Planszowe Gram Prix 2021

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1965
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 191 times
Been thanked: 839 times

Planszowe Gram Prix 2021

Post autor: Neoptolemos »

Drodzy i szanowni,
dziś wystartowała szósta już edycja plebiscytu Planszowe Gram Prix organizowanego przez Board Times. Można w nim głosować na najlepsze gry, ale także wydarzenia, wydawnictwa i media minionego roku.
W tym roku oprócz szeregu drobniejszych zmian wprowadzona została jedna bardzo istotna - w każdej kategorii można oddać do 3 głosów.

Serdecznie zapraszamy do udziału w plebiscycie! A na zachętę - do wygrania oczywiście liczne nagrody ;)

Zachęcam też do dzielenia się tutaj swoimi typami i przewidywaniami. Jeżeli natomiast temat bardziej pasuje do działu "media o planszówkach", można go oczywiście tam przenieść.
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Planszowe Gram Prix 2021

Post autor: Fojtu »

Jestem w poważnym szoku, że Arnak nie ma w kategorii oprawa graficzna :o
Awatar użytkownika
Piskal
Posty: 151
Rejestracja: 11 lis 2015, 22:35
Has thanked: 22 times
Been thanked: 40 times

Re: Planszowe Gram Prix 2021

Post autor: Piskal »

Super, te 3 głosy to dobra zmiana
Nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem!
Awatar użytkownika
VivoBrezo
Posty: 781
Rejestracja: 11 sie 2019, 10:56
Has thanked: 155 times
Been thanked: 528 times
Kontakt:

Re: Planszowe Gram Prix 2021

Post autor: VivoBrezo »

Gra Roku: Barrage i Spirit Island według mnie powinny być wysoko. Raczej Dylematy Króla przez to, że są Legacy nie załapią się w czołówce. Znając życie, wygra Everdell.

Gry z klimatem: Cthulu DMD, Zaginiona wyspa i Dylematy. Ja bym wybrał Dylematy :P

Oprawa: Tutaj raczej Everdell, chociaż Dwergar mi się bardzo podoba
Cześć! Nie widzicie nas, ale możecie nas usłyszeć w podcaście Kości, Piony i Bastiony. Rozmawiamy o grach, które lubimy, bo życie jest za krótkie, na te słabe.
Kości, Piony i Bastiony Youtube
Kości, Piony i Bastiony Spotify
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1965
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 191 times
Been thanked: 839 times

Re: Planszowe Gram Prix 2021

Post autor: Neoptolemos »

Też mi się wydaje, że Everdell wygra, ale nie skreślałbym Barrage - pytanie, ilu zagłosuje geeków, a ilu more or less początkujących. Myślę, że przez system 3 głosów czarnym koniem (czarnym kotem?) może być Calico.

W kategorii z klimatem osobiście kibicuję Jagged Alliance, ale przypuszczalnie jest zbyt niszowa, na dodatek polska wersja dotarła w zasadzie na sam koniec roku :(

A Dwergarowi kibicuję przynajmniej w kategorii gra polskiego autora. Ale też wydaje mi się że najmocniejsi konkurenci (Hard City, Paranormalni Detektywi) nie byli mocno rozpromowani.
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
Bart Henry
Posty: 968
Rejestracja: 15 sie 2013, 19:59
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 134 times
Been thanked: 667 times

Re: Planszowe Gram Prix 2021

Post autor: Bart Henry »

Neoptolemos pisze: 15 lut 2021, 23:20 A Dwergarowi kibicuję przynajmniej w kategorii gra polskiego autora. Ale też wydaje mi się że najmocniejsi konkurenci (Hard City, Paranormalni Detektywi) nie byli mocno rozpromowani.
Przecież tu Palec Boży zamiecie :P

Dziwi mnie brak nominacji dla tej gry w kategorii najlepszej oprawy graficznej, ale widocznie FoxGames stwierdziło, że Nowy Wspaniały Świat wygląda lepiej. Polemizowałbym, bo grafiki to to, co tak dobrze sprzedało Palec Boży u nas.
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1965
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 191 times
Been thanked: 839 times

Re: Planszowe Gram Prix 2021

Post autor: Neoptolemos »

W ogóle zapominam, że Palec Boży jest w tej kategorii 😅
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
rand
Posty: 485
Rejestracja: 03 lis 2008, 22:07
Lokalizacja: Gdańsk Zaspa
Has thanked: 114 times
Been thanked: 85 times

Re: Planszowe Gram Prix 2021

Post autor: rand »

Fojtu pisze: 15 lut 2021, 21:05 Jestem w poważnym szoku, że Arnak nie ma w kategorii oprawa graficzna :o
Mam tak samo, przeglądając kategorie z góry na dół, byłem pewien, że swój głos oddam na Arnak, więc szukałem jakie dwa tytuły jeszcze nagrodze. Tymczasem wiele wątpliwie ładnych graficznie gier się pojawiło, natomiast Arnaka brak.
Według mnie mocno kontrowersyjnie, nie wiem kto układał te nominacje....
Awatar użytkownika
xtomashx
Posty: 319
Rejestracja: 25 lis 2017, 00:19
Has thanked: 58 times
Been thanked: 45 times

Re: Planszowe Gram Prix 2021

Post autor: xtomashx »

Dla mnie to głosowanie to jedna wielka porażka. Kto akceptuje gry do kolejnych kategorii?
Awatar użytkownika
Bart Henry
Posty: 968
Rejestracja: 15 sie 2013, 19:59
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 134 times
Been thanked: 667 times

Re: Planszowe Gram Prix 2021

Post autor: Bart Henry »

Wystarczy zajrzeć do regulaminu. Wydawca przyporządkowuje gry do kategorii konkursowych.
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1965
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 191 times
Been thanked: 839 times

Re: Planszowe Gram Prix 2021

Post autor: Neoptolemos »

Dokładnie tak. Mnie też dziwią niektóre decyzje np. w kategorii Gra z klimatem, ale decyzja należy do wydawców. M.in. dlatego zniknęła kategoria "gry edukacyjnej", w której potrafiły wygrać Brass czy Wystawa Światowa.

Myślę, że Arnak Arnakiem, a Rebel i tak zakłada, że w kategorii oprawy zwycięży Everdell.
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5217
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1683 times
Kontakt:

Re: Planszowe Gram Prix 2021

Post autor: BOLLO »

xtomashx pisze: 16 lut 2021, 11:55 Dla mnie to głosowanie to jedna wielka porażka. Kto akceptuje gry do kolejnych kategorii?
jestem tego samego zdania . Jak takie czółko ma rywalizować jakkolwiek z Ewerdell czy Arnakiem?
Awatar użytkownika
citmod
Posty: 715
Rejestracja: 11 gru 2014, 15:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 103 times
Been thanked: 103 times

Re: Planszowe Gram Prix 2021

Post autor: citmod »

Co rok ta sama farsa
viewtopic.php?f=64&t=64436
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4474
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1354 times
Been thanked: 849 times
Kontakt:

Re: Planszowe Gram Prix 2021

Post autor: Hardkor »

Poszły głosy, ale nie wiem czy ja w tak mało nowości grałem przez rok czy co, bo w sumie połowy gier nie kojarzę nawet, a z drugiej połowy to jeszcze mniej ograłem, a co dopiero je nominowac.
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
polwac
Posty: 2575
Rejestracja: 09 mar 2017, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 1167 times
Been thanked: 461 times

Re: Planszowe Gram Prix 2021

Post autor: polwac »

Oj jakiś taki bidny ten rok...
Paweł
"Jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej." - Dale Carnegie
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1965
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 191 times
Been thanked: 839 times

Re: Planszowe Gram Prix 2021

Post autor: Neoptolemos »

No szalony nie był, to prawda. 2021 zapowiada się dużo ciekawiej.
Tym niemniej kilka dobrych gier wyszło, choć raczej w kategoriach lekkich i rodzinnych, ciężkich tytułów dla geeków - które nie były wznowieniami - jak na lekarstwo.

Moje typy i przewidywania wrzuciłem na ZnadPlanszy. W przeciwieństwie jednak do Gry Roku plebiscyt popularności to dość... nieprzewidywalna kwestia ;)
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
Fyei
Posty: 393
Rejestracja: 13 lut 2018, 11:49
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 56 times
Been thanked: 165 times

Re: Planszowe Gram Prix 2021

Post autor: Fyei »

"Jego zdaniem fakt, że osoba nieznająca ani jednej reguły gry zawsze wygrywa, oznaczał, że same te zasady zawierają jakiś poważny błąd"
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1521
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 301 times
Been thanked: 639 times

Re: Planszowe Gram Prix 2021

Post autor: EsperanzaDMV »

Everdell mnie nie zaskoczył, sam w konkursie z nagrodami typowałem, że zajmie pierwsze miejsce. Zaskoczyło mnienatomiast negatywnie to, że oddano ponad 200 głosów mniej niż rok temu... Dziwne, spodziewałem się przyrostu, a nie spadku :(

My tu na forum apelujemy do Portalu o ogarnięcie się ;) a tymczasem Portal wygrywa w kategorii "Najlepsze wydawnictwo" (+Terrors of London i Death May Day wygrały w dwóch kategoriach + Portalcon jako najlepsza inicjatywa), to nic tylko czekać, aż na następnym live Prezes ogłosi, że to chyba lud już pokazał, że nie muszą się ogarniać :D Ale zaskakujące, że podcast "2 Pionki" aż tak wysoko. Tam była jakaś masowa akcja zachęcająca do głosowania czy jak? ;) Jakby wygrali z Gradaniem to bym chyba złożył jakiś protest o nieuczciwe głosowanie :D

Obejrzałem już materiał na OnTable z reakcją na wygraną, ciekawi mnie czy/jak na detronizację zareaguje GTTV...
Vanatox
Posty: 156
Rejestracja: 12 lut 2014, 14:09
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 32 times
Been thanked: 46 times

Re: Planszowe Gram Prix 2021

Post autor: Vanatox »

Gram Prix to konkurs popularności, nie najlepszości.
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2022
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1495 times
Been thanked: 1149 times

Re: Planszowe Gram Prix 2021

Post autor: Bruno »

Everdell okazał się hegemonem, ale nie grałem, nie oceniam.

Dziwi wybór rozszerzenia - pod względem jakościowej zmiany rozgrywki na plus żadna z kandydatur nie może się równać Toskanii. Może Phalanx płaci tu frycowe za historię z planszą?

Bardzo mnie cieszy wybór Portalu i Portalconu - zdecydowanie zasłużony (mimo wpadek).

Wybór Asi ze Stołu też mi się podoba (mimo iż sam raczej rzadko oglądam), niech stare wygi czują na plechach oddech młodej konkurencji.

Zastanawia mnie sukces Planszówek we Dwoje. Nie spodziewałbym się, że mają aż taką popularność.

Szczerze gratuluję Planszowym Newsom, bo wygrali zasłużenie. Ich pojawienie się zmieniło wiele, bardzo wiele. Przeciętny (nie über-) geek raz kliknie i wie wszystko co najważniejsze na naszym rynku, a i o okolicy też czegoś się z PN dowie :D
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7331
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1106 times

Re: Planszowe Gram Prix 2021

Post autor: detrytusek »

Vanatox pisze: 11 mar 2021, 14:17 Gram Prix to konkurs popularności, nie najlepszości.
Tegoroczne wyniki znów to potwierdziły.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
brutusss
Posty: 231
Rejestracja: 06 lis 2019, 12:19
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 216 times
Been thanked: 56 times

Re: Planszowe Gram Prix 2021

Post autor: brutusss »

Everdell is the new Wingspan :D

Serio, nigdy nie zrozumiem fenomenu tej miałkiej gry (poza tym, że ma "ładne ilustracje i gumowe jagódki").
Zwycięstwo ToL w kategorii dla 2 osób też jest niezrozumiałe patrząc na tą koszmarną instrukcję, błędy na kartach które do tego trzeba czytać przez szkło powiększające ;)

Cieszy za to drugie miejsce Spirit Island oraz Watergate w kategorii dwuosobówek :)
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1965
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 191 times
Been thanked: 839 times

Re: Planszowe Gram Prix 2021

Post autor: Neoptolemos »

Mobilizacja fanów Portalu silna jak zwykle ;)
Everdell to jest podobna kategoria co Wingspan, ale (imho) lepsza gra - co nie zmienia faktu, że wygrała m.in. przez słabość konkurencji.

Co do rozszerzenia, mnie nie dziwi, bo to wyłącznie określa popularność podstawowej gry (przypuszczalnie 99% głosujących w kategorii rozszerzenie nie grało w większość podstawek, a co dopiero tych dodatków). Nie jestem fanem kategorii "najlepsze rozszerzenie" i nie głosowałem w niej.
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4105
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 2547 times

Re: Planszowe Gram Prix 2021

Post autor: Gizmoo »

brutusss pisze: 11 mar 2021, 14:26 Serio, nigdy nie zrozumiem fenomenu tej miałkiej gry
Serio nie zrozumiem, czemu ludzie nie zrozumieją, że gust bywa różny. Łatwo rzucać epitetami. No ale niech będzie... Zerknąłem na twoja kolekcję i też wiele spośród twoich gier nazwałbym "miałkimi". :lol:

A jeżeli chodzi o wyniki plebiscytu, to są to... Klasyczne wyniki plebiscytu*. Nie da się zadowolić wszystkich.

Mnie cieszy uznanie dla Gradania, bo chłopaki potwierdzają swoją wysoką jakość i to, że niezmiennie są najlepsi na rynku i poza wszelką konkurencją.

*
Spoiler:
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1521
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 301 times
Been thanked: 639 times

Re: Planszowe Gram Prix 2021

Post autor: EsperanzaDMV »

Bruno pisze: 11 mar 2021, 14:18Szczerze gratuluję Planszowym Newsom, bo wygrali zasłużenie. Ich pojawienie się zmieniło wiele, bardzo wiele. Przeciętny (nie über-) geek raz kliknie i wie wszystko co najważniejsze na naszym rynku, a i o okolicy też czegoś się z PN dowie :D
Mam tak samo, też cieszę się, że wygrali. Ostatnio dostałem bana już nie tylko na YT, ale i na FB od GTTV, bo ośmieliłem się pod jego postem o "nowym cyklu" z informacjami napisać, że przecież to nie tak jak mówi, że brakowało takiego materiału, skoro co tydzień robi to Asia z OnTable jako "Board News" (zajęła 2. miejsce), a kilka razy dziennie właśnie Planszowe Newsy na FB :D No ale cóż, fakty nie wygrały z wizją świata GTTV, banik poleciał... i zdecydowanie nie żałuję.

Co do plebiscytu, to strona sklepu aleplanszowki.pl nie działa już od pewnego czasu. Rzucili z okazji wygranej kod -5%, sumujący się z innymi promocjami, i chyba serwery nie wytrzymały z tej radości ;)
ODPOWIEDZ