18xx

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2331
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 570 times
Been thanked: 921 times

Re: 18xx

Post autor: Galatolol »

18West jest kiepskie, a wszystko co w nim ciekawego (wchłanianie małych firm dużymi i, jeśli kogoś to kręci, stacje docelowe) zostało zapożyczone przez 1822, więc jak już, to w to radzę zagrać (a czas trwania porównywalny z 1822 MRS).

"Na początek przygody pewnie fajne będzie" - czerwona flaga. Jeśli to pada jako zaleta osiemnastki, to wiem, że prawdziwych zalet ona nie ma :twisted: No i też trudno mi się z tym zgodzić: 5-godzinna gra z małą ilością interakcji i wcale nie najprostszymi regułami.

Zresztą podobnie z 1861/1867, wszystko co w tym ciekawego znajduje się też w 1817, które jest nieporównywalnie lepsze. No ale dłuższe i w innym duchu (natomiast za lepszą grę w tym samym duchu znów bym uznał 1822). Na pewno nie radzę się kierować tylko ceną, a te "dwie gry" to bardziej "dwie wariacje jednej" ;)

---

Pograłem, czy też raczej poklikałem w 18Mag i jak dla mnie nie jest to ani dobra osiemnastka, ani dobre euro. Jak to często u Lonny'ego, wybory się kończą po dystrybucji startowych rzeczy, a potem można jechać na autopilocie. Na żywo bym nigdy nie chciał w to zagrać, bo po prostu szkoda czasu i lepiej siąść do czegoś lepszego. Tytuł ten jest pozbawiony wszystkiego, za co lubię gry 18xx.

Kupowanie mocy specjalnych od spółek i płacenie im za pewne czynnosći są ok. I właśnie – nie bardzo wiem, w czym forumowicze widzą problem w grze na żywo (jeśli by się jednak zagrało). Że zapamiętanie paru miejsc, do których się płaci za dane rzeczy przerośnie osiemnastkowiczów? No bez przesady.
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3417
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1163 times
Been thanked: 626 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: piton »

18MAG ma przystępne zasady i bardziej chodzi o to, że jest "fiddly" - cała obsługa gry może być nużąca i wkurzająca na stole.
Firmy mają dobre oznaczenia i nie będzie problemem kłaść żetony w 9 różnych miejsc (10 z bankiem)... różne wartość 10, 20, 30 w różne miejsca zgodnie z zakupem usługi (jednak to też mi się wydaje wkurzające z czasem). Bardziej chodzi o uciążliwość tego procesu.
18MAG to 18xx nie jest, ale dla mnie to eurowaty optymalizacyjny pasjans z jakąśtam dawką interakcji. każdy ma swój punkt widzenia
Najlepiej przetestować samemu.

Co do polecanek to tutaj jest ten problem, że nie wiemy jakie gracze mają umiejętności/ oczekiwana/ jakie grupa ma oczekiwania i preferencje. Zbyt mało danych wejściowych (grałem 3 razy i lubię tytuł X - ale czy te gry to było wesołe jechanie 2T i budowanie kooperacyjne, szybki bankrut, niszczenie ludzi na giełdzie, płacz współgraczy, którego chcemy uniknąć lub przeciwnie dołożyć komuś do pieca etc.)
Ja bym nie odcinał od kogoś od danej gry tak "brutalnie". Pomiędzy 61/67 a 1822 lub 1817 są duże, nawet ogromne, przeskoki. Tak samo kupienie czegoś, bo koleś napisał "pograłem sobie i fajnie było" też nie jest żadną wskazówką :P Filtrujcie sami takie rzeczy.
Te gry różnią się czasem naprawdę detalami, a te detale w praktyce dają totalnie różny odbiór (co dopiero jak to nie detale a dzieląca gry przepaść). Ciężko wejść w buty nowego gracza, jak się już gra lata świetlne. Szukajcie większej liczby opinii, a jak ich nie ma to jest problem :P (łał ale mądrość) Jeżeli ktoś jest dla Was niekwestionowanym autorytetem to spoko, ale warto czasem coś samemu sprawdzić - szczególnie jak można pograć w internetach.
Dlatego fajnie jak więcej osób opisze swoje przygody/rozgrywki/wrażenia. Będzie większe pole do wyrobienia sobie opinii.

(moi znajomi od planszy mają (dość mocno) inne preferencje do 18xx ode mnie i wiem, że gry, które komuś wydadzą się nudne u nich klikną - dlatego ja "lawiruję" pomiędzy operacyjnymi, eurowatymi a najbardziej krwiożerczymi tytułami. Z tego powodu mam czasem bardziej liberalne podejście do grania - tak słowem wyjaśnienia)
Awatar użytkownika
Tyrek
Posty: 665
Rejestracja: 10 gru 2011, 13:47
Lokalizacja: Lubin
Has thanked: 72 times
Been thanked: 152 times

Re: 18xx

Post autor: Tyrek »

Hello. Nigdy przygody z 18xx nie miałem. Nie znam się, ale postanowiłem zapukać :mrgreen:

Pytanie do wyjadaczy. Nie bijcie proszę ;-)

Jak pozycjonujecie 61/67 w skali trudności i legitności co do mechaniki 18xx? Przyznam, że temat Wasz śledzę z przerwami i spotykam się tutaj z różnymi opiniami na temat gier - wydawać by się mogło z tej samej rodziny. Nie raz opisujecie, że jakaś osiemnastka jest na tyle odległa od generalnego trendu 18xx, że tak naprawdę ma bardzo mało wspólnego z typowym przedstawicielem tej rasy.

Zakupiłem 61/67 w ramach KS'a- niesiony fajnym wydaniem i okazją na poznanie tematu. Jestem po lekturze zasad - liczę, że uda mi się namówić kogoś na spróbowanie. Zasady nie wydają mi się przesadnie skomplikowane - ale diabełek zawsze tkwi w szczegółach. Wielu rzeczy nie potrafię sobie na ten moment wyobrazić - ale przy takich grach wydaje mi się, że jest to norma.

Zastanawiam się, do jakiej ja wody wchodzę, próbując zmierzyć się np. z 61 w wariancie krótkim. Poczuję co to 18xx? Da się to sprzedać w miarę łatwo grającej ekipie, która nigdy z osiemnastkami nie miała styczności? Czesapik pod tym kątem były lepszy?
Palmer
Posty: 1270
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 193 times

Re: 18xx

Post autor: Palmer »

Widzę pewną zależność, każdy kto "wychował się" na Wallacie dochodzi w końcu do 18.

Z punktu widzenia początkującego i preferującego raczej gry operacyjne, 61/67 jest dla mnie dużo przyjemniejsze niż polecane zazwyczaj na start 1846. Partia na pewno da Ci ogląd czym są osiemnastki, a na chamskie zagrywki na markecie jeszcze przyjdzie czas. Jeśli będziesz chciał czegoś co będzie bliższe do Brassowej zabudowy huty 3 swoją 4 to kierunek jest tylko jeden - 1882 :mrgreen:
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2331
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 570 times
Been thanked: 921 times

Re: 18xx

Post autor: Galatolol »

piton pisze: 04 mar 2021, 09:47 18MAG to 18xx nie jest, ale dla mnie to eurowaty optymalizacyjny pasjans z jakąśtam dawką interakcji
Nie lubię takiego arbitralnego uznawania co jest grą 18xx, a co nie. Jakiś czas temu parę osób na BGG przekonywało, że 1822 (i wiele innych operacyjnych) nie jest 18xx, gdyż nie ma "żyjącej" giełdy (czyli takiej, gdzie w danej rundzie giełdowej udziały danej firmy przez jednych są kupowane, a przez innych sprzedawane), i też mi się to nie podobało (ale przynajmniej była znana ich argumentacja).

Mogę zrozumieć (choć uważam ją za jałową) dyskusję o tym, czy 18Lilliput, Poseidon albo Rolling Stock to 18xx, bo one się już rzeczywiście znacznie różnią od "typowej" osiemnastki (Poseidon pewnie najmniej). Harzbahn 1873 nie jest uważany przez autora za 18xx, ale mam to gdzieś i patrzę na to jak na osiemnastkę, bo mimo to mi na nią wygląda (arbitralne uznawanie, tylko w drugą stronę? :lol: )
Awatar użytkownika
mistrz_yon
Posty: 705
Rejestracja: 26 kwie 2005, 11:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 252 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: mistrz_yon »

Nie wiem na ile Was to zainteresuje, ale 18DO-Dortmund dostało kilka miesięcy spóźnienia (problemy z drukiem). Wysyłka koniec maja/ początek czerwca.

Udostępnione zostały zasady w wersji finalnej:
https://foxinthebox.cz/image/catalog/ke ... es_ENG.pdf
foxikos
Posty: 489
Rejestracja: 16 kwie 2020, 18:40
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 134 times
Been thanked: 245 times

Re: 18xx

Post autor: foxikos »

To ja swoje 3 groszę na temat 18Liliput

Wczoraj pokazałem grę "młodemu" (chrześniakowi - lat 18). W gry planszowe grywa już kilka miesięcy ale zawsze to były lekkie dungeon crawelery lub średniej ciężkości euro (przeważnie ze mną).
18Liliput pokazałem mu ponieważ zaczął pytać co to za tytuły z 18 na początku u mnie na półce.
Na samym początku już był "zarumieniony" jak zobaczył że wyciągam żetony pokerowe, gdzie będzie mógł przekładać, podnosić, rozmieniać...
Wstępnie przybliżyłem mu zasady, pierwsze rundy pomagałem mu zrozumieć grę, co z stacjami, jak pociągi jeżdżą, jakie mamy możliwe akcje.
Po tym jak zacząłem jemu tłumaczyć i w paru miejscach poblokował moje firmy, na koniec przegrałem :D i jestem dumny z młodego !

Po tym wszystkim zagraliśmy jeszcze w inne gry, ale przy wychodzeniu "młody" wspominał tylko o tych pociągach i chce zagrać w następne :) i to jest chyba najważniejsze !

Podsumowując 18Liliput, jest fajne na początek, ma bardzo dużo z euro gry ale człowiek potrafi się przy niej dobrze bawić,
Ogólnie jak ktoś ma możliwość sprawdzenia tego tytułu to zachęcam
Moja kolekcja
Potrzebujesz insertu - zaglądnij https://insertme.pl/
pasza_sadyka
Posty: 194
Rejestracja: 11 lis 2017, 19:52
Lokalizacja: Ùlëniô
Has thanked: 55 times
Been thanked: 65 times

Re: 18xx

Post autor: pasza_sadyka »

foxikos pisze: 08 mar 2021, 08:58 To ja swoje 3 groszę na temat 18Liliput
Spróbuj zagrać z nim w 1876 - ma wszystkie zasady z 1830 /z jednym wyjątkiem/, mała mapę i rozgrywkę która zamknie się w 2-3h :)
foxikos
Posty: 489
Rejestracja: 16 kwie 2020, 18:40
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 134 times
Been thanked: 245 times

Re: 18xx

Post autor: foxikos »

pasza_sadyka pisze: 08 mar 2021, 19:41 Spróbuj zagrać z nim w 1876 - ma wszystkie zasady z 1830 /z jednym wyjątkiem/, mała mapę i rozgrywkę która zamknie się w 2-3h :)
Mam kilka tytułów 18xx, ale 1876 nie mam - ląduje na mojej liście. Z krótszych to mam 18Chesapeake (choć to zajmuje 3-4h).
Moja kolekcja
Potrzebujesz insertu - zaglądnij https://insertme.pl/
pasza_sadyka
Posty: 194
Rejestracja: 11 lis 2017, 19:52
Lokalizacja: Ùlëniô
Has thanked: 55 times
Been thanked: 65 times

Re: 18xx

Post autor: pasza_sadyka »

foxikos pisze: 09 mar 2021, 08:44
pasza_sadyka pisze: 08 mar 2021, 19:41 Spróbuj zagrać z nim w 1876 - ma wszystkie zasady z 1830 /z jednym wyjątkiem/, mała mapę i rozgrywkę która zamknie się w 2-3h :)
Mam kilka tytułów 18xx, ale 1876 nie mam - ląduje na mojej liście. Z krótszych to mam 18Chesapeake (choć to zajmuje 3-4h).
Tylko nie kupuj - nie jest wart tych cen z którymi czasem się pojawia. Zrób :) To fajny tytuł na wprowadzenie /tak go używam/ ale po 3-4 rozgrywkach nie da Ci już satysfakcji.
foxikos
Posty: 489
Rejestracja: 16 kwie 2020, 18:40
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 134 times
Been thanked: 245 times

Re: 18xx

Post autor: foxikos »

pasza_sadyka pisze: 09 mar 2021, 08:56 Tylko nie kupuj - nie jest wart tych cen z którymi czasem się pojawia. Zrób :) To fajny tytuł na wprowadzenie /tak go używam/ ale po 3-4 rozgrywkach nie da Ci już satysfakcji.
I to jest myśl !
Poszukam sobie do druku plików.

EDIT:
I powiem Ci plików nie mogę znaleźć do 1876 ... Wiecie może gdzie są takie pliki ?
Moja kolekcja
Potrzebujesz insertu - zaglądnij https://insertme.pl/
Awatar użytkownika
michaldz1
Posty: 274
Rejestracja: 18 paź 2011, 11:36
Has thanked: 80 times
Been thanked: 103 times

Re: 18xx

Post autor: michaldz1 »

Zastanawiam się nad grami z serii 18XX które warto kupić kiedy jeszcze są dostępne. Dodałem w podforum: "Ogólne dyskusje o grach planszowych" temat z pytaniem o to jaka byłaby wasza wzorcowa kolekcja gier z rodziny 18XX i jej pogranicza.
Nie chciałem tu prowadzić dyskusji. Jeśli chcielibyście się wypowiedzieć to zapraszam: viewtopic.php?f=64&t=70840
kisiel365
Posty: 777
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 229 times
Been thanked: 281 times

Re: 18xx

Post autor: kisiel365 »

Niedługo ma się pojawić (pod koniec tego marca) ciekawy dodatek do 18xx - ceramiczne żetony do popularnych 18xx (zamiast papierowych akcji) https://youtu.be/M7IqZWmTeQU?t=553 Co o tym myślicie? Meh? Must have?

edit: ma wyjść ok. 11$ per firmę
Ostatnio zmieniony 10 mar 2021, 22:46 przez kisiel365, łącznie zmieniany 1 raz.
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2331
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 570 times
Been thanked: 921 times

Re: 18xx

Post autor: Galatolol »

Dla mnie słabizna.

Nie lubię ceramicznych żetonów pokerowych, bo nie mają faktury i są "niewłaściwe" w dotyku. :arrow: Dodatkowo te konkretne zdają się nie mieć znaczków na krawędziach (edge spots), przez co ciężej będzie odczytywać ich stosy.

Udziały w formie żetonów to też jakiś poroniony pomysł, granie z nimi wydaje się być tylko uciążliwsze. No i też pytanie, czy będą dobrze pasowały do planszetek oraz stacji (kolorystycznie i logotypem).
Ostatnio zmieniony 10 mar 2021, 23:00 przez Galatolol, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Xenir
Posty: 354
Rejestracja: 07 cze 2018, 13:42
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 150 times
Been thanked: 304 times

Re: 18xx

Post autor: Xenir »

Mercury Games (np. Container, Big City - generalnie gry "przeprodukowane") ogłosiło "18Cash" i "18Shares" - żetony pokerowe do 18xx (nic nowego) oraz trochę większe żetony, które miałyby zastąpić udziały firm (coś nowego).

Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=M7IqZWmTeQU

Zaczynając od pierwszego: żetony ceramiczne (czyt. drogie :lol:), rozmiar (39mm) i waga (9.5g) standardowe, nominały też (1, 5, 20, 100, 500, 2000) + jeden niestandardowy (67, jak dla mnie zbędny bajer). Na każdym obrazki pociągów oraz nominał, grafika "wtopiona" w żeton (tak to działa z ceramicznymi - brak naklejki). Poszli w żółte 20 (pewnie stwierdzili, że szare byłoby zbyt podobne do 100, ... które jest u nich dość szare) i nominały na brzegach - cały żeton jest objechany dookoła cyferkami. Nie wiem czy to dobre, czy złe, ale wygląda jak dla mnie trochę dziwnie i może się zlewać w większym stosie. Podejrzewam, że z daleka (drugiego końca stołu) i tak nie dałoby się przeczytać tychże cyferek. Wyglądają przyjaźnie, ale ja jednak pozostanę przy standardowym rozwiązaniu - żetony typu clay bez nominałów w wyróżniających się kolorach. Jeśli dobrze wychwyciłem, to będą dostępne tylko w jednym zestawie 400 żetonów (rozkład w miarę sensowny był, chociaż z głowy go tu nie przytoczę). Koszt ok. $0.70-0.75 za sztukę (czyli ok. 1.5x więcej niż dostępne i sprawdzone)

Druga rzecz: również ceramiczne żetony, które miałyby zastąpić papierowe udziały. Są większe niż żetony "pieniężne" - na oko ~50-55 mm średnicy. Mają być dostępne w kolorach firm i z ich symbolami na środku. Na boku ma być również skrót firmy + kropki oznaczające ilość udziałów "w papierku". W zasadzie nie wiem jakie miałyby być zalety takiego rozwiązania - pewnie zajmą mniej miejsca na stole (stos zamiast rozłożonych papierków na stole), ale czy to na prawdę aż taka zaleta? Czy poprawią czytelność - nie wiem. Podejrzewam że w pewnych warunkach tak, a w innych nie. Bo jeśli w przypadku pieniędzy to można sobie oszacować kto ile ma mniej więcej (rzadko kiedy potrzebna jest precyzyjna kwota), to przy udziałach jednak ważne jest wiedzieć kto ile czego ma. Jestem dość sceptycznie nastawiony do tego pomysłu. Tutaj będą chyba dostępne zestawy dla poszczególynch gier / firm - pozwala używać tych samych żetonów do wielu gier. Koszt ok. $1.20-1.25 / szt., czyli ok $11 za firmę, co przy w miarę standardowej liczbie firm (8) daje wynik w granicach $90, czyli koszt całej gry. Decyzję czy się opłaca czy nie pozostawię Wam. Jeszcze jedna kwestia to ciężar takiego zestawiku. Dla niektórych może nie mieć znaczenia, dla innych (np. mnie) już ma, z prostej przyczyny. Dodatkowy kilogram (albo lepiej) na plecach jadąc rowerem / idąc pieszo na granie :P Kiedyś grywaliśmy w knajpach planszówkowych w mieście, więc sobie podjeżdżałem te kilka kilometrów rowerem. Już same żetony były wystarczająco ciężkie na takie kursy ;) No a wracając do tematu, to przynajmniej tyle że można by używać pomiędzy grami korzystającymi z tych samych firm, ale pozostaje wtedy problem kompatybilności kolorów do konkretnej gry (np. PRR w 1830 jest zielone, a w 1846 jest czerwone...)

Kickstarter pod koniec miesiąca, jak dla mnie twardy pas.
pasza_sadyka
Posty: 194
Rejestracja: 11 lis 2017, 19:52
Lokalizacja: Ùlëniô
Has thanked: 55 times
Been thanked: 65 times

Re: 18xx

Post autor: pasza_sadyka »

@Xenir & @Galatolol przecież tam ludzie już pytali o międzynarodową wysyłkę :D
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3417
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1163 times
Been thanked: 626 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: piton »

Poszukuje ktoś 1830?
w wątku okazje nie do przegapienia ludzie piszą o promocji na Amazon.de
jak zalogujecie się w ich aplikacji, po niemiecku, to dostaniecie bon promocyjny na 15 euro - ale musicie mieć konto od dłuższego czasu, nie nowe. (więcej szczegółów w tamtym wątku)

dzięki tej akcji można kupić 1830 za 34 euro z darmową wysyłką do Polski, okazja raczej z tych dobrych :D

edit: jako, że są pytania: musicie zmienić język na niemiecki i szukać w aplikacji gdzieś w dolnych rejonach, sporo musiałem przewinąć i jest taki koszyk z 15 euro obok, klikacie, potwierdzacie, działa. (Zamówiłem gry dla dzieci - polecam Habę i Smart games jak ktoś szuka, wychodzi 2 w cenie 1)

Sorry za takie spamowanie, ale naprawdę fajna okazja jak ktoś szuka 1830

(banuje się na tydzień za wywoływanie lawiny spamu. Autobahn :mrgreen: )
Ostatnio zmieniony 11 mar 2021, 13:17 przez piton, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1650
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 364 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: Sir_Yaro »

wg mnie to nie konto w amazonie trzeba mieć długo tylko mieć je aktywowane na amazon.de
Ja mam konto na amazonie z 15 lat (jak nie więcej) ale na .de zalogowałem się w tym roku 1 raz i nie mam tej promocji.
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1026
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 186 times
Been thanked: 433 times

Re: 18xx

Post autor: karmazynowy »

Ta promocja jest dla osób, które logują się przez apkę po raz pierwszy w ogóle ale konto mają starsze.
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
okienko
Posty: 68
Rejestracja: 10 maja 2020, 18:24
Has thanked: 15 times
Been thanked: 7 times

Re: 18xx

Post autor: okienko »

Spoiler:
Sprawdziłem na swoich 2 kontach, jedno założone prawie dekadę temu drugie pare lat oraz na koncie znajomego. Każde konto było logowane po raz pierwszy na mobilnej aplikacji amazonu i po zmianie zarówno języka jak i domeny na niemiecki nic się nie pojawia :(
Awatar użytkownika
mistrz_yon
Posty: 705
Rejestracja: 26 kwie 2005, 11:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 252 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: mistrz_yon »

okienko pisze: 11 mar 2021, 12:47
Spoiler:
Sprawdziłem na swoich 2 kontach, jedno założone prawie dekadę temu drugie pare lat oraz na koncie znajomego. Każde konto było logowane po raz pierwszy na mobilnej aplikacji amazonu i po zmianie zarówno języka jak i domeny na niemiecki nic się nie pojawia :(
Same here. Z tym, że aplikację miałem wcześniej już chyba.
Awatar użytkownika
Tyrek
Posty: 665
Rejestracja: 10 gru 2011, 13:47
Lokalizacja: Lubin
Has thanked: 72 times
Been thanked: 152 times

Re: 18xx

Post autor: Tyrek »

Poniżej kilka zdań od totalnego laika w temacie 18xx na temat pierwszych poczynionych kroków w tym świecie - jak na razie tylko online i jak na razie tylko w 18Chesapeake - zwanym dalej Czosapikiem - jako dobry tytuł w kategorii entry level :mrgreen:

Na wstępie podziękowania dla braci forumowej za wprowadzenie w temat - zarówno samego 18xx.games - rewelacyjna platforma do grania online, jak i samej gry. Nie bać się ludzie - jeśli ktoś ma ochotę spróbować, a nie straszne mu klikanie w przeglądarkę i odezwanie się na Skype - polecam odezwać się w temacie lub na PW :mrgreen:

Wracając do samej gry - 18Chesapeake

Jest to moja pierwsza zagrana osiemnastka. Do tematu podchodziłem z już pewnym zapasem wiedzy zdobytej na papierze. Przeczytane zasady, ogólna świadomość na czym gry z rodziny 18xx stoją (firmy, udziały, inwestycje, tory, pociągi).

Mechanicznie, na papierze, gra wydaje się być dość prosta. To co mi osobiście najbardziej się podoba - trzon zasad jest bardzo klarowny, ładnie opisany w instrukcji. Nie ma tutaj morza wyjątków czy mikrozasad - coś czym obecne "ciężkie" gry rzadko mogą się pochwalić. Podstawa reguł jest na tyle jasna, że można sobie zrobić dłuższą przerwę a potem wrócić do grania bez konieczności wertowania całej instrukcji (Lacerta, patrzę w Twoją stronę). Po przeczytaniu instrukcji - wydaje się, że wszystko jest jasne - tylko pojawiają się z głowie pytania - po co robić pewne rzeczy - a odpowiedzi na nie przyjdą w sumie już po pierwszej grze :mrgreen:

To co czyni tą grę "ciężką" - chociaż koledzy mówią, że Czosapik jest raczej tą lżejszą - to ciężar decyzji jakie podejmujemy - bo tutaj każda decyzja ma swoją konsekwencję, którą albo odczujemy już za chwileczkę, albo za dłuższą chwileczkę licząc ostatnie dolary na zakup pociągu, na który nie stać naszej firmy, bo ktoś w towarzystwie postanowił pchnąć postęp gry do przodu. Widmo bankruta - mimo, że w takim lajtowym Czosapiku, jednak potrafi być obecne - doświadczyłem tego już dwa razy :mrgreen: i to jest proszę Państwa coś pięknego - co bardzo polecam każdemu spróbować. Faktem jest, że konsekwencji takich decyzji uczy się człowiek dopiero jak ogra kilkukrotnie jakiś tytuł - tutaj niesamowicie pomaga granie z ludźmi, którzy wiedzą o tym kolejowym świecie trochę więcej. Ale wydaje mi się, że design Czosapika jest tak skrojony, że nawet bez tej świadomości można się całkiem nieźle pobawić. Wszak układanie torów i patrzenie jak nasza firma rośnie to sama przyjemność. To co w 18xx unikalne - postęp gry wyznaczają sami gracze - w Czospaiku jest załatwione niejako akcją eksportu - jeśli gracze nie prą do przodu z postępem gry bo boją się o złomowanie swoich pociągów - spoko loko, gra zrobi to za Was - nie jest to jakieś szaleńcze tempo - ale jest i pomaga na pewno poprowadzić grę do przodu, a dla kogoś bardziej zaznajomionego z tematem, wprowadza dodatkową zmienną, którą może się z powodzeniem bawić planując kolejne ruchy.

Wydaje mi się, że Czosapik można z powodzeniem wyciągnąć na stół eurograczy i przekonać ich do spróbowania. Dobrze, jeśli osoba prowadząca grę, będzie czuła temat i miała ze dwie gry na koncie - wtedy wprowadzenie nowych będzie dość proste - a ludzie będą się naprawdę nieźle bawić. To nie jest tak, że będzie to jakiś milowy krok w mityczną krainę 18xx (o tym zaraz), ale na pewno da się wypróbować koncepty i poczuć na czym główny trzon tych gier się opiera w realnie szybkiej rozgrywce - pierwsza próba w Czosapik zakończona moim bankrutem po wykupieniu pierwszego Diesla trwała 1,5 godziny.... niejedno euro gra się dłużej.

I jeszcze słówko o tej mitycznej krainie 18xx... dla mnie, człowieka który od czasu do czasu zaglądał do tego tematu i starał się co nieco poczytać - 18xx - gry dla wybrańców... o bogowie - trochę taki obraz, na pewno nie specjalnie kreowany, ale jednak taki obraz wynurzał się zza horyzontu. Gry na 8 - 10 godzin. Jakieś totalnie chore obliczenia - bez kalkulatora i excela nie podchodź. Hermetyczne grono geeków, gadających o rdzewiejących dwójkach i firmach walizkach... jeeez to nie dla mnie...

Chciałbym tylko napisać, że tak nie jest :) Warto spróbować - warto się odezwać i zapytać, warto zagrać a jak złapiecie rytm SR -> OR - to pokazać znajomym - ja myślę, że też to załapią - bo to wcale nie jest przesadnie bardziej skomplikowane niż nie jedno euro spod znaku Lacerdy - tylko trzeba dobrze dobrać tytuł na początek - no i zagrać z kimś, kto wprowadzi - wtedy będzie szybciej i łatwiej :)
jarosh
Posty: 16
Rejestracja: 15 paź 2011, 22:53
Been thanked: 4 times

Re: 18xx

Post autor: jarosh »

Mam pytanie do Was jak są Wasze odczucia względem czasu gry. W naszej grupie zauważyliśmy, że granie w 3 osoby jest zauważalnie dłuższe niż w 4. Zastanawialiśmy się z czego to wynika, ale jedynym racjonalnym wyjaśnieniem jest chyba to, że 4 osoba otwiera dodatkową spółkę i ciągnie to cały train rush. Oczywiście kasa jest ta sama, ale każdy chce posiadać jednak tą spółkę.

Jakie są wg Was najlepsze 18xx na 3 osoby ?
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2331
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 570 times
Been thanked: 921 times

Re: 18xx

Post autor: Galatolol »

Na 3 powinno sprawniej iść, bo łatwiej otwierać firmy (ma się więcej kasy). Obstawiam, że otwieracie za wysoko firmy. Zazwyczaj lepiej mieć dwie tańsze niż jedną droższą.
pasza_sadyka
Posty: 194
Rejestracja: 11 lis 2017, 19:52
Lokalizacja: Ùlëniô
Has thanked: 55 times
Been thanked: 65 times

Re: 18xx

Post autor: pasza_sadyka »

Cześć.

Pytanie do Kolegów którzy mieli okazję zagrać w 18Man - czy kafel specjalny Victoria Pier to Halt czy Town? Zważywszy że w tej grze są małe stacje które można kłaść na Town to czy można blokować przejazd przez ten kafel budując się tam? Na TTS to Town a na BOARD18 Halt. :/

Pozdrawiam, M.
ODPOWIEDZ