Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: Kin@a »

Ruszyła przedsprzedaż dwóch dodatków karcianych:
Gości z Doliny Renu i Gości z Wrzosowisk,
oba mają ukazać się w sierpniu.
Atk
Posty: 1394
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 493 times
Been thanked: 284 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: Atk »

Poszło info że dodruk Toskanii ma być maj/czerwiec, a co za tym idzie nowe plansze. Lista osób, które zgłosiły się wcześniej została zachowana, więc nie trzeba kolejny raz pisać.
Awatar użytkownika
Shodan
Posty: 1222
Rejestracja: 24 cze 2017, 20:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 474 times
Been thanked: 444 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: Shodan »

Moja 4 plansza do Viticulture :-)
Awatar użytkownika
miker
Posty: 696
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 535 times
Been thanked: 423 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: miker »

Kin@a pisze: 02 maja 2021, 13:51 Ruszyła przedsprzedaż dwóch dodatków karcianych:
Gości z Doliny Renu i Gości z Wrzosowisk,
oba mają ukazać się w sierpniu.
Czy wiesz może ile i jakie karty z Gości z Doliny Renu i Gości z Wrzosowisk powtarzają się z kartami z Viti EE i Toskania EE?
Próbowałem szukać odpowiedzi, ale za nic nie mogłem znaleźć.
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1598
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 636 times
Been thanked: 550 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: eveni »

miker pisze: 17 maja 2021, 21:24
Kin@a pisze: 02 maja 2021, 13:51 Ruszyła przedsprzedaż dwóch dodatków karcianych:
Gości z Doliny Renu i Gości z Wrzosowisk,
oba mają ukazać się w sierpniu.
Czy wiesz może ile i jakie karty z Gości z Doliny Renu i Gości z Wrzosowisk powtarzają się z kartami z Viti EE i Toskania EE?
Próbowałem szukać odpowiedzi, ale za nic nie mogłem znaleźć.
Wydaje mi się, że to są zupełnie inne karty niż w podstawce i Toskanii. Mam oba małe dodatki, póki co tylko przeglądałam karty pobieżnie (jeszcze nimi nie grałam).
Awatar użytkownika
miker
Posty: 696
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 535 times
Been thanked: 423 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: miker »

eveni pisze: 17 maja 2021, 21:34 Wydaje mi się, że to są zupełnie inne karty niż w podstawce i Toskanii. Mam oba małe dodatki, póki co tylko przeglądałam karty pobieżnie (jeszcze nimi nie grałam).
Dzięki. Na stronie Phalanx pojawiło się nieco informacji, ale jedynie o Gościach z Doliny Renu.
Spoiler:
Ale niestety opis Gości z Wrzosowisk nie daje zbyt dużo informacji...
Spoiler:
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1598
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 636 times
Been thanked: 550 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: eveni »

miker pisze: 17 maja 2021, 21:38 Ale niestety opis Gości z Wrzosowisk nie daje zbyt dużo informacji...
Jest kilka opcji użycia tych talii. Ja planuje w najbliższej rozgrywce zagrać kartami tylko z tego dodatku (bez mieszania ich z kartami z podstawki). Czytałam, że wtedy gra jest bardziej nastawiona na produkcję wina a nie na szybkie złapanie 25 punktów zwycięstwa.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: bogas »

eveni pisze: 18 maja 2021, 00:07
miker pisze: 17 maja 2021, 21:38 Ale niestety opis Gości z Wrzosowisk nie daje zbyt dużo informacji...
Jest kilka opcji użycia tych talii. Ja planuje w najbliższej rozgrywce zagrać kartami tylko z tego dodatku (bez mieszania ich z kartami z podstawki). Czytałam, że wtedy gra jest bardziej nastawiona na produkcję wina a nie na szybkie złapanie 25 punktów zwycięstwa.
Tyle tylko, że to dotyczy Gości znad Renu. Tych kart nie miesza się z kartami z podstawki i faktycznie karty nastawione są na wspieranie produkcji wina. Natomiast Gości z Wrzosowisk miesza się z talią podstawową.
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1598
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 636 times
Been thanked: 550 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: eveni »

Ten dodatek miałam na myśli :) pomyliły mi się nazwy (mam po angielsku).
emka
Posty: 311
Rejestracja: 01 gru 2016, 23:24
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 30 times
Been thanked: 42 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: emka »

Warto kupować Gości z Wrzosowisk? Zamierzam grać talią Gości z Doliny Renu, pytanie czy jest sens dodawać jeszcze karty z drugiego dodatku.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: bogas »

emka pisze: 18 maja 2021, 11:31 Warto kupować Gości z Wrzosowisk? Zamierzam grać talią Gości z Doliny Renu, pytanie czy jest sens dodawać jeszcze karty z drugiego dodatku.
Nie ma sensu.
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: Kin@a »

bogas pisze: 18 maja 2021, 19:13
emka pisze: 18 maja 2021, 11:31 Warto kupować Gości z Wrzosowisk? Zamierzam grać talią Gości z Doliny Renu, pytanie czy jest sens dodawać jeszcze karty z drugiego dodatku.
Nie ma sensu.
A dlaczego nie ma? Powtarzają się?
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: kwiatosz »

Kin@a pisze: 19 maja 2021, 16:16
bogas pisze: 18 maja 2021, 19:13
emka pisze: 18 maja 2021, 11:31 Warto kupować Gości z Wrzosowisk? Zamierzam grać talią Gości z Doliny Renu, pytanie czy jest sens dodawać jeszcze karty z drugiego dodatku.
Nie ma sensu.
A dlaczego nie ma? Powtarzają się?
Nie ma sensu bo nie można mieszać gości z Renu z innymi kartami.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: Kin@a »

kwiatosz pisze: 19 maja 2021, 16:21 Nie ma sensu bo nie można mieszać gości z Renu z innymi kartami.
A, o to chodzi... No to chyba najlepiej kupić Gości z wrzosowisk, których można mieszać.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: bogas »

Kin@a pisze: 19 maja 2021, 16:36
kwiatosz pisze: 19 maja 2021, 16:21 Nie ma sensu bo nie można mieszać gości z Renu z innymi kartami.
A, o to chodzi... No to chyba najlepiej kupić Gości z wrzosowisk, których można mieszać.
Nie można tylko trzeba, bo granie samą talią gości z wrzosowisk też nie ma sensu. Natomiast talia Gości z Doliny Renu ma duży sens, zwłaszcza dla osób, które chcą pograć w grę, w której żeby wygrać trzeba robić wino, a nie tylko zbudować jakąś szopę, oprowadzać turystów czy wyrywać winorośla itd.
Awatar użytkownika
Nilis
Posty: 637
Rejestracja: 26 mar 2020, 13:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 243 times
Been thanked: 355 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: Nilis »

bogas pisze: 19 maja 2021, 17:20
Kin@a pisze: 19 maja 2021, 16:36
kwiatosz pisze: 19 maja 2021, 16:21 Nie ma sensu bo nie można mieszać gości z Renu z innymi kartami.
A, o to chodzi... No to chyba najlepiej kupić Gości z wrzosowisk, których można mieszać.
Nie można tylko trzeba, bo granie samą talią gości z wrzosowisk też nie ma sensu. Natomiast talia Gości z Doliny Renu ma duży sens, zwłaszcza dla osób, które chcą pograć w grę, w której żeby wygrać trzeba robić wino, a nie tylko zbudować jakąś szopę, oprowadzać turystów czy wyrywać winorośla itd.
Sadzisz 2x winorośl i zaraz wycinasz - ciach 3 punkty, sprzedajesz 2x pole - 2 punkty, przypływ gotówki wymieniasz na punkty- 4 punkty, ustawiasz się na 5 torze Pobódki - 1 punkt. Oprowadzasz wycieczki po (już nie)swoich sprzedanych polach - zarabiasz kasę. Organizujesz wesele i ciach, od każdego po punkcie 2-3 punkty, zbędne karty które dotychczas przymusowo dobrałeś licytatorem odrzucasz i inkasujesz 3 punkty. Sprzedajesz ostatnie pole - 1 punkt i pieniądze za nie oferujesz maklerowi - 3 punkty. Zapraszasz w zimie rzeczoznawcę który przynosi Ci 2 punkty. Dobroczyńca razem z ponownym piątym torem pobudki daje upragnione 3 punkty FANFARY! ZDOBYŁEŚ 25 PUNKTOW W GRZE O ROBIENIU WINA!
Osobiście często bardziej wolę pograć z ludźmi w planszówki, niż słuchać, co wydaje im się, że mają do powiedzenia. feniks_ciapek
HUBertPL
Posty: 409
Rejestracja: 21 gru 2015, 15:19
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 7 times
Been thanked: 24 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: HUBertPL »

No tak, wszystko pięknie zaplanowane, a karty ułożone w odpowiedniej kolejności 🤣
Mnie Goście Znad renu zainteresowali, może być to fajny dodatek...
dawid
Posty: 516
Rejestracja: 26 lut 2014, 14:59
Has thanked: 183 times
Been thanked: 239 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: dawid »

Nilis pisze: 19 maja 2021, 19:08 FANFARY! ZDOBYŁEŚ 25 PUNKTOW W GRZE O ROBIENIU WINA!
Ale to nie jest gra o robieniu wina. To gra o prowadzeniu winnicy.
emka
Posty: 311
Rejestracja: 01 gru 2016, 23:24
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 30 times
Been thanked: 42 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: emka »

kwiatosz pisze: 19 maja 2021, 16:21 Nie ma sensu bo nie można mieszać gości z Renu z innymi kartami.
A to nie jest tak, że Gości z Wrzosowisk dodaje się do dowolnej talii i są kompatybilni z dowolnym dodatkiem? Czyli można wtasować albo do podstawki, albo do Gości znad Renu? Jeżeli nie to dlaczego można ich dodać do podstawki, ale do Renu już nie, skoro te talie się podmienia?
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: kwiatosz »

emka pisze: 20 maja 2021, 10:17
kwiatosz pisze: 19 maja 2021, 16:21 Nie ma sensu bo nie można mieszać gości z Renu z innymi kartami.
A to nie jest tak, że Gości z Wrzosowisk dodaje się do dowolnej talii i są kompatybilni z dowolnym dodatkiem? Czyli można wtasować albo do podstawki, albo do Gości znad Renu? Jeżeli nie to dlaczego można ich dodać do podstawki, ale do Renu już nie, skoro te talie się podmienia?
Ze strony wydawnictwa (o Gościach z Renu): Te karty mają odmienne rewersy, ponieważ należy ich używać samodzielnie, bez kart z gry podstawowej czy innych dodatków.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2019
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1494 times
Been thanked: 1142 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: Bruno »

emka pisze: 20 maja 2021, 10:17
kwiatosz pisze: 19 maja 2021, 16:21 Nie ma sensu bo nie można mieszać gości z Renu z innymi kartami.
A to nie jest tak, że Gości z Wrzosowisk dodaje się do dowolnej talii i są kompatybilni z dowolnym dodatkiem? Czyli można wtasować albo do podstawki, albo do Gości znad Renu? Jeżeli nie to dlaczego można ich dodać do podstawki, ale do Renu już nie, skoro te talie się podmienia?
Goście z Wrzosowisk mają poszerzyć spektrum możliwości, w duchu podstawowej koncepcji gry, tj. zdobywania punktów za co się da.
Goście znad Renu mają tę postawową koncepcję wyraźnie zmienić, ukierunkować na punktowanie przede wszystkim za produkcję i sprzedaż wina.
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: kastration »

Jedno jest pewne: skubią. Decyzja, który dodatek wybrać jest tak trudna, że zapewne trzeba będzie oba. Co prawda jestem na etapie dalekim od poznania "strategii wygrywających", ale ciężko skalkulować, który ostatecznie wybrać (zważywszy, że zapewne po sierpniu już będą ochłapy). Tak poza tym, to jest to mój pierwszy tzw. impulsywny zakup od dawna (nie zważając na cenę kompletu). I póki co w rozgrywkach nie odczułem, że wino jest olewane, a wręcz przeciwnie, bywa zlewane... z beczek na stoły. Tak poza tym, całkiem ładne wydanie, cieszy oko :D
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
Nilis
Posty: 637
Rejestracja: 26 mar 2020, 13:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 243 times
Been thanked: 355 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: Nilis »

Na planszy Toskanii trudno jest wygrać nie produkując wina. Produkowanie wina daje też radość w grze, przynajmniej mi i towarzystwu z którym ostatnio dwa razy grałem. Ja jednak wybieram gości z nad Renu.
Osobiście często bardziej wolę pograć z ludźmi w planszówki, niż słuchać, co wydaje im się, że mają do powiedzenia. feniks_ciapek
dominGeS
Posty: 167
Rejestracja: 26 gru 2015, 16:43
Lokalizacja: Sadlinki woj.Pomorskie
Has thanked: 102 times
Been thanked: 19 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: dominGeS »

Nilis pisze: 21 maja 2021, 11:50 Na planszy Toskanii trudno jest wygrać nie produkując wina. Produkowanie wina daje też radość w grze, przynajmniej mi i towarzystwu z którym ostatnio dwa razy grałem. Ja jednak wybieram gości z nad Renu.
Wcale nie tak trudno jak się okazuje. W zeszłą sobotę kumpel pojechał nas jak chciał i to bez nawet średniej piwnicy. nie robił wina prawie wcale, a jedynie żąglował goścmi.
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2019
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1494 times
Been thanked: 1142 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: Bruno »

dominGeS pisze: 21 maja 2021, 14:40 .... nie robił wina prawie wcale, a jedynie żąglował żonglował goścmi.
Naprawione! :D
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
ODPOWIEDZ