On Mars (Vital Lacerda)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Jools
Posty: 640
Rejestracja: 13 sty 2019, 18:11
Has thanked: 55 times
Been thanked: 205 times

Re: On Mars (Vital Lacerda)

Post autor: Jools »

sasquach pisze: 09 mar 2021, 17:27
Jools pisze: 09 mar 2021, 16:55 Jako posiadacz On Marsa PL:
Wersja PL ma wszystko oprócz promo karty Beacon, czyli 99%.
Za pół tysiąca złotych wypadałoby żeby tak było.
No nie: https://www.rebel.pl/gry-planszowe/on-m ... 10847.html
"UWAGA! Gra nie zawiera elementów z kampanii KS. Są one dostępne osobno w postaci Upgrade Pack'a. Produkt zawiera instrukcję i kompendium w języku polskim. Część elementów gry może być zależna językowo, więc gracze nie znający języka angielskiego mogą mieć utrudnioną rozgrywkę."

Jak ktoś kupował grę w ramach KS u Hobbitów to miał Upgrade Packa i kartę promo w cenie. W pozostałych przypadkach to już kwestia sprzedawcy. Nie ma gwarancji, że będzie w niej upgrade pack.
Deluxe Edition którą kupowałem z 3Trolli zawierała upgrade pack wewnątrz. A kupowałem w grudniu jakoś normalnie ze sklepu.
Tj.:
The On Mars: Upgrade Pack Includes:
1 - Blueprint Board (50x20mm)
12 - Additional Contract Cards
6 - Private Goal Expansion Cards.


Jedyne czego nie miałem to karta budunku Beacon.


https://hobbity.pl/ekonomiczne/on-mars- ... -pack.html
sasquach
Posty: 1831
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 934 times
Been thanked: 586 times

Re: On Mars (Vital Lacerda)

Post autor: sasquach »

Dlatego napisałem "W pozostałych przypadkach to już kwestia sprzedawcy." :)
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3645
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 118 times

Re: On Mars (Vital Lacerda)

Post autor: gafik »

Jestem już po 8 rozgrywkach. Wszystkie składy osobowe zaliczone (2,3,4). Solo chyba nie usiądę do tego. 1h na rozłożenie i uprzątnięcie... :wink:
Przy graniu w 2-4 jak każdy weźmie na siebie część setupu to można nawet poniżej 20 min. zejść. Tak naprawdę to gra nie jest długa, u nas partie trwały od 1,5h (przy 2. graczach) do 3h (przy 4.). Wcale nie czuje się upływającego czasu.
Ależ ta gra nabiera rumieńców z każdą partią (jak chyba każda dobra gra).
Tylko 1 akcja (druga opcjonalnie) i tyle możliwości. Liczba powiązań i rozkminka jak je na maxa posklejać rozgrzewa zwoje niemiłosiernie.
Na 3-4 graczy jakoś mi tam idzie i nawet raz wygrałem. Ale na 2 graczy to ja nie umiem. Próbowałem już wszystkiego i nie daję rady :P
Ile punktów udaje wam się zdobyć? U nas rekord to 140.
krwlng
Posty: 438
Rejestracja: 12 sie 2018, 14:15
Has thanked: 111 times
Been thanked: 131 times

Re: On Mars (Vital Lacerda)

Post autor: krwlng »

gafik pisze: 15 mar 2021, 19:36 Ile punktów udaje wam się zdobyć? U nas rekord to 140.
210 na 4 os, 148 na 2 os.
buhaj
Posty: 1044
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 857 times
Been thanked: 512 times

Re: On Mars (Vital Lacerda)

Post autor: buhaj »

gafik pisze: 15 mar 2021, 19:36 Jestem już po 8 rozgrywkach. Wszystkie składy osobowe zaliczone (2,3,4). Solo chyba nie usiądę do tego. 1h na rozłożenie i uprzątnięcie... :wink:
Przy graniu w 2-4 jak każdy weźmie na siebie część setupu to można nawet poniżej 20 min. zejść. Tak naprawdę to gra nie jest długa, u nas partie trwały od 1,5h (przy 2. graczach) do 3h (przy 4.). Wcale nie czuje się upływającego czasu.
Ależ ta gra nabiera rumieńców z każdą partią (jak chyba każda dobra gra).
Tylko 1 akcja (druga opcjonalnie) i tyle możliwości. Liczba powiązań i rozkminka jak je na maxa posklejać rozgrzewa zwoje niemiłosiernie.
Na 3-4 graczy jakoś mi tam idzie i nawet raz wygrałem. Ale na 2 graczy to ja nie umiem. Próbowałem już wszystkiego i nie daję rady :P
Ile punktów udaje wam się zdobyć? U nas rekord to 140.
Autentycznie próbuję sobie wyobrazić jak rozłożenie i złożenie może trwać godzinę. Mnie to zajmuje około 20 minut i to jak się nie śpieszę :)
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3645
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 118 times

Re: On Mars (Vital Lacerda)

Post autor: gafik »

buhaj pisze: 16 mar 2021, 11:02 Autentycznie próbuję sobie wyobrazić jak rozłożenie i złożenie może trwać godzinę. Mnie to zajmuje około 20 minut i to jak się nie śpieszę :)
Może ja jestem taki ślamazarny? Muszę poćwiczyć. :D
Solo nie rozkładałem, może jest mniej rzeczy do rozłożenia? Ale na 4 os. to jednak troszkę schodzi: wszystkie żetony (LSS, odkryć, terenów, technologii, surowców), karty..., meeple..., kosteczki..., kruształki... jednak troszkę się tego zbiera. No a potem to posegregować, poukładać do insertów... i na koniec dźwignąć pudło na półkę :P
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: On Mars (Vital Lacerda)

Post autor: Abizaas »

U nas jak rozkładamy w dwie osoby rozgrywkę dla dwóch graczy to maksymalnie 10 minut nam schodzi.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Awatar użytkownika
mistrz_yon
Posty: 705
Rejestracja: 26 kwie 2005, 11:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 252 times
Kontakt:

Re: On Mars (Vital Lacerda)

Post autor: mistrz_yon »

gafik pisze: 16 mar 2021, 11:43 Może ja jestem taki ślamazarny? Muszę poćwiczyć. :D
Solo nie rozkładałem, może jest mniej rzeczy do rozłożenia? Ale na 4 os. to jednak troszkę schodzi: wszystkie żetony (LSS, odkryć, terenów, technologii, surowców), karty..., meeple..., kosteczki..., kruształki... jednak troszkę się tego zbiera. No a potem to posegregować, poukładać do insertów... i na koniec dźwignąć pudło na półkę :P
Polecam rozłożenie FCM dla treningu :lol:
Awatar użytkownika
Szewa
Posty: 866
Rejestracja: 10 sie 2016, 12:33
Has thanked: 353 times
Been thanked: 501 times

Re: On Mars (Vital Lacerda)

Post autor: Szewa »

Wczoraj pierwsze podejscie do twòrczosci Pana Lacerdy (chyba, możliwe, ze kiedyś grałem w Vinhos, ale nie jestem 100% pewien).

Gralismy w dwie osoby, tlumaczenie zajelo mi okolo 50 minut. Przerażająca ilość możliwości i akcji do wykonania na początku, przerodziła się w płynną rozgrywkę bez większych zastojów. Świetny system podziału planszy na dwie strefy i w zależności od strefy dostęp do konkretnych akcji. Na orbcie zbierasz surowce, rozwijasz technologię oraz łapiesz projekty, aby na marsie eksplorować i budować systemy kolonii. Trzeba planować długoterminowo, bo o ile na początku gry możesz co turę zmieniać stronę planszy z akcjami, to im dalej w grę tym częstotliwość się zmienia i źle przygotowanie może skutkować tym, że nie będziesz miał co robić lub będziesz musiał zapłacić wysoką cenę (w punktach) za zmianę stron i dostęp do akcji.

Mialem nadzieje, że mi sie nie spodoba i sprzedam robiąc tym samym miejsce na pòłce,
Jednak zdecydowanie zostaje w kolekcji.
Top10:
1. A Song of Ice & Fire 2. Wojna o pierścień 3. Dominant Species 4. Brass: Birmingham 5. A Game of Thrones 2ed 6.Pax Renaissance 2ed 7. Tyrants of the Underdark 8. Zombicide:2nd 9. Empires: Age of Discovery
Honorowa: Lotr LCG
Stilar
Posty: 1
Rejestracja: 31 mar 2021, 21:34

Re: On Mars (Vital Lacerda)

Post autor: Stilar »

Witam!
Drodzy forumowicze. Czy jest ktoś w stanie pomuc w znalezieniu polskiej wersji językowej gry On Mars?
Pozdrawiam i dziękuje
Matcase
Posty: 34
Rejestracja: 22 maja 2019, 21:23
Has thanked: 32 times
Been thanked: 22 times

Re: On Mars (Vital Lacerda)

Post autor: Matcase »

https://dragoneye.pl/on-mars-edycja-kic ... -1765.html
W tym sklepie są zawsze dobre ceny .
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1186
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 22 times

Re: On Mars (Vital Lacerda)

Post autor: veljarek »

Ma ktoś instrukcję polską, najlepiej w PDF?
Plis
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
Awatar użytkownika
szutek
Posty: 430
Rejestracja: 17 wrz 2011, 17:42
Has thanked: 16 times
Been thanked: 32 times

Re: On Mars (Vital Lacerda)

Post autor: szutek »

Znalazłem dosyć poważnego byka w polskiej instrukcji od Hobbitów, a konkretnie w Kompendium. Chodzi o opis Żetonu Odkryć (Discovery Tile) związanego z możliwością skonstruowania dowolnego lub konkretnego rodzaju budynku.

Polska wersja:
" Skonstruuj przedstawiony rodzaj Budynku. Wymaga Technologii na poziomie 2 lub większym"

Angielska wersja:
"Construct the depicted type of Building. Tech required if size 2 or greater"

Jak widać ewidentnie polska wersja wprowadza w błąd wskazując, że dla budowy budynku konieczne jest posiadanie technologii kompleksów danego budynku, podczas gdy wymóg posiadania technologii dotyczy wyłącznie budowy w kompleksie (według zasad ogólnych).
Awatar użytkownika
VivoBrezo
Posty: 781
Rejestracja: 11 sie 2019, 10:56
Has thanked: 155 times
Been thanked: 528 times
Kontakt:

Re: On Mars (Vital Lacerda)

Post autor: VivoBrezo »

szutek pisze: 26 cze 2021, 19:03 Znalazłem dosyć poważnego byka w polskiej instrukcji od Hobbitów, a konkretnie w Kompendium. Chodzi o opis Żetonu Odkryć (Discovery Tile) związanego z możliwością skonstruowania dowolnego lub konkretnego rodzaju budynku.

Polska wersja:
" Skonstruuj przedstawiony rodzaj Budynku. Wymaga Technologii na poziomie 2 lub większym"

Angielska wersja:
"Construct the depicted type of Building. Tech required if size 2 or greater"

Jak widać ewidentnie polska wersja wprowadza w błąd wskazując, że dla budowy budynku konieczne jest posiadanie technologii kompleksów danego budynku, podczas gdy wymóg posiadania technologii dotyczy wyłącznie budowy w kompleksie (według zasad ogólnych).
Abstrahując od tego, że według instrukcji gralismy źle, myśląc że gramy dobrze. Na szczęście okazało się, że gramy dobrze, a instrukcja chciała nas oszukać :D
Cześć! Nie widzicie nas, ale możecie nas usłyszeć w podcaście Kości, Piony i Bastiony. Rozmawiamy o grach, które lubimy, bo życie jest za krótkie, na te słabe.
Kości, Piony i Bastiony Youtube
Kości, Piony i Bastiony Spotify
sasquach
Posty: 1831
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 934 times
Been thanked: 586 times

Re: On Mars (Vital Lacerda)

Post autor: sasquach »

No i oficjalnie :) Hobbity wydadzą dodatek, pewnie po polsku.
Spoiler:
Awatar użytkownika
kuchar
Posty: 104
Rejestracja: 05 lip 2019, 18:45
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 29 times
Been thanked: 47 times

Re: On Mars (Vital Lacerda)

Post autor: kuchar »

Dodatek, który na KS pojawi się już w czwartek, niestety będzie trochę mniejszy niż podstawka :? . Już chyba wolałbym więcej powietrza, ale żeby na długość dorównywał pozostałym pudełkom eagle gryphon games.

Obrazek

źródło: https://www.instagram.com/p/CRHZmrgM2oW/
sasquach
Posty: 1831
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 934 times
Been thanked: 586 times

Re: On Mars (Vital Lacerda)

Post autor: sasquach »

może uda się wszystko w podstawce upchnąć
dwaduzepe
Posty: 687
Rejestracja: 27 maja 2020, 14:27
Has thanked: 125 times
Been thanked: 254 times

Re: On Mars (Vital Lacerda)

Post autor: dwaduzepe »

sasquach pisze: 11 lip 2021, 11:39 może uda się wszystko w podstawce upchnąć
ty masz jakies luzy w pudelku on mars?!
sasquach
Posty: 1831
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 934 times
Been thanked: 586 times

Re: On Mars (Vital Lacerda)

Post autor: sasquach »

jak się wywali insert to potencjał jest
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3354
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1033 times
Been thanked: 2010 times

Re: On Mars (Vital Lacerda)

Post autor: Ardel12 »

sasquach pisze: 11 lip 2021, 22:27 jak się wywali insert to potencjał jest
Nie po to płace miliony monet, by wraz z nadejściem dodatku wywalać w kosz przygotowany insert i wrzucać elementy w woreczki lub kupować/tworzyć swój insert. Dla mnie słabo to przemyśleli i jestem obecnie na nie dla tego dodatku.
Awatar użytkownika
qreqorek
Posty: 418
Rejestracja: 26 maja 2015, 22:42
Has thanked: 191 times
Been thanked: 521 times

Re: On Mars (Vital Lacerda)

Post autor: qreqorek »

Ardel12 pisze: 12 lip 2021, 12:33
sasquach pisze: 11 lip 2021, 22:27 jak się wywali insert to potencjał jest
Nie po to płace miliony monet, by wraz z nadejściem dodatku wywalać w kosz przygotowany insert i wrzucać elementy w woreczki lub kupować/tworzyć swój insert. Dla mnie słabo to przemyśleli i jestem obecnie na nie dla tego dodatku.
Rozumiem. Przyjmuję zatem że wolisz sytuacje, gdy wydawca wydaje grę i zostawia w niej miejsce na dodatek i nie jest dla Ciebie problemem, że zamiast wydać pełną grę, to ją podzielił, aby dodatkowo zarobić na dodatku?

A tak na poważnie, myślę iż Vital nie planował w ogóle dodatku do tej gry. Czasy się jednak zmieniły i po przemyśleniu tematu wraz z wydawcą zdecydowali, że dodatek jest możliwy i korzystny dla wszystkich. Ja się z dodatku cieszę, a kwestia składowania to temat wtórny. Jeśli mechanicznie będzie dobry, to go kupię, jak nie będzie - to nie.
sasquach
Posty: 1831
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 934 times
Been thanked: 586 times

Re: On Mars (Vital Lacerda)

Post autor: sasquach »

qreqorek pisze: 12 lip 2021, 13:30 A tak na poważnie, myślę iż Vital nie planował w ogóle dodatku do tej gry. Czasy się jednak zmieniły i po przemyśleniu tematu wraz z wydawcą zdecydowali, że dodatek jest możliwy i korzystny dla wszystkich. Ja się z dodatku cieszę, a kwestia składowania to temat wtórny. Jeśli mechanicznie będzie dobry, to go kupię, jak nie będzie - to nie.
Plany były od samego początku bo już w kampanii KS podstawki była informacja o dodatku. Ale miał się inaczej nazywać i pewnie inaczej wyglądać.
Awatar użytkownika
kuchar
Posty: 104
Rejestracja: 05 lip 2019, 18:45
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 29 times
Been thanked: 47 times

Re: On Mars (Vital Lacerda)

Post autor: kuchar »

Jest i pierwsze wideo z rozgrywki
https://youtu.be/Qfl7L-Q17Rc
Awatar użytkownika
Siersciu
Posty: 165
Rejestracja: 26 kwie 2020, 01:02
Lokalizacja: Radzionków
Has thanked: 176 times
Been thanked: 53 times

Re: On Mars (Vital Lacerda)

Post autor: Siersciu »

Dodatek miał się nazywać Surviving Mars jak pewna gra na Steam'ie. Zmienili tytuł, bo podobno nie chcieli wprowadzać ludzi w zakłopotanie w związku z identyczną nazwą obu gier. Nie mogę się doczekać dodatku, bo mam nadzieję, że usprawni bardziej granie solo skoro są to scenariusze do gry kooperacyjnej. Wariant solo w podstawce to jest dodatkowa gra w grze i po prostu męczy strasznie. Szkoda, że nie zabrał się za to Turczi od samego początku. W Kanbanie EV tryb solo działa naprawdę sprawnie.
Awatar użytkownika
kuchar
Posty: 104
Rejestracja: 05 lip 2019, 18:45
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 29 times
Been thanked: 47 times

Re: On Mars (Vital Lacerda)

Post autor: kuchar »

Jest i wideo z rozgrywki na kanale Before You Play
https://youtu.be/_HE_d9oNrSQ
ODPOWIEDZ