Schyłek "złotego wieku" Kickstartera?

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
krecony1
Posty: 369
Rejestracja: 29 sie 2014, 00:05
Lokalizacja: Siedlce
Has thanked: 48 times
Been thanked: 49 times

Re: Schyłek "złotego wieku" Kickstartera?

Post autor: krecony1 »

tomp pisze: 19 lip 2021, 12:15
krecony1 pisze: 19 lip 2021, 01:43 Mi się wydaje, że jeśli się sytuacja unormuje, to jeszcze trochę Kickstarter sobie pobłyszczy. Same ceny jako takie (jakie by nie były) będą do przełknięcia, przynajmniej dla jakiejś tam części kupujących. Odchodzić będą klienci z tych biedniejszych krajów jeśli tak naprawdę nie będą wiedzieli za ile właściwie kupują - czy w ciągu tego roku czy dwóch od wsparcia nie pojawią się nowe przepisy dotyczące cła, transportu etc, które diametralnie zmienią cenę produktu.
cena produktu jest raczej taka sama. za produkt płacisz X.
to co się zmieniło to brak podatku w cenie X.
z moich obserwacji, element tego obciążenia został przeniesiony na pledge manager.
PS. nie stawiałbym znaku równości pomiędzy biedny kraj oraz wysokie podatki (np. VAT).
Nie chodzi mi o sam VAT, ale o wszystkie koszty łącznie. O sytuację, że w którymś momencie pomiędzy końcem kampanii a dostarczeniem gry wydawca napisze: sorry, wszystko zdrożało: transport, usługi etc, jednak produkt będzie kosztował drożej albo tego nie udźwigniemy. Tylko że dla jednych będzie droższy o kilka godzin pracy, a dla innych kilka dni, czy wręcz tygodni. Zresztą każda zmiana ceny (w górę :wink: ) działa zniechęcająco na przyszłość. Oczywiście to takie gdybanie.
PS O tym, że biedny kraj =/= wysokie podatki, to - jak rozumiem - nie do mnie?
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2086
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 431 times

Re: Schyłek "złotego wieku" Kickstartera?

Post autor: tomp »

całkowity koszt to już zupełnie inny problem, a komplikuje to globalny rynek (a nie lokalny).
W ramach lokalnych mierników, zakładam, że można zasugerować wpływ lokalnych rynków na sytuacje globalną, na zasadzie naczyń połączonych.
Przykład inflacji w polsce, czerwiec 2021 r/r inflacja wyniosła 4.1 % (link). albo można indywidualnie się przekonać i iść do sklepu i porównać paragony (o ile się ma) do zeszłego roku.
Czy sytuacja jednego kraju może mieć wpływ na globalny rynek ? myślę, że tak. szczególnie jak jest to gracz globalny, taki jak Chiny.

Przeskoczę od razu do kickstartera (przepraszam za skrót myślowy). Wydaje mi się, że rosnące ceny będą miały znaczący wpływ na losy kickstartera(element łańcuszka powiązań, jak również siła sprawcza ruchu w branży). W jaki sposób przekują to na sukces (lub porażkę) to pokaże przyszłość.
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3375
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 435 times
Been thanked: 1044 times

Re: Schyłek "złotego wieku" Kickstartera?

Post autor: psia.kostka »

Z ciekawosci (wybaczcie moje lenistwo):
orientujecie sie jaka czesc obrotow na kickstarterze stanowia gry planszowe?

Domyslam sie, ze te nasze dyskusje o schylku dotycza Planszowkowego KSa, ale kto wie, moze to jakas pokazna czesc tego biznesu?
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
Awatar użytkownika
Emil_1
Posty: 1381
Rejestracja: 31 maja 2016, 13:34
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 47 times
Been thanked: 172 times

Re: Schyłek "złotego wieku" Kickstartera?

Post autor: Emil_1 »

Patrząc na kicktraq to dużą część ;)
Miłego dnia! :)
Awatar użytkownika
sliff
Posty: 928
Rejestracja: 29 maja 2020, 15:27
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 322 times
Been thanked: 380 times

Re: Schyłek "złotego wieku" Kickstartera?

Post autor: sliff »

Odnośnie vatu, to unia nie procesuje ustaw pod osłoną nocy jak obecny rząd i typowo jest 12 miesięczny do wejścia w życie + dodatkowy misiąc, dwa od zatwierdzenia do opublikowania, a sama informacja że może takie rozwiązanie się pojawić sięga są conajmniej od 2015r.

Także poroblem "nagłego" vatu dotyczy gier których dostawa po kampanii przeciąga się ponad rok. Obecne kampanie powinny mieć to już uwzględnione.
Jak ten vat płynie na KS, to dopiero zobaczymy - ale biorąc pod uwagę 33% skok z zeszłego roku dynamika wzrostu szybko to przykryje.

Jeśli chodzi o wzrost kosztów produkcji to jest w miarę równomierny, natomiast wzrost ceny dla kupującego jest skokowy. Po prostu sprzedawcy dążą do utrzymania pewnego marketingowo korzystnie poziomu typu 99,99, tak długo jak tylko się da. Tnąc jeśli się da na jakości lub ilości komponentów. Duże pudełko pełne powietrza, albo wypychanie części gameplayu do dodatków.

I to fakt że wydawcy KS, bardziej to odczują - ze względu na mniejsze nakłady i większe skomplikowanie elementów. Ale z drugiej strony klient KS jest dużo mniej wrażliwy na cenę niż typowy kowalski w markecie.

Pod względem kosztów transportu to KS też ma przewagę - wydawca z KS ma już zapłacone więc ma możliwość opóźnienia dostawy aby przeczekać takie szaleństwo jak mamy obecnie, gdzie dla zwykłego wydawcy brak dostawy gry np. przed świętami może oznaczać być albo nie być.

Podsumowując KS, czy też inne serwisy crowdfundingowe raczej powinny sobie poradzić lepiej niż branża jako taka.

PS
psia.kostka pisze: 19 lip 2021, 13:41 Z ciekawosci (wybaczcie moje lenistwo):
orientujecie sie jaka czesc obrotow na kickstarterze stanowia gry planszowe?

Domyslam sie, ze te nasze dyskusje o schylku dotycza Planszowkowego KSa, ale kto wie, moze to jakas pokazna czesc tego biznesu?
W 2020 całość to jakiś miliard gdzie z 1/4 przypadała na tabletop games, więc powiedziałbym jakieś niecałe 20%.
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3375
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 435 times
Been thanked: 1044 times

Re: Schyłek "złotego wieku" Kickstartera?

Post autor: psia.kostka »

Prosze prosze, kto by pomyslal :shock:
Zaraz sie okaze, ze Boardgames Industry to 3% "swiatowego PKB" :lol:
A ja mialem nas za mala grupe niegroznych dziwakow fetyszyzujacych karton i plastik w maminej piwnicy...

Pytanie co mieliby robic z pieniedzmi ludzie obrazeni na podwyzki gier z KSa? Jaka jest alternatywa dla tego hobby? Hobby, ktore jest uzalezniajace i wcale nie tak latwo jest uciec od zakupoholizmu i kolekcjonerstwa. Action figures, jajoglowe Funko POP, modelarstwo? To wszystko tez produkowane jest z plastiku w Chinach i dostarczane kontenerami w za duzych pudelkach pelnych powietrza. Wpada tez pewnie w te same kategorie zabawkarskie w tabelkach cła i VAT.

Jedna cecha tego biznesu moze byc kluczowa - podobno niskie marże. Ale skoro dalej znajduja sie producenci, to i znajda sie konsumenci, szczegolnie ci uzaleznieni. EDIT: Szczegolnie ze na wspieraczkach omija sie posrednikow w handlu, wiec marza jest wyzsza niz retailowa.
Ostatnio zmieniony 19 lip 2021, 14:43 przez psia.kostka, łącznie zmieniany 1 raz.
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
mineralen
Posty: 961
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:07
Has thanked: 563 times
Been thanked: 644 times

Re: Schyłek "złotego wieku" Kickstartera?

Post autor: mineralen »

psia.kostka pisze: 19 lip 2021, 14:28 Pytanie co mieliby robic z pieniedzmi ludzie obrazeni na podwyzki gier z KSa? Jaka jest alternatywa dla tego hobby? Hobby, ktore jest uzalezniajace i wcale nie tak latwo jest uciec od zakupoholizmu i kolekcjonerstwa. Action figures, jajoglowe Funko POP, modelarstwo? To wszystko tez produkowane jest z plastiku w Chinach i dostarczane kontenerami w za duzych pudelkach pelnych powietrza. Wpada tez pewnie w te same kategorie zabawkarskie w tabelkach cła i VAT.
Nie wiem dlaczego konsumenci mieliby na siłę szukać alternatywy, bo gry podrożały. Albo będą wydawać więcej albo kupować rzadziej.

Mam wrażenie, że część dyskutantów tutaj czuje się lepszymi ludźmi od tych wspierających gry na kickstarterze i robią z nich jakieś karykatury.
Mi też nie bardzo się podoba kierunek w jakim poszły gry na KS, ale może nie przesadzajmy?
Ostatnio zmieniony 19 lip 2021, 14:50 przez mineralen, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
strid3rr
Posty: 484
Rejestracja: 24 wrz 2017, 21:53
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 61 times
Been thanked: 167 times

Re: Schyłek "złotego wieku" Kickstartera?

Post autor: strid3rr »

psia.kostka pisze: 19 lip 2021, 14:28
Pytanie co mieliby robic z pieniedzmi ludzie obrazeni na podwyzki gier z KSa? Jaka jest alternatywa dla tego hobby? Hobby, ktore jest uzalezniajace i wcale nie tak latwo jest uciec od zakupoholizmu i kolekcjonerstwa.
Po pierwsze, jak zwykle powiem, nie wrzucaj wszystkich do jednego worka.
Po drugie, nie wiadomo co czeka na nas w najbliższych miesiącach, czy latach. Zdroworozsądkowi ludzie raczej nie będą lokować na siłę pieniędzy w dobrach luksusowych w momencie, gdy wszystko się przewraca do góry nogami i grozi nam kryzys finansowy.
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3375
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 435 times
Been thanked: 1044 times

Re: Schyłek "złotego wieku" Kickstartera?

Post autor: psia.kostka »

mineralen pisze: 19 lip 2021, 14:43
psia.kostka pisze: 19 lip 2021, 14:28 Pytanie co mieliby robic z pieniedzmi ludzie obrazeni na podwyzki gier z KSa? Jaka jest alternatywa dla tego hobby? Hobby, ktore jest uzalezniajace i wcale nie tak latwo jest uciec od zakupoholizmu i kolekcjonerstwa. Action figures, jajoglowe Funko POP, modelarstwo? To wszystko tez produkowane jest z plastiku w Chinach i dostarczane kontenerami w za duzych pudelkach pelnych powietrza. Wpada tez pewnie w te same kategorie zabawkarskie w tabelkach cła i VAT.
Nie wiem dlaczego konsumenci mieliby na siłę szukać alternatywy, bo gry podrożały. Albo będą wydawać więcej albo kupować rzadziej.
Sa tylko dwa wyjscia? ;) placic wiecej lub kupowac rzadziej?
Alternatywy nie szuka sie "na sile", tylko pod wplywem irytacji znajdujesz alternatywe dla przyjemnosci.

Proponuje takie cwiczenie myslowe:
Ktos jezdzi na gape, bo bilety autobusowe(lub bilet miesieczny) sa wg niego za drogie.
Propozycja: kupuj bilet na co druga podroz albo co drugi miesiac. Ograniczysz swoje koszty o polowe, do akceptowalnego poziomu, a dorzucasz sie tez na utrzymanie systemu. Danych nie mam, ale chyba nie jest to popularny model dzialania, mimo ze logiczny :wink:

@mineralen @strid3rr
Doszukujecie sie czegos, czego nie napisalem, nikogo nie wartosciuje...
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
mineralen
Posty: 961
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:07
Has thanked: 563 times
Been thanked: 644 times

Re: Schyłek "złotego wieku" Kickstartera?

Post autor: mineralen »

psia.kostka pisze: 19 lip 2021, 14:58
Sa tylko dwa wyjscia? ;) placic wiecej lub kupowac rzadziej?
Alternatywy nie szuka sie "na sile", tylko pod wplywem irytacji znajdujesz alternatywe dla przyjemnosci.
Pytanie co mieliby robic z pieniedzmi ludzie obrazeni na podwyzki gier z KSa? Jaka jest alternatywa dla tego hobby? Hobby, ktore jest uzalezniajace i wcale nie tak latwo jest uciec od zakupoholizmu i kolekcjonerstwa. Action figures, jajoglowe Funko POP, modelarstwo?
Jak hipotetycznego fana motoryzacji zmieniającego samochód co roku nie stać na kolejny samochód to w zamian kupuje żaglówkę? W końcu to alternatywa dla środka transportu. Chodzi o to, że dla Ciebie alternatywą jest to co dla każdego innego (w moim mniemaniu) alternatywą nie jest. Jak chcę kupować gry planszowe to kupuję gry planszowe, a nie w alternatywie cokolwiek co sprawi mi radość.
Proponuje takie cwiczenie myslowe:
Ktos jezdzi na gape, bo bilety autobusowe(lub bilet miesieczny) sa wg niego za drogie.
Propozycja: kupuj bilet na co druga podroz albo co drugi miesiac. Ograniczysz swoje koszty o polowe, do akceptowalnego poziomu, a dorzucasz sie tez na utrzymanie systemu. Danych nie mam, ale chyba nie jest to popularny model dzialania, mimo ze logiczny :wink:
Jak dla mnie taka sama logika jakbyś powiedział wspierającemu na KS, że teraz może ukraść co drugą grę, to obniży koszty o połowę.
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2086
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 431 times

Re: Schyłek "złotego wieku" Kickstartera?

Post autor: tomp »

mineralen pisze: 19 lip 2021, 14:43
Spoiler:
Nie wiem dlaczego konsumenci mieliby na siłę szukać alternatywy, bo gry podrożały. Albo będą wydawać więcej albo kupować rzadziej.
Spoiler:
Myślę, że na siłę nie muszą szukać. Pierwsze lepsze alternatywy, które mi przyszły do głowy np. boardgamearena, tabletopia, tabletop simulator.
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Schyłek "złotego wieku" Kickstartera?

Post autor: rastula »

To ja optymistycznie ;)

Może doczekamy się wreszcie rozmiaru pudełek odpowiadających zawartości .... skoro na paletę wejdzie 4 x więcej gier to i koszt transportu per sztuka zmaleje ;)... oby ! Chociaż z drugiej strony - nawet smutny stan Matki Ziemi nie skłonił kapitalistów planszówkowych do racjonalnego pakowania ...to co tam globalna zapaść logistyczna...
pcyzm
Posty: 685
Rejestracja: 21 kwie 2020, 17:03
Has thanked: 206 times
Been thanked: 201 times

Re: Schyłek "złotego wieku" Kickstartera?

Post autor: pcyzm »

tomp pisze: 19 lip 2021, 15:17 Myślę, że na siłę nie muszą szukać. Pierwsze lepsze alternatywy, które mi przyszły do głowy np. boardgamearena, tabletopia, tabletop simulator.
A może powstaną jakieś nowe i ciekawsze rozwiązania w temacie wypożyczania gier? Albo ludzie chętniej będą zasilać i współtworzyć kluby planszówkowe? Reperkusje mogą być ciekawe.
gogovsky
Posty: 2209
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 464 times
Been thanked: 511 times

Re: Schyłek "złotego wieku" Kickstartera?

Post autor: gogovsky »

rastula pisze: 19 lip 2021, 15:20 To ja optymistycznie ;)

Może doczekamy się wreszcie rozmiaru pudełek odpowiadających zawartości .... skoro na paletę wejdzie 4 x więcej gier to i koszt transportu per sztuka zmaleje ;)... oby ! Chociaż z drugiej strony - nawet smutny stan Matki Ziemi nie skłonił kapitalistów planszówkowych do racjonalnego pakowania ...to co tam globalna zapaść logistyczna...
Akurat w większości gier z KS jest wypełniona po brzegi w pudle (często nie ma nawet gdzie kart wkładać do Was Mythicy piję), wiatr hula w grach typu Poprzez Wieki, Puerto Rico, Terraformacja Marsa czy o grach od FFG to nawet nie wspominam.
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3375
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 435 times
Been thanked: 1044 times

Re: Schyłek "złotego wieku" Kickstartera?

Post autor: psia.kostka »

rastula pisze: 19 lip 2021, 15:20 Może doczekamy się wreszcie rozmiaru pudełek odpowiadających zawartości .... skoro na paletę wejdzie 4 x więcej gier to i koszt transportu per sztuka zmaleje ;)... oby ! Chociaż z drugiej strony - nawet smutny stan Matki Ziemi nie skłonił kapitalistów planszówkowych do racjonalnego pakowania ...to co tam globalna zapaść logistyczna...
Niestety rozmiar pudelka jest obecnie powiazany z półką cenową. Najpierw powstaje gra, potem jej cena, a na koncu adekwatne pudelko sie dobiera. Nieliczne wyjatki potwierdzaja regule. Aby cos sie zmienilo potrzebne byloby "trzesienie ziemi" wieksze niz pożary w Amazonii, Australii i Wuhan :(
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
feniks_ciapek
Posty: 2289
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1595 times
Been thanked: 931 times

Re: Schyłek "złotego wieku" Kickstartera?

Post autor: feniks_ciapek »

mineralen pisze: 19 lip 2021, 14:43 Mam wrażenie, że część dyskutantów tutaj czuje się lepszymi ludźmi od tych wspierających gry na kickstarterze i robią z nich jakieś karykatury.
To prawda. Jak po raz kolejny słyszę o tym, że KS to tylko figurki, to mogę tylko wywrócić oczami i przestać brać opinie tej osoby za w jakikolwiek sposób miarodajne.
bowie
Posty: 487
Rejestracja: 01 mar 2017, 23:43
Has thanked: 219 times
Been thanked: 63 times

Re: Schyłek "złotego wieku" Kickstartera?

Post autor: bowie »

Niezależnie czy to KS czy też nie, czeka nas dalszy wzrost cen, a to z uwagi na wzrost kosztów energii spowodowany wzrostem cen emisji CO2. Planowane jest wprowadzenie ceł na towary sprowadzane z krajów nieobjętych systemem handlu emisjami. Dotyczyć to oczywiście będzie wszystkich produktów, nie tylko gier. Dodatkowo, do systemu handlu emisjami włączony zostanie także transport morski oraz paliwa. Pozytyw covid, na którym może skorzystać kraj taki jak nasz, to powrót części produkcji z Azji do Europy
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Schyłek "złotego wieku" Kickstartera?

Post autor: rastula »

feniks_ciapek pisze: 19 lip 2021, 15:36
mineralen pisze: 19 lip 2021, 14:43 Mam wrażenie, że część dyskutantów tutaj czuje się lepszymi ludźmi od tych wspierających gry na kickstarterze i robią z nich jakieś karykatury.
To prawda. Jak po raz kolejny słyszę o tym, że KS to tylko figurki, to mogę tylko wywrócić oczami i przestać brać opinie tej osoby za w jakikolwiek sposób miarodajne.
no tak - sa jeszcze monety i maty z neoprenu :D :D... zupełnie zapomnieliśmy ...
Awatar użytkownika
Shodan
Posty: 1222
Rejestracja: 24 cze 2017, 20:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 474 times
Been thanked: 444 times

Re: Schyłek "złotego wieku" Kickstartera?

Post autor: Shodan »

psia.kostka pisze: 19 lip 2021, 14:58 Proponuje takie cwiczenie myslowe:
Ktos jezdzi na gape, bo bilety autobusowe(lub bilet miesieczny) sa wg niego za drogie.
Trochę słabe porównanie, bo do szkoły lub pracy musisz dojechać (tak samo jak kupić jedzenie i opłacić czynsz), a gier kupować nie musisz. Ludzie w pierwszej kolejności ograniczają konsumpcję towarów luksusowych, wydatki na hobby, itp.
Poza tym jak ktoś uważa, że bilety są za drogie to przesiada się na rower, a nie jeździ na gapę i ryzykuje mandat :-)
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3375
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 435 times
Been thanked: 1044 times

Re: Schyłek "złotego wieku" Kickstartera?

Post autor: psia.kostka »

Shodan pisze: 19 lip 2021, 17:57 Trochę słabe porównanie [...]
Tak, bo to wcale nie mialo byc porownanie (kup gre - kup bilet), tylko cwiczenie myslowe w szukaniu alternatywy.
Ale wyszlo jak wyszlo. Za duzo tutaj koledzy biora do serca. Gdy pada haslo "wspieracz KSow" to raczej mowa o tysiacach Amerykanow i mieszkancow Europy zach. Polacy to niewielka grupa, ktora nie kreuje trendow. Nie ma co sie gniewac, w koncu to internet :wink:
Poza tym jak ktoś uważa, że bilety są za drogie to przesiada się na rower, a nie jeździ na gapę i ryzykuje mandat :-)
Wlasnie tak sie robi, potwierdzam :) (rowery górą)
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4105
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 2546 times

Re: Schyłek "złotego wieku" Kickstartera?

Post autor: Gizmoo »

gogovsky pisze: 19 lip 2021, 15:26 Akurat w większości gier z KS jest wypełniona po brzegi w pudle (często nie ma nawet gdzie kart wkładać do Was Mythicy piję), wiatr hula w grach typu Poprzez Wieki, Puerto Rico, Terraformacja Marsa czy o grach od FFG to nawet nie wspominam.
Oj... Najwięcej wiatru jednak hula w dużych grach figurkowych. Bo tam jakby wyrzucić wypraski, to samo powietrze. Kto widział pudła od Super Fantasy Brawl, to wie o czym mowa. A taki MBP, czy Joasia? Ileż miejsca to zajmuje? A połowę można spokojnie wywalić. Z grami euro też nie lepiej. Niemal wszystkie wydania BiG Box od Queen Games, to katastrofalne marnowanie miejsca na półce. Moje Fresco Big Box spokojnie zmieściłoby się do pudełka normalnych rozmiarów. Zawartość TRZECH pudeł KS-owego Tang Garden i kilku mini dodatków zmieściłem do pudełka od podstawki i jeszcze dużo miejsca zostało. No jak to nie jest marnowanie przestrzeni, to ja nie wiem, jak to nazwać. Najgorsi są jednak wydawcy, którzy kompletnie nie myślą o wygodzie i transporcie gier. Na razie nie widziałem gorszego pudła niż tego od Tidal Blades. Do ŻADNEJ torby planszówkowej się to nie mieści. Rozstrzelałbym kogoś, kto to wymyślił. Gra świetna, a kurzy się na półce, bo nie mam jak tego zabrać do znajomych. :|
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Schyłek "złotego wieku" Kickstartera?

Post autor: MichalStajszczak »

Gizmoo pisze: 19 lip 2021, 21:14 jak to nie jest marnowanie przestrzeni, to ja nie wiem, jak to nazwać.
Ale oferta na Kickstarterze adresowana jest głównie do Amerykanów, którzy mają większe mieszkania/domy:
Na przeciętnego mieszkańca USA obecnie przypada aż 65 mkw. powierzchni mieszkania (tzn. domu lub lokalu). Analogiczny wynik dla Polski to 27 mkw.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4105
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 2546 times

Re: Schyłek "złotego wieku" Kickstartera?

Post autor: Gizmoo »

MichalStajszczak pisze: 19 lip 2021, 21:28 Ale oferta na Kickstarterze adresowana jest głównie do Amerykanów, którzy mają większe mieszkania/domy:
Tak. Pisałem o tym kilka postów wcześniej. Co nie zmienia faktu, że sami sobie tymi wielkimi pudłami (i ich ilością) wkładają kij w szprychy. Większe pudła, to większe koszty transportu. A co gorsza - przestrzeń sklepowa na takie wynalazki z gumy nie jest. Nawet nie ma tego jak sensownie składować. Sklep woli mieć na stanie kilka gier do wyboru, niż jedno wielkie pudło. ;)
Awatar użytkownika
Shodan
Posty: 1222
Rejestracja: 24 cze 2017, 20:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 474 times
Been thanked: 444 times

Re: Schyłek "złotego wieku" Kickstartera?

Post autor: Shodan »

Gizmoo pisze: 19 lip 2021, 21:14 Na razie nie widziałem gorszego pudła niż tego od Tidal Blades. Do ŻADNEJ torby planszówkowej się to nie mieści. Rozstrzelałbym kogoś, kto to wymyślił. Gra świetna, a kurzy się na półce, bo nie mam jak tego zabrać do znajomych. :|
A do torby z IKEI? Chociaż zdaję sobie sprawę, że to słaba stylówa :lol:
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4105
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 2546 times

Re: Schyłek "złotego wieku" Kickstartera?

Post autor: Gizmoo »

Shodan pisze: 19 lip 2021, 22:08 A do torby z IKEI?
Specjalnie dla Ciebie zrobiłem zdjęcia:
Spoiler:
:lol:
ODPOWIEDZ