Aeon's End (Kevin Riley)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
aeiou871
Posty: 978
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 312 times
Been thanked: 432 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: aeiou871 »

Phate pisze: 12 kwie 2021, 18:56 Tak tylko upewniając się (bo może to tylko chwyt marketingowy) - po rozegraniu Legacy zostaje pełnoprawna gra, tak jakbym miał jedną z podstawek ?
Po przejściu kampanii zostajesz z:
-
Spoiler:
regrywalnymi Nemezis
- zestawem kart Nemezis na poziomie zbliżonym do innych podstawek
- kilkudziesięcioma kartami rynku, z czego niewielka część jest na poziomie kart z innych podstawek, pozostałe karty są uznane za zbyt słabe lub zbyt mocne
- magami, których stworzyłeś w trakcie kampanii ze wskazówkami, jak używać ich w normalnych rozgrywkach (jak grasz we dwójkę możesz spokojnie po kampanii przygotować dodatkowych dwóch magów z materiałów, których nie wykorzystałeś w trakcie kampanii)
- wszystkimi kartami, licznikami i żetonami niezbędnymi do normalnych rozgrywek
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Phate »

Trochę nie rozumiem tej części o kartach rynku. Czyli tych zbyt słabych i zbyt mocnych. To można ich normalnie używać czy nie do gry po kampanii ?

To mi tak trochę wygląda jednak jak chwyt marketingowy a nie pełnoprawna możliwość gry po zakończeniu Legacy :( Wielka szkoda bo to chyba dyskwalifikuje zakup. Nie wiem czy nie lepiej iść w podstawkę i jeden dodatek - da to chyba większą regrtwalniść
Awatar użytkownika
Scamander
Posty: 500
Rejestracja: 05 gru 2018, 14:20
Has thanked: 156 times
Been thanked: 146 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Scamander »

Jeśli regrywalność jest dla ciebie kluczowym czynnikiem to właściwie nie ma co się pakować w Legacy (albo zostawić go sobie na koniec). Chociaż tutaj i tak coś po kampanii idzie wykorzystać (chociażby większość Nemesis a według mnie to właśnie oni drastycznie zwiększają regrywalność AE), także jest lepiej niż z większością gier legacy na rynku.
Phate pisze: 12 kwie 2021, 20:29 Trochę nie rozumiem tej części o kartach rynku. Czyli tych zbyt słabych i zbyt mocnych. To można ich normalnie używać czy nie do gry po kampanii ?
Można aczkolwiek wtedy wpłyną na balans rozgrywki. Dla części osób tutaj jest to obojętne i gra wszystkim, część to razi i dodaje tylko te które są zbalansowane względem zwykłych edycji AE. Zawsze można ich użyć na jakiegoś cięższego Nemesis, albo grając z nowicjuszami. AE jest bardzo płynną grą w kwestii zarządzania poziomem trudności gry.
aeiou871
Posty: 978
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 312 times
Been thanked: 432 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: aeiou871 »

Phate pisze: 12 kwie 2021, 20:29 Trochę nie rozumiem tej części o kartach rynku. Czyli tych zbyt słabych i zbyt mocnych. To można ich normalnie używać czy nie do gry po kampanii ?

To mi tak trochę wygląda jednak jak chwyt marketingowy a nie pełnoprawna możliwość gry po zakończeniu Legacy :( Wielka szkoda bo to chyba dyskwalifikuje zakup. Nie wiem czy nie lepiej iść w podstawkę i jeden dodatek - da to chyba większą regrtwalniść
Dowolna podstawka powinna dać Ci większą regrywalność, jeśli to jest główne kryterium.

Poniżej znów spoilery dotyczące Legacy:
Spoiler:
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: c08mk »

Scamander pisze: 12 kwie 2021, 21:34
Phate pisze: 12 kwie 2021, 20:29 Trochę nie rozumiem tej części o kartach rynku. Czyli tych zbyt słabych i zbyt mocnych. To można ich normalnie używać czy nie do gry po kampanii ?
Można aczkolwiek wtedy wpłyną na balans rozgrywki. Dla części osób tutaj jest to obojętne i gra wszystkim, część to razi i dodaje tylko te które są zbalansowane względem zwykłych edycji AE. Zawsze można ich użyć na jakiegoś cięższego Nemesis, albo grając z nowicjuszami. AE jest bardzo płynną grą w kwestii zarządzania poziomem trudności gry.
Najprostszy przykład:
Gem - Koszt 2 - AEther 2
Gem - Koszt 3 - AEther 2

Drugi z przykładu jest "słabszy" ale jak się gra to ta różnica często znika bo w markecie są jeszcze inne kamienie.
Peter1975
Posty: 53
Rejestracja: 20 kwie 2020, 20:19
Has thanked: 39 times
Been thanked: 6 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Peter1975 »

gnysek pisze: 12 kwie 2021, 15:23
Peter1975 pisze: 12 kwie 2021, 14:40końcówka ostatniej gry po jednym punkcie życia Nemesis i Gravehold, tyle że wyszła nasza tura i wygrana po około godzinie ale na styk.
W czwartym czy piątym rozdziale też tak miałem, że zaklinałem talię tur, żeby następna była moja, bo inaczej przegram. Jak okazało się, że to moja tura, to rzuciłem karty, jakbym miał przynajmniej fulla w pokerze i grał o milion dolarów :) To jest to co w tej serii najbardziej lubię, to uczucie "ostatniej szansy". Nie wiem czy natomiast łatwość wcześniejszych rozgrywek nie wynika trochę z tego, że objąłem taktykę, w której na niektórych popleczników czy moce specjalnie się wystawiam, żeby w tym czasie się zbroić, a to co zada mi niewielkie obrażenia początkowo olewam. Oczywiście wszystko należy dostosować pod treść kart. Bo te każdemu mogą wypaść nieco inaczej i tutaj też jednemu może się trafić przez to łatwiejsza rozgrywka a ktoś będzie musiał powtórzyć rozdział (o ile zasady pozwolą).
zdecydowanie dobra taktyka, poplecznicy to nic innego jak odciągnięcie uwagi od nemesis, bijesz i nagle się orientujesz że boss ani draśnięty...
w temacie tur - trafiła mi się rozgrywka solo gdy nemesis miał cztery pod rząd, wbił mnie w ziemię i rozklepał Gravehold obrażeniami x2, mogłem sobie popatrzeć. takie rzeczy się pamięta :lol:
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Phate »

Stało się !
Jednak zakupiłem AE Legacy, będzie to drugie podejście do tematu AE i tym razem zamierzam dać grze więcej szans (zwłaszcza na trudniejszych poziomach Nemesis).
Pytanie zanim zaczniemy.
Czy jest coś o czym powinienem wiedzieć przed pierwszą rozgrywką ? Pytam o np. znane błędy na kartach lub w instrukcji które utrudniają / ułatwiają / uniemożliwiają rozgrywkę ? Jakieś FAQ które trzeba by znać ?
Będę grał z Żoną która jest sceptycznie nastawiona do tego tytułu i nie chcę dawać jej dodatkowych argumentów do porzucenie tytułu przez błędne zasady itp.
Peter1975
Posty: 53
Rejestracja: 20 kwie 2020, 20:19
Has thanked: 39 times
Been thanked: 6 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Peter1975 »

Pierwsza misja może pogłębić sceptycyzm żony - jest to wprowadzenie, gra prowadzi za rączkę i nie wiem czy można w ogóle przegrać. Zasady są takie same jak w podstawce tyle że nie wszystkie obowiązują od razu, pojawia się kilka nowych elementów np.
Spoiler:


Nie natknąłem się na żadne błędy utrudniające/uniemożliwiające rozgrywkę. Od drugiego scenariusza grajcie na trudniejszym poziomie i sprawdźcie jak siądzie.
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Phate »

Dzięki :D
Mam nadzieję, że przetrwa pierwszą wstępną rozgrywkę i będzie chciała poznać grę dalej.
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Phate »

Radzicie koszulkować od razu karty ? Wiem, że to utrudnione bo paczki są zapakowane i nie można ich otwierać wcześniej ale może przed rozpoczęciem każdego rozdziału to zrobić bo karty są słabej jakości ?
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2424
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 525 times
Been thanked: 456 times
Kontakt:

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Jiloo »

Phate pisze: 15 kwie 2021, 10:20 Radzicie koszulkować od razu karty ? Wiem, że to utrudnione bo paczki są zapakowane i nie można ich otwierać wcześniej ale może przed rozpoczęciem każdego rozdziału to zrobić bo karty są słabej jakości ?
Ja zakoszulkowałem większość kart od razu. Da się to zrobić tak, żeby nie psuć sobie zabawy, a można grać nie tracąc czasu na koszulkowanie przed partią. Nie to, żeby to było jakieś pracochłonne, ale nie trzeba się odrywać od gry.
Spoiler:
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
sasquach
Posty: 1830
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 934 times
Been thanked: 586 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: sasquach »

Phate pisze: 15 kwie 2021, 10:20 Radzicie koszulkować od razu karty ? Wiem, że to utrudnione bo paczki są zapakowane i nie można ich otwierać wcześniej ale może przed rozpoczęciem każdego rozdziału to zrobić bo karty są słabej jakości ?
Jeśli karty są tej samej jakości co w angielskim wydaniu (a pewne są skoro były takie problemy w różnicami) to jak dla mnie nie trzeba koszulkować. W AE prawie nie tasujesz kart więc nie ma problemu. Chyba, że masz graczy którzy grają z brudnymi łapami, albo lubią mielić karty w rękach.
aeiou871
Posty: 978
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 312 times
Been thanked: 432 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: aeiou871 »

Phate pisze: 15 kwie 2021, 10:20 Radzicie koszulkować od razu karty ? Wiem, że to utrudnione bo paczki są zapakowane i nie można ich otwierać wcześniej ale może przed rozpoczęciem każdego rozdziału to zrobić bo karty są słabej jakości ?
Jeżeli koszulkujesz karty w podstawkach AE, to tutaj radzę zakoszulkować podstawowe karty graczy (Kryształy, Iskry i unikalne karty początkowe), karty Nemezis (są używane przez całą kampanię, a potem karty dla poszczególnych Nemezis będą wykorzystywane w pojedynczych rozgrywkach poza kampanią), talię tur i karty rynku, których w danej rozgrywce używacie.

Nie radzę koszulkować kart z talii Legacy i
Spoiler:
.
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Phate »

Ktoś coś słyszał aby był planowany dodruk pierwszej podstawki ? Po Legacy chciałem kupować wg kolejności wyjścia a tu taka niespodzianka przykra :( W sklepach już brak...
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10924
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3357 times
Been thanked: 3217 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: japanczyk »

Podstawka caly czas jest dodrukowywana, ale jak widac said malych nakladach

Kup sobie wieczna wojne - jak grales w Legacy to juz wiesz z czym sie je
Awatar użytkownika
trance-atlantic
Posty: 686
Rejestracja: 02 sty 2012, 11:41
Lokalizacja: Wlkp
Has thanked: 47 times
Been thanked: 225 times
Kontakt:

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: trance-atlantic »

U mnie gra chwyciła od razu, chociaż deckbuilding to nie moja bajka. Na pewno pomógł mi w tym Steam i promocja na podstawkę - parę złociszy przekuło się później na trochę większy wydatek już na wersję "namacalną". :wink: Dodam tylko, że szybkie partyjki online nijak się mają do fajnej, choć dłuższej rozkminy gdy już gra wyląduje na stole.

Gdyby ktoś jeszcze nie wiedział z czym to się je, to zapraszam do bliższego zapoznania się z tym tytułem na przykładzie Wiecznej Wojny.

Aeon's End bez tajemnic


Miłego oglądania!
Around The Board - videoinstrukcje i przykładowe rozgrywki :)

Planszostrefa - 10%, Planszomania - 10%, 3trolle - 7%.|
Peter1975
Posty: 53
Rejestracja: 20 kwie 2020, 20:19
Has thanked: 39 times
Been thanked: 6 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Peter1975 »

Phate pisze: 24 kwie 2021, 08:06 Ktoś coś słyszał aby był planowany dodruk pierwszej podstawki ? Po Legacy chciałem kupować wg kolejności wyjścia a tu taka niespodzianka przykra :( W sklepach już brak...
trafiają się nówki na allegro tyle że nieco drożej tak w okolicy 200 zeta. jeśli jednak nie, to jak kolega pisze - bierz wieczną wojnę.
Ostatnio zmieniony 26 kwie 2021, 09:55 przez Peter1975, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Kurczu
Posty: 373
Rejestracja: 16 mar 2010, 18:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 349 times
Been thanked: 83 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Kurczu »

Nie ma co się zastanawiać. Bierz Wieczną Wojnę, jest to pełnoprawna podstawka, a grafiki ma minimalnie mniej fatalne, niż podstawka 😀
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1115 times
Been thanked: 1282 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: seki »

Żeby nie było, również w sytuacji braku podstawki brał bym Wieczną wojnę. Ale muszę się przyznać, że obniżyłem ocenę Wiecznej wojny względem podstawki. Być może to kwestia wypalenia bo najpierw ogrywałem podstawkę a teraz Wieczną wojnę. Faktem jest jednak to, że przy Wiecznej wojnie bawię się znacznie gorzej. Mam wrażenie, że karty rynku są gorzej zbalansowane względem nemesis. W podstawce grałem wyłącznie na losowym setupie. Wieczna wojna zaczęła mnie mocno irytować przy losowym setupie bo to często walka z wiatrakami i nieuchronna porażka. Podjąłem decyzję, że zacznę wybierać sobie 2-3 karty rynku plus ewentualnie dobierać magów wg uznania bo gra zaczęła mnie irytować. W podstawce nie miałem tego problemu. Może to kwestia łatwiejszych nemesis, może magów a może kart rynku.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10924
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3357 times
Been thanked: 3217 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: japanczyk »

Ja po kilkudziesięciu partiach stwierdzam że losowy rynek + magowie to jednak pomylka

Oczywiscie dobrze sie baqilem na poczatku, ale przy dluzszym obcowaniu kazdy nemesis wymaga odpowiedniego podejscia i porazka na starcie to zerowa zabawa
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: c08mk »

japanczyk pisze: 26 kwie 2021, 10:00 Ja po kilkudziesięciu partiach stwierdzam że losowy rynek + magowie to jednak pomylka

Oczywiscie dobrze sie baqilem na poczatku, ale przy dluzszym obcowaniu kazdy nemesis wymaga odpowiedniego podejscia i porazka na starcie to zerowa zabawa
Jeżeli całkowicie losowy rynek to się zgadzam ale z kartami do setupu losowość już jest ograniczona i da się grać.
Awatar użytkownika
trance-atlantic
Posty: 686
Rejestracja: 02 sty 2012, 11:41
Lokalizacja: Wlkp
Has thanked: 47 times
Been thanked: 225 times
Kontakt:

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: trance-atlantic »

japanczyk pisze: 26 kwie 2021, 10:00 Ja po kilkudziesięciu partiach stwierdzam że losowy rynek + magowie to jednak pomylka

Oczywiscie dobrze sie baqilem na poczatku, ale przy dluzszym obcowaniu kazdy nemesis wymaga odpowiedniego podejscia i porazka na starcie to zerowa zabawa
A nie będzie czasem tak, że w końcu do każdego Nemezis ustalisz sobie najlepszy zestaw kart i zawsze będziesz wygrywał?

Ja akurat wolę grać losowo i rozpiętość wyników (konkretne wtopy vs. w miarę łatwe zwycięstwa) znacznie przedłużają jak dla mnie żywotność tej gry. Ale to może dlatego, że akurat w AE celem samym w sobie jest fajna rozkmina a nie tylko wygrana za wszelką cenę
Around The Board - videoinstrukcje i przykładowe rozgrywki :)

Planszostrefa - 10%, Planszomania - 10%, 3trolle - 7%.|
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10924
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3357 times
Been thanked: 3217 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: japanczyk »

trance-atlantic pisze: 26 kwie 2021, 11:26 A nie będzie czasem tak, że w końcu do każdego Nemezis ustalisz sobie najlepszy zestaw kart i zawsze będziesz wygrywał?
Lol, no nie
Zawsze masz losowośc tur oraz zmienne podstawowe karty Nemesis, co mocno zaburza Ci potencjalna optymalizacje i pewna wygrana

W dodatku kart rynku jest na tyle duzo, ze wybor optymalnego zestawu to kilkanascie testowych rozgrywek minimum ;-)
Awatar użytkownika
Chudej
Posty: 399
Rejestracja: 18 sty 2020, 13:52
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 339 times
Been thanked: 309 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Chudej »

trance-atlantic pisze: 26 kwie 2021, 11:26 A nie będzie czasem tak, że w końcu do każdego Nemezis ustalisz sobie najlepszy zestaw kart i zawsze będziesz wygrywał?
Jeśli ktoś potrafi sobie tak ułożyć rynek, że zawsze wygra (jak ma wszystkie podstawki i dodatki to chyba nawet może mu się to udać), albo sprawia mu to przyjemność, to w sumie czemu nie?

Wspominałem o tym już w tym wątku, ale jak dla mnie połowa zabawy w tej grze to setup (rynku, nemesis i magów). Startujemy z rynkiem losowo i, w zależności kim i na kogo gramy, "tuningujemy" sobie kilka kart z rynku. Granie full losowo jest jak dla mnie nudne, bo nie wymaga żadnego własnego wkładu w setup, przez co jesteśmy kompletnie zdani na los. Jak dla mnie ciekawszym wyzwaniem (przy okazji w teorii: mniejszym, w praktyce: who cares?) jest ułożenie sobie strategii pod bossa z jakimś dodatkowym narzuconym sobie ograniczeniem.
Wosho
Posty: 1439
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Wosho »

Losowanie magów to pomyłka.
Ale każdego Nemesis da się pokonać na hardmodzie z losowym rynkiem.
ODPOWIEDZ