Machina Arcana (Juraj Bilić)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
manicminer
Posty: 851
Rejestracja: 07 wrz 2019, 15:00
Has thanked: 79 times
Been thanked: 114 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: manicminer »

yarzab pisze: 22 lut 2021, 10:10 Poważnie zastanawiam się na zakupem gierki w przedsprzedaży. Bardzo podoba mi się wykonanie, steampunkowy klimat i brak trybu kampanii, ale...: :wink:
2. Nie jestem fanem gier typu Zombicide, Cthulhu Death May Die czy Bloodborne. Czytałem opinie, że Machina Arcana jest bardziej wymagająca od wymienionych tytułów, ale czy na pewno aż tak różna?

Grę już mam w koszyku na 3trollach, ale te dwie kwestie nie dają mi spokoju.;)
Nie jest różna. I trudniejsza też nie.
Jeśli nie lubisz dungeon crawlerów z nastawieniem na walkę i unikanie wrogów to machina też ci nie podejdzie.
Gloomhaven próbowałeś? Bo to już można podciągnąć pod różne...
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 11039
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3380 times
Been thanked: 3271 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: japanczyk »

yarzab pisze: 22 lut 2021, 10:10 2. Nie jestem fanem gier typu Zombicide, Cthulhu Death May Die czy Bloodborne. Czytałem opinie, że Machina Arcana jest bardziej wymagająca od wymienionych tytułów, ale czy na pewno aż tak różna? Nie chodzi o sam poziom trudności czy temat, tylko ogólne wrażenia z rozgrywki. Dla mnie wszystkie powyższe gry wydawały się zbyt podobne do siebie i nie czuje potrzeby posiadania tego typu gier w kolekcji.
Wow... znaczy... wow. Jak rozumiem ejszcze zestawienie ZCide i CDMD, tak Bloodborne pasuje do nich jak pięść do nosa.
Machina Arcana z Zombicide ma wspolne kości i walke z potworami, jak w kazdym DC, odczucia z rozgrywki jednak miałem całkiem inne, a z Bloodborne to nie wiem.. Cthulhu Mythos i ze oba są z gatunku Dungeon Crawler.
Awatar użytkownika
hamish
Posty: 544
Rejestracja: 31 paź 2014, 19:49
Has thanked: 255 times
Been thanked: 113 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: hamish »

Spoiler:
Jak dla mnie to są to gry inne. Fakt, zamysł jest podobny. Z tą różnicą, że w Machina Arcana grę prowadzą karty rozdziałów, które determinują lub wymuszają pewne zachowania. Potwory się spawnują, ale nie ma tu mięsa armatniego jak w DMD czy nawet bardziej w Zombicide, tylko każdy jest inny, wyjątkowy na swój sposób. (Edit) Zasadniczą różnicą jest też ich ilość na planszy - gdy w DMD masz już pewną liczbę przeciwników, w Zombicide zagęszczenie przekracza poziom z Delhi, a w MA masz kilka potworów. I potrafią zaszkodzić bardziej niż horda. Niektóre nawet niszczą POI na mapie (skrzynie, w których są przedmioty, czy stoły, przy których można craftować przedmioty) O walce z użyciem kostek już było pisane sporo, wróć wyżej i poczytaj. Dodatkowo nie musisz z minionami walczyć, możesz uciekać, chować się, lub spychać je w przepaść... Ogólnie jest trochę opcji. Postać rozwijasz przez przedmioty, więc rozwój nie jest liniowy i może być z gry na grę różny, bo zależy od tego, co sobie znajdziesz. W moim odczuciu, dzięki temu, że jest to bardziej survival horror i mamy sporą dawkę fabularną, percepcja gry jest inna niż w przypadku wspomnianych przez Ciebie tytułów.
Crivens! Whut aboot us, ye daftie!?
Sprzedam
Kupię
Awatar użytkownika
Goldberg
Posty: 1512
Rejestracja: 29 maja 2013, 13:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 83 times
Been thanked: 174 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: Goldberg »

Dzis odebrałem ....na razie ślinie sie nad grafika i wykonaniem....
Pytanko, do KS był dołączony dodatek From Beyond (mni flipowalni "badacze")....a co z dodatkiem To Eternity???
Gdzie moge wyrwać? Czy dopiero bedzie?
A w "kirche" co ja mam? Cztery gołe ściany i tak pusto jakby się miał interes za chwilę zlikwidować! Pastor gada jakieś rzeczy o piekle nieprzyjemne, a czy ja idę do kościoła żeby się denerwować?; Moryc "Ziemia Obiecana"
Awatar użytkownika
hamish
Posty: 544
Rejestracja: 31 paź 2014, 19:49
Has thanked: 255 times
Been thanked: 113 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: hamish »

To Eternity to najnowszy dodatek. Część składowa ostatniej kampanii. Na ten przyjdzie nam trochę poczekać.
Crivens! Whut aboot us, ye daftie!?
Sprzedam
Kupię
Awatar użytkownika
Pako
Posty: 211
Rejestracja: 04 sie 2006, 06:42
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 32 times
Been thanked: 2 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: Pako »

hamish pisze: 11 mar 2021, 21:24 To Eternity to najnowszy dodatek. Część składowa ostatniej kampanii. Na ten przyjdzie nam trochę poczekać.
Ta ostatnia, nowa kampania - kiedy jest planowana wysyłka?
jediwolf
Posty: 402
Rejestracja: 11 sty 2015, 20:14
Has thanked: 83 times
Been thanked: 80 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: jediwolf »

Pako pisze: 12 mar 2021, 13:29
hamish pisze: 11 mar 2021, 21:24 To Eternity to najnowszy dodatek. Część składowa ostatniej kampanii. Na ten przyjdzie nam trochę poczekać.
Ta ostatnia, nowa kampania - kiedy jest planowana wysyłka?


Planowali maj/czerwiec, ale pewnie mała obsuwa się pojawi. Celuję raczej sierpień/wrzesień.
Awatar użytkownika
hamish
Posty: 544
Rejestracja: 31 paź 2014, 19:49
Has thanked: 255 times
Been thanked: 113 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: hamish »

Spoiler:
Tak, plan był na maj. W przedostatniej aktualizacji autor napisał, że przesuwa termin dostawy na lipiec. Powodem zawirowania logistyczne. Zatem okres sierpień/wrzesień jest jak najbardziej realny. W ostatniej aktualizacji autor informuje o wciąż trwających pracach tłumaczeniowych w przypadku niektórych wydawców, co też może mieć jakiś wpływ na ostateczny termin dostawy.
Crivens! Whut aboot us, ye daftie!?
Sprzedam
Kupię
Awatar użytkownika
Seykan
Posty: 727
Rejestracja: 19 mar 2020, 11:57
Has thanked: 150 times
Been thanked: 155 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: Seykan »

Swoją drogą to się podpytam - jaki jest argument "za" kupienia gry teraz w 3Trollach z maksymalnym rabatem (wychodzi jakoś 400zł) zamiast czekania na grę i kupienia jej jak już wyląduje w sklepach? Jak rozumiem różnic w zawartości nie będzie. Pytam bo nie wiem czy brać teraz jeśli jest to w jakiś sposób lepszy "deal".
Awatar użytkownika
sitfun
Administrator
Posty: 450
Rejestracja: 04 cze 2020, 00:30
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 106 times
Been thanked: 49 times
Kontakt:

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: sitfun »

Seykan pisze: 12 mar 2021, 14:20 Swoją drogą to się podpytam - jaki jest argument "za" kupienia gry teraz w 3Trollach z maksymalnym rabatem (wychodzi jakoś 400zł) zamiast czekania na grę i kupienia jej jak już wyląduje w sklepach? Jak rozumiem różnic w zawartości nie będzie. Pytam bo nie wiem czy brać teraz jeśli jest to w jakiś sposób lepszy "deal".
Ja wziąłem w 3trolle (gra, kości, maty) choć sam zastanawiałem się na tym czy nie poczekać aż będzie w sklepach. Ale kto wie w sumie jaka będzie zawartość sklepowa pudełek (czy będą SG czy nie), kto będzie się zajmował drukiem (adrema czy galakta) itp. Taże zobaczymy :) Żałować nie będę bo wiem, że gra to będzie u mnie hit (po recenzjach, gameplayach) :)
Awatar użytkownika
Pako
Posty: 211
Rejestracja: 04 sie 2006, 06:42
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 32 times
Been thanked: 2 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: Pako »

sitfun pisze: 12 mar 2021, 15:01
Seykan pisze: 12 mar 2021, 14:20 Swoją drogą to się podpytam - jaki jest argument "za" kupienia gry teraz w 3Trollach z maksymalnym rabatem (wychodzi jakoś 400zł) zamiast czekania na grę i kupienia jej jak już wyląduje w sklepach? Jak rozumiem różnic w zawartości nie będzie. Pytam bo nie wiem czy brać teraz jeśli jest to w jakiś sposób lepszy "deal".
Ja wziąłem w 3trolle (gra, kości, maty) choć sam zastanawiałem się na tym czy nie poczekać aż będzie w sklepach. Ale kto wie w sumie jaka będzie zawartość sklepowa pudełek (czy będą SG czy nie), kto będzie się zajmował drukiem (adrema czy galakta) itp. Taże zobaczymy :) Żałować nie będę bo wiem, że gra to będzie u mnie hit (po recenzjach, gameplayach) :)
Też wziąłem ale tylko grę. Maty za 200 zł to za wiele dla mnie. Zastanawiam się jednak nad koszulkami bo podobno karty są nietypowych rozmiarów?
Ostatnio zmieniony 12 mar 2021, 15:43 przez Pako, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
hamish
Posty: 544
Rejestracja: 31 paź 2014, 19:49
Has thanked: 255 times
Been thanked: 113 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: hamish »

Pako pisze: 12 mar 2021, 15:38 Też wziąłem ale tylko grę. Maty za 200 zł to za wiele dla mnie. Zastanawiam się jednak nad koszulkami na karty bo podobno karty są nietypowych rozmiarów?
Jeśli jesteś zwolennikiem protektoratu, to koniecznie. W tej cenie to najlepsze możliwe rozwiązanie. Masz koszulki premium na wszystkie karty plus małą nadwyżkę.
Crivens! Whut aboot us, ye daftie!?
Sprzedam
Kupię
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4512
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1365 times
Been thanked: 871 times
Kontakt:

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: Hardkor »

Pytanie tylko jak często są używane te karty, bo przy takim TG to duża część kart nie jest wyciągana xD
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
Pako
Posty: 211
Rejestracja: 04 sie 2006, 06:42
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 32 times
Been thanked: 2 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: Pako »

Hardkor pisze: 12 mar 2021, 17:09 Pytanie tylko jak często są używane te karty, bo przy takim TG to duża część kart nie jest wyciągana xD
To może się ktoś wypowie kto miał styczność z grą? Bo 100 zł też piechotą nie chodzi...
Awatar użytkownika
hamish
Posty: 544
Rejestracja: 31 paź 2014, 19:49
Has thanked: 255 times
Been thanked: 113 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: hamish »

Pako pisze: 12 mar 2021, 18:33
Hardkor pisze: 12 mar 2021, 17:09 Pytanie tylko jak często są używane te karty, bo przy takim TG to duża część kart nie jest wyciągana xD
To może się ktoś wypowie kto miał styczność z grą? Bo 100 zł też piechotą nie chodzi...
Klik!
Crivens! Whut aboot us, ye daftie!?
Sprzedam
Kupię
Awatar użytkownika
Pako
Posty: 211
Rejestracja: 04 sie 2006, 06:42
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 32 times
Been thanked: 2 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: Pako »

hamish pisze: 12 mar 2021, 22:05
Pako pisze: 12 mar 2021, 18:33
Hardkor pisze: 12 mar 2021, 17:09 Pytanie tylko jak często są używane te karty, bo przy takim TG to duża część kart nie jest wyciągana xD
To może się ktoś wypowie kto miał styczność z grą? Bo 100 zł też piechotą nie chodzi...
Klik!
Dzięki. Nie biorę koszulek w takim razie :)
QuBek
Posty: 221
Rejestracja: 06 kwie 2018, 15:17
Has thanked: 28 times
Been thanked: 12 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: QuBek »

Ja wstępnie odpuściłem, mimo że bardzo mocno mnie kusił klimat, artwork i gameplay i ciągle obserwuje wątek i masochistycznie czytam Wasze komentarze

Nie jestem w stanie wygospodarować więcej niz 3,5h, a skoro scenariusz potrafi treść 4-6h, w będzie się kurzyć.

Chyba, że mnie wyprowadzicie z błędu.
Awatar użytkownika
strid3rr
Posty: 486
Rejestracja: 24 wrz 2017, 21:53
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 64 times
Been thanked: 167 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: strid3rr »

QuBek pisze: 13 mar 2021, 11:41 Ja wstępnie odpuściłem, mimo że bardzo mocno mnie kusił klimat, artwork i gameplay i ciągle obserwuje wątek i masochistycznie czytam Wasze komentarze

Nie jestem w stanie wygospodarować więcej niz 3,5h, a skoro scenariusz potrafi treść 4-6h, w będzie się kurzyć.

Chyba, że mnie wyprowadzicie z błędu.
Chopie, weźmiesz ogarniesz sobie jakiś organizer z pianki, zarezerwujesz miejsce na stole na tydzień i po odjęciu setupu wyjdzie ci akurat do 4h partyjka. I po problemie. Kupuj, nie odpuszczaj, nakład się skończy w tydzień i będziesz potem pluł sobie w twarz.
Awatar użytkownika
hamish
Posty: 544
Rejestracja: 31 paź 2014, 19:49
Has thanked: 255 times
Been thanked: 113 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: hamish »

W pełni zgadzam się z przedmówcą. Jeśli gra miałaby się wydłużyć, robisz zdjęcie i chowasz do pudełka. A trzecia edycja ma bardzo dobrze przemyślany insert, więc chowanie i rozkładanie gry zostało mocno zoptymalizowane.
Crivens! Whut aboot us, ye daftie!?
Sprzedam
Kupię
QuBek
Posty: 221
Rejestracja: 06 kwie 2018, 15:17
Has thanked: 28 times
Been thanked: 12 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: QuBek »

strid3rr pisze: 13 mar 2021, 12:01
QuBek pisze: 13 mar 2021, 11:41 Ja wstępnie odpuściłem, mimo że bardzo mocno mnie kusił klimat, artwork i gameplay i ciągle obserwuje wątek i masochistycznie czytam Wasze komentarze

Nie jestem w stanie wygospodarować więcej niz 3,5h, a skoro scenariusz potrafi treść 4-6h, w będzie się kurzyć.

Chyba, że mnie wyprowadzicie z błędu.
Chopie, weźmiesz ogarniesz sobie jakiś organizer z pianki, zarezerwujesz miejsce na stole na tydzień i po odjęciu setupu wyjdzie ci akurat do 4h partyjka. I po problemie. Kupuj, nie odpuszczaj, nakład się skończy w tydzień i będziesz potem pluł sobie w twarz.
Z tą rezerwacją tydzień to nie tym razem: 3 latni żelek i dwa koty buszujące na chacie to mieszanka wybuchowa dla gier.

Ale skoro insert w nowej wersji jest i może skrócić setup...
No i znowu rozkminy na wieczór, jak tu kasę rozdzielić. Ale o ile się orientuje to chyba nic z przytupem w najbliższym czasie na KS nie rusza.
Dhel
Posty: 706
Rejestracja: 28 wrz 2018, 09:49
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 472 times
Been thanked: 395 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: Dhel »

Też nie mogę zarezerwować stołu na dłużej niż 3 godzinki, ale w tej grze to nie przeszkadza - albo można w łatwy sposób zrobić save gry (4 zdjęcia) albo jest moment wytchnienia w scenariuszu, gdzie jeszcze prosciej można grę odłożyć i latwo do niej wrócić. A sama gra jest świetna, wygrałem już 3 scenariusze i naprawdę gra opowiada sama historię, bardzo mroczna przygoda od ktorej ciężko się oderwać, jak od dobrej książki.
bartekb8
Posty: 586
Rejestracja: 10 paź 2011, 11:03
Has thanked: 68 times
Been thanked: 61 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: bartekb8 »

Zamówione w przedsprzedaży. Dobrych dungeon crawlerów nigdy za wiele, a ten zapowiada się conajmniej ciekawie. Liczę na raczej ciężkawy klimat, interesujące prowadzenie fabuły, odkrywanie masy tajemnic i zróżnicowane scenariusze. Raz już odbiłem się od tej gry, ale w końcu uległem: zadecydowała polska wersja językowa no i włączenie dwóch rozszerzeń do podstawki. No i niezła cena w stosunku do zawartości (z tego ostatniego względu nie zdecydowałem się jeszcze np. na Posiadłość Szaleństwa 2ed. czy Sword&Sorcery...).
EDIT: I...zrezygnowałem. Zrezygnowałem po obejrzeniu kolejnego gameplaya, bo choć każda rozgrywka jest inna to jednak poruszanie się po planszach podzielonych na kwadraty i podejmowanie działań wydaje się bardzo powtarzalne i trochę zbyt...szachowe?
Ostatnio zmieniony 21 mar 2021, 20:02 przez bartekb8, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
VivoBrezo
Posty: 785
Rejestracja: 11 sie 2019, 10:56
Has thanked: 156 times
Been thanked: 534 times
Kontakt:

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: VivoBrezo »

Lovecraft, steampunk, dungeon crawler. 🤯
Te trzy słowa najlepiej opisują Machina Arcana. Grę, którą w tym roku wyda po polsku Galakta. 🐙

Jesteśmy grupą odkrywców, która podróżuje w nieznane stawiając czoła horrorom Lovecrafta. Jako poszukiwacze przygód zbieramy sprzęt, wchodzimy w interakcje wykorzystując otoczenie, walczymy z potworami i zanurzamy się w bogate elementy narracji. 🕸

Nigdy nie wiesz kto czai się za rogiem, ale raczej nikt na kogo czekałeś.🦑
A dla tych co się nie boją- nasza recenzja gry Machina Arcana.

https://youtu.be/rMEkQzh43CM
lub
https://open.spotify.com/episode/307LQl ... =copy-link
Cześć! Nie widzicie nas, ale możecie nas usłyszeć w podcaście Kości, Piony i Bastiony. Rozmawiamy o grach, które lubimy, bo życie jest za krótkie, na te słabe.
Kości, Piony i Bastiony Youtube
Kości, Piony i Bastiony Spotify
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: Phate »

Hej może ktoś ma jakieś przecieki / wiedzę. Kiedy ten tytuł ma się pojawić w normalnej sprzedaży retailowej od Galakty ?
Wiem, że jest chyba jakaś obsuwa z KS'em ale może macie jakieś info "mniej/więcej" ;)
jediwolf
Posty: 402
Rejestracja: 11 sty 2015, 20:14
Has thanked: 83 times
Been thanked: 80 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: jediwolf »

Phate pisze: 19 kwie 2021, 11:06 Hej może ktoś ma jakieś przecieki / wiedzę. Kiedy ten tytuł ma się pojawić w normalnej sprzedaży retailowej od Galakty ?
Wiem, że jest chyba jakaś obsuwa z KS'em ale może macie jakieś info "mniej/więcej" ;)
KS prawdopodobnie po obsuwie pojawi się u wspierających koło września. Myślę, że chwilę później trafi do retailu. Ale bezpiecznie jest założyć, że w sklepach pojawi się na początku 2022
ODPOWIEDZ