Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Pompa85
Posty: 163
Rejestracja: 07 sie 2018, 23:14
Has thanked: 2 times
Been thanked: 11 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: Pompa85 »

Yuri pisze: 29 wrz 2020, 10:35
Pompa85 pisze: 29 wrz 2020, 10:24 Jak oceniacie nowy dodatek?
Poprzednia strona w tym wątku, 5 post od dołu. Skrobnąłem, co dodaje. Ocena ? Dla mnie to bardzo solidnie zrobiona gra, z ciekawymi scenariuszami, które dzięki mechanice własnie nie zajmują tyle czasu co np. AH LCG. Nowy dodatek dodaje sporo nowych elementów do tej "potrawy" i ma nadmorski klimat Kingsport/Innsmouth. Już chyba nic nie musze dodawać :)
Najbardziej mi zależy w tej grze na klimacie Kingsport/Innsmouth 😊. Eldritch z dodatku na dodatek był coraz lepszy. Mam nadzieję że z Arkham 3ed też tak będzie.
Awatar użytkownika
Malash
Posty: 197
Rejestracja: 18 sty 2012, 22:49
Lokalizacja: Warszawa Praga Płd.
Has thanked: 14 times
Been thanked: 19 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: Malash »

Pompa85 pisze: 29 wrz 2020, 10:24 Jak oceniacie nowy dodatek?
Fabularnie OK. Mechanicznie i jakościowo - słabo.
Zagrałem tylko pierwszą misję, ale już mam garść uwag i wyłapanych błędów.

Nowe postaci - widzieliśmy w akcji 3 i są świetne. Polityk jest chyba przegięty, równie mocno jak Calvin z podstawki.

Nowe połączenia drogami wielskimi, kolejowymi i wodnymi są ciekawe i dają powiew świeżości, ale sprawiają, że mapa przestaje być intuicyjna.
Ponadto generują podobny problem jak podziemne połączenia w Zombicide Black Plague: dla poruszających się potworów trzeba każdorazowo wyliczać najkrótszą drogę do celu, sprawdzając nie tylko oczywistą najprostszą drogę "prosto po planszy", ale również uwzględniając możliwe "teleporty" po kafelkach dróg i połączeń.

Nowe mechaniki Kodeksu i Tajemnych miejsc - spoko, coś nowego.

Nowa mechanika Grozy jest jednak zbyt łatwa w porównaniu do innych. Zazwyczaj bardzo ciężko nam idzie, a tym razem skończyliśmy z 3 żetonami Zagłady na scenariuszu, z czego ostatni wpadł bo mieliśmy już wylane na zwalczania Zagłady.
Problem przesadnej łatwości nowej mechaniki, polega na tym, że musi się zebrać w dzielnicy aż 6 znaczników (i nie ma limitu na pole),
podczas gdy w bazowej mechanice na 4 znacznikach na polu następował już "wybuch" i nieraz wywoływał reakcje łańcuchową.
W mechanice Anomalii limity wynosiły: 3 na polu / 5 w dzielnicy.
Ponadto w tamtych mechanikach Zagłada nie znikała za szybko z mapy. W podstawowej mechanice tylko jeden znacznik schodził z mapy, a reszta lądowała na sąsiednich polach.
W Anomaliach nic nie znikało, trzeba było przyjechać i "tracić Spotkania" w dzielnicy z Anomalią, oraz akcje Ochrony, by pozbywać się Anomalii.
Przy mechanice Grozy - karty Grozy nie kolidują z odbywaniem spotkań - po prostu 1 karta Grozy jest rozpatrywana tuż przed Spotkaniem.
Przy "wybuchu" znaczników Zagłady (gdy zbierze się ich 6 w całej dzielnicy), jedno wybrane pole dzielnicy jest całkowicie czyszczone ze znaczników Zagłady (najczęściej zbiera się gdzieś 3 Zagłady i to właśnie tyle ściągamy naraz z Planszy.
Banał.
Wstępne proponowane zmiany do przetestowania:
- zmniejszyć limit żetonów zagłady w dzielnicy do 5,
- podczas "wybuchu" usuwamy tylko 1 znacznik Zagłady, z Pola na którym jest ich najwięcej.
Wymaga to jednak testów.

Lista znalezionych błędów:

1. Flanelowa Koszula
Jeden z przedmiotów postaci - "Flanelowa Koszula" postaci "Silas Marsh" posiada informację, o możliwości zmodyfikowania wyniku testu "dowolnego badacza na Twoim polu", który ma polegać na dodaniu 2 sukcesów do... "Twojego wyniku testu".
Prawdopodobna wymagana korekta:
"twojego wyniku testu" ---> "wyniku tego testu"

2. Splugawiony
Karta nowego stanu "Splugawiony" nakazuje by w pewnych okolicznościach umieścić 1 żetonu "Zguby" na swoim polu.
Problem polega na tym, że nie ma w grze żetonów zguby służących do wykładania ich na planszę. Jedyny jaki jest to ten w czarze Mitów, który powoduje "odpalanie się" przeróżnych efektów w grze. Tu mieliśmy problem, czy zamiast słowa "Zguby" powinno być słowo "Zagłady" (standardowe złe żetony do usuwania, obecne w każdym scenariuszu), czy też chodzi o żeton Grozy (żeton "psiej głowy" będący elementem nowej mechaniki Grozy). Zważywszy na to że tekst na karcie "Splugawiony" odnosi się do polu, a nie dzielnicy, zakładam, że chodziło o żeton Zagłady.
Prawdopodobna wymagana korekta:
"umieść 1 żeton Zguby na twoim polu" ---> "umieść 1 żeton Zagłady na twoim polu"

3. Splugawiony, czy Skażony
Karta nowego stanu jest nazwana na kartach "Splugawiony", zaś w instrukcji "Skażony". Inne karty nakazują zawsze dodawanie stanu "Splugawiony", więc to prawdopodobnie w instrukcji doszło do błędu.
Prawdopodobna wymagana korekta:
Instrukcja (w całym rozdziale tej mechaniki): "Stan Skażony" ---> "Stan Splugawiony"

4. Startowe Pole
Nowy scenariusz "Tyrani Zniszczenia" posiada informację o startowym polu "Sklep Wielobranżowy". Na mapie tego scenariusza nie ma jednak tego pola. Tekst fabuły z kodeksu mówi zaś, że Badacze przybyli do "Hotelu Gilman House", który na mapie jest obecny.
Prawdopodobna wymagana korekta:
"Startowe pole: Sklep Wielobranżowy" ---> "Startowe pole: Hotel Gilman House"

5. Test Klątwy
Jedna z kart Grozy (10), scenariusza "Tyrani Zniszczenia", na poziomie Grozy "4+" pozwala graczowi dobrowolnie przyjąć kartę Klątwy, po czym mówi o konsekwencjach nie zdania testu. Wzięcie karty klątwy nigdy nie wymaga jednak żadnego testu.
Prawdopodobna wymagana korekta:
"Jeśli nie zdałeś" ---> "Jeśli tego nie zrobiłeś"

Nie wiem, czy to znak obecnych czasów (pracy zdalnej), czy tego, że do korekty tak dużego dodatku była zaangażowana tylko 1 osoba (przy podstawce pracowało troje korektorów, przy małym dodatku dwójka, a tu tylko jeden), ale obawiam się, że błędy, które odkryliśmy podczas jednej gry (w pierwszy scenariusz dodatku) mogą być jedynie wierzchołkiem góry lodowej "wtopy", jakim jest tłumaczenie tego dodatku.
WImięZasad.ZnadPlanszy.pl
także na: Facebooku , YouTube, Spotify i Apple Podcasts.
Analizujemy gry i ich mechaniki. Nie boimy się wytykać im błędów.
Często je naprawiamy, bądź przebudowujemy za pomocą prostych home rules.
Najemnik
Posty: 155
Rejestracja: 31 sie 2012, 12:42
Has thanked: 18 times
Been thanked: 19 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: Najemnik »

Malash pisze: 03 paź 2020, 13:59 (Post bardzo treściwy, ale za długi by cały cytować)
Grałem 3 z 4 scenariuszy z dodatku (wszystkie oprócz Tyranów) i w dużej części się zgadzam z Twoimi wnioskami. Groza jest łatwiejsza od normalnej Zagłady, że o Anomaliach nie wspomnę (głównie przez to, że przy zebraniu 6 Zagłady, Zagłada z 1 pola schodzi). Nowi Badacze są ciekawi, ale nie tak wyspecjalizowani (żaden z nich nie ma 4 Siły, Wiedzy ani Spostrzegawczości, za to często żonglują Wzmocnieniami). Jednym z mocniejszych wydaje mi się Listonoszka, m. in. przez możliwość zaczynania na dowolnym polu. Polityka sprawdzaliśmy w 1 grze, ale przez częsty pech w kościach i dociąganie mało przydatnych Sprzymierzeńców nie pokazał pełni możliwości. ;)

Co do baboli:
1. Angielska wersja karty działa tak, jak napisałeś, "do tego testu".
2. i 3. Brzmi zdroworozsądkowo i też bym tak zakładał.
4. To nie wina Galakty, w angielskiej wersji też był ten błąd i w erracie FFG podało, że chodzi o Gilman House.
Od siebie dorzucę swoją zagwozdkę, by inni jej uniknęli w przyszłości:
Karta startowa scenariusza "Sny o Rlyeh" pozwala wykonać Spotkanie, dzięki któremu następuje "odkrycie Wskazówki". Angielska wersja mówi, że chodzi o jej Zbadanie.
Jools
Posty: 640
Rejestracja: 13 sty 2019, 18:11
Has thanked: 55 times
Been thanked: 205 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: Jools »

Czyli gra to nadal bardziej zarządzanie żetonami zagłady/grozy/potworów, niżeli granie w grę.
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2756
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 326 times
Been thanked: 1256 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: Yuri »

Chyba ploty o dwóch gotowych dodatkach opóźnionych przez COVID-19 miały w sobie ziarenko prawdy. Przywitajmy gorąco "Tajemnice Zakonu":

Obrazek

O ile dobrze "rozczytuje" Mity to Gug, kolo z Krainy Snów + stawiam dwa punkty Poczytalności, że ten dodatek wprowadzi Bramy, które wszyscy znamy i lubimy.

Przeciek od brazylijskiego odpowiednika Galakty Galapagos Jogos.
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
czupakabra
Posty: 23
Rejestracja: 21 mar 2013, 13:10
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: czupakabra »

Yuri pisze: 17 gru 2020, 23:06 Chyba ploty o dwóch gotowych dodatkach opóźnionych przez COVID-19 miały w sobie ziarenko prawdy. Przywitajmy gorąco "Tajemnice Zakonu":

O ile dobrze "rozczytuje" Mity to Gug, kolo z Krainy Snów + stawiam dwa punkty Poczytalności, że ten dodatek wprowadzi Bramy, które wszyscy znamy i lubimy.

Przeciek od brazylijskiego odpowiednika Galakty Galapagos Jogos.
#love, już nie mogę się doczekać. BTW, gdzie jest Hastureeek? :/

PS: "Galapagos Jogos" = w wolnym tlumaczeniu "Brazylijska Galakta" :lol:
Faello
Posty: 205
Rejestracja: 13 sie 2008, 09:53
Has thanked: 29 times
Been thanked: 49 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: Faello »

Jools pisze: 06 paź 2020, 07:18 Czyli gra to nadal bardziej zarządzanie żetonami zagłady/grozy/potworów, niżeli granie w grę.
+1

Zarządzania żetonami ciąg dalszy.
Awatar użytkownika
strid3rr
Posty: 484
Rejestracja: 24 wrz 2017, 21:53
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 61 times
Been thanked: 167 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: strid3rr »

No to taki Pandemic z domieszką narracji.
Jools
Posty: 640
Rejestracja: 13 sty 2019, 18:11
Has thanked: 55 times
Been thanked: 205 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: Jools »

strid3rr pisze: 01 sty 2021, 01:00 No to taki Pandemic z domieszką narracji.
Nic dodać, nic ująć. Trafione w punkt.
Jak gracze zrozumieją to, może nie będą wspierać takich gier, i producenci zrozumieją że chcemy Arkhamy z prawdziwego zdarzenia, a nie wydmuszki jak AH3, Final Hour czy Rubieże, co ostatnio FFG wymyślił.
Awatar użytkownika
strid3rr
Posty: 484
Rejestracja: 24 wrz 2017, 21:53
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 61 times
Been thanked: 167 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: strid3rr »

Powiem tak, fajnie, że próbują coś kombinować z mechaniką, lepsze to niż odgrzewanie kotleta ze zmianą szaty graficznej.

Ja, póki co, zostawiłem sobie AH 3ed. pozbywając się Pandemica właśnie. Czy ten aspekt narracyjny jest wart swojej ceny (w zestawieniu z Pandemiciem)? I tak i nie - po grze fabularnej na pewno ciężko spodziewać się nieskończonej regrywalności. Oczywiście scenariusze w pewnym momencie już nie będą miały przed nami tajemnic, ale kart lokacji jest na tyle dużo, że dość długo można natrafiać na wydarzenia, których jeszcze nie mieliśmy okazji wylosować. Trochę trzeba kalkulować i planować do przodu jak w Pandemicu, ale z drugiej strony jest też jakaś losowość w postaci kości i worka chaosu. Jest też pewien stopień rozwoju postaci, chodź wydaje mi się trochę zmarginalizowany i przytłoczony właśnie tym pandemicowym batem w postaci otwierających się bardzo szybko niepilnowanych bram.
Poza tym byłbym też daleki od zestawiania AH 3ed. z 2 edycją, Eldritch Horror czy LCG, bo jednak dostajemy tu taki misz masz wszystkich tych 3 gier, ale połączony w taki sposób, że powstał z tego nowy, ale jakby stary byt. Dlatego może właśnie nazwali to 3-cią edycją, a nie "Ostatnia Godzina". Chodź pomimo czerpania mechanik ze wspomnianych wcześniej tytułów nie uważam, aby 3 edycja wykorzystywała jakąś wyjątkowo dobrze. Nazwałbym ją takim stworem dr Frankensteina - jest poskładana z kilku sprawdzonych tytułów, prze co nie jest idealna i oryginalna, ale wciąż jest grywalna i można się przy niej dobrze bawić.
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2756
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 326 times
Been thanked: 1256 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: Yuri »

Jednak mieliśmy tutaj rację z poprzednim tropem 😉

https://www.fantasyflightgames.com/en/n ... -of-order/
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
Awatar użytkownika
Goldberg
Posty: 1511
Rejestracja: 29 maja 2013, 13:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 83 times
Been thanked: 173 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: Goldberg »

Mmmmmmmmmmm..... Coraz fajniej to wygląda...
Dobra Yuri tobie wierzę to się spytam...warto dla solo? Klimat jest? "Ten cthulowy feell" jest? Bo się bije z myślami...
A w "kirche" co ja mam? Cztery gołe ściany i tak pusto jakby się miał interes za chwilę zlikwidować! Pastor gada jakieś rzeczy o piekle nieprzyjemne, a czy ja idę do kościoła żeby się denerwować?; Moryc "Ziemia Obiecana"
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2756
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 326 times
Been thanked: 1256 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: Yuri »

Goldberg pisze: 18 lut 2021, 18:18 Mmmmmmmmmmm..... Coraz fajniej to wygląda...
Dobra Yuri tobie wierzę to się spytam...warto dla solo? Klimat jest? "Ten cthulowy feell" jest? Bo się bije z myślami...
Króciutko = moim zdaniem skromnym, warto. I to bardzo.

Grałem w... no we wszystko niemal co jest mackowate w ten, czy inny sposób. Z serii Arkham Files zdecydowanie we wszystko, więc jakieś tam porównanie mam. Moje szersze wywody znajdziesz w tym wątku na poprzednich stronach, nie chcę Cię/Was zanudzać.
Niemniej skoro pytasz to moje spojrzenie "podsumowujące" na tą pozycje jest następujące:
- nowoczesna mechanika gry wzgl. swojej poprzedniczki. AH 2 jak dla mnie po prostu zbyt dużo wymaga, a za mało daje. Przede wszystkim pod wzgl obsługi gry i mnogości zasad. Tutaj ten problem znika.
- ciekawe, fabularyzowane misje - tak, wiem, że to nie poziom storytellingu AH LCG, ale szczerze ? Mnie to w zupełności wystarcza. Daje mi super wynik w relacji czas/efekt. Tak, miałem bogaty zestaw AH LCG, grałem w niego dosyć mocno, wiem co mówię.
- przepięknie wykonane kafelki Arkham. Grając czuję pod stopami śliski od morskiej wody bruk Innsmouth i spowite ciemnością zaułki Arkham.
- dodatki "upasły" mooocno już poszczególne decki i teraz nie czuć powtarzalności w kartach jak przy grze w samą podstawkę
- przemawia do mnie "mechanika Pandemica" wpleciona w grę. Po prostu czuć wszechobecne szaleństwo i nieuchronność naszego losu.
- LAST, BUT NOT LEAST - gra NADAL jest rozwijana, dajmy jej czas. Jak pisałem kilka stron wcześniej jestem niemal pewny (z tym dodatkiem mocniej), że wyrośnie nam na piękną spaczoną, pełną macek pannę o wielu pięknych oczkach. Różnokolorowych i w wielu rozmiarach. Chyba każdy teraz widzi, że co dodatek wskakują nowe mechaniki jak Terror, Bramy, miejsca, tematyki scenariuszy. Teraz porównajmy to z "suchą" podstawką. Powtórzę się....gra nam pięknie dorasta, dajmy jej tylko taką możliwość i dbajmy o berbecia :)

Chyba przy okazji udało mi się odpowiedzieć też na pytanie o "cthullowy feel". Jeżeli zaś nie wybrzmiało to dostatecznie mocno to powiem tak...ma. Ma i to w cholerę. Jak dla mnie lepszy jak w AH2. Wiem, miałem, grałem, sprzedałem. AH3? Nie ma opcji resellingu :)

Teraz przejdę bardziej do Twoich pozostałych pytań, a w zasadzie ostatniego:
- SOLO - szczerze ? nie wiem, nie grałem w ten sposób w tą pozycję po prostu :) Do gier w wersji PL mam wypróbowany skład Badaczy, a jak wiadomo w kupie raźniej :) Zawsze mogę Ci pożyczyć kompletny zestaw, albo zaprosić na grę. Nie widzę najmniejszego problemu, zaproszenie jest zawsze aktualne :) Aha. To była jedna z pierwszych gier jakie zaprezentowałem na dyżurze moim kumplom - wtedy "świeżakom" - i nie mogą się do dziś doczekać, kiedy gra trafi znów na stół. Graliśmy wtedy chyba z 13h i to ja przerwałem maraton, ze zwykłego zmęczenia. Oni chcieli grać dalej.
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
Awatar użytkownika
Goldberg
Posty: 1511
Rejestracja: 29 maja 2013, 13:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 83 times
Been thanked: 173 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: Goldberg »

Yuri pisze: 18 lut 2021, 21:13

Chyba przy okazji udało mi się odpowiedzieć też na pytanie o "cthullowy feel". Jeżeli zaś nie wybrzmiało to dostatecznie mocno to powiem tak...ma. Ma i to w cholerę. Jak dla mnie lepszy jak w AH2. Wiem, miałem, grałem, sprzedałem. AH3? Nie ma opcji resellingu :)
No tak....no to znow wydam kase przez Ciebie, wrobiłes mnie w Folklore, teraz AH 3ed...dzieki, następnym razem nie odpisuj, dziękuję ;)
Pffff jak to całe gonwo minie to ja sie zjawie zeby choć zobaczyć Twój zestaw do Eldricha :shock: :shock: :shock:
A w "kirche" co ja mam? Cztery gołe ściany i tak pusto jakby się miał interes za chwilę zlikwidować! Pastor gada jakieś rzeczy o piekle nieprzyjemne, a czy ja idę do kościoła żeby się denerwować?; Moryc "Ziemia Obiecana"
Chilihead
Posty: 35
Rejestracja: 25 kwie 2020, 13:22
Has thanked: 21 times
Been thanked: 5 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: Chilihead »

Yuri, jak porównasz ah3 ed do eldritcha?
Zastanawiam się czy skompletować eldritcha czy zakupić ah3ed
Awatar użytkownika
strid3rr
Posty: 484
Rejestracja: 24 wrz 2017, 21:53
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 61 times
Been thanked: 167 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: strid3rr »

Chilihead pisze: 18 lut 2021, 23:08 Yuri, jak porównasz ah3 ed do eldritcha?
Zastanawiam się czy skompletować eldritcha czy zakupić ah3ed
Eldritch jest dużo bardziej losowy i dużo trudniejszy, ale przy założeniu, że masz komplet dodatków, to ma też ogromną regrywalność.
Nie jest tak narracyjny jak HwA 3ed., bo nie ma tu konkretnej linii scenariusza, ale to właśnie sprawia, że pokonywanie tych samych przedwiecznych nie jest wcale takie proste i oczywiste.
Jeżeli chodzi o akcje to bohaterowie mają tutaj większą swobodę, łatwiej pozyskuje się przedmioty, które też więcej znaczą dla graczy.
Co mi przeszkadza w Eldritchu to taka świadomość, że każdy ruch liczy się od samego początku i jeżeli nie masz planu na to, co chcesz zrobić, to szybko można przegrać. Jak widzisz, że karty się nie ułożyły i po prostu drużynie nie idzie, to nie unikniesz przegranej. Wszyscy muszą być skupieni, ogarnięci, mieć jakiś plan i szybko go adaptować do zmieniających się warunków, bo bez tego nie da się wygrać.
Podsumować to można stwierdzeniem, że Eldritch nigdy nie wybacza błędów.

HwA 3ed. jest bardziej jak Pandemic więc jest przez to, w pewnym stopniu, policzalny (prawdopodobieństwo i te sprawy), a co za tym idzie - łatwiejszy. Bardziej można zapanować nad tym co się dzieje na mapie, ale to też wnosi monotonię do rozgrywki. Nie za wiele bohaterowie mogą zrobić w swojej akcji i sporo zależy też od dociąganej karty wydarzeń. Tempo gry w AH 3ed. jest też szybsze pomimo tego, że obie gry potrzebują po minimum 2 godziny na scenariusz/przedwiecznego.

Oba te tytuły różnią się od siebie i chociaż mają cechy wspólne, to spokojnie można mieć oba w kolekcji.
MrAtrion
Posty: 651
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 86 times
Been thanked: 43 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: MrAtrion »

Miałem HwA 3ed z dwoma dodatkami i sprzedałem. Wolę Eldritch.
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2756
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 326 times
Been thanked: 1256 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: Yuri »

Goldberg pisze: 18 lut 2021, 22:44 ...
No tak....no to znow wydam kase przez Ciebie, wrobiłes mnie w Folklore, teraz AH 3ed...dzieki, następnym razem nie odpisuj, dziękuję ;)
Pffff jak to całe gonwo minie to ja sie zjawie zeby choć zobaczyć Twój zestaw do Eldricha :shock: :shock: :shock:
Po prostu "Folklore" był tego wart 😉 widzę, że obecnie szuka go sporo osób na forum, a dawniej były 3 wpisy na krzyż w wątku gry 😉

Co do AH3ed to strid3rr też dorzucił od siebie kilka słów, pod którymi również mógłbym się podpisać. Zwrócę tylko uwagę na to że spokojnie w kolekcji jest miejsce na obie. Też tak sądzę dla mnie to dwie inne gry.

Pamiętajmy proszę że EH ma 4 małe i 4 duże dodatki, a AH3ed 1 duży i 2 małe na ten moment. EH na tym etapie też był jeszcze niezbyt plugawym bytem. Dajmy grze czas.
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
Alwirin
Posty: 132
Rejestracja: 07 cze 2013, 21:51
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: Alwirin »

Yuri pisze: 19 lut 2021, 06:20
Pamiętajmy proszę że EH ma 4 małe i 4 duże dodatki, a AH3ed 1 duży i 2 małe na ten moment.
Osobiście mam problem z zaklasyfikowaniem nowego dodatku: 4 badaczy, 130 kart, 3 scenariusze i 2 kafelki mapy. Ni to mały ni to duży. Szkoda tylko, że ta seria cały czas cierpi na brzydkie pudełka ;)
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2756
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 326 times
Been thanked: 1256 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: Yuri »

Nie przeszkadza mi zupełnie, że dopakowali ten mały dodatek 😉 co do pudełek to po zamknięciu serii i tak zrobię im jakieś customowe w pełni rozwiązanie, więc dla mnie to nie kłopot. Poza tym na półce i tak stoją bokiem i ważniejsze co w środku 😉
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
TuriGuliano
Posty: 16
Rejestracja: 13 sty 2020, 09:13
Has thanked: 10 times
Been thanked: 30 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: TuriGuliano »

#Yuri. Piszesz, że AH 3 edycja ma 3 dodatki (1 duży + 2 małe)... Po polsku widzę jak na razie 2 dodatki. Co do EH i AH 3. Na pewno EH jest dużo, dużo trudniejszy. Karty mitów są dużo bardziej zabójcze w EH niż czara mitów w AH 3 (można się na nią przygotować). W EH jak podeszły z 2 razy pod rząd paskudne karty mitów = koniec gry. Tym samym czasami ta gra frustrowała (EH). W AH 3 bardziej mi się podoba łażenie po Arkham niż w EH po świecie. Jest to bardziej klimatyczne. A i co do samej przyjemności z gry: w EH musi się mieć wszystko zaplanowane w przód, nie można wykonywać zbędnych i głupich ruchów, eksploracja odpada etc. AH 3 edycja jest w tym aspekcie dużo bardziej przystępna (można sobie gdzieś tam pochodzić, bo gra tak szybko cię nie zniszczy). Wyżej wymienione porównanie tyczy się EH + Zaginiona Wiedza i AH 3 edycja.
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2756
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 326 times
Been thanked: 1256 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: Yuri »

TuriGuliano pisze: 19 lut 2021, 10:00 #Yuri. Piszesz, że AH 3 edycja ma 3 dodatki (1 duży + 2 małe)... Po polsku widzę jak na razie 2 dodatki. Co do EH i AH 3...
Liczyłem z tym nowym, właśnie ogłoszonym.
TuriGuliano pisze: 19 lut 2021, 10:00 ...
Na pewno EH jest dużo, dużo trudniejszy. Karty mitów są dużo bardziej zabójcze w EH niż czara mitów w AH 3 (można się na nią przygotować). W EH jak podeszły z 2 razy pod rząd paskudne karty mitów = koniec gry. Tym samym czasami ta gra frustrowała (EH). W AH 3 bardziej mi się podoba łażenie po Arkham niż w EH po świecie. Jest to bardziej klimatyczne. A i co do samej przyjemności z gry: w EH musi się mieć wszystko zaplanowane w przód, nie można wykonywać zbędnych i głupich ruchów, eksploracja odpada etc. AH 3 edycja jest w tym aspekcie dużo bardziej przystępna (można sobie gdzieś tam pochodzić, bo gra tak szybko cię nie zniszczy). Wyżej wymienione porównanie tyczy się EH + Zaginiona Wiedza i AH 3 edycja.
Mnie to co piszesz zupełnie nie przeszkadza. Po to gram w ameri m.in. by móc w sytuacji totalnie beznadziejnej, wziąć łyczek whisky i z szaleńczym śmiechem rzucić w wir beznadziejnej sytuacji. Bez znaczenia czy wygram, czy przegram. Liczy się dla mnie wtedy historia po prostu którą pisze gra i dobra zabawa.
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
MadejZO
Posty: 76
Rejestracja: 22 wrz 2018, 10:59
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: MadejZO »

Czy jest jakiś insert na rynku, który pomieści podstawkę + dodatki?
Znalazłem insert e-raptora, ale na stronie sklepu jest podana notatka informująca, że wypraska pomieści wersję podstawową gry z zakoszulkowanymi kartami.
Set-up tej gry z woreczków strunowych to mordęga.
Może macie jakiś patenty lub projekty?
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2756
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 326 times
Been thanked: 1256 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: Yuri »

MadejZO pisze: 01 mar 2021, 23:31 Czy jest jakiś insert na rynku, który pomieści podstawkę + dodatki?
Znalazłem insert e-raptora, ale na stronie sklepu jest podana notatka informująca, że wypraska pomieści wersję podstawową gry z zakoszulkowanymi kartami.
Set-up tej gry z woreczków strunowych to mordęga.
Może macie jakiś patenty lub projekty?
Ja się wstrzymuje aż linia będzie kompletna. Później się dopiero zajmę tym aspektem kiedy już będzie kompletna ilość kart.
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
MadejZO
Posty: 76
Rejestracja: 22 wrz 2018, 10:59
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: MadejZO »

Yuri pisze: 02 mar 2021, 06:32
MadejZO pisze: 01 mar 2021, 23:31 Czy jest jakiś insert na rynku, który pomieści podstawkę + dodatki?
Znalazłem insert e-raptora, ale na stronie sklepu jest podana notatka informująca, że wypraska pomieści wersję podstawową gry z zakoszulkowanymi kartami.
Set-up tej gry z woreczków strunowych to mordęga.
Może macie jakiś patenty lub projekty?

Ja się wstrzymuje aż linia będzie kompletna. Później się dopiero zajmę tym aspektem kiedy już będzie kompletna ilość kart.

@Yuri ja też tak chciałem zrobić, ale nie będę przecież ciągle tej gry rozkładał 30 min i składał kolejne 30 😂
ODPOWIEDZ