Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Azel
Posty: 280
Rejestracja: 16 gru 2018, 17:04
Has thanked: 77 times
Been thanked: 39 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: Azel »

StanleyStone pisze: 05 maja 2021, 22:30 Chyba rozumiem już ideę kontrolowanej losowości, ale mam jedno pytanie - czy doświadczeni gracze mogą potwierdzić lub zaprzeczyć, że w ich ekipach osoby zazwyczaj wygrywające/dominujące rozgrywki również w inne tytuły, także tutaj często odnoszą zwycięstwa? Chodzi mi o to, czy rzeczywiście ta losowość nie determinuje za bardzo zwycięstwa.
U nas nie jest przesądzone, że dominatorzy wygrają również tutaj, ale są spore szanse, by byli co najmniej w top 3 (w grze na 5-6 osób). Losowość oczywiście robi swoje i muszą się nieźle napocić, by odrobić braki.
Sprzedaję: Etherfields - Dreamwalker Pledge Sundrop PL + Thorn + Funeral Witch + Sphinx + Creatures
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5174
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 873 times
Kontakt:

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: raj »

Dużo zależy co rozumiesz przez "inne tytuły".
Eclipse to w znacznym stopniu gra polityczna. Jeżeli gracz umie przekonać do siebie potencjalnych przeciwników i/lub zastraszyć wrogów, to często może uniknąć niewygodnych dla siebie walk. tym samym gracze, którzy "dominują" w takich grach, tutaj będą w swoim żywiole.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1673
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 875 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: XLR8 »

StanleyStone pisze: 05 maja 2021, 22:30 Mocno zastanawiam się nad wprowadzeniem tej gry na stół. Chyba rozumiem już ideę kontrolowanej losowości, ale mam jedno pytanie - czy doświadczeni gracze mogą potwierdzić lub zaprzeczyć, że w ich ekipach osoby zazwyczaj wygrywające/dominujące rozgrywki również w inne tytuły, także tutaj często odnoszą zwycięstwa? Chodzi mi o to, czy rzeczywiście ta losowość nie determinuje za bardzo zwycięstwa. Sam grałem w tę grę dwa razy dziesięć lat temu i powiem szczerze, że niewiele pamiętam.
Na 10 partii wygrałem 9, w ostatniej byłem drugi. Grałem każdą rasą przynajmniej raz.
Wygrałem partie w których nie dociągnąłem żadnego dobrego kafelka systemu w pierwszej rundzie, a w 3 rundzie przegrałem z Ancientami mimo 97% szansy na zwycięstwo (sprawdzane wg pomocy gracza z bgg).

Jest to gra bardzo losowa, ale w tym szaleństwie jest metoda. Gram bardzo taktycznie i jak Eclipse daje mi cytryny to robię z nich lemoniadę.
StanleyStone
Posty: 244
Rejestracja: 17 lis 2015, 17:07
Has thanked: 61 times
Been thanked: 24 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: StanleyStone »

Ok, uspokoiliście mnie. Eclipse już u mnie. No i gra wydana jest bardzo ładnie, ale zastanawia mnie jeden szkopuł. Plansze ras nie są aby za cienkie? Laminujecie je?
Awatar użytkownika
xtomashx
Posty: 317
Rejestracja: 25 lis 2017, 00:19
Has thanked: 58 times
Been thanked: 44 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: xtomashx »

StanleyStone pisze: 08 maja 2021, 22:33 Ok, uspokoiliście mnie. Eclipse już u mnie. No i gra wydana jest bardzo ładnie, ale zastanawia mnie jeden szkopuł. Plansze ras nie są aby za cienkie? Laminujecie je?
Niestety są cienkie. Chętnie kupiłbym nakładkę żeby dyski i technologie się nie ruszały jednak czegoś takiego chyba nie ma.
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1673
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 875 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: XLR8 »

StanleyStone pisze: 08 maja 2021, 22:33 Ok, uspokoiliście mnie. Eclipse już u mnie. No i gra wydana jest bardzo ładnie, ale zastanawia mnie jeden szkopuł. Plansze ras nie są aby za cienkie? Laminujecie je?
Nie ma takiej potrzeby. One tylko leżą na stole jako podkładki pod dyski i żetony.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

xtomashx pisze: 08 maja 2021, 22:49
StanleyStone pisze: 08 maja 2021, 22:33 Ok, uspokoiliście mnie. Eclipse już u mnie. No i gra wydana jest bardzo ładnie, ale zastanawia mnie jeden szkopuł. Plansze ras nie są aby za cienkie? Laminujecie je?
Niestety są cienkie. Chętnie kupiłbym nakładkę żeby dyski i technologie się nie ruszały jednak czegoś takiego chyba nie ma.
Takie z pleksi? To pewnie ze 100zł taki komplecik by kosztował :D
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
addekk
Posty: 642
Rejestracja: 28 gru 2018, 11:54
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 44 times
Been thanked: 103 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: addekk »

xtomashx pisze: 08 maja 2021, 22:49
StanleyStone pisze: 08 maja 2021, 22:33 Ok, uspokoiliście mnie. Eclipse już u mnie. No i gra wydana jest bardzo ładnie, ale zastanawia mnie jeden szkopuł. Plansze ras nie są aby za cienkie? Laminujecie je?
Niestety są cienkie. Chętnie kupiłbym nakładkę żeby dyski i technologie się nie ruszały jednak czegoś takiego chyba nie ma.
Eraptor ma. Były po 9euro sztuka teraz po 15 😁
Weźże chodźże grać BGG
Awatar użytkownika
xtomashx
Posty: 317
Rejestracja: 25 lis 2017, 00:19
Has thanked: 58 times
Been thanked: 44 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: xtomashx »

addekk pisze: 09 maja 2021, 11:59 Eraptor ma. Były po 9euro sztuka teraz po 15 😁
Zdecydowanie za drogo :)
Awatar użytkownika
addekk
Posty: 642
Rejestracja: 28 gru 2018, 11:54
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 44 times
Been thanked: 103 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: addekk »

xtomashx pisze: 09 maja 2021, 14:25
addekk pisze: 09 maja 2021, 11:59 Eraptor ma. Były po 9euro sztuka teraz po 15 😁
Zdecydowanie za drogo :)
X6 54 euro plus wysyłka czyli z 60 pewnie. Połowa ceny eclipse albo jedna inna dobra gra. Jeden powie drogo drugi powie must have.
Weźże chodźże grać BGG
Awatar użytkownika
bridge_fan
Posty: 75
Rejestracja: 22 kwie 2020, 00:18
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 194 times
Been thanked: 57 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: bridge_fan »

Ciuniek pisze: 21 lut 2021, 14:14 Nowa edycja już jest na stanie i już nawet zagrana. Odcinek jest w planie. Kiedy? Kiedyś na pewno.
Panowie... czekamy ;)
Awatar użytkownika
Ciuniek
Posty: 401
Rejestracja: 12 kwie 2012, 18:33
Lokalizacja: Babin k/ Lublina
Has thanked: 2 times
Been thanked: 372 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: Ciuniek »

Paaanie. Schodzi się, nie będę ukrywał. Czerwiec jest już przepołowiony, a nasze podsumowanie roku 2020 też jest jeszcze tylko w planach. ;)
Awatar użytkownika
bridge_fan
Posty: 75
Rejestracja: 22 kwie 2020, 00:18
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 194 times
Been thanked: 57 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: bridge_fan »

Ciuniek pisze: 16 cze 2021, 10:02 Paaanie. Schodzi się, nie będę ukrywał. Czerwiec jest już przepołowiony, a nasze podsumowanie roku 2020 też jest jeszcze tylko w planach. ;)
...oj tam, oj tam, dacie radę, zdolne chłopaki jesteście … :)
Skywarden
Posty: 203
Rejestracja: 10 wrz 2013, 11:15
Been thanked: 6 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: Skywarden »

Czy ktoś mi na priv mógłby podesłać zdjęcia albo opis jak ja mam to wszystko spakować do pudełka? - nie bardzo wiem gdzie mam włożyć plansze ras oraz woreczki z żetonami technologii i punktów zwycięstwa - tam po prostu nie ma na to miejsca <E>:)</E> - przez brak miejsca rozumiem - że pudełko się nie zamknie do końca.

Dziękuję (z góry)
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: grzeslaw90 »

Skywarden pisze: 12 lip 2021, 10:09 Czy ktoś mi na priv mógłby podesłać zdjęcia albo opis jak ja mam to wszystko spakować do pudełka? - nie bardzo wiem gdzie mam włożyć plansze ras oraz woreczki z żetonami technologii i punktów zwycięstwa - tam po prostu nie ma na to miejsca <E>:)</E> - przez brak miejsca rozumiem - że pudełko się nie zamknie do końca.

Dziękuję (z góry)
Wygląda na to, że nadal używasz gąbki. Utnij po kawałku z lewej i prawej strony tak żeby została część, która przykryje CGDM i żetony odkryć. Wsadź w puste miejsca woreczki z żetonami.
MichalCh132
Posty: 215
Rejestracja: 27 lip 2019, 20:51
Has thanked: 132 times
Been thanked: 77 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: MichalCh132 »

Eclipse teraz w sklepach widze po 480-500zł, to normalna cena czy raczej zawyżona z jakiegoś powodu? Myślicie że może pojawić się taniej?
Filut
Posty: 124
Rejestracja: 27 sty 2020, 12:18
Has thanked: 61 times
Been thanked: 115 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: Filut »

W takim przedziale cenowym oscyluje od początku. Akcydentalnie pojawiają się okazje na aukcji lub w jakimś sklepie i schodzi w rejon 4 stów. Ale za 390 nowej zafoliowanej nie widziałem.

Używane (tudzież tylko rozpakowane) od początku po dziś dzień, jak widzę, chodzą po 400.

Czy warto wydać tę (niemałą niestety) kasiurę? - odpowiedź jest tak jasna jak gdyby zapytać o to czy kościoły winno się przerabiać na puby planszówkowe.
Awatar użytkownika
michalldz90
Posty: 572
Rejestracja: 07 wrz 2014, 20:47
Has thanked: 28 times
Been thanked: 60 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: michalldz90 »

ta gra to majstersztyk. ostatnio pograłem w TI4 i po tej partii... mam jeszcze większą ochotę zagrać w Eclipse. Może i TI4 ma lepszą otoczkę i grę nad stołem, ale przyjemność z rozgrywki i kombinowania jest dla mnie w Eclipse zdecydowanie większa.
bestea
Posty: 17
Rejestracja: 04 cze 2020, 08:45
Has thanked: 3 times
Been thanked: 9 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: bestea »

Ogólnie już zaczynają mnie nudzić te ciągłe porównania Eclipse do TI4.
Dla mnie to są gry z różną mechaniką o podobnej tematyce i w zależności od tego, który aspekt rozgrywki Ci bardziej odpowiada to w tę grę wolisz grać.
Wg mnie obie są bardzo dobre i na pewno nie żałuję swoich 4 stówek za Eclipse'a :)
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

bestea pisze: 20 lip 2021, 13:55 Ogólnie już zaczynają mnie nudzić te ciągłe porównania Eclipse do TI4.
Dla mnie to są gry z różną mechaniką o podobnej tematyce i w zależności od tego, który aspekt rozgrywki Ci bardziej odpowiada to w tę grę wolisz grać.
Wg mnie obie są bardzo dobre i na pewno nie żałuję swoich 4 stówek za Eclipse'a :)
Jak dla mnie to zasadniczą różnicą jest CZAS gry, dlatego wybrałem Eclipsa.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
thorus197
Posty: 90
Rejestracja: 16 kwie 2020, 17:53
Lokalizacja: Bristol
Has thanked: 37 times
Been thanked: 22 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: thorus197 »

Dr. Nikczemniuk pisze: 20 lip 2021, 16:16
bestea pisze: 20 lip 2021, 13:55 Ogólnie już zaczynają mnie nudzić te ciągłe porównania Eclipse do TI4.
Dla mnie to są gry z różną mechaniką o podobnej tematyce i w zależności od tego, który aspekt rozgrywki Ci bardziej odpowiada to w tę grę wolisz grać.
Wg mnie obie są bardzo dobre i na pewno nie żałuję swoich 4 stówek za Eclipse'a :)
Jak dla mnie to zasadniczą różnicą jest CZAS gry, dlatego wybrałem Eclipsa.
Otóż to! Sam na początku porównywałem Eclipse do TI - ale to chyba dlatego że oba są usytuowane w kosmosie ;P Jakby było coś dużo krótszego ( do 2/3h ) to kto wie...
kolosm
Posty: 306
Rejestracja: 28 lip 2017, 20:27
Lokalizacja: Rybnik
Has thanked: 460 times
Been thanked: 53 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: kolosm »

A jakby wypadało porównanie do: Exodus Proxima Centauri ? Ktoś grał w Eclipse i Exodusa?
Awatar użytkownika
Dellas
Posty: 626
Rejestracja: 28 kwie 2014, 13:50
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 63 times
Been thanked: 14 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: Dellas »

kolosm pisze: 30 lip 2021, 08:17 A jakby wypadało porównanie do: Exodus Proxima Centauri ? Ktoś grał w Eclipse i Exodusa?
W mojej ocenie zdecydowanie Eclipse wygrywa. EPC stara się czerpać elementy i z Eclipse'a i z TI3 i na papierze to nawet trzyma się kupy. Jednak po 2 rozgrywkach w Exodusa z dodatkiem nie mam ochoty w tę grę grać. Zbyt duży downtime, zwłaszcza przy planowaniu i rozstrzyganiu ruchu (to jednocześnie najciekawszy jak i najbardziej niegrywalny elementy Exodusa).
dannte
Posty: 727
Rejestracja: 15 paź 2018, 21:52
Lokalizacja: Elbląg
Has thanked: 103 times
Been thanked: 422 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: dannte »

Jinx1337 pisze: 13 sie 2021, 07:37 Niestety - nie ma, dlatego sam ostatnio skanowałem ręcznie swoją kopię fizyczna, na potrzeby przygotowania się do gry ze znajomymi.

Łap :)
https://1drv.ms/b/s!AlpjIRF8_Bb4g-oF21d ... g?e=2uwWhM

Skanowana w OCR, więc idzie nawet wyszukiwać frazy.
Dobra robota! Ale link do instrukcji wydawcy był wrzucany tutaj oraz w wątku rebela kilka miesięcy temu (co prawda wszystko bocznymi ścieżkami, bo nie są oficjalnie dostępne):
REBEL.pl pisze: 03 lut 2021, 13:43
grzeslaw90 pisze: 02 lut 2021, 22:52 https://www.dropbox.com/sh/2hwgivkfdx0a ... web200.pdf

Są ale trzeba było się cofnąć do głównego katalogu ichniejszego dropboxa. Swoją drogą są tam instrukcje do minidodatków również :D

Rulebook PL i minidodatki pobrałem w razie jakby miały zniknąć.
Z naszej perspektywy to niestety nic nie zmienia - my nie mamy pozwolenia, aby je upubliczniać na swoich serwerach. Cieszymy się, że jednak się udało je odnaleźć i pobrać ;)
Jiloo pisze: 03 lut 2021, 09:01 NIe wiem czy widzieliście w wątku wydawniczym Rebela. Okazuje się, że instrukcja do Eclipce PL jest na dropboxie wydawcy, tylko z jakiegoś powodu jej nie udostępniają. Ale jak już się wie, że tam jest można ściągnąć.
Wersja z obrazkami (12mb)
Wersja z otwartym tekstem (80mb)
Awatar użytkownika
Flank3r
Posty: 63
Rejestracja: 09 gru 2018, 16:41
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 30 times
Been thanked: 31 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: Flank3r »

Czy ktoś jest w stanie mi potwierdzić wymiary (sklepowej edycji) pudełka? Wymiary 40,6x27,9x8,9 cm wydają się zaskakująco poręczne patrząc na zawartość i porównując przykładowo do pudełka Twillight imperium.
ODPOWIEDZ