Koszulki na karty

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
krisow
Posty: 378
Rejestracja: 01 maja 2006, 23:37
Has thanked: 17 times
Been thanked: 64 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: krisow »

Najlepsze, że np. koszulki 44x68 mają zawsze sporo marginesu z boków i u góry w stosunku do kart. Bierzesz 43x65, są idealne na szerokość, ale oczywiście u góry brakuje około 2mm.
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: alpha »

krisow pisze: 23 mar 2021, 22:02 Najlepsze, że np. koszulki 44x68 mają zawsze sporo marginesu z boków i u góry w stosunku do kart. Bierzesz 43x65, są idealne na szerokość, ale oczywiście u góry brakuje około 2mm.
Jak to brakuje 2mm? Karta wystaje poza koszulkę? :)
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
Awatar użytkownika
_Berenice_
Posty: 763
Rejestracja: 17 lis 2012, 14:36
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 62 times
Been thanked: 478 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: _Berenice_ »

Czy zna ktoś może dobre koszulki o wymiarach 57 x 87mm? Zależy mi na zapakowaniu nowego Pax Renaissance i niestety Paladiny są trochę za długie :( Fajnie jakby była wersja matowa :wink:
Moja kolekcja

Planszówkowy PKS - gdzie planszówki kupujemy sami, a wy decydujecie, czy również chcecie wydać na nie swoje pieniądze!

ZnadPlanszy.pl - zapraszamy też do naszego bloga, gdzie także dzieją się różniste rzeczy :>
krwlng
Posty: 438
Rejestracja: 12 sie 2018, 14:15
Has thanked: 111 times
Been thanked: 131 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: krwlng »

_Berenice_ pisze: 25 mar 2021, 23:28 Czy zna ktoś może dobre koszulki o wymiarach 57 x 87mm? Zależy mi na zapakowaniu nowego Pax Renaissance i niestety Paladiny są trochę za długie :( Fajnie jakby była wersja matowa :wink:
Obawiam się, że wśród tych "dobrych" koszulek wiele będzie za długich - od siebie mogę polecić Gamegenic Standard American - mają też wersję matową. Sloyca będzie chyba trochę krótsza, ale nie mają wersji matowej.
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Koszulki na karty

Post autor: Blue »

Na za długie jest zawsze rozwiązanie w postaci przycinania samemu ;), no ale dodatkowa robota.
Pompa85
Posty: 163
Rejestracja: 07 sie 2018, 23:14
Has thanked: 2 times
Been thanked: 11 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: Pompa85 »

Witam wszystkich, po przejrzeniu części wątku dowiedziałem się, że już nie mam co liczyć na koszulki od ffg. W tych koszulkach mam niestety Posiadłość szaleństwa, część Horroru w Arkham LCG i część gry planszowej Horroru w Arkham (3 edycja). Jakie koszulki byście polecali jako zamiennik? Zdaję sobie sprawę, że będę musiał zakoszulkować od nowa całość danej gry. Nie wiem tylko co wybrać czy to co FFG teraz poleca (Gamegenic) czy Rebela Premium? O Gamegenic nigdy nie słyszałem ani tych koszulek nie widziałem. Nie wiem nawet jaki rozmiar z nich dobrać do kart ffg tak żeby to leżało jak w dawnych koszulkach ffg. Cena dla mnie nie gra decydującej roli. chce mieć dobre koszulki, żeby się dobrze tasowało i się do siebie nie kleiły.
krwlng
Posty: 438
Rejestracja: 12 sie 2018, 14:15
Has thanked: 111 times
Been thanked: 131 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: krwlng »

Pompa85 pisze: 29 mar 2021, 23:10
Spoiler:
Ja niezmiennie będę polecał Gamegenic - jakościowo są bardzo fajne, trochę się różnią od FFG (inna folia i są 1-2 mm krótsze, robione w zupełnie innej fabryce), ale to wciąż dobre koszulki. Stosują ten sam color-code co FFG (żółte - mini american, czerwone - mini european, szare - ccg, zielone - standard american, fioletowe - standard european, pomarańczowe - tarot, jasnoniebieskie - square) i też mają po 50 sztuk w paczce, więc informacje w instrukcji/na pudełku gier FFG co do koszulek będzie się pokrywać.
Co do Rebeli się nie wypowiem - jeszcze przed zmianą fabryki tak skutecznie mnie zniechęcili do ich produktów, że przestałem kupować koszulki Rebela.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4105
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 2547 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: Gizmoo »

Będzie mały "rant", bowiem pierwszy raz kupiłem koszulki Gamegenic i jestem SRODZE nimi zawiedziony. Do tego stopnia, że był to mój pierwszy i (o ile nie będę zmuszony) ostatni zakup koszulek tej firmy.

Ich przejrzystość pozostawia tak wiele do życzenia, że to po prostu totalny szok. O ile sam rozmiar i klejenie jest tip top, o tyle materiał to jakaś totalna nędza. Koszulki mają mleczne zabarwienie, włożona do środka karta wygląda, jak przez mgłę. Sloyca premium, która jest dużo grubsza, przepuszcza więcej światła, jest bardziej "czysta". No po prostu dramat. Kupuję koszulki od blisko 20 lat i nie widziałem gorszych. :evil: Sorry, ale musiałem się wyżalić.
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: alpha »

Gizmoo pisze: 31 mar 2021, 14:49 ...
Coś trefnego chyba ci się trafiło. Mam 10 opakowań tych koszulek i wszystkie są tak samo przejrzyste jak FFG (włożone karty na oko są takie same).
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2424
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 525 times
Been thanked: 456 times
Kontakt:

Re: Koszulki na karty

Post autor: Jiloo »

Dołączam do głosu alpha. Może masz matowe koszulki? Gamegenic produkuje też taką wersję swoich koszulek.
Sam nie mam za dużo koszulek Gamegenic, o powodach pisałem wcześnej, ale brak przejrzystości do nich na pewno nie należy. Porównując organoleptycznie są tak samo przejrzyste jak inne koszulki, których używam. Ze Sloyca nie porównam, gdyż nie mam. Sprawdzałem je raz, na cudzej paczce i mnie do siebie nie przekonały.

Natomiast ze stwierdzeniem, że koszulki Sloyca są dużo grubsze od Gamegenic to już gruba przesada. Według danych podanych przez producentów Gamegenic ma 100 mikronów, a Sloyca premium 110.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2820
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 841 times
Been thanked: 363 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: Gromb »

Bankowo wziąłeś matte, matowe więc i są mleczne bardziej niż zwykle koszulki. Ma to plusy, bo na stole nie świeca się, jak psu j.. ca
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: alpha »

Odnośnie grubości różnych koszulek, to na BGG jest taki opis:
Spoiler:
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2424
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 525 times
Been thanked: 456 times
Kontakt:

Re: Koszulki na karty

Post autor: Jiloo »

alpha pisze: 31 mar 2021, 20:33 Odnośnie grubości różnych koszulek, to na BGG jest taki opis:
Spoiler:
Akurat nie ma tutaj Gamegenic, ale podają grubość koszulek u siebie na stronie w opisach.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: alpha »

Jiloo pisze: 01 kwie 2021, 00:56 Akurat nie ma tutaj Gamegenic, ale podają grubość koszulek u siebie na stronie w opisach.
Masz rację. Miałem dodać i tę informację, ale mi umknęło.
Na swojej stronie podają, że ich koszulki mają 100 mikronów.
Spoiler:
Niektóre koszulki nie mają podanej grubości, więc nie wiem czy wszystkie tak mają:
https://www.gamegenic.com/product-category/card-sleeves

A na stronie BGG jest jeszcze takie info odnośnie koszulek FFG i tego czym to zastąpić wymiarowo:
Spoiler:
Ostatnio zmieniony 01 kwie 2021, 22:11 przez alpha, łącznie zmieniany 1 raz.
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
dareiosh
Posty: 157
Rejestracja: 27 mar 2021, 14:59
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: dareiosh »

Witam
Pierwsze koszulki jakie nabylem to 44x68 mini european premium od rebela (do gry alchemicy) sztywność jest zachwycająca, tylko jestem w stanie rozerwac bok folli przy minimalnej sile (przy testach innych folli na yt ludzie biorąc folie w dwa palce nie są rozerwać jej, ja przy minimalnym wysiłku odrywam ja przy boku) moje pytanie to czy trafiłem na trefną partię ? większość tutaj chwali rebela a ja się troche zawiodłem.

Wracając do wątku. Za niedługo bede posiadaczem hero realms i planuje od nowości je zakoszulkować.
Jakie koszulki polecacie, żebym nie sparzył sie ponownie ? będe potrzebowac 4x100 rozmiar 63,5x88 albo inny pasujący do hero realms
Ostatnio zmieniony 01 kwie 2021, 15:55 przez dareiosh, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
paracelsus444
Posty: 222
Rejestracja: 20 lut 2020, 09:48
Has thanked: 44 times
Been thanked: 55 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: paracelsus444 »

dareiosh pisze: 01 kwie 2021, 14:57 Witam
Pierwsze koszulki jakie nabylem to 44x68 mini european premium od rebela (do gry alchemicy) sztywność jest zachwycająca, tylko jestem w stanie rozerwac bok folli przy minimalnej sile (przy testach innych folli na yt ludzie biorąc folie w dwa palce nie są rozerwać jej, ja przy minimalnym wysiłku odrywam ja przy boku) moje pytanie to czy trafiłem na trefną partię ? większość tutaj chwali rebela a ja się troche zawiodłem.
Mi sie nic nie działo wczesniej z rebelami, ostatnio jednak zakoszulkowałem star realms w nowo zakupione koszulki. Były odrobine większe na dotyk niż starsze koszulki bo wiem jak sie wsuwały karty w jedne i drugie ale sie tym nie przejmowalem. Dopiero po czasie zauważyłem że kilka koszulek sie porozrywalo od grania i tasowania... Stawialbym więc na trefną partię. Dotyczyło to grubości standard.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4105
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 2547 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: Gizmoo »

Gromb pisze: 31 mar 2021, 18:29 Bankowo wziąłeś matte, matowe więc i są mleczne bardziej niż zwykle koszulki.
Bankowo nie wziąłem matte. To klasyczny Prime. A kupiłem te koszulki Gemegenica wyłącznie dlatego, że ani Sloyca ani Rebel nie mają w ofercie koszulek dla rozmiaru kart 54x80.

Dla porównania wrzucam w spoilerze zdjęcia. Zrobiłem je specjalnie na kolorowej powierzchni ze skomplikowanym wzorem, żeby było widać wyraźniej porównanie, choć pewnie jeszcze lepiej byłoby zrobić to z widokiem na jakąś przestrzeń.

Po lewej Sloyca Premium Standard CCG, po prawej - Gamegenic Prime Catan:
Spoiler:
Może niezbyt dobrze to widać na tych zdjęciach, ale różnica w przejrzystości jest naprawdę spora.

P.S. Trudno mi uwierzyć, że pomiędzy Sloyca Premium a Gemegenic Prime jest tylko 10 mikronów różnicy. Bo Sloyka jest zdecydowanie bardzie sztywna, wydaje się solidniejsza i sporo grubsza.
dareiosh
Posty: 157
Rejestracja: 27 mar 2021, 14:59
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: dareiosh »

Troche spamu w poprzednim poście wiec krótko teraz
Jakie koszulki do zafoliowania hero realms 63.5x88 Polecacie ? Soft\hard , jaka grubość i producent
Awatar użytkownika
Losiek
Posty: 947
Rejestracja: 31 sie 2010, 03:12
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 310 times
Been thanked: 201 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: Losiek »

Ja w zasadzie innych niż Arcane Tinmen nie używam i tym samym je polecam. Standard (AT-10406, 100 szt.)
Niektórym przeszkadza ich wysokość, ja lubię kiedy nad krawędzią karty jest kilka mm luzu.
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1598
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 636 times
Been thanked: 550 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: eveni »

dareiosh pisze: 01 kwie 2021, 17:19 Troche spamu w poprzednim poście wiec krótko teraz
Jakie koszulki do zafoliowania hero realms 63.5x88 Polecacie ? Soft\hard , jaka grubość i producent
Sloyca Premium, 110 mikronówości (tylko chwilowo się wyprzedały).
Awatar użytkownika
Mp02
Posty: 97
Rejestracja: 29 maja 2018, 08:29
Has thanked: 14 times
Been thanked: 10 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: Mp02 »

Wiadomo coś kiedy będą dostępne koszulki Sloyca?
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: alpha »

Gizmoo pisze: 01 kwie 2021, 15:15 Zrobiłem je specjalnie na kolorowej powierzchni ze skomplikowanym wzorem, żeby było widać wyraźniej porównanie, choć pewnie jeszcze lepiej byłoby zrobić to z widokiem na jakąś przestrzeń.
(...)
Może niezbyt dobrze to widać na tych zdjęciach, ale różnica w przejrzystości jest naprawdę spora.
Gdy pierwszy raz kupiłem koszulki Arcane Tinmen (AT), to zrobiłem test.
Wziąłem 2 identyczne karty z jakiejś gry LCG - jedną włożyłem do FFG, a drugą do AT.
Przy FFG było trochę wyraźniej.
Wyjąłem karty żeby zobaczyć jak to widać bez nich i się zdziwiłem.
Koszulki AT były dosyć mocno przezroczyste, a koszulki FFG miały jakiś dziwny rodzaj "mazajów", które raczej rozmazywały obraz względem AT.
Włożyłem karty ponownie i jeszcze raz rzut okiem na karty - w FFG wyraźniej, a w AT lekko mlecznie.
Dziwne to, ale chyba te "mazaje" w jakiś sposób rozpraszały światło i karta wyglądała bardziej ostro niż w AT.

Możesz wrzucić zdjęcia dla porównania "z" i "bez" kart?
Ostatnio zmieniony 01 kwie 2021, 22:25 przez alpha, łącznie zmieniany 1 raz.
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
dareiosh
Posty: 157
Rejestracja: 27 mar 2021, 14:59
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: dareiosh »

eveni pisze: 01 kwie 2021, 20:05
dareiosh pisze: 01 kwie 2021, 17:19 Troche spamu w poprzednim poście wiec krótko teraz
Jakie koszulki do zafoliowania hero realms 63.5x88 Polecacie ? Soft\hard , jaka grubość i producent
Sloyca Premium, 110 mikronówości (tylko chwilowo się wyprzedały).
Gdybym do tego czasu nie znalazl sloycow (duzo braków w magazynach u większości sklepów) Polecacie cos na miejscu 2 i 3 ? i czy jakies definitywnie odradzacie?
rrudy102
Posty: 35
Rejestracja: 19 lis 2019, 17:13
Been thanked: 5 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: rrudy102 »

Mp02 pisze: 01 kwie 2021, 20:25 Wiadomo coś kiedy będą dostępne koszulki Sloyca?
Z tego co się dowiadywałem (bo też jestem żywo zainteresowany), to najwcześniej koniec kwietnia lub nawet maj :(
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1598
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 636 times
Been thanked: 550 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: eveni »

dareiosh pisze: 01 kwie 2021, 22:24 Gdybym do tego czasu nie znalazl sloycow (duzo braków w magazynach u większości sklepów) Polecacie cos na miejscu 2 i 3 ? i czy jakies definitywnie odradzacie?
Ja mogę jeszcze polecić Rebel Premium, ale z ich dostępnością w tej chwili również jest nieciekawie :(

Odradzam zwykłe Rebel, w deckbuilderach bardzo szybko się niszczą a nawet rwą.
ODPOWIEDZ