Root (Cole Wehrle)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
piwko
Posty: 363
Rejestracja: 05 lut 2019, 12:09
Has thanked: 68 times
Been thanked: 101 times

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: piwko »

Atamán pisze: 23 paź 2020, 09:46 Ah, to prawda - błąd dotyczy rytuału punktacji u Jaszczurzych Kultystów w dodatku Plemiona Rzeczne.

W instrukcji i na planszy frakcji jest tekst "odrzuć nieujawnioną kartę", a powinno być: "odrzuć ujawnioną kartę".
Znaczy to że odrzucam kartę WCZEŚNIEJ ujawnioną i użytą do czegoś innego i ją odrzucam czy ujawniam, odrzucam i punktuję? Stawiam na to drugie.
tapczanik420
Posty: 328
Rejestracja: 26 kwie 2020, 12:15
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 22 times
Been thanked: 112 times

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: tapczanik420 »

piwo08 pisze: 24 paź 2020, 09:14 W instrukcji i na planszy frakcji jest tekst "odrzuć nieujawnioną kartę", a powinno być: "odrzuć ujawnioną kartę".
Znaczy to że odrzucam kartę WCZEŚNIEJ ujawnioną i użytą do czegoś innego i ją odrzucam czy ujawniam, odrzucam i punktuję? Stawiam na to drugie.
Bylo na oficjalnym FAQ
10.5.3. Lizard Scoring Spends the Card You Reveal: The language in this rule suggests you must spend a second card that has not yet been revealed—this is incorrect. You spend the same card you reveal, but you cannot spend a card that you revealed and used for a different ritual
Na sprzedaż, a poza tym to szukam kafla promo do Dice Settlers ze Sierra West. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
rafaelus
Posty: 464
Rejestracja: 30 sty 2015, 09:57
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: rafaelus »

Atamán pisze: 23 paź 2020, 09:46 Ah, to prawda - błąd dotyczy rytuału punktacji u Jaszczurzych Kultystów w dodatku Plemiona Rzeczne.

W instrukcji i na planszy frakcji jest tekst "odrzuć nieujawnioną kartę", a powinno być: "odrzuć ujawnioną kartę".
W dodruku też jest ten błąd?
Chętnie się podzielę ;)
-Planszostrefa.pl - 11%, 3trolle.pl - 6 %
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1342
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 552 times
Been thanked: 281 times

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: Atamán »

piwo08 pisze: 24 paź 2020, 09:14
Atamán pisze: 23 paź 2020, 09:46 Ah, to prawda - błąd dotyczy rytuału punktacji u Jaszczurzych Kultystów w dodatku Plemiona Rzeczne.

W instrukcji i na planszy frakcji jest tekst "odrzuć nieujawnioną kartę", a powinno być: "odrzuć ujawnioną kartę".
Znaczy to że odrzucam kartę WCZEŚNIEJ ujawnioną i użytą do czegoś innego i ją odrzucam czy ujawniam, odrzucam i punktuję? Stawiam na to drugie.
Aby odpalić punktację: ujawniasz kartę i od razu ją odrzucasz.

rafaelus pisze: 24 paź 2020, 13:50 W dodruku też jest ten błąd?
Uuu, tego nie wiem. Dobre pytanie, czy jest na sali ktoś z dodrukiem?
jakub1104
Posty: 23
Rejestracja: 05 maja 2016, 07:10
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: jakub1104 »

rafaelus pisze: ↑W dodruku też jest ten błąd?
Uuu, tego nie wiem. Dobre pytanie, czy jest na sali ktoś z dodrukiem?
W dodruku poprawione:
Spoiler:
Awatar użytkownika
nahar
Posty: 1343
Rejestracja: 24 sty 2005, 21:11
Lokalizacja: Warszawa....teraz
Has thanked: 124 times
Been thanked: 85 times

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: nahar »

Zupełnie z innej beczki - kupiłem sobie ostatnio roboty do Roota. I wszystkie 4 planszetki są lekko wygięte. Oczywiście da się grać, ale człowiek się irytuje jak dostaje za 100 zł 4 tekturki i jeszcze te tekturki są krzywe. Ktoś miał podobnie? Ktoś może się kontaktował z Lederami w tej sprawie?

Z moich doświadczeń z krzywymi planszetkami - kiedyś w Shogunie wydanie międzynarodowe (takie gdzie był np Rulebook po japońsku) planszetki były krzywe. Mail do Queen Games i tydzień później odbierasz z poczty nowe proste planszetki.
tapczanik420
Posty: 328
Rejestracja: 26 kwie 2020, 12:15
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 22 times
Been thanked: 112 times

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: tapczanik420 »

nahar pisze: 01 lis 2020, 20:59 Zupełnie z innej beczki - kupiłem sobie ostatnio roboty do Roota. I wszystkie 4 planszetki są lekko wygięte. Oczywiście da się grać, ale człowiek się irytuje jak dostaje za 100 zł 4 tekturki i jeszcze te tekturki są krzywe. Ktoś miał podobnie? Ktoś może się kontaktował z Lederami w tej sprawie?

Z moich doświadczeń z krzywymi planszetkami - kiedyś w Shogunie wydanie międzynarodowe (takie gdzie był np Rulebook po japońsku) planszetki były krzywe. Mail do Queen Games i tydzień później odbierasz z poczty nowe proste planszetki.
To chyba jakaś indywidualna kwestia, kupowałem Clockwork Expansion w planszostrefie (za 55 zł! :D) i leżą prościutko, a jestem na tym punkcie potwornie przewrażliwiony.
Na sprzedaż, a poza tym to szukam kafla promo do Dice Settlers ze Sierra West. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
sailehhh
Posty: 29
Rejestracja: 13 sie 2020, 22:18
Has thanked: 8 times

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: sailehhh »

Czy ktoś wie, czy zapowiadają się polskie wersje kolejnych dodatków?
https://boardgamegeek.com/boardgame/237 ... expansions
Mario_Max
Posty: 250
Rejestracja: 22 lut 2016, 11:38
Has thanked: 2 times
Been thanked: 13 times

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: Mario_Max »

chyba odpowiedz jest łatwa na to pytanie - są dodruki są dodatki.
tapczanik420
Posty: 328
Rejestracja: 26 kwie 2020, 12:15
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 22 times
Been thanked: 112 times

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: tapczanik420 »

Mario_Max pisze: 03 lis 2020, 09:08 chyba odpowiedz jest łatwa na to pytanie - są dodruki są dodatki.
sailehhh pisze: 02 lis 2020, 23:50 Czy ktoś wie, czy zapowiadają się polskie wersje kolejnych dodatków?
https://boardgamegeek.com/boardgame/237 ... expansions
Oraz nie zmienia się zupełnie nic - Leder z drugim drukiem angielskim czegokolwiek pozwala wydawcom lokalnym na druk ich wersji. Co jak co ale o ROOTa w PL się martwić nie trzeba.
Na sprzedaż, a poza tym to szukam kafla promo do Dice Settlers ze Sierra West. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Majkel89
Posty: 108
Rejestracja: 30 cze 2016, 18:59
Been thanked: 3 times

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: Majkel89 »

No i mamy zapowiedź kolejnego dodatku do Root w wersji PL 🥳🥳

Ps. Było to pewne
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2756
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 326 times
Been thanked: 1256 times

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: Yuri »

Majkel89 pisze: 14 lis 2020, 23:01 No i mamy zapowiedź kolejnego dodatku do Root w wersji PL 🥳🥳

Ps. Było to pewne
Podaj proszę coś więcej.
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
Awatar użytkownika
Lolas
Posty: 485
Rejestracja: 13 wrz 2017, 14:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 110 times
Been thanked: 114 times

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: Lolas »

Yuri pisze: 14 lis 2020, 23:11 Podaj proszę coś więcej.
https://www.facebook.com/planszowenewsy ... 8470341803
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2756
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 326 times
Been thanked: 1256 times

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: Yuri »

O widzisz. Dzięki. Zatem poczekam na jakąś mega-pakę od Portalu z wszystkim i bankowo kiedyś dołącze do kolekcji.
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
piwko
Posty: 363
Rejestracja: 05 lut 2019, 12:09
Has thanked: 68 times
Been thanked: 101 times

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: piwko »

W kolejnym KSie (Q1 2021) wstępnie można spodziewać się:
- nowych zasad setupu
- mini frakcji kontrolowanych przez graczy
- dwóch dużych frakcji: szczurów i borsuków
Awatar użytkownika
Chudej
Posty: 399
Rejestracja: 18 sty 2020, 13:52
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 339 times
Been thanked: 309 times

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: Chudej »

Takie mam pytanie - jak grać Corvidami?

Graliśmy ostatnio w 3 osoby - ja grałem kotami, a pozostałe frakcje to były Corvidy i Krety (nasza pierwsza gra z tymi dwoma ostatnimi). Kolega Kret naczytał się jakie to Corvidy są straszne i cisnął je przy każdej okazji. Ja z kolei byłem pierwszym graczem i też mi było na rękę ubić startowego kruka z mojego pola, ale później gracz Coridów nie był już w stanie się z tego zupełnie podnieść. 3 razy udało nam się zgadnąć jaki plot token się znajdował na mapie i to też nie pomogło. Myślałem, że skończy się na chamskim kingmakingu przez kruki, ale możliwości tej frakcji wydawały się w późnej fazie gry na tyle słabe, że było mi aż szkoda fioletowego gracza i zignorowanie go nie przyniosło dla nikogo negatywnych konsekwencji.

Jako, że zadeklarowałem się, że chętnie nimi spróbuję zagrać następnym razem, to szukam protipów :) Z moich obserwacji wydawało mi się, że najlepszym sposobem byłoby narobienie jak największej ilości jednostek skoncentrowane w kilku miejscach, a potem rozchodzenie się i rozstawianie plot tokenów z chaotycznymi intencjami :) Problemem jest jedynie rekrutowanie, które kosztuje karty, a ciężko o dodatkowe dociągi. Z tyłu planszy frakcji było też zaznaczone nastawienie kruków na crafting - ale tu znowu trzeba kart.
Awatar użytkownika
wrojka
Posty: 451
Rejestracja: 10 cze 2018, 00:00
Lokalizacja: Gdańsk Wrzeszcz
Has thanked: 224 times
Been thanked: 208 times

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: wrojka »

Chudej pisze: 02 lut 2021, 00:18 Takie mam pytanie - jak grać Corvidami?
Na Discordzie odbywają się mini-turnieje i ogólny obraz jest taki, że kruki są low-tier.
Problem z kartami może być łatwo rozwiązany poprzez używanie plotu który kradnie karty innym graczom i zwiększa card-draw na koniec tury. Im więcej blefujemy, tym większą szansę mamy na otrzymanie karty od gracza, któremu nie uda się zgadnąć plota.
Dużo większym problemem jest fakt, że można rekrutować tylko raz na turę, stawianie plotów pochłania naszych wojowników, a i plot Rajdu może być kłopotliwy, bo jeżeli postawimy 2, uda nam się je odkryć, to gracze mogą je po prostu zignorować na resztę gry i nie mamy sposobu na ich odzyskanie.
zsuedama
Posty: 118
Rejestracja: 20 maja 2019, 20:59
Has thanked: 18 times
Been thanked: 43 times

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: zsuedama »

Mam pytanie - czy są jakieś różnice między wydaniami polskimi i anglojęzycznymi? Czy będzie widać różnicę w komponentach przy np. polskiej podstawce i angielskich dodatkach?
Top: Blood Rage & Neuroshima Hex :)
Awatar użytkownika
Yar-Chan
Posty: 31
Rejestracja: 10 wrz 2020, 15:02
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: Yar-Chan »

Wklejam tutaj, coby inni nie musieli szukać:
https://portalgames.pl/pl/zapowiedzi-dodatki-root

W skrócie - najpierw przyjdzie Vagabond Pack, potem talia Banici i Partyzanci a następnie duże Underworld i Clockwork. Nie mogę się doczekać!
tapczanik420
Posty: 328
Rejestracja: 26 kwie 2020, 12:15
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 22 times
Been thanked: 112 times

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: tapczanik420 »

To w kontrze do naszego poletka, garść Rootwych newsów zza wody :)

Wystartował KS kolejnego i ponoć ostatniego dodatku Root: The Marauder Expansion oraz automatycznych frakcji do Riverfolk/Underwold. Tak jak teraz o tym myślę, to co z automami do Marauder Expansion 🤔

Tutaj link do filmu na YT z dobrym omowieniem wszystkich nowości a trochę tego jest, m.in. dwie nowe frakcje - powolne borsuki i gromadząco-siejace spustoszenie szczury oraz coś co mega się zapowiada - Hirelings - czyli planszetki frakcji tudzież mocy na wynajem, które mają urozmaicić grę na 2 osoby oraz dopalić frakcje które wypadają słabiej w matchupach (przywodzi to na myśl mechanikę z Wyspy Skye, gdzie gracze w tyle dostają proporcjonalną ilość złota od którejś rundy). Do tego wszystkiego karty z wariantowym setupem. Bardzo zgrabnie jest to wyjaśnione w tym filmie, polecam.

Jak dla mnie zapowiada się to bardzo ciekawie, zwłaszcza Hirelings. Ciekawe czy to rzeczywiście ostatni dodatek. Biorąc pod uwagę, jak dobrze Leder Games doi gotkrówkę to jest duże prawdopodobieństwo, że możemy się w przyszłości spodziewać Big Boxa (inb4 na bgg pisali, że nie będzie big boxa - wtedy chodziło o big box jako storage solution a nie komplemtne wydanie gry). BTW widać już jak się cenią, poprzednie automy startowały z ceną $15 na KSie, tutaj mamy już $40 na dzień dobry (choć niby autom więcej, but still).
Na sprzedaż, a poza tym to szukam kafla promo do Dice Settlers ze Sierra West. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: AnimusAleonis »

Przyznam czekaliśmy na tą kampanię i.... "content" dla mnie na duży plus: nowych frakcji nigdy nie za wiele, a "hirelings" wyglądają na bardzo ciekawy dodatek.

Ale cena mnie trochę zniechęciła: 400 PLN plus dostawa za wszystko :?

Słono biorąc pod uwagę że zawartość to tylko nowe frakcje, planszetki "hirelings" i dodatek do istniejącej automy... a na poprzednim KS All-In z podstawką, czteroma dodatkowymi frakcjami, i jeszcze workiem innych dodatków i add-ons wychodził jakieś chyba 650 ....

Czekam na ofertę od naszych lokalnych sklepów... ale koniec końców pewnie wezniemy no bo co zrobisz jak nic nie zrobisz :P

Aha, za to dla mnie duży plus dla Leder-a za to że będą opłacać VAT/cło dla swoich klientów, pewnie więcej policzą za wysyłkę, ale chociaż nie trzeba będzie się bawić z celnikiem.
tapczanik420 pisze: 23 lut 2021, 21:13 Tak jak teraz o tym myślę, to co z automami do Marauder Expansion 🤔
.... będą w następnym KS za $30 :mrgreen:
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2756
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 326 times
Been thanked: 1256 times

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: Yuri »

Planuje w tym roku kupić duży zestaw PL, który w tym roku wyda Portal. Oczywiście wolałbym mieć już kompletna wersję PL skoro w to celuje, więc moje pytanie czy warto wchodzić w tego KSa? Raczej nie ma tam żadnych exclusivow z tego co widzę.
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
Awatar użytkownika
ZygfrydDeLowe
Posty: 489
Rejestracja: 17 sty 2017, 13:47
Has thanked: 935 times
Been thanked: 210 times

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: ZygfrydDeLowe »

tapczanik420 pisze: 23 lut 2021, 21:13 Ciekawe czy to rzeczywiście ostatni dodatek. Biorąc pod uwagę, jak dobrze Leder Games doi gotkrówkę to jest duże prawdopodobieństwo, że możemy się w przyszłości spodziewać Big Boxa (inb4 na bgg pisali, że nie będzie big boxa - wtedy chodziło o big box jako storage solution a nie komplemtne wydanie gry). BTW widać już jak się cenią, poprzednie automy startowały z ceną $15 na KSie, tutaj mamy już $40 na dzień dobry (choć niby autom więcej, but still).
Gdzieś mi mignęła wzmianka, że ten dodatek to nie jest ich ostatnie słowo w kwestii Root, cokolwiek miałoby to znaczyć. Ale nie potrafię teraz znaleźć, bo tematów po starcie kampanii sporo się namnożyło. Możliwe, że ta wypowiedź padła w dyskusji na kickstarterze o Big Boxie właśnie, ale głowy nie dam.
Awatar użytkownika
wrojka
Posty: 451
Rejestracja: 10 cze 2018, 00:00
Lokalizacja: Gdańsk Wrzeszcz
Has thanked: 224 times
Been thanked: 208 times

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: wrojka »

Yuri pisze: 23 lut 2021, 21:59 Planuje w tym roku kupić duży zestaw PL, który w tym roku wyda Portal. Oczywiście wolałbym mieć już kompletna wersję PL skoro w to celuje, więc moje pytanie czy warto wchodzić w tego KSa? Raczej nie ma tam żadnych exclusivow z tego co widzę.
tl;dr
nie wchodź w KS'a.
Jak widać po Leder Games, nie robią na siłę exclusivów. Sądząc po sukcesie Root, Plemion Rzecznych i najpewniejszego sukcesu nadchodzących dodatków, to Portal nie przeoczy okazji by wydać Marauderów z całą resztą.
Dla mnie Root to było wielkie zawirowanie, bo najpierw się w tej grze zakochałem i kupiłem, potem ją znienawidziłem i sprzedałem (nieodpowiednia grupa graczy, ta gra wymaga ogranego składu), by finalnie odkryć community online gdzie idzie zagrać z wszystkimi dodatkami i doświadczonymi graczami. Miło widzieć, że gra się rozwija. Warto chociażby wspomnieć o wydaniu 'Advanced Setup', czyli kart które mają poprawić setup i zbuffować pewne frakcje (lizard cult i corvid conspiracy).
Awatar użytkownika
michaldz1
Posty: 274
Rejestracja: 18 paź 2011, 11:36
Has thanked: 79 times
Been thanked: 102 times

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: michaldz1 »

Leder Games nigdy nie robi KS exclusivów. Więc wszystko będzie dostępne w sklepach.
Ja raczej sobie odpuszczec(jeśli wogóle kogos to interesuje) z trzech powodów:
- Powód czasowy:
Realizacja jest zapowiedziana na styczeń 2022 - rok w czasie pandemii to jest bardzo długo i wiele może się wydarzyć. Wątpie, żeby Leder Games zbankrutował bo są dobrze dofinansowani, ale teraz się bardziej denerwuje jak mi się przekłada dostawę. Z tym, że sam czekam na nową edycje Infamous Traffic+John Company autorstwa Cola Werhle i pewnie kupie na Kickstarterze.
-Powód finansowy:
Poprzednio w cenie 70$ były: 2 frakcje, 4 automatyczne frakcje, mapa, karty, pionki, vagabondy, znaczniki polan, zestaw naprawczy do pierwszej edycji
Teraz w cenie 110$ (36% drożej) są: 2 frakcje, 4 automatyczne frakcje, 13 rodzajów najemników do gry tylko na dwóch lub sześciu graczy, miejsca na mapie( nie wiem jak to inaczej nazwać)
Jest "drożej" i jakby "mniej".
- Powód zawartościowy (przesytowy)
Nie wiem co nowego ten dodatek wprowadza. Najemnicy brzmią teraz trochę jak "bałagan na planszy". Zastanawiam się w czym jest ciekawsze 9 i 10 frakcja od poprzednich ośmiu w grze . O miejscach na mapie trudno cokolwiek powiedzieć. Mogą to być nowe tryby rozgrywki - to może być fajne. Ale czy potrzebne?
ODPOWIEDZ