Cooper Island (Andreas "ode." Odendahl)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Atk
Posty: 1395
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 494 times
Been thanked: 284 times

Re: Cooper Island (Andreas "ode." Odendahl)

Post autor: Atk »

Widać że nigdy nie miałeś w rękach podstawki Podwodnych Miast 😂

Odczułem wrażenie, że po prostu nie odstaje od reszty tak bardzo, więc mogę rzec wrażenia nie robi ani na + ani na -

No chyba, że masz same gry typu Viticulture, gdzie faktycznie czuć różnicę w papierze od instrukcji.
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Cooper Island (Andreas "ode." Odendahl)

Post autor: Bary »

Tak, papier jest gorszej jakości, niż w dawniejszych tytułach Portalu. Już przy okazji Królestw Północy zauważyłem pewien downgrade jakości instrukcji w porównaniu z takimi Narodzinami Imperium. Oczywiście dramatu nie ma, można powiedzieć że zeszli z premium do normalnej jakości.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
anitroche
Posty: 769
Rejestracja: 23 kwie 2020, 10:09
Has thanked: 669 times
Been thanked: 781 times
Kontakt:

Re: Cooper Island (Andreas "ode." Odendahl)

Post autor: anitroche »

ja za to miałam kilka kafelków terenu niedociętych do końca sztancą i mam lekko pozadzierane miejscami kilka kafelków :(. Tylko na krawędziach i tragedii nie ma, ale serce mimo wszystko trochę boli.

EDIT: zagrałam pierwszy raz, póki co tak lajtowo tylko na ogarnięcie zasad i pierwsze wrażenia bardzo pozytywne :). I co do instrukcji to ja nie zauważyłam, żeby była jakiejś złej jakości.
"Cześć, mam na imię Ania i dzisiaj pokażę wam jak wygląda rozgrywka w wariancie solo w..."

Zapraszam na mój kanał z pełnymi rozgrywkami solo: Gram Solo na YouTube
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2022
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1495 times
Been thanked: 1150 times

Re: Cooper Island (Andreas "ode." Odendahl)

Post autor: Bruno »

anitroche pisze: 24 mar 2021, 09:40 ja za to miałam kilka kafelków terenu niedociętych do końca sztancą i mam lekko pozadzierane miejscami kilka kafelków :(. Tylko na krawędziach i tragedii nie ma, ale serce mimo wszystko trochę boli.
Miałem podobnie w przypadku części żetonów do Brassa i Phalanx od ręki wymienił je na porządnie wycięte z formatki. Warto reklamować takie rzeczy! :wink:

Co do Cooper Island, to czytam te wszystkie pozytywne opinie i chętnie obejrzałbym jakiś polski gameplay...
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
dudigracz
Posty: 18
Rejestracja: 06 kwie 2021, 16:14
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Re: Cooper Island (Andreas "ode." Odendahl)

Post autor: dudigracz »

Bruno pisze: 25 mar 2021, 20:10
anitroche pisze: 24 mar 2021, 09:40 ja za to miałam kilka kafelków terenu niedociętych do końca sztancą i mam lekko pozadzierane miejscami kilka kafelków :(. Tylko na krawędziach i tragedii nie ma, ale serce mimo wszystko trochę boli.
Miałem podobnie w przypadku części żetonów do Brassa i Phalanx od ręki wymienił je na porządnie wycięte z formatki. Warto reklamować takie rzeczy! :wink:

Co do Cooper Island, to czytam te wszystkie pozytywne opinie i chętnie obejrzałbym jakiś polski gameplay...
Grę polecam. Mam i gra się super. Osobiście gram tylko solo na razie, ale myślę, że z ludźmi też będzie ekstra.
Awatar użytkownika
anitroche
Posty: 769
Rejestracja: 23 kwie 2020, 10:09
Has thanked: 669 times
Been thanked: 781 times
Kontakt:

Re: Cooper Island (Andreas "ode." Odendahl)

Post autor: anitroche »

Pozwolę sobie skopiować moją wypowiedź z innego wątku:

Mam rozegranych kilka partii i muszę przyznać, że po pierwszej uczącej rozgrywce ma się już opanowane zasady, zwłaszcza że ikonografia na planszetkach i planszy głównej przypomina o jakiś mikrozasadach, o których łatwo zapomnieć. Złożoność ponad 4 na BGG moim zdaniem wynika ze wspomnianego przez kogoś magazynu, który ma ograniczoną pojemność i niezwykłe łatwo można go zapełnić i jedyną opcją na opróżnienie go, żeby wykonać akcję, którą chcemy jest zamienienie np. 4 zasobów na jeden inny i nagle okazuje się, że po zamianie nie mamy już tego zasobu, żeby wykonać akcję, którą chcieliśmy. Zarządzanie zasobami to właściwie serce tej gry. Bardzo ważne jest tutaj zaplanowanie sobie właściwie całej tury do przodu. Mi się to akurat podoba :).

Cooper Island może wydawać się trochę powtarzalna, bo jednak zawsze mam wrażenie mam podobną strategię: wypełnić 3 warunki, żeby odblokować nowych pracowników i szybko zaklepać królewskie zlecenie, które punktuje na koniec gry. Jednak to jak muszę pokombinować, żeby te punkty spełnić i na jakich akcjach się skupić (bo krótka kołderka nie pozwala zrobić wszystkiego), to jakoś daje mi radochę za każdym razem, więc mi się ta gra jeszcze nie znudziła.

Ale trzeba podkreślić, że jest to tytuł dla fanów optymalizacji - mi sie super podoba, natomiast mój mąż kręci nosem, bo nie lubi jak gra nie wybacza błędów (a niestety, jak inny gracz błędu nie zrobi, to najczęściej nie masz szans go dogonić w punktach, bo tutaj każdy ruch jest na wagę złota).

Z minusów, to czasem można się wkurzyć, że niby wszystko robimy poprawnie, ale jak zbudowaliśmy budynek, to do wyboru dociagnelismy karty budynków nijak pasujących do naszej strategii, drugiemu graczowi akurat podczas budowy karty bardzo dobrze przypadają i dzieki temuż może z nami wygrać np. jednym punktem. Z drugiej strony, jakby usunąć elementy losowości z gry to byłaby bardzo powtarzalna, więc myślę, że po prostu trzeba się liczyć z tym, ze czasem możemy przegrać po prostu przez pecha.

Z plusów fajnie, ze losowo na początku gry wykładane są karty zleceń punktujących na koniec gry, bo ro zmusza do koncentrowania się na innych akcjach niż w grze poprzedniej, przez co zwiększa regrywalnosc.

Podsumowując, gra moim zdaniem bardzo dobra, ale nie ma w niej nic co daje efekt wow - żadnych wodotrysków w postaci dziwnych mechanik czy robienia łańcucha combo. Ja się jednak bardzo dobrze przy niej bawię, więc myślę że na długo zostanie w kolekcji.
"Cześć, mam na imię Ania i dzisiaj pokażę wam jak wygląda rozgrywka w wariancie solo w..."

Zapraszam na mój kanał z pełnymi rozgrywkami solo: Gram Solo na YouTube
Mendaks
Posty: 243
Rejestracja: 04 mar 2020, 20:57
Been thanked: 53 times

Re: Cooper Island (Andreas "ode." Odendahl)

Post autor: Mendaks »

Zapraszam was na moją recenzję gry Cooper Island.

https://www.youtube.com/watch?v=Fm8y6PhdZy8
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5235
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 525 times
Been thanked: 1842 times
Kontakt:

Re: Cooper Island (Andreas "ode." Odendahl)

Post autor: Gambit »

Kilka słów o kolonizacji wyspy z psem u boku
Obejrzyj na ZnadPlanszy
Obejrzyj na YouTube
dwaduzepe
Posty: 687
Rejestracja: 27 maja 2020, 14:27
Has thanked: 125 times
Been thanked: 254 times

Re: Cooper Island (Andreas "ode." Odendahl)

Post autor: dwaduzepe »

Warto na dwie osoby? To podobno pasjans to chyna nie ma zaczenia liczba graczy?
dominGeS
Posty: 167
Rejestracja: 26 gru 2015, 16:43
Lokalizacja: Sadlinki woj.Pomorskie
Has thanked: 102 times
Been thanked: 19 times

Re: Cooper Island (Andreas "ode." Odendahl)

Post autor: dominGeS »

Moim zdaniem, to jest jedna z tych, co dobrze śmigają na 2os. Nie ma tu jakiejś wielkiej interakcji między graczami, ale gra się przyjemnie.
Awatar użytkownika
anitroche
Posty: 769
Rejestracja: 23 kwie 2020, 10:09
Has thanked: 669 times
Been thanked: 781 times
Kontakt:

Re: Cooper Island (Andreas "ode." Odendahl)

Post autor: anitroche »

Bruno pisze: 25 mar 2021, 20:10 Co do Cooper Island, to czytam te wszystkie pozytywne opinie i chętnie obejrzałbym jakiś polski gameplay...
Powyższa wypowiedź była pierwszym przyczynkiem do tego, że zaczęłam myśleć, czy by może nie zacząć nagrywać moich rozgrywek, bo mi również brakowało rozgrywki na YT z Cooper Island, kiedy myślałam o zakupie. No i tak kilka miesięcy później nagrałam taki materiał. Jest to rozgrywka w trybie solo, ale opowiadam trochę, co się zmienia względem gry wieloosobowej. Jakość słaba, bo profesjonalnego sprzętu nie posiadam, ale podrzucam link, bo może komuś się przyda:

https://youtu.be/bakpm2LRT48
"Cześć, mam na imię Ania i dzisiaj pokażę wam jak wygląda rozgrywka w wariancie solo w..."

Zapraszam na mój kanał z pełnymi rozgrywkami solo: Gram Solo na YouTube
Awatar użytkownika
Robin Wood
Posty: 78
Rejestracja: 06 lis 2021, 17:10
Has thanked: 16 times
Been thanked: 10 times

Re: Cooper Island (Andreas "ode." Odendahl)

Post autor: Robin Wood »

Pojawiam się w temacie z Insertem do gry Cooper Island. Zapraszam serdecznie i życzę dobrych rozgrywek.

LINK
Golfang
Posty: 1982
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 228 times
Been thanked: 311 times

Re: Cooper Island (Andreas "ode." Odendahl)

Post autor: Golfang »

cześć jaki rozmiar kart jest w Cooperze? Będę miał grę po weekendzie dopiero - ale chciałbym też zaopatrzyć się w protektory. Jakie protki pasują najlepiej do tych kart?
----------------
10% flamberg.com.pl
pvdel
Posty: 255
Rejestracja: 11 sty 2014, 22:31
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 101 times

Re: Cooper Island (Andreas "ode." Odendahl)

Post autor: pvdel »

autopaga
Posty: 1422
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 94 times
Been thanked: 318 times

Re: Cooper Island (Andreas "ode." Odendahl)

Post autor: autopaga »

ODPOWIEDZ