Zombicide: 2nd Edition / 2 Edycja (Raphaël Guiton, Jean-Baptiste Lullien, Nicolas Raoult)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Zmij
Posty: 561
Rejestracja: 29 gru 2016, 11:00
Has thanked: 109 times
Been thanked: 202 times

Re: Zombicide: 2nd Edition/ 2 Edycja (Raphaël Guiton, Jean-Baptiste Lullien, Nicolas Raoult)

Post autor: Zmij »

SwistakCZC pisze: 22 maja 2021, 16:51
Ok a jakby chcieć wejść ogólnie w Z-cide, to warto zacząć od 2.0. i potem z czasem ew. rozszerzyć o dodatki? Setting współczesny dla mnie jest spoko. Grałem raz w BP, było ok. Ogarniam mniej więcej co oferuje BP, GH i Invaders. Zastanawiam się jak się ma do poprzedniczek 2.0.
Jaknajbardziej tak, zwłaszcza że setting Ci odpowiada. Mam/miałem wszystkie wersje zcide i uważam że współczesne 2nd edt jest zdecydowane najlepsza częścią pod względem zasad i możliwości wzbogacenia o typy zombich z wersji 1.0. Zasady przejrzyste, ulepszone i wg mnie bez zbędnych udziwnień typu nekromanci czy pleśń. Abo znów sieją postrach bo nie ma skoncentrowanego ataku. Dla mnie najlepsza edycja, druga w kolejności to dark side gdzie mechanika pitow jest naprawdę fajna tak więc dobrze pomieszana z invaderem i promo xenosami też stworzyła bardzo dobra grę.
Awatar użytkownika
SwistakCZC
Posty: 166
Rejestracja: 16 lis 2018, 19:10
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 96 times
Been thanked: 26 times

Re: Zombicide: 2nd Edition/ 2 Edycja (Raphaël Guiton, Jean-Baptiste Lullien, Nicolas Raoult)

Post autor: SwistakCZC »

Zmij pisze: 22 maja 2021, 19:28
SwistakCZC pisze: 22 maja 2021, 16:51
Ok a jakby chcieć wejść ogólnie w Z-cide, to warto zacząć od 2.0. i potem z czasem ew. rozszerzyć o dodatki? Setting współczesny dla mnie jest spoko. Grałem raz w BP, było ok. Ogarniam mniej więcej co oferuje BP, GH i Invaders. Zastanawiam się jak się ma do poprzedniczek 2.0.
Jaknajbardziej tak, zwłaszcza że setting Ci odpowiada. Mam/miałem wszystkie wersje zcide i uważam że współczesne 2nd edt jest zdecydowane najlepsza częścią pod względem zasad i możliwości wzbogacenia o typy zombich z wersji 1.0. Zasady przejrzyste, ulepszone i wg mnie bez zbędnych udziwnień typu nekromanci czy pleśń. Abo znów sieją postrach bo nie ma skoncentrowanego ataku. Dla mnie najlepsza edycja, druga w kolejności to dark side gdzie mechanika pitow jest naprawdę fajna tak więc dobrze pomieszana z invaderem i promo xenosami też stworzyła bardzo dobra grę.
No i namówił! A co do wzbogacania o typy zombich z wersji 1.0. to rozumiem chodzi o dodatki do jedynki tak? Do ogarnięcia z drugiej ręki?
Awatar użytkownika
Zmij
Posty: 561
Rejestracja: 29 gru 2016, 11:00
Has thanked: 109 times
Been thanked: 202 times

Re: Zombicide: 2nd Edition/ 2 Edycja (Raphaël Guiton, Jean-Baptiste Lullien, Nicolas Raoult)

Post autor: Zmij »

SwistakCZC pisze: 23 maja 2021, 12:50
No i namówił! A co do wzbogacania o typy zombich z wersji 1.0. to rozumiem chodzi o dodatki do jedynki tak? Do ogarnięcia z drugiej ręki?
Tak, póki co w większości jeszcze dostępne nawet jako nówki, trzeba przeglądać olx, amazon.pl i i-szop.pl
Podstawa to posiąść ten pakiecik zombie and companions upgrade a nastepnie szukałabym starych dodatków:
Toxic city mall lub toxic crowd
Prison outbreak lub angry zombies
Zombie dogz lub ew crowz
evrard
Posty: 359
Rejestracja: 19 paź 2013, 08:32
Has thanked: 4 times
Been thanked: 12 times

Re: Zombicide: 2nd Edition/ 2 Edycja (Raphaël Guiton, Jean-Baptiste Lullien, Nicolas Raoult)

Post autor: evrard »

Może głupie pytanie, ale wynika z tego że po raz pierwszy mam styczność z Zombicide. Czy odnowione karty ID z 1 edycji można wykorzystać w drugiej bez posiadania pierwszej? :) Chodzi mi o to, że karty postaci z 2 ed. mają z tyłu opis umiejętności, a karty z 1 ed. jakieś ranne wersje postaci. Inna mechanika, której nie ma w 2 ed. czy o co chodzi?
Awatar użytkownika
Zmij
Posty: 561
Rejestracja: 29 gru 2016, 11:00
Has thanked: 109 times
Been thanked: 202 times

Re: Zombicide: 2nd Edition/ 2 Edycja (Raphaël Guiton, Jean-Baptiste Lullien, Nicolas Raoult)

Post autor: Zmij »

evrard pisze: 24 maja 2021, 08:15 Może głupie pytanie, ale wynika z tego że po raz pierwszy mam styczność z Zombicide. Czy odnowione karty ID z 1 edycji można wykorzystać w drugiej bez posiadania pierwszej? :) Chodzi mi o to, że karty postaci z 2 ed. mają z tyłu opis umiejętności, a karty z 1 ed. jakieś ranne wersje postaci. Inna mechanika, której nie ma w 2 ed. czy o co chodzi?
Nowe karty poprostu pasują do plastikowych podstawek z nowej wersji, są mniejsze i mają inny układ. Druga strona dotyczy wersji Zombivor, tej mechaniki nie ma w 2nd edt i w sumie dobrze bo jakoś mnie nie przekonywała w pierwszej wersji. Chodzi o to że jak bohater został zagryziony przez zombich to zamieniał się w zombi-bohatera i mógł dalej grać ale miał mniej akcji i inne zdolnosci. W starej wersji nie wszyscy musieli przeżyć żeby wygrać scenariusz
Jaknajbardziej możesz ich używać bez pierwszej wersji tylko nie będziesz miał figurek więc jakieś zamienne będzie trzeba używać.
evrard
Posty: 359
Rejestracja: 19 paź 2013, 08:32
Has thanked: 4 times
Been thanked: 12 times

Re: Zombicide: 2nd Edition/ 2 Edycja (Raphaël Guiton, Jean-Baptiste Lullien, Nicolas Raoult)

Post autor: evrard »

Super, teraz wszystko jasne. Dzięki za odpowiedź :)
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10924
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3357 times
Been thanked: 3217 times

Re: Zombicide: 2nd Edition/ 2 Edycja (Raphaël Guiton, Jean-Baptiste Lullien, Nicolas Raoult)

Post autor: japanczyk »

Jakby ktos sie zastanawiał - Polski Zombicide juz rozsyłany przez Portal! :)
PanFantomas
Posty: 593
Rejestracja: 02 lut 2019, 08:41
Has thanked: 136 times
Been thanked: 507 times

Re: Zombicide: 2nd Edition/ 2 Edycja (Raphaël Guiton, Jean-Baptiste Lullien, Nicolas Raoult)

Post autor: PanFantomas »

.
Ostatnio zmieniony 20 lut 2024, 20:48 przez PanFantomas, łącznie zmieniany 1 raz.
Frozenwar
Posty: 70
Rejestracja: 02 paź 2019, 07:48
Has thanked: 6 times
Been thanked: 8 times

Re: Zombicide: 2nd Edition/ 2 Edycja (Raphaël Guiton, Jean-Baptiste Lullien, Nicolas Raoult)

Post autor: Frozenwar »

PanFantomas pisze: 09 cze 2021, 14:24 Mój unboxing polskiej edycji :D Miłego oglądania!
https://youtu.be/UrR_GclRLoQ
Wygląda na ładna edycję, jestem ciekaw zmian.
Czarna plaga była mocno schematyczna i powtarzalna. Jestem ciekaw jak to zmieniło się w drugiej edycji na którą czekałem
Damon22
Posty: 205
Rejestracja: 13 gru 2018, 20:09
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 94 times
Been thanked: 42 times

Re: Zombicide: 2nd Edition/ 2 Edycja (Raphaël Guiton, Jean-Baptiste Lullien, Nicolas Raoult)

Post autor: Damon22 »

U nas jednogłośne zwycięstwo 2 edycji nad Czarną Plagą. Przede wszystkim klimat, bez jakiś czarów.
Pierwsze wrażenia to łatwiej o dobrą broń i łatwiej... zginąć :) Trzeba uważać gdzie się kończy turę. Lepiej można zarządzać talią zombie ustawiając sobie poziom trudności.
Natrakh
Posty: 89
Rejestracja: 25 paź 2018, 10:30
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times

Re: Zombicide: 2nd Edition/ 2 Edycja (Raphaël Guiton, Jean-Baptiste Lullien, Nicolas Raoult)

Post autor: Natrakh »

Czy dobrze rozumiem, że 2 edycje można łączyć z pierwsza ? jakie dodatki najlepiej kupić do 2 edycji żeby było jeszcze więcej wszystkiego (interesują mnie polskie wersje dodatków). I tak patrze na portalu jest ta dodatkowa postać czy to tylko postać czy jeszcze jakieś inne karty są w tym dodatku ?
PanFantomas
Posty: 593
Rejestracja: 02 lut 2019, 08:41
Has thanked: 136 times
Been thanked: 507 times

Re: Zombicide: 2nd Edition/ 2 Edycja (Raphaël Guiton, Jean-Baptiste Lullien, Nicolas Raoult)

Post autor: PanFantomas »

.
Ostatnio zmieniony 20 lut 2024, 20:48 przez PanFantomas, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Zmij
Posty: 561
Rejestracja: 29 gru 2016, 11:00
Has thanked: 109 times
Been thanked: 202 times

Re: Zombicide: 2nd Edition/ 2 Edycja (Raphaël Guiton, Jean-Baptiste Lullien, Nicolas Raoult)

Post autor: Zmij »

Natrakh pisze: 09 cze 2021, 15:51 Czy dobrze rozumiem, że 2 edycje można łączyć z pierwsza ? jakie dodatki najlepiej kupić do 2 edycji żeby było jeszcze więcej wszystkiego (interesują mnie polskie wersje dodatków). I tak patrze na portalu jest ta dodatkowa postać czy to tylko postać czy jeszcze jakieś inne karty są w tym dodatku ?
Niestety nie można laczyc ze starymi dodatkami, jedyne co można zrobic to wykozystac rodzaje zombich z poprzedniej wersji w 2nd ale musisz posiadac Zombies & Companions Upgrade Pack ktory moznabylo kupic na KS (gdzies czytalem ze w retailu niestety nie bedzie, pozostaje szukac na allegro, olx itp). Wtedy mozesz dodac do tali namnazania stare typy zombich i znaczaco urozmaicic rozgrywke. Gram w 2nd z toksycznymi, breserkami, psami i krukami i rozgrywka jest swietna, trudniejsza i bardziej taktyczna
Natrakh
Posty: 89
Rejestracja: 25 paź 2018, 10:30
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times

Re: Zombicide: 2nd Edition/ 2 Edycja (Raphaël Guiton, Jean-Baptiste Lullien, Nicolas Raoult)

Post autor: Natrakh »

A no właśnie bo zastanawiam się czy warto wchodzić w wersje pl, podejrzewam ze na ks było sporo dodatków, ciekawe tylko czy portal będzie chciał je wydać u nas :) Ciężka decyzja bo setting 2 edycji chyba najbardziej mi odpowiada.
Awatar użytkownika
Zmij
Posty: 561
Rejestracja: 29 gru 2016, 11:00
Has thanked: 109 times
Been thanked: 202 times

Re: Zombicide: 2nd Edition/ 2 Edycja (Raphaël Guiton, Jean-Baptiste Lullien, Nicolas Raoult)

Post autor: Zmij »

Natrakh pisze: 09 cze 2021, 16:13 A no właśnie bo zastanawiam się czy warto wchodzić w wersje pl, podejrzewam ze na ks było sporo dodatków, ciekawe tylko czy portal będzie chciał je wydać u nas :) Ciężka decyzja bo setting 2 edycji chyba najbardziej mi odpowiada.
Setting wg mnie tez najlepszy, niestety jak to przy grach od CMON to do retailu trafia namiastka tego co bylo na KS. Polecalbym polowac na jakas wersje z KS z tym upgrade kitem. Niestety czysta podstawka szybko znuzy z powodu malej roznorodnosci zombich i ocalalych. Co do wersji jezykowej to w zasadzie oprocz instrukcji to gra jest niezalezna jezykowo (za wyjatkiem duzych dodatkow z nowego KS Fort Hendrix i Washington ZC bo tam sa karty z tekstem). Duze dodatki z KS tez wnosza nowe ciekawe mechaniki do rozgrywki - dzien i noc, all out dice i zombich zolnierzy
Natrakh
Posty: 89
Rejestracja: 25 paź 2018, 10:30
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times

Re: Zombicide: 2nd Edition/ 2 Edycja (Raphaël Guiton, Jean-Baptiste Lullien, Nicolas Raoult)

Post autor: Natrakh »

Ok to w takim razie zastanawiam się nad preorderem polskiej podstawki, może gdzieś da rade złapać potem angielskie dodatki. A tak z ciekawości ile kosztował jakiś większy zestaw ks ?
Awatar użytkownika
Zmij
Posty: 561
Rejestracja: 29 gru 2016, 11:00
Has thanked: 109 times
Been thanked: 202 times

Re: Zombicide: 2nd Edition/ 2 Edycja (Raphaël Guiton, Jean-Baptiste Lullien, Nicolas Raoult)

Post autor: Zmij »

Natrakh pisze: 09 cze 2021, 16:33 Ok to w takim razie zastanawiam się nad preorderem polskiej podstawki, może gdzieś da rade złapać potem angielskie dodatki. A tak z ciekawości ile kosztował jakiś większy zestaw ks ?
Ja swoj kupilem na olx z miesiac temu za ponad 1k. Presidential pledge + Fort Hendrix + Zombies upgrade. Kupilem od razu z zamiarem miksowania z pierwsza edycja z ktorej mam wiekszosc tego co wyszlo i jestem bardzo zadowolony z efektu
Natrakh
Posty: 89
Rejestracja: 25 paź 2018, 10:30
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times

Re: Zombicide: 2nd Edition/ 2 Edycja (Raphaël Guiton, Jean-Baptiste Lullien, Nicolas Raoult)

Post autor: Natrakh »

Ok no ja w sumie nie mam nic z tej serii dlatego właśnie zastanawiam się od czego zacząć, ale chyba tak jak pisałem zamówie od portalu preorder, a potem zobaczymy moze wyjdzie coś jeszcze po polsku, a jak nie to trzeba będzie wymiksować angielski z polskim :D
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6128
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 642 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Zombicide: 2nd Edition/ 2 Edycja (Raphaël Guiton, Jean-Baptiste Lullien, Nicolas Raoult)

Post autor: pan_satyros »

Frozenwar pisze: 09 cze 2021, 15:03
PanFantomas pisze: 09 cze 2021, 14:24 Mój unboxing polskiej edycji :D Miłego oglądania!
https://youtu.be/UrR_GclRLoQ
Wygląda na ładna edycję, jestem ciekaw zmian.
Czarna plaga była mocno schematyczna i powtarzalna. Jestem ciekaw jak to zmieniło się w drugiej edycji na którą czekałem
Wprawdzie nasza podcastowa recenzja pojawi się dopiero jutro, ale wynotowałem Ci listę zmian z ich krótkim komentarzem:

Nutka klasyki - czyli rzeczy, które wracają po przerwie:
  • Otwieranie drzwi bez kostek, ale nie każdą bronią drzwi otworzysz..
  • Rezygnacja z pancerza i dodatkowych slotów na sprzęt – 3 miejsca w plecaku + 2 ręce,.
  • Powrót do dodatkowej aktywacji brakującego typu zombie zamiast abominacji (jak było w skupionym wokół abo Invader),.
  • Powrót i rozszerzenie mechaniki aut - 2 tryby jazdy - ostrożny i szybki z atakiem, wprowadza sporo ciekawej taktyki do gry..
  • Brak odpowiednika nekromantów – stałe strefy namnażania.
  • Pimp weapons, jako rozwinięcie Vault weapons - jest ich więcej.
Streamline - czyli by grało się wygodniej
  • Znacznie szybszy setup (nadruki na planszy wskazują miejsca z drzwiami i żetonami)
  • Brak podwójnego spawnu (ale jest zryw, czyli aktywacja dopiero co wyłożonych zombie + sporo kart dodatkowej aktywacji danego typu.
  • Powrót do limitu jednej abominacji na raz (ale jest opcjonalny festiwal abominacji z kilkoma na raz)
  • Koktajle Mołotowa zamiast smoczej oliwy i miotacza – 4 karty w talii, gotowe do użycia - nie trzeba nic łączyć z butelkami, zmniejsza losowość, a na pewno irytację.
  • Zachowano zasady podziału nieparzystych grupy z Invadera (brak dodatkowego zombie przy podziale ruchu na 2 ścieżki)
  • Zachowano zasadę 1 zgon = przegrana z Invader. Wymusza ścisłą współpracę i pilnowanie zombie, skraca rozgrywkę.

Powrót i ciekawsza walka na dystans
  • Początkowy ekwipunek = 50/50 palna/biała
  • Bratobójczy ogień – zasady wprowadzone w Czarnej Pladze utrzymane.
  • Kolejność wybierania celów jak w Invader (fatty i abo pierwsze, chronią walkerów)
Nowości
  • Strefy mroku i namnażanie w budynkach - więcej taktyki przy wywabianiu i otwieraniu drzwi (kary za celowanie w mroku)
  • Dzieciaki – lepsza wersja Cywili z Invadera – postacie z bonusową cechą Nieuchwytny, ale z 2 pkt życia zamiast 3. (to 6 z 12 dostępnych w tej edycji postaci)
  • Zryw - nadaje dynamiki grze, wymusza przemyślane planowanie ruchów, by nie zakończyć tury otoczonym przez Zombie.
+ W dodatkach all-out dice (czyli psujace się bronie) i mechanika nocy i dnia (czyli zasady mroku na całej planszy co jakiś czas).

Ogólnie Zombie są bardziej agresywne, ciut łatwiej umrzeć, ale i broni jest więcej i są mocniejsze. Bardzo udana odsłona. Tylko czegoś co byłoby odpowiednikiem Zaklęć brakuje, by nieco wzmocnić wachlarz taktycznych zagrań.
Frozenwar
Posty: 70
Rejestracja: 02 paź 2019, 07:48
Has thanked: 6 times
Been thanked: 8 times

Re: Zombicide: 2nd Edition/ 2 Edycja (Raphaël Guiton, Jean-Baptiste Lullien, Nicolas Raoult)

Post autor: Frozenwar »

Nie mogę znaleźć pliku z zasadami.
Możesz mi podpowiedzieć czy w zasadach jest uwzględniona gra na powyżej 6 osób.

W czarnej pladze było tak, że dokładało się strefy namnażania. Np plus dwie strefy przy graczach. Czy w nowej edycji jest taki wariant?
Awatar użytkownika
KOSHI
Posty: 864
Rejestracja: 23 kwie 2011, 19:23
Has thanked: 298 times
Been thanked: 285 times

Re: Zombicide: 2nd Edition/ 2 Edycja (Raphaël Guiton, Jean-Baptiste Lullien, Nicolas Raoult)

Post autor: KOSHI »

Z ciekawości spytam, który dodatek lepszy do core. Fort czy Washington? Z góry mówię, że nie mam nic z 1 sezonu i mieć nie chcę i nie będę bawił się w kompletowanie i upgrade packi. Pozbywam się BP. Mam tam prawie wszystko i robi się Gali Matias a gra trwa w nieskończoność. Chcę jakieś zombicide ale żeby nie było takiej zmuły jak przy pladze tylko szybka i miodna rozgrywka a nie odpieranie w nieskończoność napływu zombi. Jakieś sugestie?
Awatar użytkownika
Zmij
Posty: 561
Rejestracja: 29 gru 2016, 11:00
Has thanked: 109 times
Been thanked: 202 times

Re: Zombicide: 2nd Edition/ 2 Edycja (Raphaël Guiton, Jean-Baptiste Lullien, Nicolas Raoult)

Post autor: Zmij »

KOSHI pisze: 09 cze 2021, 23:42 Z ciekawości spytam, który dodatek lepszy do core. Fort czy Washington? Z góry mówię, że nie mam nic z 1 sezonu i mieć nie chcę i nie będę bawił się w kompletowanie i upgrade packi. Pozbywam się BP. Mam tam prawie wszystko i robi się Gali Matias a gra trwa w nieskończoność. Chcę jakieś zombicide ale żeby nie było takiej zmuły jak przy pladze tylko szybka i miodna rozgrywka a nie odpieranie w nieskończoność napływu zombi. Jakieś sugestie?
Wg mnie Fort wnosi wiecej do rozgrywek w podstawke
Oba dodaja mozliwosc gry wersje z dniem i noca, kilku dodatkowych ocalalych oraz kampanie
Na kozysc Fort przemawia lepszy deck z przedmiotami allout i dodatkowy typ zombich-zolnierzy
Awatar użytkownika
KOSHI
Posty: 864
Rejestracja: 23 kwie 2011, 19:23
Has thanked: 298 times
Been thanked: 285 times

Re: Zombicide: 2nd Edition/ 2 Edycja (Raphaël Guiton, Jean-Baptiste Lullien, Nicolas Raoult)

Post autor: KOSHI »

No i namówił. :wink: Podstawka i fort zakupione.
Natrakh
Posty: 89
Rejestracja: 25 paź 2018, 10:30
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times

Re: Zombicide: 2nd Edition/ 2 Edycja (Raphaël Guiton, Jean-Baptiste Lullien, Nicolas Raoult)

Post autor: Natrakh »

KOSHI pisze: 10 cze 2021, 00:38 No i namówił. :wink: Podstawka i fort zakupione.
Z ciekawości gdzie kupiłeś podstawkę i dodatek :)? ja chyba biorę się za polska podstawkę i też myślałem żeby jakiś dodatek od razu domówić.
ODPOWIEDZ