Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
shuji
Posty: 1289
Rejestracja: 23 kwie 2014, 19:47
Has thanked: 36 times
Been thanked: 220 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: shuji »

pcyzm pisze: 25 lut 2021, 22:29
japanczyk pisze: 25 lut 2021, 22:02 Wystarczy popatrzeć na serie Detektyw- tam jeden pomysl goni kolejny, a cala seria nie ma żadnego ladu i składu
Bzdura, cała seria jest z założenia podzielona na osobne kampanie i pojedyncze sprawy, które nie są ze sobą powiązane bo i po co. To tak jakby od Netflixa oczekiwać, że wszystkie seriale będą ze sobą powiązane fabularnie... Dodatkowo pod kątem mechaniki jest zachowana ciągłość i być może Wiedeński Łącznik będzie się tu jakoś wyróżniał (chociaż też pewnie zachowa większość podstawowego mechanizmu Detektywa).
Ja tam się zgodzę z japanczykiem. Każda ma inne pudełko inny format inny temat, nie wspominając o La z papieru. Ani ładu ani składu. Kupili mnie podstawka a potem z każdą częścią tracili zaufanie... Season one już nie kupiłem
aeiou871
Posty: 982
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 314 times
Been thanked: 435 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: aeiou871 »

shuji pisze: 25 lut 2021, 22:37
pcyzm pisze: 25 lut 2021, 22:29
japanczyk pisze: 25 lut 2021, 22:02 Wystarczy popatrzeć na serie Detektyw- tam jeden pomysl goni kolejny, a cala seria nie ma żadnego ladu i składu
Bzdura, cała seria jest z założenia podzielona na osobne kampanie i pojedyncze sprawy, które nie są ze sobą powiązane bo i po co. To tak jakby od Netflixa oczekiwać, że wszystkie seriale będą ze sobą powiązane fabularnie... Dodatkowo pod kątem mechaniki jest zachowana ciągłość i być może Wiedeński Łącznik będzie się tu jakoś wyróżniał (chociaż też pewnie zachowa większość podstawowego mechanizmu Detektywa).
Ja tam się zgodzę z japanczykiem. Każda ma inne pudełko inny format inny temat, nie wspominając o La z papieru. Ani ładu ani składu. Kupili mnie podstawka a potem z każdą częścią tracili zaufanie... Season one już nie kupiłem
W punkt. Autor gry sam twierdził, że Detektyw ma być systemem do opowiadania historii, rozwiązywania kolejnych spraw, ale co to za system, jeśli za każdym razem muszę kupować nowe "oprogramowanie". Można zestawić ten przypadek chociażby z Time Stories, gdzie można wsadzić dowolną historię w istniejący system i będzie działać. Warto wspomnieć też o udostępnianej za darmo sprawie, którą potem usuwa się z sieci, żeby umieścić w kolejnym płatnym rozszerzeniu (tak, wiem, że można było potem kupić Sezon 1 ze zniżką, ale i tak wygląda to słabo).
mich81
Posty: 36
Rejestracja: 18 gru 2020, 20:59
Has thanked: 11 times
Been thanked: 4 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: mich81 »

Czy wiecie może gdzie dokupię zdjęcia postaci do Zbrodnie LA?
gregoff
Posty: 800
Rejestracja: 02 maja 2006, 22:55
Lokalizacja: Świecie nad Wisłą
Has thanked: 543 times
Been thanked: 164 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: gregoff »

One są chyba w pakiecie z grą??
Jestem tak stary, że pamiętam internet do którego sie dzwoniło...
pcyzm
Posty: 696
Rejestracja: 21 kwie 2020, 17:03
Has thanked: 209 times
Been thanked: 214 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: pcyzm »

mich81 pisze: 03 kwie 2021, 14:24 Czy wiecie może gdzie dokupię zdjęcia postaci do Zbrodnie LA?
Nie są w pakiecie z samą grą (były chyba w takim zestawie tylko w preorderze).

Ale są do kupienia osobno jako mini dodatek w sklepie Portalu.
mich81
Posty: 36
Rejestracja: 18 gru 2020, 20:59
Has thanked: 11 times
Been thanked: 4 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: mich81 »

Waszym zdaniem warto dokupić matę do gry Detektyw?
feniks_ciapek
Posty: 2298
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1606 times
Been thanked: 936 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: feniks_ciapek »

mich81 pisze: 05 kwie 2021, 18:35 Waszym zdaniem warto dokupić matę do gry Detektyw?
Mam. Nie warto.
pcyzm
Posty: 696
Rejestracja: 21 kwie 2020, 17:03
Has thanked: 209 times
Been thanked: 214 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: pcyzm »

feniks_ciapek pisze: 05 kwie 2021, 18:50
mich81 pisze: 05 kwie 2021, 18:35 Waszym zdaniem warto dokupić matę do gry Detektyw?
Mam. Nie warto.
A ja uważam odwrotnie ;) Generalnie lubię maty za to, że porządkują stół. Jeżeli chodzi o Detektywa konkretnie, nie jest niezbędna, ale jak dla mnie dodała też nieco klimatu. Na minus, że jest zrobiona tylko pod podstawkę, ja co prawda korzystałem z niej jeszcze przy dodatkach, no ale tutaj już trzeba było nałożyć nowe mapki na nią więc już bardziej o organizację miejsca chodziło. Jakościowo bez zarzutu.
Awatar użytkownika
Shodan
Posty: 1231
Rejestracja: 24 cze 2017, 20:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 476 times
Been thanked: 445 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: Shodan »

mich81 pisze: 05 kwie 2021, 18:35 Waszym zdaniem warto dokupić matę do gry Detektyw?
Dostałem ją gratis za zamówienie gry w preorderze i jest spoko, podobnie jak przedmówca wykorzystywałem ją również w dodatkach. Nie jest jednak na tyle niezbędna, żeby ją dokupywać za kilkadziesiąt złotych.
morthi
Posty: 296
Rejestracja: 13 wrz 2009, 18:40
Has thanked: 43 times
Been thanked: 77 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: morthi »

mich81 pisze: 05 kwie 2021, 18:35 Waszym zdaniem warto dokupić matę do gry Detektyw?
Jeśli masz miejsce to kup duża tablice zmywalną/korkowa. Ale taka na prawdę duża - największą jaka możesz zamieścić w swoim miejscu gdzie grasz, a później i tak okaże się, że jest za mała. Za to przyjemność z przyczepiania zdjęć podejrzanych, tworzenia połączeń, przesuwania danych w czasie kolejnych spraw - wspaniała rzecz. Dla mnie taka tablica to klimat +100.
mich81
Posty: 36
Rejestracja: 18 gru 2020, 20:59
Has thanked: 11 times
Been thanked: 4 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: mich81 »

Myślałem o tablicy zmywalnej żeby nie dziurawić zdjęć. Matę jednak chyba też kupię, żeby wydawca tworzył i sprzedawał różne dodatki. A mata jeśli doda klimatu to będzie super. Szkoda tylko że taka mała jest ta plansza w podstawce.
pcyzm
Posty: 696
Rejestracja: 21 kwie 2020, 17:03
Has thanked: 209 times
Been thanked: 214 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: pcyzm »

mich81 pisze: 05 kwie 2021, 22:33 Myślałem o tablicy zmywalnej żeby nie dziurawić zdjęć. Matę jednak chyba też kupię, żeby wydawca tworzył i sprzedawał różne dodatki. A mata jeśli doda klimatu to będzie super. Szkoda tylko że taka mała jest ta plansza w podstawce.
No to a propo jeszcze klimatu to polecam jeszcze dodać jeszcze jakieś odpowiednie muzyczne tło :)

Np. https://open.spotify.com/playlist/3z7E7 ... =copy-link
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2023
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1502 times
Been thanked: 1151 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: Bruno »

mich81 pisze: 05 kwie 2021, 22:33 Myślałem o tablicy zmywalnej żeby nie dziurawić zdjęć. Matę jednak chyba też kupię, żeby wydawca tworzył i sprzedawał różne dodatki. A mata jeśli doda klimatu to będzie super. Szkoda tylko że taka mała jest ta plansza w podstawce.
Ja kupiłem duuuuuży blok i odpowiedniego rozmiaru kawał zwykłej drewnianej płyty w Obi (może być cienka). Wystarczy przymocować kartkę do płyty (np. klipsami biurowymi) i mazać powiązania do woli! Zdjęcia przykleisz taśmą papierową - nie powinna ich uszkodzić. Użycie kartek z bloku ma tę przewagę nad tablicą suchościeralną, że pomiędzy scenariuszami danej kampanii nie ścierasz notatek i zawsze możesz do nich wrócić.

Jeśli chodzi o matę, to akurat ona ma na celu nie zwiększenie klimatu, tylko lepsze uporządkowanie obszaru gry (ma miejsca na karty odwrócone, nieodwrócone itd.). Generalnie fajna rzecz, ale niekonieczna.

No i pączki, koniecznie pączki! Nie świąteczny mazurek, tylko pączki! :wink:
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
pcyzm
Posty: 696
Rejestracja: 21 kwie 2020, 17:03
Has thanked: 209 times
Been thanked: 214 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: pcyzm »

Bruno pisze: 06 kwie 2021, 00:44 to akurat ona ma na celu nie zwiększenie klimatu, tylko lepsze uporządkowanie obszaru gry
No nie bo by wtedy mogłaby być taka 'sucha', na byle jakim tle, a tam jest np. bodaj ślad wylanej kawy po siedzeniu do późna nad papierami ;) Niby taki smaczek, ale grafika jest ewidentnie zaprojektowana pod temat.
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2023
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1502 times
Been thanked: 1151 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: Bruno »

pcyzm pisze: 06 kwie 2021, 09:06
Bruno pisze: 06 kwie 2021, 00:44 to akurat ona ma na celu nie zwiększenie klimatu, tylko lepsze uporządkowanie obszaru gry
... a tam jest np. bodaj ślad wylanej kawy po siedzeniu do późna nad papierami ;) Niby taki smaczek, ale grafika jest ewidentnie zaprojektowana pod temat.
Zależy, co kogo wprowadza w klimat :wink:
Nie pisałem, że mata jest nie tematyczna, tylko że jej główną funkcją jest coś zupełnie innego.
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
mich81
Posty: 36
Rejestracja: 18 gru 2020, 20:59
Has thanked: 11 times
Been thanked: 4 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: mich81 »

pcyzm pisze: 05 kwie 2021, 23:17
mich81 pisze: 05 kwie 2021, 22:33 Myślałem o tablicy zmywalnej żeby nie dziurawić zdjęć. Matę jednak chyba też kupię, żeby wydawca tworzył i sprzedawał różne dodatki. A mata jeśli doda klimatu to będzie super. Szkoda tylko że taka mała jest ta plansza w podstawce.
No to a propo jeszcze klimatu to polecam jeszcze dodać jeszcze jakieś odpowiednie muzyczne tło :)

Np. https://open.spotify.com/playlist/3z7E7 ... =copy-link
A na koniec po rozwiązaniu zagadki - 07 Zgłoś się - motyw końcowy (wersja z saksofonem) :)
tomwro
Posty: 338
Rejestracja: 12 kwie 2021, 07:47
Has thanked: 21 times
Been thanked: 56 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: tomwro »

Cześć. Gramy w Detektyw: Sezon1 i się zastanawiamy... Czy ktoś może ogarnął co znaczą tajemnicze skróty na kartach tropów?
[WPS] / [NPS] / [ŚPS]

W instrukcji tego nie widzę,. Google też nic nie podpowiada...
aeiou871
Posty: 982
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 314 times
Been thanked: 435 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: aeiou871 »

tomwro pisze: 06 maja 2021, 11:08 Cześć. Gramy w Detektyw: Sezon1 i się zastanawiamy... Czy ktoś może ogarnął co znaczą tajemnicze skróty na kartach tropów?
[WPS] / [NPS] / [ŚPS]

W instrukcji tego nie widzę,. Google też nic nie podpowiada...
Nie no, było to chyba w instrukcji: wysoki/niski/średni poziom stresu
pcyzm
Posty: 696
Rejestracja: 21 kwie 2020, 17:03
Has thanked: 209 times
Been thanked: 214 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: pcyzm »

Sprawne ucho wychwyciło z dzisiejszych Planszówek TV, że trwają pracę nad kolejnym Detektywem. Można się było oczywiście tego spodziewać, ale to chyba pierwsza taka oficjalna wzmianka. To było skąpe info, natomiast zrozumiałem, że tym razem chodzi o coś w stylu "Detektyw 2" niż o kolejną wariację na temat podstawowego systemu (w stylu Wiedeńskiego Łącznika albo Diuny).
Nadab
Posty: 27
Rejestracja: 15 sty 2017, 20:26
Lokalizacja: Siedlce
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: Nadab »

Diuna była zapowiadana jako trylogia, więc być może chodziło o drugie pudełko diuny.
pcyzm
Posty: 696
Rejestracja: 21 kwie 2020, 17:03
Has thanked: 209 times
Been thanked: 214 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: pcyzm »

Nadab pisze: 19 cze 2021, 06:42 Diuna była zapowiadana jako trylogia, więc być może chodziło o drugie pudełko diuny.
Zakładam, że na PortalConie będzie oficjalna zapowiedź Detektywa 2 albo Detektyw Sezon 2. Jednak moda na te tytuły typowo detektywistyczne ma się dobrze (wystarczy spojrzeć na zapowiedzi chociażby Lucky Duck). Diuna będzie tym spełnieniem obietnic Detektywa w klimacie SF/Fantasy no to pozostaje wrócić do tematu kontynuacji podstawki ;)
Awatar użytkownika
Shodan
Posty: 1231
Rejestracja: 24 cze 2017, 20:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 476 times
Been thanked: 445 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: Shodan »

A to nie chodziło Trzewikowi o 2 sprawę serii sygnowanej, która jest w zapowiedziach na ten rok?
shuji
Posty: 1289
Rejestracja: 23 kwie 2014, 19:47
Has thanked: 36 times
Been thanked: 220 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: shuji »

Ja bym nie liczył ani na detektyw 2 ani sezon 2. Robią dobre gry ale konsekwencji i planowania w nich brak. Kampania jest bez nazwy a słabe sprawy niezwiązane ze sobą sezonem. Później lata 80 później 70 później szpiedzy a ostatnio fantasy/SF. Brak kontynuacji obu podstawek byłby typowo portalowy. bardziej trzeba się nastawić na kolejną kombinacje, dopóki nie będzie tak przekombinowane że przestanie się sprzedawac... Podczas gdy wszyscy będą liczyli na nową sprawę dla Delawera:)
pcyzm
Posty: 696
Rejestracja: 21 kwie 2020, 17:03
Has thanked: 209 times
Been thanked: 214 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: pcyzm »

shuji pisze: 19 cze 2021, 11:48 Podczas gdy wszyscy będą liczyli na nową sprawę dla Delawera:)
Ja powiem szczerze, że to kombinowanie z różnymi wcieleniami systemu Detektyw mi się akurat podoba. Gdyby wydali od razu Detektywa 2 to by zajechali szybko markę, a tak zawsze jest coś trochę innego i można rozszerzyć bazę graczy.

Jeżeli chodzi o Delawara... tutaj upatruje tematu dla Detektywa 2. Wiadomo, że pewne wątki wycięto z podstawki i mało tego, również z Wiedeńskiego (łączące go z Detektywem) . Krótko mówiąc, kawał fabuły być może już jest gotowy...
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 11039
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3380 times
Been thanked: 3271 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: japanczyk »

Z tego co Trzewik mowil to na kontynuację pierwszego Detektywa nie ma co liczyć
ODPOWIEDZ