Wrażenia z zapowiedzi Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4497
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1356 times
Been thanked: 861 times
Kontakt:

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World (Łukasz Woźniak)

Post autor: Hardkor »

japanczyk pisze: 19 lut 2021, 12:47
Hardkor pisze: 19 lut 2021, 12:38 Kurde wlasnie uslyszalem, ze gra bez wulgaryzmów i +14... Szkoda, liczylem ze bedzie poziom książek i gier.
a w ksiazkach i grach miales zalew wulgaryzmów?
to nie była Achaja
Zalew nie, ale były i osobiście dodawały klimatu. Akurat o nie mi tak bardzo nie chodzi, ale +14 ogranicza brutalność świata, tematyke etc Niby tainted Grail tez jest +14, ale jednak zapamiętałem wiedźmina jako brudne uniwersum.
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World (Łukasz Woźniak)

Post autor: rastula »

"W rzyć chędożony" to nie wulgaryzm , to stylizacja :D ...
Awatar użytkownika
Zaan84
Posty: 470
Rejestracja: 16 wrz 2015, 15:14
Has thanked: 16 times
Been thanked: 106 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World (Łukasz Woźniak)

Post autor: Zaan84 »

toblakai pisze: 19 lut 2021, 12:49 Widzę, że minęło kilka lat od ostatniej planszówki w świecie wiedźmińskim, ale oczekiwania jak zawsze niewspółmierne do tego co powstanie. Przy takich oczekiwaniach to znowu będzie wielki zawód i komentarze, że autor 'nie udźwignął tematu' :D
Uff... Dzięki za tę fachową recenzję. Chciałem tę grę kupić ale jak mówisz że słaba to se odpuszczę.
sasquach
Posty: 1834
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 934 times
Been thanked: 588 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World (Łukasz Woźniak)

Post autor: sasquach »

Hardkor pisze: 19 lut 2021, 12:38 Kurde wlasnie uslyszalem, ze gra bez wulgaryzmów i +14... Szkoda, liczylem ze bedzie poziom książek i gier.
Książka o ciężkich wyborach, poświęceniu, problemach społecznych. Tymczasem ludzie: "jak w grze nie będzie przekleństw to nie poczuję klimatu" ;)
seban
Posty: 31
Rejestracja: 01 lut 2018, 19:40
Has thanked: 83 times
Been thanked: 13 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World (Łukasz Woźniak)

Post autor: seban »

Zawsze można poprzeklinać nad planszą, oceniając swoją grę lub innych grajacych, także ad personam. I macie + 5 do klimatu.
Awatar użytkownika
polwac
Posty: 2575
Rejestracja: 09 mar 2017, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 1169 times
Been thanked: 461 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World (Łukasz Woźniak)

Post autor: polwac »

toblakai pisze: 19 lut 2021, 12:49 Widzę, że minęło kilka lat od ostatniej planszówki w świecie wiedźmińskim, ale oczekiwania jak zawsze niewspółmierne do tego co powstanie. Przy takich oczekiwaniach to znowu będzie wielki zawód i komentarze, że autor 'nie udźwignął tematu' :D
Jeśli faktycznie jest tak jak mówił Łukasz (easy to learn - hard to master) to jest szansa, że to może być gra i dla mniej i dla bardziej zaawansowanych graczy.
Liczę na to, że się uda i nie będzie powtórki z rozrywki.
Paweł
"Jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej." - Dale Carnegie
toblakai
Posty: 1273
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 225 times
Been thanked: 234 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World (Łukasz Woźniak)

Post autor: toblakai »

polwac pisze: 19 lut 2021, 19:30easy to learn - hard to master
To jest tak wyświechtany zwrot :D Teraz co drugi projektant robi gry 'easy to learn, hard to master' tylko jakoś tak z tyłu głowy wiedzą, że 1% graczy będzie masterował tę grę.

Ja nie twierdzę, że to będzie gra zła, nie twierdzę również że będzie dobra - sam mam zamiar zobaczyć jak to będzie wyglądać na gameplayach podczas kampanii, ale nie oczekuje ani Mage Knighta--, ani gry silnie narracyjnej jak Tainted Grail. Wątpię, aby Redzi celowali w tego typu pozycje, a i dorobek Łukasza nie wskazuje na to że takie gry projektuje - co też nie jest żadną ujmą dla jego warsztatu.

Jak gra będzie czymś ciekawym to się nad nią pochylę, ale statystycznie to będzie średniak (co nie jest znowu niczym złym, ciężko być czymś super zaskakującym przy takiej nadprodukcji gier) podlany sosem uniwersum wiedźmińskiego - i mam takie wrażenie, że to będzie ten główny magnes.
Awatar użytkownika
polwac
Posty: 2575
Rejestracja: 09 mar 2017, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 1169 times
Been thanked: 461 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World (Łukasz Woźniak)

Post autor: polwac »

Z tego co opowiadał Wookie, Geek Factor, Gambit, Granie w chmurach, to koncept gry i mechanizmy zawarte w niej mi się podobają.
Zobaczymy jak to wyjdzie w praktyce.

Liczę na porządną rywalizacyjną przygodówkę, których brakuje przy modnych ostatnio grach kooperacyjnych opartych o kampanie na długie, długie godziny w tym samym składzie :)
Paweł
"Jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej." - Dale Carnegie
toblakai
Posty: 1273
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 225 times
Been thanked: 234 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World (Łukasz Woźniak)

Post autor: toblakai »

polwac pisze: 19 lut 2021, 19:53 Z tego co opowiadał Wookie, Geek Factor, Gambit, Granie w chmurach, to koncept gry i mechanizmy zawarte w niej mi się podobają.
Zobaczymy jak to wyjdzie w praktyce.

Liczę na porządną rywalizacyjną przygodówkę, których brakuje przy modnych ostatnio grach kooperacyjnych opartych o kampanie na długie, długie godziny w tym samym składzie :)
Nie miałem jeszcze okazji zapoznać się ze wszystkimi materiałami, ale jeżeli chodzi o rywalizacyjną przygodówkę to całkiem sprytnym konceptem była 1ED Waste Knights. Brakowało szlifów - nie wiem jak to jest w drugiej edycji - ale zdecydowanie mogłoby to być ciekawe w ujęciu 'wiedźmińskim'. Mechanizmy jakie są oferowane w Old World brzmią obiecująco, ale najważniejsza jest ta 'klamra' która je spina. Również mam nadzieję, że Wookiemu się taką 'klamrę' stworzyć.

I zupełnie inna sprawa czy jest przygotowany na kampanię, która prawdopodobnie może budzić ogromne zainteresowanie ze względu na nośne IP na świecie. Sporadycznie wychodzą dobre rzeczy, gdy twórca 'popłynie' na hypie własnej gry i naobiecuje za dużo. Już wolę jak w kampanii jest odblokowywana 'wycięta' zawartość niż rzeczy które są dopiero konceptem w postaci grafiki 'epickiego wiedźmina walczącego z jeszcze bardziej epickim monstrum'.
MaciekK5454
Posty: 358
Rejestracja: 09 sie 2020, 20:44
Has thanked: 170 times
Been thanked: 193 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World (Łukasz Woźniak)

Post autor: MaciekK5454 »

Jeżeli cdp się faktycznie zaangażuje w warstwę fabularną to znając ich biegłość w tym temacie może wyjść naprawdę ciekawa i wyróżniającą się gra. Natomiast jezeli.ma to być wędrowanie od pytajnika do pytajnika jak na Skellige, gdzie walczysz z potworem by zdobyć jakiś miecz, to raczej nie oczekiwałbym jakiejś planszowej rewolucji, nawet jeżeli uda się dopracować mechanikę.
Gildiril Blackcairn
Posty: 209
Rejestracja: 03 gru 2020, 20:04
Has thanked: 75 times
Been thanked: 15 times

Re: Wrażenia z zapowiedzi Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World

Post autor: Gildiril Blackcairn »

Propi pisze: 18 lut 2021, 18:20 Ja np. do dzisiaj nie doczekałem się żadnej gry o fotografie, którym jestem z zawodu - i nie mam zamiaru zgłaszać tego jako problemu w dyskusji o grach, gdzie do wyboru jest zawód postaci ;)
https://www.granna.pl/katalog-gier/0-ws ... -Ness.html

Obrazek
toblakai
Posty: 1273
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 225 times
Been thanked: 234 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World (Łukasz Woźniak)

Post autor: toblakai »

MaciekK5454 pisze: 19 lut 2021, 23:35 Jeżeli cdp się faktycznie zaangażuje w warstwę fabularną to znając ich biegłość w tym temacie może wyjść naprawdę ciekawa i wyróżniającą się gra. Natomiast jezeli.ma to być wędrowanie od pytajnika do pytajnika jak na Skellige, gdzie walczysz z potworem by zdobyć jakiś miecz, to raczej nie oczekiwałbym jakiejś planszowej rewolucji, nawet jeżeli uda się dopracować mechanikę.
Nie ujmując nic grom od CDProjekt RED to jednak podejście do fabuły i klimatu w grach planszowych to nie to samo co snucie historii na 100h+ w grze komputerowej. Nie twierdzę, że nie podołają, ale nie wiem czy będą w stanie skondensować całą wiedźmińską otoczkę tak, aby potencjalny gracz mógł ją odczuć w 2-3h partii. Zakładając, że przez te 2-3h chcemy jednak grać, a nie czytać paragrafy ze wstawkami fabularnymi.

Raczej będę oczekiwał, że REDzi będą trzymać pieczę nad spójnością warstwy tematyczno-fabularnej. Tak, żeby wszystko zgadzało się z ich wizją uniwersum. Chyba, że to jednak będzie gra mocno fabularna, ale wypowiedzi Gambita na to nie wskazują.
Awatar użytkownika
Zaan84
Posty: 470
Rejestracja: 16 wrz 2015, 15:14
Has thanked: 16 times
Been thanked: 106 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World (Łukasz Woźniak)

Post autor: Zaan84 »

Przecież Wiedzmin od Redów to nie tylko glowna, kilkugodzinna linia fabularna ale cała masa mniejszych i i większych zadań pobocznych, które są fantastyczne i nie sa rozwleczone. Przecież nie muszą do zadan w grze dawać całego tla fabularnego.
toblakai
Posty: 1273
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 225 times
Been thanked: 234 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World (Łukasz Woźniak)

Post autor: toblakai »

Zaan84 pisze: 20 lut 2021, 19:04 Przecież Wiedzmin od Redów to nie tylko glowna, kilkugodzinna linia fabularna ale cała masa mniejszych i i większych zadań pobocznych, które są fantastyczne i nie sa rozwleczone. Przecież nie muszą do zadan w grze dawać całego tla fabularnego.
Ja nie twierdzę że historia przedstawiona w trylogii od REDów jest rozwleczona. Sugeruje jednak, że gra planszowa daje dużo mniej przestrzeni do przekazywania historii oraz budowania klimatu niż gra wideo. I biorąc pod uwagę, że to CDP Red ma trzymać piecze nad tym elementem projektu zadaje pytanie czy dadzą radę.

Najlepiej gdyby zagrał ktoś kto Wiedźmina nie zna i zapytać czy poczul ten klimat. Wiadomo że fan wyciągnie klimat i genialna historie z 6 grafik i 4 linijek tekstu nawiązujących do książek.
Yakano
Posty: 40
Rejestracja: 31 paź 2019, 23:39
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World (Łukasz Woźniak)

Post autor: Yakano »

U Asi z On Table pojawiła się planszetka :)

Obrazek


Obrazek
Ostatnio zmieniony 21 lut 2021, 15:34 przez Yakano, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
polwac
Posty: 2575
Rejestracja: 09 mar 2017, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 1169 times
Been thanked: 461 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World (Łukasz Woźniak)

Post autor: polwac »

Podoba mi się Gwintowy styl :)
Paweł
"Jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej." - Dale Carnegie
Awatar użytkownika
anorak
Posty: 158
Rejestracja: 18 paź 2010, 16:37
Lokalizacja: Zielona Góra
Been thanked: 15 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World (Łukasz Woźniak)

Post autor: anorak »

Tylko tu wrzucę, żeby było wiadomo jak słaby poziom prezentuje obecnie dziennikarstwo w Kotaku:

https://kotaku.com/cd-projekt-red-resor ... 1846248133

Niby news, że nowa planszówka w uniwersum Wiedźmina, a w sumie to cały skrót ma na celu pojechanie CD Projektu nie zważając na to czy zrobi to krzywdę samej planszówce i jej autorowi. Oczywiście autor newsa nie ma pojęcia o tym jak gry planszowe się teraz wydaje oraz nie wie, że to zdecydowanie bardziej projekt Wookiego niż CD Projektu. Ja tam fanem gier ww. autora nie jestem, ale nie zazdroszczę takiej prasy, której sobie zupełnie nie zasłużył. Zwłaszcza, że jego gra na pewno będzie lepsza niż gra Trzewiczka :).
Awatar użytkownika
everan
Posty: 364
Rejestracja: 19 wrz 2007, 13:33
Has thanked: 90 times
Been thanked: 117 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World (Łukasz Woźniak)

Post autor: everan »

anorak pisze: 21 lut 2021, 13:51 Oczywiście autor newsa nie ma pojęcia o tym jak gry planszowe się teraz wydaje oraz nie wie, że to zdecydowanie bardziej projekt Wookiego niż CD Projektu. Ja tam fanem gier ww. autora nie jestem, ale nie zazdroszczę takiej prasy, której sobie zupełnie nie zasłużył. Zwłaszcza, że jego gra na pewno będzie lepsza niż gra Trzewiczka :).
"This is the platform Go On Board used to crowdfund its previous table top games, the dice card game Valhalla and the miniatures game Titans, and it’s become the go-to for many other board game makers. Many of those, however, aren’t partnered with large companies. As recently as a year ago, CD Projekt Red was valued at over $6 billion."
No nie wiem, kompletnie inaczej widzę tego niusa. Pisze się tutaj o tym, że kickstarter przy planszówkach to częsta sprawa? Pisze. O innych grach wcześniej tak wydawanych - też. A z tym, że to trochę dziadowanie marki też się zgadzam - ile dużych IPs idzie na kickstartera?
Moje sekretne imię voodoo to Papa Shango. Błogosławię każdy wątek, w którym się pojawię... ale jeden błogosławię najbardziej.
pcyzm
Posty: 690
Rejestracja: 21 kwie 2020, 17:03
Has thanked: 207 times
Been thanked: 203 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World (Łukasz Woźniak)

Post autor: pcyzm »

anorak pisze: 21 lut 2021, 13:51 (...) a w sumie to cały skrót ma na celu pojechanie CD Projektu nie zważając na to czy zrobi to krzywdę samej planszówce i jej autorowi. (...) Zwłaszcza, że jego gra na pewno będzie lepsza niż gra Trzewiczka :).
No i widzisz sam jak to jest. Po raz któryś widzę to uszczypliwe nawiązanie do Trzewika, który to notabene na jednym z materiałów powiedział, że kibicuje inicjatywie.
Awatar użytkownika
mmag
Posty: 1149
Rejestracja: 02 lut 2016, 18:08
Has thanked: 415 times
Been thanked: 258 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World (Łukasz Woźniak)

Post autor: mmag »

everan pisze: A z tym, że to trochę dziadowanie marki też się zgadzam - ile dużych IPs idzie na kickstartera?
Tak na szybko, bez większego zastanowienia... Z growych IP był na kickstarterze np. Dark Souls, Bloodborne, Resident Evil, Monster Hunter, Devil May Cry, Assassins Creed, Mortal Kombat, Street Fighter, Metal Gear Solid. Z innych marek - mieliśmy na wspieraczce m.in. Marvela, Batmana/DC, Harrego Pottera, Scooby Doo i bajkowe uniwersum Warner Bross, Universal z Jurassic Park, Grę o Tron, Dragon Ball... A sporo zapewne pominąłem.

Z wielkich i znanych chyba tylko Gwiezdne Wojny nie zawitały (jeszcze?) na kickstartera... Widać tylko oni jeszcze nie dziadują ;) Albo w FFG nie wymyślono jeszcze jak przekuć wspieraczki na pieniądz :D

A w praktyce to bogaci dostawcy licencji są od tego aby z tej licencji ciągnąć kasę, a nie finansować z własnej kieszeni czyjeś pomysły...
Ostatnio zmieniony 21 lut 2021, 17:35 przez mmag, łącznie zmieniany 5 razy.
Awatar użytkownika
everan
Posty: 364
Rejestracja: 19 wrz 2007, 13:33
Has thanked: 90 times
Been thanked: 117 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World (Łukasz Woźniak)

Post autor: everan »

mmag pisze: 21 lut 2021, 17:03
everan pisze: A z tym, że to trochę dziadowanie marki też się zgadzam - ile dużych IPs idzie na kickstartera?
Tak na szybko, bez większego zastanowienia... Z growych IP był na kickstarterze np. Dark Souls, Bloodborne, Resident Evil, Monster Hunter, Devil May Cry, Assassins Creed, Mortal Kombat, Street Fighter. Z innych - mieliśmy na wspieraczce m.in. Marvela, Batmana/DC, Harrego Pottera, Scooby Doo i bajkowe uniwersum Warner Bross, Universal z Jurassic Park... A sporo zapewne pominąłem.

Z wielkich i znanych chyba tylko Gwiezdne Wojny nie zawitały (jeszcze?) na kickstartera... Widać tylko oni jeszcze nie dziadują ;)
A to przepraszam ;)
Moje sekretne imię voodoo to Papa Shango. Błogosławię każdy wątek, w którym się pojawię... ale jeden błogosławię najbardziej.
Awatar użytkownika
anorak
Posty: 158
Rejestracja: 18 paź 2010, 16:37
Lokalizacja: Zielona Góra
Been thanked: 15 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World (Łukasz Woźniak)

Post autor: anorak »

pcyzm pisze: 21 lut 2021, 15:28
anorak pisze: 21 lut 2021, 13:51 (...) a w sumie to cały skrót ma na celu pojechanie CD Projektu nie zważając na to czy zrobi to krzywdę samej planszówce i jej autorowi. (...) Zwłaszcza, że jego gra na pewno będzie lepsza niż gra Trzewiczka :).
No i widzisz sam jak to jest. Po raz któryś widzę to uszczypliwe nawiązanie do Trzewika, który to notabene na jednym z materiałów powiedział, że kibicuje inicjatywie.
Hehe, ciężko się powstrzymać, ale niestety zasłużył. Cieszę się, że kibicuje koledze, ale to nie zmienia, że poprzedniego Wiedźmina on popełnił. Widziałem tłumaczenia, że to nie tak miało wyjść i złe FFG mu kazało uprościć jego pomysł. No spoko, ale ostatecznie się pod tym podpisał i całkiem nieźle się sprzedało, więc krytyka się w 100% należy.
jediwolf
Posty: 401
Rejestracja: 11 sty 2015, 20:14
Has thanked: 82 times
Been thanked: 80 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World (Łukasz Woźniak)

Post autor: jediwolf »

A wiecie jak to będzie ze wspieraczkami? Bo na bank na KS pojawiać się będą stretch goale. To co zostanie odblokowane na KS dostanie też wersja polska na wspieram?
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4497
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1356 times
Been thanked: 861 times
Kontakt:

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World (Łukasz Woźniak)

Post autor: Hardkor »

jediwolf pisze: 21 lut 2021, 19:08 A wiecie jak to będzie ze wspieraczkami? Bo na bank na KS pojawiać się będą stretch goale. To co zostanie odblokowane na KS dostanie też wersja polska na wspieram?
Dokładnie tak
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
polwac
Posty: 2575
Rejestracja: 09 mar 2017, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 1169 times
Been thanked: 461 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World (Łukasz Woźniak)

Post autor: polwac »

Hardkor pisze: 21 lut 2021, 19:12
jediwolf pisze: 21 lut 2021, 19:08 A wiecie jak to będzie ze wspieraczkami? Bo na bank na KS pojawiać się będą stretch goale. To co zostanie odblokowane na KS dostanie też wersja polska na wspieram?
Dokładnie tak
a nawet więcej, to co odblokuje się na zagramw.to dostaną też wspierający na KS
Paweł
"Jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej." - Dale Carnegie
Zablokowany