: MadBlade »

sirafin pisze: 12 wrz 2021, 22:03 Takie zdjęcia powinny być w spojlerze, to nie jest budynek dostępny od początku gry.
Spoiler:
Spoiler:
ODPOWIEDZ