Tyrani Underdarku - dyskusja o polskiej wersji

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Wosho
Posty: 1439
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Tyrani Underdarku - zapowiedź polskiej wersji

Post autor: Wosho »

Pytanie kiedy mozemy zobaczyc pare przykladow kart zeby zdecydowac co kupic?
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2022
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1495 times
Been thanked: 1150 times

Re: Tyrani Underdarku - zapowiedź polskiej wersji

Post autor: Bruno »

Probe9 pisze: 29 kwie 2021, 11:22 Muszę być bardzo dziwny bo zupełnie mi nie przeszkadza to tłumaczenie ...
Nie dziwny, lecz najwyraźniej cechujący się inną wrażliwością językową. Niektórym mogą nie przeszkadzać wszechobecne anglicyzmy. Ja tam lubiłbym, gdyby to był swojski i naprawdę fajnie brzmiący 'Podmrok'.
Probe9 pisze: 29 kwie 2021, 11:22 mam za to wrażenie, że dla niektórych trawa zawsze jest bardziej zielona u sąsiada
Efektowne, ale nietrafione.
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1521
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 301 times
Been thanked: 639 times

Re: Tyrani Underdarku - zapowiedź polskiej wersji

Post autor: EsperanzaDMV »

Przejrzałem wszystkie karty w grze i jedyna talia, co do mam wątpliwości czy nie będzie jakichś 'potworków' językowych, to właśnie talia drowów.
Mamy takie karty jak:
- 'Underdark Ranger' z dopiskiem ''Their knowledge of the Underdark unparalleled; no place is beyond the reach of their swords."
- 'Blackguard' z dopiskiem "They patrol the Underdark, culling the lost, the unaware, and the foolhardy."
Szczerze, to nie wyobrażam sobie przeczytać na karcie "Ich znajomość Underdarku..." zamiast "Ich znajomość Podmroku...", tak samo jak "Patrolują Underdark..." zamiast "Patrolują Podmrok...".

To są chyba jedyne karty, na których znajduje się ta nazwa. Cała reszta nazw własnych nie powinna sprawić problemu, może z jednym wyjątkiem:
- 'Deathblade' (nazwa trucizny, ew. zaklęcia broni) z dopiskiem " "May the mark of the Deathblades be upon you" - Drow curse.". Nie wiem jak to zostanie przetłumaczone, nie pamiętam czy spotkałem się z tą nazwą w książkach/grach, ale zdecydowanie dziwnie by wyglądało "Niech znak Deathblade'ów będzie na Tobie" (?).
Wszystko rozbija się o te nieszczęsne nazwy własne, co do których WotC podjęli decyzję o nietłumaczeniu na język polski (bo jak widać na francuski, niemiecki czy portugalski można).

Jest jeszcze od groma tekstu w instrukcji i tam 'Underdark' i inne nazwy własne występują często, ale w instrukcji myślę, że to nie będzie aż tak kłuło w oczy.
foxikos
Posty: 489
Rejestracja: 16 kwie 2020, 18:40
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 132 times
Been thanked: 245 times

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: foxikos »

sin pisze: 21 kwie 2021, 20:43 Z rzeczy wartych odnotowania: w reprincie zamienili plastik na kartonowe żetony.
A gdzie takie informacje można znaleźć.
Ostatnio zagrałem w Tyrants i powiem szczerze, że piękna gra, ale plastik (figurki) robią też fajny klimat (moze nie są dobrze widoczne na planszy).
Jak zamienią to na żetony to plansza może wyglądać biednie...
Moja kolekcja
Potrzebujesz insertu - zaglądnij https://insertme.pl/
bowie
Posty: 487
Rejestracja: 01 mar 2017, 23:43
Has thanked: 221 times
Been thanked: 63 times

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: bowie »

foxikos pisze: 29 kwie 2021, 17:15 Ostatnio zagrałem w Tyrants i powiem szczerze, że piękna gra, ale plastik (figurki) robią też fajny klimat (moze nie są dobrze widoczne na planszy).
Jak zamienią to na żetony to plansza może wyglądać biednie...
Spokojnie, zaraz jakiś Planszówkowy Dobromir zrobi jakieś fajne zamienniki tych bieda-żetonów :D
Awatar użytkownika
sin
Posty: 672
Rejestracja: 24 mar 2019, 14:59
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 175 times
Been thanked: 300 times
Kontakt:

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: sin »

foxikos pisze: 29 kwie 2021, 17:15
sin pisze: 21 kwie 2021, 20:43 Z rzeczy wartych odnotowania: w reprincie zamienili plastik na kartonowe żetony.
A gdzie takie informacje można znaleźć.
Ostatnio zagrałem w Tyrants i powiem szczerze, że piękna gra, ale plastik (figurki) robią też fajny klimat (moze nie są dobrze widoczne na planszy).
Jak zamienią to na żetony to plansza może wyglądać biednie...
Widać to na prezentacji gry (klik), potwierdzano to na FB:
Spoiler:
Great things are possible when one man's wisdom and an hour's effort are combined.
A sound offense has the power of roaring water, it fills every hole in an opponent's defenses.
Awatar użytkownika
ScorpZero
Posty: 432
Rejestracja: 05 paź 2020, 10:41
Has thanked: 177 times
Been thanked: 114 times

Re: Tyrani Underdarku - zapowiedź polskiej wersji

Post autor: ScorpZero »

W zasadzie to żetony można wsadzić w kapsle numizmatyczne i wtedy będzie to kozacko wyglądało na planszy. :-D
Awatar użytkownika
gotrek992
Posty: 93
Rejestracja: 16 cze 2018, 15:45
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 14 times
Been thanked: 5 times

Re: Tyrani Underdarku - zapowiedź polskiej wersji

Post autor: gotrek992 »

Mocno zastanawiam się nad tym tytułem, ale czy według was te żetony w miejsce figurek wpłyną znacznie na wizualny odbiór gry (inna kolorystykę =większa czytelność), bo to jest jedyny argument, który mnie do tej gry zniechęca (mechanika OK, cena OK).
olsszak
Posty: 1821
Rejestracja: 05 lip 2015, 23:51
Lokalizacja: GDAŃSK
Has thanked: 19 times
Been thanked: 37 times

Re: Tyrani Underdarku - zapowiedź polskiej wersji

Post autor: olsszak »

gotrek992 pisze: 29 kwie 2021, 19:25 Mocno zastanawiam się nad tym tytułem, ale czy według was te żetony w miejsce figurek wpłyną znacznie na wizualny odbiór gry (inna kolorystykę =większa czytelność), bo to jest jedyny argument, który mnie do tej gry zniechęca (mechanika OK, cena OK).
Przy większym stole na pewno. Przy mniejszym mniej, ale też robi róznice płaski kartonik w różnych kolorach a miniaturka w różnych kolorach.
Rabaty:
Planszostrefa - 11%
3Trolle - 7%
Mepel - 5%
Fancy but Functional - 10%
imssah
Posty: 182
Rejestracja: 11 paź 2013, 23:49
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 17 times

Re: Tyrani Underdarku - zapowiedź polskiej wersji

Post autor: imssah »

to sobie zamienicie na małe kostki - już nie żeton a jeszcze nie figurka
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Tyrani Underdarku - zapowiedź polskiej wersji

Post autor: playerator »

EsperanzaDMV pisze: 29 kwie 2021, 14:14 (...) nie wyobrażam sobie przeczytać na karcie "Ich znajomość Underdarku..." zamiast "Ich znajomość Podmroku...", tak samo jak "Patrolują Underdark..." zamiast "Patrolują Podmrok...".
Pozostawienie nazwy własnej "Underdark" jest moim zdaniem akceptowalne. Ból oczu powoduje próba odmieniania takiego obcojęzycznego słowa. Nieszczęsne "Underdarku" to prawdziwy koszmarek językowy.
Ale zwroty takie jak "Ich znajomość Underdark" czy "Patrolują Underdark" nie przyspieszają mi tętna. Pewnie, że szkoda Podmroku, bo to bardzo ładnie przetłumaczone słowo.
EsperanzaDMV pisze: 29 kwie 2021, 14:14 (...) te nieszczęsne nazwy własne, co do których WotC podjęli decyzję o nietłumaczeniu na język polski (...)
Była informacja o pozostawieniu w oryginale nazw własnych innych niż Underdark?
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Tyrani Underdarku - zapowiedź polskiej wersji

Post autor: warlock »

Wszystko spoko, ale jak Łoziński tłumaczył Mr. Underhill jako Pan Podgórek to ludzie z widłami wyszli na ulice ;). Podmrok brzmi akurat dobrze, ale ten świat ma masę zbitek w stylu Underdark, Waterdeep i albo tłumaczy się konsekwentnie wszystko co się da albo nic. Zgadzam się, że raziła tu sama odmiana słowa ;). Pozostawienie oryginalnej nazwy własnej w formie Tyrani Underdark brzmiałoby zupełnie ok ;).
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1521
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 301 times
Been thanked: 639 times

Re: Tyrani Underdarku - zapowiedź polskiej wersji

Post autor: EsperanzaDMV »

playerator pisze: 29 kwie 2021, 21:45
EsperanzaDMV pisze: 29 kwie 2021, 14:14 (...) te nieszczęsne nazwy własne, co do których WotC podjęli decyzję o nietłumaczeniu na język polski (...)
Była informacja o pozostawieniu w oryginale nazw własnych innych niż Underdark?
Chodziło mi właśnie o całą resztę nazw własnych (głównie konkretnych lokacji-miast), z którymi gracze się oswoili - Neverwinter, Waterdeep, Candlekeep, Silverymoon, Skullport etc. 'Podmrok' jednak jest nazwą dla całego... regionu (?) w tym podziemnym świecie i trudno mi sobie wyobrazić inną nazwę, tak samo zresztą jak Dolina Lodowego Wichru, Wybrzeże Mieczy, Grzbiet Świata.

Wszystko rozbija się właśnie o trzymanie się przetłumaczonych już nazw, które istnieją w świadomości graczy/czytelników.
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2022
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1495 times
Been thanked: 1150 times

Re: Tyrani Underdarku - zapowiedź polskiej wersji

Post autor: Bruno »

A ja tam będę się upierał, że jest wartością dodaną do naszej kultury, że mamy swojskie Śródziemie czy Helmowy Jar, a nie 'obcy' Middle Earth czy Helm's Deep.

Jestem zdecydowanie za tłumaczeniem tych nazw własnych i miejscowych, które mają swoje konkretne znaczenie.

A "tyrani Underdark" są jeszcze większym gwałtem na języku polskim niż "tyrani Underdarku" => analogicznie jak gdyby mówić "władcy Gondor" zamiast poprawnego "władcy Gondoru".

Howgh!
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
sasquach
Posty: 1831
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 934 times
Been thanked: 586 times

Re: Tyrani Underdarku - zapowiedź polskiej wersji

Post autor: sasquach »

Bruno pisze: 30 kwie 2021, 00:44 A ja tam będę się upierał, że jest wartością dodaną do naszej kultury, że mamy swojskie Śródziemie czy Helmowy Jar, a nie 'obcy' Middle Earth czy Helm's Deep.

Jestem zdecydowanie za tłumaczeniem tych nazw własnych i miejscowych, które mają swoje konkretne znaczenie.
To jak tak tylko wspomnę Bilbo Bagosza z Bagoszna położonego we Włości :D

Ale fakt, akurat Podmrok był bardzo dobrym tłumaczeniem.

Inna sprawa, że dużo zależy od tego z jakim tłumaczeniem lub jego brakiem ktoś się spotkał jako pierwszy. Znam osoby które spotkały się najpierw np. z Diuną tłumaczoną przez Łozińskiego dla których piaskale czy hermetyki są lepszymi tłumaczeniami od czerwi i filtrfraków. Dla osób które spotkały się najpierw z tłumaczeniem Marszała sytuacja jest odwrotna. Dlatego dla niektórych Underdark będzie bardziej naturalnym wyborem niż Podmrok.
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2022
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1495 times
Been thanked: 1150 times

Re: Tyrani Underdarku - zapowiedź polskiej wersji

Post autor: Bruno »

sasquach pisze: 30 kwie 2021, 02:29 To jak tak tylko wspomnę Bilbo Bagosza z Bagoszna położonego we Włości :D
Tylko że te nazwy - wymyślone przez Łozińskiego - nie dlatego są niefortunne, że fandom zdążył się już zżyć z wersją M. Skibniewskiej, ale dlatego, że to nie jest żadne tłumaczenie, a zbyt daleko idąca adaptacja i stylizacja na ludyczną słowiańskość, przez co utracono staroangielski klimat opowieści o Shire i jego mieszkańcach. Natomiast, gdyby "Włości" przetłumaczyć jako "Hrabstwo", to byłoby to już bliższe duchowi oryginału.
Niemniej, tak naprawdę ani ta nazwa miejscowa, ani nazwisko Baggins, nie niosą w sobie istotnej i konkretnej treści znaczeniowej, są raczej puszczeniem oka do czytelnika znającego historię i kulturę Anglii. Tym samym - jak pisałem wyżej - nie ma konieczności ich tłumaczyć. Przy Shire można by ewentualnie w przypisie wyjaśnić, że po angielsku nazwa ta znaczy tyle co "hrabstwo", będące dawną jednostką podziału terytorialnego Anglii, która do dziś zachowała się w nazwach takich regionów jak Yorkshire (analogicznie - przy Bagginsie można ewentualnie wyjaśnić, że nazwisko to związane jest z typowym dla kultury angielskiej zwyczajem picia herbaty).
sasquach pisze: 30 kwie 2021, 02:29 Inna sprawa, że dużo zależy od tego z jakim tłumaczeniem lub jego brakiem ktoś się spotkał jako pierwszy.
Masz rację, ale ja patrzę na tę sprawę z punktu widzenia dbałości o język, a nie o emocje fandomu :wink:
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Tyrani Underdarku - zapowiedź polskiej wersji

Post autor: playerator »

Bruno pisze: 30 kwie 2021, 00:44 (...) A "tyrani Underdark" są jeszcze większym gwałtem na języku polskim niż "tyrani Underdarku" => analogicznie jak gdyby mówić "władcy Gondor" zamiast poprawnego "władcy Gondoru" (...)
Czysta demagogia, ten przykład wcale nie jest analogiczny.

Underdark jest złożeniem dwóch słów, co powoduje, że próby odmieniania dają marne efekty. Jeśli szukamy analogii, proponuję przykład New Yorku, Santa Cruzu czy Ankh-Morporku. Nowy Jork doczekał się spolszczenia, dwóch pozostałych się nie odmienia.
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
aeiou871
Posty: 978
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 312 times
Been thanked: 432 times

Re: Tyrani Underdarku - zapowiedź polskiej wersji

Post autor: aeiou871 »

playerator pisze: 30 kwie 2021, 15:55
Bruno pisze: 30 kwie 2021, 00:44 (...) A "tyrani Underdark" są jeszcze większym gwałtem na języku polskim niż "tyrani Underdarku" => analogicznie jak gdyby mówić "władcy Gondor" zamiast poprawnego "władcy Gondoru" (...)
Czysta demagogia, ten przykład wcale nie jest analogiczny.

Underdark jest złożeniem dwóch słów, co powoduje, że próby odmieniania dają marne efekty. Jeśli szukamy analogii, proponuję przykład New Yorku, Santa Cruzu czy Ankh-Morporku. Nowy Jork doczekał się spolszczenia, dwóch pozostałych się nie odmienia.
Albo Middle-earthu
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2022
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1495 times
Been thanked: 1150 times

Re: Tyrani Underdarku - zapowiedź polskiej wersji

Post autor: Bruno »

playerator pisze: 30 kwie 2021, 15:55
Bruno pisze: 30 kwie 2021, 00:44 (...) A "tyrani Underdark" są jeszcze większym gwałtem na języku polskim niż "tyrani Underdarku" => analogicznie jak gdyby mówić "władcy Gondor" zamiast poprawnego "władcy Gondoru" (...)
Czysta demagogia, ten przykład wcale nie jest analogiczny.

Underdark jest złożeniem dwóch słów, co powoduje, że próby odmieniania dają marne efekty. Jeśli szukamy analogii, proponuję przykład New Yorku, Santa Cruzu czy Ankh-Morporku. Nowy Jork doczekał się spolszczenia, dwóch pozostałych się nie odmienia.
Zanim zaczniesz ciskać w kogoś epitatemi, upewnij się, czy na pewno masz rację.
Wymienione przez Ciebie przykłady nazw miast to obcojęzyczne nazwy dwuwyrazowe, natomiast Underdark (zakładając jego użycie w jęz. polskim) to jeden wyraz (tzw. zrost) i tym samym, jeśli tylko da się go włączyć do określonego wzorca polskiej odmiany, to powinno się go odmieniać. Z punktu widzenia zasad deklinacji przykład z Gondorem jest więc jak najbardziej adekwatny.
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
LordMongo
Posty: 134
Rejestracja: 10 lis 2009, 16:18
Has thanked: 5 times
Been thanked: 7 times

Re: Tyrani Underdarku - zapowiedź polskiej wersji

Post autor: LordMongo »

Można jeszcze dodać, że słowo "tyran" w tym konkretnym kontekście jest równoznaczne z "władca", więc polski tytuł mógłby po prostu brzmieć "Władcy Podmroku". Ale nic to, będzie zlepka polsko-angielska, która ani jest w pełni po polsku, ani po angielsku, jak już to po angolsku. :wink:
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1115 times
Been thanked: 1282 times

Re: Tyrani Underdarku - zapowiedź polskiej wersji

Post autor: seki »

LordMongo pisze: 30 kwie 2021, 19:21 Ale nic to, będzie zlepka polsko-angielska, która ani jest w pełni po polsku, ani po angielsku, jak już to po angolsku. :wink:
Nie będzie. Zmieniono nazwę na oryginalną. Tyrani Underdarku to już dywagacje o niedoszłej nazwie.
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Tyrani Underdarku - zapowiedź polskiej wersji

Post autor: playerator »

Bruno pisze: 30 kwie 2021, 17:06 (...) natomiast Underdark (zakładając jego użycie w jęz. polskim) to jeden wyraz (tzw. zrost) i tym samym, jeśli tylko da się go włączyć do określonego wzorca polskiej odmiany, to powinno się go odmieniać (...)
Użycie tego angielskiego słowa w języku polskim nie czyni z niego zrostu. Underdark nie jest zrostem, tylko wymyślonym słowem. Wyrazem będącym zbitką dwóch innych słów, co powoduje kłopoty przy próbie deklinacji. Bezrefleksyjne stosowanie polskich zasad językowych do wymyślonego wyrazu, żywcem wyjętego z innego języka, może prowadzić do komicznych efektów, co świetnie widać na przykładzie Underdarku. A tworzenie tego rodzaju potworków językowych "w imię zasad deklinacji" z pewnością nie jest dbaniem o język.

Bardzo się cieszę, że wydawca porzucił to nieudane spolszczenie i powrócił do oryginalnego tytułu. Oczywiście mam nadzieję, że kiedyś zobaczymy na pudełku Tyranów Podmroku.
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
sasquach
Posty: 1831
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 934 times
Been thanked: 586 times

Re: Tyrani Underdarku - zapowiedź polskiej wersji

Post autor: sasquach »

Skoro to łączenie angielskich słów jest problemem to co z Warhammerem? ;) Uprzedzam, że poprawna nazwa broni to "war hammer". Pisownia łączna jest wymyślonym słowem.
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Tyrani Underdarku - zapowiedź polskiej wersji

Post autor: playerator »

sasquach pisze: 30 kwie 2021, 22:33 Skoro to łączenie angielskich słów jest problemem to co z Warhammerem? ;) Uprzedzam, że poprawna nazwa broni to "war hammer". Pisownia łączna jest wymyślonym słowem.
To samo, co na przykład z Windowsami - przyjęło się. Jednak ani to poprawne, ani - moim zdaniem - dobrze brzmiące.
Ale w Warhammerze i tak brzmi dużo lepiej, niż w Underdarku.
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1352
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 159 times
Been thanked: 159 times

Re: Tyrani Underdarku - zapowiedź polskiej wersji

Post autor: Zet »

playerator pisze: 30 kwie 2021, 23:30
sasquach pisze: 30 kwie 2021, 22:33 Skoro to łączenie angielskich słów jest problemem to co z Warhammerem? ;) Uprzedzam, że poprawna nazwa broni to "war hammer". Pisownia łączna jest wymyślonym słowem.
To samo, co na przykład z Windowsami - przyjęło się. Jednak ani to poprawne, ani - moim zdaniem - dobrze brzmiące.
Ale w Warhammerze i tak brzmi dużo lepiej, niż w Underdarku.
Rzucam hipotezę bez dowodu, że gdyby w alternatywnej rzeczywistości, w latach 90-tych trafił do polski mroczny system Underdark RPG, to nikt by nie miał nic przeciwko przygodom w Underdarku i ludzie by się zachwycali Underdarkiem, a teraz, w roku 2021 toczyłaby się tutaj dyskusja, jak to źle brzmi Tyrani Warhammera.
Underdark miał po prostu to szczęście, że Podmrok idealnie zachowuje i znaczenie i brzmienie oryginału, ale gdyby od początku nikt go nie próbował tłumaczyć, to połowa graczy nawet by nie wpadła jak to pięknie można zrobić.
A teraz będę pół nocy myślał, jak ładnie przetłumaczyć Warhammera :?
ODPOWIEDZ