18xx

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3069
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 88 times

Re: 18xx

Post autor: cezner »

vinnichi pisze: 21 lut 2021, 14:53 Ciekaw jestem do kogo jest kierowana ta gra? Być może Pitonow jest więcej na świecie. Chociaż wtedy ten świat byłby zauważalnie milszy i bardziej zabawny ale... Rozumiem city big shoulders jako ukłon do graczy euro którzy chcą spróbować coś ala 18-stka. Tam zasady są proste i gra się w euro z giełdą. A tutaj? Zasad tyle co w mage knight. Poprzerwracane do góry kołami główne założenia 18-stek więc raczej fan kolejowek do tego nie siądzie a jak eurogracz już się za to zabierze to stwierdzi że nie chce dotykać tych osławionych giełdówek. Może Lonny chce od środka zniszczyć świat 18-stkowych gier. Taki człowiek kret 🤣 ale ilość zasad które przedstwileś już zniechęca mnie na starcie. Nie przenoś do innego wątku. Ma na pudełku 18 to przygarniemy jak własne. Dzięki za tak treściwy opis!
Nie przesadzajmy. Tych reguł wcale tak wiele nie ma. 80% dzisiejszych eurogier ma zdecydowanie bardziej skomplikowane reguły. Poza tym jedne reguły tutaj się pojawiaj ale znowu innych brak ( rdzewienie, bankructwo).
Oczywiście ortodoksyjni wyznawcy 1830 nie maja czego szukać w 18Mag. Natomiast dla wszystkich innych jest to coś nowego.
Zastanawiam się tylko, jak ten tytuł będzie funkcjonować na planszy. Czy cała obsługa gry nie będzie jednak zbyt uciażliwa. Bo jednak na kompie program sam dba o przydzielanie kasy firmom. Na planszy może być to "trochę" upierdliwe...
No i na trzech graczy ten tytuł średnio chodzi na tej mapie. Mniejsza mapa i mniejsza liczba spółek przypadajaca na gracza byłaby zdecydowanie lepsza.
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3409
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1151 times
Been thanked: 626 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: piton »

miałem się odnieść do powyższych wpisów i opisać ostatnie rozgrywki, ALE
aż tutaj napiszę - Planszowe Newsy (kanał na FB) nagrały filmik z prezentacją gier i możecie tam posłuchać materiału <werble> o "osiemnastkach".
Fajnie, że chcieli pokazać coś szerszemu gronu, w co grają - tak Pani mówi. (ale z komentarzy pod filmem nikt się tym nie zainteresował - tylko Łukasz hehe). Tylko poziom recenzowania/opowiadania to lipa straszna. Chociaż by się przygotowali - uwaga - minimalnie, bo to aż boli tego słuchać. Fajnie, że ktoś z takim "zasięgiem" wrzuca info o 18xx, ale szkoda , że bez przygotowania się do "wystąpienia". Entuzjastyczna próba reklamy, ale całkiem nieprzygotowana merytorycznie i jakkolwiek :?
Pani pokazuje Czesapika i opowiada jakie te gry są raczej nieznane na świecie, a co dopiero w Polsce. Jaka jakość produkcji - no bo robione w garażu, ta Czokapika jest "średnia", kafle takie sobie - wydane lepiej niż niejedna eurogra :/ Gry są stale robione chałupniczo (face palm normalnie, a ma Czokapika w rękach).
"Działają genialnie na 2 osoby; Ostatnio miałam 40% spółek i ktoś mnie ubiegł i straciłam prezesurę; Gry się różnią od siebie niuansami np. buduje się tunele, inaczej może działać giełda albo inaczej działa spółka i zasada budowania pierwszego dworca" (w sensie chodziło jej o stację) "Gry są genialne poznałam 1830, Lilliputa i Czesapika" - tak żeby zacytować.
(widzieliście odcinek IT Crowd jak Jen prezentowała "internet"? pewnie audytorium zafascynowane, a ja jestem jak Roy z Mossem ...) <keep calm and play 18xx>

Ale wielkim plusem jest reklama Rails on Boards! Tak! "- bo tam się chłopaki znają i wszystko wiedzą i piszą. " :D (mogli linka wkleić w komentarzu)
także wieści o takich nieznanych grach poszły w świat, więc spodziewajcie się napływu nowych graczy w okolicy ;)
...

Nowy przybyszu witaj! Zacznijmy pytania od wątku "jakie 18xx kupić" w dziale pytania/rady albo stwórz wątek "co to jest 18xx?" - na wszelkie pytania chętnie tamże odpowiemy.
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2323
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 567 times
Been thanked: 915 times

Re: 18xx

Post autor: Galatolol »

E tam, jeśli to było luźne wspomnienie z punktu widzenia nowicjuszki, to może być (poza tym wykonaniem i może grą na 2 osoby, ale jeśli póki co jej się tak podoba...)

A nazywanie stacji dworcem jest w pełni w porządku 8)
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3409
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1151 times
Been thanked: 626 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: piton »

Galatolol pisze: 23 lut 2021, 22:59 E tam, jeśli to było luźne wspomnienie z punktu widzenia nowicjuszki, to może być (poza tym wykonaniem i może grą na 2 osoby, ale jeśli póki co jej się tak podoba...)
A nazywanie stacji dworcem jest w pełni w porządku 8)
O entuzjazmie i chęci pokazania ludziom czegoś dla nich (raczej) nieznanego nic złego nie mówię, prezentacja na podnieceniu ;) Fajnie, że ktoś coś napomknął w takim miejscu jak popularny kanał na FB. (zdecydowanie to "kazus" IT Crowd i odcinka z internetem :P)
Rails on Boards mają promocję i z tego wypada się cieszyć :)
Spoiler:
A tak zupełnie z innej strony - po tym materiale widać jak 18Chesapeake trafił pod strzechy i do nowych graczy. Nawet rzekłbym "każuali" - czy to dobrze/źle? temat na osobną dyskusję ;) Tylko mieć nadzieję, że część z tych nowych graczy wejdzie w granie na stałe.
anion
Posty: 216
Rejestracja: 22 sie 2016, 13:45
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 25 times
Been thanked: 13 times

Re: 18xx

Post autor: anion »

piton pisze: 24 lut 2021, 08:37 (...)
A tak zupełnie z innej strony - po tym materiale widać jak 18Chesapeake trafił pod strzechy i do nowych graczy. Nawet rzekłbym "każuali" - czy to dobrze/źle? temat na osobną dyskusję ;) Tylko mieć nadzieję, że część z tych nowych graczy wejdzie w granie na stałe.
Z całym szacunkiem dla Twojej znajomości serii 18xx (pewnie mógłbyś napisać co najmniej jakiś doktorat), zupełnie szczerze przyznam - z punktu widzenia kogoś, kto chce poznać temat - że stanowczo bardziej potrafi mnie do tego zachęcić owa Pani z live'a Planszowych Newsów aniżeli treść i ton Twoich postów.

Nie znam Cię osobiście, ale czytając Twoje posty nie czuję się zachęcony; moje odczucia są - delikatnie ujmując - mało przyjemne. Mam nadzieję, że jednak się mylę i w realu jesteś bardzo przyjemnym kompanem przy planszy.
Ostatnio zmieniony 24 lut 2021, 12:37 przez anion, łącznie zmieniany 4 razy.
CarnivalOne
Posty: 6
Rejestracja: 15 paź 2018, 21:53
Has thanked: 5 times
Been thanked: 4 times

Re: 18xx

Post autor: CarnivalOne »

piton pisze: 23 lut 2021, 21:51 miałem się odnieść do powyższych wpisów i opisać ostatnie rozgrywki, ALE
aż tutaj napiszę - Planszowe Newsy (kanał na FB) nagrały filmik z prezentacją gier i możecie tam posłuchać materiału <werble> o "osiemnastkach".
Fajnie, że chcieli pokazać coś szerszemu gronu, w co grają - tak Pani mówi. (ale z komentarzy pod filmem nikt się tym nie zainteresował - tylko Łukasz hehe). Tylko poziom recenzowania/opowiadania to lipa straszna. Chociaż by się przygotowali - uwaga - minimalnie, bo to aż boli tego słuchać. Fajnie, że ktoś z takim "zasięgiem" wrzuca info o 18xx, ale szkoda , że bez przygotowania się do "wystąpienia". Entuzjastyczna próba reklamy, ale całkiem nieprzygotowana merytorycznie i jakkolwiek :?
Pani pokazuje Czesapika i opowiada jakie te gry są raczej nieznane na świecie, a co dopiero w Polsce. Jaka jakość produkcji - no bo robione w garażu, ta Czokapika jest "średnia", kafle takie sobie - wydane lepiej niż niejedna eurogra :/ Gry są stale robione chałupniczo (face palm normalnie, a ma Czokapika w rękach).
"Działają genialnie na 2 osoby; Ostatnio miałam 40% spółek i ktoś mnie ubiegł i straciłam prezesurę; Gry się różnią od siebie niuansami np. buduje się tunele, inaczej może działać giełda albo inaczej działa spółka i zasada budowania pierwszego dworca" (w sensie chodziło jej o stację) "Gry są genialne poznałam 1830, Lilliputa i Czesapika" - tak żeby zacytować.
(widzieliście odcinek IT Crowd jak Jen prezentowała "internet"? pewnie audytorium zafascynowane, a ja jestem jak Roy z Mossem ...) <keep calm and play 18xx>

Ale wielkim plusem jest reklama Rails on Boards! Tak! "- bo tam się chłopaki znają i wszystko wiedzą i piszą. " :D (mogli linka wkleić w komentarzu)
także wieści o takich nieznanych grach poszły w świat, więc spodziewajcie się napływu nowych graczy w okolicy ;)
...

Nowy przybyszu witaj! Zacznijmy pytania od wątku "jakie 18xx kupić" w dziale pytania/rady albo stwórz wątek "co to jest 18xx?" - na wszelkie pytania chętnie tamże odpowiemy.
Cześć - jestem ową "Panią z telewizji" ;), która opowiadała o 18xx. Nie ukrywałam, że dopiero zaczynam przygodę z tymi grami i nie znam się pod moją strzechą na branżowym słownictwie. 18xx bardzo mi się spodobały i zamierzam dalej zacieśniać z nimi relacje oraz zachęcać inne osoby do rzucenia okiem na tę serię. Pozdrawiam serdecznie i może kiedyś spotkamy się przy stole :) A link do Rails on Boards dodamy.
CarnivalOne
Posty: 6
Rejestracja: 15 paź 2018, 21:53
Has thanked: 5 times
Been thanked: 4 times

Re: 18xx

Post autor: CarnivalOne »

Galatolol pisze: 23 lut 2021, 22:59 E tam, jeśli to było luźne wspomnienie z punktu widzenia nowicjuszki, to może być (poza tym wykonaniem i może grą na 2 osoby, ale jeśli póki co jej się tak podoba...)

A nazywanie stacji dworcem jest w pełni w porządku 8)
W 2 osoby grałam w Lilliputa :) pozostałe wymienione przeze mnie - zawsze w 3 lub 4 osoby.
pwoloszun
Posty: 452
Rejestracja: 22 mar 2016, 12:57
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1731 times
Been thanked: 543 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: pwoloszun »

Hahaha :D

Pamietam, jak pierwszy raz gralem z Pitonem online i tylko pisalismy do siebie na czacie. Jakie ja brzydie mysli i epitety w jego kierunku wysylalem (oczywiscie tylko zawistnie przeklinajac pod nosem)! A potem zagralismy live z dyskusja na skype i o matko! Inny czlowiek! Kolega Vinichi slusznie pisze, ze jakby wiecej Pitonow bylo na swiecie, to bylibysmy narodem tęczą i serduszkami płynącym.

A co do krytyki to - o ile nic nie przekrecil - jest merytoryczna + delikatne podśmiewki :)

Zreszta zaraz pewnie przeedytuje, przeprosi i jeszcze kwiaty i bombonierke wysle.
Panie posle, czekamy na przeprosiny!
Podcast dżentelmeni przy stole:
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3409
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1151 times
Been thanked: 626 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: piton »

anion pisze: 24 lut 2021, 11:24 Nie znam Cię osobiście, ale czytając Twoje posty nie czuję się zachęcony; moje odczucia są - delikatnie ujmując - mało przyjemne. Mam nadzieję, że jednak się mylę i w realu jesteś bardzo przyjemnym kompanem przy planszy.
Anionie pozdrawiam Cię serdecznie i obyśmy mogli spotkać się na jakimś konwencie przy 18xx.
Tak tylko zapytam - do których moich postów się odnosiłeś - do tych w których zachwalam te gry, rekomenduję, opisuje swoją przygodę z 18xx, zapodaję relację/przemyślenia z rozgrywek?
Czy do tych, w których proszę (proszę, podkreślam) o zachowanie względnego porządku i merytoryki, jak to jest w innych wątkach na forum - gdzie moderatorzy skutecznie o to dbają - i dyskutowanie w odrębnych-dedykowanych wątkach? (co kupić, vat, Aos i prównania itp.) czy konkretnie do mojego "na gorąco" opisu prezentacji Czesapika?
Tych zdecydowanie na temat jest sporo więcej i od dłuższego czasu, niż tych w stylu woźnego ze szkoły (strażnika Texasu), których nagle się pojawiło sporo od kiedy zrobił się "bałagan". Po prostu szanuję porządek i zasady grupy, w której działam. Tylko tyle. (na forum są od tego admini)
(Nie jestem osobą konfliktową, z wybujałym ego, tylko mam pewien próg wytrzymałości/irytacji na pewne zdarzenia i wtedy pufff... Możemy kontynuować to na privie, bo sam robię tutaj to czego nie chcę. )

Co do grania - to zapraszam teraz do grania online. Niestety-stety tylko(?) tak obecnie zagramy. Gram tak z wieloma ludźmi - w sumie obcymi, bo osobistego kontaktu nie było. Ludźmi z forum/Polski i jakoś się dogadujemy. Nawet zaryzykuje, że polubiliśmy się wirtualnie. Nawet zupełnie świeżych ludzi wciągnąłem do grania i może ich nawet czegoś nauczyłem (już tutaj "Oni" muszą powiedzieć).
Jeżeli jesteś chętny do gry, nawet żeby posłuchać/zobaczyć jak gramy, co to są za gry - odezwij się na priv(tak wielu ludzi do mnie zagadało), zbliża się weekend i kręcimy granie na żywo z pewnością.
CarnivalOne pisze: 24 lut 2021, 11:47 Cześć - jestem ową "Panią z telewizji" ;), która opowiadała o 18xx. Nie ukrywałam, że dopiero zaczynam przygodę z tymi grami i nie znam się pod moją strzechą na branżowym słownictwie. 18xx bardzo mi się spodobały i zamierzam dalej zacieśniać z nimi relacje oraz zachęcać inne osoby do rzucenia okiem na tę serię. Pozdrawiam serdecznie i może kiedyś spotkamy się przy stole :) A link do Rails on Boards dodamy.
Witamy serdecznie :D
Pani z telewizji kojarzy się z tym-takim utworem, a on się źle kojarzy :P lepsza Pani z internetów ;)
Domyślam się, że to początek przygody - nawet po tym co usłyszałem i powypisywałem :mrgreen: Zdecydowanie aprobuję podjętą próbę reklamy i ogólny zapał. Szacunek za wypłyniecie z grą na "szerokie wody". Wasz kanał na FB jest dość dużym "medium" więc fajnie, że i tam są wzmianki o tych niezwykłych grach. Tutaj z punktu widzenia entuzjasty tylko przyklaskuję.
Od strony merytorycznej mam kilka uwag :P lepiej było opowiadać o samym Chesapeak'u a nie wchodzić głębiej w gałąź gier bez szerszej wiedzy, bo bardzo łatwo o gafę (takie jest moje zdanie, co już podkreślałem). Lepiej się skupić na konkretach i samej grze bez opowiadania o innych tytułach/dygresjach, bo to tylko rozprasza. Może te kilka uwag będzie pomocne przy klejeniu następnych materiałów.
Zresztą oprócz mnie i tak tego nikt nie zauważył :lol: Dlatego też nie komentowałem pod filmem, bo też nie został skierowany do ekspertów. Wynurzyłem się tutaj w społeczności graczy bardziej zaawansowanych.

Zachęcam też do opisu rozgrywek i przedstawienia grupie wniosków z rozgrywek. Zawsze fajnie poczytać co ktoś odkrył/zobaczył w danym tytule. Napędza to ten wątek.

Reklama Rails on Boards :D naprawdę czapki z głów za przedstawienie tego kanału. Warto, bo chłopaki robią doskonałą robotę.
Pozdrawiam! (i będę wnikliwie obserwował nadal :lol: )

@pwoloszun już nie licz na to, że ci firmę z pieniędzmi i czterema dwójkami oddam, skończyło się dobre. Prześmiewco :lol:
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3409
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1151 times
Been thanked: 626 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: piton »

(sorry za dubla)
Otrzymałem 1861/1867 - yay. Wielkie pudło, robi wrażenie. Nie wiem czy chciałem otwierać (Galatolol wie o co chodzi :P), ale skutecznie zmusiła mnie do tego córka :D i do brzegu:
- są tam papierowe pieniądze, zmora 18xx. Galatolol odniósł się do tego w ostatnim podcaście, przywołując m.in. koszty produkcji tych papierków w tym konkretnym tytule (potem wstawię tu link do wpisu Josha z GTG źródło: https://medium.com/grandtrunkgames/how- ... c6401defc4).
- no i jest pewna łyżka miodu w tej beczce dziegciu ;) Pieniądze nie są dwustronne! Nareszcie przydadzą się jako lista na zakupy :mrgreen:

edit: (wstawiłem obiecany link) + unbox żeby nie powielać później
1861/1867 wersja GTG
Gra jest wydana fantastycznie - jakość komponentów jest na bardzo wysokim poziomie. Bardzo fajne karty, planszetki spółek, pomoce gracza i plansze. Kafle grube, tacki na kafle bardzo spoko, funkcjonalne. Grafiki pociągów świetne. Wszystko jest dwustronne - 61/67.
Jest tego bardzo dużo i robi wrażenie jak już się powyciąga zawratość pudła na stół. Za taką cenę jaka była na KS, to naprawdę okazja we współczesnym świecie. Jest również figurka - fantastyczny misio pierwszego gracza ;)
Do produkcji nie ma się co przyczepiać, no może trochę do pudełka - raz jest duże/większe od standardowych i tacki wchodzą tam na styk (trzeba będzie zastosować patent ze wstążka sznurkiem do wyciągania ich)
nie podoba mi się grafika na "nowoczesnej" stronie kafli - wiadomo przyzwyczajenie, ale te ornamenty, kwiatki? hmm? i plansza jest też trochę zbyt cukierkowa/piękna, aż za piękna jeżeli mogę się tak wyrazić - wiadomo przyzwyczajenie, ale funkcjonalności to grze nie przydaje. Kto pogra więcej zrozumie czemu lepiej mieć ascetyczne komponenty :P
(Można robić tanio super wydane gry, Scott)
Ostatnio zmieniony 25 lut 2021, 09:56 przez piton, łącznie zmieniany 1 raz.
CarnivalOne
Posty: 6
Rejestracja: 15 paź 2018, 21:53
Has thanked: 5 times
Been thanked: 4 times

Re: 18xx

Post autor: CarnivalOne »

Dzięki za wskazówki - nawet miałam przygotowane mądre słowo o 18xx wydrukowane na kartce, ale stres przed pierwszym naszym live'em skutecznie zasiał spustoszenie w głowie (w oczach w sumie też). Uczymy się na swoich błędach i wiemy, że mamy wiele do poprawy jeśli chodzi o pokazywanie jakiejkolwiek gry. Z pewnością opowiem za jakiś czas o kolejnej 18xx, ale nasz kanał - jak już sam słusznie zauważyłeś - jest skierowany do różnych typów graczy, dlatego rodzaje pokazywanych i ogranych gier będzie z założenia szeroki. A jeśli chodzi o gry online to w tym przypadku jestem totalnie "oldschool'owa" ;) i zupełnie nie bawi mnie taka forma rozgrywek, dlatego bardzo się cieszę, że znalazłam osoby do grania i nasz zespół graczy stale się rozrasta :)
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1646
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 360 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: Sir_Yaro »

Co to za kanał, o którym są już 2 strony ? :mrgreen: :mrgreen:
anion
Posty: 216
Rejestracja: 22 sie 2016, 13:45
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 25 times
Been thanked: 13 times

Re: 18xx

Post autor: anion »

@piton

Post o włażeniu z butami i kruszeniu czipsami przyjemny nie był, ale zrozumiałem przekaz i postaram się trzymać dyscyplinę. :)

Post jadący po całości i bezkompromisowo po koleżance z PN (tak, znam ją osobiście i IMHO cześć słów padła w zbyt mocnym tonie) sprawił, że i ja poczułem się tu wyjątkowo nieproszony, jak jakiś gorszy sort.
Po Twoim ostatnim wpisie widzę, że jest szansa, iż się tu jednak zadomowię. :)

Z zaproszenia na grę chętnie skorzystam, choć wyjątkowo nie przepadam za grą online. :)

Również pozdrawiam i dziękuję, że się odniosłeś do wpisu.
Na priv też chętnie pogadam.
pasza_sadyka
Posty: 194
Rejestracja: 11 lis 2017, 19:52
Lokalizacja: Ùlëniô
Has thanked: 55 times
Been thanked: 65 times

Re: 18xx

Post autor: pasza_sadyka »

Miał ktoś okazję grać w 1865 Sardynia? Warto się pochylać?
Awatar użytkownika
Arasq
Posty: 77
Rejestracja: 01 wrz 2009, 14:32
Has thanked: 84 times
Been thanked: 14 times

Re: 18xx

Post autor: Arasq »

pasza_sadyka pisze: 25 lut 2021, 21:27 Miał ktoś okazję grać w 1865 Sardynia? Warto się pochylać?
Graliśmy ostatnio w 4 osoby. Po pierwszej grze mogę powiedzieć "intrygująca" warto na pewno zagrać chociaż raz, żeby zobaczyć kilka ciekawych rozwiązań w ramach 18tek. Gra bardziej operacyjna, z grupy "run good company", finansowanie inkrementalne.

Ciekawostki pokrótce:

- Dochód jest oparty na pojemności pociągów i ilości dostępnych pasażerów (capacity vs traffic)
- W grze są niezależni inwestorzy którzy skupują i sprzedają akcje firm graczy
- Wszystkie firmy prywatne można zamienić na pernament yellow 0o
- Ostatnie 2, 3, 4 mają obniżoną cenę

Z rzeczy które już gdzieś były:

- Zaczynamy z minorem który później można przemienić na major company
- Łączenie 2 firm w jedna większą

Chodzą słuchy o potencjalnym reprincie + autor po dłuższej przerwie przeprosił się z pociągami i pracuję nad nowymi projektami ;)
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1646
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 360 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: Sir_Yaro »

Arasq pisze: 26 lut 2021, 12:07 - Wszystkie firmy prywatne można zamienić na pernament yellow 0o
Co to znaczy ?
Awatar użytkownika
Arasq
Posty: 77
Rejestracja: 01 wrz 2009, 14:32
Has thanked: 84 times
Been thanked: 14 times

Re: 18xx

Post autor: Arasq »

Sir_Yaro pisze: 26 lut 2021, 21:31
Arasq pisze: 26 lut 2021, 12:07 - Wszystkie firmy prywatne można zamienić na pernament yellow 0o
Co to znaczy ?
Na początku gry gracze wybierają z jaką "MARITIME COMPANIE" zaczynają grę (każdy będzie miał 2), są one czymś w rodzaju firm prywatnych. Trzymając na ręce dają stały dochód, można je przekazać firmie kolejowej, wtedy zamieniają się w odpowiednik żółtego pociągu "2" który nigdy nie rdzewieje z tym że nie może operować sam i nie można go sprzedać innej firmie. Dodatkowo jeżeli postawimy stację w miejscu wskazanym przez martime companie (każda inną miejscówkę) to dostaniemy bonus (dodatkowy traffic równy aktualnej wartości miasta).
Semen
Posty: 127
Rejestracja: 22 lis 2011, 15:01
Has thanked: 25 times
Been thanked: 20 times

Re: 18xx

Post autor: Semen »

Na stronie All Aboard Games z racji dotarcia do magazynów w Niemczech i UK gier, pojawiła się możliwość zamawiania wielu gier. Czy ktoś z Was zastanawia się nad zamówieniem? Jak sprawdzałem to w jednej paczce za 17,2$ zmieści się np. 10 sztuk 18Chesapeake. AAG nie daje zniżek na gry natomiast można obniżyć koszt wysyłki. Są chętni?
Probe9
Posty: 2455
Rejestracja: 24 sie 2018, 10:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 153 times
Been thanked: 649 times

Re: 18xx

Post autor: Probe9 »

Najlepsze, że przy większym zamówieniu wychodzi taniej niż przy preorderach, przy których na każdym kroku zarzekali się, że tak dobrej oferty już nie będzie :)
Rabaty: Rebel = 10%, 3trolle = 7%, planszomania = 10%, planszostrefa = 11%.

Moje gry
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3409
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1151 times
Been thanked: 626 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: piton »

Semen pisze: 02 mar 2021, 21:40 Na stronie All Aboard Games z racji dotarcia do magazynów w Niemczech i UK gier, pojawiła się możliwość zamawiania wielu gier. Czy ktoś z Was zastanawia się nad zamówieniem? Jak sprawdzałem to w jednej paczce za 17,2$ zmieści się np. 10 sztuk 18Chesapeake. AAG nie daje zniżek na gry natomiast można obniżyć koszt wysyłki. Są chętni?
@Semen
załóż proszę osobny temat w "zamówieniach zbiorowych" wspólne zamawianie 18xx od AAG czy cuś i potem wstaw linka w swojego posta, ja też wkleję na dole swojego.
Ceny faktycznie bardzo dobre - dzięki za info dla ogółu. Tylko przenieśmy dyskusję do dedykowanego wątku.
Po prostu obawiam się, że kolejne 2 strony będą kręciły się wokół "dopisz mnie, a co zamawiacie, wpisujecie miasta". Dzięki wielkie.

-edit:
@Probe i @Semen - napisałem do Was na priva
Ostatnio zmieniony 03 mar 2021, 06:56 przez piton, łącznie zmieniany 1 raz.
Probe9
Posty: 2455
Rejestracja: 24 sie 2018, 10:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 153 times
Been thanked: 649 times

Re: 18xx

Post autor: Probe9 »

Nie chcę rozpoczynać offtopu nt. offtopu, ale piton - musisz nieco wyluzować :)
Rabaty: Rebel = 10%, 3trolle = 7%, planszomania = 10%, planszostrefa = 11%.

Moje gry
Semen
Posty: 127
Rejestracja: 22 lis 2011, 15:01
Has thanked: 25 times
Been thanked: 20 times

Re: 18xx

Post autor: Semen »

Zgodnie z sugestią Pitona, poniżej wklejam link do tematu w dziale zamówień zbiorowych.

viewtopic.php?f=55&t=70734
Awatar użytkownika
Vito
Posty: 110
Rejestracja: 11 sty 2012, 09:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: 18xx

Post autor: Vito »

Nawiązując do 3fali: jakoś wcześniej przeoczyłem 18West. Grał w to ktoś? Jakie opinie?
Moją grupę określiłbym jako początkującą, mamy po kilka partii w Czasepika i 1849.
pasza_sadyka
Posty: 194
Rejestracja: 11 lis 2017, 19:52
Lokalizacja: Ùlëniô
Has thanked: 55 times
Been thanked: 65 times

Re: 18xx

Post autor: pasza_sadyka »

O 18West jest w 2gim podkaście "Dwójki rdzewieją". Z tego co kojarzę chłopaki mówili że słaby tytuł.
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3409
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1151 times
Been thanked: 626 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: piton »

18West - grałem tylko raz i mi się podobało :P
Operacyjna gra, 3 rodzaje spółek - każda działa inaczej, wesołe budowanie, giełda to margines. Na koniec dużo jazdy i zarabianie olbrzymich kwot pieniędzy. Na początek przygody pewnie fajne będzie, ale szału nie ma.
Chłopaki z rdzewiejącej dwójki są już mocno ograni, dlatego ich odbiór czegoś będzie inny niż "nowicjusza". Ale posłuchaj co tam opowiadają, warto. (Ja tam mam zdecydowanie mniej srogie podejście niż oni).

Jeżeli szukasz czegoś nowego i w podobnym stylu to lepiej zakupić 1861/67 - dwie gry w pudle, również operacyjne i zdecydowanie ciekawsze mechanizmy są w pudełku. Cena niższa.
(inne operacyjne "lepsze" imo to 1824 lub 1846 - niebawem się pojawią).

A jak już musi być z AAG to lepiej 18MEX (bo 1882 rozumiem już mast-hew)
ODPOWIEDZ