Blizej i dalej/Near and Far - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Blizej i dalej/Near and Far - pytania i wątpliwości

Post autor: Tomzaq »

No ja poszedłem z trójką pozostałych graczy w tryb postaci. Spotykamy się raz w tygodniu więc za dwa spotkania skończymy kampanię. Muszę powiedzieć, że historyjki postaci są odjechane i mamy kupę śmiechu podczas gry. Mapki wybieramy po kolei. Tryb jest fajny, gdyż można skończyć kampanię z 4 spotkania, więc w miarę szybko.
Who is John Galt?
Posiadam
PerezSaj
Posty: 127
Rejestracja: 28 lis 2020, 21:56
Has thanked: 16 times
Been thanked: 9 times

Re: Blizej i dalej/Near and Far (Ryan Laukat)

Post autor: PerezSaj »

W instrukcji jest napisane, że można w trakcie pojedynku w mieście podnieść sobie statystyki wykorzystując pkt wigoru. Jednak z tego co czytałem wigor aktualizujemy dopiero w momencie opuszczenia miasta. W takim razie skąd mam mieć wigor będąc w mieście? Jak Wy to rozumiecie? Może ja czegoś nie doczytałem?
I drugie pytanie... Przechodząc na mapie przez pole z namiotem nie tracę wigoru, czy obojętne którego gracza jest ten namiot, czy to musi być mój?
Ostatnio zmieniony 25 mar 2021, 22:52 przez PerezSaj, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
superfunktor
Posty: 61
Rejestracja: 07 paź 2011, 12:43
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 33 times
Been thanked: 11 times

Re: Blizej i dalej/Near and Far (Ryan Laukat)

Post autor: superfunktor »

Po powrocie z wyprawy do miasta niewykorzystany wigor się nie resetuje w związku z czym można go użyć w pojedynkach. Dopiero opuszczając miasto należy zresetować wigor.
PerezSaj
Posty: 127
Rejestracja: 28 lis 2020, 21:56
Has thanked: 16 times
Been thanked: 9 times

Re: Blizej i dalej/Near and Far (Ryan Laukat)

Post autor: PerezSaj »

superfunktor pisze: 25 mar 2021, 22:44 Po powrocie z wyprawy do miasta niewykorzystany wigor się nie resetuje w związku z czym można go użyć w pojedynkach. Dopiero opuszczając miasto należy zresetować wigor.
Czyli przed pierwszym wyruszeniem na mapę nie mam wigoru i nie mogę pomagać sobie podczas pojedynku?
PerezSaj
Posty: 127
Rejestracja: 28 lis 2020, 21:56
Has thanked: 16 times
Been thanked: 9 times

Re: Blizej i dalej/Near and Far (Ryan Laukat)

Post autor: PerezSaj »

I drugie pytanie... Przechodząc na mapie przez pole z namiotem nie tracę wigoru, czy obojętne którego gracza jest ten namiot, czy to musi być mój?
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 798
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 122 times
Been thanked: 378 times

Re: Blizej i dalej/Near and Far (Ryan Laukat)

Post autor: kurdzio »

PerezSaj pisze: 25 mar 2021, 22:54 Czyli przed pierwszym wyruszeniem na mapę nie mam wigoru i nie mogę pomagać sobie podczas pojedynku?
Zgadza się.
PerezSaj pisze: 25 mar 2021, 22:58 I drugie pytanie... Przechodząc na mapie przez pole z namiotem nie tracę wigoru, czy obojętne którego gracza jest ten namiot, czy to musi być mój?
Obojętnie którego gracza :)
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2087
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 432 times

Re: Blizej i dalej/Near and Far (Ryan Laukat)

Post autor: tomp »

PerezSaj pisze: 25 mar 2021, 22:54
superfunktor pisze: 25 mar 2021, 22:44 Po powrocie z wyprawy do miasta niewykorzystany wigor się nie resetuje w związku z czym można go użyć w pojedynkach. Dopiero opuszczając miasto należy zresetować wigor.
Czyli przed pierwszym wyruszeniem na mapę nie mam wigoru i nie mogę pomagać sobie podczas pojedynku?
Dokładnie
PerezSaj pisze: 25 mar 2021, 22:58 I drugie pytanie... Przechodząc na mapie przez pole z namiotem nie tracę wigoru, czy obojętne którego gracza jest ten namiot, czy to musi być mój?
Kolor nie jest ważny.
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
PerezSaj
Posty: 127
Rejestracja: 28 lis 2020, 21:56
Has thanked: 16 times
Been thanked: 9 times

Re: Blizej i dalej/Near and Far (Ryan Laukat)

Post autor: PerezSaj »

Jeżeli mam zwierzęcego towarzyszą i 3 poszukiwaczy przygód, to mogę dołożyć kolejnego poszukiwacza z brakującej frakcji i psa/kota odłożyć obok planszy gracza? Wydaje się to logiczne, ale w instrukcji nie jest to wprost napisane, dlatego można by pomyśleć że towarzysz jest obowiązkowy w drużynie.
PerezSaj
Posty: 127
Rejestracja: 28 lis 2020, 21:56
Has thanked: 16 times
Been thanked: 9 times

Re: Blizej i dalej/Near and Far (Ryan Laukat)

Post autor: PerezSaj »

Grając w trybie kampanii zamiast zadania zwykłego można wykonać poboczne i odrzucić żeton zadania. Wychodzi na to że zadanie zwykle nie będzie już dostępne pomimo tego że jego treść nie została odczytana. Przepada bezpowrotnie. Jak to wygląda mechanicznie i fabułowo? Nie grałem jeszcze dlatego zastanawiam się czy wykonując zadania poboczne nie pominę jakiegoś wątku fabularnego?
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2087
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 432 times

Re: Blizej i dalej/Near and Far (Ryan Laukat)

Post autor: tomp »

PerezSaj pisze: 26 mar 2021, 06:56 Jeżeli mam zwierzęcego towarzyszą i 3 poszukiwaczy przygód, to mogę dołożyć kolejnego poszukiwacza z brakującej frakcji i psa/kota odłożyć obok planszy gracza? Wydaje się to logiczne, ale w instrukcji nie jest to wprost napisane, dlatego można by pomyśleć że towarzysz jest obowiązkowy w drużynie.
Każdą nadmiarową postać odkładasz na bok i trzymasz do końca gry np. chciałbyś podmienić w momencie wyruszenia na wędrówkę.
Dotyczy również to psa/kota/dziobaka - to taki bonus na dzień dobry, przynajmniej ja to tak traktuje.
PerezSaj pisze: 26 mar 2021, 07:03 Grając w trybie kampanii zamiast zadania zwykłego można wykonać poboczne i odrzucić żeton zadania. Wychodzi na to że zadanie zwykle nie będzie już dostępne pomimo tego że jego treść nie została odczytana. Przepada bezpowrotnie. Jak to wygląda mechanicznie i fabułowo? Nie grałem jeszcze dlatego zastanawiam się czy wykonując zadania poboczne nie pominę jakiegoś wątku fabularnego?
W danej kampanii przepada. Najbliższa szansa odczytania przy kolejnej kampanii.
Od strony fabularnej poszczególne zadania to mini historyjki albo kolejne przejścia zadań pobocznych albo strzępki większej historii, która kumuluję się na ostatniej mapie. Nic więcej, nie chce spoilerować.
Z drugiej strony nikt ci nie zabrania przeczytania księgi przygód, ale ja bym nie czytał.
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8741
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2653 times
Been thanked: 2332 times

Re: Blizej i dalej/Near and Far (Ryan Laukat)

Post autor: Curiosity »

PerezSaj pisze: 26 mar 2021, 11:30 A jest taki wątek? Szukałem i nie znalazłem, dlatego piszę tutaj. I na szczęście są miłe osoby które odpisują.
To, że nie znalazłeś wątku to nie jest wytłumaczenie. W takiej sytuacji, zakłada się nowy temat. A "miłe" osoby powiększają offtop, który zapoczątkowałeś. Proponuję nie dyskutować z regulaminem, tylko się do niego stosować.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: Blizej i dalej/Near and Far - pytania i wątpliwości

Post autor: adam_k27 »

Witam

Gramy sobie rodzinnie w Bliżej i Dalej w tryb kampanii. W instrukcji jest napisane że jak gracz zdobędzie zadanie poboczne to zapisuje sobie numer na karcie (np Q16) i gdy będzie odbywał kolejną przygodę to zamiast czytać numer paragrafu wskazany na mapie czytany jest paragraf zadania pobocznego.

Graliśmy ostatnio na 3 mapie i dostałem numer zadania pobocznego, ale potem już go dalej nie wykonałem bo skończyły się na mapie żetony ksiąg. Czy teraz jak będziemy grali na kolejnej mapie to wrócić do tego zadania pobocznego czy skoro nie wykonałem go na poprzedniej mapie to to zadanie już przepada? W instrukcji nie znalazłem wyjaśnienia.
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2087
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 432 times

Re: Blizej i dalej/Near and Far - pytania i wątpliwości

Post autor: tomp »

adam_k27 pisze: 03 lis 2021, 11:05 Witam

Gramy sobie rodzinnie w Bliżej i Dalej w tryb kampanii. W instrukcji jest napisane że jak gracz zdobędzie zadanie poboczne to zapisuje sobie numer na karcie (np Q16) i gdy będzie odbywał kolejną przygodę to zamiast czytać numer paragrafu wskazany na mapie czytany jest paragraf zadania pobocznego.

Graliśmy ostatnio na 3 mapie i dostałem numer zadania pobocznego, ale potem już go dalej nie wykonałem bo skończyły się na mapie żetony ksiąg. Czy teraz jak będziemy grali na kolejnej mapie to wrócić do tego zadania pobocznego czy skoro nie wykonałem go na poprzedniej mapie to to zadanie już przepada? W instrukcji nie znalazłem wyjaśnienia.
Zależy jak definiujesz przygodę :)
Rozumiem, że nowa mapa to kolejna przygoda, ale nie patrzyłbym na to w ten sposób.
Jak bym zrównał "przygoda" do "zadania".
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Awatar użytkownika
Nidhogg
Posty: 1291
Rejestracja: 13 cze 2013, 20:36
Lokalizacja: Romb Kujawski
Has thanked: 84 times
Been thanked: 49 times

Re: Blizej i dalej/Near and Far - pytania i wątpliwości

Post autor: Nidhogg »

Zadania poboczne wykreślasz dopiero jak je zrobisz więc przechodzą między scenariuszami.

Ja mam dwa pytania do polskiej wersji:
1 czy sztandary wydrukowane na planszy gracza obniżają koszty zakupu nowych członków drużyny?
2 czy jak pokonuje się zagrożenie zawsze kładzie się na niej namiot? Czy tylko na pierwszym? W jakiś recenzji wspomniane było że jest to błąd dodruku i na wszystkich powinnien być znak namiotu.
7% rabatu - 3Trolle
10% rabatu - Planszostrefa
Zbiórki gdzie jestem organizatorem: tu
Awatar użytkownika
dispe
Posty: 347
Rejestracja: 03 gru 2019, 12:42
Lokalizacja: WWA
Has thanked: 259 times
Been thanked: 109 times

Re: Blizej i dalej/Near and Far - pytania i wątpliwości

Post autor: dispe »

Nidhogg pisze: 23 mar 2022, 22:57 Zadania poboczne wykreślasz dopiero jak je zrobisz więc przechodzą między scenariuszami.

Ja mam dwa pytania do polskiej wersji:
1 czy sztandary wydrukowane na planszy gracza obniżają koszty zakupu nowych członków drużyny?
2 czy jak pokonuje się zagrożenie zawsze kładzie się na niej namiot? Czy tylko na pierwszym? W jakiś recenzji wspomniane było że jest to błąd dodruku i na wszystkich powinnien być znak namiotu.
1. Nie, tylko te na żetonach zwerbowanych bohaterów albo na żetonach danej frakcji, zdobytych w wyniku zrealizowania jakiejś przygody.
2. To niestety dosyć poważny błąd w polskim wydaniu. Kładziemy namiot na każdej karcie pokonanego wroga. Przynajmniej w podstawce bo jest też talia wrogów z dodatku i tam już jest inaczej.
Argue
Posty: 436
Rejestracja: 06 lis 2017, 18:07
Lokalizacja: Orzesze
Has thanked: 7 times
Been thanked: 85 times

Re: Blizej i dalej/Near and Far - pytania i wątpliwości

Post autor: Argue »

Pytanie odnośnie kart światów w trybie kampanii one podobnie jak reszta nagród są do wykorzystania tylko na jednej mapie/misji nie przechodzą do kolejnych rozgrywek/map?
Bo mieliśmy historię, że na jednej mapie (nr 3) zdobyty został miecz, wraz z zadaniem pobocznym i przeszliśmy do mapy 4, ale tam już bez owego miecza (bo tak wynika z instrukcji, że jest do końca danej rozgrywki), ale wraz z zadaniem, gdzie ów miecz jest w treści historii i to generalnie słabo wygląda.
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2087
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 432 times

Re: Blizej i dalej/Near and Far - pytania i wątpliwości

Post autor: tomp »

w kampanii "resetujecie" stan dodatkowych kart na nowej mapie.
słowa klucze pozostają.
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
ODPOWIEDZ