Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: WRS »

wajwa pisze: 11 maja 2020, 10:48Oprócz tego coś było jeszcze ?
Prosty i sympatyczny dodatek Piraci
oraz Festival, o którym niewiele wiadomo, bo jest po hiszpańsku...
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: WRS »

autopoprawka, dziś ktoś wrzucił plik z wersją angielską
https://boardgamegeek.com/filepage/2013 ... uerto-rico
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9440
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: MichalStajszczak »

Moim zdaniem Festival, o ile coś w grze zmienia, to raczej na niekorzyść. Wprowadza tylko dodatkowy element losowy. Oczywiście to moja subiektywna opinia, oparta tylko na lekturze reguł, bo może są tacy, dla których Puerto Rico jest zbyt mało losowe.
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: WRS »

Nie bardzo widzę tu element losowy.
Przygotowanie jest znane przed rozgrywką.
Gracze mają po prostu dodatkową decyzję, czy realizują swój plan, czy połaszczą się na te drobne nagrody.
W zasadzie tylko 3 kolonistów jest jakimś sensownym celem, bo 3 dublony albo 3 PZ wg mnie nie wpływają znacząco na bieżącą rozgrywkę. Ale, jak to w Puerto Rico, mocno zależy to od okoliczności.
Nie grałem (dziś dopiero zasady mogłem przeczytać, pdf z polską wersją już wrzuciłem na BGG - czeka na klepnięcie), ale chętnie spróbuję.
A potem będę miał jakieś rozeznanie.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9440
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: MichalStajszczak »

WRS pisze: 11 maja 2020, 17:17 Nie bardzo widzę tu element losowy.
Przygotowanie jest znane przed rozgrywką.
Gracze mają po prostu dodatkową decyzję, czy realizują swój plan, czy połaszczą się na te drobne nagrody.
W zasadzie tylko 3 kolonistów jest jakimś sensownym celem, bo 3 dublony albo 3 PZ wg mnie nie wpływają znacząco na bieżącą rozgrywkę. Ale, jak to w Puerto Rico, mocno zależy to od okoliczności.
Nie grałem (dziś dopiero zasady mogłem przeczytać, pdf z polską wersją już wrzuciłem na BGG - czeka na klepnięcie), ale chętnie spróbuję.
A potem będę miał jakieś rozeznanie.
Przygotowanie jest znane przed rozgrywką, ale ustalane losowo. I może spowodować, że pewna strategia, która normalnie byłaby lepsza, przy jakimś układzie startowym okazuje się gorsza.
Spoiler:
3 PZ na bieżącą rozgrywkę oczywiście nie wpływają, ale mogą zdecydować o wyniku gry.
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: WRS »

MichalStajszczak pisze: 11 maja 2020, 17:35Przygotowanie jest znane przed rozgrywką, ale ustalane losowo. I może spowodować, że pewna strategia, która normalnie byłaby lepsza, przy jakimś układzie startowym okazuje się gorsza.
Nadal nie czuję tu losowości.
Dla urozmaicenia zmieniamy nieznacznie zasady.
Są szachy błyskawiczne, atomowe, szachy960? Jest szachoboks?
Tak i tu, jak ktoś ma potrzebę modyfikacji, odmiany to używa tego dodatku.
A jak się to ma do losowości?
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1116 times
Been thanked: 1282 times

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: seki »

warlock pisze: 11 maja 2020, 10:28 Puerto jest cudowne :). Z ciekawości - gracie z jakimiś dodatkami?
Zawsze losuje budynki spośród podstawowych i pierwszego zestawu dodatkowych budynków (integralna część pierwszego wydania). Osobiście nie wyobrażam sobie grać tylko na podstawowych budynkach. Pewne schematy gry dzięki tym dodatkowym budynkom zostały pięknie zmiażdżone losowym doborem budynków. W grze mechanicznie nic się nie zmienia a strategia owszem, bywa niepowtarzalna dzięki różnej kombinacji budynków, różnym sposobom rozwoju ekonomii i punktów. Osobiście polecam.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9440
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: MichalStajszczak »

WRS pisze: 11 maja 2020, 23:22 A jak się to ma do losowości?
Jak to się ma do losowości? Otóż Puerto Rico jest grą z niesymetrycznym startem. W zależności od kolejności wykonywania pierwszego ruchu gracze otrzymują na start różne plantacje. Jeżeli zatem do festiwalu zostanie wylosowana plantacja indygo albo kukurydzy względnie indygo lub kukurydza będą nagradzanymi surowcami, to niektórzy gracze będą mogli łatwiej zrealizować zadanie niż inni.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Co sądzicie o nowej edycji?
Na pewno na plus cena ~120zł, no i nie jest to już festiwal cienizny tylko normalnej grubości karton.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 605
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 67 times
Been thanked: 88 times

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: Bludgeon »

Dr. Nikczemniuk pisze: 12 mar 2021, 15:12 Co sądzicie o nowej edycji?
Na pewno jest spoko, ale dla mnie jako posiadacza poprzedniej (z 2 mini dodatkami) zakup bez sensu w sumie. Poprzednia jest całkiem ładna więc różnice za małe żeby się przesiadać (no ale gram dość okazyjnie).
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: playerator »

"Koloniści" w kolorze denaturatu są całkiem od czapy.
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3646
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 118 times

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: gafik »

Ciekawe jak się przyjmie to wydanie 2021?
Ja mam wydanie Lacerty z 2007 bodajże (to z 20 dodatkowymi budynkami), a może to było 2009? Nie pamiętam już.
Kiedyś myślałem, żeby wymienić na nowsze, ale nic w zasadzie nie poprawiają te nowsze edycje, a czasem mam wrażenie, że jest gorzej... :?
Mam mieszane uczucia na razie.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

gafik pisze: 12 mar 2021, 21:48 Ciekawe jak się przyjmie to wydanie 2021?
Ja mam wydanie Lacerty z 2007 bodajże (to z 20 dodatkowymi budynkami), a może to było 2009? Nie pamiętam już.
Kiedyś myślałem, żeby wymienić na nowsze, ale nic w zasadzie nie poprawiają te nowsze edycje, a czasem mam wrażenie, że jest gorzej... :?
Mam mieszane uczucia na razie.
Niby tak, ale wcześniejsze wydanie było na bibułce tekturowej, swego czasu Alea tak wydawała gry w tym i Zamki Burgundii.
Grubsza tektura i spoko cena, jak ktoś nie ma i nie zna to ja bym brał :D
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 303 times

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: kdsz »

Moje PR sprzed dekady po kilkudziesięciu (lub więcej) rozgrywkach wciąż jest w znakomitej kondycji. Podobnie Zamki, chociaż w przypadku tej gry mieliśmy incydent z winem i kilka kafelków ucierpiało.
Cieńsza tektura nie oznacza automatycznie niskiej jakości.
omam
Posty: 286
Rejestracja: 08 wrz 2005, 10:34
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: omam »

Jestem ciekaw, co konkretnie wprowadzają nowe dodatki. Pozbyłem się swojego egzemplarza, zatem i tak pewnie kupię nową edycję, w szczególności, że cena zachęca. Niemniej dołączam się do wcześniejszego posta - "koloniści" w kolorze denaturatu trochę od czapy.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9440
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: MichalStajszczak »

omam pisze: 13 mar 2021, 09:10 Niemniej dołączam się do wcześniejszego posta - "koloniści" w kolorze denaturatu trochę od czapy.
Jak będzie więcej takich głosów, to może w "Ofertach usług" pojawi się "Przemalowywanie kolonistów" :idea:
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 864
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 202 times
Been thanked: 305 times

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: konradstpn »

Czy ktoś grał z rozszerzeniem Korsarz i mógłby się podzielić wrażeniami ? Mile widziane również spostrzeżenia dotyczące Festynu w San Juan. Chciałbym sam sobie powiedzieć prosto w twarz, że przesiadka na nową edycję jest ze wszech miar zasadna :D
Gram, więc jestem.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

kdsz pisze: 13 mar 2021, 09:02 Cieńsza tektura nie oznacza automatycznie niskiej jakości.
Nie tyle chodzi o jakość co o...
To jak z materacem do spania, cieńsze nie znaczy gorsze jakościowo, ale to te grubsze są bardziej pożądane bo wygodniejsze.
I ja tak mam z grubszą tekturą, dla mnie jest to wygodniejsze no i nie odnoszę wrażenia, że ktoś tu na czymś przyoszczędził.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1116 times
Been thanked: 1282 times

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: seki »

Dr. Nikczemniuk pisze: 13 mar 2021, 13:12
kdsz pisze: 13 mar 2021, 09:02 Cieńsza tektura nie oznacza automatycznie niskiej jakości.
Nie tyle chodzi o jakość co o...
To jak z materacem do spania, cieńsze nie znaczy gorsze jakościowo, ale to te grubsze są bardziej pożądane bo wygodniejsze.
I ja tak mam z grubszą tekturą, dla mnie jest to wygodniejsze no i nie odnoszę wrażenia, że ktoś tu na czymś przyoszczędził.
Ja mam pierwsze polskie wydanie. Nie mam pojęcia kiedy kupione. Tych lat już nawet nie pamiętam. Grubość żetonów jest wystarczająco dobra, ich zmiana grubości w ogóle nie wpływa na wygodę użytkowania. Wszystkie elementy wyglądają bardzo dobrze. Nie chcialbym przypadkiem uruchomić Kingi (mam nadzieję, że nie zauważy) ale dużo nowszych gier z grubszymi tekturami są gorsze bo się rozwarstwiają. Także grubsze, nie zawsze znaczy lepsze.
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: Kin@a »

seki pisze: 13 mar 2021, 16:58

Ja mam pierwsze polskie wydanie. Nie mam pojęcia kiedy kupione. Tych lat już nawet nie pamiętam. Grubość żetonów jest wystarczająco dobra, ich zmiana grubości w ogóle nie wpływa na wygodę użytkowania. Wszystkie elementy wyglądają bardzo dobrze. Nie chcialbym przypadkiem uruchomić Kingi (mam nadzieję, że nie zauważy) ale dużo nowszych gier z grubszymi tekturami są gorsze bo się rozwarstwiają. Także grubsze, nie zawsze znaczy lepsze.
Zauważy :wink: Zwiększenie grubości powinno iść w parze ze zwiększeniem gramatury. Jeśli nie idzie to wtedy tektura się rozwarstwia.
Generalnie im cięższe żetony, tym lepiej, wiadomo.
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: playerator »

konradstpn pisze: 13 mar 2021, 12:04 (...) Mile widziane również spostrzeżenia dotyczące Festynu w San Juan (...)
klik
omam pisze: 13 mar 2021, 09:10 Jestem ciekaw, co konkretnie wprowadzają nowe dodatki (...)
Do Festynu są dostępne polskie zasady (dzięki, WRS), a Korsarz jest dobrze opisany po angielsku.


Ciekawe, że każde z 4 wydań Puerto Rico ma swój osobny temat na BGG. Festival en Puerto Rico (Festyn w San Juan) znajdziemy w zakładce "expansions" tylko w pierwszej edycji.
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
omam
Posty: 286
Rejestracja: 08 wrz 2005, 10:34
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: omam »

Dzięki za info. : no, no Korsarz zapowiada małą rewolucję, może być 🔥 ale lepiej nie zapeszać 😉
Awatar użytkownika
predki
Posty: 427
Rejestracja: 14 cze 2015, 09:06
Has thanked: 3 times
Been thanked: 56 times

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: predki »

W sumie, to zasady do dodatków są w nowej instrukcji od Lacerty. https://www.lacerta.pl/nasze-gry/puert ... o-pobrania
A własnoręczne ich wykonanie nie powinno sprawiać trudności - Korsarz to raptem 2 kawałki tektury, a planszę festiwalu można sobie wydrukować na zwykłej kartce. Wszystko jest pokazane i opisane na stronie 18 instrukcji.
Tak więc kupowanie nowej edycji, jak ktoś ma poprzednią, to chyba tylko dla „zbieraczy” co muszą mieć wszystko. Gdyby była taka, jak wersja Deluxe to by było co innego :D
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

predki pisze: 14 mar 2021, 18:28 Gdyby była taka, jak wersja Deluxe to by było co innego :D
A Deluxe nie charakteryzuje się grubszym kartonem :wink:
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
bardopondo
Posty: 726
Rejestracja: 27 kwie 2015, 21:18
Has thanked: 184 times
Been thanked: 228 times

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: bardopondo »

Rzeczywiście koloniści nie są brązowi - są fioletowi.
Nie przybywają na statkach tylko biorą się z tajemniczego magistratu.

Tak sobie pomyślałem, że dlaczego "workerzy", nie mogli być w kolorze białym albo neutralnym, i wtedy sobie pomyślałem że i to mogłoby być obraźliwe.
Postawiono na kolor fioletowy, bo jest chyba najmniej ludzki.

Cancel culture jednak doprowadza do absurdów... nie wystarczyła ta notka w instrukcji ?(nawiasem mówiąc dobrze napisana i taktowna).

Nową edycję kupiłem, bo uwirlbiam PR a ten chłop z wąsem na okładce mnie zawsze straszył.
ODPOWIEDZ