Age of Steam (Martin Wallace)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
blazej
Posty: 483
Rejestracja: 06 lut 2005, 20:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: Age of Steam - pytania, wrazenia, ...

Post autor: blazej »

yosz pisze:Co do instrukcji: nie mam bladego pojęcia jak jest napisana - mi grę wytłumaczył melee ;)
Moim zdaniem napisana jest mocno nieprecyzyjnie.
Kakaj
Posty: 659
Rejestracja: 19 sie 2005, 16:58
Lokalizacja: Pogórze - Gdynia

Re: Age of Steam - pytania, wrazenia, ...

Post autor: Kakaj »

Chce kupic sobie jedna z gier kolejowych. Gralem jak na razie tylko w RRT i mnie mocno pociagnela.

Czytam to porownanie gier kolejowych : RRT, Steam i Age of Steam
Dosyc dokladne krok po kroku ....
http://www.boardgamegeek.com/filepage/40021

I nie moge dojsc na pierwszy rzut oka co czyni z Age of Steam gre trudniejsza niz RRT ?
Co powoduje ze wiecej w niej miodu i zmóżdżania ?

Na pierwszy rzut oka widze, ze AoS jest chyba mniej losowa dzieki systemowi pojawiania sie kostek.

Czy jakis spec dorzucilby cos od siebie ? Bo zupelnie nie mam pojecia, ktora z nich wybrac.
--> starszy inspektor do spraw homologizacji dyferencjałów w garażach <--
Moje kolekcja gier
Kontakt ze mną via FB : https://www.facebook.com/cezary.woolsome/ lub tel 604 941 378
Awatar użytkownika
mistrz_yon
Posty: 705
Rejestracja: 26 kwie 2005, 11:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 252 times
Kontakt:

Re: Age of Steam - pytania, wrazenia, ...

Post autor: mistrz_yon »

zapewne wiekszosc z was dostala ostatnio spamik (sorry: zamowiona korespondencje handlowa) od rebela, reklamujaca dodatki do AoS. czy osobnikow, ktorzy w nie grali, mozna byloby prosic o troche uwag dla AoSowych newbies w co ewentualnie warto zainwestowac?
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: Age of Steam - pytania, wrazenia, ...

Post autor: melee »

Kakaj pisze:Co powoduje ze wiecej w niej miodu i zmóżdżania?
Same zasady nie czynią AoS trudniejszej, bardziej zaawansowanej. Jak powiedział Nataniel, zasady są wręcz prostsze. Gra jest bardziej wymagająca, a przede wszystkim dająca więcej możliwości graczom ponieważ:

- jest znacznie więcej rodzajów torów, w tym ostre zakręty i wiele rodzajów skrzyżowań
- mapy wymuszają znacznie większą walkę o zasoby i konkurencję
- gra wymaga bardziej dokładnego planowania finansów na początku każdej tury, w momencie brania długów
- dochodzi element licytacji o kolejność, który wbrew pozorom jest znaczący i mocno wpływa na rozgrywkę
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: Age of Steam - pytania, wrazenia, ...

Post autor: melee »

mistrz_yon pisze:zapewne wiekszosc z was dostala ostatnio spamik (sorry: zamowiona korespondencje handlowa) od rebela, reklamujaca dodatki do AoS. czy osobnikow, ktorzy w nie grali, mozna byloby prosic o troche uwag dla AoSowych newbies w co ewentualnie warto zainwestowac?
Warto chyba najpierw zdobyć mapy, które nie są "udziwnione". Mam wrażenie, że one jednak rzadziej trafiają na stół. Czyli można nabyć mapy o w miarę standardowych zasadach, lub takie, w które można grać bez stosowania modyfikacji. Z granych przeze mnie mógłbym polecić na pewno Skandynawię, Francję, Niemcy, Amerykę i Europę.
Awatar użytkownika
mistrz_yon
Posty: 705
Rejestracja: 26 kwie 2005, 11:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 252 times
Kontakt:

Re: Age of Steam - pytania, wrazenia, ...

Post autor: mistrz_yon »

Jak dotąd pograłem trochę w dołączony do gry Barbados oraz zrobione dla mnie przez koleżankę-graficzkę - Puerto Rico. Obie są wersjami dla 1 gracza. Barbados jest AoS'em mocno zmodyfikowanym (chociaż cieszącym) natomiast zachwyciło mnie dzisiaj Puerto Rico.
Przede wszystkim opiera się bardzo mocno na klasycznej mechanice całości oraz na podstawowym rozliczaniu punktów. Barbados trochę inaczej rozkładał akcenty i tam liczył się cash, toteż trzeba grać mocno inaczej niż w grze bazowej. Puerto Rico natomiast posiada dwie fantastyczne cechy:
(1) można wybrać poziom trudności rozgrwki
(2) gra świetnie wprowadza w mechanikę AoS: z wyjątkiem kilku detali.

Reasumując, polecam obie, ale ze wskazaniem na PR.
Awatar użytkownika
gigi
Posty: 823
Rejestracja: 24 lip 2006, 16:19
Lokalizacja: warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Age of Steam - pytania, wrazenia, ...

Post autor: gigi »

Mam pytania odnosnie punktowania:
Dostajemy punkt zwyciestwaza kazde trzy tory,czy za kazde polaczenie dwoch miast lub miasta i wsi
Za kazdy czek cofamy sie o jedno ,czy trzy pola na koniec gry
Awatar użytkownika
steady
Posty: 1034
Rejestracja: 25 wrz 2006, 17:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Age of Steam - pytania, wrazenia, ...

Post autor: steady »

Za każdy udział cofamy się o jedno pole na torze dochodu. Jeżeli chodzi o punktację torów, to dostajemy punkt za każdy odcinek będący częścią polączenia, a nie za każde połączenie.
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Age of Steam - pytania, wrazenia, ...

Post autor: zephyr »

Zależy jak interpretować punkty. Bo często przyjmowaną (a przynajmniej jak ja grałem) konwencją jest dzielenie oficjalnej punktacji przez try, co skutkuje 1/3pktu za żeton na każde połączenie i 1 pkt za wypuszczone akcje.

A oficjalnie nie wiem kiedy mnoży się dochód przez trzy, więc nie wiem jak dokładnie punktują akcje, w każdym razie każda wypuszczona akcja punktuje za tyle co brak 1 oczka dochodu.
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: Age of Steam - pytania, wrazenia, ...

Post autor: melee »

my nie gramy wg zasad, oficjalnie nasze wyniki należy pomnożyć razy 3 (każdy tor to 1 punkt, dochód-dług mnoży się razy 3)
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 252 times

Re: Age of Steam - pytania, wrazenia, ...

Post autor: jax »

Wreszcie zagrałem w nową edycję Age of Steama.
Jedna rzecz jest skandaliczna - w instrukcji nie ma wzmianki że dwóch graczy licytujących najwyżej płaci cała kwotę (przestroga dla newbies!). Wyjaśnienie:
http://www.boardgamegeek.com/thread/379669/page/1

Druga sprawa - lokomotywy zamiast krążków są kapitalne. Jak dla mnie jest o wiele, wiele czytelniej - juz na pierwszy rzut oka widać kto gdzie iloelmentowe (brzydkie słowo :) ) posiada połączenia. Przy drewnianych krążkach nie widziałem tego szybko i wyraźnie.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Age of Steam - pytania, wrazenia, ...

Post autor: yosz »

Ja się tylko martwię że na skomplikowanych skrzyżowaniach może nie być wystarczająco wyraźne, do kogo należy dane połączenie - ale to tylko moje nieuzasadnione obawy :)

A tak swoją drogą: to skąd taka wersja punktowania? Jakiś warszawski homerule? BGG? Na pewno łatwiej dodawać ;) I ładniej wygląda jeżeli się wygra / przegra 1/3 punktu.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: Age of Steam - pytania, wrazenia, ...

Post autor: melee »

tak jest wygodniej, przy mnożeniu x3 braknie toru punktów i trzeba kombinować
ponadto przegrałbym ostatnio z Olą o 1 punkt a nie o 1/3 ;)

ale o różnicach w punktowaniu trzeba pamiętać, gdy się porównuje swoje wyniki z innymi na BGG, szczególnie grając na planszach 1-osobowych i maksymalizując rezultat :wink:
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 252 times

Re: Age of Steam - pytania, wrazenia, ...

Post autor: jax »

czy jeden gracz moze polaczyc 2 te same miasta dwoma roznymi linkami?
wydaje mi sie, ze gdzies czytalem w intstrukcji ze NIE, ale nie moge tego znalezc...
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
steady
Posty: 1034
Rejestracja: 25 wrz 2006, 17:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Age of Steam - pytania, wrazenia, ...

Post autor: steady »

Wydaje mi się, że tak - nie możesz połączyć miasta samego do siebie, ale nie pamiętam, żeby w instrukcji było coś zakazujące takiego ruchu.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Age of Steam - pytania, wrazenia, ...

Post autor: yosz »

z tego co mi mówił melee nie ma takiego zakazu w instrukcji ale utarło się wśród graczy, że nie można. (tak samo jak nie można tego zrobić w RT - tam to jest zakazane w regułach). Może nawet nie tyle co utarło, co dużo graczy uznaje to za rozsądne i tak grają. Wiesz jax.. taki homerule ;)
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
steady
Posty: 1034
Rejestracja: 25 wrz 2006, 17:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Age of Steam - pytania, wrazenia, ...

Post autor: steady »

Homerules tfu tfu tfu!
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Age of Steam - pytania, wrazenia, ...

Post autor: bazik »

nie bylo takiego zakazu w regulach podstawki, ale sporo autorow rozszerzen zaczelo go dodawac z automatu do kazdego nowego rozszerzenia, po tym jak w jakims watku wyszlo ze to jest dozwolone, a wszystkim sie wydawalo ze nie, i woleliby w sumie zeby bylo nie. ja zeby nie zastanawiac sie czy dana mape ktos zrobil jak juz wiedzial o problemie o dopisal w regulach, czy wczesniej, gram zawsze ze nie mozna robic cykli dlugosci 2. ale tak naprawde wplyw na rozgrywke (poza wybitnie ciasnymi mapami) ma to znikomy
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Age of Steam - pytania, wrazenia, ...

Post autor: BloodyBaron »

Kolejne pytanie z cyklu: RT i co dalej?
Bardzo lubimy z żoną Railroad Tycoona, jest to jedna z najwyżej ocenianych przez nas gier - pokazaliśmy ją już szeregowi znajomych - a gramy z różnymi osobami - i niestety generalnie dość za często z tymi samymi.

Zastanawiam się więc nad sensem kupowania Steam ew. Age of Steam jako gier bardzo podobnych do RT, tylko bardziej wymagających, gdzie niezbędne jest doświadczenie, którego nasi współgracze nie nabierają, bo nie mają na to zbyt wiele okazji, a nie zawsze chcą grać w mózgotrzepa (nawet w gry krótkie, typu Cytadela mają rozegrane po kilka partii, a w cięższe tytuły po jednej, góra dwie).

Po tym, jak poznali RT, partie w ten tytuł mają szansę stać się dużo bardziej satysfakcjonujące niż te 1-2 gry zapoznawcze. To powoduje, że mam duży opór przed decyzją o nabyciu którejś gier ze Steam w nazwie - choć myślę, że mnie by się podobało.

Co sądzicie? (poza sugestią przyjśca i grania na Politechnice, oczywiście :) )
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Age of Steam - pytania, wrazenia, ...

Post autor: bazik »

w takim ukladzie kup RrT: Europe, ktore troche zbliza RrT do AoS-a, a jak wyjdzie po polsku rozwaz Steam - tam wariant 'standard' czy jak sie nazywa ten prostszy powinien byc przez was lykalny latwo.

[namawiam do kupowania Steam-a nie AoS-a... swiat sie wali]
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Age of Steam - pytania, wrazenia, ...

Post autor: Geko »

bazik pisze:w takim ukladzie kup RrT: Europe, ktore troche zbliza RrT do AoS-a, a jak wyjdzie po polsku rozwaz Steam - tam wariant 'standard' czy jak sie nazywa ten prostszy.
Wariant nazywa się "base game".
bazik pisze:[namawiam do kupowania Steam-a nie AoS-a... swiat sie wali]
No właśnie. Skandal! :P
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Age of Steam - pytania, wrazenia, ...

Post autor: BloodyBaron »

Geko pisze:
bazik pisze:w takim ukladzie kup RrT: Europe, ktore troche zbliza RrT do AoS-a, a jak wyjdzie po polsku rozwaz Steam - tam wariant 'standard' czy jak sie nazywa ten prostszy.
Wariant nazywa się "base game".
bazik pisze:[namawiam do kupowania Steam-a nie AoS-a... swiat sie wali]
No właśnie. Skandal! :P
a co konktetnie waszym zdaniem tak bardzo dyskwalifikuje Steam - ostatecznie grę podrasowaną przez samego Wallace'a. Czyżby AoS było tak genialne, że grzebanie przy regułach (zdaje się, że modyfikowanych i tak w co drugim dodatku) to herezja?
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
siepu
Posty: 1181
Rejestracja: 14 gru 2007, 22:10
Lokalizacja: Olecko / Warszawa
Has thanked: 252 times
Been thanked: 280 times

Re: Age of Steam - pytania, wrazenia, ...

Post autor: siepu »

Imho trochę demonizujecie z tym skomplikowaniem Age of Steam - jeśli chodzi o zasady, to gra jest bardzo prosta, dosłownie parę reguł więcej niż w Tycoonie. Różnice są raczej w podejmowanych decyzjach - mają większe znaczenie no i gra mniej wybacza. Imho pod względem 'rodzinności' nie ma prawie żadnej różnicy.
Awatar użytkownika
steady
Posty: 1034
Rejestracja: 25 wrz 2006, 17:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Age of Steam - pytania, wrazenia, ...

Post autor: steady »

siepu pisze:dosłownie parę reguł więcej niż w Tycoonie
Moim zdaniem reguły AoS są łatwiejsze w przyswojeniu, niż reguły RT. Jeżeli chodzi o trudność - AoS jest zdecydowanie cięższy i w ogóle nie wybacza błędów.
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Age of Steam - pytania, wrazenia, ...

Post autor: zephyr »

Czy ktoś twierdzi że zasady AoS są bardzo skomplikowane [w porównaniu do RT]?

Chodzi raczej o to że struktura rozgrywki sprawia, że mamy o wiele większą kontrolę niż w RT.
W odróżnieniu od RT można (a nawet trzeba!) przeanalizować co się może wydarzyć w tej turze i już na początku podjąć decyzje o wypuszczeniu określonej ilości udziałów, decyzje ważną o tyle że przekroczenie budżetu może doprowadzić firmę do bankructwa...

Sklejenie faz budowy wysyłki i bonusu z licytacji w RT zaowocowało dużym zmniejszeniem kontroli i w konsekwencji ciężaru gry.
(O kompletnie losowych grantach/hotelach/itd nie wspominając)
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
ODPOWIEDZ