jaka gra dla miłośnika Settlers 1?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
lemon_curry
Posty: 275
Rejestracja: 10 mar 2020, 12:30
Has thanked: 51 times
Been thanked: 21 times

jaka gra dla miłośnika Settlers 1?

Post autor: lemon_curry »

howgh!!
Jaką planszówkę polecicie miłośnikowi komputerowej Settlers 1?
Głównie liczy sie dla mnie aspekt ekonomiczny, ale fajnie byłoby dodać militarny
DZIĘKI ZA WSZYSTKIE POMYSŁY
Czy Osadnicy. Narodziny imperium będą blisko, czy coś będzie bliżej klimatem?

Obrazek
Tuminure
Posty: 556
Rejestracja: 08 mar 2013, 12:07
Lokalizacja: Milewo
Has thanked: 2 times
Been thanked: 47 times

Re: jaka gra dla miłośnika Settlers 1?

Post autor: Tuminure »

Jeżeli przez klimat rozumiesz grafiki to nic bliższego nie znajdziesz.
Rozgrywka ma jednak niewiele wspólnego z Settlersami. Pod tym względem to znacznie bliżej Cywilizacji Poprzez Wieki do Settlersów.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: jaka gra dla miłośnika Settlers 1?

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Eclipse :D
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
bolek
Posty: 43
Rejestracja: 13 maja 2019, 10:38
Has thanked: 27 times
Been thanked: 31 times

Re: jaka gra dla miłośnika Settlers 1?

Post autor: bolek »

Jeżeli chodzi o mnie, to mechanicznie najbardziej zbliżone wydaje się Roads & Boats. Jednak jeżeli chodzi o odczucia z gry (pomijając oczywiście różnice wynikające z tego że to gra komputerowa), to setlersi są dużo lżejsi i bardziej sandboxowi.
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1352
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 159 times
Been thanked: 159 times

Re: jaka gra dla miłośnika Settlers 1?

Post autor: Zet »

Mnie się zawsze z Settlersami 1 kojarzyło Neuland i to od pierwszej tury pierwszej rozgrywki. Baaardzo chętnie zobaczyłbym tę grę w nowej wersji, z poprawionymi denerwującymi przypadłościami.
kisiel365
Posty: 773
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 229 times
Been thanked: 275 times

Re: jaka gra dla miłośnika Settlers 1?

Post autor: kisiel365 »

Trzewiczkowe Osadnicy: Narodziny Imperium po względem klimatu/grafiki, ale zawiedziesz się mechanicznie (brak przetwarzania materiałów typowego dla Settlersów)
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: jaka gra dla miłośnika Settlers 1?

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

kisiel365 pisze: 10 mar 2021, 20:51 Trzewiczkowe Osadnicy: Narodziny Imperium po względem klimatu/grafiki, ale zawiedziesz się mechanicznie (brak przetwarzania materiałów typowego dla Settlersów)
W ONI nie ma fazy rozbudowy i do boju tylko to jest pomieszane i zależne od tego jakie karty ci podejdą.
Ale Eclipse już spełnia ten warunek i właściwie sam decydujesz co i kiedy.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Zaan84
Posty: 460
Rejestracja: 16 wrz 2015, 15:14
Has thanked: 16 times
Been thanked: 86 times

Re: jaka gra dla miłośnika Settlers 1?

Post autor: Zaan84 »

A mnie setlersowy feeling daje Keyflower, różne budyneczki, planowanie tras... Chociaż aukcja budynków to zupełnie inna bajka.
Awatar użytkownika
TuReK
Posty: 1480
Rejestracja: 07 cze 2004, 13:57
Lokalizacja: Opole (d. Mecatol Rex)
Has thanked: 50 times
Been thanked: 74 times

Re: jaka gra dla miłośnika Settlers 1?

Post autor: TuReK »

Pytanie, dlaczego nie ma jeszcze gry po prostu na licencji Settlers?
Tyle planszowek wychodzi wg gier komputerowych albo opartych na jakichś nostalgiach z lat 80-90.
Z pustego i Saruman nie naleje
Awatar użytkownika
Nilis
Posty: 637
Rejestracja: 26 mar 2020, 13:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 243 times
Been thanked: 355 times

Re: jaka gra dla miłośnika Settlers 1?

Post autor: Nilis »

Z lepszych gier częściowo są podobne Klany Kaledonii bo wytwarzasz, przetwarzasz a i budujesz. Nie ma aspektu militarnego no i dzięki towarom realizujesz kontrakty czyli inaczej niż w settlers ale...gra jest bardzo dobra i ekonomiczna z naciskiem na produkcję:)
Osobiście często bardziej wolę pograć z ludźmi w planszówki, niż słuchać, co wydaje im się, że mają do powiedzenia. feniks_ciapek
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4105
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 2547 times

Re: jaka gra dla miłośnika Settlers 1?

Post autor: Gizmoo »

Może pojadę herezją, ale dla mnie, najbliżej stareńkich, komputerowych Settlersów, mimo wszystko jest Via Nebula. Są różnorodne surowce, są "drogi" po których transportuje się owe surowce na place budowy, jest budowanie budynków, jest cukierkowa, przesłodka oprawa graficzna, jest wreszcie wyścig po wszystko, co jest umieszczone na planszy. Jasne, nie ma w grze wielu innych elementów, które w Settlersach były obecne, ale dla mnie i tak jest najbliżej spośród wszystkich wymienionych tu tytułów (No dobra nie grałem w Neuland, więc tutaj może jest bliżej. Roads and Boats jest suche, ciasne i mocno rywalizacyjne, a Keyflower nie mam pojęcia w czym może się skojarzyć z Settlersami, bo mechanicznie to ma ZERO wspólnego z Settlersami. Eclipse = WTF?).

Via Nebula jest jednak lżejszym tytułem i dla wytrawnego gracza euro sięgnąłbym po Klany Kaledonii (rewelacja IMHO), które może niewiele mają mechanicznie wspólnego z Settlersami, ale na pewno więcej, niż pozostałe wymienione tytuły.

P.S. Jeszcze bliżej może być Dwar7s Spring, ale nadal nie miałem okazji w niego zagrać i gra okupuję smutną półkę wstydu.
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1478
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 716 times

Re: jaka gra dla miłośnika Settlers 1?

Post autor: arturmarek »

Może Le Havre. Jest bardzo dużo przerabiania surowców i budowania budynków. Dodatkowo trzeba karmić pracowników. Tylko nie ma armii, granic i bezpośredniej negatywnej interakcji.
Awatar użytkownika
matten
Posty: 265
Rejestracja: 27 gru 2015, 20:36
Has thanked: 12 times
Been thanked: 7 times

Re: jaka gra dla miłośnika Settlers 1?

Post autor: matten »

lemon_curry pisze: 10 mar 2021, 15:02Czy Osadnicy. Narodziny imperium będą blisko, czy coś będzie bliżej klimatem?
Pod względem klimatu ONI to dobry wybór, kiedy grałem po raz pierwszy w Osadników to miałem właśnie skojarzenia z tą komputerową strategią ;) Pod względem mechaniki rozgrywki może jeszcze pasować 7 Cudów Świata: Pojedynek - jest budowanie i uproszczony aspekt militarny.
Top 3 moich ulubionych gier dla dwóch osób: 1. Patchwork // 2. Splendor // 3. 7 Cudów Świata: Pojedynek

Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/matten
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1478
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 716 times

Re: jaka gra dla miłośnika Settlers 1?

Post autor: arturmarek »

W tym roku mają wydać Anno 1800, nie wiem jak działa planszówka, ale gra komputerowa ma podobną mechanikę do Settle również.
Awatar użytkownika
prz616
Posty: 47
Rejestracja: 12 lut 2017, 21:26
Has thanked: 117 times
Been thanked: 18 times

Re: jaka gra dla miłośnika Settlers 1?

Post autor: prz616 »

+1 dla Klanów Kaledonii, też mi się nasunęły od razu.

Myślałem jeszcze o jakimś worker placemencie z budynkami specjalnymi itp., może Kawerna? Nie chodzi mi o temat, ale samo wrażenie z gry, rozbudowę. Ja akurat nie przepadam, ale to dobra gra.

No i jeszcze Dice Settlers, nawet nie chodzi o nazwę. Tylko tu jest w moim odczuciu dość mocno abstrakcyjnie, nie mam w tej grze w ogóle poczucia rozwoju.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4105
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 2547 times

Re: jaka gra dla miłośnika Settlers 1?

Post autor: Gizmoo »

arturmarek pisze: 11 mar 2021, 12:19 Może Le Havre
arturmarek pisze: 11 mar 2021, 19:59 Anno 1800
Summon Kaszkiet.

Czekam jednak na ten odcinek Planszowych Sucharów "Jak nie polecać gier" :lol:
Argue
Posty: 436
Rejestracja: 06 lis 2017, 18:07
Lokalizacja: Orzesze
Has thanked: 7 times
Been thanked: 85 times

Re: jaka gra dla miłośnika Settlers 1?

Post autor: Argue »

Wyspa Skye - graficznie i ze względu na system budowania dróg. Co prawda nie ma aspektu militarnego, ale myślę, że może się spodobać :)
ODPOWIEDZ