Malowanie planszówkowych figurek

Własnoręczne działania twórcze: upiększanie, inserty, malowanie figurek, tworzenie prototypów, stoły do planszówek itp.
bartekb8
Posty: 574
Rejestracja: 10 paź 2011, 11:03
Has thanked: 66 times
Been thanked: 59 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: bartekb8 »

Wiecie może jakiej farby użyto na bazę tej figurki?
https://images.squarespace-cdn.com/cont ... arab01.jpg
Mam na myśli pancerz. Przeszukałem neta, Citadel nie ma chyba odpowiednika, Vallejo ma Steampunk Copper, ale wydaje mi się że mimo wszystko jest to kolor zbyt ciepły - ten ze zdjęcia to taki zimniejszy metalik, bardziej wchodzący w brąz niż w żółcień.
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2086
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 432 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: tomp »

bartekb8 pisze: 07 cze 2021, 18:14 Wiecie może jakiej farby użyto na bazę tej figurki?
https://images.squarespace-cdn.com/cont ... arab01.jpg
Mam na myśli pancerz. Przeszukałem neta, Citadel nie ma chyba odpowiednika, Vallejo ma Steampunk Copper, ale wydaje mi się że mimo wszystko jest to kolor zbyt ciepły - ten ze zdjęcia to taki zimniejszy metalik, bardziej wchodzący w brąz niż w żółcień.
Amelinium :) Tego nie pomalujesz.
Wygląda mi to na komputerową grafikę.
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
bartekb8
Posty: 574
Rejestracja: 10 paź 2011, 11:03
Has thanked: 66 times
Been thanked: 59 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: bartekb8 »

No tak, to pewnie render, ale zastanawiam się nad kupnem i jestem ciekaw czy ktoś produkuje metaliki akrylowe o podobnej barwie? Kolorek w każdym razie bardzo ładny.
Awatar użytkownika
Zmij
Posty: 561
Rejestracja: 29 gru 2016, 11:00
Has thanked: 109 times
Been thanked: 202 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: Zmij »

bartekb8 pisze: 07 cze 2021, 21:39 No tak, to pewnie render, ale zastanawiam się nad kupnem i jestem ciekaw czy ktoś produkuje metaliki akrylowe o podobnej barwie? Kolorek w każdym razie bardzo ładny.
Myslę ze ktorys z colorshiftow od green stuff world by się nadal, uzywalem psychotic illusions i kolorek jak i efekt wyszedl swietny
https://www.greenstuffworld.com/img/cms ... nturas.jpg
bartekb8
Posty: 574
Rejestracja: 10 paź 2011, 11:03
Has thanked: 66 times
Been thanked: 59 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: bartekb8 »

Kurcze, fajne to. Są jeszcze farbki (też Greenstuffworld) o nazwie metal filters interference, też dają ciekawe efekty. Dzięki za podpowiedź!
whitewolf
Posty: 6
Rejestracja: 13 sty 2020, 14:48

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: whitewolf »

Cześć,

Dzisiaj zabrałem się pierwszy raz za malowanie figurek i niestety za późno zorientowałem się, że użyłem za ciemnego podkładu (czarny) w stosunku do farb których chciałem użyć -> po nałożeniu głównego koloru figurka jest cały czas czarna.

Co mogę w takiej sytuacji zrobić? Używałem podkładu czarnego Valejjo i farby Scale 75 Despair Green. Czy bez problemu mogę na takie warstwy nałożyć jaśniejszy podkład (szary)?

Z góry dziękuję za wszystkie pomysły 🙂
bartekb8
Posty: 574
Rejestracja: 10 paź 2011, 11:03
Has thanked: 66 times
Been thanked: 59 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: bartekb8 »

Nawet jasne kolory przykryją w końcu czarny podkład, wystarczy tylko nałożyć kilka warstw (2-3) tego samego koloru, za każdym razem czekając aż poprzednia wyschnie. No i pamiętać żeby te warstwy farby były cienkie, inaczej efekt będzie nieciekawy :wink:
khuba
Posty: 983
Rejestracja: 15 cze 2017, 11:36
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 308 times
Been thanked: 277 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: khuba »

Ale nie ma też problemu z nałożeniem jasnego podkładu na ciemny - często się tak robi żeby uzyskać szybki efekt cienia : googlnij sobie zenithal priming.
Sprzedam:
Cerebria, Miasteczka, Weather Machine - metalowe zębatki
Cyel
Posty: 2575
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1222 times
Been thanked: 1429 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: Cyel »

Każdy kolor da się namalować z czarnego podkładu i domyślnie się tak robi. Pytanie, jakie warstwy nakładałeś. Może kolor docelowy jest po prostu taki ciemny, że wygląda na czarny nawet po paru warstwach?
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
whitewolf
Posty: 6
Rejestracja: 13 sty 2020, 14:48

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: whitewolf »

Cyel pisze: 11 cze 2021, 07:17 Każdy kolor da się namalować z czarnego podkładu i domyślnie się tak robi. Pytanie, jakie warstwy nakładałeś. Może kolor docelowy jest po prostu taki ciemny, że wygląda na czarny nawet po paru warstwach?
Nałożyłem dwie warstwy i nadal wygląda na czarny. Dzisiaj spróbuję uzyc jaśniejszego koloru przy użyciu dry brush - jeżeli nie pomoże, to nałożę szarby podkład tak jak osób wcześniej polecała
MgK1989
Posty: 320
Rejestracja: 10 cze 2014, 10:34
Has thanked: 53 times
Been thanked: 125 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: MgK1989 »

Niektóre kolory mają problem z kryciem na czarnym podkładzie. Jeśli Twój kolor to nie jest 95% możesz pomalować sobie sany obszar jakimś dobrze napigmentowanym szarym lub beżowym(sprawdza się też biały akryl dobrej jakości dla malarzy w tubkach) i na to położyć kolor domyślny
Tuminure
Posty: 556
Rejestracja: 08 mar 2013, 12:07
Lokalizacja: Milewo
Has thanked: 2 times
Been thanked: 47 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: Tuminure »

whitewolf pisze: 11 cze 2021, 08:39
Cyel pisze: 11 cze 2021, 07:17 Każdy kolor da się namalować z czarnego podkładu i domyślnie się tak robi. Pytanie, jakie warstwy nakładałeś. Może kolor docelowy jest po prostu taki ciemny, że wygląda na czarny nawet po paru warstwach?
Nałożyłem dwie warstwy i nadal wygląda na czarny. Dzisiaj spróbuję uzyc jaśniejszego koloru przy użyciu dry brush - jeżeli nie pomoże, to nałożę szarby podkład tak jak osób wcześniej polecała
Jaki kolor (najlepiej podaj nazwę z opakowania) i jakiej firmy farba?
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: playerator »

Tuminure pisze: 11 cze 2021, 11:04 Jaki kolor (najlepiej podaj nazwę z opakowania) i jakiej firmy farba?
whitewolf pisze: 10 cze 2021, 20:49 (...) i farby Scale 75 Despair Green (...)
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 386 times
Been thanked: 452 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: KamradziejTomal »

playerator pisze: 11 cze 2021, 11:08
Tuminure pisze: 11 cze 2021, 11:04 Jaki kolor (najlepiej podaj nazwę z opakowania) i jakiej firmy farba?
whitewolf pisze: 10 cze 2021, 20:49 (...) i farby Scale 75 Despair Green (...)
Farby z tej linii nie kryją super ekstra natomiast na 100% trzeba nimi trząchać jak nienormalny przez 2-5 minut (chyba że ktoś ma wytrząsarkę/vortexa).

Oprócz tego polecam zrobić teraz na figurce drybrush za pomocą złamanej bieli jako najszybszy sposób na poradzenie sobie z czarnym podkładem.
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
whitewolf
Posty: 6
Rejestracja: 13 sty 2020, 14:48

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: whitewolf »

Dziękuję wszystkim za cenne rady :) nałożyłem Scale 75 Rlyeh Grey używając dry brush (rozjaśniło bardzo figurkę) I po wyschnięciu jeszcze raz pomalowałem Despair Green tez przy użyciu dry brush. Efekt końcowy jest bardzo zadawalający :D

Ale będąc już w tym temacie, czy możecie polecić lakier do ochrony?
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 386 times
Been thanked: 452 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: KamradziejTomal »

whitewolf pisze: 11 cze 2021, 11:32 Dziękuję wszystkim za cenne rady :) nałożyłem Scale 75 Rlyeh Grey używając dry brush (rozjaśniło bardzo figurkę) I po wyschnięciu jeszcze raz pomalowałem Despair Green tez przy użyciu dry brush. Efekt końcowy jest bardzo zadawalający :D

Ale będąc już w tym temacie, czy możecie polecić lakier do ochrony?
AK Interactive Ultra Matte do wszystkiego

Vallejo Metal Varnish do wszystkiego co ma się błyszczeć (metal, broń, gluty, macki, itp.)
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
Awatar użytkownika
Zmij
Posty: 561
Rejestracja: 29 gru 2016, 11:00
Has thanked: 109 times
Been thanked: 202 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: Zmij »

O ile koledze pasuje matowe wykończenie figurki to ten AK jaknajbardziej. Osobiście nie przepadam za matem wolę zdecydowanie satynę, kolory stają się takie przyjemniejsze dla oka, bardziej zywe. Kładę z pędzla mix vallejo matowego z glossem mniej więcej pół na pół z delikatną przewaga glossa. Ten sposób bardzo dobrze zabezpiecza figurki i można je pomalowane masowo w woreczkach strunowych bez obaw przechowywac. Z tym że jest to napewno bardziej pracochłonne niż psikniecie sprayem
Awatar użytkownika
andrzejstrzelba
Posty: 560
Rejestracja: 03 gru 2019, 17:40
Has thanked: 244 times
Been thanked: 293 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: andrzejstrzelba »

Mam dwa pytania.

Jakich farb używacie i jakie polecacie do malowania "metalu". Pytam o normalną farbę metaliczną złotą i srebrną, a nie NMM.

Wiem, że wash'a nie powinno się traktować suszarką do włosów, a jak wygląda sytuacja z glaze'em. Można czy nie ?
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2756
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 326 times
Been thanked: 1256 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: Yuri »

andrzejstrzelba pisze: 11 cze 2021, 15:08 Mam dwa pytania.

Jakich farb używacie i jakie polecacie do malowania "metalu". Pytam o normalną farbę metaliczną złotą i srebrną, a nie NMM.

Wiem, że wash'a nie powinno się traktować suszarką do włosów, a jak wygląda sytuacja z glaze'em. Można czy nie ?
Co do metalu to Vallejo ma baaardzo ładne metaliki, ale gęste mocno.
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 386 times
Been thanked: 452 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: KamradziejTomal »

andrzejstrzelba pisze: 11 cze 2021, 15:08 Mam dwa pytania.

Jakich farb używacie i jakie polecacie do malowania "metalu". Pytam o normalną farbę metaliczną złotą i srebrną, a nie NMM.

Wiem, że wash'a nie powinno się traktować suszarką do włosów, a jak wygląda sytuacja z glaze'em. Można czy nie ?
Vellejo Metal Color:

https://acrylicosvallejo.com/en/categor ... -color-en/

Są intensywnie napakowane pigmentem
Pigment jest drobny i wszystko wygląda gładko (nie widać płatków brokatu na figurce)
Świetnie kryje
Świetnie działa z pędzla jak i z aero (to drugie to nie moja opinia ale słyszę ją od każdego kogo znam i ma aero)
Świetnie miesza się z inkami/contrastami


Co do suszarki - washe można trochę podsuszać jak już ściekną do zakamarków. Glaze-y w zasadzie nie wiem po co być miał suszyć, skoro nakładasz tak malutką warstwę farby. Wyschnie Ci zanim pójdziesz po suszarkę a z drugiej strony będziesz musiał tyle tego nakładać, że suszarkę musiałbyś non stop pstrykać on/off.
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
Awatar użytkownika
Zmij
Posty: 561
Rejestracja: 29 gru 2016, 11:00
Has thanked: 109 times
Been thanked: 202 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: Zmij »

andrzejstrzelba pisze: 11 cze 2021, 15:08 Mam dwa pytania.

Jakich farb używacie i jakie polecacie do malowania "metalu". Pytam o normalną farbę metaliczną złotą i srebrną, a nie NMM.

Wiem, że wash'a nie powinno się traktować suszarką do włosów, a jak wygląda sytuacja z glaze'em. Można czy nie ?
Ze złotego to najładniejszy wg mnie to retributor armor od citadela. Ze srebrnych to z ciemniejszych leadbelcher od citadela a jaśniejszych gunmetal od vallejo
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2424
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 525 times
Been thanked: 456 times
Kontakt:

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: Jiloo »

andrzejstrzelba pisze: 11 cze 2021, 15:08 Jakich farb używacie i jakie polecacie do malowania "metalu". Pytam o normalną farbę metaliczną złotą i srebrną, a nie NMM.
Ja oszalałem na punkcie farb metalicznych od Scale75, piękne kolory i konsystencja.
No I te nazwy: Black Metal, Trash Metal, Heavy Metal... :lol:
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 2332 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: Curiosity »

KamradziejTomal pisze: 11 cze 2021, 15:39 Vellejo Metal Color:


Świetnie działa z pędzla jak i z aero (to drugie to nie moja opinia ale słyszę ją od każdego kogo znam i ma aero)
Potwierdzam. Aż przyjemnie malować.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
andrzejstrzelba
Posty: 560
Rejestracja: 03 gru 2019, 17:40
Has thanked: 244 times
Been thanked: 293 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: andrzejstrzelba »

No to wezmę dwa kolory Metal Color od Vallejo. Dzięki
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 2332 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: Curiosity »

Tu masz poglądowe jak wyglądają na modelu. Seria Air jest przeznaczona do aerografów.
Spoiler:
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
ODPOWIEDZ