Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4476
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1425 times
Been thanked: 1100 times

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: garg »

tomb pisze: 27 gru 2020, 11:19 1. Zamek - wersja stworzona dla dwóch osób, działa super. Może przeszkadzać zasada, że, w przeciwieństwie do klasycznego Carca, tereny na sąsiadujących kaflach nie muszą się zgadzać.

2. Łowcy - jeden z kilku wariantów klasycznej gry, lubię, choć wolę nowsze, ciut bardziej oddalone od zasad podstawowych South Seas i Safari.

3. Gorączka - nowsza odsłona, fajna, ale moim zdaniem jeden ze słabszych Carców na parę.

4. Dzieci - nie grałem, ale to chyba wersja z uproszczonymi zasadami.
Podpisuję się pod tym, co napisał Tomb, z drobnym rozszerzeniem:

Ad 2) Moim zdaniem Łowcy i zbieracze są taką trochę bardziej zaawansowaną wersja podstawki. Więc jeśli chcesz grać bez rozszerzeń, ta wersja jest najciekawsza.

Ad 4) To w ogóle nie jest Carcassonne, tylko prosta układanka na punkty dla dzieci od 4 lat. Rozgrywka trwa około 5 minut, więc nie szukaj tutaj żadnego wyzwania intelektualnego :) .
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1598
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 636 times
Been thanked: 550 times

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: eveni »

tomb pisze: 27 gru 2020, 11:19 1. Zamek - wersja stworzona dla dwóch osób, działa super. Może przeszkadzać zasada, że, w przeciwieństwie do klasycznego Carca, tereny na sąsiadujących kaflach nie muszą się zgadzać.

2. Łowcy - jeden z kilku wariantów klasycznej gry, lubię, choć wolę nowsze, ciut bardziej oddalone od zasad podstawowych South Seas i Safari.

3. Gorączka - nowsza odsłona, fajna, ale moim zdaniem jeden ze słabszych Carców na parę.

4. Dzieci - nie grałem, ale to chyba wersja z uproszczonymi zasadami.
Co człowiek to opinia :) dla mnie Gorączka jest najlepsza z rodziny gier Carcassonne-podobnych. Grałam jeszcze w Safari, Star Wars i Discovery i tylko Gorączka została (poza podstawką). Carcassonne dla dzieci jest strasznie nijaka, nam nie przypadła do gustu.
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4476
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1425 times
Been thanked: 1100 times

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: garg »

eveni pisze: 27 gru 2020, 17:59
tomb pisze: 27 gru 2020, 11:19 1. Zamek - wersja stworzona dla dwóch osób, działa super. Może przeszkadzać zasada, że, w przeciwieństwie do klasycznego Carca, tereny na sąsiadujących kaflach nie muszą się zgadzać.

2. Łowcy - jeden z kilku wariantów klasycznej gry, lubię, choć wolę nowsze, ciut bardziej oddalone od zasad podstawowych South Seas i Safari.

3. Gorączka - nowsza odsłona, fajna, ale moim zdaniem jeden ze słabszych Carców na parę.

4. Dzieci - nie grałem, ale to chyba wersja z uproszczonymi zasadami.
Co człowiek to opinia :) dla mnie Gorączka jest najlepsza z rodziny gier Carcassonne-podobnych. Grałam jeszcze w Safari, Star Wars i Discovery i tylko Gorączka została (poza podstawką). Carcassonne dla dzieci jest strasznie nijaka, nam nie przypadła do gustu.
Zgadzam się z Tobą z jednego powodu - wybrałeś właśnie moim zdaniem najsłabsze wersje z całej serii :lol: . I na tle tej słabizny, Gorączka złota jest faktycznie najlepsza :) .
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
aleczek
Posty: 34
Rejestracja: 01 kwie 2020, 22:43
Has thanked: 8 times
Been thanked: 1 time

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: aleczek »

ja się tym nie martwie bo mam Carcassonne big box i Wam też polecam
barbados
Posty: 126
Rejestracja: 22 lut 2021, 12:13
Has thanked: 27 times
Been thanked: 7 times

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: barbados »

Hejjj
Ma ktoś wydrukowane bądź otwarty link gdzie powinno pisać jak grać w tą grę solo?
Dokładnie chodzi mi to co podsyłam w linku niżej . Chodzi o Carcassonne english.

Nie mogę tego wydrukować. Wyskakuje mi błąd co poniżej na zdjęciu widać
Byłabym wdzięczna jakby ktoś mógł mi to ściągnąć i ewentualnie na maila czy gdzie indziej podesłania mi tego?
O ile tak się da. Może ktoś sprawdzić.
Chyba potrzebne jest aktywne NFC. Próbowałam u mnie ale coś nie działa.


https://www.hans-im-glueck.de/news/auss ... eiten.html

Obrazek
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 177 times
Been thanked: 125 times

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: litk »

Kliknij prawym na linka i wybierz plik Zapisz element docelowy jako.
barbados
Posty: 126
Rejestracja: 22 lut 2021, 12:13
Has thanked: 27 times
Been thanked: 7 times

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: barbados »

litk pisze: 28 kwie 2021, 08:37 Kliknij prawym na linka i wybierz plik Zapisz element docelowy jako.
Tyle że ja z poziomu telefonu chciałam.
Widzę że nie da się.
Musiałam na kompa wejść i dopiero wydrukowałam
Awatar użytkownika
czikenpredator
Posty: 266
Rejestracja: 18 gru 2018, 20:27
Has thanked: 60 times
Been thanked: 58 times

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: czikenpredator »

Z innej beczki jeśli ktoś czyta ten wątek bo się zastanawia czy wypróbować tą grę (albo lubi po prostu oglądać filmy o ulubionych grach) to dopiero co przygotowaliśmy na WWG o niej materiał, który pozwolę sobie i tu dla zainteresowanych podlinkować: Carcassonne (+ Karczmy i Katedry) – Recenzja Wyjdzie w Graniu
nakago
Posty: 257
Rejestracja: 16 mar 2012, 16:38
Has thanked: 28 times
Been thanked: 38 times

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: nakago »

hej, nie wiecie czy nowa edycja podstawki będzie całkowice kompatybilna (kolor rewersów i rysunki na kafelkach) z dodatkami z 2 edycji ?
Acownik
Posty: 151
Rejestracja: 28 sie 2015, 19:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 16 times
Been thanked: 5 times

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: Acownik »

Znowu robią nową wersję?
Awatar użytkownika
vincentblack
Posty: 286
Rejestracja: 17 lut 2014, 17:52
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 13 times
Been thanked: 11 times
Kontakt:

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: vincentblack »

Acownik pisze: 07 cze 2021, 14:07 Znowu robią nową wersję?
Tak, tym razem edycja na 20-lecie :)

A odpowiadając na przednie pytanie: tak, wszystkie dodatki 2-edycji mają być wg zapewnień wydawcy kompatybilne z tą edycją jubileuszową: https://www.zmangames.com/en/news/2021/ ... niversary/
Awatar użytkownika
AndreV
Posty: 214
Rejestracja: 11 lis 2016, 07:13
Has thanked: 139 times
Been thanked: 50 times

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: AndreV »

Drodzy moi mam pytanie, czy Carcassonne Junior to „nowa” wersja Dzieci z Carcassonne?
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4476
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1425 times
Been thanked: 1100 times

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: garg »

AndreV pisze: 17 lut 2022, 21:59 Drodzy moi mam pytanie, czy Carcassonne Junior to „nowa” wersja Dzieci z Carcassonne?
Dokładnie tak :)
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 986
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 731 times
Been thanked: 221 times

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: Beskid »

noowy pisze: 23 lut 2019, 12:40 W końcu się złamałem i zamówiłem od razu 12 mini-dodatków do różnych wersji Carcassonne.
Rozpakowałem, zakoszulkowałem, tak sobie siedzę i patrzę na te około 70 kafelków, 2 pionki oraz garść żetonów i tak mi się smutno zrobiło - wydałem na to prawie 250 PLN i chyba zaczynam wątpić w swoją poczytalność.
Ktoś mnie pocieszy i przekona, że ten zakup jednak miał sens? :)
Koszulkowałeś kafelki? Ma to sens w praktyce?
Awatar użytkownika
Grellenort
Posty: 357
Rejestracja: 29 wrz 2018, 22:53
Has thanked: 34 times
Been thanked: 100 times

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: Grellenort »

Cóż, są do tego nawet dedykowane koszulki Swan PanAsia (47x47 mm ), więc chyba chętni na to są.
Koszulki na kaflach pozwalają na bezkarne gmeranie w worku z dodatku bez obaw o przetarcia, bez dłużącego układania ich w stos przed grą.
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 177 times
Been thanked: 125 times

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: litk »

Koszulkowanie kafelków do Carcassone jak dla mnie to poraniony pomysł.
Awatar użytkownika
Domeru
Posty: 107
Rejestracja: 07 kwie 2019, 00:57
Has thanked: 248 times
Been thanked: 36 times
Kontakt:

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: Domeru »

litk pisze: 19 lut 2022, 08:37 Koszulkowanie kafelków do Carcassone jak dla mnie to poraniony pomysł.
Dlaczego?
Dominik Sobociński
https://www.facebook.com/groups/gry.pla ... i.zdjecia/ - nie tylko zdjęcia planszówek, ale między innymi. :P
https://www.boardgamegeek.com/user/Domeru - mój profil na BGG
Forcemaster
Posty: 105
Rejestracja: 21 cze 2017, 23:37
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 26 times
Been thanked: 60 times

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: Forcemaster »

Bo gra nie wyjdzie z druku chyba nigdy, a jest na tyle tania ze lepiej kupic nową jak sie zjedzie. Jak ktos sie martwi ze na stole przetrze to można kupic matę, którą można używac do innych gier.
Jedyny sens to chyba jakby to byla jakas super limitowana edycja kolekcjonerska.
No i w dotyku kafel to kafel
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 986
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 731 times
Been thanked: 221 times

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: Beskid »

Grellenort pisze: 19 lut 2022, 08:29 Cóż, są do tego nawet dedykowane koszulki Swan PanAsia (47x47 mm ), więc chyba chętni na to są.
Koszulki na kaflach pozwalają na bezkarne gmeranie w worku z dodatku bez obaw o przetarcia, bez dłużącego układania ich w stos przed grą.
Tak, widziałem te Swany ale jestem ciekaw jak to się sprawdza. Polecasz?
Forcemaster pisze: 19 lut 2022, 11:46 Bo gra nie wyjdzie z druku chyba nigdy, a jest na tyle tania ze lepiej kupic nową jak sie zjedzie.
I tak i nie :wink: Druga edycja ponoć nie jest już w pełni zgodna z jedynką. Poza tym kolejne dodruki to często inne kolory/faktury i robi się problem. Przy jubileuszowej to już niezły pomysł ale ciekawi mnie czy taki zabieg ma swoje minusy.
Awatar użytkownika
Grellenort
Posty: 357
Rejestracja: 29 wrz 2018, 22:53
Has thanked: 34 times
Been thanked: 100 times

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: Grellenort »

Beskid pisze: 19 lut 2022, 12:42 Tak, widziałem te Swany ale jestem ciekaw jak to się sprawdza. Polecasz?
Akurat zamówiłem niedawno na próbę i będę testował jak dotrą. Na pewno w razie fiaska nie będzie dużej straty finansowej, no i dla kafli takie eksperymenty są o wiele bezpieczniejsze niż laminowanie, lakierowanie itp. :)

Co do poronionego pomysłu - każdy robi ze swoją grą co chce. Albo chucha i dmucha, albo gra i wyrzuca po zajechaniu, albo (najczęściej) znajduje swój złoty środek gdzieś pomiędzy tymi skrajnościami. Problem w tym, że współczesne gry planszowe z każdą nową edycją aktualizują nie tylko grafikę okładki, ale i cenę, więc przedłużenie żywota swojego egzemplarza tanim kosztem nie dla każdego jest całkowitym nonsensem. Osobiście daleki jestem od zabezpieczania każdego kawałka kartonu w swoich grach, ale skoro takie koszulki istnieją i są dość tanie - spróbuję ;)
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 177 times
Been thanked: 125 times

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: litk »

Ale zobacz jak te kafelki wyglądają w tych koszulkach, będziesz miał szpary między kaflami brzydko wygląda taka mapka, dla mnie to wiella ujma podczas gry.
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2820
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 841 times
Been thanked: 363 times

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: Gromb »

Mogę to zrozumieć, sam koszulkuje w grach wszystko, co się da zakoszulkować, a co wchodzi w interakcje z naszymi rękami. Jednak tutaj hmmm... Te kafle i ich grubość plus szczeliny, tak jak pisze @litk odbiera to estetykę grze. Z drugiej strony, nowa wersja ma zaokrąglone naroża i jest niekompatybilna że starą wersją i dodatkami, więc tutaj też mój zmysł planszowej estetyki cierpi :wink: chociaż mniej, jak przy zakoszulkowanych kaflach terenu.
Ostatnio zmieniony 19 lut 2022, 17:12 przez Gromb, łącznie zmieniany 1 raz.
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
azazelmo
Posty: 897
Rejestracja: 12 sie 2019, 10:49
Has thanked: 150 times
Been thanked: 281 times

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: azazelmo »

Ja korzystam z tekturowej wieży z dodatku… dodatku… Nazwa w tej chwili wyleciała mi z głowy.

Nie jest to jakoś super wygodny podajnik, ale podkleiłem go klejem. Kafelki chyba mniej się niszczą niż w woreczku. A nawet jeśli, to można wtedy brać z dołu.
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2447
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 555 times
Been thanked: 271 times

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: Markus »

Koszulkowanie kafelków carcasone jest hmmm....absurdalne.
Te kafle są niezniszczalne.
Nie wiem czy rozegrasz tę grę tyle razy aby zauważyć jakiekolwiek zniszczenie.
O zalania bym sie nie martwił. Moje przeżyly rozlanie 0.5 l piwa na ułożoną mapę ...i nic im nie jest. Wyschly i tyle. Zero śladow zalania.
Awatar użytkownika
noowy
Posty: 464
Rejestracja: 07 paź 2004, 16:28
Has thanked: 72 times
Been thanked: 138 times

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: noowy »

Beskid pisze: 18 lut 2022, 21:17 Koszulkowałeś kafelki? Ma to sens w praktyce?
Tak mam zakoszulkowaną całą kolekcję Carcassonne (zestaw Kakao również) i według mnie ma to jak najbardziej sens.

Używam wspomnianych już Swan Panasia Carcassonne 47x47 - są świetne, kafle wchodzą mocno na wcisk i bdb dolegają, od tyły są zaklejane na zakładkę. Jeszcze żadna koszulka mi się nie uszkodziła ani nie rozkleiła. Paczka 160 szt. w tej chwili kosztuje ~15PLN, więc koszt zabezpieczenia jednego pudła drogo nie wychodzi.

Moja pierwsza edycja po kilkudziesięciu partiach miała już spore ślady zużycia, po kilkuset wygląda tragicznie. Gram często z dziećmi lub ze znajomymi przy jedzeniu i piciu, do tego nie zawsze na stole. Mam w kolekcji kilka ciężko dostępnych tytułów i mini-dodatków. To wszystko sprawiło, że spróbowałem zakoszulkować jedno pudło i rozwiązanie spodobało mi się na tyle, że teraz mam zakoszulkowane wszystko.

Zakoszulkowane kafle imho prezentują się bez zarzutu. Jest między nimi ~1mm przerwa, która nie przeszkadza nawet gdy gramy w wersję z planszą startową (New Wolrd, Amazonia) lub na mapach. Problem jest tylko z 2-osobowym Zamkiem, 1mm przerwy to zbyt dużo i zabezpieczone kafle nie zmieszczą się w ciasnej ramce.

Ogólnie jeśli ktoś się zastanawia to polecam jedną paczkę na próbę, mogę też wysłać na PW zdjęcia dowolnej zakoszulkowanej wersji Carcassonne jeśli komuś by pomogło w decyzji.
ODPOWIEDZ