Mezo (John Clowdus)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
xtomashx
Posty: 317
Rejestracja: 25 lis 2017, 00:19
Has thanked: 58 times
Been thanked: 44 times

Re: Mezo (John Clowdus)

Post autor: xtomashx »

Ja dopiero jutro jestem umówiony na rozgrywkę jednak z tego co mowa w recenzjach i widać na gameplayu od Portalu gra nigdy nie miała być wybitna. Jest dobrą grą która może sprawiać dużo radości graczom. Największym jej minusem jest partactwo wydawnictwa w sprawie jakości tekturowych elementów oraz to, że gra mogłaby być jeszcze lepsza gdyby ktoś się bardziej przyłożył podczas tworzenia jej (np różne umiejętności plemion). Mam wrażenie, że każda gra wychodząca na rynek musi być rewolucyjna żeby gracze bili się o możliwość zagrania. Gry dobre i poprawne nie mają racji bytu.
dwaduzepe
Posty: 687
Rejestracja: 27 maja 2020, 14:27
Has thanked: 125 times
Been thanked: 254 times

Re: Mezo (John Clowdus)

Post autor: dwaduzepe »

xtomashx pisze: 11 lut 2021, 17:05 Ja dopiero jutro jestem umówiony na rozgrywkę jednak z tego co mowa w recenzjach i widać na gameplayu od Portalu gra nigdy nie miała być wybitna. Jest dobrą grą która może sprawiać dużo radości graczom. Największym jej minusem jest partactwo wydawnictwa w sprawie jakości tekturowych elementów oraz to, że gra mogłaby być jeszcze lepsza gdyby ktoś się bardziej przyłożył podczas tworzenia jej (np różne umiejętności plemion). Mam wrażenie, że każda gra wychodząca na rynek musi być rewolucyjna żeby gracze bili się o możliwość zagrania. Gry dobre i poprawne nie mają racji bytu.
gry tylko dobre, ale nie wybitne maja racje bytu jesli maja dobry stosunek ceny do jakosci. Tu jest po prostu za drogo w stosunku do tego co gra oferuje
Awatar użytkownika
xtomashx
Posty: 317
Rejestracja: 25 lis 2017, 00:19
Has thanked: 58 times
Been thanked: 44 times

Re: Mezo (John Clowdus)

Post autor: xtomashx »

Wczoraj udało mi się wreszcie zagrać. W skrócie mówiąc ta gra jest tym czym wg mnie miała być. Nie oczekiwałem Mesjasza Area control i dostałem grę przy której dobrze się bawiłem. Graliśmy w 3 osoby bogami z podstawki (Mam jeszcze Dusze i God Pack). Pierwsza era to była gra na oślep. Druga już miała więcej elementów planowania, a trzecia już leciała z automatu. Nie rozumiem opinii o wbytnim przekombinowaniu pewnych elementów w grze. Wszystko wydaje mi się ze sobą współgrać. Dużo dzieje się na planszy i ciężko coś w 100% zaplanować. Byłoby jeszcze lepiej gdyby każde plemię miało osobne umiejętności początku ery co dawałoby więcej możliwości kombinowania jednak sama asymetryczność bogów też dane dużo zabawy.

Największy minus czyli wykonanie jest niezauważalny podczas grania (Pewnie byłoby gorzej gdyby nie plastikowe piramidy z pre orderu). Jedynie bym się zastanowił nad zastąpieniem glifów czymś bardziej widocznym i odróżniającym się na planszy. Figurki bogów są duże i czytelne. Małe figurki w 100% spełniają swoje zadanie mimo swoich wad.

Na pewno dam grze dużo więcej szansy niż ludzie którzy ją skreślili po samych informacjach z neta bez grania.

Dla mnie to takie 7.5/10 które spokojnie po kilku rozgrywkach zmieni się w 8. Zaznaczam, że nie grałem w Blood Rage, a Rising Sun mi nie podszedł.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6127
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 642 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Mezo (John Clowdus)

Post autor: pan_satyros »

xtomashx pisze: 13 lut 2021, 12:09 Jedynie bym się zastanowił nad zastąpieniem glifów czymś bardziej widocznym i odróżniającym się na planszy.
Obserwuj tu:
https://facebook.com/GolonkoCrafts/phot ... 20/?type=3
Podobno nebawem będą dostępne.
Awatar użytkownika
xtomashx
Posty: 317
Rejestracja: 25 lis 2017, 00:19
Has thanked: 58 times
Been thanked: 44 times

Re: Mezo (John Clowdus)

Post autor: xtomashx »

pan_satyros pisze: 13 lut 2021, 15:13
xtomashx pisze: 13 lut 2021, 12:09 Jedynie bym się zastanowił nad zastąpieniem glifów czymś bardziej widocznym i odróżniającym się na planszy.
Obserwuj tu:
https://facebook.com/GolonkoCrafts/phot ... 20/?type=3
Podobno nebawem będą dostępne.
Widziałem jednak wg mnie lepszy byłby zwykły nieprzezroczysty plastik w kolorze jak najbardziej zbliżonym do oryginalnych figurek. Myślałem żeby zakupić sobie takie zwykłe drewniane dyski które byłyby lepiej widoczne niż żetony.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Mezo (John Clowdus)

Post autor: BartP »

Dyskusję o customowych znacznikach przeniosłem tu:
viewtopic.php?f=34&t=70470
dwaduzepe
Posty: 687
Rejestracja: 27 maja 2020, 14:27
Has thanked: 125 times
Been thanked: 254 times

Re: Mezo (John Clowdus)

Post autor: dwaduzepe »

BartP pisze: 13 lut 2021, 22:05 Dyskusję o customowych znacznikach przeniosłem tu:
viewtopic.php?f=34&t=70470
a tu jeszcze byla dyskusja o tym, ze Portal bedzie sprzedawal poprawiona karte do Mezo zamiast rozsylac za darmo - to ten watek gdzie jest przeniesiony?
Grzess0
Posty: 146
Rejestracja: 20 sty 2020, 15:25
Has thanked: 52 times
Been thanked: 46 times

Re: Mezo (John Clowdus)

Post autor: Grzess0 »

dwaduzepe pisze: 13 lut 2021, 22:13
BartP pisze: 13 lut 2021, 22:05 Dyskusję o customowych znacznikach przeniosłem tu:
viewtopic.php?f=34&t=70470
a tu jeszcze byla dyskusja o tym, ze Portal bedzie sprzedawal poprawiona karte do Mezo zamiast rozsylac za darmo - to ten watek gdzie jest przeniesiony?
Nie wiemy czy zamiast. Tu jest wątek:
viewtopic.php?p=1332533#p1332533
Awatar użytkownika
bexolini
Posty: 218
Rejestracja: 02 kwie 2020, 23:04
Has thanked: 61 times
Been thanked: 137 times

Re: Mezo (John Clowdus)

Post autor: bexolini »

Jestem po dwóch partiach. Jednej dwuosobowe a drugiej trzyosobowej. Faktycznie gra się skaluje zadziwiająco dobrze na dwie osoby. Muszę przyznać że byłem trochę niespokojny po średnich recenzjach które się pojawiały dookoła ale ja jestem pozytywnie zaskoczony, gra mi się naprawdę podoba głównie za ten aspekt że w porównaniu do innych area control gdzie przeważnie widzisz z tury na turę że ktoś się zbliża na Twoje terytorium a w Mezo? Co Turę można się zaskoczyć przebiegiem :D
Mój wątek sprzedażowy: viewtopic.php?f=65&t=66909
Awatar użytkownika
xtomashx
Posty: 317
Rejestracja: 25 lis 2017, 00:19
Has thanked: 58 times
Been thanked: 44 times

Re: Mezo (John Clowdus)

Post autor: xtomashx »

To właśnie mi się tutaj podoba. Grasz z tury na turę i z epoki na epokę. Nie ma tutaj sytuacji gdzie na początku gry zrobisz dwa trzy złe ruchy i resztę gry oglądasz tylko plecy przeciwników.
golonko
Posty: 108
Rejestracja: 21 kwie 2017, 08:18
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Mezo (John Clowdus)

Post autor: golonko »

Ależ ta gra się pięknie prezentuje!

Obrazek
A jakbyś chciał upiększyć swoją grę, to zapraszam do mojego sklepiku! :)
https://GolonkoCrafts.etsy.com
Awatar użytkownika
Rigidigi
Posty: 704
Rejestracja: 14 gru 2015, 16:31
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 92 times
Been thanked: 93 times

Re: Mezo (John Clowdus)

Post autor: Rigidigi »

golonko pisze: 18 lut 2021, 00:51 Ależ ta gra się pięknie prezentuje!
Te piramidy to z wersji z przedsprzedaży?
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2820
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 841 times
Been thanked: 363 times

Re: Mezo (John Clowdus)

Post autor: Gromb »

Na 3 trollach jest dedykowany komplet.
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Casiliasplp
Posty: 580
Rejestracja: 07 lip 2013, 22:33
Lokalizacja: Żyrardów
Has thanked: 11 times
Been thanked: 43 times

Re: Mezo (John Clowdus)

Post autor: Casiliasplp »

golonko pisze: 18 lut 2021, 00:51 Ależ ta gra się pięknie prezentuje!

Obrazek
Czy ja wiem :D
Taki Rising sun robi to 100% lepiej. :D
Hala Madrid
Awatar użytkownika
bexolini
Posty: 218
Rejestracja: 02 kwie 2020, 23:04
Has thanked: 61 times
Been thanked: 137 times

Re: Mezo (John Clowdus)

Post autor: bexolini »

Mam pytanie do kogoś kto ma dodatek "Dusze dla xibalby"

Czy również macie problem z wyblakłymi kartami boga Uaeb ? Głownie wyblakłe są napisy na tych kartach. Złożyłem reklamację w portalu natomiast twierdzą że był to prawdopodobnie błąd w całym druku ... dlatego chce sie dowiedzieć czy ktoś z was również ma ten problem.

Na zdjeciu widać że karta po lewej ma normalne nasycenie a pozostale 4 bardzo słabe, Na żywo wygląda to gorzej.


Obrazek
Mój wątek sprzedażowy: viewtopic.php?f=65&t=66909
Forcemaster
Posty: 105
Rejestracja: 21 cze 2017, 23:37
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 26 times
Been thanked: 60 times

Re: Mezo (John Clowdus)

Post autor: Forcemaster »

Casiliasplp pisze: 18 lut 2021, 10:08
golonko pisze: 18 lut 2021, 00:51 Ależ ta gra się pięknie prezentuje!

PICTURE
Czy ja wiem :D
Taki Rising sun robi to 100% lepiej. :D
No jak dla mnie to nawet Cyklady sprzed 10 lat lepiej się prezentują, a już karty na 100%.
Awatar użytkownika
polwac
Posty: 2575
Rejestracja: 09 mar 2017, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 1167 times
Been thanked: 461 times

Re: Mezo (John Clowdus)

Post autor: polwac »

Zastanawiałem się na tą grą.
Tak czytam i czytam...można to chyba podsumować tak:
- średnia/dobra(subiektywne opinie) gra
- kiepskie wykonanie
- wysoka cena

Tak jak mówił Potrek z Granie w chmurach, są lepsze gry area control.

Zdecydowanie odpuszczam Mezo :) <- uśmiechnięty portfel
Paweł
"Jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej." - Dale Carnegie
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3645
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 118 times

Mezo (John Clowdus)

Post autor: gafik »

Zagrałem...
Choć nie lubię tego typu area control to nie miałem wyjścia bo znajomy przyniósł i przymusił :P
Nie powiem, emocje były spore (jak to bywa z brutalnymi grami tego typu i jeszcze bardziej brutalnymi współgraczami ;) ). Kłótnie, pakty, zdrady, zgrzytanie zębami i załamywanie rąk...
Zasady nieskomplikowane. Troszkę za długo to wszystko jednak trwało. Często towarzyszył mi brak poczucia kontroli - mimo że byłem tylko 1 pkt za liderem. Ogólnie gra jest średnia. Nie znam ceny, ale jakość średnia. Dla mnie takie klasyczne "take it or leve it", ale potrafię zrozumieć, że mogą znaleźć się zagorzali fani.
Pamiętać, że to opinia wyznawcy euro-sucharów
Awatar użytkownika
xtomashx
Posty: 317
Rejestracja: 25 lis 2017, 00:19
Has thanked: 58 times
Been thanked: 44 times

Re: Mezo (John Clowdus)

Post autor: xtomashx »

bexolini pisze: 19 lut 2021, 17:55 Mam pytanie do kogoś kto ma dodatek "Dusze dla xibalby"

Czy również macie problem z wyblakłymi kartami boga Uaeb ? Głownie wyblakłe są napisy na tych kartach. Złożyłem reklamację w portalu natomiast twierdzą że był to prawdopodobnie błąd w całym druku ... dlatego chce sie dowiedzieć czy ktoś z was również ma ten problem.

Na zdjeciu widać że karta po lewej ma normalne nasycenie a pozostale 4 bardzo słabe, Na żywo wygląda to gorzej.


Obrazek
Też tak mam. Tylko u mnie są mniej wyblakłe więc tragedii nie ma.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5233
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 524 times
Been thanked: 1836 times
Kontakt:

Re: Mezo (John Clowdus)

Post autor: Gambit »

Możecie mnie złożyć w ofierze :)
Obejrzyj na ZnadPlanszy
Obejrzyj na YouTube
dwaduzepe
Posty: 687
Rejestracja: 27 maja 2020, 14:27
Has thanked: 125 times
Been thanked: 254 times

Re: Mezo (John Clowdus)

Post autor: dwaduzepe »

Gambit pisze: 21 lut 2021, 13:41 Możecie mnie złożyć w ofierze :)
Obejrzyj na ZnadPlanszy
Obejrzyj na YouTube
no wreszcie jakas uczciwa recenzja tej gry
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5233
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 524 times
Been thanked: 1836 times
Kontakt:

Re: Mezo (John Clowdus)

Post autor: Gambit »

dwaduzepe pisze: 21 lut 2021, 14:15
Gambit pisze: 21 lut 2021, 13:41 Możecie mnie złożyć w ofierze :)
Obejrzyj na ZnadPlanszy
Obejrzyj na YouTube
no wreszcie jakas uczciwa recenzja tej gry
Nie zgodzę się. Każda jest uczciwa, tylko każdy z nas ma inne oczekiwania i inaczej odbiera pewne rzeczy. Dopiero będę siadał do recenzji, jakie pojawiły się w polskiej sferze recenzenckiej, ale nie sądzę, żeby ktoś słodził/gnoił tę grę bo ma z tego powodu jakieś korzyści.
Forcemaster
Posty: 105
Rejestracja: 21 cze 2017, 23:37
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 26 times
Been thanked: 60 times

Re: Mezo (John Clowdus)

Post autor: Forcemaster »

Gambit pisze: 21 lut 2021, 14:23
dwaduzepe pisze: 21 lut 2021, 14:15
Gambit pisze: 21 lut 2021, 13:41 Możecie mnie złożyć w ofierze :)
Obejrzyj na ZnadPlanszy
Obejrzyj na YouTube
no wreszcie jakas uczciwa recenzja tej gry
Nie zgodzę się. Każda jest uczciwa, tylko każdy z nas ma inne oczekiwania i inaczej odbiera pewne rzeczy. Dopiero będę siadał do recenzji, jakie pojawiły się w polskiej sferze recenzenckiej, ale nie sądzę, żeby ktoś słodził/gnoił tę grę bo ma z tego powodu jakieś korzyści.
No Gambit nie umniejszaj sobie. Nie każdy ma jajca, żeby krytykować wyroby prezesa. Widziałem takich, którzy na "Szalone Wózki" mówili "dobra gra".
Jednak masz renomę człowieka, który daje recenzje "w zgodzie ze sobą". Pozdrawiam
dominGeS
Posty: 167
Rejestracja: 26 gru 2015, 16:43
Lokalizacja: Sadlinki woj.Pomorskie
Has thanked: 102 times
Been thanked: 19 times

Re: Mezo (John Clowdus)

Post autor: dominGeS »

Wykonanie a cena, to chyba jakieś nieporozumienie. Gdyby chociaż fun z rozgrywki to rekompensował. Jest zbyt dużo fajnych gier do sprawdzenia żeby się dać nabrać na coś takiego.
venomik
Posty: 542
Rejestracja: 30 kwie 2007, 20:20
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 236 times
Been thanked: 252 times

Re: Mezo (John Clowdus)

Post autor: venomik »

W ostatnich dniach dwie ekipy zaprosiły mnie na partyjki w Mezo i nie mogę się trochę oprzeć wrażeniu jakby wszechświat miał jakiś błąd - to Mezo powinno być grą, która wyszła 10 lat temu, a późniejsze gry Area Control wzorowały się na niej, wygładzając to co zgrzyta i rozwijając to, co dobre.
Przykładowo porównanie z Blood Rage:

Mezo: podzielmy grę na trzy ery, na koniec każdej ery wszystkie* jednostki wracają do bazy
Blood rage: pomysł na trzy ery brzmi ok, ale pozwólny jednostkom pozostawiać na planszy, dzieki temu każda era będzie zaczynała się inaczej
Mezo: Pozwólmy klanom na rozwijanie się, każdy dostanie trzy identyczne zestawy umiejętności, po jednej na erę
Blood rage: Rozwijanie klanów jest fajne, zróbmy to na wiele sposobów, aby na koniec klany istotnie różniły się od siebie i miało to istotny/kluczowy wpływ na rozgrywkę.
Mezo: Konflikt następuje wszędzie, kolejność jest losowa, każdy walczy z każdym
Blood rage: Pozwólny graczom decydować gdzie chcą walczyć, z kim (i czy w ogóle) chcą walczyć.
Mezo: Co erę gracz ma pięć tych samych kart do zagrania
Blood rage: Co erę wchodzą kolejne, zupełnie nowe, mocniejsze karty
Mezo: Jednostek praktycznie nie można rozwijać
Blood rage: Czemu nie? Pozwólny rozwijać wszystkie jednostki, a na dodatek kupować nowe, o odmiennym działaniu

I tak dalej.
Oczywiscie trochę spłycam, bo choćby z kart można zrobić dwie lub trzy akcje (zamiast dostać bonus do siły + ewentualnie umiejętność, jak w BR), ale ogólne wrażenie miałem właśnie takie jak na początku - jakby ta gra była z 2010 roku i późniejsze planszówki nauczyły się na niej jak robić lepsze tytuły.
ODPOWIEDZ