Eurosuchar dla dziecka

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 492 times

Eurosuchar dla dziecka

Post autor: Miszon »

Mam taką zagwostkę:
- syn, 6 lat, jest ewidentnym eurosucharzystą ;) , lubi budowanie, surowce, itp, woli to nad walkę z potworami (z potworów mogą być co najwyżej dinozaury - nawet jak się bawiliśmy figurkami z Descenta, to potem miewał koszmary)
- ma mega pamięć do zasad i niesamowicie je ogarnia, mam wrażenie że momentami lepiej pamięta je ode mnie :-P w każdym razie jak czytamy instrukcję po raz pierwszy. A na pewno zadaje w trakcie pytania, które pozwalają nam szybciej przyswoić grę
- średnio sobie radzi strategicznie, w sensie jego ruchy często nie mają większego sensu, ale też niespecjalnie lubi jak mu się pomaga, woli grać po swojemu, nawet jeśli są to gorsze ruchy (jak to mówi "to jest moje miasto i ja buduje sobie jak chce", nie bardzo słucha tłumaczeń dlaczego inny ruch byłby tu lepszy ;-) )
- mimo punktu wyżej, denerwuje się i zniechęca (ale tylko trochę) jak przegra, rzekłbym kręci nosem, tragedii nie ma w tej materii, ale na pewno z zadowoloniem zagra jeszcze raz jak wygra ;-) - w związku z czym niegłupia byłaby jakaś kooperacja, choć nie jest konieczna

Poszukuję dla niego jakiegoś eurosuchara bez negatywnej interakcji, najlepiej jakieś budowanie miasta, rozwijanie gospodarstwa, itp., spokojna rozgrywka, bez walki (czy krótko mówiąc: eurosuchara :-P ), może jakiś worker placement?
Radzi sobie z Tobago, Capitalem, Wielką Pętlą, Domkiem, choć oczywiście z pewną pomocą (czasami wybiera niedozwolone ruchy lub takie które nie mają sensu i potrzebuje w tej materii pomocy) - ale wie co w tych grać trzeba robić
Bardzo słabo czyta, w zasadzie można uznać że w ogóle, zatem tekst odpada, dobrze aby nie było ukrytej zawartości, chociaż jak widać w trzech powyższych przykładach w każdym z nich taka do pewnego stopnia jest i jakoś nam to nie przeszkadza.

Oczywiście przyszła mi do głowy Epoka Kamienia, ale gra jest nieco za droga, celowałbym raczej w coś poniżej 100zł (a może: Epoka byłaby OK, gdyby mi się bardziej podobała ;-) ).
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Eurosuchar dla dziecka

Post autor: TV3 »

Epoka Kamienia kosztuje kilka złotych powyżej stówy...
W podobnej cenie jest Agricola Rodzinna. Istnieje szansa, że się nada.

Z tego, co pamiętam - podobny ciężar obu gier.
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 492 times

Re: Eurosuchar dla dziecka

Post autor: Miszon »

TV3 pisze: 26 lut 2021, 14:02 Epoka Kamienia kosztuje kilka złotych powyżej stówy...
A nie koło 130?

Mam Agricolę starą edycję, w sumie nie pomyślałem o tym, że zagrać w nią jak w rodzinną. Jednakże nie wiem tak czy inaczej, czy żywienie ludzi nie będzie dla niego zbyt stresujące, skoro nawet dorośli gracze mówią, że im to w grze przeszkadza.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Eurosuchar dla dziecka

Post autor: TV3 »

Wyskoczyło mi 103 / 104 zł plus kilka zł za przesyłkę ewentualną.

Nie bardzo rozumiem, co znaczy zagrać w starą agricolę jak w rodzinną, w każdym razie Agricola wersja Rodzinna to oddzielna od regularnej Agricoli gra.

W normalną Agricolę zagrałem dawno ze 2 czy 3 razy, rodzinną przez chwilę miałem i też pewnie z kilkanaście razy, jakiś czas temu. Nie pamiętam różnicy między ewentualnym stresem w żywieniu ;).
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 492 times

Re: Eurosuchar dla dziecka

Post autor: Miszon »

TV3 pisze: 26 lut 2021, 14:46 Nie bardzo rozumiem, co znaczy zagrać w starą agricolę jak w rodzinną, w każdym razie Agricola wersja Rodzinna to oddzielna od regularnej Agricoli gra.
Rodzinny wariant Agricoli polegał na tym, że nie było kart. Strasznie to nudne, bo gra jest powtarzalna i każda rozgrywka jest prawie taka sama, ale grać się dało. W nowej edycji zrobiono z tego osobną grę :-P .
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Eurosuchar dla dziecka

Post autor: Kin@a »

Miszon pisze: 26 lut 2021, 12:03 Mam taką zagwostkę:
- syn, 6 lat, jest ewidentnym eurosucharzystą ;) , lubi budowanie, surowce, itp, woli to nad walkę z potworami (z potworów mogą być co najwyżej dinozaury - nawet jak się bawiliśmy figurkami z Descenta, to potem miewał koszmary)
Poniżej 100zł pierwsze co mi przychodzi do głowy to Superfarmer, rozmnażanie królików naprawdę potrafi wciągnąć i starszych. Zwłaszcza jak nie mają psa a lis się na kostce często pojawia.

Jak już przy Grannie jesteśmy to warta uwagi jest seria: Legendy Polskie. Można połączyć z czytaniem tychże.

Nie wiem czy w dalszym ciągu są dostępne gry o budowaniu Naszej księgarni:
Budowa miasta i Domek na drzewie.
Jeśli tak to warto nabyć.


Kolejna ciekawa gra, tym razem G3, to Zooloretto jest o rozbudowywaniu i zasiedlaniu zwierzętami zoo. Ładnie się prezentuje. Dla tego przedziału wiekowego jak znalazł.
G3 wydało też karciankę Zbuduj swoje miasto, która teraz waqla się na wyprzedaży za 20zł, polecam ją nabyć, bardzo porządnie wydana, płótnowane karty i 0 powietrza w pudełku. Wprawdzie są opisy, ale z pomocą można spróbować, zwłaszcza za tę cenę.
Potem można nabyć Park niedźwiedzi od Lacerty.
Warta polecenia jest rodzinna Agricola z Lacerty. Myślę, że to najlepszy wybór. Ma ładną planszę, niebanalne zasady. Zaleta to taka, że "starczy na dłużej" bo szybko się nie znudzi.

Budowanie jest w Carcassonne od Barda (bardzo fajne) ale tu najkorzystniej cenowo wychodzi nabyć Big box i to raczej z większymi dodatkami, wprawdzie za więcej niż 100zł ale to gra na kilka lat.

KIngdomino od Foxgames koniecznie z dodatkiem Giganci (zawiera poręczne pudełko na kafle)



W sumie Galakta ma wydać Legendy Krainy Andor Junior, nie znam tej wersji (tylko tę normalną) myślę, że by się nadała, chociaż tam nie będzie o budowaniu a o ratowaniu trzech wilcząt. Za to jest kooperacyjna, w przeciwieństwie do powyższych.
Na pewno będzie droższa niż 100zł ale, sądząc po autorach, na pewno warto.
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1478
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 716 times

Re: Eurosuchar dla dziecka

Post autor: arturmarek »

Mój syn w tym wieku (rok temu) ogarniał:
- Azul
- Jaipur
- Star Realms
- Wsiąść do Pociągu
- Szarlatani z Pasikurowic
- Patchwork
- Onitama
- Carcassonne

Z kooperacji graliśmy w Pluszowe Opowieści, Robinsona, Ghosts fighting treasure hunters, Rising 5. Ale wszystkie te gry są dość mocno klimatyczne (najmniej Rising5), więc może być podobny problem jak z Descentem.
Możesz też spróbować totalnie losowych, albo zręcznościowych gier: np. Dzieci z Carcassonne, Zwierzak na Zwierzaku, Rhino Hero...
HUBertPL
Posty: 409
Rejestracja: 21 gru 2015, 15:19
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 7 times
Been thanked: 24 times

Re: Eurosuchar dla dziecka

Post autor: HUBertPL »

Najprostsze euro dla dzieci to Wesoła Farma. Tanie i fajne.
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 492 times

Re: Eurosuchar dla dziecka

Post autor: Miszon »

- Azul
- Jaipur
- Star Realms
- Wsiąść do Pociągu
- Szarlatani z Pasikurowic
- Patchwork
- Onitama
- Carcassonne
Patchwork zapomniałem wspomnieć, ale też grywamy już od jakiegoś czasu. WdP ma szwagier, ale w sumie nigdy z synem w to nie gralismy (grywamy w gronie dorosłych, dzieci wtedy się bawią). Star Realms mam wersję angielską no i jest tekst, więc raczej (?) odpada. Poza tym jest ten problem ,że to czysta negatywna interakcja, a dodatkowo mam rozegranych pewnie z 1500 partii online, zatem szanse że z nim przegram są małe (a z kolei nie bardzo da tu się dawać fory). Szarlatanów zalukam. Onitama brzmi japońsko, a mnie to odrzuca. Azul przekracza 100zł więc odpada.
Budowa miasta i Domek na drzewie.
sprawdzę.
Kolejna ciekawa gra, tym razem G3, to Zooloretto jest o rozbudowywaniu i zasiedlaniu zwierzętami zoo. Ładnie się prezentuje. Dla tego przedziału wiekowego jak znalazł.
G3 wydało też karciankę Zbuduj swoje miasto, która teraz waqla się na wyprzedaży za 20zł, polecam ją nabyć, bardzo porządnie wydana, płótnowane karty i 0 powietrza w pudełku. Wprawdzie są opisy, ale z pomocą można spróbować, zwłaszcza za tę cenę.
Potem można nabyć Park niedźwiedzi od Lacerty.
Warta polecenia jest rodzinna Agricola z Lacerty. Myślę, że to najlepszy wybór. Ma ładną planszę, niebanalne zasady. Zaleta to taka, że "starczy na dłużej" bo szybko się nie znudzi.

Budowanie jest w Carcassonne od Barda (bardzo fajne) ale tu najkorzystniej cenowo wychodzi nabyć Big box i to raczej z większymi dodatkami, wprawdzie za więcej niż 100zł ale to gra na kilka lat.

KIngdomino od Foxgames koniecznie z dodatkiem Giganci (zawiera poręczne pudełko na kafle)
Zooloretto znam w wersji karcianej i ta gra jest fajna, widzę że planszowa wersja jest ładna i to może być niezły trop :-) .
Park Niedźwiedzi rozważałem, skoro w Patchworka nam dobrze idzie, ale nie wiem jak teraz z dostępnością.
Agricolę jak mówię mam stare wydanie i bardzo lubię.
Carcassonne z kolei średnio lubię i raczej nie będzie mi się chciało w to z nim grać.
Kingdomino fajna gra, ale tam trzeba mnożyć, nie wiem jak to z dziećmi wygląda.

Także jak na razie Szarlatani, Zooloretto i Park Niedźwiedzi (jeśli się da gdzieś jeszcze kupić), a do sprawdzenia ten Domek na drzewie i Budowa Miasta.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
KurikDeVolay
Posty: 991
Rejestracja: 25 paź 2018, 11:45
Lokalizacja: Milicz/Krotoszyn
Has thanked: 993 times
Been thanked: 433 times

Re: Eurosuchar dla dziecka

Post autor: KurikDeVolay »

Polecam Little Town i Draftozaura. Siostrzeńcy w podobnym wieku są bardzo zadowoleni z tych tytułów.
Awatar użytkownika
helloween85
Posty: 162
Rejestracja: 14 maja 2018, 14:39
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 83 times
Been thanked: 48 times

Re: Eurosuchar dla dziecka

Post autor: helloween85 »

Wyspa Skye - budowanie wyspy z kafelków z licytacją. Chyba pierwsza gra mojego syna w której nie chodziło o to by się "bić między sobą". Miał niecałe 7 lat jak w to zaczynał grać i radził sobie bardzo dobrze (choć oczywiście ruchy typu "ja chcę ten kafelek bo tu są owieczki, a one są ładne" też się zdarzały). Jedyna rzecz która może dziecku nie pasować w tej grze to fakt, że kafelki kupujemy od siebie nawzajem, co może skutkować tym, że ktoś kupi kafelek który chciałby zostawić dla siebie (mimo, że dostanie za to pieniądze). Musisz sam ocenić czy taka interakcja to coś, co Twój syn będzie w stanie zaakceptować.
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 492 times

Re: Eurosuchar dla dziecka

Post autor: Miszon »

KurikDeVolay pisze: 26 lut 2021, 18:30 Polecam Little Town i Draftozaura. Siostrzeńcy w podobnym wieku są bardzo zadowoleni z tych tytułów.
Draftozaura kilka dni temu dostał kuzyn będący w podobnym wieku, pewnie będąc U nich z wizytą zagramy.
Little Town powiem szczerze miałem na celowniku, jakiś filmik sobie obejrzę.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Argue
Posty: 436
Rejestracja: 06 lis 2017, 18:07
Lokalizacja: Orzesze
Has thanked: 7 times
Been thanked: 85 times

Re: Eurosuchar dla dziecka

Post autor: Argue »

To ja zaproponuję niewymienione tytuły:

Aura https://boardgamegeek.com/boardgame/210274/petrichor - miła oprawa graficzna, gra która po opanowaniu ikonografii jest właściwie niezależna językowo, a przyjemne kombinowanie dla dzieciaka powinno być.
Takenoko https://boardgamegeek.com/boardgame/70919/takenoko - gateway klasyk - na pewno sporo śmiechu dla dzieciaka, jak będzie zżerał bambusy pandą ;)
Teby https://boardgamegeek.com/boardgame/30869/thebes - wyciąganie artefaktów z woreczka, eurosucharowa przygoda w stylu Indiany Jonesa - zakładajcie kapelusze i w drogę po skarby ;)
Wiertła skały minerały https://boardgamegeek.com/boardgame/162 ... motherload - lekki deckbuilder z eurosucharkowym tetrisem na planszy - co prawda ma trochę tekstu na kartach celów, ale do ogarnięcia.
Zakazana Pustynia https://boardgamegeek.com/boardgame/136 ... den-desert - Co-Op, więc możesz sprawować pieczę nad grą, dodatkowo świetny steampunkowy statek, który może służyć jako zabawka:)
Awatar użytkownika
Michito
Posty: 624
Rejestracja: 05 cze 2019, 15:54
Has thanked: 193 times
Been thanked: 175 times

Re: Eurosuchar dla dziecka

Post autor: Michito »

Ja bym spróbował Wybuchową Mieszankę. Tekstu brak. Co prawda nie ma tu elementu budowania, ale jest podobny feeling przez zapełnianie płytek eliksirów. Kilka zasad na krzyż, a wciąga, myślę że starszych spokojnie również. Dobrze działa już od 2 osób. Oprawa wizualna synowi również powinna przypaść do gustu. Troszkę ponad 100 zł, ale myślę, że warto.
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Eurosuchar dla dziecka

Post autor: Kin@a »

Argue pisze: 27 lut 2021, 10:51 Zakazana Pustynia https://boardgamegeek.com/boardgame/136 ... den-desert - Co-Op, więc możesz sprawować pieczę nad grą, dodatkowo świetny steampunkowy statek, który może służyć jako zabawka:)
Ja też polecam tę grę. Aczkolwiek, kiedy miałam wybór między nią a Zakazaną Wyspą to wzięłam wyspę. Pustynia jednak jest trochę bardziej skomplikowana bo dodatkowo kafelki się nie tylko zakrywa, ale i przesuwa. W wyspie tylko zakrywa (odwraca) jednak pozostają na tym samym miejscu. No i w wyspie jest tekst na kaflach. W Pustyni nie ma.
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 492 times

Re: Eurosuchar dla dziecka

Post autor: Miszon »

Dzięki za sporo propozycji, zaraz sobie je posprawdzam z tych co nie znam.
Dodam tylko, że grałem raz w Wybuchową Mieszankę i nie bardzo ogarnąłem o co w niej chodzi. Z kolei Zakazaną Wyspę znam dobrze i co prawda jest lepsza od Pandemica (bo krótsza ;-) ), to zbyt podobna, aby mi się w to chciało grać.

Jeszcze przyszły mi do głowy gry z Lucky Duck Games: Urbanista itp. Grał ktoś w nie? Widzę że są krótkie, a to zawsze argument na plus.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
ODPOWIEDZ