Wasze białe kruki

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Wasze białe kruki

Post autor: Blue »

dominGeS pisze: 13 kwie 2021, 13:45 Lords of Waterdeep
Ale co, nie będzie dodruku? Normalnie jest w sklepach, gorzej z dodatkiem.

A wg definicji Gizmoo, to się chyba nic nie łapie ;D. A bardziej niż taki Chaos w Starym Świecie który ma chorą cenę, ale jak Cie stać to kupisz bez problemu, mogę sklasyfikować wtedy Timbuktu, które mam i którego pewnie bym miał cięzko za 100zł sprzedać, bo ta gra nikogo
https://boardgamegeek.com/boardgame/691/timbuktu
, a mi się podobała no i ją mam, a jakby kto chciał to faktycznie ze świecą szukać ;). Chociaż... jak patrzę na geekmarket to w sumie nie, pewnie się bez problemu ściągnie ;). Myśle że to też jest związane ze stanem portfela. Chaos w starym świecie(z dodatkiem) w obecnych cenach to jest oferta dla mało kogo z planszówkowej braci, ale jak Twoim chlebem codziennym są Kickstartery, to 1000zł za grę wydaje się normalną ceną i niespecjalnie Cie rajcuje w kryterium unikalności skoro kupujesz tytuł w tej cenie kilka razy do roku ;).
Vivo
Posty: 43
Rejestracja: 22 cze 2014, 16:50
Has thanked: 13 times
Been thanked: 3 times

Re: Wasze białe kruki

Post autor: Vivo »

TuReK pisze: 11 kwie 2021, 16:54 Oryginalny Magic Realm, co Wy na to? :mrgreen:
Ekhmm, przecież pisałeś że już dawno się go pozbyleś kolego :mrgreen:
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2020
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1495 times
Been thanked: 1145 times

Re: Wasze białe kruki

Post autor: Bruno »

Vivo pisze: 13 kwie 2021, 22:27
TuReK pisze: 11 kwie 2021, 16:54 Oryginalny Magic Realm, co Wy na to? :mrgreen:
Ekhmm, przecież pisałeś że już dawno się go pozbyleś kolego :mrgreen:
Może emocjonalnie to wciąż "jego" egzemplarz? :wink:
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
thorus197
Posty: 90
Rejestracja: 16 kwie 2020, 17:53
Lokalizacja: Bristol
Has thanked: 37 times
Been thanked: 22 times

Re: Wasze białe kruki

Post autor: thorus197 »

Zakazane gwiazdy ! Gra jest F E N O M E N A L N A!

Zastanawiam się także na chaosem w starym świecie czy nie dokupić.. Oglądałem rozgrywki i całkiem sexy.. :)
shod
Posty: 572
Rejestracja: 01 sie 2017, 10:07
Lokalizacja: Wielkopolska
Has thanked: 266 times
Been thanked: 177 times

Re: Wasze białe kruki

Post autor: shod »

bajbaj pisze: 13 kwie 2021, 19:41 Przecież, gdy mówimy o białych krukach, to mówimy nie tylko o czymś bardzo rzadkim, ale o czymś bardzo pożądanym.....
myślałem o tym kryterium pisząc, że zgadzam się po części z Gizmoo...ale zapomniałem dopisać. ;)
Oczywiście całkowicie się z Tobą zgadzam, że mały nakład "paździerzy" nie może być białym krukiem i to, że jakąś grę kupiło kilka/kilkadziesiąt osób...a gra jest mierna...to też nie powód przypisywać im takie miano.
Awatar użytkownika
TuReK
Posty: 1480
Rejestracja: 07 cze 2004, 13:57
Lokalizacja: Opole (d. Mecatol Rex)
Has thanked: 50 times
Been thanked: 74 times

Re: Wasze białe kruki

Post autor: TuReK »

Vivo pisze: 13 kwie 2021, 22:27
TuReK pisze: 11 kwie 2021, 16:54 Oryginalny Magic Realm, co Wy na to? :mrgreen:
Ekhmm, przecież pisałeś że już dawno się go pozbyleś kolego :mrgreen:
Już nie mam, ale miałem przez kilkanaście lat :mrgreen:
Z pustego i Saruman nie naleje
rutra1992
Posty: 432
Rejestracja: 18 lis 2018, 22:34
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 113 times

Re: Wasze białe kruki

Post autor: rutra1992 »

shod pisze: 14 kwie 2021, 08:02
bajbaj pisze: 13 kwie 2021, 19:41 Przecież, gdy mówimy o białych krukach, to mówimy nie tylko o czymś bardzo rzadkim, ale o czymś bardzo pożądanym.....
myślałem o tym kryterium pisząc, że zgadzam się po części z Gizmoo...ale zapomniałem dopisać. ;)
Oczywiście całkowicie się z Tobą zgadzam, że mały nakład "paździerzy" nie może być białym krukiem i to, że jakąś grę kupiło kilka/kilkadziesiąt osób...a gra jest mierna...to też nie powód przypisywać im takie miano.
Przeważająca większość starych gier (tj. sprzed 2000 roku - granica wybrana kompletnie arbitralnie) jest mierna mechanicznie w porównaniu ze współczesnymi tytułami, a jednak są uznawane ze białe kruki (np. Magia i Miecz czy jak tam się ten podrobiony talizman nazywał :P)
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1352
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 159 times
Been thanked: 159 times

Re: Wasze białe kruki

Post autor: Zet »

rutra1992 pisze: 14 kwie 2021, 10:20 (np. Magia i Miecz czy jak tam się ten podrobiony talizman nazywał :P)
Już chyba gdzieś to pisałem, ale muszę powtórzyć, bo "ktoś się myli w internecie" :wink:
Magia i Miecz była wydawana legalnie, ponieważ Sfera uzyskała licencję GW na wydanie Talismanu. Nie było to żadne piractwo, w przeciwieństwie do Magicznego Miecza, ale on chyba już był wydany właśnie po wygaśnięciu licencji (jeśli się mylę, to mnie też poprawcie ;) ).

Myśląc jednocześnie nad definicją stwierdziłem, że nie mam żadnych wybitnych białych kruków. Magię i Miecz z 1988 mam tak zniszczoną, że ma wartość wyłącznie sentymentalną, a nie kolekcjonerską. Inne gry albo nie są aż tak pożądane, albo są łatwo dostępne na rynku wtórnym. A już wymienianie gry, którą można dostać w sklepie, tyle, że w innej wersji językowej to już przesada. To nie Magic, gdzie przedruk karty jest wart 10 groszy, a pierwsze wydanie jest warte 10000 zł. No może jeszcze przy Monopoly będą tego rodzaju zależności, lub przy klasykach posiadających wartość zabytkową.

Hmm, przypomniałem sobie. W piwnicy rodziców leży wydanie Super Master Mind z 1977 (https://boardgamegeek.com/image/4642359 ... mastermind). Ale nawet to nie wiem, czy jest już białym krukiem.
Stephan
Posty: 186
Rejestracja: 27 lip 2011, 21:20
Has thanked: 68 times
Been thanked: 44 times

Re: Wasze białe kruki

Post autor: Stephan »

Mnie interesuje taki kruczek, jak drugi dodatek do World of Tanks:Rush. Gdzieś kiedyś trafiłem na info, że się skończył nim się zaczął i nie zdążył nawet trafić do sprzedaży. Jakieś pojedyncze egzemplarze "Ostatniego Bastionu" trafiły przed paru laty na allegro, a potem zapadła głucha cisza. Ponieważ ja akurat tę karciankę bardzo lubię, zwłaszcza po ulepszeniach wprowadzonych przez pierwszy dodatek, planowałem mieć komplet. Niestety chyba nie będzie mi dane. Chwalić się: ma ktoś "Ostatni Bastion"? 🤔
MadeleineBowie
Posty: 28
Rejestracja: 26 wrz 2019, 11:26
Has thanked: 1 time
Been thanked: 9 times

Re: Wasze białe kruki

Post autor: MadeleineBowie »

Stephan pisze: 19 kwie 2021, 23:31 Mnie interesuje taki kruczek, jak drugi dodatek do World of Tanks:Rush. Gdzieś kiedyś trafiłem na info, że się skończył nim się zaczął i nie zdążył nawet trafić do sprzedaży. Jakieś pojedyncze egzemplarze "Ostatniego Bastionu" trafiły przed paru laty na allegro, a potem zapadła głucha cisza. Ponieważ ja akurat tę karciankę bardzo lubię, zwłaszcza po ulepszeniach wprowadzonych przez pierwszy dodatek, planowałem mieć komplet. Niestety chyba nie będzie mi dane. Chwalić się: ma ktoś "Ostatni Bastion"? 🤔
Ja mam :D Kupiłam synowi w nagrode za swiadectwo w tamtym roku, przepłacając równo, ale nastawilam się na taka konieczność a syn marzył o tym dodatku. I muszę powiedzieć że do dnia dzisiejszego cały WOT Rush jest jedną z naszych ulubionych karcianek, uważam że jest duuuzo lepsza niz Starrealms, zawsze chetnie gram. Własnie zbieram na druk maty do tej gry (jest plik na BGG)
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2756
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 326 times
Been thanked: 1256 times

Re: Wasze białe kruki

Post autor: Yuri »

Coś by sie znalazło poza kilkoma trudnymi do dostania KSami, co spełnia sądzę wymogi "białego kruka"...

Obrazek

W zasadzie to komplet pozycji ze SFERY i ENCORE. Wydania "broszurowe" jak "Dreszcz" (wiem, wiem to ani nie SFERA, ani ENCORE), "Bitwa na Polach Pellenoru", "Wikingowie", "Ratuj Swoje Miasto", itd., są powsadzane łącznie z innymi grami, już pudełkowanymi. Są tam też pierwsze dodatki nieoficjalne do MiMa drukowane profesjonalnie ok. 20 lat temu. To dopiero są "białe kruki" :)

p.s. ależ ja strasznie nie umiem w zdjęcia, wiem :)
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5217
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1683 times
Kontakt:

Re: Wasze białe kruki

Post autor: BOLLO »

Tak mnie ta kolekcja Yuriego zaciekawiła. czy zatem białe kruczyska to przeważnie gry stare które już sa praktycznie nie do dostania? Absolutnie nie. Takim białym ptaszyskiem może być równie dobrze przyszłoroczna gra "Szabla i Krew" polskich autorów. A dlaczego? Bo zapowiedzieli że będzie tylko jedna jedyna mozliwość by ją kupić podczas kampanii. 1134 egzemplarzy to w sumie nie tak mało by sygnowac się elitarnym posiadaczem tejże gry no ale.....
gregoff
Posty: 792
Rejestracja: 02 maja 2006, 22:55
Lokalizacja: Świecie nad Wisłą
Has thanked: 519 times
Been thanked: 153 times

Re: Wasze białe kruki

Post autor: gregoff »

Mój Brat i ja przez chwilę byliśmy posiadaczami dwóch egzemplarzy gry Football Highlights 2052. W Polsce oficjalne było 12 wsparć tej gry...

Ja jednak sprzedałem swój bo to miał być prezent dla brata a się okazało ze on tez wsparł dla siebie :) ale fakt jest taki ze praktycznie przez chwile mieliśmy ponad 15% nakładu tych gier występujących w naszym kraju :)
Jestem tak stary, że pamiętam internet do którego sie dzwoniło...
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2756
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 326 times
Been thanked: 1256 times

Re: Wasze białe kruki

Post autor: Yuri »

BOLLO pisze: 20 kwie 2021, 14:13 Tak mnie ta kolekcja Yuriego zaciekawiła. czy zatem białe kruczyska to przeważnie gry stare które już sa praktycznie nie do dostania? Absolutnie nie. Takim białym ptaszyskiem może być równie dobrze przyszłoroczna gra "Szabla i Krew" polskich autorów. A dlaczego? Bo zapowiedzieli że będzie tylko jedna jedyna mozliwość by ją kupić podczas kampanii. 1134 egzemplarzy to w sumie nie tak mało by sygnowac się elitarnym posiadaczem tejże gry no ale.....
Jak najbardziej tak jak piszesz. "Białym krukiem" będzie i planszówka SFERY/ENCORE z lat 80/90tych, będzie nim niszowy KS, będzie nim gra, która wyjdzie za rok w 1134 egzemplarzach. Każda z nich "gryzie" warunek trudnej dostępności tytułu, ale z innej strony. Niemniej efekt jest ten sam.

EDIT: Jezu to zdjęcie jest tak niskiej jakości, że coraz bardziej dochodzę do wniosku, że muszę coś z tym zrobić :roll: :wink:
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
ODPOWIEDZ