Karcianka na 2 osoby.

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
ghostartur
Posty: 411
Rejestracja: 09 lut 2014, 16:05
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time

Karcianka na 2 osoby.

Post autor: ghostartur »

Witam. Od dłuższego czasu myślę o rozbudowaniu mojej kolekcji o jakąś fajną karciankę dla 2 osób. Od razu zaznaczam, że zamierzamy grać luźno w domu, bez zacięcia turniejowego, więc nawet gdy rozważam kupno LCG, to skończy się na pewno na jednej podstawce+ew kilku dodatkach. Zrobiłem wstępne rozeznanie i wytypowałem kilka gier, liczę, że pomożecie mi dobrze wybrać. Nie przedłużając:
-Warhammer Inwazja - tutaj przemawia do mnie przede wszystkim setting gdyż uwielbiam Warhammer Fantasy. Z tego co czytałem, nie jest super skomplikowana i próg wejścia nie jest wysoki. Podobają mi się bardzo ilustracje na kartach. Oczywiście z minusów jakie dostrzegam to cena i dostępność.

-Warhammer Podbój - także tutaj przemawia do mnie setting, świat WH40K jest również przeze mnie uwielbianym. Na plus tego tytułu przemawia także cena i dostępność, jednak w większości wątków które przeglądałem, widziałem opinie, że jest Podbój jest gorszy od Inwazji. Podobają mi się bardzo ilustracje na kartach, tak samo jak w Inwazji. Dodatkowo spotkałem się z opiniami, że na samej podstawce nie gra się przyjemnie, a jak zaznaczałem, nie planuję kupowania więcej niż jednej podstawki, ewentualnie jestem w stanie przemyśleć dodatki.

-Android Netrunner - w opiniach widziałem wiele zachwytów nad mechaniką, główkowaniem i możliwościami. Kusi mnie także asymetryczna rozgrywka, setting także jest lubiany przeze mnie. Bardzo podobają mi się same ilustracje na kartach. Z tego co zdążyłem poczytać, jest dużo bardziej złożona od dwóch wspomnianych wcześniej tytułów. Na minus jak przy Inwazji, cena i dostępność.

-Lotr LCG - tutaj kusi mnie kooperacyjna rozgrywka, którą bardzo lubi mój współgracz. Dodatkowo oboje jesteśmy fanami uniwersum. Na plus dostępność i cena. Co prawda jakoś lotra do tej pory rozważałem najmniej, ale może przekonacie mnie, że warto dać mu szanse :D .

Najbardziej zależy mi na opiniach osób które ograły kilka z podanych wyżej tytułów. Jeśli oczywiście macie własne propozycje chętnie posłucham i z góry dzięki za wszystkie rady! :D
Awatar użytkownika
Potato Queen
Posty: 39
Rejestracja: 03 sty 2021, 20:36
Has thanked: 10 times
Been thanked: 10 times

Re: Karcianka na 2 osoby.

Post autor: Potato Queen »

Może zamiast LOTR LCG rozważ Horror w Arkham LCG?

Fakt, w pierwszego nie grałam, ale przekopując się przez wątek odnośnie HA wiele osób porównywało go właśnie do LOTR i Arkham wypada bardziej na plus. O ile się nie mylę, niech mnie ktoś poprawi, ale LOTR już chyba u nas zakończony, a HA wychodzi cały czas. My gramy od jakoś stycznia we dwoje właśnie i gra jest meeeeega klimatyczna i wciągająca.
Awatar użytkownika
ghostartur
Posty: 411
Rejestracja: 09 lut 2014, 16:05
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time

Re: Karcianka na 2 osoby.

Post autor: ghostartur »

Horror też rozważałem i w sumie jak mówisz że podobno lepszy od LOTRa to może warto się zainteresować. Polecasz jakieś dodatki, które według Ciebie są must have?
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 576 times
Been thanked: 1027 times

Re: Karcianka na 2 osoby.

Post autor: RUNner »

HwA jest lepszy od Lotra? Tylko pod względem fabularnym. Mechanicznie Lotr daje dużo więcej przestrzeni do gry. HwA to wciągająca fabularna opowieść, ale gry tutaj niewiele bo czy wygrasz czy przegrasz i tak kampania posuwa się dalej. Jeśli słabo wypadniesz, to po prostu będziesz mieć trudniej w kolejnych scenariuszach. Dodatkowo, w HwA są same ograniczenia:
- talia gracza musi mieć dokładnie 30 kart,
- na ręku na koniec tury można mieć maks. 8 kart,
- strefy badacza są mocno ograniczone, np. tylko 1 sprzymierzeniec w grze,
- gracz może wykonać 3 akcje, ale skoro zagranie karty jest już (zazwyczaj) akcją, to robi się z tego bardzo wąska kołderka. Takie rozwiązanie jest fajne w eurograch, ale gdy losowość atakuje z każdej strony, gracz musi mieć dużo więcej przestrzeni żeby neutralizować zły los.
ghostartur pisze: 27 mar 2021, 16:25 -Warhammer Podbój
-Android Netrunner
-Lotr LCG
Wszystkie te gry są bardzo dobre. Cokolwiek weźmiesz, będziesz zadowolony, ale:
- tylko AN świetnie funkcjonuje na jednym coresecie,
- Podbój powinien mieć dwa,
- Lotr musi dostać dodatki bo sam coreset jest dość słaby.

Jeśli chodzi o starcie Inwazja - Podbój to mi zdecydowanie bardziej podeszły zmagania w świecie W40K, za którym nigdy specjalnie nie przepadałem. Mechanicznie wg mnie Podbój jest lepszą grą, ale nie będę tej tezy rozwijał, bo w Inwazję grałem dawno temu i być może teraz miałbym inny pogląd. Niemniej Podbój mnie wciągnął na tyle, że kupiłem 3 podstawki i 2 duże dodatki.
Lotr na jednym coresecie kaleczy i można się od niego odbić. Zdecydowanie warto dokupić drugi i dodatki jakie się da. Duże deluxy są jeszcze w miarę dostępne, natomiast małe paczki tylko na rynku wtórnym. Oczywiście mówię o wersji polskiej. Galakta na razie nie planuje żadnych dodruków, ale być może w trybie DnŻ coś się jeszcze pojawi.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
ghostartur
Posty: 411
Rejestracja: 09 lut 2014, 16:05
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time

Re: Karcianka na 2 osoby.

Post autor: ghostartur »

Ok, to teraz już mam zupełny mętlik w głowie :D . Czy możesz mi polecić jakiś taki minimalny zestaw do LOTRa w który powinienem się zaopatrzyć? Jakbym wziął core set to które dodatki na początku są must have?
Wosho
Posty: 1442
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Karcianka na 2 osoby.

Post autor: Wosho »

Konfrontacja czy kooperacja?
1.To np Ashes, mozna kupic tanio. Netrunner jest mega drogi teraz.
2.Jak kooperacja to Marvel lub Arkham albo Aeons end.
ODPOWIEDZ