Aeon's End (Kevin Riley)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Wosho
Posty: 1439
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Wosho »

Grafiki w pierwszej fali sa rzeczywiscie budzetowe ale pozniej jest duzo lepiej :)
Awatar użytkownika
Moonday
Posty: 965
Rejestracja: 25 gru 2015, 12:10
Has thanked: 229 times
Been thanked: 233 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Moonday »

Grafiki w pierwszej fali sa rzeczywiscie budzetowe ale pozniej jest duzo lepiej :)
W tym sensie, że w kolejnych dodrukach są poprawione grafiki?
sasquach
Posty: 1831
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 934 times
Been thanked: 586 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: sasquach »

Grafiki są chyba takie same. Poprawili ramki, żetony itp. elementy.
Wosho
Posty: 1439
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Wosho »

Przez fale rozumiem podstawke i dodatkiem do niej, wiec obecnie mamy 5ta. I grafiki sa duzo lepsze zwlaszcza w 4 i 5.
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: c08mk »

Wosho pisze: 28 mar 2021, 10:21 Przez fale rozumiem podstawke i dodatkiem do niej, wiec obecnie mamy 5ta. I grafiki sa duzo lepsze zwlaszcza w 4 i 5.
Mi się w Outcasts kamyki nie podobają. Zamiast gema na szarym tle zrobili artworki czasem z krajobrazem, czasem z postacią. Praktycznie kamyk na takim obrazku "znika" bo się zwraca uwagę na inne rzeczy.
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2424
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 525 times
Been thanked: 456 times
Kontakt:

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Jiloo »

Moonday pisze: 26 mar 2021, 21:05 (...) Lubię deckbuildingi ale wizja rynku z kilkoma kartami na krzyż przez całą grę jakoś mnie nie przekonuje. Tymczasem każdy się tą grą zachwyca i chyba będę musiał w końcu kupić, żeby się ostatecznie przekonać, że gra jest do kitu... albo że trzeba dokupić kolejne dodatki.
Ja wręcz kocham deckbuilding i staram się zagrać w każdą grę z gatunku. Aeon's End miałem od pierwszego angielskiego wydania, dwa duże pudła, wszystkie małe dodatki do Legacy włącznie. Pograłem, pograłem i sprzedałem... U mnie w domu się nie przyjęła, żona nie lubi kooperacji, a do grania solo mam inne gry, które lubię bardziej. Pograliśmy trochę ze znajomymi, skończyliśmy Legacy i sprzedałem wszystko. Mimo to uważam, że to dobra pozycja.
Akurat stały rynek z 9 kartami to dla mnie zaleta, a nie wada. Losowy rynek może dać w kość, bo jak na złość nie będą wychodzić karty które by się przydały wcześniej, Gra ma na sporo fajnych rozwiązań i ja się wcale nie dziwię, że ma wzięcie. Ale wiadomo – nie ma gier idealnych – zawsze najlepiej spróbować.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
M_T
Posty: 77
Rejestracja: 24 sie 2019, 21:35
Has thanked: 343 times
Been thanked: 20 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: M_T »

Jiloo pisze: 28 mar 2021, 14:19 sprzedałem wszystko.
Legacy też? Jest w ogóle zapotrzebowanie na rynku na przechodzone legacy?
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2424
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 525 times
Been thanked: 456 times
Kontakt:

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Jiloo »

M_T pisze: 29 mar 2021, 00:37 Legacy też? Jest w ogóle zapotrzebowanie na rynku na przechodzone legacy?
Akurat Legacy sprezentowałem.
Generslnie wystarczy dokupić Reset Pack żeby rozegrać całą kampanię na nowo wiec jak się kupi tanio używkę albo dostanie w prezencie to można zagrać po taniości.

Poza tym. Większa cześć Legacy to są karty które spokojnie można mieszać z pozostałymi zestawami. Tylko z Portalową wersją jest jakiś problem, bo karty są zupełnie inne od pozostałych gier po polsku. W angielskiej tego problemu nie było.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: c08mk »

Jiloo pisze: 29 mar 2021, 03:08 ...
Poza tym. Większa cześć Legacy to są karty które spokojnie można mieszać z pozostałymi zestawami. Tylko z Portalową wersją jest jakiś problem, bo karty są zupełnie inne od pozostałych gier po polsku. W angielskiej tego problemu nie było.
Też są małe różnice. Na rewersach są inne odcienie odcienie kart czy większe marginesy. Także da się rozpoznać karty ale nie są też różnice "portalowe" które się ostro rzucają w oczy.
piter555
Posty: 91
Rejestracja: 16 lut 2019, 16:52
Has thanked: 41 times
Been thanked: 23 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: piter555 »

Czy w Legacy można grać na zmianę 2 i 3 graczami?
Czy od początku trzeba grać tą samą ilością graczy?
aeiou871
Posty: 978
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 312 times
Been thanked: 432 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: aeiou871 »

piter555 pisze: 29 mar 2021, 11:31 Czy w Legacy można grać na zmianę 2 i 3 graczami?
Czy od początku trzeba grać tą samą ilością graczy?
Nie można grać na zmianę, trzeba przejść kampanią z tą samą liczbą graczy. Można przejść kampanię 2 graczami, a później kolejny raz 2 graczami z pewnymi ograniczeniami (część ulepszeń jest zużyta, część informacji w drugiej kampanii trzeba zapisywać), albo 3 graczami, a później 1.
Awatar użytkownika
MarekPlus
Posty: 177
Rejestracja: 01 lis 2020, 11:00
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 40 times
Been thanked: 101 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: MarekPlus »

c08mk pisze: 29 mar 2021, 08:25 Na rewersach są inne odcienie odcienie kart czy większe marginesy.
Koszulki z nieprzezroczystym rewersem nie załatwią sprawy?
sasquach
Posty: 1831
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 934 times
Been thanked: 586 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: sasquach »

MarekPlus pisze: 30 mar 2021, 21:29 Koszulki z nieprzezroczystym rewersem nie załatwią sprawy?
Załatwią. Tylko, że nie po to płacisz tyle za grę, żeby jeszcze trzeba było ponosić dodatkowe wydatki. No i np. ja wolę widzieć oryginalne rewersy niż jakieś randomowe obrazki albo jednokolorowe prostokąty.
Awatar użytkownika
MarekPlus
Posty: 177
Rejestracja: 01 lis 2020, 11:00
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 40 times
Been thanked: 101 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: MarekPlus »

sasquach pisze: 30 mar 2021, 21:54 Tylko, że nie po to płacisz tyle za grę, żeby jeszcze trzeba było ponosić dodatkowe wydatki.
Też wolę oryginalne rewersy więc ogólnie zgadzam się z Tobą. Chciałem tylko zaznaczyć że chyba nikt nigdy nie obiecywał oficjalnie łączenia kart AE Legacy z innymi AE wiec argument o "płaceniu tyle za grę" "ponoszeniu dodatkowych kosztów" jest moim zdaniem nietrafiony.
sasquach
Posty: 1831
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 934 times
Been thanked: 586 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: sasquach »

MarekPlus pisze: 30 mar 2021, 22:02 Chciałem tylko zaznaczyć że chyba nikt nigdy nie obiecywał oficjalnie łączenia kart AE Legacy z innymi AE wiec argument o "płaceniu tyle za grę" "ponoszeniu dodatkowych kosztów" jest moim zdaniem nietrafiony.
Nie wiem czy Portal obiecywał, ale w oryginalnym wydaniu było to powiedziane. Jeśli w polski wydaniu jest tak samo jako w EN to masz ulotkę z opisem jak połączyć Legacy z innymi pozycjami z serii. Zresztą nawet jak w wersji PL tego nie ma, to jednak powinienem móc oczekiwać, że polska wersja nie będzie się w tym wypadku różnić od tego co oferuje oryginalne wydanie.
Awatar użytkownika
MarekPlus
Posty: 177
Rejestracja: 01 lis 2020, 11:00
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 40 times
Been thanked: 101 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: MarekPlus »

sasquach pisze: 30 mar 2021, 22:13 Nie wiem czy Portal obiecywał, ale w oryginalnym wydaniu było to powiedziane.
Dlatego pisałem chyba :)

W takim razie masz racje i słabo trochę ze strony polskiego wydawcy.
longmen76
Posty: 662
Rejestracja: 28 lut 2017, 08:15
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 53 times
Been thanked: 81 times
Kontakt:

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: longmen76 »

W Polskim wydaniu jest instrukcja jak połączyć karty z Legacy z wersją zwykłą.
Reikz
Posty: 11
Rejestracja: 17 mar 2021, 22:20
Has thanked: 1 time

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Reikz »

A ja z kolei popełniłem na dniach insert do Aeon's Enda. Set pierwszy, czyli pierwsza podstawka, plus dwa dodatki do niej. Materiał to płyta piankowa 5mm. Ogólnie pierwszy raz robiłem coś takiego, więc wyliczenia "na oko" według wzoru który znalazłem na bgg, kilka (dobra, kilkanaście :lol:) poprawek i jakoś się udało. Mógłby wyjść lepiej, może kiedyś mnie wena najdzie i zrobię lepszą wersję z miejscem na zakoszulkowanie kart.

Gierka super, szybka, zasady łatwe do wytłumaczenia, nawet koledzy którzy nie grywają w planszówki po dwóch trzech turach już wszystko złapali. Polecam :D
Spoiler:
MrAtrion
Posty: 651
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 86 times
Been thanked: 43 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: MrAtrion »

Przegródki z BGG brałeś? :D
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: c08mk »

U mnie takie przechowywanie się sprawdza i setup też jest w miarę szybki.
Spoiler:
MrAtrion
Posty: 651
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 86 times
Been thanked: 43 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: MrAtrion »

c08mk pisze: 06 kwie 2021, 14:00 U mnie takie przechowywanie się sprawdza i setup też jest w miarę szybki.
Spoiler:
Ładne :D Trochę pudełek zajmuje widzę. Ale solidnie wykonane :)
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: c08mk »

MrAtrion pisze: 06 kwie 2021, 16:25 ...
Ładne :D Trochę pudełek zajmuje widzę. Ale solidnie wykonane :)
Najgorzej, że pudełka zajmują sporo miejsca, a końca serii nie widać. Mam nadzieję, że twórcy zakończą serię wcześniej niż ja z niej zrezygnuję :)
Awatar użytkownika
gnysek
Posty: 398
Rejestracja: 30 kwie 2020, 14:28
Has thanked: 40 times
Been thanked: 96 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: gnysek »

Mimo różnic w kartach wydań, przez zasady Aeon's, jedyne co "inny rewers" może powiedzieć, to że teraz będzie karta z Legacy lub nie, więc generalnie ograniczy się to do przewidzenia czy następna jest karta specyficzna dla danego Nemesis, czy jakaś podstawowa. Reszta i tak jest przecież jawna i ma stałą kolejność, więc nawet jakby awersy gracza miały skrajnie różne kolory, to niewiele pomaga, bo i tak wiemy, jakie karty odkładamy i że do nas wrócą. Do tego Nemesis mają tylko negatywne karty, więc nie ma szans na to, żeby stwierdzić, że następny ruch to będzie coś przyjemnego więc można mu na chwilę odpuścić i zmienić taktykę - tutaj zawsze trzeba być gotowym na najgorsze.
Te niewielkie różnice spokojnie można przykryć odpowiednimi koszulkami, czy nawet położyć na wierzch dowolną kartę żeby nie widzieć co jest na wierzchu. To jest jeden z tytyłów w których różne wykonania jakoś można wybaczyć. Chociaż oczywiście jak ktoś jest perfekcjonistą i musi mieć idealnie pasujące elementy, no to nie przeskoczymy problemu.
Freshus
Posty: 294
Rejestracja: 15 sty 2019, 13:00
Has thanked: 50 times
Been thanked: 109 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Freshus »

Ja tam chyba jestem daltonistą, bo siedząc za stołem i nie przyglądając się talii nemesis (zazwyczaj leży gdzieś na szczycie stołu, więc musiałbym się nad nią ostro pochylać) nie widzę różnić w tych odcieniach. Zwłaszcza jak wezmę jedną kartę i dopiero widzę następną (jak leżą koło siebie to już może prędzej). A jak nie to zawsze można układać tier 1 na spodzie, tier 3 na górze i wyciągać od dołu karty :P.
Awatar użytkownika
qreqorek
Posty: 418
Rejestracja: 26 maja 2015, 22:42
Has thanked: 191 times
Been thanked: 521 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: qreqorek »

A nie wystarczy odwrócić kolejność kart i dociągać karty spod spodu, zamiast z wierzchu?
ODPOWIEDZ