Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka (Paul Dennen)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
tomwro
Posty: 338
Rejestracja: 12 kwie 2021, 07:47
Has thanked: 21 times
Been thanked: 56 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka (Paul Dennen)

Post autor: tomwro »

Jak grać w wariancie na 2 z aplikacją? To tylko dodatkowe challange tej porucznik, czy aplikacja coś jeszcze daje?
Awatar użytkownika
Shimrod
Posty: 261
Rejestracja: 10 cze 2015, 19:04
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 18 times
Been thanked: 23 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka (Paul Dennen)

Post autor: Shimrod »

superthulee pisze: 17 kwie 2021, 16:15 A ktoś może próbował w rozgrywce 2-4 graczy jak działają nowe karty? Czy faktycznie nie ma sensu ich dorzucać?
Próbował. Nie powiedziałbym, że nie ma sensu. Przy mniejszej ilości graczy i dodatkowym rozcieńczeniu talii nowymi kartami, reakcji jest po prostu mniej i też rzadziej się odpalają. Czy to znaczy, że nie ma sensu ich używać? Niby czemu? To dodatkowe karty i wprowadzają urozmaicenie do gry.
tomwro pisze: 17 kwie 2021, 23:12 Jak grać w wariancie na 2 z aplikacją? To tylko dodatkowe challange tej porucznik, czy aplikacja coś jeszcze daje?
Apka dodaje dodatkowe wydarzenia dla 2-4 graczy (na razie nie obsługuje większej ilości), pozwala grać samemu (tryb solo), ułatwia zliczanie punktów i pozwala sprawdzać statystyki gry (ilość zwycięstw, najwyższe wyniki itp).
Żeby tak mi się chciało jak mi się nie chce...

Moja skromna kolekcja
Goodies
grucha
Posty: 362
Rejestracja: 08 paź 2006, 08:18
Lokalizacja: Szamotuły, k/Poznania
Has thanked: 14 times
Been thanked: 5 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka (Paul Dennen)

Post autor: grucha »

Graliście już z figurkami? Bardzo kuszące są te dodatki, tylko zastanawiam się czy te figurki będą się mieścić na polach jeśli kilku graczy będzie w tym samym miejscu .
Pochodzenie człowieka od małpy jest prywatną sprawą każdego z nas.
KozaK69
Posty: 129
Rejestracja: 28 sty 2017, 11:16
Has thanked: 9 times
Been thanked: 25 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka (Paul Dennen)

Post autor: KozaK69 »

Tak średnio. Dwie na upartego się mieszczą tak, że wiadomo kto gdzie jest, ale trzeciego to trzeba pamiętać gdzie jest.
Co do samych dodatków to nowe talie startowe zawsze spoko, ale te z Wesołej Kompanii są zdecydowanie ciekawsze.
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka (Paul Dennen)

Post autor: adam_k27 »

superthulee pisze: 17 kwie 2021, 16:15 A ktoś może próbował w rozgrywce 2-4 graczy jak działają nowe karty? Czy faktycznie nie ma sensu ich dorzucać?
Graliśmy z dodatkowymi kartami w rozgrywce na 5 i 4 graczy. W mojej opinii na 4 graczy działają OK. Te karty bazują często na mechanizmie "reakcja". Przy 2 czy 3 graczach szansa że reakcja będzie aktywowana jest mała dlatego te karty będą wtedy słabsze.

Do Brzdęka mam wszystkie dodatki z wyjątkiem tych figurkowych. Ogólnie wolę drewniane meeple niż plastykowe figurki, ale ominąłem te dodatki głównie dlatego że nie są kompatybilne z Wesołą Kompanią i poza figurkami niewiele wnoszą do gry, bo postaci nie mają tam żadnych unikalnych zdolności tak jak w Wesołej Kompanii.
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1738
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 571 times
Been thanked: 1407 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka (Paul Dennen)

Post autor: Leser »

adam_k27 pisze: 29 kwie 2021, 10:48 ominąłem te dodatki głównie dlatego że nie są kompatybilne z Wesołą Kompanią
Wyłącznie dla porządku - nie ma niczego niekompatybilnego w dodatkach "drużynowych".
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Awatar użytkownika
wrojka
Posty: 454
Rejestracja: 10 cze 2018, 00:00
Lokalizacja: Gdańsk Wrzeszcz
Has thanked: 225 times
Been thanked: 208 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka (Paul Dennen)

Post autor: wrojka »

Leser pisze: 29 kwie 2021, 11:43
adam_k27 pisze: 29 kwie 2021, 10:48 ominąłem te dodatki głównie dlatego że nie są kompatybilne z Wesołą Kompanią
Wyłącznie dla porządku - nie ma niczego niekompatybilnego w dodatkach "drużynowych".
Zależy jak na to spojrzeć. Istnieje możliwość użycia Drużyny Zarządu+C (8 postaci i talii) wraz z dodatkowymi kartami lochów (w tym reakcji) w grze 5-6 osobowej (potrzebne są do tego kosteczki pomarańczowe i szare oraz ta nakładka rozszerzająca tor smoka, a także 'fioletowe artefakty'). Jeśli natomiast chodzi o użycie postaci z Drużyny Zarządu/C wymieszanych z postaciami Wesołej Kompanii to... stanowczo odradzam.

Właśnie z tego powodu też ominąłem Drużynę Zarządu/C. Mam Wesołą Kompanię.
Może zabrzmi to jakoś wykluczająco, ale miejsce tych dodatków jest w Brzdęku Legacy. Jak dobrze pamiętam, to wiele kart z Drużyny próbuje być reakcjami, ale nimi nie są.
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1738
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 571 times
Been thanked: 1407 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka (Paul Dennen)

Post autor: Leser »

wrojka pisze: 29 kwie 2021, 12:25 Jeśli natomiast chodzi o użycie postaci z Drużyny Zarządu/C wymieszanych z postaciami Wesołej Kompanii to... stanowczo odradzam.
Ty odradzasz, ktoś inny poleca, a ja w to nie wnikam, tylko stwierdzam, że nie ma nic niekompatybilnego pomiędzy tymi dodatkami.
wrojka pisze: 29 kwie 2021, 12:25 Może zabrzmi to jakoś wykluczająco, ale miejsce tych dodatków jest w Brzdęku Legacy.
To akurat zupełna nieprawda. Użycie dodatków drużynowych rekomendowane jest dopiero po zakończeniu kampanii Legacy, kiedy gra od strony formalnej nie różni się od podstawki Brzdęka. Co więcej, ze znanego tylko sobie powodu, Amerykanie zatytułowali te dodatki jako Legacy, ale użyli na nich nomenklatury ze zwykłego Brzdęka.

TL/DR Dodatki drużynowe w pełni pasują do normalnego Brzdęka.
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka (Paul Dennen)

Post autor: adam_k27 »

Postaci z wesołej kompanii mają oprócz indywidualnych talii startowych także specjalne zdolności. Postaci z dodatków drużyna c i zarządu nie mają takich zdolności co czyni je nie tylko mniej ciekawymi ale też wyraźnie słabszymi. Dlatego napisałem że są ze sobą "niekomaptybilne" bo łączenie z postaci z tych dodatków burzyłoby balans i gracze mieliby nierówne szanse.
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1738
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 571 times
Been thanked: 1407 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka (Paul Dennen)

Post autor: Leser »

adam_k27 pisze: 29 kwie 2021, 19:15 Postaci z wesołej kompanii mają oprócz indywidualnych talii startowych także specjalne zdolności. Postaci z dodatków drużyna c i zarządu nie mają takich zdolności co czyni je nie tylko mniej ciekawymi ale też wyraźnie słabszymi. Dlatego napisałem że są ze sobą "niekomaptybilne" bo łączenie z postaci z tych dodatków burzyłoby balans i gracze mieliby nierówne szanse.
Ja tylko doprecyzowałem, że to nieprawda. Żadnej niekompatybilności nie ma. Oficjalne, wyrażone w instrukcji Wesołej kompanii, stanowisko oryginalnego wydawcy (Dire Wolf), pod którym podpisuje się wydawca polski (Lucrum), jest takie, że mieszanie postaci z Wesołej kompanii i dodatków drużynowych jest rozwiązaniem polecanym. Cytuję wersję angielską instrukcji:

The characters in this expansion are made to be played against one another. You should not play them against regular starting decks. If you wish, you may mix these characters with any of the characters in the CLANK! Legacy: Acquisitions Incorporated expansions—the Upper Management Pack or The “C” Team Pack.

Uważasz, że takie mieszanie nie zadziała? W porządku, ja nie mam zamiaru się kłócić. To jednak wyłącznie opinia, a nie twardy fakt. Żadnych formalnych przeszkód, czy wymienianej po raz enty, niekompatybilności w łączeniu tych dodatków nie ma.
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10927
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3357 times
Been thanked: 3217 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka (Paul Dennen)

Post autor: japanczyk »

Nie ma, a nawet spokojnie da się wygrać postacia z drużyn ai z postacia z wesołej kompanii
Chocoaz osobiście uważam, że brak specjalnych zdolności na tych postaciach to zmarnowany potencjał
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka (Paul Dennen)

Post autor: adam_k27 »

Nie będę się upierał przy swoim, bo i po co? W moim odczuciu postaci z drużyn są słabsze, ale mogę się mylić.
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1598
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 636 times
Been thanked: 550 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka (Paul Dennen)

Post autor: eveni »

Zagrałam dziś z figurkami i zdecydowanie polecam (plus 10 do klimatu). Figurki są duże, wykonane pięknie i wieloma szczegółami. Talie specjalne są fajne, dużo nie zmieniają ale jakieś bonusy każda postać ma. Mam do Brzdęka wszystkie dodatki i jest to dla mnie najbardziej regrywalna gra w kolekcji (5 dwustronnych plansz, 14 specjalnych talii postaci, dodatkowe zasady itd.) :)
kisiel365
Posty: 773
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 229 times
Been thanked: 275 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka (Paul Dennen)

Post autor: kisiel365 »

Zagrałem u znajomych po dłuuuugiej przerwie (wygrana 81pkt, wszyscy padli po wyjściu z podziemi, nikt się nie wydostał) i grało się nawet przyjemnie. Nie mogę się wyzbyć uczucia, że 80% gry to star/hero realms + plansza. Te mają przewagę w małym pudełku, które można schować w kieszeń, ale jednak plansza i ataki smoka dają powiew świeżości temu systemowi.
Jedyne czego mi brakuje to czyszczenie decka (jak czerwoni w Star realms), bo pod koniec mialem już chyba 30 kart i losowość zaczyna irytować (potrzebowałem 3 ruchów aby się wydostać, 2 tury (5+5 kart), zero ruchu, w talii cała masa kart z ruchem). Jakiś dodatek to naprawia? Pomysł na homerule?
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2820
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 841 times
Been thanked: 363 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka (Paul Dennen)

Post autor: Gromb »

Buduj zrównoważony Deck z bucikami, to będzie dobrze. Brak butów szczególnie doskwiera na trudniejszej planszy. Tutaj nie można się rzucać na wszystkie dostępne karty z rynku, bo zapchają Deck i jest lipa. Niemniej jest kilka czyszczących i kombujacych kart, które ładnie rozwijają rękę i pozwalają się do kopać do bucików :wink:
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1115 times
Been thanked: 1282 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka (Paul Dennen)

Post autor: seki »

Dokładnie. Budowa zrównoważonego decku to dobra sugestia. Druga jest taka, że nie zawsze jest sens kupować w każdej turze i zapychać sobie talie słabymi kartami bo to zwiększa losowy dociąg. Jeśli w Brzdęku ze smokiem wszyscy stracili przytomność to wiedz, że popełniliście jakieś błędy w grze. Nie w zasadach a w sposobie gry. W wersji ze smokiem zdarzalo się to (utrata przytomności) moim graczom bardzo rzadko. Zdecydowanie trudniejszy pod tym względem jest Brzdęk w kosmosie i nawet ostatnio się zastanawiałem czy nie przenieść kilku zasad do podstawowego Brzdeka aby łatwiej obrywać.
Zasada, że każdy gracz który wyszedł ciągnie kostki z worka łatwo wprowadzić ale zasada z czerwonymi kostkami zadającymi rany wszystkim graczom jest też bardzo fajna i wymaga jedynie małych drewnianych kosteczek do dorzucenia na tor smoka.
toja_kk
Posty: 1
Rejestracja: 11 lut 2020, 21:50
Has thanked: 3 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka - pytania i wątpliwości

Post autor: toja_kk »

Cześć,
Zamierzam kupić „Brzdęk”, pytanie, czy kupić teraz czy czekać na dodruk? Zastanawiam sie, czy to będzie zaktualizowana wersja czy dokładnie to co teraz jest na rynku? ( to w kontekście zakupu w przyszłości dodatków!
Będę wdzięczna za info.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5217
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1684 times
Kontakt:

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka - pytania i wątpliwości

Post autor: BOLLO »

toja_kk pisze: 11 lip 2021, 22:29 Cześć,
Zamierzam kupić „Brzdęk”, pytanie, czy kupić teraz czy czekać na dodruk? Zastanawiam sie, czy to będzie zaktualizowana wersja czy dokładnie to co teraz jest na rynku? ( to w kontekście zakupu w przyszłości dodatków!
Będę wdzięczna za info.
Jak aktualnie jest po ok 160pln to bierz teraz (jak jest drożej to poczekaj na dodruk) . Taniej juz nie bedzie pewnie.
superthulee
Posty: 79
Rejestracja: 12 sie 2016, 00:14
Has thanked: 14 times
Been thanked: 1 time

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka (Paul Dennen)

Post autor: superthulee »

Dzięki!! Ktoś jeszcze mógłby się podzielić wrażeniami? Chodzi o to, że czasem gram na 3-5 osoby ale często na 2 i najchętniej bym wymieszał karty z podstawki z kartami z Wesołej Kompanii na stałe.
adam_k27 pisze: 29 kwie 2021, 10:48
superthulee pisze: 17 kwie 2021, 16:15 A ktoś może próbował w rozgrywce 2-4 graczy jak działają nowe karty? Czy faktycznie nie ma sensu ich dorzucać?
Graliśmy z dodatkowymi kartami w rozgrywce na 5 i 4 graczy. W mojej opinii na 4 graczy działają OK. Te karty bazują często na mechanizmie "reakcja". Przy 2 czy 3 graczach szansa że reakcja będzie aktywowana jest mała dlatego te karty będą wtedy słabsze.

Do Brzdęka mam wszystkie dodatki z wyjątkiem tych figurkowych. Ogólnie wolę drewniane meeple niż plastykowe figurki, ale ominąłem te dodatki głównie dlatego że nie są kompatybilne z Wesołą Kompanią i poza figurkami niewiele wnoszą do gry, bo postaci nie mają tam żadnych unikalnych zdolności tak jak w Wesołej Kompanii.
Awatar użytkownika
Shimrod
Posty: 261
Rejestracja: 10 cze 2015, 19:04
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 18 times
Been thanked: 23 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka (Paul Dennen)

Post autor: Shimrod »

superthulee pisze: 17 lip 2021, 18:06 Dzięki!! Ktoś jeszcze mógłby się podzielić wrażeniami? Chodzi o to, że czasem gram na 3-5 osoby ale często na 2 i najchętniej bym wymieszał karty z podstawki z kartami z Wesołej Kompanii na stałe.
Ogólnie jest tak jak pisał adam_k27. Przy mniejszej liczbie graczy reakcje mają mniejszą szansę na odpalenie i tyle. Czy czyni je to słabszymi, nie wiem. Ja karty z WK separuję po każdej rozgrywce i trzymam osobno, w standardowym decku mając tylko karty z podstawki i promki. Inna sprawa, że niejako wymusza to insert, z którego korzystam.
Zrobisz jak zechcesz, nikt nie zabroni Ci wymieszać nawet wszystkich kart ze sobą.
Żeby tak mi się chciało jak mi się nie chce...

Moja skromna kolekcja
Goodies
Awatar użytkownika
anitroche
Posty: 769
Rejestracja: 23 kwie 2020, 10:09
Has thanked: 669 times
Been thanked: 781 times
Kontakt:

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka (Paul Dennen)

Post autor: anitroche »

Ja mam Wesołą Kompanię i gram najczęściej na dwie osoby i żeby nie rozdzielać kart przed grą, to dodaliśmy sobie zasadę, że jak wychodzi na rynku karta reakcji, to ją odrzucamy oraz czyścimy rynek i wykładamy zupełnie nowy. U nas się taki system sprawdza i dzięki niemu rynek trochę częściej się rotuje ;).
"Cześć, mam na imię Ania i dzisiaj pokażę wam jak wygląda rozgrywka w wariancie solo w..."

Zapraszam na mój kanał z pełnymi rozgrywkami solo: Gram Solo na YouTube
Eberhard
Posty: 32
Rejestracja: 16 sty 2012, 18:02
Has thanked: 64 times
Been thanked: 16 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka (Paul Dennen)

Post autor: Eberhard »

anitroche pisze: 17 lip 2021, 18:39 Ja mam Wesołą Kompanię i gram najczęściej na dwie osoby i żeby nie rozdzielać kart przed grą, to dodaliśmy sobie zasadę, że jak wychodzi na rynku karta reakcji, to ją odrzucamy oraz czyścimy rynek i wykładamy zupełnie nowy. U nas się taki system sprawdza i dzięki niemu rynek trochę częściej się rotuje ;).
Tylko że wtedy częściej następuje atak smoka :D
Awatar użytkownika
anitroche
Posty: 769
Rejestracja: 23 kwie 2020, 10:09
Has thanked: 669 times
Been thanked: 781 times
Kontakt:

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka (Paul Dennen)

Post autor: anitroche »

Eberhard pisze: 17 lip 2021, 21:20
Tylko że wtedy częściej następuje atak smoka :D
I bardzo dobrze, bo w Brzdęku ze smokiem ten atak był na tyle rzadko i było zawsze tyle samo czarnych kostek smoka, że dopiero przy 4 osobach u nas było napięcie, czy ktoś nie zginie. A tak już przy grze dwuosobowej trzeba uważać na to, kiedy uciekać ;). Wcześniej i tak żeby to naprawić usuwaliśmy z woreczka na początku połowę kostek smoka, żeby te ataki zwiększały push your luck :)
"Cześć, mam na imię Ania i dzisiaj pokażę wam jak wygląda rozgrywka w wariancie solo w..."

Zapraszam na mój kanał z pełnymi rozgrywkami solo: Gram Solo na YouTube
superthulee
Posty: 79
Rejestracja: 12 sie 2016, 00:14
Has thanked: 14 times
Been thanked: 1 time

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka (Paul Dennen)

Post autor: superthulee »

Dzięki wszystkim, ten pomysł z odrzuceniem nie wydaje się zły, spróbuję!

Na marginesie wprowadzacie na 2 os. jakies swoje 'home rules'?

Dzięki!
superthulee
Posty: 79
Rejestracja: 12 sie 2016, 00:14
Has thanked: 14 times
Been thanked: 1 time

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka (Paul Dennen)

Post autor: superthulee »

anitroche pisze: 17 lip 2021, 18:39 Ja mam Wesołą Kompanię i gram najczęściej na dwie osoby i żeby nie rozdzielać kart przed grą, to dodaliśmy sobie zasadę, że jak wychodzi na rynku karta reakcji, to ją odrzucamy oraz czyścimy rynek i wykładamy zupełnie nowy. U nas się taki system sprawdza i dzięki niemu rynek trochę częściej się rotuje ;).
Hej, brzmi nieźle! Czyszczenie całego rynku sprawdza się? Robicie to samo dla kart "Wybierz natychmiast"?
ODPOWIEDZ