EXIT: Gra Tajemnic (Inka Brand, Markus Brand)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: EXIT: Gra Tajemnic (Inka Brand, Markus Brand)

Post autor: sirafin »

na niektórych odkrytych kartach brak jest jakiegokolwiek znaku symbolu zagadki. (...)
To normalne. Sami będziecie musieli wydedukować, do których zagadek są potrzebne takie karty, co jest na nich istotne i jak ich użyć do ustalenia szyfru. Podstawowym założeniem Exit jest właśnie dedukcja, szukanie wzorców, logicznych powiązań i kombinowanie.

Niejednokrotnie dostaje się karty, które będą potrzebne dopiero później i przydadzą się dopiero w połączeniu z innymi kartami. Gracze sami muszą wykombinować, które karty są im potrzebne w danej chwili, a które jeszcze nic nie dają.
rozwiązania zagadek (...)
Weryfikacja prawidłowego kodu zawsze jest dwuetapowa. W pierwszym etapie weryfikacji trafią się na kartę z widocznymi przedmiotami, drugim etapem jest znalezienie na tej karcie obrazka związanego z rozwiązywaną właśnie zagadką.

Zupełnie przykładowo, jeśli rozwiązujecie zagadkę z symbolem sześciokąta, który widnieje na drzwiach i kierując się wskazówkami do tej zagadki wprowadziliście szyfr, dzięki któremu odkryliście kartę z widocznymi przedmiotami, wyszukujecie na niej obrazek drzwi i dobieracie kartę widoczną obok obrazka drzwi. Jeśli rozwiązaliście zagadkę prawidłowo, dobrana karta da wam dostęp do nowych kart i zagadek. Jeśli jednak wasze rozwiązanie było błędne (wprowadziliście zły szyfr i przypadkowo trafiliście dzięki temu na jakąś kartę z obrazkami) to karta obok obrazka drzwi nie odblokuje wam kolejnych zagadek i oznacza to, że nadal musicie znaleźć właściwy szyfr do tej zagadki (który doprowadzi was do właściwej karty z obrazkami).

Innymi słowy nie da się logicznie rozwiązać zagadki, dopóki nie natrafiło się na przedmiot z symbolem tej zagadki.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 2332 times

Re: EXIT: Gra Tajemnic (Inka Brand, Markus Brand)

Post autor: Curiosity »

Wszystkie spojlery oznaczone, można czytać bez obaw :)

Wow!
Kumpel przyniósł na sylwestra nieznaną mi wcześniej grę z serii EXIT: Grobowiec Faraona. Było to nasze pierwsze zetknięcie z tą serią. Nie bardzo wiedzieliśmy czego się spodziewać, do tego okazało się, że poziom trudności tej konkretnie "części" to 5/5. No ale noc długa, można się pobawić.

Całość zajęła nam (w 3 osoby) około 3 godzin, co nie jest imponującym czasem, ale - jak powiedziałem - to nasza pierwsza gra tego typu. Zawiesiliśmy się dopiero całkowicie na przedostatniej zagadce, gdzie trzeba było połączyć ze sobą symbole. Głowiliśmy się nad tym maksymalnie, do tego stopnia, że każdy sobie na kartce narysował swoją kopię i pracowaliśmy nad nią niezależnie. W końcu się poddaliśmy i gdy zobaczyliśmy rozwiązanie, to ja osobiście poczułem się trochę "oszukany", bo
Spoiler:
Ostatnia zagadka to już pikuś :) Więc czujemy się "prawie" zwycięzcami.
Spodobało nam się do tego stopnia, że rozglądam się za innymi częściami.

Krótko: co możecie polecić? No i proszę, żeby nie było za łatwo, bo skoro prawie rozgryźliśmy Faraona, to z tymi najłatwiejszymi pewnie bez trudu sobie poradzimy.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3352
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 2009 times

Re: EXIT: Gra Tajemnic (Inka Brand, Markus Brand)

Post autor: Ardel12 »

Rozgryźliście Faraona, ale w 3h, gdzie idea escape room polega na wyjściu/ukończeniu w max 1h. Tak samo masz punktację w EXIT. Im krócej i mniej zagadek tym wyższa nota, więc ja bym był daleki od orzekania sukcesu. W EXIT idealny wynik to 0 podpowiedzi i max 45minut. To powiedziawszy, jeśli gracie na rozwiązywanie zagadek i wynik Was nie obchodzi, to po prostu bierzcie kolejne części na poziomie 5/5, ekspert. Ja mogę polecić Tajemnicze Laboratorium(tutaj czułem wyzwanie) i Śmierć w Orient Expresie(tutaj parę zagadek nas spowolniło). Na pewno odradzam Zatopiony Skarb i Chatę w Lesie, gdyż te będą za proste.

Jak EXIT dobrze wszedł to polecam przyjrzeć się również serii UNLOCK. Stety niestety, tam mamy zawsze 3 scenariusze o narastającym poziomie. Jednakże dalsze części mają je bardzo klimatyczne i nawet jeśli pierwsza część jest prosta, to i tak niesie przyjemny ładunek ze sobą.
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1965
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 191 times
Been thanked: 839 times

Re: EXIT: Gra Tajemnic (Inka Brand, Markus Brand)

Post autor: Neoptolemos »

Dla mnie Unlock to 9/10, EXIT 8/10, czyli obie serie bardzo lubię i polecam ;) z EXIT najmniej mi chyba siadła Stacja Polarna, za to Zaginiona Wyspa i Zakazany Zamek były ok. Ale choć już nie pamiętam szczegółów, na BGG Grobowiec Faraona oceniłem najwyżej ;)
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
fantazyn
Posty: 311
Rejestracja: 05 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: nad - Warszawa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 7 times

Re: EXIT: Gra Tajemnic (Inka Brand, Markus Brand)

Post autor: fantazyn »

Chata w lesie, zagadka D
Spoiler:
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: EXIT: Gra Tajemnic (Inka Brand, Markus Brand)

Post autor: BartP »

Ja tam na czas w to nie gram, bobym oszalał. Dla mnie wystarczająco satysfakcjonujące jest, jak chociaż rozwiążę bez podpowiedzi. Chyba żadnej części nie ukończyłem w godzinę. Ale ja też kserowałem coś tam, by nie niszczyć gry, łaziłem dzieci lulać, więc to trwało tak 2h.

Zapowiadane są jakieś nowe tytuły po polsku czy mam angielskie sprowadzać?
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 973
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 352 times
Been thanked: 756 times
Kontakt:

Re: EXIT: Gra Tajemnic (Inka Brand, Markus Brand)

Post autor: Apos »

Klasyczne escape roomy w zależności od scenariusza są na 60-90 minut i są zwykle przygotowane docelowo na 4 osoby z opcją 2-6. Są wyjątki gdzie można wybrać się solo, ale moim zdaniem to mija się z celem, a wiele zagadek byłoby wtedy niemożliwych do rozwiązania.

Imho w grach EXIT powinien być jakiś modyfikator, który działa w zależności od liczby graczy - szybciej się zrobi taką zagadkę w 4 osoby, a wolniej w 2 jak się dzieli umiejętnie zadaniami.

Koniec końców i tak chodzi o to, aby mieć fun z tego ;)
Neoptolemos pisze: 02 sty 2021, 12:09 Dla mnie Unlock to 9/10, EXIT 8/10, czyli obie serie bardzo lubię i polecam ;) z EXIT najmniej mi chyba siadła Stacja Polarna, za to Zaginiona Wyspa i Zakazany Zamek były ok. Ale choć już nie pamiętam szczegółów, na BGG Grobowiec Faraona oceniłem najwyżej ;)


EXIT'ów rozegrałem około 8śmiu, Grobowiec faktycznie bardzo udany. Dwie części jeszcze czekają :). Z Unlockami rozpocząłem przygodę od pierwszej części, która moim zdaniem jest najsłabsza, a każdy następny Unlock jest coraz lepszy - obecnie zakończyłem Timeless Adventures i było po prostu super. Z dziewczyną przy Unlockach bawiliśmy się lepiej niż przy EXITach. Również bym ocenił Unlock 9/10, a Exity około 7-8/10. Stanowią miłą odmianę dla prawdziwych ER'ów. Szkoda, że inne części nie zostały wydane u nas.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 2332 times

Re: EXIT: Gra Tajemnic (Inka Brand, Markus Brand)

Post autor: Curiosity »

Zostały zapowiedziane 3 nowe Exity, z czego jeden będzie oparty na sadze "Władca Pierścieni". Zainteresował mnie także mocno Exit "piracki", w powiększonym pudełku.

Obrazek
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: EXIT: Gra Tajemnic (Inka Brand, Markus Brand)

Post autor: BartP »

Po polsku będą jeszcze jakieś wychodzić?
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4635
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1944 times

Re: EXIT: Gra Tajemnic (Inka Brand, Markus Brand)

Post autor: warlock »

Ostatnio zagraliśmy z dziewczyną w Złowieszczą Posiadłość i to naprawdę fajna część, polecam ;).
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1787
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

Re: EXIT: Gra Tajemnic (Inka Brand, Markus Brand)

Post autor: Legun »

Curiosity pisze: 02 sty 2021, 10:12Kumpel przyniósł na sylwestra nieznaną mi wcześniej grę z serii EXIT: Grobowiec Faraona. Było to nasze pierwsze zetknięcie z tą serią. Nie bardzo wiedzieliśmy czego się spodziewać, do tego okazało się, że poziom trudności tej konkretnie "części" to 5/5. No ale noc długa, można się pobawić.
Po pół roku zalegania na półce także my w sylwestra trafiliśmy do Grobowca Faraona (pewien wirus pokrzyżował wszystkim wcześniejsze imprezowe plany...). Po 1,5 godzinie zmogliśmy to, tylko w trzech wypadkach nie wpadając samodzielnie na clou zagadki. To pierwsza gra kooperacyjna z pełnym dostępem wszystkich do informacji, w której nie było problemu mądrali. Każdy z naszej piątki miał kluczową rolę w rozwiązaniu którejś z zagadek, dostrzegając coś, co innym zupełnie umknęło. Nie jest to aktywność, do której chciałoby się siadać co wieczór, lecz na specjalne okazje jest to wyśmienite wydarzenie.
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Onishin
Posty: 136
Rejestracja: 23 kwie 2016, 09:22
Has thanked: 26 times
Been thanked: 42 times

Re: EXIT: Gra Tajemnic (Inka Brand, Markus Brand)

Post autor: Onishin »

Z Exit'ów to Chatę w Lesie jeszcze polecę, Tajemnicze Laboratorium było dla mnie takie sobie. Nie wiem jak te nowsze bo w nie już nie grałem.
Ogólnie Exit'y są ciut bardziej abstrakcyjne niż Unlock. Więc polecam sprawdzić Unlock.
Tak naprawdę Kroniki Zbrodni to według mnie też podobny rodzaj zabawy i je jeszcze bardziej polecam niż poprzednie tytuły, głównie ze względu na jeszcze mniejszą abstrakcyjność.
Awatar użytkownika
ixi24
Posty: 477
Rejestracja: 03 lut 2015, 00:23
Has thanked: 109 times
Been thanked: 41 times

Re: EXIT: Gra Tajemnic (Inka Brand, Markus Brand)

Post autor: ixi24 »

Wiadomo może coś czy Galakta wyda kolejne części Exit w Polsce ? Ostatnie były: Tajemnicze Muzeum i Złowieszcza Posiadłość i dalej cisza :(

Może ktoś ma jakieś info czy seria będzie u nas nadal kontynuowana? Galakta nic o tym nie wspomina, a chętnie pograłbym w kolejne części ;)
Sprzedam Kupie IG

Zniżki: 3% ALEplanszowki
Awatar użytkownika
narandil
Posty: 354
Rejestracja: 09 gru 2013, 10:06
Has thanked: 256 times
Been thanked: 55 times

Re: EXIT: Gra Tajemnic (Inka Brand, Markus Brand)

Post autor: narandil »

ixi24 pisze: 28 kwie 2022, 10:54 Wiadomo może coś czy Galakta wyda kolejne części Exit w Polsce ? Ostatnie były: Tajemnicze Muzeum i Złowieszcza Posiadłość i dalej cisza :(

Może ktoś ma jakieś info czy seria będzie u nas nadal kontynuowana? Galakta nic o tym nie wspomina, a chętnie pograłbym w kolejne części ;)
Chociaż ogólnie wolę Escape Room'y od FoxGames to czekam na nowego EXIT'a w świecie Władcy Pierścieni - podpytywałem Galaktę czy seria będzie kontynuowana i dostałem odpowiedź, że serii nie porzucili ale jakiekolwiek konkrety będą ogłaszane w oficjalnych zapowiedziach. Czyli nadzieja jest ale nic pewnego póki co ...
ODPOWIEDZ