Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Siersciu
Posty: 165
Rejestracja: 26 kwie 2020, 01:02
Lokalizacja: Radzionków
Has thanked: 176 times
Been thanked: 53 times

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: Siersciu »

VivoBrezo pisze: 22 kwie 2021, 07:32 W mojej ocenie, zastąpienie figurek, żetonami sprawi, że gra stanie się mniej czytelna no i straci trochę na swoim uroku. Figurki były jakie były (malutkie pypcie), ale dawały trochę perspektywy na planszy, no i szybko mogłeś się zorientować ile wojska ma jeszcze przeciwnik, ile zebrał trofeów, jak wygląda sytuacja na planszy, no w skrócie ważne informacje wpływające na Twoje decyzje strategiczne.
W przypadku żetonów, może się to zlewać, będzie się je trzymało na kupce, człowiek czegoś nie zauważy i katastrofa gotowa ;)
Nie jestem pewien tego co napiszę, ale ktoś na grupie planszowej napisał, że to będą standis'y, a nie żetony.
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2094
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 434 times

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: tomp »

Siersciu pisze: 22 kwie 2021, 08:28
VivoBrezo pisze: 22 kwie 2021, 07:32 W mojej ocenie, zastąpienie figurek, żetonami sprawi, że gra stanie się mniej czytelna no i straci trochę na swoim uroku. Figurki były jakie były (malutkie pypcie), ale dawały trochę perspektywy na planszy, no i szybko mogłeś się zorientować ile wojska ma jeszcze przeciwnik, ile zebrał trofeów, jak wygląda sytuacja na planszy, no w skrócie ważne informacje wpływające na Twoje decyzje strategiczne.
W przypadku żetonów, może się to zlewać, będzie się je trzymało na kupce, człowiek czegoś nie zauważy i katastrofa gotowa ;)
Nie jestem pewien tego co napiszę, ale ktoś na grupie planszowej napisał, że to będą standis'y, a nie żetony.
chyba najlepiej poczekac na unboxing. czytam z coraz wiekszym zainteresowaniem kolejne sensacje

ps. cena standee: podstawka (plastik?) + kartonik > "pionek" plastik albo kartonik, dobrze estymuje ?
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Wosho
Posty: 1440
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: Wosho »

Na 2 osoby lepiej działa duna, tutaj może być snowball jesli komus podejdzie rynek.
Awatar użytkownika
VivoBrezo
Posty: 783
Rejestracja: 11 sie 2019, 10:56
Has thanked: 155 times
Been thanked: 529 times
Kontakt:

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: VivoBrezo »

Siersciu pisze: 22 kwie 2021, 08:28
Nie jestem pewien tego co napiszę, ale ktoś na grupie planszowej napisał, że to będą standis'y, a nie żetony.
Na tym zdjęciu widać żetony i na tym się opieram póki co. Może GF9 coś pozmienia.
Obrazek
Cześć! Nie widzicie nas, ale możecie nas usłyszeć w podcaście Kości, Piony i Bastiony. Rozmawiamy o grach, które lubimy, bo życie jest za krótkie, na te słabe.
Kości, Piony i Bastiony Youtube
Kości, Piony i Bastiony Spotify
Awatar użytkownika
ArnhemHorror
Posty: 501
Rejestracja: 01 maja 2013, 23:09
Lokalizacja: NibyLandia
Has thanked: 327 times
Been thanked: 154 times

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: ArnhemHorror »

Wosho pisze: 22 kwie 2021, 08:47 Na 2 osoby lepiej działa duna, tutaj może być snowball jesli komus podejdzie rynek.
Na snowballa też można czasem odpowiednio zareagować, trzeba tylko dobrze obserwować poczynania przeciwnika i zwracać uwage na karty, które kupuje. Dużo daje też znajomość talii i mechanik jakie wprowadzają. Kiedy widzisz, że przeciwnik może odjechać w punktach zwycięstwa, bo np. skupił się na 1-2 miastach, gdzie ma przewagę, i mieleniu talii z mocnymi kombosami, to często warto odpuścić konfrontację, i tak z góry skazaną na porażkę. Wtedy można np. spróbować zrobić Zerg Rusha i zdobywać inne lokacje ciułając punkty i za nie, i za białe pionki, a jednocześnie skracając rozgrywkę, a więc dając przeciwnikowi mniej czasu na eksploatowanie jego strategii. Chociaż przyznaję - łatwiej powiedzieć, niż zrobić ;) Jednak mimo tego, że efekt kuli śnieżnej może mieć wpływ na rozgrywkę, to zawsze świetnie się bawię grając w Tyranów we dwie osoby.
W życiu jest miejsce na jedynie 3 2 1 LCGi.
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3070
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 88 times

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: cezner »

Pytanko , o ile ta gra jest trudniejsza od Clanka? Mam tu ogranego 8,5 latka, dla którego Clank w Kosmosie i klasyczny nie stanowi problemu. Gra też z powodzeniem w Terraformację, ale to trochę inny typ gry.
Czy da sobie radę i z tym tytułem?
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2821
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 844 times
Been thanked: 363 times

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: Gromb »

Jak w Clank gracie, tutaj się odnajdziecie. Chociaż ilustracje na kartach... Wiesz są trochę mroczne, jak na dziecko w tym wieku.
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3070
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 88 times

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: cezner »

To nie problem. Hobbita i Władcę Pierścieni już widziała, więc da radę.
sasquach
Posty: 1834
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 934 times
Been thanked: 588 times

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: sasquach »

cezner pisze: 28 kwie 2021, 11:59 Pytanko , o ile ta gra jest trudniejsza od Clanka? Mam tu ogranego 8,5 latka, dla którego Clank w Kosmosie i klasyczny nie stanowi problemu. Gra też z powodzeniem w Terraformację, ale to trochę inny typ gry.
Czy da sobie radę i z tym tytułem?
Tylko, że tu dochodzi jeszcze cała warstwa area control. Pytanie czy nie będzie to za dużo.
No i czy chcecie grać tylko w dwójkę? Bo Tyrani znacznie lepiej działają w 3-4 osoby jako area control.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10987
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3365 times
Been thanked: 3246 times

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: japanczyk »

Wydzieliłem dyskusje o tytule i jakichś okołotematycznych rzeczach tutaj: viewtopic.php?f=1&t=71587
feniks_ciapek
Posty: 2296
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1602 times
Been thanked: 936 times

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: feniks_ciapek »

sasquach pisze: 28 kwie 2021, 13:16 Bo Tyrani znacznie lepiej działają w 3-4 osoby jako area control.
Pozwolę się znowu nie zgodzić. W dwie osoby gra się bardzo dobrze. Nie zauważyłem, żeby było jakoś specjalnie gorzej, niż na 4, a czasami lepiej, niż na 3. Po prostu wtedy konfrontacja jest bezpośrednia i inaczej należy planować swoje ruchy.
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1525
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 301 times
Been thanked: 640 times

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: EsperanzaDMV »

+1 do tego, że na dwie osoby też jest bardzo ciekawa rozgrywka. Dzięki różnej wielkości planszy przy różnej liczbie graczy gra się świetnie skaluje i gra w dwie osoby ma swoje plusy (szybsza gra, mniejszy downtime, można szybciej zagrać kolejną partię), jak i minusy (nacisk na bezpośrednią konfrontację). Na pewno nie powiedziałbym jednak, że ta gra jest zdecydowanie lepsza w X-osobowym wariancie niż Y-osobowym - dla mnie w każdym gra się wyśmienicie i nigdy partyjki w Tyrantsów nie odmówię.
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2427
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 527 times
Been thanked: 456 times
Kontakt:

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: Jiloo »

Na stronie sklepu Rebel już widać mockup polskiej edycji.
Spoiler:
oraz żetony (ale te nie są w polskiej wersji)
Spoiler:
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
bobiaczek
Posty: 413
Rejestracja: 01 gru 2019, 22:28
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 138 times
Been thanked: 111 times

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: bobiaczek »

Patrząc na te żetony to wydaje mi się, że nie obędzie się bez ich wymiany na chociażby kosteczki. O ile to możliwe, w jaskrawych kolorach (stary jestem i ślepy).
Pokazane kartonowe żetony będą ginąć na planszy (a miały być standy). No ale skoro taniej to taniej ;) Jak się nie sprawdzą żetony, czy zwykłe kosteczki to będzie rynek dla dedykowanych, kolorowych pionów z drukarek. Sumarycznie wyjdzie drożej ;)
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2427
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 527 times
Been thanked: 456 times
Kontakt:

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: Jiloo »

bobiaczek pisze: 06 maja 2021, 17:47 Pokazane kartonowe żetony będą ginąć na planszy (a miały być standy).
Standy to raczej były jakieś mylne domysły kogoś na forum – na wizualizacjach były pokazane żetony.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10987
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3365 times
Been thanked: 3246 times

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: japanczyk »

W sumie nie wyglada to źle - IMHO nic nie zginie na planszy, bo zetony jednak są w maire czytelne, widac rozklad kolorkow mysle,m ze nawet lepiej niz tych figurkowych zolnierzy
Awatar użytkownika
VivoBrezo
Posty: 783
Rejestracja: 11 sie 2019, 10:56
Has thanked: 155 times
Been thanked: 529 times
Kontakt:

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: VivoBrezo »

Ale już przy okazji nowej edycji, mogli zrezygnować z tych napisów na kartach :/
Cześć! Nie widzicie nas, ale możecie nas usłyszeć w podcaście Kości, Piony i Bastiony. Rozmawiamy o grach, które lubimy, bo życie jest za krótkie, na te słabe.
Kości, Piony i Bastiony Youtube
Kości, Piony i Bastiony Spotify
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10987
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3365 times
Been thanked: 3246 times

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: japanczyk »

W sumie racja ;-)
Aczkolwiek Stronnik IMHO brzmi lepiej niz angielski Minion
W końcu Czerwony Smok średnio ma ochote słuzyc komukolwiek, a stronnikiem może zostać jeśli posiadasz odpowiedni wpływ ;-)
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1525
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 301 times
Been thanked: 640 times

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: EsperanzaDMV »

Dlatego w sumie nie narzekam na to, że mam swoją angielską wersję w fioletowych protektorach - przynajmniej już nigdy nie będę musiał widzieć tego 'Minion' :D Ale 'Stronnik' nie wygląda aż tak źle.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5239
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 526 times
Been thanked: 1845 times
Kontakt:

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: Gambit »

Inny odcień i grubość kart z dodatku >>>>> żetony zamiast plastiku.
feniks_ciapek
Posty: 2296
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1602 times
Been thanked: 936 times

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: feniks_ciapek »

Gambit pisze: 06 maja 2021, 21:14 Inny odcień i grubość kart z dodatku >>>>> żetony zamiast plastiku.
Można zawsze kupić drugą edycję i wziąć tylko karty :D

Aczkolwiek na razie pozostanę przy starej. Jakoś zdejmowanie żetonów z planszy wydaje mi się bardziej uciążliwe, niż tych figurek.
Awatar użytkownika
Martin_Valdez
Posty: 329
Rejestracja: 29 gru 2008, 15:00
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: Martin_Valdez »

No ja właśnie się zastanawiam, czy nie kupić drugiej edycji PL i zrobić mix z edycją pierwszą ;)
_leigam_
Posty: 945
Rejestracja: 25 kwie 2018, 20:19
Has thanked: 112 times
Been thanked: 197 times

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: _leigam_ »

Po zdjęciach wnoszę że te "figurki" to tak sobie wyglądały i chyba były najmniej wizualnie ciekawym elementem gry. Choć na pewno w podnoszeniu lepiej się spisują. Jakbym miał wróżyć z fusów to oni je wypuszczą i będzie podobnie to wyglądało jak z diuną imperium, pod warunkiem że będzie zakładana sprzedaż. A jakbym miał jeszcze głębiej zaglądnąć do filiżanki to zmieni się projekt figurek.

Generalnie mi się podoba takie podejście że plastik to dlc i oby tak było.
Preferuje: średnie/ciężkie euro, rywalizacja. Gram we wszystko :D
Niezwiązany z branżą.


NA SPRZEDAŻ Wyspa dinozaurów i inne
Awatar użytkownika
sin
Posty: 673
Rejestracja: 24 mar 2019, 14:59
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 175 times
Been thanked: 300 times
Kontakt:

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: sin »

Martin_Valdez pisze: 07 maja 2021, 00:22 No ja właśnie się zastanawiam, czy nie kupić drugiej edycji PL i zrobić mix z edycją pierwszą ;)
Nie byłoby rozsądniej wydrukować sobie figurek na drukarce 3d? Pliki dostępne są przykładowo tutaj.
Great things are possible when one man's wisdom and an hour's effort are combined.
A sound offense has the power of roaring water, it fills every hole in an opponent's defenses.
Vasquez
Posty: 40
Rejestracja: 09 kwie 2020, 10:05
Has thanked: 21 times
Been thanked: 21 times

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: Vasquez »

sin pisze: 07 maja 2021, 07:22
Martin_Valdez pisze: 07 maja 2021, 00:22 No ja właśnie się zastanawiam, czy nie kupić drugiej edycji PL i zrobić mix z edycją pierwszą ;)
Nie byłoby rozsądniej wydrukować sobie figurek na drukarce 3d? Pliki dostępne są przykładowo tutaj.
Sa jakies firmy robiace to w rozsadnych cenach, bo jak sprawdzam, to ceny sa takie, ze kupie sobie za to wersje ang na allegro i jeszcze mi zostanie :)
ODPOWIEDZ