Dominion czy Dominion Intryga? Które lepsze do grania głownie z żoną we 2?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
tomwro
Posty: 338
Rejestracja: 12 kwie 2021, 07:47
Has thanked: 21 times
Been thanked: 56 times

Dominion czy Dominion Intryga? Które lepsze do grania głownie z żoną we 2?

Post autor: tomwro »

Hej, hej.
Jak w tytule. Dominion czy Dominion Intryga? Które lepsze do grania głownie z żoną we 2?
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1115 times
Been thanked: 1282 times

Re: Dominion czy Dominion Intryga? Które lepsze do grania głownie z żoną we 2?

Post autor: seki »

Z uwagi na trudną dostępność kupił bym tę która będzie tańsza. Intryga ma ciekawsze karty ale tak naprawdę siła Dominiona tkwi w dodatkach aby wprowadzić dużą zmienność rozgrywek. Nawet te same karty na stole w połączeniu z innymi sprawiają, że rozgrywka wygląda zupełnie inaczej. Ciężko będzie Ci pozostać tylko przy jednym pudle. Dominion nawet po wielu poznanych grach deckbuildingowych dla mnie nadal jest najlepszy w tej mechanice bo to kwintesencja deckbuildingu. Jest on czysty a różnice w budowaniu talii przez graczy bardzo intrygujące.
Awatar użytkownika
trixon
Posty: 629
Rejestracja: 24 sie 2020, 10:08
Has thanked: 256 times
Been thanked: 288 times

Re: Dominion czy Dominion Intryga? Które lepsze do grania głownie z żoną we 2?

Post autor: trixon »

Zacząłbym od podstawki (moje subiektywne zdanie). Intryga z tego co kojarzę zawiera więcej kart z interakcją między graczami, przez co troszkę bardziej traci względem podstawki na grze w 2 osoby.
Jeżeli nie żal Ci kasy, a cebula w twym sercu gości, to zawsze możesz wziąć od razu big boxa (jest w mepel.pl), który zawiera obie te gry. Sumarycznie wychodzi taniej o kilkadziesiąt złotych. Jeżeli uśmiechniesz się do jakiegoś forumowicza ze zniżką to dodatkowo kilkanaście złotych mniej.
tomwro
Posty: 338
Rejestracja: 12 kwie 2021, 07:47
Has thanked: 21 times
Been thanked: 56 times

Re: Dominion czy Dominion Intryga? Które lepsze do grania głownie z żoną we 2?

Post autor: tomwro »

Tylko z tego co tam widziałem to wersje ENG. Wolałbym jednak PL, by mieć możliwość zagrać w większym gronie jak mam się spodoba.
Niestety bariera językowa często to utrudnia. Tym bardziej "nieplanszówkowcom".
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1115 times
Been thanked: 1282 times

Re: Dominion czy Dominion Intryga? Które lepsze do grania głownie z żoną we 2?

Post autor: seki »

trixon pisze: 11 cze 2021, 09:25 Zacząłbym od podstawki (moje subiektywne zdanie). Intryga z tego co kojarzę zawiera więcej kart z interakcją między graczami, przez co troszkę bardziej traci względem podstawki na grze w 2 osoby.
Ja bym powiedział, że interakcja w 2 osoby jest równie potrzebna jak w grze wieloosobowej w związku z czym Intryga nadal ma przewagę nad zwykłą podstawką Dominiona.
Awatar użytkownika
trixon
Posty: 629
Rejestracja: 24 sie 2020, 10:08
Has thanked: 256 times
Been thanked: 288 times

Re: Dominion czy Dominion Intryga? Które lepsze do grania głownie z żoną we 2?

Post autor: trixon »

seki pisze: 11 cze 2021, 09:48
trixon pisze: 11 cze 2021, 09:25 Zacząłbym od podstawki (moje subiektywne zdanie). Intryga z tego co kojarzę zawiera więcej kart z interakcją między graczami, przez co troszkę bardziej traci względem podstawki na grze w 2 osoby.
Ja bym powiedział, że interakcja w 2 osoby jest równie potrzebna jak w grze wieloosobowej w związku z czym Intryga nadal ma przewagę nad zwykłą podstawką Dominiona.
Zgadzam się, interakcja między graczami jest wskazana, nawet między dwoma. Miałem bardziej na myśli karty, które np. kontrują efekty przeciwników itp. Jeżeli mnie pamięć nie myli to występowały (wyłącznie lub w większej ilości) one w Intrydze. Tego typu karty w mojej ocenie bardziej są lukratywne w decku przy większej ilości graczy. W naszych rozgrywkach na 2 osoby zdarzało się, że w ogóle nie były przez nas wybierane. Tak jak mówiłem, to tylko moje subiektywne zdanie, nie jestem znawcą Dominiona, w grę zagrałem może 3-4 razy już jakiś kawałek czasu temu.
Awatar użytkownika
Seykan
Posty: 724
Rejestracja: 19 mar 2020, 11:57
Has thanked: 150 times
Been thanked: 155 times

Re: Dominion czy Dominion Intryga? Które lepsze do grania głownie z żoną we 2?

Post autor: Seykan »

Małe wtrącenie z mojej strony - czy Dominion ma ciężki angielski? Tzn. osoby z powiedzmy poziomem B2 pograją? Chciałbym kiedyś wejść bardziej w całość, ale jak widzę dodatki to tylko i wyłącznie w j. angielskim.
Tuminure
Posty: 556
Rejestracja: 08 mar 2013, 12:07
Lokalizacja: Milewo
Has thanked: 2 times
Been thanked: 47 times

Re: Dominion czy Dominion Intryga? Które lepsze do grania głownie z żoną we 2?

Post autor: Tuminure »

Seykan pisze: 11 cze 2021, 11:07 Małe wtrącenie z mojej strony - czy Dominion ma ciężki angielski? Tzn. osoby z powiedzmy poziomem B2 pograją? Chciałbym kiedyś wejść bardziej w całość, ale jak widzę dodatki to tylko i wyłącznie w j. angielskim.
Moim zdaniem tak ale najlepiej przejrzyj kilka kart i sam oceń czy dadzą sobie radę z tym co jest w kolumnie "text" http://wiki.dominionstrategy.com/index. ... t_of_cards. Można też dodać, że w pewnym sensie im nowszy dodatek, tym trudniejsze mechaniki i teksty. Z podstawką pewnie sobie prędzej poradzą, niż z najnowszymi dodatkami.
Asurmar
Posty: 324
Rejestracja: 22 mar 2019, 08:54
Has thanked: 117 times
Been thanked: 174 times

Re: Dominion czy Dominion Intryga? Które lepsze do grania głownie z żoną we 2?

Post autor: Asurmar »

Z tą zależnością językową Dominiona to nie jest aż tak źle. Ja gram z jednym dodatkiem po niemiecku. Sam tego języka nie znam (za to żona zna całkiem dobrze), ale wydrukowałem sobie i zalaminowałem "ściągawki" z polską wersją karty. Ściągawka leży na stole obok stosu i mogę sobie na nią spojrzeć jak zapomnę co robi karta. Dominion to taka specyficzna gra, gdzie większość główkowania jest w momencie wylosowania 10 stosów. Wtedy wszyscy oglądają karty i starają się obmyślić taktykę. Czasem w tym momencie nawet karty które są po polsku mogą być niejasne, ale należy wtedy po prostu zapytać współgraczy, sprawdzić w instrukcji albo na BGG. Potem jak już się gra, to zwykle wybiera się od 2 do 5 kart które pasują do Twojej taktyki i wie się, jak te karty działają.
Awatar użytkownika
birdm
Posty: 155
Rejestracja: 13 lip 2018, 10:53
Has thanked: 8 times
Been thanked: 28 times

Re: Dominion czy Dominion Intryga? Które lepsze do grania głownie z żoną we 2?

Post autor: birdm »

Ja osobiście polecę Intrygę. Od niej zaczynałem i uważam, że był to trafny wybór. Dokupiłem dodatek Złoty Wiek), bo z czasem po kilkudziesięciu partiach zaczynało być monotonnie. Noszę się z zamiarem dokupienia reszty. Niestety GFP upadło i nowych wersji po polsku nie ma... A z dodatkami, które były wydane w wersji PL jest ciężko, nie mówiąc już o cenach z kosmosu(widziałem po 4-5 stówek). Bardzo żałuję, że nikt nie przejął na nasz rynek tej gry... Można grać w wersję angielską, ale to nie to samo.
ODPOWIEDZ