Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
bridge_fan
Posty: 75
Rejestracja: 22 kwie 2020, 00:18
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 194 times
Been thanked: 57 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: bridge_fan »

Mam pytanie, i do recenzentów, i do ogółu graczy....
...dlaczego gry, jednego z najlepszych i najbardziej popularnych światowych projektantów obecnych wspólcześnie na tym rynku, którego kolejne nakłady znikają w mgnieniu oka (również w Polsce i to pomimo wysokiej ceny), Vitala Lacerdy, są praktycznie nieobecne w rececenzjach czołowych polskich videoblogerów.
Jedyny wyjątek zrobili Gralutka i Wookie z Przemem, opisując wrażenia z gry w On Mars. (+ kilka podcastów)
Vinhos, Gallerist, Lisboa, Kanban, On Mars, CO2 są na BGG recenzowane po czesku, chińsku, tajsku, koreańsku, grecku, rosyjsku, nie wspominając o angielskim, niemieckim, francuskim, hiszpanskim, portugalskim czy japońskim... polskiego - brak.
Wysoka cena? nie sądze, dzisiaj wiele gier osiąga już poziom 400-500 PLN (ew. z jednym , ale istotnym dodatkiem), a po doliczeniu, najczęściej niezbędnego insertu, poziom ten przekracza.(dla wyjaśnienia, gry Lacerdy, ani dodatów, ani insertów nie wymagają, bo są gotowym produktem.)
Niska popularność? patrząc na rankingi na pewno nie...
Więc co?
Nie chciałbym podejrzewać, że są to gry, których ogarnięcie, opis podstawowych zasad i wnikliwa recenzja przekracza możliwości naszych czołowych videoblogerów.
Fakty są jakie są i ciężko z nimi dyskutować....Panowie, a właściwie, Panie i Panowie recenzenci, cytując klasyka - ogarnijcie się i zacznijcie dostrzegać dość istotny element wspólczesnego światowego (i Polskiego) rynku gier planszowych.
Ostatnio zmieniony 13 maja 2021, 18:36 przez bridge_fan, łącznie zmieniany 1 raz.
mluckner
Posty: 341
Rejestracja: 13 lip 2015, 10:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 96 times
Been thanked: 97 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: mluckner »

On Mars recenzowali też Pełną parą, a wrażenia z rozgrywki pojawiły się w 2 pionkach. Jednak to podcasty, a Tobie chyba chodzi o recenzje wideo.
Awatar użytkownika
bridge_fan
Posty: 75
Rejestracja: 22 kwie 2020, 00:18
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 194 times
Been thanked: 57 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: bridge_fan »

Chodzi mi o typowe video recenzje, połączone z porządnym opisem przebiegu gry, czyli coś takiego, co robi np. Gambit.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2653 times
Been thanked: 2332 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Curiosity »

Nie wiem, więc się wypowiem - zgaduję, że wydawca mógł nie wysyłać tej gry do recenzentów. Czyli kto się interesował i kupił to zrecenzował. Kto nie, to nie.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1965
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 191 times
Been thanked: 839 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Neoptolemos »

Przypuszczalne powody:
a) są to ciężkie i czasożerne kobyły, przez co na recenzję takiej gry recenzent musiałby poświęcić MNÓSTWO czasu (choćby po to, żeby ją solidnie ograć)
b) wydawca nie widzi potrzeby wysyłania egzemplarzy recenzenckich, bo przy relatywnie niskich nakładach i pewnym specyficznym hype na gry Lacerdy recenzje nie są kluczowe dla sprzedaży
c) recenzent nie widzi potrzeby recenzowania, bo są to gry dla bardzo wąskiego grona, które i tak "wie lepiej"

Ale to takie moje gdybanie. Sam zagrałem na razie raz w Kanban i nie mam potrzeby do niego wracać, a już na pewno nie tyle razy, żeby tworzyć wiarygodną recenzję.

Natomiast widzę tu niszę do zagospodarowania, także feel free ;)
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6128
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 642 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: pan_satyros »

Zgadza się, robiliśmy podcastową recenzję On Mars (https://youtu.be/ic9DYGZ6Ni8) na bazie zakupionego egzemplarza - gra się nam podobała, póki co nadal jest w kolekcji i ostrożnie, ale jednak polecamy ją.

Niemniej dla reszty gier Portugalczyka miejsca na półkach nie widzimy. Czysto subiektywnie - nie pociągają nas na tyle swym tematem, by chciało się nam poświęcać siły i czas na typowe dla Lacerdy, dość złożone zasady i kaskadujące akcje. Doceniamy, ale nie potrzebujemy do szczęścia :wink:

Bez wątpienia są to gry dla specyficznego grona miłośników ciężkich euro. Przy tym to euro stosunkowo kosztowne, które i tak sprzedają się bez recenzji (a więc wydawcy niespecjalnie je recenzentom udostępniają). Na bazie własnej obserwacji podejrzewam, że kupujące je osoby nie polegają na opinii rodzimych vlogerów i ci vlogerzy dobrze to wiedzą ;) A parafrazując trolla "po co kręcić filmy, dla znikomej publiki?" (cytuję, nie podpisuję się hehe)

Ponadto mało który z naszych twórców (lecz nie każdy!) przygotowuje materiały o czymś innym, niż nowości (z różnych powodów, w które nie mam zamiaru tu wnikać) - innymi słowy czas tych gier przeminął w polskich mediach pod naporem agresywnej promocji premier.

Obstawiam, że jeśli kiedyś o nich usłyszymy to raczej w którymś z podcastów (Gradanie, Kości, Piony i Bastiony) lub u Gambita.
Ostatnio zmieniony 13 maja 2021, 19:03 przez pan_satyros, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
anitroche
Posty: 769
Rejestracja: 23 kwie 2020, 10:09
Has thanked: 669 times
Been thanked: 781 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: anitroche »

bridge_fan pisze: 13 maja 2021, 18:38 Chodzi mi o typowe video recenzje, połączone z porządnym opisem przebiegu gry, czyli coś takiego, co robi np. Gambit.
Tak sobie myślę, że może chodzi o to, że to jednak są ciężkie euro i jeśli recenzent nie jest fanem stylu Lacerdy, to sam po tę grę nie sięgnie, żeby ograć i zrecenzować, jeśli jest tyle innych tytułów, które mu się podobają bardziej. Dodatkowo hobbity nie wysyłają egzemplarzy recenzenckich, bo wiedzą, że gry Lacerdy w takim nakładzie, jaki na Polskę zamawiają, to i tak zejdą, natomiast taki Portal to mam wrażenie rozsyła ludziom gry nawet jak nie chcą :D (patrz wysłanie Gambitowi Red Cathedral - po jego minie i wcześniejszych komentarzach podczas live portalu nie wydaje mi się, żeby go ta gra interesowała, ale jak już przysłali, to zrecenzował i chyba na dobre wyszło, bo się spodobała). No i nie wydaje mi się, żeby popyt na gry Lacerdy był jednak taki ogromny w Polsce, mogę się mylić, bo nakładów nie znam, ale nie wydaje mi się, żeby tłumy szukały tych gier. Zaglądanie do tego forum może wypaczyć obraz rynku, bo tu jednak są fani ciężkich planszówek w dużej mierze i stąd tutaj można się natknąć na wielu pasjonatów Lacerdy. Ale jak mówię, to tylko moje luźne przemyślenia nie poparte twardymi faktami ;).
"Cześć, mam na imię Ania i dzisiaj pokażę wam jak wygląda rozgrywka w wariancie solo w..."

Zapraszam na mój kanał z pełnymi rozgrywkami solo: Gram Solo na YouTube
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: kwiatosz »

Bywa też tak że recenzent kupi komplet Lacerdy do ogrywania, ale później szkoda mu otworzyć i leżakują w folii. To z życia przykład.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Shodan
Posty: 1222
Rejestracja: 24 cze 2017, 20:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 474 times
Been thanked: 444 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Shodan »

Ekhem... Młody Giercownik miał materiał o The Gallerist Lacerdy...
LukaszLozz
Posty: 190
Rejestracja: 24 kwie 2020, 00:07
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 78 times
Been thanked: 78 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: LukaszLozz »

kwiatosz pisze: 13 maja 2021, 19:16 Bywa też tak że recenzent kupi komplet Lacerdy do ogrywania, ale później szkoda mu otworzyć i leżakują w folii. To z życia przykład.
Hehe, czyżby ten, co praktycznie wszystko ma w folii? :twisted:
Ciekaw jestem czy ilość folii nie przekroczyła ilości kartonu na tych przepastnych półkach :)
jakmis83
Posty: 1176
Rejestracja: 22 maja 2015, 14:31
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 130 times
Been thanked: 141 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: jakmis83 »

Shodan pisze: 13 maja 2021, 19:19 Ekhem... Młody Giercownik miał materiał o The Gallerist Lacerdy...
Nie, no weź... :)
Moje Gry
Jeśli nie wiesz, jak masz zagrać, poczekaj, aż twojemu przeciwnikowi przyjdzie do głowy jakaś idea. Możesz być pewny, że będzie to idea fałszywa.
Siegbert Tarrasch
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2267
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 396 times
Been thanked: 1044 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Leviathan »

Mam kilka gier Lacerdy w kolekcji. Projektanta niezwykle cenię i zawsze z uwagą śledzę Jego kolejne projekty. Póki co faktycznie na kanale nie mam jednak żadnej Jego gry. Ciężko powiedzieć dlaczego. Po prostu grałem w inne tytuły i nagrywałem inne filmy. I na te przyjdzie czas.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5233
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 524 times
Been thanked: 1836 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Gambit »

bridge_fan pisze: 13 maja 2021, 18:27 Mam pytanie, i do recenzentów, i do ogółu graczy....
...dlaczego gry, jednego z najlepszych i najbardziej popularnych światowych projektantów obecnych wspólcześnie na tym rynku, którego kolejne nakłady znikają w mgnieniu oka (również w Polsce i to pomimo wysokiej ceny), Vitala Lacerdy, są praktycznie nieobecne w rececenzjach czołowych polskich videoblogerów.
(...)
Fakty są jakie są i ciężko z nimi dyskutować....Panowie, a właściwie, Panie i Panowie recenzenci, cytując klasyka - ogarnijcie się i zacznijcie dostrzegać dość istotny element wspólczesnego światowego (i Polskiego) rynku gier planszowych.
Kiedyś dawno temu recenzowałem chyba CO2 na starym kanale. Chyba jedyny Lacerda w jakiego grałem i bardzo mi się podobał. On Mars miałem na celowniku, ale nie dostałem do zrecenzowania. Tak samo zawsze chciałem zagrać w Kanban i Gallerista. Pewnie jakbym zagrał (niezależnie od źródła) to bym zrecenzował. Ale na razie jakoś nie po drodze mi czasowo z grami pana Lacerdy. Na Vinhos poluję na MH...jest szansa :)
windziarz44
Posty: 828
Rejestracja: 17 lip 2012, 12:49
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 32 times
Been thanked: 88 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: windziarz44 »

kwiatosz pisze: 13 maja 2021, 19:16 Bywa też tak że recenzent kupi komplet Lacerdy do ogrywania, ale później szkoda mu otworzyć i leżakują w folii. To z życia przykład.
Proszę nie szkalować wyda ... ekhmmm kolegi :)
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 784 times
Been thanked: 1226 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: mat_eyo »

windziarz44 pisze: 14 maja 2021, 08:12
kwiatosz pisze: 13 maja 2021, 19:16 Bywa też tak że recenzent kupi komplet Lacerdy do ogrywania, ale później szkoda mu otworzyć i leżakują w folii. To z życia przykład.
Proszę nie szkalować wyda ... ekhmmm kolegi :)
To nie szkalowanie, to po prostu taki beznadziejny przypadek. Chłop jakby mógł, to pewnie by się sam zafoliował i odstawił na półkę ;)
Awatar użytkownika
VivoBrezo
Posty: 781
Rejestracja: 11 sie 2019, 10:56
Has thanked: 155 times
Been thanked: 528 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: VivoBrezo »

Hmmm... Dobre pytanie.

Mamy OnMars (ale potrzebujemy jeszcze kilka partii, żeby poczuć, że o teraz to już możemy zrecenzować), czekamy też na Lisboa (kwestia dodruku i tego, że gra schodzi na pniu). OnMars ląduje u nas, raz na 2 miesiące, więc osiągnięcie punktu ,,recenzja" pewnie jeszcze trochę potrwa :D

Myślę, że sytuacja jest analogiczna z np Twilight Imperium. Porządnej recenzji jest jak na lekarstwo, raczej dominują prezentacje i pierwsze wrażenia. Po prostu rozegranie x partii, zajmie tyle czasu, że temat nie będzie już gorący, a podjęcie się recenzji po kilku rozgrywkach byłoby dosyć karkołomne.

Są to ogromne, wielowarstwowe gry które nie są w kręgu zainteresowań masowego klienta, do tego z bardzo silną społecznością, więc robisz to albo porządnie, albo wcale i nie liczysz na wiele wyświetleń. Stąd duże kanały (z wyjątkami oczywiście), rzadko podejmują się takiej tematyki. Pamiętam, że Gametroll zrobił kiedyś film o Wojnie o Pierścień i zrobił go z osobą spoza kanału, która miała świetnie ograny ten tytuł i mocno opierał się na jego doświadczeniu. Podejrzewam, że samemu byłoby mu ciężko to ogarnąć.
Cześć! Nie widzicie nas, ale możecie nas usłyszeć w podcaście Kości, Piony i Bastiony. Rozmawiamy o grach, które lubimy, bo życie jest za krótkie, na te słabe.
Kości, Piony i Bastiony Youtube
Kości, Piony i Bastiony Spotify
windziarz44
Posty: 828
Rejestracja: 17 lip 2012, 12:49
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 32 times
Been thanked: 88 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: windziarz44 »

mat_eyo pisze: 14 maja 2021, 08:19
windziarz44 pisze: 14 maja 2021, 08:12
kwiatosz pisze: 13 maja 2021, 19:16 Bywa też tak że recenzent kupi komplet Lacerdy do ogrywania, ale później szkoda mu otworzyć i leżakują w folii. To z życia przykład.
Proszę nie szkalować wyda ... ekhmmm kolegi :)
To nie szkalowanie, to po prostu taki beznadziejny przypadek. Chłop jakby mógł, to pewnie by się sam zafoliował i odstawił na półkę ;)
Foliarz jakiś czy coś?
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5233
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 524 times
Been thanked: 1836 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Gambit »

VivoBrezo pisze: 14 maja 2021, 08:55 Myślę, że sytuacja jest analogiczna z np Twilight Imperium. Porządnej recenzji jest jak na lekarstwo, raczej dominują prezentacje i pierwsze wrażenia. Po prostu rozegranie x partii, zajmie tyle czasu, że temat nie będzie już gorący, a podjęcie się recenzji po kilku rozgrywkach byłoby dosyć karkołomne.
To jest ciekawy temat. Sam zastanawiam się nad recenzją TI4. Jestem po dwóch rozgrywkach, ale spędziłem przy tej grze jakieś 15 godzin. W tym czasie przetoczyliśmy się po mechanikach gry mnóstwo razy. Jasne, nie poznaliśmy wszystkich ras ale myślę, że po trzeciej grze udałoby się mieć je wszystkie na stole. Tylko nadal...co jest "silniejsze"? Liczba rozgrywek, czy czas spędzony przy grze.
Awatar użytkownika
Szewa
Posty: 866
Rejestracja: 10 sie 2016, 12:33
Has thanked: 353 times
Been thanked: 501 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Szewa »

VivoBrezo pisze: 14 maja 2021, 08:55 Pamiętam, że Gametroll zrobił kiedyś film o Wojnie o Pierścień i zrobił go z osobą spoza kanału, która miała świetnie ograny ten tytuł i mocno opierał się na jego doświadczeniu. Podejrzewam, że samemu byłoby mu ciężko to ogarnąć.
Pamiętam ten materiał, jako gracz, który ma za sobą około 30 partii w wop (wiem, mało, ale jednak) uważam, że był on masakrycznie niskiej jakości. Tzn. gdybym nie grał nigdy w WoP i obejrzał go, to nigdy nie zdecydowałbym się na zakup własnego egzemplarza.


Żaden recenzent nie dostaje gier Pana Lacerdy, bo autor wie, że żaden z nich nie jest na tyle kumaty, aby docenić kuszt połączenia mechanik w jego grach :twisted:
Top10:
1. A Song of Ice & Fire 2. Wojna o pierścień 3. Dominant Species 4. Brass: Birmingham 5. A Game of Thrones 2ed 6.Pax Renaissance 2ed 7. Tyrants of the Underdark 8. Zombicide:2nd 9. Empires: Age of Discovery
Honorowa: Lotr LCG
Awatar użytkownika
VivoBrezo
Posty: 781
Rejestracja: 11 sie 2019, 10:56
Has thanked: 155 times
Been thanked: 528 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: VivoBrezo »

Gambit pisze: 14 maja 2021, 09:05
To jest ciekawy temat. Sam zastanawiam się nad recenzją TI4. Jestem po dwóch rozgrywkach, ale spędziłem przy tej grze jakieś 15 godzin. W tym czasie przetoczyliśmy się po mechanikach gry mnóstwo razy. Jasne, nie poznaliśmy wszystkich ras ale myślę, że po trzeciej grze udałoby się mieć je wszystkie na stole. Tylko nadal...co jest "silniejsze"? Liczba rozgrywek, czy czas spędzony przy grze.
Pewnie, każdy recenzent powinien sobie sam na to odpowiedzieć i jeśli czuje, że 2-3 rozgrywki mu wystarcza to jasne. My mamy w TI rozegrane 10+ partii i powoli myślimy o recenzji, jednak jest to właśnie ten typ gry, jak wspomniana wyżej WoP, gdzie jest silna społeczność graczy i może dojść do sytuacji, że materiał mocno rozminie się z ich postrzeganiem gry, tak jak miało to miejsce w przypadku Piotrka.

Po prostu, ciężko równać się doświadczeniem z osoba ktora ma 30-50 partii i wie o grze wszystko, a robic materiał, pamiętając że ma się jeszcze x gier w kolejce, rodzinę i inne sprawy. Zawsze trzeba to jakoś wyposrodkowac i pójść na kompromisy. Zrobić najlepszy materiał jaki potrafisz i liczyć na wyrozumiałość widzów :)
Cześć! Nie widzicie nas, ale możecie nas usłyszeć w podcaście Kości, Piony i Bastiony. Rozmawiamy o grach, które lubimy, bo życie jest za krótkie, na te słabe.
Kości, Piony i Bastiony Youtube
Kości, Piony i Bastiony Spotify
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5217
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: BOLLO »

LukaszLozz pisze: 13 maja 2021, 19:32
kwiatosz pisze: 13 maja 2021, 19:16 Bywa też tak że recenzent kupi komplet Lacerdy do ogrywania, ale później szkoda mu otworzyć i leżakują w folii. To z życia przykład.
Hehe, czyżby ten, co praktycznie wszystko ma w folii? :twisted:
Ciekaw jestem czy ilość folii nie przekroczyła ilości kartonu na tych przepastnych półkach :)
Przez chwilę myślałem że piszecie o mnie ale ufffff......nie jestem recenzentem + foli coraz mniej na regale więc jest progres :lol:

A co do pytania o Lacerde to wcale się nie dziwię recenzentom. Gdybym miał wydać sam 300+ co mnie nie koniecznie interesuje i zrobić z tego recenzje to troszkę tak słabo. Aczkolwiek kto powiedział że recenzent musi wszystko dostawać za free? Oczywiście w dobrej gestii jest aby to wydawcy zależało na tym żeby to jego gra została zrecenzowana i to najlepiej pozytywnie przed samą premierą (gifciki mile widzany za dobre słowo ale mam nadzieję że Gambity i inni poza GTTV nie są raczej sprzedajni, no chyba ze jasno w materiale o tym mówią to nie mam z tym problemu).
Ale jeżeli miałbym sam kupować coraz to nowe tytuły które jak wiemy nie są coraz tańsze to sorry ale też bym ich nie recenzował. No chyba że miałbym publikę na poziomie 1mln subów i kanał by przynosił sowity dochód. To tak wtedy kupuje sam za "własne" grubaśne na wypasie KS gier które mnie kompletnie nie interesują.

Co fajne by to były czasy panowie/panie recenzeci jak byście mogli w 100% oddać się tej pasji i nie martwić się o jutro, co?
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5233
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 524 times
Been thanked: 1836 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Gambit »

BOLLO pisze: 14 maja 2021, 11:31 Co fajne by to były czasy panowie/panie recenzeci jak byście mogli w 100% oddać się tej pasji i nie martwić się o jutro, co?
Na razie w Polsce mamy dwa kanały, o których można powiedzieć, że nieźle zarabiają. Znaczy na poziomie, który może sprawić, że odpuszcza się pracę zawodową. Tyle, że nie jest to dochód w 100% pewny, bo Patroni przychodzą i odchodzą, co jest naturalne. Ale podejrzewam, że te dwa kanały, mają też inne możliwości monetyzacji tego co robią. No i tu już możemy mówić o byciu recenzentem na pełen etat.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5217
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: BOLLO »

Gambit pisze: 14 maja 2021, 11:43
BOLLO pisze: 14 maja 2021, 11:31 Co fajne by to były czasy panowie/panie recenzeci jak byście mogli w 100% oddać się tej pasji i nie martwić się o jutro, co?
Na razie w Polsce mamy dwa kanały, o których można powiedzieć, że nieźle zarabiają. Znaczy na poziomie, który może sprawić, że odpuszcza się pracę zawodową. Tyle, że nie jest to dochód w 100% pewny, bo Patroni przychodzą i odchodzą, co jest naturalne. Ale podejrzewam, że te dwa kanały, mają też inne możliwości monetyzacji tego co robią. No i tu już możemy mówić o byciu recenzentem na pełen etat.
Chyba nie jest czymś złym oficjalnie powiedzieć o kim mowa. Ja myślałem o GTTV, Board News i Baniak Baniaka (ten to wogule kokosy robi na tym niczym prezes banku)
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5233
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 524 times
Been thanked: 1836 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Gambit »

BOLLO pisze: 14 maja 2021, 12:23
Gambit pisze: 14 maja 2021, 11:43
BOLLO pisze: 14 maja 2021, 11:31 Co fajne by to były czasy panowie/panie recenzeci jak byście mogli w 100% oddać się tej pasji i nie martwić się o jutro, co?
Na razie w Polsce mamy dwa kanały, o których można powiedzieć, że nieźle zarabiają. Znaczy na poziomie, który może sprawić, że odpuszcza się pracę zawodową. Tyle, że nie jest to dochód w 100% pewny, bo Patroni przychodzą i odchodzą, co jest naturalne. Ale podejrzewam, że te dwa kanały, mają też inne możliwości monetyzacji tego co robią. No i tu już możemy mówić o byciu recenzentem na pełen etat.
Chyba nie jest czymś złym oficjalnie powiedzieć o kim mowa. Ja myślałem o GTTV, Board News i Baniak Baniaka (ten to wogule kokosy robi na tym niczym prezes banku)
No tak, zapomniałem o Baniaku. A co do mówienia wprost, to może i nie jest to złe, ale nigdy nic nie wiadomo :D
Awatar użytkownika
polwac
Posty: 2575
Rejestracja: 09 mar 2017, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 1167 times
Been thanked: 461 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: polwac »

Baniaka to nawet nie ma co wymieniać....to już jest totalnie inna liga :D
Paweł
"Jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej." - Dale Carnegie
ODPOWIEDZ