Terra Mystica (J. Drögemüller, H. Ostertag)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
kieszen
Posty: 61
Rejestracja: 08 sty 2018, 16:07
Lokalizacja: łódź
Has thanked: 7 times
Been thanked: 14 times

Re: Terra Mystica (J. Drögemüller, H. Ostertag)

Post autor: kieszen »

PG to przeniesienie w sumie TM w temat kosmosu z pewnymi zmianami. Natomiast w głównej mierze to jest PRAWIE to samo. Bardzo mało losowości, masz wszystko widoczne od początku co punktujesz i lecisz jak w szachach. Jedyne przeszkadzajki to to, czy ktoś ci zajmie miejsce, albo weźmie kafelek mocy, bo spasował przed Tobą.
Ja czytałem, że jest w UJ policzalna, ale my nigdy nie graliśmy z takim nastawieniem, plus wybieraliśmy spośród dwóch wylosowancyh frakcji, co nie dawało nam opcji wyboru strategii, no i w niektórych partiach zakrywaliśmy dalsze pola (4,5,6) i jak kończyliśmy rundę to zakrywając rozegraną, odkrywaliśmy najbliższą zakrytą i dawało nam to zawsze dwie rundy na przygotowanie się.
Dla nas to nie problem wiedzieć co nas czeka najważniejsze to jest "żeby tym razem poszło mi lepiej" , gierka mega się nam podoba i ma wielki szacun :D Nie warto słuchać ludzi, który wynajdują wszystkie możliwe opcje i kalkulacje, a potem na podstawie tego plują na wizerunek i co ma do zaoferowania tytuł - chyba nie mają co robić z życiem, że tak paskudzą wszystko - okropni to muszą być ludzie, pfu.
Inis/TerraMystica/NaSkrzydłach/Mare Nostrum/Piwo
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Terra Mystica (J. Drögemüller, H. Ostertag)

Post autor: Nidav »

I warto też wspomnieć, że TM średnio działa na dwie osoby - jest po prostu zbyt dużo miejsca. PG robi to lepiej, bo i planet jest mniej, a między nimi wielkie przestrzenie, a i liczba kafli planszy mniejsza. W TM dużo też można planować pod przeciwnika - zablokować go przykładowo, o zmniejszonym koszcie budowy faktorii i przepływie mocy nie wspominając. Zatem jeśli tylko do grania z dziewczyną, to nie wiem czy Wam podejdzie - dla mnie trójka to minimum i na mniej osób od lat nie siadam i nie proponuję, chociaż niezmiennie TM kocham miłością szczerą i prawdziwą.
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1673
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 875 times

Re: Terra Mystica (J. Drögemüller, H. Ostertag)

Post autor: XLR8 »

Nie będziemy nigdy grać w TM na 2. Ma to być gra dla bardziej wymagającego grona. Jednak wszyscy nasi stali bywalcy regularnie szkolą się na bgg przed każdą partią i mają w głowie dość dobrze opracowany plan. Osobiście to uwielbiamy, ale niestety tak jak pisałem jest to spory problem w grach czysto strategicznych. Jeśli ktoś zaproponuje tak mocno nastawioną na strategię grę to gracz, który gra pierwszy raz i jest bez przygotowania merytorycznego zostaje po prostu zgnieciony. Oczywiście jeśli miałby szanse na wygraną to oznaczałoby, że gra jest zbyt prosta. Jednak my jesteśmy nastawieni głównie na fun. Dlatego też np FCM wylatuje z kolekcji, bo na 4 połowa graczy bawi się dobrze, a druga połowa fatalnie, a nie o to nam chodzi ;)
Awatar użytkownika
Breżniew
Posty: 824
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 51 times
Been thanked: 122 times

Re: Terra Mystica (J. Drögemüller, H. Ostertag)

Post autor: Breżniew »

Bard zapowiedział dodruk Terra Mystica wraz z dodatkiem Ogień i Lód na styczeń/luty 2021. Informację znalazłem na koncie fb Planszowych Niusów.
Kupcy ponoć też będą miały dodruk nieco później.
https://drive.google.com/file/d/1sOaKTa ... p=drivesdk
potwordoszafy
Posty: 22
Rejestracja: 16 lis 2019, 22:00
Been thanked: 2 times

Re: Terra Mystica (J. Drögemüller, H. Ostertag)

Post autor: potwordoszafy »

Znacie jakieś linki gdzie znajdę ogólne porady jak nie przegrywać w tą grę? :-)
Awatar użytkownika
yaro_
Posty: 274
Rejestracja: 31 gru 2018, 09:44
Lokalizacja: Radzionków
Has thanked: 64 times
Been thanked: 109 times

Re: Terra Mystica (J. Drögemüller, H. Ostertag)

Post autor: yaro_ »

potwordoszafy pisze: 21 lut 2021, 22:56 Znacie jakieś linki gdzie znajdę ogólne porady jak nie przegrywać w tą grę? :-)
Ktoś kiedyś ładny poradnik stworzył na forum bgg,
https://docs.google.com/document/d/1cas ... sp=sharing
norkbes
Posty: 1387
Rejestracja: 17 lut 2014, 15:22
Has thanked: 14 times
Been thanked: 7 times

Re: Terra Mystica (J. Drögemüller, H. Ostertag)

Post autor: norkbes »

Wygląda na to, że zmierzam po historyczne pierwsze zwycięstwo w D5: https://terra.snellman.net/faction/4pLe ... 1_D5L10_G2.
Normalnie bym się nie chwalił ale powiedzieć w tym wypadku, że wygrałem z dużą przewagą to niedopowiedzenie... :lol: Darklings: Leech 2 from Nomads pod koniec gry :) Bezcenne.
kozz84
Posty: 735
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 160 times

Re: Terra Mystica (J. Drögemüller, H. Ostertag)

Post autor: kozz84 »

Ja dopiero teraz odkryłem Terra Mystica i jestem pod ogromnym wrażeniem tej gry. Raz, że duży poziom wejścia ze względu na zasady; dwa, że nawet jak ogarnę zasady to i tak to jest początek przygody, żeby nauczyć się tej gry. Wszystko się zazębia jak szwajcarski zegarek i żeby wyśrubować dobry wynik trzeba rozegrać paręnaście partii.

Gram na ipadzie, wybrałem AI na poziomie easy i jescze nigdy nie wygrałem... Mam 110 punktów a i tak przegrywam. Później zobaczyłem, że gra pomimo wieku żyje w najlepsze w internecie i ludzie wyciągają 140 punktów. Aż nie chce się grać w momencie gdy ludzie tak rozpracowali tę grę przez te wszystkie lata...
Awatar użytkownika
kieszen
Posty: 61
Rejestracja: 08 sty 2018, 16:07
Lokalizacja: łódź
Has thanked: 7 times
Been thanked: 14 times

Re: Terra Mystica (J. Drögemüller, H. Ostertag)

Post autor: kieszen »

Mi nigdy nie udało się przekroczyć 100pkt, ale zawsze chętnie zagram. To jest genialna gra.
Inis/TerraMystica/NaSkrzydłach/Mare Nostrum/Piwo
Awatar użytkownika
Namurenai
Posty: 566
Rejestracja: 03 sty 2017, 12:17
Lokalizacja: Warszawa (Mokotów)
Has thanked: 378 times
Been thanked: 214 times

Re: Terra Mystica (J. Drögemüller, H. Ostertag)

Post autor: Namurenai »

kozz84 pisze: 26 mar 2021, 21:07 Ja dopiero teraz odkryłem Terra Mystica i jestem pod ogromnym wrażeniem tej gry.
(...) jak ogarnę zasady to i tak to jest początek przygody, żeby nauczyć się tej gry. Wszystko się zazębia jak szwajcarski zegarek i żeby wyśrubować dobry wynik trzeba rozegrać paręnaście partii.
(...)
Aż nie chce się grać w momencie gdy ludzie tak rozpracowali tę grę przez te wszystkie lata...
Nie idź tą drogą! :wink:
Spróbuj pomyśleć trochę inaczej - to gra, która Ci się bardzo podoba, w której widzisz potencjał (który ludzie potwierdzają swoimi wynikami) - więc graj, odkrywaj strategie, próbuj nowych rzeczy, ucz się tego jak dużo zależy od poprawnego wykorzystania setupu, co robić przeciw niektórym frakcjom, etc.
Po prostu... enjoy - ta gra na to zasługuje :)

No i wiesz - skoro ktoś "rozpracował" (nie do końca, bo nie z nowym dodatkiem), to znaczy, że Ty też możesz.
Grunt, żebyś w trakcie tego procesu dobrze się bawił :wink:
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1673
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 875 times

Re: Terra Mystica (J. Drögemüller, H. Ostertag)

Post autor: XLR8 »

kozz84 pisze: 26 mar 2021, 21:07 Ja dopiero teraz odkryłem Terra Mystica i jestem pod ogromnym wrażeniem tej gry. Raz, że duży poziom wejścia ze względu na zasady; dwa, że nawet jak ogarnę zasady to i tak to jest początek przygody, żeby nauczyć się tej gry. Wszystko się zazębia jak szwajcarski zegarek i żeby wyśrubować dobry wynik trzeba rozegrać paręnaście partii.

Gram na ipadzie, wybrałem AI na poziomie easy i jescze nigdy nie wygrałem... Mam 110 punktów a i tak przegrywam. Później zobaczyłem, że gra pomimo wieku żyje w najlepsze w internecie i ludzie wyciągają 140 punktów. Aż nie chce się grać w momencie gdy ludzie tak rozpracowali tę grę przez te wszystkie lata...
Projekt Gaja jest pod tym względem dużo lepszy. Nadal rozpracowany, ale nie masz tylko ogólną ramę dla każdej frakcji, a nie jedziesz po torach jak w TM.
dwaduzepe
Posty: 687
Rejestracja: 27 maja 2020, 14:27
Has thanked: 125 times
Been thanked: 254 times

Re: Terra Mystica (J. Drögemüller, H. Ostertag)

Post autor: dwaduzepe »

kieszen pisze: 10 kwie 2021, 21:55 Mi nigdy nie udało się przekroczyć 100pkt, ale zawsze chętnie zagram. To jest genialna gra.
jakim cudem? u mnie na 4 graczy zawsze wygrywajacy ma powyzej stowy, a najczesciej 2-3 graczy ma powyzej 100. Sredni wygrywajacy wynik apka do zapisywania statystyk pokazuje 125 pkt. Moze cos zle gracie?
Awatar użytkownika
Namurenai
Posty: 566
Rejestracja: 03 sty 2017, 12:17
Lokalizacja: Warszawa (Mokotów)
Has thanked: 378 times
Been thanked: 214 times

Re: Terra Mystica (J. Drögemüller, H. Ostertag)

Post autor: Namurenai »

To ja wbrew niektórym głosom ( :P ) powiem, że dla mnie Terra Mystica jest ciekawszą grą niż Projekt Gaja, który jest dużo bardziej pasjansowaty (smutek i żal), może (choć nie musi) mieć masakrycznie zaburzony balans frakcji w konkretnych rozgrywkach (przy założeniu, że randomizujesz mapę, bo gra na to pozwala) i nie działa na 5 graczy.

No i w TM z dodatkiem Kupcy nie ma mowy o "wypracowanych torach", bo Stocznie i statki dają naprawdę dużo nowych możliwości (nie mówiąc już o dodatkowych bonusach i kaflach rund) :)
Awatar użytkownika
kieszen
Posty: 61
Rejestracja: 08 sty 2018, 16:07
Lokalizacja: łódź
Has thanked: 7 times
Been thanked: 14 times

Re: Terra Mystica (J. Drögemüller, H. Ostertag)

Post autor: kieszen »

dwaduzepe pisze: 11 kwie 2021, 00:23
kieszen pisze: 10 kwie 2021, 21:55 Mi nigdy nie udało się przekroczyć 100pkt, ale zawsze chętnie zagram. To jest genialna gra.
jakim cudem? u mnie na 4 graczy zawsze wygrywajacy ma powyzej stowy, a najczesciej 2-3 graczy ma powyzej 100. Sredni wygrywajacy wynik apka do zapisywania statystyk pokazuje 125 pkt. Moze cos zle gracie?
Jeszcze nie udało mi się wygrać, więc to pewnie dlatego :D Przeważnie jestem parę punktów przed stówką, ale nigdy nie miałem w dłoniach znacznika przekroczenia setki ;<
Inis/TerraMystica/NaSkrzydłach/Mare Nostrum/Piwo
kozz84
Posty: 735
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 160 times

Re: Terra Mystica (J. Drögemüller, H. Ostertag)

Post autor: kozz84 »

Namurenai pisze: 10 kwie 2021, 23:06
kozz84 pisze: 26 mar 2021, 21:07 Aż nie chce się grać w momencie gdy ludzie tak rozpracowali tę grę przez te wszystkie lata...
Nie idź tą drogą! :wink:
Spróbuj pomyśleć trochę inaczej - to gra, która Ci się bardzo podoba, w której widzisz potencjał (który ludzie potwierdzają swoimi wynikami) - więc graj, odkrywaj strategie, próbuj nowych rzeczy, ucz się tego jak dużo zależy od poprawnego wykorzystania setupu, co robić przeciw niektórym frakcjom, etc.
Po prostu... enjoy - ta gra na to zasługuje :)

No i wiesz - skoro ktoś "rozpracował" (nie do końca, bo nie z nowym dodatkiem), to znaczy, że Ty też możesz.
Grunt, żebyś w trakcie tego procesu dobrze się bawił :wink:
W Terra Mystica poćwiczę na ipadze, w zupełności wystarcza mi wersja cyfrowa. Gaia Projekt nie podoba mi się wizualnie, więc nie interesuje mnie ta gra.

Czekam na Innowacje, zobaczymy co tam nowego wymyślą i czy będzie aż tak aktywna jak TM.
Awatar użytkownika
Evokenx
Posty: 275
Rejestracja: 10 lip 2020, 16:14
Lokalizacja: Śląsk
Has thanked: 525 times
Been thanked: 52 times

Re: Terra Mystica (J. Drögemüller, H. Ostertag)

Post autor: Evokenx »

Który dodatek jest lepszy według was? I czy mając dodatki już nigdy nie wracacie do grania w samą podstawkę? (Choćby dla różnorodnośći :))
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1381
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 191 times

Re: Terra Mystica (J. Drögemüller, H. Ostertag)

Post autor: Brylantino »

Nie widzę sensu grania w podstawkę TM. To lepiej wtedy wyciągnąć Gaję, bo jednak Gaja > bazowa TM, ale Gaja = TM z dodatkami (na zasadzie nie jest podobna, tylko na tyle się robi zróżnicowana, że już nie można jednoznacznie powiedzieć, że Gaja jest po prostu lepsza).

Ogień i Lód wprowadza dużo regrywalności do podstawki - nowe rasy, nowe cele na koniec, nowa mapa itp. w skrócie więcej tego samego.
Kupcy to całkowicie nowa mechanika, która trochę zagęszcza interakcję między graczami i ogólnie stanowi ciekawą alternatywę dla standardowego grania.

Jakbym miał wybierać jeden to IMO Kupcy są lepsi, bo po prostu więcej zmieniają. Niemniej fajnie mieć oba, bo jednak 6 nowych ras robi robotę i są dość unikatowe do grania.
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Terra Mystica (J. Drögemüller, H. Ostertag)

Post autor: Fojtu »

Ja akurat osobiście nie cierpię ras z Ognia i Lodu. Wg. mnie psują strategiczność grania na mapie i powodują zbyt dużo negatywnej interakcji z kradnięciem terenu bez kosztu tej interakcji z podstawki. Poprawiona mapa + nowa mapa -> super. Ale za rasy paradoksalnie podziękuję. Kupców niestety nie grałem.
Pompa85
Posty: 163
Rejestracja: 07 sie 2018, 23:14
Has thanked: 2 times
Been thanked: 11 times

Re: Terra Mystica (J. Drögemüller, H. Ostertag)

Post autor: Pompa85 »

Da się pograć w TM w pojedynkę? Znacie jakiś sensowny wariant solo?
Probe9
Posty: 2455
Rejestracja: 24 sie 2018, 10:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 153 times
Been thanked: 649 times

Re: Terra Mystica (J. Drögemüller, H. Ostertag)

Post autor: Probe9 »

Pompa85 pisze: 29 cze 2021, 17:51 Da się pograć w TM w pojedynkę? Znacie jakiś sensowny wariant solo?
Na BGG jest kilka wariantów solo (ten chyba najpopularniejszy - https://www.boardgamegeek.com/thread/90 ... a-mystica). Oprócz tego, podobno jest w trakcie projektowania oficjalny wariant solo działający w podobny sposób jak ten do Projektu Gai. A w międzyczasie jest na steamie oficjalna gra, w której jest możliwość grania z botami.
Rabaty: Rebel = 10%, 3trolle = 7%, planszomania = 10%, planszostrefa = 11%.

Moje gry
Pompa85
Posty: 163
Rejestracja: 07 sie 2018, 23:14
Has thanked: 2 times
Been thanked: 11 times

Re: Terra Mystica (J. Drögemüller, H. Ostertag)

Post autor: Pompa85 »

A czy po tylu latach polecacie dalej tą grę? Już miałem ją w koszyku ale zauważyłem informację, że będzie wznowienie Projektu Gai i się wstrzymałem z zakupem. Cały czas się jeszcze zastanawiam czy może odpuścić sobie oba wymienione tytuły i kupić nowego Brassa. Ciężki wybór bo miesięczna ilość gotówki jest ograniczona;)
Probe9
Posty: 2455
Rejestracja: 24 sie 2018, 10:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 153 times
Been thanked: 649 times

Re: Terra Mystica (J. Drögemüller, H. Ostertag)

Post autor: Probe9 »

Pompa85 pisze: 29 cze 2021, 22:57 A czy po tylu latach polecacie dalej tą grę? Już miałem ją w koszyku ale zauważyłem informację, że będzie wznowienie Projektu Gai i się wstrzymałem z zakupem. Cały czas się jeszcze zastanawiam czy może odpuścić sobie oba wymienione tytuły i kupić nowego Brassa. Ciężki wybór bo miesięczna ilość gotówki jest ograniczona;)
PG i TM to bardzo podobne gry.Generalnie PG to ulepszona wersja TM, ale jak dla mnie obie są na tyle dobre, że warto mieć obie :) Brass to jednak inna gra, podobna jedynie w takim sensie, że jest również świetna :D Najlepiej mieć wszystkie, jeżeli tylko jedną to ja bym brał PG.
Rabaty: Rebel = 10%, 3trolle = 7%, planszomania = 10%, planszostrefa = 11%.

Moje gry
kozz84
Posty: 735
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 160 times

Re: Terra Mystica (J. Drögemüller, H. Ostertag)

Post autor: kozz84 »

Teoretycznie GP jest "lepsze" od TM. Recenzenci się zachwycali, jest wyżej w rankingu, poprawiony tor kultystów itp. Jednak nie widzę dla GP takiego wsparcia:: https://tmtour.org/#/ Wiele osób w szczególności zagorzałych fanów wybierze Terra Mystice.
Awatar użytkownika
Namurenai
Posty: 566
Rejestracja: 03 sty 2017, 12:17
Lokalizacja: Warszawa (Mokotów)
Has thanked: 378 times
Been thanked: 214 times

Re: Terra Mystica (J. Drögemüller, H. Ostertag)

Post autor: Namurenai »

A ja tradycyjnie i z uporem powiem:
GP nie jest "lepsze" od TM. Jest inne.
W TM zagrasz w 5 graczy, w GP nie.
W TM możesz wprowadzać moduły (z dodatków), w GP nie.
W TM odczujesz interakcję i wyścig zdecydowanie bardziej niz w GP.
W TM nie ma możliwości wylosowania mapy i bonusów tak, że dana konkretna frakcja jest o niebo lepsza od innych - w GP jest.

Sure, GP ma bardziej rozbudowane kwestie torów, które bardziej zazębiają się z tym co dzieje się na planszy - tego mi trochę brakuje w TM.
Co nie zmienia faktu, że większa pasjansowatość, mniejsza ciasnota i (arguably) elegancja w GP to dla mnie zdecydowanie czynniki, przy których zawsze wybiorę TM przed GP.
Plus TM jest zdecydowanie bardziej tematyczna (porównując tylko i wyłącznie te dwa tytuły) :wink:

I nie powinno to mieć żadnego znaczenia dla porównania obu gier, ale jeśli chodzi o zakup - TM da się kupić zdecydowanie taniej również w wersji PL :)
Probe9
Posty: 2455
Rejestracja: 24 sie 2018, 10:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 153 times
Been thanked: 649 times

Re: Terra Mystica (J. Drögemüller, H. Ostertag)

Post autor: Probe9 »

Namurenai pisze: 30 cze 2021, 09:58
W TM możesz wprowadzać moduły (z dodatków), w GP nie.
Do PG nie ma póki co dodatków, natomiast to czego brakowało w TM i co wniosły częściowo dodatki, w PG było od początku:

- 1 plansza w TM vs modularna w PG. Z jednej strony gra ciągle na tej samej planszy zmniejsza regrywalność ale też tworzy standardowe otwarcia
- zawsze to samo punktowanie końcowe vs zmienne, tego nie trzeba tłumaczyć, ale warto też zauważyć, że punktowanie za ilość budynków premiuje konkretne nacje
Namurenai pisze: 30 cze 2021, 09:58W TM nie ma możliwości wylosowania mapy i bonusów tak, że dana konkretna frakcja jest o niebo lepsza od innych - w GP jest.
Wylosowania mapy nie ma możliwości bo w podstawce jest 1 :) Ale bonusy można już wylosować takie, które premiują daną rasę. Są rasy, które radzą sobie lepiej lub gorzej w zależności od ilości pieniędzy czy robotników w bonusach.
Namurenai pisze: 30 cze 2021, 09:58Sure, GP ma bardziej rozbudowane kwestie torów, które bardziej zazębiają się z tym co dzieje się na planszy - tego mi trochę brakuje w TM.
Mi też :)
Namurenai pisze: 30 cze 2021, 09:58 Plus TM jest zdecydowanie bardziej tematyczna (porównując tylko i wyłącznie te dwa tytuły) :wink:
To jest dla mnie najbardziej oczywista i widoczna przewaga TM.

Ale generalnie, od strony mechanicznej PG jest wyraźnym krokiem do przodu, w podstawce ma rozwiązane wszystkie bolączki, z którymi borykała się TM i co zostało rozwiązane dopiero w dodatkach. Więc, jeżeli porównywać podstawkę do PG do pełnego zestawu TM to fakt, wtedy już ciężko jednoznacznie mówić o tym, że któraś jest lepsza.
Rabaty: Rebel = 10%, 3trolle = 7%, planszomania = 10%, planszostrefa = 11%.

Moje gry
ODPOWIEDZ