Gloomhaven -zasady i pytania

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
aeiou871
Posty: 978
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 312 times
Been thanked: 432 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: aeiou871 »

Spoiler:
Jesteś w zasięgu wzroku. Jeśli jesteś w stanie poprowadzić linię pomiędzy dowolnymi dwoma wierzchołkami i linia ta nie przechodzi przez ściany, to jesteś w zasięgu wzroku. A jeżeli masz wątpliwości czy da się taką linię poprowadzić, to możesz sprawdzić tutaj
Xisertus
Posty: 72
Rejestracja: 11 gru 2020, 13:07
Has thanked: 10 times
Been thanked: 7 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: Xisertus »

Nie pamiętam jak jest w polskiej instrukcji, ale w angielskiej jest line-of-sight, which means that a line can be drawn from any corner of the attacker’s hex to any
corner of the defender’s hex without touching any part of a wall
co jest trochę nielogiczne.

Ja do tej pory grałem, że prowadzę linię między środkami heksów, dopiero wtedy jest zasięg wzroku, ale widocznie grałem inaczej niż każe instrukcja.
Awatar użytkownika
Leyas
Posty: 48
Rejestracja: 27 gru 2010, 14:46
Lokalizacja: Wrocław

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: Leyas »

Zgadzam się z przedmówcą. My również gramy patrząc środkiem do środka heksu. Jest to bardziej logiczne. Jeśli chodzi o zasadę wierzchołków to można sobie wyobrazić, że jeden z rogów Karka jest widoczny przez krótki ogon niedźwiedzia jaskiniowego... bez komentarza.
Void
Posty: 222
Rejestracja: 09 sie 2019, 13:18
Has thanked: 11 times
Been thanked: 85 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: Void »

Leyas pisze: 29 sty 2021, 20:27 Zgadzam się z przedmówcą. My również gramy patrząc środkiem do środka heksu. Jest to bardziej logiczne. Jeśli chodzi o zasadę wierzchołków to można sobie wyobrazić, że jeden z rogów Karka jest widoczny przez krótki ogon niedźwiedzia jaskiniowego... bez komentarza.
Moim zdaniem tego typu house rule byłby zbyt dużym nerfem ataków zasięgowych i zbytnio ułatwiałby rozgrywkę. Zasady są logiczne i wystarcza do tego linijka gdy jest wątpliwość, jedynie czasem można zastosować zasady z JotL aby była to linia pomiędzy dowolnymi punktami krawędzi hexów która nie są krawędzią ściany a nie konkretnie rogi. Uniknie się wtedy przypadków hexów z wąskimi przejściami na styku rogów pomieszczeń w niektórych scenariuszach :P . Nie ma co przekładać tego na rzeczywistość, choć ja to sobie wyobrażam że przecież może stać taki łucznik na jednym hexie i się wychylić w bok nie przechodząc na hex obok w przypadkach gdy "widzi tylko kawałek hexa" ;)
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 112 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: Pynio »

Leyas pisze: 29 sty 2021, 20:27 Zgadzam się z przedmówcą. My również gramy patrząc środkiem do środka heksu. Jest to bardziej logiczne. Jeśli chodzi o zasadę wierzchołków to można sobie wyobrazić, że jeden z rogów Karka jest widoczny przez krótki ogon niedźwiedzia jaskiniowego... bez komentarza.
To problem się "wychilić" z hexa? Ze środka hexa to jest "bez komentarza". Zwinny elf - łucznik stoi jak przysłowiowy słup na środku pola i mówi - "nosz kur@@#, nie mogę się wychylić"!
Awatar użytkownika
gnysek
Posty: 398
Rejestracja: 30 kwie 2020, 14:28
Has thanked: 40 times
Been thanked: 96 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: gnysek »

Gdyby grać biorąc linię od środka do środka, to w sytuacji poniżej nie widzielibyśmy chyba nikogo? To szybki dowód na to, że taka zasada nie miałaby sensu, bo to, że postaci sie widzą (nawet jeśli nie całe) widać jak na dłoni.

Obrazek
Xisertus
Posty: 72
Rejestracja: 11 gru 2020, 13:07
Has thanked: 10 times
Been thanked: 7 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: Xisertus »

gnysek pisze: 02 lut 2021, 12:35 Gdyby grać biorąc linię od środka do środka, to w sytuacji poniżej nie widzielibyśmy chyba nikogo? To szybki dowód na to, że taka zasada nie miałaby sensu, bo to, że postaci sie widzą (nawet jeśli nie całe) widać jak na dłoni.
Z drugiej strony realnie biorąc, żeby twoja postać zobaczyła bandytę strażnika, to obie musiałyby się wychylić jednocześnie.
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 112 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: Pynio »

Xisertus pisze: 02 lut 2021, 12:45
gnysek pisze: 02 lut 2021, 12:35 Gdyby grać biorąc linię od środka do środka, to w sytuacji poniżej nie widzielibyśmy chyba nikogo? To szybki dowód na to, że taka zasada nie miałaby sensu, bo to, że postaci sie widzą (nawet jeśli nie całe) widać jak na dłoni.
Z drugiej strony realnie biorąc, żeby twoja postać zobaczyła bandytę strażnika, to obie musiałyby się wychylić jednocześnie.
Nie, bo bandyta schylał się po strzałę leżącą na ziemi i bohater celuje w tyłek... co za rozmowa :D
Awatar użytkownika
gnysek
Posty: 398
Rejestracja: 30 kwie 2020, 14:28
Has thanked: 40 times
Been thanked: 96 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: gnysek »

Xisertus pisze: 02 lut 2021, 12:45
gnysek pisze: 02 lut 2021, 12:35 Gdyby grać biorąc linię od środka do środka, to w sytuacji poniżej nie widzielibyśmy chyba nikogo? To szybki dowód na to, że taka zasada nie miałaby sensu, bo to, że postaci sie widzą (nawet jeśli nie całe) widać jak na dłoni.
Z drugiej strony realnie biorąc, żeby twoja postać zobaczyła bandytę strażnika, to obie musiałyby się wychylić jednocześnie.
Albo wystarczy go obrócić ;) Gdyby postać graczy też była z kartonu, byłoby bardziej widać o co chodzi, a tak przez podstawkę może mniej widać logikę w tym wszystkim (o ile logiką nazwiemy fakt, ze nie wolno opuszczać swojego hexa jak się chce :D ).

Zasady to zasady, skoro takie wymyślono, to zapewne pod takie gra była potem ustawiana.
Xisertus
Posty: 72
Rejestracja: 11 gru 2020, 13:07
Has thanked: 10 times
Been thanked: 7 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: Xisertus »

Zastanawiam się ,czy mieliście podobnie jak ja.

Mam już rozegranych 21 scenariuszy i poziom dobrobytu miasta tylko 2. Też u was tak wolno to szło??
aeiou871
Posty: 978
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 312 times
Been thanked: 432 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: aeiou871 »

Xisertus pisze: 05 lut 2021, 10:45 Zastanawiam się ,czy mieliście podobnie jak ja.

Mam już rozegranych 21 scenariuszy i poziom dobrobytu miasta tylko 2. Też u was tak wolno to szło??
Dużo zależy od wylosowanych kart zdarzeń. Polecam skupiać się na celach życiowych postaci - każda emerytura to 1 punkt do dobrobytu. Warto też składać datki dla Wielkiego Dębu
Xisertus
Posty: 72
Rejestracja: 11 gru 2020, 13:07
Has thanked: 10 times
Been thanked: 7 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: Xisertus »

aeiou871 pisze: 05 lut 2021, 10:51
Xisertus pisze: 05 lut 2021, 10:45 Zastanawiam się ,czy mieliście podobnie jak ja.

Mam już rozegranych 21 scenariuszy i poziom dobrobytu miasta tylko 2. Też u was tak wolno to szło??
Dużo zależy od wylosowanych kart zdarzeń. Polecam skupiać się na celach życiowych postaci - każda emerytura to 1 punkt do dobrobytu. Warto też składać datki dla Wielkiego Dębu
Z tym Dębem tak myślałem, a dopiero co zacząłem go datkować.
Xisertus
Posty: 72
Rejestracja: 11 gru 2020, 13:07
Has thanked: 10 times
Been thanked: 7 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: Xisertus »

Chciałem się upewnić co do tego, że ogłuszony potwór nie wykonuje żadnej akcji podczas posiadania tego stanu.
Jak rozumiem, ogłuszony potwór nie ciągnie "swojej" karty zdolności/akcji ??
aeiou871
Posty: 978
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 312 times
Been thanked: 432 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: aeiou871 »

Xisertus pisze: 08 lut 2021, 08:39 Chciałem się upewnić co do tego, że ogłuszony potwór nie wykonuje żadnej akcji podczas posiadania tego stanu.
Jak rozumiem, ogłuszony potwór nie ciągnie "swojej" karty zdolności/akcji ??
Dobierasz kartę dla całej grupy potworów. Jeśli z danego rodzaju jest tylko jeden i w dodatku ogłuszony, to nic nie robi w swojej turze, po czym traci status ogłuszenie. Przy okazji, umiejętności pasywne jak tarcza czy odwet z kart statystyk potwora działają także wtedy gdy potwór jest ogłuszony
Xisertus
Posty: 72
Rejestracja: 11 gru 2020, 13:07
Has thanked: 10 times
Been thanked: 7 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: Xisertus »

aeiou871 pisze: 08 lut 2021, 09:04
Xisertus pisze: 08 lut 2021, 08:39 Chciałem się upewnić co do tego, że ogłuszony potwór nie wykonuje żadnej akcji podczas posiadania tego stanu.
Jak rozumiem, ogłuszony potwór nie ciągnie "swojej" karty zdolności/akcji ??
Dobierasz kartę dla całej grupy potworów. Jeśli z danego rodzaju jest tylko jeden i w dodatku ogłuszony, to nic nie robi w swojej turze, po czym traci status ogłuszenie. Przy okazji, umiejętności pasywne jak tarcza czy odwet z kart statystyk potwora działają także wtedy gdy potwór jest ogłuszony
Czytałem w poradniku odnośnie ruchu z BGG, że tarcza i odwet u ogłuszonego nie działają.

Miałem taką sytuację, że szlam miał na karcie, że dostawał 2 obrażenia ,a później się dzielił, podczas gdy w tej właśnie turze był ogłuszony. I w tym przypadku dostawał 2 obrażenia ,czy nie??
aeiou871
Posty: 978
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 312 times
Been thanked: 432 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: aeiou871 »

Xisertus pisze: 08 lut 2021, 09:23
aeiou871 pisze: 08 lut 2021, 09:04
Xisertus pisze: 08 lut 2021, 08:39 Chciałem się upewnić co do tego, że ogłuszony potwór nie wykonuje żadnej akcji podczas posiadania tego stanu.
Jak rozumiem, ogłuszony potwór nie ciągnie "swojej" karty zdolności/akcji ??
Dobierasz kartę dla całej grupy potworów. Jeśli z danego rodzaju jest tylko jeden i w dodatku ogłuszony, to nic nie robi w swojej turze, po czym traci status ogłuszenie. Przy okazji, umiejętności pasywne jak tarcza czy odwet z kart statystyk potwora działają także wtedy gdy potwór jest ogłuszony
Czytałem w poradniku odnośnie ruchu z BGG, że tarcza i odwet u ogłuszonego nie działają.

Miałem taką sytuację, że szlam miał na karcie, że dostawał 2 obrażenia ,a później się dzielił, podczas gdy w tej właśnie turze był ogłuszony. I w tym przypadku dostawał 2 obrażenia ,czy nie??
Tarcza i odwet działają, jeśli są na karcie statystyki potwora (duże, kwadratowe arkusze, które wkłada się do kopert z wycięciem). W ten sposób Golemy zawsze mają tarcze, a Demony Płomieni odwet. To działa zawsze.

Jeżeli odwet lub tarcza pojawią się na karcie zdolności potwora (małe, prostokątne, czerwone karty), to one nie działają, jeśli dany potwór był ogłuszony w momencie jej aktywacji. Np. pod koniec jednej rundy ogłuszasz Strażnika, on w następnej rundzie dobiera kartę z inicjatywą 15: Tarcza 1, Odwet 2 - tę tarczę i ten odwet będą mieć w tej rundzie tylko Strażnicy, którzy byli ogłuszeni (ale nadal mają tarczę i odwet z karty statystyki). Ogłuszenie sprawia, że po prostu dla danego potwora nie jest rozpatrywana karta zdolności. Szlam też nie dostaje obrażeń, ale też nie dzieli się, jeśli był ogłuszony.
Xisertus
Posty: 72
Rejestracja: 11 gru 2020, 13:07
Has thanked: 10 times
Been thanked: 7 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: Xisertus »

Nie przypominam sobie odwetu na kartach umiejętności potworów.
Fojtu
Posty: 3383
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 558 times
Been thanked: 1263 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: Fojtu »

Xisertus pisze: 08 lut 2021, 09:23
aeiou871 pisze: 08 lut 2021, 09:04
Xisertus pisze: 08 lut 2021, 08:39 Chciałem się upewnić co do tego, że ogłuszony potwór nie wykonuje żadnej akcji podczas posiadania tego stanu.
Jak rozumiem, ogłuszony potwór nie ciągnie "swojej" karty zdolności/akcji ??
Dobierasz kartę dla całej grupy potworów. Jeśli z danego rodzaju jest tylko jeden i w dodatku ogłuszony, to nic nie robi w swojej turze, po czym traci status ogłuszenie. Przy okazji, umiejętności pasywne jak tarcza czy odwet z kart statystyk potwora działają także wtedy gdy potwór jest ogłuszony
Czytałem w poradniku odnośnie ruchu z BGG, że tarcza i odwet u ogłuszonego nie działają.

Miałem taką sytuację, że szlam miał na karcie, że dostawał 2 obrażenia ,a później się dzielił, podczas gdy w tej właśnie turze był ogłuszony. I w tym przypadku dostawał 2 obrażenia ,czy nie??
Nie, nie robi nic co jest napisane na karcie. Jeżeli wszystkie potwory danego typu są ogłuszone to nawet nie zjadają/nie tworzą żywiołów.
aeiou871
Posty: 978
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 312 times
Been thanked: 432 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: aeiou871 »

Xisertus pisze: 08 lut 2021, 09:40 Nie przypominam sobie odwetu na kartach umiejętności potworów.
To albo Twoje szczęście albo niedopatrzenie. Odwet mają m. in.
Spoiler:
Awatar użytkownika
Leyas
Posty: 48
Rejestracja: 27 gru 2010, 14:46
Lokalizacja: Wrocław

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: Leyas »

Mam pytanie odnośnie koperty X - bazuję na polskiej edycji gry
Spoiler:
aeiou871
Posty: 978
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 312 times
Been thanked: 432 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: aeiou871 »

Leyas pisze: 16 lut 2021, 21:34 Mam pytanie odnośnie koperty X - bazuję na polskiej edycji gry
Spoiler:
Spoiler:
Awatar użytkownika
Leyas
Posty: 48
Rejestracja: 27 gru 2010, 14:46
Lokalizacja: Wrocław

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: Leyas »

aeiou871 pisze: 16 lut 2021, 21:39
Leyas pisze: 16 lut 2021, 21:34 Mam pytanie odnośnie koperty X - bazuję na polskiej edycji gry
Spoiler:
Spoiler:
Spoiler:
aeiou871
Posty: 978
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 312 times
Been thanked: 432 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: aeiou871 »

Leyas pisze: 17 lut 2021, 14:40
aeiou871 pisze: 16 lut 2021, 21:39
Leyas pisze: 16 lut 2021, 21:34 Mam pytanie odnośnie koperty X - bazuję na polskiej edycji gry
Spoiler:
Spoiler:
Spoiler:
Spoiler:
geronimooooo
Posty: 4
Rejestracja: 05 wrz 2020, 11:35

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: geronimooooo »

Mam pytanie, posiadam 51 doświadczenia, wracam do gloomhaven awansować postać na 2 poziom. Skreślam z tej puli 45 XP i zostaje mi 6? Czy gram dalej i z 51 i następny awans będzie jak uzbieram 44xp osiągając pułap 95 XP dla 3 poziomu? W instrukcji na str 44 nie widzę nigdzie że trzeba skreślać xp przy awansie
Awatar użytkownika
yrq
Posty: 953
Rejestracja: 06 sie 2018, 10:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 335 times
Been thanked: 359 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: yrq »

geronimooooo pisze: 24 lut 2021, 22:17 Mam pytanie, posiadam 51 doświadczenia, wracam do gloomhaven awansować postać na 2 poziom. Skreślam z tej puli 45 XP i zostaje mi 6? Czy gram dalej i z 51 i następny awans będzie jak uzbieram 44xp osiągając pułap 95 XP dla 3 poziomu? W instrukcji na str 44 nie widzę nigdzie że trzeba skreślać xp przy awansie
lecisz dalej, bez skreślania
to by była strasznie nudna gra ze zbieraniem expa od początku co level. Aż mną wzdrygło :)
ODPOWIEDZ