Diuna: Imperium / Dune: Imperium (Paul Dennen)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
dwaduzepe
Posty: 687
Rejestracja: 27 maja 2020, 14:27
Has thanked: 125 times
Been thanked: 254 times

Re: Dune: Imperium / Diuna: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: dwaduzepe »

Dosc szokujaca jest opinia, ze ta gra komus sie podoba bardziej na 2 niz 4 osoby. Ona wydaje sie idealnie skrojona pod 4 osoby...
Wosho
Posty: 1439
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Dune: Imperium / Diuna: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: Wosho »

Jup na 4ech jest idealnie, ciasno i ciekawie, ale w kazdej konfiguracji gra jest swietna. W przeciwienstwie np do Barrage gdzie na 3 jest po prostu za luzno. Plus dwoch moze sie wzajemnie zabudowac i trzeci zyska.
Awatar użytkownika
kci83
Posty: 405
Rejestracja: 24 kwie 2020, 23:45
Has thanked: 76 times
Been thanked: 76 times

Re: Dune: Imperium / Diuna: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: kci83 »

I po pierwszej rozgrywce solo.

Z automy korzystam w appce w telefonie, wszystko jest w miarę zrozumiałe i leci dosyć płynnie. Na samym początku niewiele się dzieje, a kładąc większy nacisk na bitwy, udawało mi się wygrywać bitwy bez większego problemu, jednak pod sam koniec zaczęło się robić ciekawiej i gdy myślałem, że niewielka przewaga na torze punktów będzie wystarczająca do wygranej, to zaczęły się roszady we frakcjach na torze wypływów, wymiana sojuszy, zmiany na torach punktów i koniec końców priorytet wygrania prawie każdej bitwy na niewiele się zdał bo za kolejne miejsca w bitwach Glossu i Earl zaczęli zdobywać zasoby i wymieniać je na punkty i.... niestety skończyło się na mojej przegranej ;).

Deckbuilding w solo jest niewielki, ale wspominano już o tym, bo chociaż stos kart jest spory to jednak aż tak często nie robi się zakupów, podobnie z kartami Intryg, które wprowadzają całkiem fajne urozmaicenie w grze, to jednak dużo ich nie zobaczyłem... z drugiej strony to może i dobrze, bo jest to jakiś dodatkowy aspekt regrywalności i od odkrywania czegoś nowego w grze.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Dune: Imperium / Diuna: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

I jestem po pierwszej partii 3-osobowej.
+ proste zasady
+ fajne połączenie worker plejsmentu z kartami które determinują określone akcje/pola z których można skorzystać
+ karty intrygi które są intrygujące :wink:
+ szybki setup
+ Brzdękopodobne karty :D
+/- gra się dość długo jak na to co się w tej grze robi, choć z drugiej strony się nie dłuży
- gra na 3-4 graczy, właściwie to nie minus tylko takie przekłamanie, że gra 1-4 a dla mnie to 3-4 graczy :D
- na tę chwilę 50 miejsce w rankingu BGG...? :shock: To chyba zasługa hajpu na Diunowatość tematu i filmu... na premierę którego trzeba jeszcze poczekać, i generalnie nie wiem co kogo bardziej hajpuje film grę, czy gra film :lol:

Generalnie ta gra to takie przeciąganie liny, taka Goa w świecie Diuny i przesuwanie suwaczków. Solidna gra, ale bez efektu Wow i nie więcej niż 7/10. :D
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
probbi
Posty: 950
Rejestracja: 28 gru 2016, 15:13
Lokalizacja: Nadarzyn
Has thanked: 48 times
Been thanked: 91 times

Re: Dune: Imperium / Diuna: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: probbi »

Dr. Nikczemniuk pisze: 07 lip 2021, 16:04 taka Goa w świecie Diuny i przesuwanie suwaczków.
Say what? Mówisz na pewno o Diunie czy losowo rzuciłeś te porównania?
Awatar użytkownika
kci83
Posty: 405
Rejestracja: 24 kwie 2020, 23:45
Has thanked: 76 times
Been thanked: 76 times

Re: Dune: Imperium / Diuna: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: kci83 »

Nie wiem czy ktoś o tym wspominał, ale są 2 appki, jedna "zwykła" i druga od Dire Wolf w której dla trybu solo w opcjach jest coś takiego jak Imperium Churn, czyli w skrócie chodzi o dodatkową podmianę / usunięcie co jakiś czas 2 kart z rynku (symulacja kupna kart przez autome). Dodatkowo jest Arrakeen Scouts (3-4 graczy) chyba cos w rodzaju dodatkowych eventów i misji, które pojawiają się w trakcie gry.

Jest już zapowiedź nowego dodatku Rise of Ix : https://www.direwolfdigital.com/news/ri ... -imperium/
manicminer
Posty: 821
Rejestracja: 07 wrz 2019, 15:00
Has thanked: 74 times
Been thanked: 103 times

Re: Dune: Imperium / Diuna: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: manicminer »

kci83 pisze: 07 lip 2021, 16:43

Jest już zapowiedź nowego dodatku Rise of Ix : https://www.direwolfdigital.com/news/ri ... -imperium/
Świetnie! Liczę że wersja PL też będzie na święta, razem z Deluxe.
Awatar użytkownika
Tachion
Posty: 422
Rejestracja: 24 sty 2019, 00:16
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 168 times
Been thanked: 207 times

Re: Dune: Imperium / Diuna: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: Tachion »

Jeśli nie zamówili go parę miesięcy wcześniej to szczerze wątpię. Z reguły kontenery żeby towar dotarł na Black Friday i Święta trzeba było rezerwować we wrześniu żeby być na styk. Raczej ten zapis "Holidays 2021" dotyczy wersji angielskiej, podobnie jak było z podstawką i jej pierwszym drukiem. A mieliśmy chyba pół roku różnicy między angielską i polską wersją.
A odnośnie samego dodatku to zapowiada się super. Więcej kart intrygi, dodatkowe postaci, stałe bonusy i dodatkowy rodzaj akcji. Brzmi super.
sasquach
Posty: 1828
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 934 times
Been thanked: 585 times

Re: Dune: Imperium / Diuna: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: sasquach »

🦆🦆🦆 PLANETA IX 🦆🦆🦆
Ogrywacie Diunę? Mamy nadzieję, że się podoba i chcecie więcej. Nasz partner Dire Wolf Digital ogłosił dziś dodatek do Diuny: Imperium. Śpieszymy z wiadomością, że pliki do polskiego wydania są już na ukończeniu i niedługo lecą do drukarni. Sytuacja produkcyjno-transportowa w tym roku jest mocno niepewna, ale liczymy, że dodatek pojawi się w sklepach w GRUDNIU. Bedzie się działo, bo oprócz nowych kart wszelakich dostaniecie dostawkę do planszy głównej, nowe opcje akcji i wiele innych świeżych rozwiązań!
https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 5433153491
manicminer
Posty: 821
Rejestracja: 07 wrz 2019, 15:00
Has thanked: 74 times
Been thanked: 103 times

Re: Dune: Imperium / Diuna: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: manicminer »

Taaak! Dobre info. Btw w appce ma się pojawić nowy tryb Blitz.
Awatar użytkownika
Bartoszeg02
Posty: 564
Rejestracja: 25 mar 2009, 21:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 172 times
Been thanked: 43 times

Re: Dune: Imperium / Diuna: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: Bartoszeg02 »

Wczoraj po raz pierwszy udało mi się z żonką zagrać we 2 i powiem wam... grało się bardzo dobrze! Serio jestem aż zdziwiony bo tak wszyscy psioczyli na wariant na 2 graczy że spodziewałem się jakiejś kompletnej klapy. Tak więc wniosek: nie do końca ufajmy swoim komentarzom ^^. Nooo chyba że gra na 3 4 osoby jest 2 razy lepsza no to wtedy nie pozostaje mi nic innego jak zaprosić gości! Chociaż jak na mój gust to grając we 4 to tu po prostu brakuje pól żeby się ruszać, szczególnie na początku.

Tak jak było już mówione boli mnie trochę dysproporcja w zdolnościach bohaterów - domyslam się że to zabawne po jednej grze ale jednak... ja dobierałem kartę za każdym razem jak użyłem pola za które płaciłem solarisem a żona... miała jednorazowy bonus 1x solaris i 1x przyprawę. Chociaż najgorzej to ma gość który jednorazowo może podnieść się na którymś torze :P ... zbanowaliście już którychś bohaterów :) ?
Wosho
Posty: 1439
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Dune: Imperium / Diuna: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: Wosho »

Pisalismy juz kilka razy, kazda postacia mozna wygrac, tylko niektore sa duzo trudniejsze do skutecznej gry :)
Awatar użytkownika
Bartoszeg02
Posty: 564
Rejestracja: 25 mar 2009, 21:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 172 times
Been thanked: 43 times

Re: Dune: Imperium / Diuna: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: Bartoszeg02 »

Zdaje sobie z tego sprawę ale po prostu troszeczkę żałuję że jednak nie wszystkie wyglądają na wyrównane :)
Wosho
Posty: 1439
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Dune: Imperium / Diuna: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: Wosho »

Za mało grałeś po prostu, pograj różnymi postaciami spróbuj znaleźć strategię dla każdej, zobacz jak wykorzystać najlepiej jej bonusy i zobaczysz że to tylko na pierwszy rzut oka :)
Jools
Posty: 640
Rejestracja: 13 sty 2019, 18:11
Has thanked: 55 times
Been thanked: 205 times

Re: Dune: Imperium / Diuna: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: Jools »

Bartoszeg02 pisze: 08 lip 2021, 09:09 Chociaż najgorzej to ma gość który jednorazowo może podnieść się na którymś torze :P
Niekoniecznie jednorazowo...
Zawsze możesz ponownie iść za 5 Solarisów by sobie podnieść gdziekolwiek wpływ by zyskać 1 VP (lub/i dodatkowo komuś odebrać 1 VP). Pomimo że wcześniej to pole już obstawiłeś, i zyskałeś z niego stały bonus.
5 Solaris za 1 VP to dobry deal, a często nie ma jak podnieść brakujący jeden wpływ.
EDIT: FAKTYCZNIE MOŻNA TYLKO RAZ NA GRĘ WYSŁAĆ AGENTA NA POLE WYSOKIEJ RADY
Ostatnio zmieniony 08 lip 2021, 11:02 przez Jools, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Arkhon
Posty: 332
Rejestracja: 31 paź 2015, 02:31
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 101 times
Been thanked: 169 times

Re: Dune: Imperium / Diuna: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: Arkhon »

Jools pisze: 08 lip 2021, 10:34
Bartoszeg02 pisze: 08 lip 2021, 09:09 Chociaż najgorzej to ma gość który jednorazowo może podnieść się na którymś torze :P
Niekoniecznie jednorazowo...
Zawsze możesz ponownie iść za 5 Solarisów by sobie podnieść gdziekolwiek wpływ by zyskać 1 VP (lub/i dodatkowo komuś odebrać 1 VP). Pomimo że wcześniej to pole już obstawiłeś, i zyskałeś z niego stały bonus.
5 Solaris za 1 VP to dobry deal, a często nie ma jak podnieść brakujący jeden wpływ.
Pole councila jest "once per game"

Co do postaci, jest ok, może nie najsilniejszy, ale wagę przyprawy poznaje się po kilku partiach.
Wosho
Posty: 1439
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Dune: Imperium / Diuna: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: Wosho »

Tak jak pisałem u nas najsłabsza była Ariana i Helena, bez problemu wygrywał Paul, Duke Leto, Count Iban czy Baron. Glossu jest nudny więc już dawno nikt nim nie grał.
Awatar użytkownika
Arkhon
Posty: 332
Rejestracja: 31 paź 2015, 02:31
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 101 times
Been thanked: 169 times

Re: Dune: Imperium / Diuna: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: Arkhon »

Wosho pisze: 08 lip 2021, 11:30 Tak jak pisałem u nas najsłabsza była Ariana i Helena, bez problemu wygrywał Paul, Duke Leto, Count Iban czy Baron. Glossu jest nudny więc już dawno nikt nim nie grał.
Oj Ariane uwielbiam, ale obiema Paniami trzeba umieć grać.

Dociąg kart, dostęp do wody// rezerwacja (-1 koszt) imperial row, są bardzo przyjemne.
Pewnie kwestia ogrania i tego jak graja inni w partii.

Nie twierdze, że jest perfekt balans, ale niektórzy (nie Ty tutaj) wyolbrzymiają.

Co do Rabbana się zgodzę, nudnawy, ale atakuje w 2 rundzie swordsmastera. Ma troszkę power plays.
Awatar użytkownika
Bartoszeg02
Posty: 564
Rejestracja: 25 mar 2009, 21:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 172 times
Been thanked: 43 times

Re: Dune: Imperium / Diuna: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: Bartoszeg02 »

Czytam to co piszecie i już zacieram ręce na kolejną grę :)

Powiedzcie mi tylko czy w 4 graczy nie jest zbyt tłoczno? Nie widziałem w instrukcji żeby gracz nr 3 czy 4 otrzymywali jakąś nagrodę w zamian za to że będą mieli znacznie mniej pól do wyboru od graczy 1 czy 2
manicminer
Posty: 821
Rejestracja: 07 wrz 2019, 15:00
Has thanked: 74 times
Been thanked: 103 times

Re: Dune: Imperium / Diuna: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: manicminer »

Bartoszeg02 pisze: 08 lip 2021, 11:44 Czytam to co piszecie i już zacieram ręce na kolejną grę :)

Powiedzcie mi tylko czy w 4 graczy nie jest zbyt tłoczno? Nie widziałem w instrukcji żeby gracz nr 3 czy 4 otrzymywali jakąś nagrodę w zamian za to że będą mieli znacznie mniej pól do wyboru od graczy 1 czy 2
Właśnie o to chodzi ;) mniej pól do wyboru, więc trudniejsze decyzje do podjęcia...
Dodatkowo można użyć Scoutów z appki co trochę zmieni planszę i pola.
Wosho
Posty: 1439
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Dune: Imperium / Diuna: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: Wosho »

Otóż to im ciaśniej i ciężej tym ciekawiej :)
buhaj
Posty: 1044
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 857 times
Been thanked: 512 times

Re: Dune: Imperium / Diuna: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: buhaj »

Bartoszeg02 pisze: 08 lip 2021, 11:44 Czytam to co piszecie i już zacieram ręce na kolejną grę :)

Powiedzcie mi tylko czy w 4 graczy nie jest zbyt tłoczno? Nie widziałem w instrukcji żeby gracz nr 3 czy 4 otrzymywali jakąś nagrodę w zamian za to że będą mieli znacznie mniej pól do wyboru od graczy 1 czy 2
Na 2 osoby gra się najlepiej
mineralen
Posty: 961
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:07
Has thanked: 563 times
Been thanked: 644 times

Re: Dune: Imperium / Diuna: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: mineralen »

Bartoszeg02 pisze: 08 lip 2021, 11:44 Czytam to co piszecie i już zacieram ręce na kolejną grę :)

Powiedzcie mi tylko czy w 4 graczy nie jest zbyt tłoczno? Nie widziałem w instrukcji żeby gracz nr 3 czy 4 otrzymywali jakąś nagrodę w zamian za to że będą mieli znacznie mniej pól do wyboru od graczy 1 czy 2
Gracz nr 4 ma mniej pół do wyboru, ale też ma jedną dużą przewagę - wie ilu żołnierzy wystawili przeciwnicy.
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2086
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 432 times

Re: Dune: Imperium / Diuna: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: tomp »

buhaj pisze: 08 lip 2021, 20:03
Bartoszeg02 pisze: 08 lip 2021, 11:44 Czytam to co piszecie i już zacieram ręce na kolejną grę :)

Powiedzcie mi tylko czy w 4 graczy nie jest zbyt tłoczno? Nie widziałem w instrukcji żeby gracz nr 3 czy 4 otrzymywali jakąś nagrodę w zamian za to że będą mieli znacznie mniej pól do wyboru od graczy 1 czy 2
Na 2 osoby gra się najlepiej
sprostowałbym, że niezależnie od tego czy się gra solo, we dwóch lub trzech to na planszy są 3 różne zestawy pionków.
Gra we dwóch wygląda jak turowy pojedynek, którego wynik może nieoczekiwanie zmienić wirtualny gracz.
Osobiście mam wrażenie, że w tej grze kolejność bardzo mocno wpływa na postępy w grze. Jedyne co ratuje "ostatniego" gracza, to rotacja żetonu pierwszego gracza :)
Gra w czterech wg mnie jest za bardzo frustrująca, co turę dla każdego "ostatniego" gracza.
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Wosho
Posty: 1439
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Dune: Imperium / Diuna: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: Wosho »

Ja gre dla dwoch traktuje jak zaawansowany star realms czy inne hirołsy :)
Dużo ciekawiej.
ODPOWIEDZ