Atlantic Chase (J.White)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
mk20336
Posty: 1553
Rejestracja: 02 sty 2019, 09:46
Has thanked: 72 times
Been thanked: 439 times
Kontakt:

Atlantic Chase (J.White)

Post autor: mk20336 »

Tytuł: Atlantic Chase
Wydawnictwo: GMT Games
Autor: Jeremy White
Ilość graczy: 1 lub 2
Tematyka: Bardzo innowacyjna gra, o tematyce marinistycznej - starcia Brytyjskich i Niemieckich okrętów na Atlantyku w latach 1939-1942.

Linki:
===BGG
===Zawartość pudełka (mój blog): LINK: Video Unboxing – Atlantic Chase

Obrazek
Mój blog, serdecznie zapraszam!
https://theboardgameschronicle.com/
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2360
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 96 times

Re: Atlantic Chase (J.White)

Post autor: karawanken »

To chyba najbardziej oczekiwana przeze mnie gra wojenna w tym roku. Mój ulobiony temat.
Awatar użytkownika
baldar
Posty: 578
Rejestracja: 13 lip 2014, 13:26
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: Atlantic Chase (J.White)

Post autor: baldar »

Panowie z Players Aid zrobili już recenzję. Chyba ze trzy godziny temu. Zapowiedzieli tez recenzję wersji solo.
mk20336
Posty: 1553
Rejestracja: 02 sty 2019, 09:46
Has thanked: 72 times
Been thanked: 439 times
Kontakt:

Re: Atlantic Chase (J.White)

Post autor: mk20336 »

baldar pisze: 13 kwie 2021, 18:35 Panowie z Players Aid zrobili już recenzję. Chyba ze trzy godziny temu. Zapowiedzieli tez recenzję wersji solo.
Ja już gram solo. To wciąga, bardzo :)
A Player's Aid to bardzo dobry blog i jak najbardziej warto do nich zaglądać!
Mój blog, serdecznie zapraszam!
https://theboardgameschronicle.com/
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1017
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 184 times
Been thanked: 427 times

Re: Atlantic Chase (J.White)

Post autor: karmazynowy »

Czy ona jest bardziej solo czy bardziej 2p? Gdzie był priorytet podczas projektowania?
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
Awatar użytkownika
baldar
Posty: 578
Rejestracja: 13 lip 2014, 13:26
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: Atlantic Chase (J.White)

Post autor: baldar »

Też nie bardzo to rozumiem. Na stronie GMT w opisie poziom solo jest nieco wyźej od średniej, ale z tego co widziałem jest instrukcja solo. Moze kolega, który już ma grę coś dopowie ;)
mk20336
Posty: 1553
Rejestracja: 02 sty 2019, 09:46
Has thanked: 72 times
Been thanked: 439 times
Kontakt:

Re: Atlantic Chase (J.White)

Post autor: mk20336 »

Gra jest - co ciekawe - równie dobrze przygotowana solo (każda grupa scenariusz ma swoje zasady plus każdy scenariusz dodatkowo) jak i na 2 graczy (zarówno scenariusze indywidualne, bitwy plus kampania). Dawno nie widziałem już tak dużo rozrywki w jednym pudełku, i to dopieszczonej do ostatniego elementu.

Wrzuciłem film poglądowy o grze solo - zapraszam:
LINK: Video How to Play – Atlantic Chase – Solo BL1 scenario

Obrazek
Mój blog, serdecznie zapraszam!
https://theboardgameschronicle.com/
mk20336
Posty: 1553
Rejestracja: 02 sty 2019, 09:46
Has thanked: 72 times
Been thanked: 439 times
Kontakt:

Re: Atlantic Chase (J.White)

Post autor: mk20336 »

Atlantic Chase – playing solitaire Blockade Scenarios

Zapraszam do bogato ilustrowanej relacji z pierwszych trzech scenariusz solo w Atlantic Chase. Miłej lektury!

LINK: Atlantic Chase – playing solitaire Blockade Scenarios

Obrazek
Mój blog, serdecznie zapraszam!
https://theboardgameschronicle.com/
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 252 times

Re: Atlantic Chase (J.White)

Post autor: jax »

Grę od dawna mam w planach zakupowych i wszystko co czytam potwierdza sens zakupu i dołączenia jej do mojej Złotej siódemki GMT (Twilight Struggle, Labyrinth, 1989, Churchill, Versailles 1919, Imperial Struggle, Dominant Species; a i jeszcze Marine czeka na ogranie).
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2360
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 96 times

Re: Atlantic Chase (J.White)

Post autor: karawanken »

Ja właśnie dzisiaj zamówiłem. Za dużo książek o 2 wojnie światowej na morzu przeczytałem za młodu aby przejść obok takiej gry obojętnie.

Ciekawi mnie tylko jakie kolejne gry z tej serii są planowane (bo o to, że będą jestem spokojny)
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6456
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 587 times
Been thanked: 943 times

Re: Atlantic Chase (J.White)

Post autor: Odi »

Kiedyś podobne emocje budziła we mnie gra PQ-17, która mniej więcej podobne tematy poruszała. Niestety, poległa przez gąszcz zasad. Miał do niej chyba wyjść dodatek Mediterranean (albo miała być nowa gra na tym silniku), ale chyba nie wyszła ostatecznie.

Atlantic Chase świetnie uzupełnia lukę w drugowojennych grach morskich, bo takich tytułów niewiele. Chyba czas się zainteresować.......
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2360
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 96 times

Re: Atlantic Chase (J.White)

Post autor: karawanken »

Odi pisze: 02 maja 2021, 22:10 Kiedyś podobne emocje budziła we mnie gra PQ-17, która mniej więcej podobne tematy poruszała. Niestety, poległa przez gąszcz zasad. Miał do niej chyba wyjść dodatek Mediterranean (albo miała być nowa gra na tym silniku), ale chyba nie wyszła ostatecznie.

Atlantic Chase świetnie uzupełnia lukę w drugowojennych grach morskich, bo takich tytułów niewiele. Chyba czas się zainteresować.......
PQ-17 to jedna z pierwszych nowoczesnych gier wojennych które kupiłem właśnie ze względu na tenatyke. Nigdy nie zagrałem, nawet instrukcji nigdy nie przeczytałem do końca. Również odbiłem się od zasad. Wydaje mi się, że jednak Atlantic Chase ciekawiej oddaje mgłę wojny i niepewność, na pewno nie można odmówić grze innowacyjności. Jak zagram to na pewno postaram się coś napisać.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 252 times

Re: Atlantic Chase (J.White)

Post autor: jax »

No właśnie, dla mnie gra wojenna (lub na pograniczu) musi być grywalna.
W sensie takim, że jestem w stanie wytłumaczyć przepisy- w ciągu max. godziny - nawet przygodnemu graczowi.
Owszem, można mieć zapalonych współgraczy, z którymi umawiamy się na wcześniejsze czytanie przepisów, ale ja takim komfortem nie dysponuję. Mam pulę chętnych do grania w takie tytuły, ale ta chęć radykalnie rośnie, gdy przepisy nie są monstrualne i tłumaczalne na żywo.
Nie mówiąc o tym, potwory przepisowe nużą i nudzą (lub niszczą- vide Fields of Fire) mnie samego.

I tu ładnie się wpisuje Atlantic Chase, ze swoimi nie nadmiernie rozbudowanymi , ale wystarczająco głębokimi zasadami. I nowatorskimi.
Tryb solo to już w ogóle wypas. Nie liczyłem na niego, dla mnie taki darmowy bonus :)
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5180
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 875 times
Kontakt:

Re: Atlantic Chase (J.White)

Post autor: raj »

Dla mnie kluczowy jest klimat, stąd pytanie - jak dużo jest klimatu?
Dla przykładu w Hitler's Reich: WW2 in Europe dla mnie w ogóle nie ma klimatu WW2 i zupełnie się od niej odbiłem.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
hancza123
Posty: 3656
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: Atlantic Chase (J.White)

Post autor: hancza123 »

Moje wrażenia po pierwszej rozgrywce:

viewtopic.php?f=4&t=36591&sid=f4e9c4aad ... start=8825

Trzeba przewinąć w dół do momentu jak będzie zdjęcie z mapą Atlantyku plus 2 posty poniżej.
Awatar użytkownika
vder
Posty: 726
Rejestracja: 30 gru 2007, 20:20
Lokalizacja: warszawa
Has thanked: 290 times
Been thanked: 124 times

Re: Atlantic Chase (J.White)

Post autor: vder »

wg bgg nakład u wydawcy się skończył, więc poszło całkiem szybko.
khuba
Posty: 983
Rejestracja: 15 cze 2017, 11:36
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 308 times
Been thanked: 277 times

Re: Atlantic Chase (J.White)

Post autor: khuba »

karawanken pisze: 02 maja 2021, 22:00 Ciekawi mnie tylko jakie kolejne gry z tej serii są planowane (bo o to, że będą jestem spokojny)
Autor wypowiedział się na ten temat na BGG:
Three games are in the works, but the time frame to get them published is not certain. The most advanced in terms of design and development is a WW2 Pacific game using the system, covering carrier raids from Dec. 1941 to the summer of 1942. The map stretches from Hawaii to Japan, the Aleutians to Australia. It does not include the Philippines. A North Sea WW1 game is also in the works using the system, focusing on raids, but it is not as far along yet. And a Napoleonic era game using the system is also in the works. It's map stretches from the eastern Med to the Bahamas.
Czyli jest szansa na :
- Pacyfik WW2
- Morze Północne WW1
- coś z czasów Napoleona?

link: https://boardgamegeek.com/thread/2627116/volume-1
Sprzedam:
Cerebria, Miasteczka, Weather Machine - metalowe zębatki
mk20336
Posty: 1553
Rejestracja: 02 sty 2019, 09:46
Has thanked: 72 times
Been thanked: 439 times
Kontakt:

Re: Atlantic Chase (J.White)

Post autor: mk20336 »

Atlantic Chase – playing multiplayer Operational Scenarios

Udało się w końcu zagrać w Atlantic Chase dwuosobowo. Na pierwszy ogień trzy indywidualne scenariusze - dużo zabawy i zupełnie inna rozgrywka niż solo. Miłej lektury raportu (jak zwykle bogato okraszonego zdjęciami).

LINK: Atlantic Chase – playing multiplayer Operational Scenarios

Obrazek
Mój blog, serdecznie zapraszam!
https://theboardgameschronicle.com/
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2360
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 96 times

Re: Atlantic Chase (J.White)

Post autor: karawanken »

Mi się udało jak na razie zagrać dwa razy pierwszy scenariusz solo. Ta gra wymiata. Jest to jedna z lepszych gier w jaką grałem i nie mówię tu tylko o kategorii gier wojennych.
Awatar użytkownika
vder
Posty: 726
Rejestracja: 30 gru 2007, 20:20
Lokalizacja: warszawa
Has thanked: 290 times
Been thanked: 124 times

Re: Atlantic Chase (J.White)

Post autor: vder »

Panowie tak zachęcają, żw wracam do zaokrąglania żetoników i w weekend mam nadzieję, że mi się uda rozłożyć.
mk20336
Posty: 1553
Rejestracja: 02 sty 2019, 09:46
Has thanked: 72 times
Been thanked: 439 times
Kontakt:

Re: Atlantic Chase (J.White)

Post autor: mk20336 »

vder pisze: 13 maja 2021, 19:50 Panowie tak zachęcają, żw wracam do zaokrąglania żetoników i w weekend mam nadzieję, że mi się uda rozłożyć.
Ja mam "counter-clipper" ale po prostu nie wytrzymałem i zacząłem grać!
Mój blog, serdecznie zapraszam!
https://theboardgameschronicle.com/
mk20336
Posty: 1553
Rejestracja: 02 sty 2019, 09:46
Has thanked: 72 times
Been thanked: 439 times
Kontakt:

Re: Atlantic Chase (J.White)

Post autor: mk20336 »

karawanken pisze: 13 maja 2021, 19:34 Mi się udało jak na razie zagrać dwa razy pierwszy scenariusz solo. Ta gra wymiata. Jest to jedna z lepszych gier w jaką grałem i nie mówię tu tylko o kategorii gier wojennych.
Dokładnie. Autor przyłożył się w tak wielu elementach (instrukcja, samouczek, scenariusze solo i dwuosobowe), że jest to po prostu świetny produkt!
Mój blog, serdecznie zapraszam!
https://theboardgameschronicle.com/
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 252 times

Re: Atlantic Chase (J.White)

Post autor: jax »

mk20336 pisze: 13 maja 2021, 18:09 Atlantic Chase – playing multiplayer Operational Scenarios

Udało się w końcu zagrać w Atlantic Chase dwuosobowo. Na pierwszy ogień trzy indywidualne scenariusze - dużo zabawy i zupełnie inna rozgrywka niż solo. Miłej lektury raportu (jak zwykle bogato okraszonego zdjęciami).
Fajne opisy. A jak z czasem gry dla każdego scenariusza? (bo opisy czyta się tak szybko, że ma się wrażenie, że to gra niemal na pół godzinki :) ).
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
mk20336
Posty: 1553
Rejestracja: 02 sty 2019, 09:46
Has thanked: 72 times
Been thanked: 439 times
Kontakt:

Re: Atlantic Chase (J.White)

Post autor: mk20336 »

jax pisze: 13 maja 2021, 21:03
mk20336 pisze: 13 maja 2021, 18:09 Atlantic Chase – playing multiplayer Operational Scenarios

Udało się w końcu zagrać w Atlantic Chase dwuosobowo. Na pierwszy ogień trzy indywidualne scenariusze - dużo zabawy i zupełnie inna rozgrywka niż solo. Miłej lektury raportu (jak zwykle bogato okraszonego zdjęciami).
Fajne opisy. A jak z czasem gry dla każdego scenariusza? (bo opisy czyta się tak szybko, że ma się wrażenie, że to gra niemal na pół godzinki :) ).
Co do czasu gry (pomijam tłumaczenie zasad i rozłożenie):
- pierwszy był krótki, jakieś 20 min, ale pewnie normalnie by zajął 30 min
- w drugim była długa, szalona walka, zeszło koło godziny
- trzeci wbrew temu co się mgło wydawać (szybki atak Niemców) zajął nam około 1.5 godz

Ogólnie, to były wstępne scenariusze, wiec zakładam że kolejne będą dłuższe.
Mój blog, serdecznie zapraszam!
https://theboardgameschronicle.com/
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 785 times
Been thanked: 1226 times
Kontakt:

Re: Atlantic Chase (J.White)

Post autor: mat_eyo »

Rozgrywki solo podobnie? W relacji pisałeś, że scenariusze solo łączą się w minikampanie, na czym one polegają? Zmienia się setup scenariusza w oparciu o wynik poprzedniego?
ODPOWIEDZ