Area Control - jaki wybrać?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
nimsarn
Posty: 309
Rejestracja: 04 lis 2005, 16:54
Lokalizacja: Z buszu! W centrum Zielonej Góry
Has thanked: 509 times
Been thanked: 176 times

Re: Area Control - jaki wybrać?

Post autor: nimsarn »

Markus pisze: 12 mar 2021, 19:01 Area control bez walki? To może stary bardzo dobry Tikal (albo Mexica), ElGrande i inne klasyki
To może bardziej ekonomicznie: Apacze i Komancze autorstwa duetu Kiesling-Kramer
scarletmara
Posty: 424
Rejestracja: 23 sty 2020, 18:42
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 102 times
Been thanked: 142 times

Re: Area Control - jaki wybrać?

Post autor: scarletmara »

Apacze i komancze mam ale ta gra jest Za mało przejrzysta dla mnie. Na pierwszy rzut oka nie wiadomo kto gdzie stoi, za co punktuje i ile, dopiero przy podliczaniu wszystko wychodzi. Podliczanie po każdej rundzie tez jest meczace z deka. Poza tym własnie chodzi o to zeby NIE było ekonomiczne bo strategii ekonomicznych to ja już mam sporo. dlatego chciałam area control a nie worker placement .
Rafalm
Posty: 745
Rejestracja: 02 mar 2015, 00:23
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Area Control - jaki wybrać?

Post autor: Rafalm »

Najbardziej oryginalny area control w jaki grałem (bez walki) to Walled City: Londonderry and Borderlands. Ciekawym twistem jest tam to, że gracze zaczynają grę budując przewagi i jednocześnie dzieląc miasto na obszary/dzielnice. Trzeba więc nie lada główkować, aby podzielić odpowiednio planszę, tak żeby wystawione wcześniej piony odpowiednio Ci punktowały. Do dzisiaj gra pozostaje w kolekcji ze względu na unikalną mechanikę.

Do wątku dołożę też Chaos w Starym Świecie. Trudno dostępny, ale jak będziesz miał okazję zagrać to polecam.
scarletmara
Posty: 424
Rejestracja: 23 sty 2020, 18:42
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 102 times
Been thanked: 142 times

Re: Area Control - jaki wybrać?

Post autor: scarletmara »

Rafalm pisze: 17 mar 2021, 22:52 Do wątku dołożę też Chaos w Starym Świecie. Trudno dostępny, ale jak będziesz miał okazję zagrać to polecam.
zagrać to może i będe miała okazję ale kupić na bank nie kupię (nie stać mnie), więc może lepiej nie próbować bo jeszcze mi sie spodoba i będe potem musiała wykopac te 500+ spod ziemi :roll:
Cyel
Posty: 2579
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1226 times
Been thanked: 1437 times

Re: Area Control - jaki wybrać?

Post autor: Cyel »

scarletmara pisze: 04 mar 2021, 23:50 Też sie rozglądam za jakimś area-control ale bez nacisku na walkę.
Koniecznie wypróbuj Age of Empires3: Age of Discovery. Dla mojej grupy ścisłe top3 od jakiejś dekady :)
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
morthi
Posty: 296
Rejestracja: 13 wrz 2009, 18:40
Has thanked: 43 times
Been thanked: 77 times

Re: Area Control - jaki wybrać?

Post autor: morthi »

scarletmara
Posty: 424
Rejestracja: 23 sty 2020, 18:42
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 102 times
Been thanked: 142 times

Re: Area Control - jaki wybrać?

Post autor: scarletmara »

Polecam Lords of Hellas
https://boardgamegeek.com/thread/196124 ... ive-review
Aaaa... Nie wiedziałam, że to ma coś w spólnego z area control ale skoro ma to zerknę sobie, może nawet będę miała okazję przetestować :?: dzięki za cynk
scarletmara
Posty: 424
Rejestracja: 23 sty 2020, 18:42
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 102 times
Been thanked: 142 times

Re: Area Control - jaki wybrać?

Post autor: scarletmara »

Cyel pisze: 18 mar 2021, 19:40
scarletmara pisze: 04 mar 2021, 23:50 Też sie rozglądam za jakimś area-control ale bez nacisku na walkę.
Koniecznie wypróbuj Age of Empires3: Age of Discovery. Dla mojej grupy ścisłe top3 od jakiejś dekady :)
A w to albo w cos bardzo podobnie wyglądającego to chyba grałam raz i nawet mi sie podobało tylko to nie wyszło po polsku :cry: a ja musze mieć po polsku bo przy angielskim mi się szare komórki przegrzewają i to żaden relaks dla mnie szczególnie że tylko ja jestem w tym domu od czytania instrukcji :evil:
Cyel
Posty: 2579
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1226 times
Been thanked: 1437 times

Re: Area Control - jaki wybrać?

Post autor: Cyel »

scarletmara pisze: 18 mar 2021, 21:14
Cyel pisze: 18 mar 2021, 19:40
scarletmara pisze: 04 mar 2021, 23:50 Też sie rozglądam za jakimś area-control ale bez nacisku na walkę.
Koniecznie wypróbuj Age of Empires3: Age of Discovery. Dla mojej grupy ścisłe top3 od jakiejś dekady :)
A w to albo w cos bardzo podobnie wyglądającego to chyba grałam raz i nawet mi sie podobało tylko to nie wyszło po polsku :cry: a ja musze mieć po polsku bo przy angielskim mi się szare komórki przegrzewają i to żaden relaks dla mnie szczególnie że tylko ja jestem w tym domu od czytania instrukcji :evil:
Jakby co to w samej grze tekstu prawie nie ma. Ot, banalne zdania w rodzaju "+1 Captain each turn in Discovery box" na kaflach budynków, których ma się kilka w trakcie gry.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
scarletmara
Posty: 424
Rejestracja: 23 sty 2020, 18:42
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 102 times
Been thanked: 142 times

Re: Area Control - jaki wybrać?

Post autor: scarletmara »

Cyel z tego co pamiętam (o ile to w tą grę grałam, nie w jakąś podobną) to rzeczywiście nie ma, a to co jest to się na pamięć nawet mozna anuczyć, więc no problem, ale w instrukcji już jest sporo tekstu :twisted: , którego nikt za mnie nie przeczyta i nie zapamięta. A ja jednak co jakis czas muszę wrócić do instrukcji zeby się upewnić czy wszytsko dobrze pamiętam czy czegoś nie poplątałam albo nie zapomniałam. To jak z tym zamykaniem drzwi od domu na klucz, jak raz w trakcie dnia pomyślisz, że może nie zamknąłeś to do końca dnia Cie ta myśl nie opuści i dopóki się nie upewnisz to spokoju nie da, nawet jesli myśl była irracjonalna i od czapy bo nigdy Ci się nie zdarzyło nie zamknąć. To ja tak mam podczas grania :evil:
allagainstyou
Posty: 152
Rejestracja: 19 lis 2020, 15:30
Has thanked: 33 times
Been thanked: 34 times

Re: Area Control - jaki wybrać?

Post autor: allagainstyou »

scarletmara pisze: 19 mar 2021, 09:26 Cyel z tego co pamiętam (o ile to w tą grę grałam, nie w jakąś podobną) to rzeczywiście nie ma, a to co jest to się na pamięć nawet mozna anuczyć, więc no problem, ale w instrukcji już jest sporo tekstu :twisted: , którego nikt za mnie nie przeczyta i nie zapamięta. [...]
Jest instrukcja po polsku na stronie rebela, można ściągnąć na tablet albo wydrukować:
https://www.rebel.pl/repository/files/i ... screen.pdf

[edit] W niektórych sklepach widziałem, że opisują jako: Język angielski, instrukcja PL. Więc możliwe, że wydrukowana instrukcja po polsku jest już w pudełku.
scarletmara
Posty: 424
Rejestracja: 23 sty 2020, 18:42
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 102 times
Been thanked: 142 times

Re: Area Control - jaki wybrać?

Post autor: scarletmara »

Ha... a o tym to nie pomyslałam, że do nie wydanej nigdy w PL gry można znaleźć instrukcję PL :D A widział może ktoś w takim razie instrukcję PL do Tyrants of the Underdark gdzieś ? W kazdym razie mam juz na swojej liście do wziecia pod lupę:
Lords of Hellas
Age of Empires3: Age of Discovery

dzięki chłopaki, a już zaczynałam myśleć, że nic nowego mi na radar nie wpadnie w tym roku :D
Awatar użytkownika
anitroche
Posty: 770
Rejestracja: 23 kwie 2020, 10:09
Has thanked: 671 times
Been thanked: 781 times
Kontakt:

Re: Area Control - jaki wybrać?

Post autor: anitroche »

scarletmara pisze: 19 mar 2021, 10:56 Ha... a o tym to nie pomyslałam, że do nie wydanej nigdy w PL gry można znaleźć instrukcję PL
Warto przeglądać dział "Files" na BGG, bo czasem można znaleźć przetłumaczoną instrukcję, albo przejrzeć tutaj forum - ja tak znalazłam tłumaczenie całej gry Vast: The Crystal Caverns. No i na stronie Rebela można właśnie często znaleźć instrukcję, bo swego czasu sprzedając zagraniczne tytuły dorzucali albo wydrukowaną instrukcję do pudełka albo dodawali pdf do ściągnięcia na stronie.
"Cześć, mam na imię Ania i dzisiaj pokażę wam jak wygląda rozgrywka w wariancie solo w..."

Zapraszam na mój kanał z pełnymi rozgrywkami solo: Gram Solo na YouTube
shod
Posty: 572
Rejestracja: 01 sie 2017, 10:07
Lokalizacja: Wielkopolska
Has thanked: 266 times
Been thanked: 177 times

Re: Area Control - jaki wybrać?

Post autor: shod »

a ja tylko wspomnę jeszcze o Godfather: Imperium Corleone. To taki mix Area control z worker placement. Walki jako takiej nie ma...czasem jakiś samochód pułapka tylko przejedzie i wyławiają trupy z rzeki. Ot..porachunki mafii ;). Co prawda na 2 osoby nie grałem, ale słyszałem, że daje radę. W grałem za to od 3 do 5 osób i gra się wybornie.
ODPOWIEDZ