Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka (Paul Dennen)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
tomwro
Posty: 338
Rejestracja: 12 kwie 2021, 07:47
Has thanked: 21 times
Been thanked: 56 times

Czy Brzdęk to dobra gra dla dwojga(z żoną)

Post autor: tomwro »

Jak w tytule. Czy Brzdek i domowe granie w dwoje z żoną to dobra pozycja? Jesli tak to lepiej nie drażnić smoka czy eksplorowac kosmos?
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Czy Brzdęk to dobra gra dla dwojga(z żoną)

Post autor: Blue »

Gra fajnie chodzi na 2 osoby :). Grałem tylko w fantasy. Kosmos bardziej regrywalny, fantasy troche prostsze. Kosmos jest dostepny, nie drażnić smoka teraz ciężko dostać bez przepłacania.
Awatar użytkownika
Michito
Posty: 624
Rejestracja: 05 cze 2019, 15:54
Has thanked: 193 times
Been thanked: 175 times

Re: Czy Brzdęk to dobra gra dla dwojga(z żoną)

Post autor: Michito »

Moja opinia będzie na wskroś subiektywna i nieprofesjonalna: nie :)

Brzdęka (że Smokiem) zakupiłem właśnie w tym celu:do pogrania we dwoje z żoną. Gra po jednej partii wylądowała na OLX.

Mogę opisać jedynie swoje odczucia z rozgrywki: we dwójkę niewiele się dzieje, deckbuilding czyli rzekomo główna mechanika gry jest płytki (o wiele bardziej wolę ten z Dominiona czy nawet Hero Realms), mechanizm brzdęku z założenia ma budować napięcie a dla nas był meh.

Ale jak wspomniałem na wstępie: to moje subiektywne wrażenia po jednej rozgrywce. Być może powinnismy Brzdękowi dać drugą szansę. Ale przy ponad 100 innych grach w domu stwierdziliśmy, że nie ma po co. Dla nas gra jest po prostu przeciętna (przynajmniej na 2 osoby).

Sprawdź gameplaye, może to pomoże stwierdzić czy gra się wpasuje w Wasz gust.
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Czy Brzdęk to dobra gra dla dwojga(z żoną)

Post autor: Blue »

No widzisz a ja zagrałem kilka partii w 2 osoby, kilka w 3, jedną w 4 i moim zdaniem w każdym gronie ta działa świetnie :). W dominiona grałem multum, w Star/Hero Realms chętnie pykam, Arnak to też bardzo fajna giera z klimatem i deckbuildingiem, ale jakbym miał wybrać jedną grę z tych wszystkich to by był Brzdęk. Niestety i tak się go pozbyłem, bo niestety nie gra się samemu, a innym domownikom aż tak jak mi nie podeszło.
Awatar użytkownika
Losiek
Posty: 947
Rejestracja: 31 sie 2010, 03:12
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 310 times
Been thanked: 201 times

Re: Czy Brzdęk to dobra gra dla dwojga(z żoną)

Post autor: Losiek »

Działa na dwie osoby jednak w trójkę jest zdecydowanie lepiej. Mam (chyba) wszystko co do obu Brzdęków wyszło po polsku i dla dwu osób polecam kosmos. Ma nieco poprawioną mechanikę w stosunku do smoka. I nie traktuj tego jako deck biulding. To luźna, wesoła gra wyścigowa wykorzystująca mechanikę deck building a nie pełnoprawny DB. Dopóki nie zacząłem tak traktować Brzdęka też kręciłem nosem na mechanicznie płytki deck building.
tomwro
Posty: 338
Rejestracja: 12 kwie 2021, 07:47
Has thanked: 21 times
Been thanked: 56 times

Re: Czy Brzdęk to dobra gra dla dwojga(z żoną)

Post autor: tomwro »

Losiek pisze: 14 kwie 2021, 12:06 Działa na dwie osoby jednak w trójkę jest zdecydowanie lepiej. Mam (chyba) wszystko co do obu Brzdęków wyszło po polsku i dla dwu osób polecam kosmos. Ma nieco poprawioną mechanikę w stosunku do smoka. I nie traktuj tego jako deck biulding. To luźna, wesoła gra wyścigowa wykorzystująca mechanikę deck building a nie pełnoprawny DB. Dopóki nie zacząłem tak traktować Brzdęka też kręciłem nosem na mechanicznie płytki deck building.
A jak grałes w obie w wariantach 2os, to możesz ocenić w skali 0-10 obie w tym wariancie?warto doplacic jakieś 100zl za smoka wzgledem kosmosu? Bo mniej więc taka jest różnica (kosmos 130, smok 240). Nie wykluczam też zakupu dodatkow jak się spodoba.
suibeom
Posty: 790
Rejestracja: 18 cze 2019, 16:02
Has thanked: 1560 times
Been thanked: 252 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka (Paul Dennen)

Post autor: suibeom »

ja z dziewczyną mam około 30 partii na koncie w Brzdęka ze smokiem plus dwie w superbrzdęka. Bawimy się przy tym tak dobrze, że mam prikaz od ukochanej brać wszystko co pojawi się w sprzedaży. Nadmienię, że gramy w trybie szarańczy :D , czyli zanim zaczniemy wyścig do wyjścia, ścigamy się w grabieży wszystkiego co jest wyłożone na planszy.
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Czy Brzdęk to dobra gra dla dwojga(z żoną)

Post autor: Blue »

tomwro pisze: 14 kwie 2021, 12:32
Losiek pisze: 14 kwie 2021, 12:06 Działa na dwie osoby jednak w trójkę jest zdecydowanie lepiej. Mam (chyba) wszystko co do obu Brzdęków wyszło po polsku i dla dwu osób polecam kosmos. Ma nieco poprawioną mechanikę w stosunku do smoka. I nie traktuj tego jako deck biulding. To luźna, wesoła gra wyścigowa wykorzystująca mechanikę deck building a nie pełnoprawny DB. Dopóki nie zacząłem tak traktować też kręciłem nosem na mechanicznie płytki deck building.
A jak grałes w obie w wariantach 2os, to możesz ocenić w skali 0-10 obie w tym wariancie?warto doplacic jakieś 100zl za smoka wzgledem kosmosu? Bo mniej więc taka jest różnica (kosmos 130, smok 240). Nie wykluczam też zakupu dodatkow jak się spodoba.
Zawsze możesz kupic kosmos teraz, a fantasy jak wróci do normalnej sprzedaży ;).
Awatar użytkownika
wrojka
Posty: 454
Rejestracja: 10 cze 2018, 00:00
Lokalizacja: Gdańsk Wrzeszcz
Has thanked: 225 times
Been thanked: 208 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka (Paul Dennen)

Post autor: wrojka »

Nam znowu udało się zagrać na 2 osoby i... znowu miałem to uczucie stagnacji w talii lochów. Widziałem, że na bgg ludzie mieli jakieś pomysły z rozkładaniem złota na najbardziej 'zatykających' kartach by skusić graczy do wykupienia ich. Odważyłbym się nawet na stwierdzenie, że gra solo radzi sobie o wiele lepiej z różnorodnością kart w lochu poprzez ich losowe odrzucanie. Sam myślałem by zrobić chociaż coś takiego, że jeśli poprzedni gracz coś kupił i wywołał atak smoka, to na początku swojej tury możesz odrzucić 1-2 kart z lochu (poza tymi świeżymi) by dobrać na ich miejsce nowe i ignorować ataki smoka jakie by wywołały.
Awatar użytkownika
Losiek
Posty: 947
Rejestracja: 31 sie 2010, 03:12
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 310 times
Been thanked: 201 times

Re: Czy Brzdęk to dobra gra dla dwojga(z żoną)

Post autor: Losiek »

tomwro pisze: 14 kwie 2021, 12:32 A jak grałes w obie w wariantach 2os, to możesz ocenić w skali 0-10 obie w tym wariancie?warto doplacic jakieś 100zl za smoka wzgledem kosmosu? Bo mniej więc taka jest różnica (kosmos 130, smok 240). Nie wykluczam też zakupu dodatkow jak się spodoba.
Zrób tak jak radzi Blue - kup Brzdęka w kosmosie. Jak Ci się spodoba to kupisz smoka i dodatki. Kosmos ogranicza strategię - biorę artefakt i uciekam jak najszybciej. Ponadto ma modułową planszę a i dwa dodatki do niego wyszły (faktycznie mniej niż do smoka ale jednak). Moim zdaniem zupełnie nie opłaca się dopłacać 100 zł do smoka. Poczekaj na dodruk i kupisz w rozsądnej cenie. Chyba, że Ci kosmos nie podejdzie.
W wersji podstawowej wolę kosmos (dałem na BGG 8 a smokowi 7), jednak taka Świątynia Małpich Królów dodaje mechanizm zmienności tuneli i jest to bardzo fajne.
mnw
Posty: 319
Rejestracja: 15 sty 2010, 17:29
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 150 times
Been thanked: 84 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka (Paul Dennen)

Post autor: mnw »

Pamiętajcie, że jest jeszcze aplikacja, która umożliwia grę solo (bardzo fajnie się gra) i urozmaica grę na 2, 3 i 4 osoby dzięki pomagierowi. Brzdęk na 2 osoby jest spoko, a na pewno warto wypróbować z pomagierem (sam jeszcze nie próbowałem, ale wygląda ciekawie).
Ostatnio zmieniony 14 kwie 2021, 17:33 przez mnw, łącznie zmieniany 1 raz.
poxi
Posty: 240
Rejestracja: 28 kwie 2020, 21:37
Has thanked: 51 times
Been thanked: 106 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka (Paul Dennen)

Post autor: poxi »

To.
Gramy zwykle z żoną we dwoje i aplikacja znacznie urozmaica rozgrywkę. Właściwie, to nie gramy już bez aplikacji.

Jeżeli ktoś do tej gry podchodził jak do średnio-ciężkiego euro, to również rozumiem rozczarowanie. Brzdęk to luźna, przyjemna gra na spędzenie miło czasu przy planszy po ciężkim tygodniu pracy. Taki rozluźniacz, ale nie filler.
Awatar użytkownika
Shimrod
Posty: 261
Rejestracja: 10 cze 2015, 19:04
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 18 times
Been thanked: 23 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka (Paul Dennen)

Post autor: Shimrod »

Minusem apki jest to, że jest dostępna tylko dla podstawowej wersji, Mokrej Roboty i Klątwy mumii. Czyli brak wsparcia dla serii Ekspedycje.

Ale ja też lubię jej używać :D
Żeby tak mi się chciało jak mi się nie chce...

Moja skromna kolekcja
Goodies
mnw
Posty: 319
Rejestracja: 15 sty 2010, 17:29
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 150 times
Been thanked: 84 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka (Paul Dennen)

Post autor: mnw »

Przynajmniej jest dla tych dodatków, bo dla Brzdęka w Kosmosie jest na razie tylko dla podstawki.
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1738
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 571 times
Been thanked: 1407 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka (Paul Dennen)

Post autor: Leser »

Dla zainteresowanych pozwolę sobie przypomnieć podawane już przeze mnie informacje o apce. Amerykanie mają plany na dalszy jej rozwój, ale znajdują się one nisko na liście priorytetów. Istnieje zatem ryzyko, że będą one odkładane na święte nigdy. Jeżeli pojawi się się aktualizacja oczywiście ją spolonizujemy TSJTM (tak szybko jak to możliwe - chciałem napisać ASAP, ale w kontekście polonizacji, to chyba kiepsko by brzmiało).
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1598
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 636 times
Been thanked: 550 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka (Paul Dennen)

Post autor: eveni »

Shimrod pisze: 14 kwie 2021, 17:31 Minusem apki jest to, że jest dostępna tylko dla podstawowej wersji, Mokrej Roboty i Klątwy mumii. Czyli brak wsparcia dla serii Ekspedycje.

Ale ja też lubię jej używać :D
Również lubię grać z apką (jak nie mam żywego gracza do towarzystwa). Fajnie, że jest po polsku i bezpłatna :) (dla przykładu aplikacja solo do Najeźdźców z północy jest płatna, niedużo ale jednak).
Awatar użytkownika
Tringa
Posty: 1490
Rejestracja: 03 cze 2018, 13:23
Has thanked: 305 times
Been thanked: 315 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka (Paul Dennen)

Post autor: Tringa »

Leser pisze: 14 kwie 2021, 18:53 Dla zainteresowanych pozwolę sobie przypomnieć podawane już przeze mnie informacje o apce. Amerykanie mają plany na dalszy jej rozwój, ale znajdują się one nisko na liście priorytetów. Istnieje zatem ryzyko, że będą one odkładane na święte nigdy. Jeżeli pojawi się się aktualizacja oczywiście ją spolonizujemy TSJTM (tak szybko jak to możliwe - chciałem napisać ASAP, ale w kontekście polonizacji, to chyba kiepsko by brzmiało).
Wiemy, pamiętamy. Ze zniecierpliwością czekam na update apki o dodatki do Brzdęka w Kosmosie. Ostatnio graliśmy z dodatkami i było o tyle śmiesznie, że punkty z kapsuły (jeden gracz uciekł w kapsule za 10 pkt) odejmowaliśmy z puli kart/żetonów.
"Czasami lepiej jest użyć miotacza ognia niż narzekać na ciemność." - Terry Pratchett – Zbrojni

Moje zbiórki: CLICK
Moje gry: CLICK
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka (Paul Dennen)

Post autor: adam_k27 »

O nie wiedziałem że jest apka. Pobrałem już sobie i zainstalowałem. Fajnie że jest polski język. Faktycznie przydałoby się wsparcie dla ekspedycji oraz wesołej kompanii. Ostatnio z żoną gramy w Brzdęka prawie codziennie, dzieci też się dołączają, i mamy wszystkie dodatki, to apkę też wypróbujemy.

A tak z innej beczki. Ostatnio gramy zawsze z postaciami z wesołej kompanii. Co bardzo urozmaica rozgrywkę. Odnieśliśmy jednak wrażenie że postać Agnet jest niezbalansowana. Tzn jest wyraźnie słabsza od pozostałych. Każda z postaci ma jakieś ciekawe zdolności i bonusy a Agnet jedynie dobieranie towarzyszy na wierz talii zamiast na stos kart odrzuconych ale tylko 4 razy na całą grę. Chyba tylko dwa razy była grana i nikt nią już nie chce grać.
poxi
Posty: 240
Rejestracja: 28 kwie 2020, 21:37
Has thanked: 51 times
Been thanked: 106 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka (Paul Dennen)

Post autor: poxi »

Shimrod pisze: 14 kwie 2021, 17:31 Minusem apki jest to, że jest dostępna tylko dla podstawowej wersji, Mokrej Roboty i Klątwy mumii. Czyli brak wsparcia dla serii Ekspedycje.

Ale ja też lubię jej używać :D
Owszem, brak dedykowanego wsparcia ekspedycji, ale na tych mapach śmiało można grać z użyciem trybu podstawowego aplikacji. Polecam.
Awatar użytkownika
wrojka
Posty: 454
Rejestracja: 10 cze 2018, 00:00
Lokalizacja: Gdańsk Wrzeszcz
Has thanked: 225 times
Been thanked: 208 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka (Paul Dennen)

Post autor: wrojka »

adam_k27 pisze: 15 kwie 2021, 09:50 Odnieśliśmy jednak wrażenie że postać Agnet jest niezbalansowana. Tzn jest wyraźnie słabsza od pozostałych. Każda z postaci ma jakieś ciekawe zdolności i bonusy a Agnet jedynie dobieranie towarzyszy na wierz talii zamiast na stos kart odrzuconych ale tylko 4 razy na całą grę.
[Opinia] Każda postać jest nastawiona na coś innego i błyszczy w innych okolicznościach. Kolekcjoner zdaje się najlepiej działać przy większej ilości osób (3 reakcje związane ze zdobywaniem znajdziek przez innnych graczy na start). Małpobot działa lepiej/gorzej w zależności od tego ile smoczych ataków wyleci (czyli jak często gracze kupują coś z lochów), czy ataki będą na początku gry (trzy zębatki w 2 tury, czy dwie zębatki po 5 turze?) oraz od tego czy inni gracze dużo brzdękają, co redukuje szansę, że akurat jego kostki wyjdą z torby. No i jest Agnet której siła mocno zależy od tego jacy i ilu towarzyszy pojawi się w lochu. Jedna z jej kart, Autorytet, jest mega potężna jeśli uda nam się ją połączyć z jakimś dobrym towarzyszem [np. Król]. Nie mówiąc już o tym, że w mini-dodatku ekstra kart jest Syrenka [obrazek w spoilerze]. Trochę podobnie ma ork - jeżeli wylatują potwory i to on ma okazje je ubić, to jest cacy, a jeśli nie...to potencjał się marnuje :/
Spoiler:
Rykas
Posty: 371
Rejestracja: 30 paź 2017, 09:23
Has thanked: 143 times
Been thanked: 69 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka (Paul Dennen)

Post autor: Rykas »

Trzy zębatki w dwie tury się raczej nie da bo tylko ściągamy jedna podczas ataku niezależni ile naszych kostek jest. A ork zawsze ma goblina do ataku.

Właśnie doszły do mnie dwa nowe dodatki z bohaterami i jestem trochę zawiedziony. Myślałem, że każda postać oprócz unikalnych kart, będzie też miała jak w wesołej kompani unikalne zdolności. Zdziwiłem się gdy otworzyłem pudełko a tu wszystkie plansze postaci różnią się tylko obrazkiem. Wiadomo to moja wina bo nie doczytywałem co jest w środku, tylko jak usłyszałem, że są kolejne postacie liczyłem na powtórkę z wesołej kompani.
Awatar użytkownika
wrojka
Posty: 454
Rejestracja: 10 cze 2018, 00:00
Lokalizacja: Gdańsk Wrzeszcz
Has thanked: 225 times
Been thanked: 208 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka (Paul Dennen)

Post autor: wrojka »

Rykas pisze: 16 kwie 2021, 12:49 Trzy zębatki w dwie tury się raczej nie da bo tylko ściągamy jedna podczas ataku niezależni ile naszych kostek jest. A ork zawsze ma goblina do ataku.

Właśnie doszły do mnie dwa nowe dodatki z bohaterami i jestem trochę zawiedziony. Myślałem, że każda postać oprócz unikalnych kart, będzie też miała jak w wesołej kompani unikalne zdolności. Zdziwiłem się gdy otworzyłem pudełko a tu wszystkie plansze postaci różnią się tylko obrazkiem.
Jak jesteś pierwszym graczem, to na start masz już trochę brzdęku w puli. Do tego w 2 pierwszych rundach dorzucisz 2x +1 Brzdęk (2/10 kart podstawowych). Reszta zależy od tego ile inni gracze będą kupować z lochu i jakie będzie szczęście w nieszczęściu ze smoczymi atakami :D

Co do 2 dodatków (Drużyna Zarządu i Drużyna C) to zgadzam się, że mocno rozczarowuje po tym jak miało się styczność z Wesołą Kompanią. 4 plastiki, 4 planszetki, i 4x10 kart [gdzie znowu, jedynie 3/10 coś zmieniają, 2/10 brzdęki i 5/10 Włamów]
Rykas
Posty: 371
Rejestracja: 30 paź 2017, 09:23
Has thanked: 143 times
Been thanked: 69 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka (Paul Dennen)

Post autor: Rykas »

Druga sprawa to kart z tych dodatków odrazu po otwarciu widać białe ślady na krawędziach. Czy zmienili drukarnie lub papier? A karta gratisową która była w koszulce bez żadnego śladu. W poprzednich dodatkach czegoś takiego nie miałem lub nie pamiętam. Czy to tylko kwestia dwóch moich pudełek czy częsty przypadek?
Obrazek
tomekmani3k
Posty: 600
Rejestracja: 29 lip 2015, 19:26
Has thanked: 59 times
Been thanked: 144 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka (Paul Dennen)

Post autor: tomekmani3k »

Kto projektuje pudełka do tych dodatków? Nijak się da je postawić żeby jakoś sensownie wyglądały. Nie mogli zachować chociaż jednego wymiaru żeby postawione np. jeden na drugim były na równi z podstawką? Chyba ze brzdęk legacy ma znowu jakies inne wymiary.
superthulee
Posty: 79
Rejestracja: 12 sie 2016, 00:14
Has thanked: 14 times
Been thanked: 1 time

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka (Paul Dennen)

Post autor: superthulee »

A ktoś może próbował w rozgrywce 2-4 graczy jak działają nowe karty? Czy faktycznie nie ma sensu ich dorzucać?
ODPOWIEDZ