Niagara

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Meanthord
Posty: 73
Rejestracja: 12 mar 2006, 22:26

Niagara

Post autor: Meanthord »

Witam!

To moj pierwszy post na forum :). Mam pytanie zwiazane z Niagara - czy kajak (po zagraniu karty-wiosla o wartosci, powiedzmy, 3) musi poruszyc sie tylko i wylacznie po jednej linii (w gore lub dol rzeki) o trzy pola czy moge poruszyc sie np. o jedno pole do przodu, jedno do tylu i znowu o jedno do przodu?

Z gory dzieki :).
Awatar użytkownika
flak
Posty: 35
Rejestracja: 27 gru 2004, 15:54
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time

Post autor: flak »

Tylko po jednej linii (patrz instrukcja, strona 6, punkt 2).
Awatar użytkownika
Wojtek
Posty: 145
Rejestracja: 02 lis 2005, 22:20
Lokalizacja: Opole
Been thanked: 1 time

Post autor: Wojtek »

Mam pytanie do posiadaczy Niagary o dłuższym niż miesięczne doświadczeniu. Jaka jest powtarzalność tej gry. Czy po paru grach jej możliwości się nie wyczerpują i nie zaczyna zalegać na półce. Czy moglibyście odpowiedzieć ile razy rzeczywiście zagraliście w Niagarę na przestrzeni ostatnich załóżmy 3 miesięcy a jak długo grę posiadacie?
Za odpowiedzi dziękuję.
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Post autor: wc »

U nas niestety niagara jest jednym z "półkowników". Jakoś nie przypadła do gustu w naszym gronie (dorosłych graczy, przesiadujących do godzin rannych nad planszami). W przeciągu 6 miesięcy zagraliśmy w nią może ze 2 razy. Jedyne co ją ratuje to to, że nasze córki (7,9 lat) bardzo ją lubią i czasami gramy właśnie z nimi :-)
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
Awatar użytkownika
Crusader
Posty: 75
Rejestracja: 04 paź 2005, 13:51
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Crusader »

A u mnie jest to jedna z podstawowych gier. Wśród znajomych ma duże wzięcie. Niagara trafia na stół praktycznie podczas każdego większego spotkania planszówkowego i często wywołuje większe emocje niż wiele innych gier.
Awatar użytkownika
Meanthord
Posty: 73
Rejestracja: 12 mar 2006, 22:26

Post autor: Meanthord »

Porzadna gra, o w miare wysokiej powtarzalnosci. Nie gram juz w nia tyle, co na poczatku (bo i gier coraz wiecej przybywa), ale od czasu do czasu kajakiem poplyne ;). Prosze nie nastawiac sie na wielomiesieczne partie po kilka godzin dziennie (mimo wszystko Niagara przegrywa pod tym wzgledem z WIELOMA innymi tytulami), ale wrocic zawsze milo.
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Post autor: Don Simon »

Niagara jest dobra od czasu do czasu, jako ciekawa i sliczna gra do zapoznawania kogos z planszowkami, a pozniej do zagrania czasem. Chociaz tutaj u nas na spotkaniach jest taki pęd ku nowościom, że ogólnie gry rzadko są grane więcej niż raz na miesiąc (pomijając pierwszą fazę, gdy dopiero co przyjadą)...
Zakup polecam, ale tylko jako jedną z kolejnych gier... (sam kupiłem ją w towarzystwie Haziendy, TuTa i Drachengelda)...

Pozdrawiam
Szymon
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
Al
Posty: 560
Rejestracja: 01 mar 2006, 14:22
Lokalizacja: Wodzisław Śl. ( Gorzyce )

Post autor: Al »

No to polecam zakup dodatku "Flussgeister". Moim zdaniem teraz już o powtarzalności nie ma mowy ;-). "Wir" otwiera nowe możliwości tej gry. Dla mnie udany "come back".
Awatar użytkownika
Krionah
Posty: 267
Rejestracja: 25 sie 2005, 08:46
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Post autor: Krionah »

Mam następujące pytanie odnośnie zasad. Kraść można wtedy gdy płynęw górę rzeki. Jeżeli zaczynam ruch na polu z załadowaną łodzią przeciwnika i moją pustą, to czy mogę ją okraść i popłynąćw górę rzeki?
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Nataniel »

nigdy nie mozesz krasc na poczatku ruchu - wylacznie na koncu
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Krionah
Posty: 267
Rejestracja: 25 sie 2005, 08:46
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Post autor: Krionah »

Fakt, drugie podejści do instrukcji rozwiało wątpliwości :oops:
Awatar użytkownika
LostLukas
Posty: 215
Rejestracja: 31 sie 2007, 22:17
Lokalizacja: Karpacz

Re: Niagara - zapytanie

Post autor: LostLukas »

Mam pytanie odnośnie warunków zwycięstwa:

w instrukcji jest napisane, że żeby wygrać należy zebrać 4 jednego koloru, 5-każdy w innym kolorze, bądź 7 dowolnych.
jednak nie jestem pewien,czy ktoś kto ma 5 kryształów, w tym 4 jednedo koloru, to czy wygrywa, czy musi mieć równe 4 jednego koloru? analogicznie gdy ma 6 kryształów w tym 5 każdy inny, to wygrywa czy nie?
Awatar użytkownika
Jarek B.
Posty: 148
Rejestracja: 17 wrz 2007, 08:28
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 10 times

Re: Niagara - zapytanie

Post autor: Jarek B. »

Wygrywasz, jeżeli spełniasz którykolwiek z powyższych warunków, niezależnie od tego czy masz jakieś "nadliczbowe" kryształy. Jeżeli posiadasz więc 5 kryształów, wśród których są 4 identyczne - wygrywasz.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1791
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 162 times

Re: Niagara - zapytanie

Post autor: Legun »

Mam pytanie - na razie teoretyczne, lecz w grze z dodatkiem (potwierdzam to, co pisze Al - dodatek jest kapitalny! - poza wirem świetne jest też lasso) jest większe prawdopodobieństwo, że nikt z graczy nie wyłoży wiosła z cyfrą. Co wtedy z prędkością rzeki? Czy stoi w miejscu?
Co do powtarzalności, to wczoraj zgraliśmy na koniec dnia dwie partyjki w 3 osoby - było wiele śmiechu i sporo zaskoczeń. Raz jeszcze przekonuję się, że mechanika "jednocześnie planujemy - szybko wykonujemy" jest niezwykłym atutem.
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
kolderek
Posty: 1368
Rejestracja: 15 paź 2007, 17:25
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 1 time

Re: Niagara - zapytanie

Post autor: kolderek »

z tego co pamiętam (a ostatni raz w Niagarę grałem z rok temu) to tak, rzeka nie płynie jeśli chmurka jest na polu 0 lub -1 (do tyłu rzeka nie płynie). jeśli jest na + to płynie o tyle ile jest na tych polach.

u mnie nawet bez dodatku zdarzyła się (raz czy dwa) sytuacja, że wszyscy dali chmurki. to było w pierwszych rozgrywkach, gdzie każdy na początek dawał 6 czy 5, potem coraz mniej a na koniec zostawały same chmurki :)
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1791
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 162 times

Re:

Post autor: Legun »

Al pisze:No to polecam zakup dodatku "Flussgeister". Moim zdaniem teraz już o powtarzalności nie ma mowy ;-). "Wir" otwiera nowe możliwości tej gry. Dla mnie udany "come back".
Wczoraj udało się nam zarazić "Niagarą" zatwardziałych "osadnikowców". Nie tylko wir - wszystkie pozostałe elementy: wiosło "7", podwójny kajak, "Szybki Łoś", lasso i karta 1/2/3 też dodają mnóstwo uroku tej grze. To jest dodatek, który wyzyskuje wszystko to, co w pomyśle na grę najlepsze, nie zmieniając jej, tak jak np. dodatki do Osadników, ani nie jest czymś, czego znajomość nie odbiera sensu grania w samą podstawkę, jak to jest z dodatkami do Carcassonne.
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
ODPOWIEDZ